Glas-Verzekering-Maatschappij BEKENDMAKING. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand Handelsberichten. AD VERTEN TIEN. „AMSTERDAM" II. Van Erp. ÜÏTV O E RINQEft. "waalwijk?" M. W. H. INGEN-HOUSZ- Mazoli. Adrianus de Jong DE ONDERLINGE Rusland is aan het aangrenzende Duitschland verbonden door belangen welke zijn beslaan raken en waardoor de wederzijdsche betrekkingen eene hechtheid verkregen hebben, welke menige proef doorstaan heeft en voor beider welvaart van liet grootste gewicht is. Een langjarige duur dezer goede betrekkingen is gewetisch' en de Russische regeering heeft het stellige voornemen vooral aan Duiischland's belangen de passende aandacht te schenken. Zij heeft alleszins reden om aan te nemen, dat ook Duitschland zich van elke handeling onthouden zal, die aan Rusland's waardigheid en aan zijne belangen met betrek king tot zijne Oost-Europeesche geloofsgenooten te kort zou kunnen doen en dat Duitschland slechts naar behoud des vredes streefthetgeen ook keizer en volk van Rusland levendig wen- schen. Te St. Petersburg hebben weder door studenten ongeregeldheden plaats gehad. De jongelieden geraakten herhaaldelijk met de po litie handgemeen. Een aantal houner is in hech tenis genomen en 14 vrouwelijke studenten, die de grootste hachjes schijnen te wezen zijn uit de stad verbannen. Een diefstal eenigszins met dien in Bel- gie overeenkomende is op den Rostoff-Vladi- kavkas spoorweg in Rusland gepleegd. Twee postwaggons 70.000 roebels aan staatsgeld be vattende zijn geplunderd eu de twee wachters vermoord. Russische bladen bevatten advertenticn betreffende eene belangrijke levering van krijgs- materiaal tegen April o. a. van 50,000 tenten. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News dat de Porie vermoedelijk Gadban Effendi zal terug roepen. Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat de keizer van Oostenrijk de candidatunr van den prins Van Coburg voor deu Bulgaarschen troon ondersteunten dat dit ook gedaan wordt door den Duitschen keizerdie in eenen brief aan den czaar er op heeft aangedrongen, dat deze zou berusten in de candidatuur van genoemden prins opdat de Bulgaarsche moeilijkbeden een einde mogen nemen. De nieuwedoor Oostenrijk opgeworpen candidaat voor den Bulgaarschen troon prins Ferdinand van Saksen-Goburg-Koharyis 25 jaar oud, zeer rijk en Ilongaar8cli luitenant. Mij is een nakomeling uit deu laatsten Hongaarschen vorstenstam van Kohary. De waterval van de Niagara zal aangewend worden om de stad Buffalo electiisch te ver lichten. Naar de berekening van ingenieurs zouden de 2,059,000 gallons water (L gallon is gelijk aan 4.5 liter) 7,000,000 p*ardekrachten vertegenwoordigen, een kracht die anders 5 mil- lioen dollars moet kosteu. De werken worden in Januari a. s. begonnen. Een telegram uit New Orleans meldt dat de stoomboot „VN'hite" die tusschen Vick burg er, New-Orlcans dienst doet, in welke 6 millioen frs. gekost heeft op het oogeublik dat zij katoen aan boord nam in brand is geraakt. Men ge looft dat vijftig menschen bij deze ramp zijn omgekomen. Een Amerikaansch gelesrdc prof. Thom son! te New-York, heeft een nieuwe toepassing van de electriciteit gevondenen wel lot het aaneensmeden van metalen. Op zij o manier niet behuip van een electrischen stroom, moeten niet of moeilijk smeedbare metalen gemakkelijk aan eengesmeed kunnen wordeu. laauisairtKoacia-. .tewsurc.-^ Waalwijk, 18 December IS86. Het mark'geld over 1887 is, bij de gisteren plaats gehad hebbende openbare verpachting, gepacht door F. Bogaers voor f980. Onze lezers zullen zich stellig nog wel hurimieren de in zulk een boeienden stijl ge schreven Brieven uit het Zuiclen, welke in der tijd in ons blad voorkwamen van B. v. S.en niemand zal hem stellig den naam van een aangenamen causeur willen betwisten Op prettige en onderhoudende wijze tevens reisde de lezer als het ware mede met den schrijver naar en door een groot deel van die heerlijke Riviërazooals de geheele kuststreek van Marseille tot aan Genua ge noemd wordt. Ieder, die Marseille, St. Raphael, Cannes, Nizza Monaco en Mentone kendezag dat aardsche paradijs om zoo te zeggen weer voor zich opdoemen hij, die er nooit geweest was, dweepte er mede, nadat hij de Brieven uit het Zuiden van B. v. S. gelezen had. Die Brieven vormden in geenen deele een dor reisverhaalzij waren geen reisgidszij vertelden niet hoe lang ge overal vertoeven moet om de kerken de musea enz. te zien, in welke hotels gij moet afstappen en wat en voor hoeveel gij daar overal te eten krijgt. De schrijver is een opmerkermet een open oog voor natuur en kunst en vertelt u niet zoozeer wat hij zag, maar meer den indruk, dien hetgeen hij zag, op hem maakteals daar zijn zijne beschrijving van een poppe- kast te Lyon zijne schilderingen van den Rhone en de Saone en van het natuur schoon tusschen Marseille en Nizzazijne schetsen van het kerkhof te Cannesvan den Carnaval te Nizza en uit de speelzaal te Moute-Carlo. Thans hebben deze brieven, zooals blijkt uit eene aankondiging hierachter, afzonderlijk het licht gezien onder den titel van Vit mijne Portefeuille. Brieven uit het Zuiden. Zij zijn echter vooraf door den schrijver nauwkeurig herzien, vermeerderd en verbeterd en vormen nu een keurig boekske van 86 pagina's druks, waaraau wij, vooral inet het oog op Kerstmis en Nieuwjaar, veel aftrek durven toezeggen. Misschien zal later uit diezelfde Portefeuille nog wel wat meer voor den dag komen, maar elk bundeltje zal daarom toch op zich zelf een afgerond geheel blijven vormen. Ten slotte, de Brieven uit het Zuiden kan men veilig aan ieder in handen geven aan oud en jong en ieder zal er stellig eenige aangenamene oogeublikken mede doorbrengen. In de Woensdagavond gehouden bijeen komst van leden der verschillende commissiën voor de tentoonstelling van voedingsmiddelen werd medegedeeld, dat f 70,000 voor het waarborgfonds van f 100,000 was ingeschre ven. Eene beslissing over het al of niet doorgaan der tentoonstelling werd niet ge nomen doch besloten te trachten nog enkele dagen uitstel te verkrijgenteneinde het ontbrekende alsnog bijeen te brengen. Woensdag was het vijf en twintig jaren geleden dat de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëelen werd gesticht. Mr. C. C. E. d'Engelbronner was van den aanvang haar secretaris, terwijl hij te/ens al dien tijd belast was met de redactie van de Nederlandsche Iudustriëel. Donderdag namiddag ten 2,43 is het seinschot gevallen meldende de werking van den Beerschen overlaat. De stand was toen 10.05 boven AP., weinig wassende. Brand te Utrecht. Een geweldige brand brak Woensdagm. omstreeks 1 uur uit in de wagenmakerij remise en fabriek van de Centraai-Spoorweg- Maatechappij te Utrecht. Het vuur nam zoo snel in omvang toefiat al de gebouwen in ongeveer twee uren totaal in asch waren gelegd. Vooral werkten daartoe de groote voorraad droog hout en andere licht brandbare aanwezige stoffen medeook de wind die tegen den middag reeds begon aan te wakkeren. Het omvangrijk perceel is tot den grond' toe af- eu uitgebrand. Ook een paar rijtuigen zijn door de vlammen verteerdwaaronder een dat juist gereed was gekomen. Naar men zegtis de brand op een der bureaux in den schafttijd ontstaan. Een werkman zekere S.die een groote zware deur trachtte te redden door die uit de hengsels te lichtenkreeg dat voorwerp op het lichaam waardoor hij viel en ernstige kneuzingen aan borst en rug bekwam en per brancard naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Door twee in werking gebrachte stoom- en tal van andere spuiten zoomede door de waterleiding van den Amsterdamschen Straatweg, is het vuur zoodanig bedwongen, dat 's namiddags tegen half vier het gevaar ook voor de omliggende werkplaatsen en gebouwen eenigszins geweken was. Nadien tijd stak de zuidwestelijke wind zoo hevig op dat op tal van plaatsen in het afgebrand pand overal het vuur opnieuw opflikkerde zoodat om vijf uur nog vele spuiten en een stoomspuit haar krachtige waterstralen uit wierpen om verdere uitbreiding te voorkomen. Het naastbij gelegen woonhuis van den chef der tractie van de Ceutraalspoor leed aan merkelijke waterschadedaar dit steeds nat moest gehouden wordenen vele ruiten daardoor braken. Tal van autoriteiten zooals de bestuurders en hoofdambtenaren van Centraal en Rijnspoor waren ter plaatse aanwezig. Schutterij en politie handhaafden de orde op uitstekende wijze zoodat de brandweer ongehinderd haar arbeid kon verrichtenofschoon vele duizenden menschen bij het onheil tegenwoordig waren. Van verdere ongelukken is tot nu toe niets vernomen. Het verbrande is, naar men verzekertgrootendeels verzekerd. De trein van den Centraalspoorwegdie om 1,15 ure naar Harderwijk moest vertrek ken had door het uitbreken van den brand een oponthoud van 1 x/3 uur en vertrok dientengevolge eerst om 2.45 ure. Do brand die zooals in ons vorig nummer is gemeld uit Vlissingen ivas waargenomen heeft plaats gehad te IJzendijke. De Midd. Ct. deelt daaromtrent de volgende bijzonderheden mede: De brand was zoo hevig, dat men in ver schillends deelen van onze provincie den gloed, ja zelfs de vlammen er van kon zien. De landbouwschuur is met al wat er in is iri de asch gelegd. Veertien paarden 24 koeien varkensgcdorschte en ongedorschte granen werden een prooi dtr vlammen. De inboedel is verzekerd en toch maakte de brand een diepen indruk hij de bevolking. De hoer eti boerin waren afwezig, de knechten waren ter kerk meid en koewachter waren alleen te huis. De brand ontstond kwart over zeven uur. De brandspuiien va BiervlietHoofdplaat en Yzendijke waren op het terrein spoedig aanwezig. Het gebouw was niet Verzekerd. De oorzaak van de ramp wordt algemeen aan een onbekende booze hand toegeschreven. Te 's Mertogenbosch is het lijk opgehaald van den 60jarigen J. Pullen kleermaker te Engelen die 's avonds te voren om 9 ure nog in de stad gezien was. Vermoedelijk is de man tengevolge der duisternis in het water geraakt. Aan „de Tijd" schrijft men uit Rotterdam In de vorige week kwam bij een wisselaar op de Blaak alhier een schipper, die ir. aardappe len handelt, een effect ten verkoop aanbiede.i. De schipper wilde dadelijk geld. Naar de her komst gevraagd deelde hij mede, dat hij aan een koopman in aardappelen, die in de Panne- konksteeg woont, een partij aardappelen had ver kocht, en dat deze, bewerende geen geld in huis te hebben, hem betaalde met het bedoelde effect. Men vond de zaak verdacht, hield den schipper aan de praat en verwittigde de politie. Deze meende het eff-ct te herkenneu zij arresteerde eerst den schipper en daarna ook den koopman en diens vrouw. Volgens hetgeen bij de politie bekend was, was het effect afkomstig uit den boedel van een dame op de Schie, die ruim 12 jaar geleden is vermoord geworden, en uit wier boe del een partij effecten was gemist. Voor dezen moord en diefstal werd indertijd tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld een zandschipper, die met zijn schuit op den avond van den moord in de Schie had gelegen. De politie meende, toen zij deze drie perso nen in hechtenis had, een huiszoeking in het aard ppelpakhuis te moeten doen. Hierbij ont dekte zij verschillende voorwerpeu, die haar mede verdacht voorkwamen, en welke haar op het spoor van nog andere feitfto brachten en aanlei ding gaven tot het arresteeren van nog meer personen, zoowel mannen als vrouwen. De vrouw van den aardappelkoopman heeft reeds gedeel telijk bekend. Uit deze bekentenis en uit hetgeen de politie bij een huiszoeking gevonden had, moet zij eenig spoor hebben ontdekt, dat zeer waarschijnlijk lei den kan tot ontdekking der personen, die in 't vorige jaar in de kerk van den H. Joseph aan de Kruiskade aldaar diefstal hebben gepleegd of daaraan medeplichtig zijn, justitie en politie zetten haar onderzoek ijverig voort De Leidsche Ct. verhaalt de volgende bru taliteit van een bedelaar „Toen Zaterdagnamiddag, ongeveer halfdrie, een der klerken van der. heer 11. diens huis verliet, vond hij aan de deur een armoedig ge kleed man, die in den mouw van zijn jas etn groot mes verborgen hield en trachtte binnen te dringen. De klerk waarsehuwde zijn patroon, die Daar voren ging, de deur opende en den indringer vroeg wat hij wilde. „Dat zal ik je vertellen,'' was het autwoord, er. met een haalde hij zijn mes te voorschijn, gereed tot een aanval. De heer v. H. wachtte dezen natuurlijk niet af, maar smeet de deur dicht. De booswicht, of dronkaard misschien, moet naderhand door de politie zijn opgepakt. Door de ijverige bemoeiingen van den wachtmeester der marechaussee te Sittard, in vereeniging met den brigadecommandant der marechaussee te Beek, is dinsdagavond te Beek aangehouden zekere G. N., herbergier aldaar. Vermoedelijk is hij degeen der drie smokkelaars, die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. bij hunne aanhouding nabij Millen op den ambte naar Buitenhuis van Sittard, een schot hagel heeft gelost, waardoor deze ernstig werd verwond. Ook de beide gezellen van N. zijn reeds door de po'itie opgespoord, N. is naar Maastricht o- vergebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Tengevolge van het gebeurde met een rijks ambtenaar te Sittard die door een smokke laar werd verwond, zijn de kommiezen aldaar van revolvers met kogels, in plaats van, zooals tot nu toe, met hagel voorzien. De rijksambtenaren te Afferden (Limb.) hebben zich, na hevigeu tegenstand, meester ge- maak" van eene kar met 220 liter spiritus, aan gevoerd uir Pruisen. De kar was gemaakt met dubbelen bodem en houten as. Op het oog was zij niet van eene gewone kar te onderscheiden, en dus zeer geschikt voor smokkelen, wat daar op groote schaal geschiedt. Gedurende geruimen tijd werdea tal van ingezetenen te Groningen de dupe van bedric- gelijke handelingen van een jong mensch. Onder valsche voorgevens gelukte het hem ver scheidene artikelen van waarde te bemachtigen, om die kort daarop weder ver beneden de waar de van de hand te doen. Zijne tamelijk fatsoen lijke k'eeding en de namen zijner lastgevers waren dan ook de reden, dat tegen de afgifte der goederen geene bezwaren werden gemaakt. Het is der politie mogen gelukken den bedrijver van bovenbedoelde feiten, zekeren J. W.. oud 20 jaar in handen te krijgen. Zondag 19 Dec. 1886, zal door de har monie FEspéfanc3 op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. L'Araitié. marsch par Kom. 2. Harmonische Retraite Wagner. 3. Les Sirenes, duo voor pistODs Tack. 4. A l'opéra coraique potpourri KesseH. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter algeraeene kennis, dat ter voldoening aan het voorschrift, vervat in art. 3 van het kon. besluit van 23 Maart 1876 (Stbl. no. 55), van den 24 December 1886 tot en met den 23 Jan. 1887, ter secretarie hunnergemeente ter inzage van een ieder zal liggen een uittreksel voor zooveel hunne gemeente betreft, van den ingevolge art. 1 van voormeld kon. besluit ontwor pen suppletoiren ligger van de wegen, die tot toe gang dienen naar het spoorwegstation of naar het plein vóór dat station in hunne gemeente, betref fende het gedeelte staatsspoorweg Zwaluwe Waalwijk. Belanghebbenden werden tevens herinnerd, dat volgens art. 4 van voormeld kon. besluit, een ieder bevoegd is zijne bezwaren tegen de ontworpen liggers bij hun college schriftelijk in te brengen gedurende 45 dagen na de aankondiging in de Staatscourant. v Waalwijk, den 14 Dec. 1886. Burgemeester en wethouders voorn. De Burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. SPRANG. GEBOREN Francijna Johanna d. van Jan van Dommelen en Maria de Roon. Elisabeth Johanna d. van Maurits Vos en Eli sabeth Johanna Soeters. OVERLEDEN Jenneke Klootwijk vroeger wed. van Jan Wouter Scholt, thans echtgenoote van Teunis van Dongen 70 jaren. Adriana Verheijden, weduwe eerst van Jacobus Johannes Platteel later van Willem Gerrit Rutters oud 64 jaren. Gerrit Adriaan Versteeg 17 maanden. Pieternella Johanna Colijn echtgenoote van Ger rit van Ileijst 32 jaren. Levenloos aangeven kind van Basitiaan van Pelt en Johanna van Vuuren. WAALWIJK, 17 December. Bij redelijken aanvoer was de handel in hoorn vee tamelijke levendig. Vooral kalfbeesten waren gevraagd en golden Kalfkoeien f 155 278. Dito vaarzen f 1.05 a 175. Biggen f4.25 a f8.50. Ter botermarkt aangevoerd 1839 KG.van 1.12 il 1.34 per KG. verkocht. Eieren f 4.75 a 7.per 100 stuks In granen voor comsumptie nog al vraag aan gesouteneerde prijzen. In huiden en leder is het stil, zooals meestal in dezen tijd. Voor schors was dezer dagen meer vraag tegen iets betere prijzen. AMSTERDAM. Huiden. Op 28 Dec. e.k. worden nog eenige duizend stuks O.-I. runder - en buffel bij inschrijving aan de markt verwacht. In- landsche artikelen zeer stil. Uit Grave wordt geseind van Vrijdag: De rivierstand was heden te 12 uren 10.27. Was in de 24 ui en 28 cM. De Veerstraat is overstroomd. De overtocht geschiedt met halve pont en roei boot naar de brouwerij. Het water staat van dijk tot dijk. Uit Maastricht wordt geseind Maas, Bovenmaas en Sambre zijn vallende. Stand 45.55. evallen van een DOCHTER Mevrouw Waalwijk, 12 December 1886. Heden overleed tot onze diepe droef-l beid plotseling onze dierbare behuwd- I broeder en oom d'3 beer burgemeester van Druilen in den ouderdom van 62 jaren. Prunen 14 December 1886. Namens de familie. J. B. COOLS. bericht, dat zij tot baren AGENT voor WAALWIJK eu omstreken heeft aange steld den heer ter vervanging van den beer W. J. BAIJENS, dieom rede van zijn vertrek naar Breda, ontslag genomen beeft, en aan wie wij onzen oprechten dauk betuigen, tevens onzen nieuwen agent aanbevelende. De directeur van voornoemde maatschappij. P. LUDWIG. Amsterdam, 18 December 1886. ■j&Yaar aanleiding van bovenstaande heb ik de eer mij voor bet sluiten van glasverzekeringen in voornoemde Glasver zekering-Maatschappij minzaamst aan te be velen. Waalwijk18 December 1886,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3