ft Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Bulgarije. Rusland. "iTTvN EN LAN IX™ i J" r een particulieren postdienst op te richten, waarbij echter voor alle door deze onderneming vervoerde brieven het port aan den staat zal wordeu voldaan. De Daily News meldt uit Konstantinopel, dat de Porte verboden heeft de meerderjarigheid van den Griekschen kroonprins in Turkije te vieren. Aan de Times wordt uit Weenen geseind, dat prins Lobanoft de Bulgaarsche deputatie met een telegram van den czaar heeft in kennis gesteld, inhoudend dat de deputatie te St. Petersburg niet ODtvangen zal wordenja zelfs het haar niet vergund wordt naar Rusland te komen. Uit Kaïro verneemt de Standard dat, be houdens onvoorziene gebeurtenissen de geheele Britsche troepenmacht in het Nijlgebied vóór April naar Kaïro terugkeeren zalop welk tijd stip eene belangrijke vermindering van het be zettingsleger voorgenomen is. Aan de Standard wordt oit Konstantinopel geseinddat de antwoorden door de Porte op hare nota betreffende Bulgarije van de mogend heden ontvangen geheel onbevredigend zijn; in het kort houden zij niet anders in dan dat de mogendheden aan het onderhandelen zijn. Uil Philippopel verneemt hetzelfde blad dat Busland nog voortdurend in Bulgarije intri geert door tusschenkomst van de ambassade te Konstantinopelmaar steeds te vergeefs. Uit Sofia wordt aan de Stand, geseind, dat het tusschen de regeering en den Turkschen com missaris toi een volkomen breuk is gekomen. De laatstgenoemde werd zoo heftig en behedigend, dat de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken weigerde hem weder te ontvangen. Gabdan Pacha vertelt aan zijn vrienden, dat het geduld der Porte is uitgeputen dat er met Rusland schikkingen gemaakt zijn voor eene oogenblik- kelijke bezetting van Bulgarije onder een Russisch commando. De Tfraes meldt uit Konstantinopeldat de Porte bare onvoorwaardelijke ondersteuning der candidatuur van den prins van Mingrelie heeft teruggenomen. Er zouder. belangrijke dépêches uit St. Petersburg gekomen zijn, waarin Rusland naar het gerucht wilhet handhaven dier candidatuur verlangt en aan de Porte eene gemeenschappelijke bezetting van beide deelen van Bulgarije voorstelt. De Porte zou geweigerd hebben, en voornemens zijn een tweeden com missaris naar Sofia te zenden. Aan alle onder-officieren van het Duitsche leger is een handboek uitgereikt, dat hoe eerder hoe beter door hen uit het hoofd moet geleerd worden en dat alleen volzinnen bevat in het Fransch en in het Russisch, welke zij uoodig zullen kunnen hebben in geval van oorlog. Een bewijsdat de veldmaarschalk graaf sche gerucht omtrent zijn plotselinge ongesteld heid verspreidde, de Berlijuschedagbladbureaux bestorrad werden door menscheu die kwamen vernemen of er extra bulletins waren uitgege ven. Toen de grijze krijgsman 's middags uitreed werd hij door de menigte op straat met toejui chingen begroet. De militaire commissie heeft dealgemceue beraadslaging geëindigd. De minister van oorlog verklaardedat de staatkundige toestand niet van dien aard is om open!ijk en officieel door Duitschland besproken worden. Mochten de redenen, die geisid hebben tot de indiening van het wetsontwerp op hel leger, de commissie noch uit een militair, noch uit een staatkundig oogpunt voldoen, dan dient zij te weten dal, ook al ware de kanselier hier tegeuwoordig, hij geei. nadere ophelderingen zou geven daar eene ver dere blootlegging van den staatkundigen toe tand nadeelig zou zijn voor Duitschland's buitenland sche betrekkingen en zijne vredelievende staat kunde zou bemoeilijken. De te Weenen vertoevende Bulgaarsche afge zanten welke Vrijdag een audiëntie gevraagd hadden aan den minister van buitenlandsche zaken zijn des namiddags te 3 uur door graaf Kalnoky ontvangen in zijn particuliere woning. De ontvaDgst was zeer hartelijk en de minister drukte herhaaldelijk dtn wensch uit, dat in het belang van Bulgarije, zoowel als in dat van den algemeönen vrede van Europade crisis zoo spoedig mogelijk tot een bevredigende oplossing zoude leiden. Al is de candidatuur van den vorst van Mingrelië voor Bulgarije afgedaan, toch moei men de hoop niet opgeven een vorst te zullen vinden die zijn mam zal leenen aan de onaf hankelijkheid van Bulgarije. Te Stein ia Oostenrijk zijn voor één mil- iioen frs. aan geweerbenoodigdheden besteld voor rekening van Griekenland. De Italiaansche staatsman Marko Minghetti is Vrijdag te Rome overleden in den ouderdom van 68 jaar. De laatste drie dagen was er niets an ders te verwachten. Donderdag had koning Humbert hem nog persoonlijk bezocht. In de kamer van afgevaardigden deelde de heer De Robilant mede, dat nog in den loop der maand de handelsverdragen met Oostenrijk en Frankrijk afloopen doch dat voor nieuwe ver dragen de onderhandelingen worden voorlgezet. Tot teeken van rouw, wegens den dood van den heer Minghettiwerd de zitting opgeheven. De openbare meening eischt van de regeerir.g larawelnfL Nikis De krijgsraad te Slivno veroordeelde den verrader kapitein Beloft tot levenslange, ves tingstraf, vier officieren tot levenslange gevan genisstraf en anderen tot mindere straffen. De Oosicnrijksche regeering heeft ver- gunuing verleend voor het vervoer van wapenen en ammunitie naar Bulgarije over Oostenrijksch grondgebied. Dientengevolge zulleu eerstdaags 50 stuks zwaar geschut, drie bergbatterijen 30,000 kilo buskruit en 500,000 patronen naar Sofia worden getransporteerd. Uit Sofia komt een zonderling bericht waaruit blijkt dat de Turksche gevolmachtigde aldaar Gadban-Effenuilvaulbarsche manieren begint aan te nemen. Toen de Bulgaarsche min. van buitenl. zaken hem namelijk mededeelde, dat hij een afschrift van de jongste mededeeliug der Porte (aangaande de candidatuur van den Min- greliër) aan de mogendheden had medegedeeld stoof Gad'ban in woede op. De reden dezer ontevredenheid dus heet het algemeen in diplomatieke kringen is dat nu natuurlijk aan de Porte zal blijken hoe Gadban naar eigen willekeur (en waarschijnlijk onder den bekenden Russischen invloed) de stukken wijzigt of aan dikt welke hij voor zijne regeering moet over brengen. Een klein tipje van den sluier der llussisch-Turksche aartsknoeierijen schijut dus eindelijk te zullen worden opgelicht. Volgens den Weener berichtgever der Daily Chronicle zullen lluraenië, Servië en Bulgarije een overeenkomst sluiten voor of- en defensieve doeleinden. Ieder zal gelijke rechten hebben en te zamen zullen zij over een leger van 400.000 man te beschikken hebben. Het zal we! officieel tegengesproken worden zegt de correspondent maar er is geen reden om aan de waarheid van het bericht te twijfelen. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat aldaarop last der Russische regeering graanpakhuizen tot kazernes worden ingericht voor 75,000 man, die er in garnizo n zullen worden gelegd met het oog op mogelijke ge beurtenissen in het voorjaar. De ontvangst van Kaulbars bij de czaar was volgens de National Zoitung uiterst koel. De czaar verwierp ten eenenmale Kaulbars voorstellen betreffende de bezettingspoliliek iu Bulgarije. Waalwijk, 15 December 1S86. In den avond van den 13den dezer zijn hier weer twee konijnen en twee duiven uit een gesloten hok outvreemdeen streng on derzoek is daaromtrent ingesteld, en liet is mogen ge1 ukken de vermoedelijke bedrijvers aan te wijzen, 't Is te hopen dat hierdoor óp V, Zondag avond, bij aankomst van den tram te 7.12 ure onder de gemeente Sprang, ontdekte de machinist, dat de lijn versperd wasdoor dat er dwars over sparren waren neergelegddie behoorlijk schenen vastgemaakt om den trein te doen derailleeren. Men vermoedt dat het werk is geweest van deugnieten, die er genoegen in schijn, n te hebben bij aankomst van den tram aldaar niet alleen de reizigers te beleedigen maar dat genoegen door een mogelijk déraillement, dat gelukkig tijdig voorkomen is, te verlioo- gen. De daders ziju onbekend. Ook het bestuur der gemeente Tilburg heeft zich bij adres tot de tweede kamer gewendom te verzoeken dat onder de be grooting der werken van den Maasmond ook worde begrepen eene schutsluis aan de mon ding van de haven te Waalwijk. Uit DelfzijDwordt van iO December gemeld Heden middag kwamen hier binnen met de Fr. Hallerkapitein Yan der Kleij, vijf man equipage en de loods, die vóór twee dagen schipbreuk leden bij den orkaan, die bet schip met haver geladen voor Engeland, aangreep en deed zinkeu. Dien zelfden dag had het schipuit Groningen afkomstig alhier de haven verlaten en was nog niet buitengaatstoen het zonk 48 uren heeft de equipage in den.raast doorgebracht, totdat heden de Fr. Haller de verkleumde man schappen opnam en alhier binnenbracht. Het smokkelen neemt op onze oostelijke grenzen hand over hand tos, naarmate liet werk opraakt. De smokkelaars worden bij hunne leveranciers (van „spruut" of foezel) goed onthaald. Troepen van twaalf man zet ten zich aan tafel, waar flink wat te schaften valt, waarna ieder zijne „vracht" opneemt en goedschiks of kwaadschiks de grenzen weer zoekt over te steken. Zoodoende wordt er geen tiende gedeelte „aangehaald" van hetgeen behouden in het lieve vaderland wordt in gevoerd. De burgemeester der Limburgsche gemeente Berg en Terblijt ontving dezer dagen een ongeteekend schrijven, waarin hij met moord werd bedreigd, indien hij niet vóór 1 Januari a. s. zijn ontslag zon hebben ge nomen. De schrijver bevestigt zijne bedreiging onder de gebruikelijke eeds formule: Zoo waar helpe mij God almachtigEen gewezen raadslid op het oogenblik elders woonachtig, wordt verdacht de schrijver te zijn.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2