Nummer 3. Zondag 9 Januari 1887. 10e Jaargang. ei Looiiitsimm, Looiersknechts, Notaris BINK Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Overzicht over het jaar Erfhuis te Waalwijk. ANTOON TIELEN, Handelsberichten. BUITENLAND. Behne. GEVRAAGD Op een der voornaamste a contant verkoopen: UITGEVER: Waalwijk. de tweede integendeel brengt WAALWIJK, 3 Januari 1S87. In den loop van hel jaar waren de vari- atiën der huidenprijzen nog al groot. Aan leid ing daartoe was er genoegzaameens deels waren het de onlusten in Uruguay, die op de markt influenceerden, terwijl m Novem ber de berichten uit La Plata en de Argen- tynsche republiekbetreffende de cholera, wederom een spaak in 't wiel staken om de sedert lang ingetreden daling tegen te gaan. In het begin van 1886 vonden er vele afdoeningen plaats, dank zij de concessie van 1 a 2 fr. op zware gezouten huiden en op berichten van belangrijke slachtingen. De markt reculcerde daarna sterk tot in de maand April, als wanneer de prijzen het laagste standpunt hadden bereikt van het geheele jaar. Reeds in 't begin der maand Mei echter werd de markt iets vaster op berichten, dat er een tekort zou zijn in de slachting van heeft te geven ieder jaar grooter wordende inkomsten in omloop. De zotte verteringen, men ziet ze en juicht ze onnadenkend toe in naam der werklieden het kapitaaldat langzaam aan zijnen weg maakt, door honderd verschillende handen gaande en dat beurtelings alle indus trieën verlevendigtwelke het voedtmen ziet het niet, of liever, men raakt zijn spoor bijster en men verbeeldt zich dat het on vruchtbaar blijft. Er is geen noodlottiger dwaling, want zij breugt er den werkman toe den rijken verkwister te bewierooken, en den wijzen en spaarzamen burger te vloeken terwijl hij juist het tegendeelzou behooren te doen. Zeer terecht zegt de uitstekende staathuis houdkundige Emile de Laveleye, dat een goud stuk, uit het raam geworpen brood geeft maar dat een ander, nuttig gebruikt, dit ins gelijks doet en daarenboven een nieuwe vraag naar arbeid /loet ontstaan. „In alle geval77 voegt Emile de Laveleye er bij „als meu het geld niet in letterlijken zin in 't water gooit, wordt het verteerd en doet werken. Maar besteed aan voorwerpen van weelde, doet het slechts ééns arbeiden terwijl het, aangewend tot het scheppen van een nieuw kapitaal, - bouwhoeve machine weg enz. een voortdurend toenemen veroorzaakt van werkwant die nieuwe kapi talen vereischen weder nieuwe armen om ze rentegevend te maken. Hierop valt niets af te dingen; 'tis hier geen vraagstukwaaromtrent de gevoelens kunnen verschillen. De Laveleye drukt hier geen persoonlijk gevoelen uit, maar dat van alle staathuishoudkundigen zonder uitzonde ring. Het algemeen, 't is waar, afgaande op den einde echter was de markt weer meer vast, terwijl de kooplust in de lichte prima soorten wel zoo groot was. Inlandsche huiden en vellen hadden een ongunstig verloop voor de zouters; de markt is ook op het einde van 't jaar lusteloos. wetenschap die redeneert en de zaken gron dig onderzoekt, is juist de dwalingen te herstel len van het volk, dat niet redeneert en over alles slechts oppervlakkige denkbeelden heeft. 't Zou ook al te gemakkelijk zijn zich te verbeelden, dat men door het geld op straat te werpen en in buitensporige weelde te leven, recht zou hebben op de dankbaarheid der lijdende menschheid. en zomer. Vaste conditiën. Gehuwd of on gehuwd. Opgaaf van ouderdom. de geheele zool- en op de hoogte van overlederlooierij. Adres letters ABC aan het bureau dezer courant. leerlooierijen van ons land WORDEN GE VRAAGD eenige bekwame geheel op de hoogte van de nieuwere looiwijzen. Adres motto nieuw aan het bureau dezer courant. te Waalwijkzal ten verzoeke en ten huize van den heer W. 13 Al JENSte Waalwijk, wegens vertrek naar elders op Dinsdag 11 Januari 1887, voormiddags 10 ure precies. Een belangrijke partij behangselpapier randen schoorsteenstukken karpetten, ta pijten daarna Meubelen en huisraad, o. a. 8 jaloezieën, ijzeren mangel en toonbank. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo ien 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. WEELDE en SPAARZAAMHEID. Onder de vele oorzaken, waaraan de te genwoordige maatschappelijke crisis wordt toegeschreven, noemt men ook de buitenspo rige weeldedoor sommige klassen tentoon gespreid. De grootste staathuishoudkundigen zijn deze meening toegedaan. Wel zegt men, dat de weelde een menigte industrieën onder houdt, en schijnbaar is dit ook zoo; maar welbegrepen spaarzaamheid zou er veel meer onderhoudenen dan zou men de menigte werkliedendie hun leveu doorbrengen met het scheppen van beuzelarijen aan de gril ligste veranderingen onderhevigbezig zien met nuttige voorwerpenonafhankelijk van de wisselvalligheid der motie. „Ieder verkwister/7 heeft Adam Smith gezegd„is een openbaar vijanddie de opbrengst vermindert van den verstandigen arbeidde spaarzame mensch integendeel, is als de stichter eener openbare werkplaats en moet beschouwd worden als een weldoener der maatsphappij.77 Zeker is er verschil tusschen verkwisting en loeelde. Men kan dure zaken gebruiken zonder voor een verkwister door te gaan maar tochin 't algemeen, sluit weelde een zekere buitensporigheid in zich; het woord zegt veel meer dau onbekrompenheid en zei la dan het confortable der Engelschen. üe onbekrompenheid en het confort blijven, als uitbreiding van de gegoedheid, gewettigd en gunstig voor den nationalen arbeid. Dit is niet het geval met de weeldenamelijk met de slechte weelde, niet overeenstemmende met de gegoedheidwaarbij het denkbeeld van nutteloosheid overeenkomt met dat van verkwisting, en die slechts eenige takken van den arbeid verplaatst zonder voordeel voor het geheelintegendeel. 't Ts een onlocbenbaar feit, dat die weelde in van den Bergh, als majoor commanaani, ie Tilburg. Voorts bij de dd. schutterij te Tilburg tot maj.-comm. benoemd J. J. H. Lommen, thans kapitein. Als eene groote, bijzonderheid deelt men ons mede, dat L. Bergmans, in de Stationsstraat alhier, reeds jonge kanarievogels heeft. Mrj. YV. M. Roozen, te Sprang, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Bleskensgraaf (Alblasserwaard). Te Vucht is tot gemeente-secretarisin plaats van den heer J. C. Lutouraan wien wegens hoogen ouderdom eervol ontslag verleend werd, benoemd de heer A. van Hooff, aldaar. Als deelnemers aan het door de kon. lie dertafel te Amsterdam bij gelegenheid van 's konings verjaardag uitgeschreven quartel-con- cours hebben 7ich aangemeld het mannenkoor „Caecilia te Amsterdam het Deutsches Ge- sangverein „Eintracht" te Arasterdam; de Man- nenzangvereeniging „Crescendo" te Haarlem; de liedertafel „Haagsch Mannenkoor" uit Den Haag de liedertafel „Onderlinge Oefening" te Amsterdam de Vereeniging „Oefening en Ver maak" te WaalwijkBezooien de Mannen zangvereeniging „Richard Holl" te Uitgeest; het „Deventer Mannenkoor" te Deventer; de Ver- eenigingen „Haarlemse!) Zanggenot," Zang en Vriendschap," beide te Haarlem de „Ulrecht- sche Mannenzangvereeniging tc Utrecht; en de Diltttanten-C!ub," te Amsterdam. Te Bergenopzoom is gekozen tot lid van den gemeenteraad de heer P. van lleijst. Toen jl. Zondag (zegt het R. N.) het brand- piquet te Rotterdam afgeloopen was, gingen e<-nige schuttersopgewacht door hunne vrienden in burgertenue gekleed, langs de Blaak. De heeren burgers waren evenwel zoo beleefd om de ge weren voor de schutters te dragen, met het ge volg, dat de burgers nu dienst deden als schut ters en een der schutters als commandant. Na eenige malen gecommandeerd te zijn geworden hutiue tafelmaar vooral voor hunne klee deren en uitspanningen meer verterendan hunne inkomsten veroorlooven Het algemeen echter gelooftdat die fa- milie's den weikman doen leven omdat zij het geld door het raam werpenen gaarne geeft men den naam van gierigaard aan lieden, die hunne uitgaven regelen naar hunne middelenen die jaarlijks een aardige som op de spaarbank zetten. Van den eenen kant equipages, schitterende toilettensieraden kostelijke maaltijden „wat een arme huisgezinnen77 roept men bewonderend uit, „danken aan die weelde het dagelijksch brood Van de andere zijde een rustig, gemakkelijk leven, maar niets meer een matige tafel eneen zeker kapitaal naar men meentjaarlijks aan de loopende nijverheid ontnomen. „Zeker77, zegt men, „doen die nauwlettende burgers de arme lui niet leven.77 En toch vergist men zich geheel en al en Erédéric Bastiat heeft dit punt zeer dui delijk verklaard in zijne theorie over wat men ziet en wat men niet ziet. Daar de spaarzaamheid niet bestaat in het begraven van kapitalen, komt zij even goed den arbeid ten bate als de weelde, die zich ten toon spreidt, llij, die land of effecten koopt, doet een uitgaaf, en hij, die ze hem ver koopt, doet dit slechts omdat ook hij er eene te doen heeft. Hij bevoordeelt den arbeid en de industrie door tusschenpersonenen daarom komt dit minder uitofschoon in den grond de uitkomst dezelfde is. Maar er is meer. Terwijl de' werking van hem die meer verteert dan zijne inkomsten, die dus de slechte weelde in toepassing brengt niet onbepaald kan blijven duren, breidt die van den spaarzamen man zich steeds uit ten WAALWIJK, 7 Januari. Bij weinig aanvoer was de handel in hoornvee toch tamelijk vlug. Kalfkoeien f125 it 255. Dito vaarzen f 105 a 165. Ter botermarkt aangevoerd 2ll7 KG.van 0.92 it 1.02 per KG. verkocht. Eieren f4.00 a 7.per 100 stuks In granen blijft voor consumptie goede vraag bestaan. Voor led er was goede vraagzwaar zool- leder van 17 A 18 kilo ruimt vlug op, waardoor do prijzen wel zoo vast zijn. Voor lichte wichten is de opinie eveneens beter. In huiden en schors is de handel stil zooals meestal om dezen tijd. 1..1- *:i' unjo' WJ_' hol In leder is er slechts een geringe achter uitgang van prijzen te constateeren, in ver gelijking met het einde van 1885. De han del was tamelijk levendig voor goed zwaar leder, dat nog altijd redelijk goed te plaatsen is. Inferieure soorten zijn verlatende prijzen zijn moeielijk aan te geven, daar er in die soorten te veel variatie is. Voor paardenleder was in begin van het jaar tot laat in den herfst weinig kooplust; dientengevolge liepen de prijzen terug. Sedert echter is er wat meer handel in dat artikel gekomenzoodat de markt wel zoo vast blijft. Grauw en zwart overleder stil met nominale prijzen. In schors was de opinie sedert een paar jaar reeds lager. Tegen het seizoen spreekt men altijd van veel verminderde prijzen doch de markt houdt zich beter dan men wil doen voorkomen. In elk geval bedraagt het verschil in prijs sedert 1873/74 verge leken met de 2 a 3 laatste jaren p.m. f 2,50 a f 3 per 65 KG. Dit geldt de inlandsche schors. Overigens is liet van algemeene bekend heid, dat de laatste jaren veel Eransche schorssoorten zijn ingevoerd en dat de Ilol- landsche looier zich sedert een paar jaar veel bedient van Garouille en Valonea terwijl het verbruik van Kastanje extract, Cliêne vert en Quebracho sterk toeneemt. Al deze vreemde soorten, en wellicht nog verschillende andere looimiddelen, worden in Een verschrikkelijke ramp heeft Dinsdagmorgen om 10 uur in een mijn te Hornu in Belgie plaats gegrepen. Op een diepte van 645 meter heeft eeue ontploffing van raijngas plaats gehad, waarbij niet minder dan 34 personen het leven verloren hebben. Hartroereude tooneeleu kwa men bij het ophalen der lijken voor, daar ieder, die wistdat vich familieleden in de mijn be vonden, trachtte hen onder de opgehaalde slacht offers te herkennen hetgeen zeer moeielijk ging, daar de meeste lijken zeer verminkt waren. Een meisje van 18 jaren werd door hare moeder her kend die hierbij zooals te begrijpen valt, de meest wanhopige kreten slaakte. Dinsdagavond om 7 uur wareu nog 3 personen lerend te voorschijn gebracht. Een der geredden was zoodanig door den schrik bevangen dat hij een krankzinnige scheen het was onmogelijk de geringste inlich tingen omtrent de 'oorzaak der ramp en de gevolgen er van uit hem te krijgen. Te Brussel heeft zich zekere Emery Bos- saertdie in een kort tijdsverloop twee millioen francs verteerd had klaarblijkelijk in een vlaag van waanziu van het leveu beroofd. Deze zonderling gaf zich, hoewel een Vlaming zijudc, steeds als Amerikaan uit en had achter eenvolgens kolossale sommen geërfd. Hij was een eerste dwaas. Somtijds ging hij een koffie- Jiinnpn p»i vrripv rlnn altiirl ppn f?las DUIlch:

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1