Notaris RANT Notaris KANT Stoomtiamweg-IVIaatschappij, ADVËRTENTÏËN. Ingezonden stukken. Handelsberichten. N oordbrabantsche De storm. 323de STAATSLOTERIJ. OVERZICHT van den handel in X huiden, leder en schors over de maand November 1886. T£ WAALWIJK, maakt bekend: dat het Huis, Erf en Tuin, te Waalwijk, behoorende aan de erven C. Trimbacii aldaar, is ingezet op f 1700.— Maandag 20 December 1886, toen hij zag dat E. zich zelf niet meer kon red den esn laatste poging met een boot in 't werk hebben gesteld dochhij zag hem ongeveer in 't midden van de rivier wegzinken. Als lijk werd weer opgehaald. Reeds spoedig was de-zaak ruchtbaar geworden te Bel- lingwolde en begaven zich de rijksveldwachter en de gemeenteveldwachter naar de plaals des onheil', alwaar zij de gebr. F. direct aanhielden. In den namiddag togen ook de brigadier en de gemeen teveldwachter van Winschoten op weg en zij keerden na het opmaken van proces verbaal s avonds ruim elf uur terug, de beide gebroeders gevankelijk met zie t voerende terwijl ook het Jijk naar Winschoten werd gebracht. Te Purmerend is Dinsdagavond ougeveer half elf ingebroken in het kantoor van den heer J. Prins Jr.rijksontvanger aldaar. De dief. die juist bezig was iets uit de open gebroken laden te stelen werd op heeterdaad door de familie betraptterwijl de heer des huizes juist van eene vergadering thuis kwam. De dief is terstond achter slot en grendel gebracht. Hij is een jongmensch van 20 tot 25 jaar. Als afgedankt matroos van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij wa3 hij, volgens gerucht, per Purmerender boot vau 4 uur uit Amsterdam vertrokken. Dinsdagavond omstreeks 11 uren ontstond er brand te Heilo nabij het station bij den landbouwer A. Admiraal, Aangewakkerd door den hevigen westenwind deelde het vuur zich spoedig mede aan de in de nabijheid staande per- ceelen een burgerwouing en eene timmermans werkplaats welke in korten tijd tot den grond toe afbrandden. De smederij naast den timmer- winkel heeft zware schade geleden; men was aldaar genoodzaakt de bewonersdie allen in diepe rust warendoor het inslaan van ramen te redden. Menschenlevens zijn niet te betreuren, ook het vee werd gered. De oorzaak is nog niet met zekerheid bekend. Uit Genemuiden wordt gemeld Heden voormiddag te 11 uur brak aan den Kamper zeedijk onder deze gemeenteten huize van de wed. Posteen felle brand uit, die door den hevigen wind zoodanig werd aangewakkerd, dat binnen een uur tijds bare woning, benevens een viertal der belendende gëbouwen in asch werden gelegd. De aan den zeedijk geplaatste brandspuituitstekend bediend deed twee der aangrenzende woningen met schuren en een hooiberg nog behouden. Eene der uit de kom der gemeente gezonden brandspuiten werd alleen gebezigd om het blusschen van het smeulende riet enz. spoediger te doen plaats hebben. De brand is hoogstwaarschijnlijk in den schoorsteen aangekomen. VLIJMEN, 7 Dec. Dank zij de goede zorgen van het gemeentebestuur, wordt aan tal van mannen werk verschaft, waardoor menig huisgezin zoolang het weder gunstig blijftvoor armoede is bewaard. Eene aanzienlijke uitgestrektheid lands aan de gemeente behoorende bestaat uit zeer verschillende gronden. Er zijn hooge ge deelten bijna uitsluitend zandgronden lage gedeelten waar op groote diepte uitmuntende klei zit. Deze wordt uitgegraven de diepten worden met zand gevuld en vervolgens het ge- heele terrein gelijkmatig met eene goede kleilaag bedektzoodat nu uitmuntend weiland wordt gevormd dat later flinke rente kan afwerpen. De bewerking van het geheele terrein zal gerui- men tijd vorderen, en nu laat het gemeentebest. dien arbeid alleen verrichten wanneer er geen ander werk is. Op die wijze kan het verscheidene winters aan de behoefiigen te gemoet komen en bereikt het een drievoudig doel; immers de ge meente-eigendommen wordeD verbeterd, aan velen wordt werk verschaften de armenkas wordt verlicht, die daardoor weer beter kan tegemoet komen aan de behoeften van hendie niet werken kunnen. Door werkverschaffing heeft het gemeentebestuur van Vlijmen reeds veel goeds tot stand gebracht, waarvan al de ingezetenen de voordeeleu g<nieten. In de verschillende dagbladen lezen wij de volgende berichten omtrent de uitwerkselen van den deze week gewoed hebbenden storm Gisteren (Dinsdag) werd van den vuurtoren te Westerschouwen opgemerktdat een schip in nood verkeerde hetwelk iater gebleken is te zijn het Duitsche stoomschip Rival. Evengenoemd schip, gezagvoerder Heeckt, en bemand met 12 koppen was des morgens te half zes ure gestrand op hel zoogenaamde /Nieuwe zand''. Onmiddellijk werd hiervan per telephoon bericht gezonden aan den burgemeester van Haamstededen heer M. Bolle Azn., agent der Z. H. reddiDgsmaatschappijdie onverwijld bevel gaf de reddingsboot Prinses Wilhelmina van wege evengenoemde maatschappij gestatio neerd te Burghsluisin zee te brengen. Hoe ook alle krachten door den schipper en beman ning werden aangewend hoe zij ook, met ware doodsverachtinghet schip zochten te naderen om de schipbreukelingen te redden die in de masten hunne toevlucht hadden genomen, terwijl de zee telkens over het schip heenbrak, het mocht hun niet gelukken. De sterke zuidwesten wind, de opgezweepte golven dreven den spot met men- schelijke krachten en noodzaakten den schip per onverrichter zake terug te keeren evenwel met het vaste plan om het des nachts begun stigd door maanlicht en in de hoop, dat de storm dan ook wat bedaard zoude wezenauder- maal te beproeven. Dat zou evenwel Diet meor noodig zijn, want de kapitein besloot te 4 uren met eigen boot het wrak te verlaten en te trachten den wal te be reiken. Na meer dan 6 uren op zee gezwalkt te hebben in eenen toestanddie zich beter laat deüken dan beschrijven was men zoo gelukkig te circa ha'f elf, Burghsluis te bereiken. Van daar werd spoedig de tocht naar Haamstede on dernomen alwaar de schipbreukelingen op de meest hartelijke wijze werden geherbergd. Zoo veel mogelijk werden hun droge kleederen verschaft en na den inwendigen mensch verwarmd en versterkt te hebben was de slaap een wel kome bode die de or,gelukkigen althans voor een wijle, den uitgesta:ien angst en de ellende deed vergeten. Het stoomschip behoort aan de heeren Paulsen en Soer te Kiel en had eene gemengde ladiDg van vlas en lijnzaad. Bevracht te Riga was het bestemd uaar Gent. Nog steeds buldert de Zuid Westenwind en viert zijne woede bot aan het schip, dat onherroepelijk totaal zal zijn verloren. Tengevolge van den hevigen storm is een ge deelte van den nieuw opgebouwden muur aan de zeezijde van het Badhuis te Scheveningeu beuevens een gedeelte var. de kap binnenwaarts omgeslagen terwijl een gedeelte van den ouden muur binnenwaarts instortte. Persoonlijke onge lukken hebben gelukkig Diet plaats gehad. Aan den Ouden Scheveningscben weg heeft de rukwind telegraafdraden afgerukt terwijl aan den Nieuwen Badhuisweg tclephoonpalen uit den groDd gerukt werden. Woensdag avond omstreeks middernacht trachtte het NedeH. stoomschip Stella te IJmui- den binnen te komen doch door de hooge zee mislukte dit en strandde het circa 300 meter benoorden de noordpier. Donderdag ochtend tusscheu 7 en 8 ureu werden de opvarenden door de reddingboot gered. De bemanning der red dingboot bestond uit de volgende pprsonen: Jan Kapitein (schipper), Piet de Wijn P. van der Wiele P.Zn., Albt. Vos W. v. d. Wielen Jo hannes Baak, Jac. Jansen, Piet Buijs Piet de Vries, Joh. Jansen, P. v. d: Wielen. De red- ding geschiedde bij vliegend stormweder in '.wee tochten. Twee visschers uit Scharjvoude (gemeente Avenhorn), broeders 25 en 19 jaar oud, haddeD Woensdag huuDe netten uit zee gehaald toen door een rukwind hun bootje omkantelde en zij in het gezicht van de kust den dood in de golven vonden. In het Veersche gat is op de Vrouwen plaat gestrand de Belgische sloep „Ostende No. 3". De bemanning is gered, behalve de stuur man die den dood in de golven vond. In den nacht van Maandag op Dinsdag is, tengevolge van den hevigen stormwind, schipper Smeding van Hoogeveen met zijn scbip op het strand te VoTtenhove geworpen, waarbij zijn vaar tuig tegen de daar aanwezige palen bijna geheel werd verbrijzeld. De schipper met vrouw en drie kinderen zijn daarbij om het leven gekomeD, en alleen den knecht is het mogen gelukken, zich door zwemmen het leven te rerldeu. Uit Oudeschiid wordt geseind Er zijn groote gaten in den zeedijk geslagen, er bestaat gevaar voor doorbraak. Men poogt de gaten o. a. door middel van zeilen te stop pen. De Maas te Venloo is Woensdagnacht niet minder dan 2.35 M. gewassen. Haar stand was Donderdagochtend 12.63 b. nul. De Z.W. storm zette het water zeer op. Uit Maastricht wordt gemeld: De Maas is onrustbarend wassende. De stand is 44.90. Van de Bovenmaas seint men was. Uit Maastricht wordt geseind De Maasstand is 45,17 of 27 centimer was in een etmaal. De rivier is thans vallende gevaar voor cverstrooming is voorshands geweken. Uit Roermond meldt men De Maas is buiten hare oevers; de peilschaal aan de brug teekent 18,20 M. -f AP. De gehuchten der s'.ad zijn niet meer te ge naken het weiland is geheel geïnundeerd. Uit Belgie wordt gemeld De Roer voert veel water aan. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik u eenige plaatsruimte verzoeken voor het onderstaande. Gisteren avond had ik het genoegenhet armenconcert der harmonie „Apollo" bij te wonen. De verschillende muziek- en zangstukken werden volgens programma, voortreffelijk uitgevoerd, en kouden de talrijke aanwezigen coLstateereD, dat dit gezelschap, onder leiding van den bekwamen directeur, snelle vorderingen heeft gemaakt en eene schoone toekomst te gemoet gaai. Vooral de zoo gunstig bekende karakterkomiek, de heer De Winter, die de harmonie zoo onbaatzuchtig ter zijde stond, bracht door zijne ongeëvenaarde komische en tragische voordrachten veel bij tot het succes van den avond. Dit concert, door de harmonie en den heer De Winter, zoo geheel belangeloos gegeven, bracht der vereeniging van den H. Vincentius a Paulo alhier de niet onbeduidende som od van f 65.50. Wij uiten bij deze den wensch, dat ,/Apolio" telken jare een zijner uitvoeringen zal wijden aan hetzelfde edele doel en dat dan ook steeds de heer De Winter zijne talenten moge ten beste geven voor het welzijn onzer minvermogende gemeentenare.D, gedachtig aan de spreuk „deD arme gygeven is Gode geleend." U bij voorbaat dankende, Kaatsheuvel, 9,12,86. UEd. dr. Jan van de Kaatsheuvel. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. öeklasse. Trekking van 6 Dec. No. 13440 f 5000. No. 3903 f 2000. No. x34°3 I5°°- Nos. 7426 en 8229 f 1000. No. 17353 f40o. Nos. 3537 eo 8006 fioo. Trekking van 7 Dec. No. 6238 f 2000Tino 20696 f 1500 no. *7954 f1000 no 6144 cn 13748 f4oono. *3377 f200: no. 8360, 13695 1920461119833 elk f 100. Trekking van 8 December. No. 6341 f 1000 no 5485 en 13619 f400: no 43°3 7S34 I3J34 en 1579° elk 200 110 166 22%S 5914 8779 9660 10902 13850 en 16727 elk f 100. Trekking van 9 Dec. No. 15443 f 1000 no. 1596 f 100. WAALWIJK10 December. De aanvoer ter veemarkt was wederom niet groot. De handel zou vlugger zijn geweest inge val er meer passend vee ter markt ware gebracht. Aan de stallen is de laatste 14 dagen veei gekocht tegen tamelijk goede prijzen. Kalfkoeien t'105 265. Dito vaarzen f 97-50 a 175. Biggen f4.50 a f9.75. Ter botermarkt aangevoerd 1469 KG.van 0.71 it 1.09 per KG. verkocht. Eieren f 5.00 a 7.25 per L00 stuks Granen voor consumptie met eenigen omzet tegen vorige prijzen gedaan. De laatste dagen werden door verschillende leerlooiers belangrijke partijen huiden aange kocht. De prijzen zijn wel zoo vast. Voor goed zoolleder is de markt wel zoo goed gestemd. De handel in schors is daarentegen stil. AMSTERDAM, 10 December. Bericht van de makelaars BrouwerAncher Dordregter. Huiden. Zeilende per „Lotos" werden afgedaan 4184 Samarang runderhuiden. Inlandsche artikelen in een doen. Verkoop bij inschrijving te Amsterdam op 15 December, namiddags hal' een ure. Bij de heeren Van Eeghen Co. Entrepotdok, 8e Afdeeling. No Per //Prinses Marie." Tax. 985, 229 Samarang buffelh. 71/* k., 37/38 986, 871 92/5 32/33 Per „Nestor". 987, 621 Singapore runderh. 27/8 t 49/50 Bij de heeren Rutgers Hissink. Entrepotdok, Magazijn West. No Per „Soenda." Tax. 988, 262 gez. Probol. ruud 12^2 k. 29/30 Bij de heeren Gebrs. Veth. Entrepotd., 8e afdeeling. Per //Prinses Marie. 989, 24 Padang runder 3 k. 48/49 990, 44 4V2 47/48 991, 72 41/8 43/44 992, 43 37/10 40/41 993, 49 buffel 97/10 27/28 994, 54 ll3/8 29/30 995, 24 9V5„ 23/24 Bij de heeren De Waal üuyvis Co. Entropotd., Magazijn Lente. Per /Conrad." 996, 1050 gepekelde Arabische schapenvellen ca. l7/g kilo, tax. 55/60 per stuk. ROTTERDAM. Huiden. Per „Emilie Hessenmuller" van Uruguay werden nog verkocht 80 gez. ossen 20/25 kilo. Op Woensdag 22 December komen alhier bij inschrijving aan de markt: circa 2000 runder en ca. 500 buffelhuiden. Waalwijk, 4 December 1886. De flauwe stemming der huidenmarkt, waarmede de vorige maand eindigdehield nog eenige dagen in November aan, totdat eensklaps een zeer onverwacht doch doel treffend middel voor de hand kwamom meer leven op te wekken en de prijzen te doen stijgen. Berichten omtrent het uitbreken der cho lera in Buenos—A yres en andere streken van La Plata en der Argentijnsche republiek gaven aanleiding tot de vrees, dat de slach tingen minstens genomen zeer zouden worden vertraagd eD dat de uitvoer verboden zou worden. Hoewel nu die jobstijdingen zeer overdreven zijn te beschouwen, schijnt er toch wel iets van waar te zijndaar van verschillende zijden dépêches zijn ingekomen, die dezelfde mededeelingen behelzen per brief zijn die berichten echter nog niet bevestigd. Intusscben, het doel is bereikt. De koop lust werd aangewakkerd en de prijzen zijn vooruitgegaan. Verschil lende belangrijke partijen zijn, zoo wel te( Havre als te Antwerpen, van de markt terug genomen. Het schijnt in alle geval zeker te zijn, dat de aanvoeren nieuwe huiden vertraging zullen ondergaan. Verleden jaar om dezen tijdals we ons niet vergissen waren reeds nieuwe huiden in Europa aan gevoerd, terwijl men nu uit Antwerpen schrijft, dat de eerste aanvoeren der nieuwe zouting eerst binnen drie of vier maanden zullen kunnen aankomen. De gesloten kontracten zouden eene ver hooging van p.m. 10 pet. aanwijzen. Het is onze bedoeling nietom al die tijdingen welke in elk geval nog bevestiging behoeventegen te sprekenevenmin als wij zouden aanraden o.n er onbepaald ver trouwen in te stellendit is echter zeker dat er nog steeds zeer ^billijk te koopen is en dat der looierij niet is te ontraden een gedeelte van hare najaars- en winterbehoefte nog verder te completeeren. Van de veiling d.d. 20 October 11. te Rotterdam gehoudenwerden verschillende kavels ossen beneden taxaat opgehouden. Sedert vonden deze huiden, die in de be werking zeer goed voldoen, geredelijk koopers tegen eene kleine fractie onder taxaat. Verder werd te Rotterdam opgeruimd aan zeer bil lijken prijs eene partij droge Buenos-Ayres huidendie reeds lang in magazijn gelegen haddendeze huiden vonden koopers in Noordbrabant. Inlandsche huiden en vellen vonden weinig aftrekzelfs tegen verminderde prijzen. Voortdurend blijft men vooral zware ossen en koehuiden aanbieden. In paardenhuiden kwam de laatste dagen wat meer kooplusttengevolge waarvan de prijzen wel zoo vast zijn. Bij inschrijving hadden er eenige afdoe ningen plaats van Java en andere soorten rundpr- en buffelhuiden. Deze soorten ver- keeren in ietwat betere stemming. Te Antwerpen bedroeg de voorraad diverse huiden op 30 November 11. 211.697 stuks tegen 155089 einde Nov. 1885, en te Havre 131,600 diverse en 7895 paardenhuiden tegen 141,141 diverse en 9693 paardenhuiden in 't vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Voor leder heerschte vooral tegen het einde der maand eene meer geanimeerde ten dens. Het scheen, dat, zooals wij meermalen hebben medegedeeldde voorraad bij de leerkoopers werkelijk niet groot is. Er wordt slechts bij kleine partijtjes, en hoofdzakelijk slechts voor behoefte gekocht. Zoodra er dus eenige vraag komt, wordt de markt vast, daar ook de looiers niet zooveel voorraad hebben als men eenigen tijd herwaarts wel verondersteld had. De zomer voorraad (zwaar leder) is ferm en geheel opgeruimd terwijl van de najaars trekkingen aanhoudend, zij het dan ook tegen iets mindere prijzen dan verleden jaar, ver kocht wordt. Paardenleder is goed gevraagd, zoowel als zwart en grauw overleder. De prijzen handhaven zich beter dan voor zooi leder. Schors wordt uit Gelderland tegen mindere prijzen aangeboden. Fransche schors is reeds sedert eenigen tijd gedrukt. Garouille en andere vreemde schorssoorten en extracten daarentegen zijn tengevolge van het veelvuldig en toenemend gebruik hooger iu prijs. Overgenomen uit het Nieuwsblad voor Neder- landsche Leerlooierijen en aanverwante Vakken. Ten kantore van genoemden .Notaris kan dagelijks gehoogd worden tot aan den dag van afslag, zijnde 's avonds 7 ure, ter herberge van v' J GERRIS, te Waalwijk. te Waalwijk bericht dat het huis, ert en tuin van JOHS. KLIJN, te Kaatsheuvel, is ingezet op f1680 Toeslag bij W. MUSKENS te Kaatsheuvel, Vrijdag 17 December as., 's avonds 7 uur. Met den le December c.is aan den overweg van den staatsspoor in de Besoijensche steeg eene halte voor den stoomtram op gericht bij F. de Kok, waar van af dien datum de trams zullen stoppen, die des avonds ten 7.35 van Waalwijk naar Tilburg vertrek ken in aansluiting met trein 407 van staats spoor Lage Zwaluwe—Waalwijk die circa 7,42 aldaar aankomt. DE DIRECTIE

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3