BUITENLAND?" Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. liet vierendeelen, waarbij de veroordeelde met armen en beenen aan vier paarden werd vastgeketend, en terwijl deze dan in ver schillende richtingen met geweld werden voortgedreven, scheurde zijn lichaam letterlijk in stukken. In Frankrijk werden konings moorden op deze wijze gestraft, en zooals men weet, onderging ook Balthasar Gerards, de moordenaar van Willem den Zwijger, in 1584? deze ontzettende marteling. Gewoonlijk werden de deelen van het lijk opgehangen en eenigen tijd aan de hoeken der straten of aan de poorten der stad tentoongesteld. De onteerendste straf was het radbraken welke in de middeleeuwen aan moordenaars, straat- en kerkroovers niet zelden voltrokken werd. Ook de Grieken en Romeinen kenden haarde misdadiger werd bij" hen aan het spaak van een wiel vastgebonden en dit zdd snel en zdd lang rondgedraaid, tot hij den geest gaf. In lateren tijd bond men hem op een rad, hetwelk op een paal stondde beul, gewapend met een langen, vierkanten ijzeren bout, verpletterde eerst de dij beenen van den misdadiger, vervolgens de boven armen en gaf hem eindelijk nog een slag op de borst, welke laatste, omdat deze hem van het smartelijk lijden verloste den //genadeslag/' genoemd werd. Blijkt uit het bovenstaande voldoende van welk beginsel men weleer uitging bij het voltrekken der doodvonnissen, in onze eeuw staat men op het beschaafde deel der aarde op een geheel ander standpuntde doodstraf is uit de wetgeving verbannen, of wel deze gebiedt, dat zij zoo snel mogelijk geschiede en in tegenwoordigheid van zoo weinig mo gelijk getuigen. In Duitschland en Frank rijk wordt zij hoewel in hoogst zeldzame gevallen en alleen dan nog, wanneer niet de minst verzachtende omstandigheid bij de zwaar ste misdaad in aanmerking kan genomen worden voltrokken door middel van het zwaard en de valbijl (guillotine), in Enge land, Noord-Amerika, Rusland en Oosten— rijk tegenwoordig nog door middel van de koord. In de meeste gevallen maakt heden, wanneer de rechtbank iemand ter dood ver oordeelt, het hoofd van den staat gebruik van zijn recht, om het doodvonnis te ver anderen in gevangenisstraf, en hoewel dit laatste, abstract gesproken, een gunst blijft, is het de vraag, wat verkieselijker is voor den misdadiger, de oogenblikkelijke, pijnlooze dood als 't ware, of het langzaam wegkwijnen binnen de enge muren van den kerker. On getwijfeld heeft deze laatste straf dit voor, dat zij bij mogelijke vergissing van den rechter, den onschuldig veroordeelde gelegenheid geeft in zijn eer hersteld te worden. Het Journal Officiel behelst thans de be noeming van den heer Fioureus, voorzitter van de afdeeliog wetgeving, justitie en buitenlandsche zaken bij den Raad van State, en voorzitter van de raadgevende commissie voor de beschermheer schappen aan het miuisterie van buitenlandsche zaken, tot minister. De heer Flourens is de derde minister in dit kabinet, die geen lid is van het parlement. De twee anderen zijn generaal Boulauger en de vice- admiraal Aube. Flourens is de zoon van den geleerden physi- oloog, die lid was van de Fransche Academie en vaste secretaris van de Academie vau Weten schappen. De telephoondienst tusschen Parijs en Brussel zal reeds in de eerste dagen van het volgende jaar in werking komen. De financic-le commissie uit den senaat heeft de crediet-aanvrage vour twee maanden onderzocht, die door de kamer goedgekeurd is. De commissie heeft de bepaling omtront de ver mindering van den iuterest der spaarkassen ge schrapt. Voor het gerechtshof van Ardêche is nu een geding iu behandeling wegens een ijzing wekkende moord, te Barnas gepleegd een oude man, die door zijn broeder, diens vrouw en den broeder der laatste vermoord is. De beschuldigde Jean Faure en zijn vrouw, Rosina (de derde medeplichtige, Planchcrpleegde zelfmoord in de gevangenis,) bedreven de misdaad om het geld van hun broeder (100,000 fr.) machiig te worden, dat deze aan een vriendin wilde ver maken. Zij trachtten hem eerst met rattekruit te vergiftigen, maar toen dit niet spoedig genoeg ging, sloegen zij hem met een bijl dood, kook ten zijn in stukken gesneden lichaam, gaven het vleesch aan de varkens, en maakten de beende ren tot onherkenbaar gruis. De zaak kwam uit, door een overschot van het vleesch, dat de varkens niet gelust hadden, en dat Rosine eigens op het erf begraven had, waar het door de honden gevonden werd. Jean Faare ontkent voor het gerecht alle me deplichtigheid, en werpt alle schuld op zijn vrouw en zijn schoonbroeder. In de stoomzagerij van den lieer Gacques, te Frévent, had het volgende ongeluk plaats. Vier werklieden waren gedurende den schafttijd op den stoomketel gaan zitten, om zich te war men. Zij zaten daar eenige oogenblikken, toen plotseling de veiligheidskleppen eeoe groote hoe veelheid stoom deden ontsnappen, die de werk lieden hevige brandwonden deed bekomen. In hun angst sprongen zij door de ruiten en ver wondden zich daarmede nog meer. Hun toestand is niet zonder gevaar. Eene waarschuwing voor arbeiders in onze fabrieken. De politie te Lyor. heeft een goede vangst gedaan. Zij heeft een zekere Morel gearresteerd, die als een rustig burger van de rente van drie- of vierhonderdduizend francs leefde. Het was nu echter gebleken op welke manier hij dat geld had verkregen. Hij liet zich ouder een valschen naam, door de groothandelaars een zekere hoe veelheid koopwaren zenden. Hij kocht ze natuurlijk zonder ze te betalen en verdween zonder adres achter te laten. In zijn lange en werkzame loopbaan heeft Jean Goquet dat is zijn ware naam niet minder dan vijftig valsche namen gedragen hij was verscheidene malen failliet verklaard, en vijftienmaal werd er een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uit gevaardigd. De politie zocht hem sinds 1877. Te Toulon is in het Casino, bij een apo théose met Bengaalsch vuur, het kleed van eene der danseressen in brand geraakt. Vier andere acteurs en actrices geraakten eveneens in brand. Een hunner, die de brandende kleedercn van de danseres wilde dooven, is zwaar gewond. De danseres zal waarschijnlijk aan de brandwonden sterven. In de kamer heeft de minister Flourens medegedeeld, dat van de Italiaansche regeering een telegram is ontvangen tot opzegging van het Frar.sch-Italiaansche handelstractaat. Ook tegen over Oostenrijk-Hongarije heeft Italië denzelfden stap gedaan. De Fransche regeeriug heeft ge antwoord, dat zij het behoud der goede betrek kingen tusschen beide natiën ten zeerste wcnscht. Een brug over de Spaansche rivier Canolas is ingestort, terwijl een van Saragossa komende trein er over reed. De locomotief en drie wa gens stortten in het water. Vier reizigers zijn zwaar gewond. De plannen voor de op handen zijnde ver mindering van het Engelsche bezettingsleger zijn ter goedkeuring naar de regeering te Londen opgezonden. Het voorstel strekt om eene wei nig talrijke bezetting in Zuid-Kaïro te laten. Vijf bataljons worden voldoende geacht, dewijl de nabijheid van Cyprus en Malta toelaat iu elke voorkomende gebeurtenis te voorzien. De afgevaardigde John Dillon, vervolgd voor het houden van redevoeringen, waarin ver zet gepredikt wordt eu aangemaand om de pacht niet te betalenstond voor het gerecht te Dublin. Na zijn eigen verdediging te hebben voorgedragen, deed het hof uitspraak. Het verklaarde dat het «plan de campagne" (of beter omschreven) de combinatie tusschea de pachters om slechts die pacht te betalen, welke huu goeddunkt, volkomen onwettig is, dat de redevoeringen van den beschuldigde strekken om schending van aangegane verbintenissen te ver oorzaken en openbare wanorde uit te lokkon. Het hof gelastte, dat Dillon een borg voor zich zelve zou stellen van 1000 pd. st. eu de aan wijzing van twee andere borgen ieder van 1000 pd. st. binnen 12 dagen, als waarborg voor zijn toekomstig goed gedrag. Zoo hij in gebreke mocht blijveo, ondergaat hij een gevangenisstraf van zes maanden. De afgevaardigden Dillon, O'Brien, Harris en Sheehy zijn gevangen genomen te Loughrea, in het graafschap Galway, terwijl zij het heffen der huren presideerden. De Kreuzzeitung deelt in den vorm van een brief uit Londen, op hare eerste kolommen mede, dat de betrekkingen tusschen Duitschland eu Rusland in den jongsten tijd zoo gespannen wa ren dat zelfs nu nog van beide kanten eene groote troepenmacht aan de grenzen bijeengetrok ken wordt. Om de gemoederen gerust te stellen is het dienstig niet onvermeld te laten dat deze we- derkeerige bijeentrekking van troepen reeds lan ger dan een jaar plaats vindt en bekend is. Het opwarmen daarvan in de Kreuzzeitung op dit oogenblik geschiedt blijkbaar slechts om in den rijksdag meer stemmen te winnen voor het ont werp tot vermeerdering van het leger. Een plichtvergeten echtgenootJohan Overkamp te Wesel wilde dezer dagen zijLe vrouw doodschieten. Iu schemeravond wachtte hij haar op. Hij vergiste zich echter in de per soon eu doorschoot de 20 jarige Agues Paules, die terstond eeu lijk was. De moordenaardie terstond vluchtteis spoedig daarna ie Geldern gevangen genomen en naar Wesel overgebracht. Het dorp Dissau bij Lubeck is tijdens den storm van Donderdag geheel afgebraud. Zestien groote boerderijen met een grooten voorraad graau enz. zijn een prooi der vlammen gewor den. Men spreekt van moedwillige brandstich ting. In de Donderdag gehouden vergadering der commissie voor de aangelegenheden der defensie heeft Hiine voorgesteld voor den tijd van 3 jaren de middelen voor slechts 518 bataljons toe te staan in plaats van voor 534. Hüne verklaarde voorts dat het centrum bereid is bovendien de uitbreiding der infanterie tot 534 bataljons voor den tijd van 1 jaar goed te keuren maar bij wijze van uitzonderingsmaatregel. Stauffenberg 3telt eveneens voor dat voor 518 bataljons de middelen worden toegestaan dat er voor den tijd van 3 jaren nog 15 batal jons worden geformeerd, en dat het opkomen der recruten worde gesteld in de maand Januari, alles totdat de tweejarige diensttijd zal zijn in gevoerd. De minister van ooriog verklaait beide ont werpen onaannemelijken verzet zich zeer be paald tegen den tweejarigen diensttijd. Hij houdt vast aan het stelsel van bewilliging der noodige middelen voor den tijd van 7 jaren. Door de rijksdags-commissie voor het legerontwerp zijn achtereenvolgens alle daarop voorgestelde wijzigingen verworpen. Daarna werd paragraaf 2 van het regeeriugsonl werpde hoogere legersterkte met 1 April 1887 vaststel lende met 1G tegen 12 stemmen eveneens ver- worpeu. Na deze stemmming werd de vergadering voor ecuigen tijd geschorstomdat de vrijzinnigen in de commissie verklaarden, een nieuw voorste' te willen formuleeren. Na hervatting der beraad slagingen werd ten slotte met 16 tegen 12 st., in plaats van de iu 1 voorgestelde ^redessterkte van 468,409 man, 450.000 man toegestaan, en dit slechts voor den tijd van 3 jaar. Te Luino in Italië heeft een man zijne vrouw vermoord, omdat deze zijne verbintenis met een jong meisje, op wie hij smoorlijk was ver liefd en bij wie hij zich als ongetrouwd had voorgedaan in den weg stond. Zijn broer, die zijue schoonzuster te hulp kwam werd even eens door hem vermoord. De moordenaar is tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Tc Grotte op Sicilië werd voor eenige dagen een heer door drie struikroovers gevangen genomen welke daarna een losgeld van 12,000 lires van zijne ouders eischten. Genoemde heer mocht er echter- in slagen de waakzaamheid zijner wachters te verschalken en zijne vrijheid te herwiunen. Men-is de booswichten nog niet op 't spoor. Aan het chemisch laboratorium van dc universiteit te Palermo had voor eenige dagen eene ontploffing plaats van eene glazen flesch, waarin de overblijfselen van zwavel-ether werden gedis tilleerd. Twee hoogleeraren en twee studenten werden gewond. Uit Weenen verneemt, men dat prins Ferdinand van Saksen-Coburg de Bulgaarsche deputatie, die hem de Bulgaarsche kroon komt aanbieden, ontvangen heeft. De prins zeide dat hij den keizer van Oostenrijk moest raadplegen. Hij geloofde dat deze en ook de czar zijne candi- datcur wel zouden goedkeuren. Het dagblad „Slavianine" behelsde voor eenige dagen eeu uitvoerig artikel van Stojanoff, eeu vurig aanhanger van het regentschap, waarin gezegd wordt dat het oogenblik is aangebroken om Macedonië in opsland te brengen ten einde eindelijk het Groot-Bulgarije te stichten met Alexander van Battenburg als koning, of indien dit oumogelijk is, dan onder repnblikeinschen re- geeringsvorm. Aan de Porte zijn door de valsche berichten van Gadban Elïendi grooie onaangenaamheden bereid. De Turksche nota van den 3deu dezer is eerst afgezonden nadat Gadban de valsche verzekering gegeven had dat het tegenwoordige regentschap zich tegenover hem verplicht had af te treden en er in te bewilligen, dat de sultan een nieuw regentschap uit alle partijen zou be noemen waarna de Sobranje de voordracht zou aanvaarden van den vorst vao Mingrelië. De scherpe terechtwijzingen dienaangaande uit Oos tenrijk en Italië hebben de oogen van Turkije geopendzoodat alle verdere berichten uit Konstanlinopel betreffende Gadban Effendi te Sofia aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen zullen worden. Een communiqué in het officieele regeerings-

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2