J m Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Turkije. f I JBulgj jarije. - Met zeker ongeduldig verlangen ziet men in Engeland uit naar de opening van het par lement. De ministerieele crisis heeft der opeu- bare meening veel te lang geduurd men ia nieuwsgierig naar wat omtrent het ontslag van Churchill en Iddes'eigh zal blijken men wil weten wat nu eindelijk voor Ierland zal gedaan worden, enz. enz. Het wordt,helaas! bevestigd, dat de radicalen en Gladstones vrienden het niet zijn kunnen eens worden over een in deze te volgen gemeenschappelijke gedragslijn. De werkeloozen te Norwich zijn Zaterdag tot baldadigheden overgegaan. Drie honderd mannen trokken door de straten en verbrijzelden de ruiten der bakkeis- en kruidenierswinkels. Twee leidersNowbray en Henderson hielden heftige redevoeringen, waarin zij beweerden, dat nu de overheid gesn brood wilde verschaffen aan werkeloozen zij dit zelf moesten nemen. De politie dreef de muitelingen door verscheidene charges uiteen. Pries Bismarck heeftzooals wij in ons vorig nummer in 't kort mededeelden, woord gehouden; men herinnert zich dat hij herhaaldelijk in zijne redevoeringen over de legerwet gezegd heeft, dat de keizer den rijksdag zou ontbinden ingeval het wetsontwerp niet onveranderd werd aange nomen. Welnu, toen het Vrijdag tot een stem ming kwam en het voorstel van den heer Von Stauffenberg werd aangenomen om het door de regeering aangevraagde aantal manschappen in vredestijd voor niet langer dan driejaren toe te staan las de rijkskanselier onmiddellijk een kei zerlijk besluie voor, waarbij de rijksdag ontbonden werd verklaard. Het voorstelStauffenberg werd aangenomen met 186 tegen 154 stemmen. Tegen stemden de conservatieven de vrije convervatieven en de nationaal liberalen buiten stemming bleven de sociaal democraten en de Elzassers en er voor stemden de liberalen het centrum en de volks partij. In de zaal waren van de 397 leden die den rijksdag moest tellen, 368 aanwezig, zoodat 29 leden ontbraken en van deze zal er zeker geen zonder gewichtige reden afwezig geweest zijn. Zulk een groot aantal leden is nog weinig gezien in den rijksdag. Men had zich blijkbaar reeds op dei} uitslag voorbereid de meeste leden hadden reeds vooraf afscheid van elkander ge nomen en toen de rijkskanselier binnen kwam bleeft er omtrent de ontbinding van den rijksdag, wanneer het regeeringsvoorstel niet aangenomen zou worden geen twijfel meer over. De rijksdag ging na een driemaal herhaald Leve de keizer uiteen. De rijkskanselier begaf zich onmiddellijk naar den keizermet wien hij een onderhoud van een half uur had. De nieuwe verkiezingen voor den rijksdag zijn op 21 Februari bepaald. In de troonrede waarmede de Pruisisch-; landdag geopend is, werden over de financieele uitkomsten van het vorige en het loopende be- grootingsjaar mededeelingen gedaan welke van bevredigenden aard zijn. Voor het volgende jaar is tot herstelling van het evenwicht op de be grooting eene leening van 281/z millioen marken noodzakelijk. Onder de aangekondigde wetsvoordrachten komen ontwerpen voor tot uitbreiding van het net der staatsspoorwegen door het maken vau nieuwe en het aankoopen van eenige particuliere lijnen. Andere ontwerpen betreffen de splitsing van groote districten in de provinciën West- Pruisen en Posen in het belang van de Duitsch sprekende bevolking. Eindelijk werd melding gemaakt pnn 'Ia sche curie en van hel plan tot indiening van een wetsontwerp tot verdere herziening van de ker kelijke wetten waarover op het oogenblik nog onderhandelingen met de cu.ie gevoerd «orden. De Pruisische staatsbegrooring over het dienstjaar 1887 88 bedraagt in totaal aan ontvangsten 1288,258,307 mark; gewone uitga ven 1283,120,623 mark buitengewone uitgaven 33,596,684 uitgaven te zamen 1316,717,307 mark tekort 28,459,000 mark. Het Pruisische huis van afgevaardigden heeft den heer Köller tot voorzitterden heer Hi-e- remann tot eersten en den heer Benda tot tweeden onder voorzitter herkozen allen bij acclamatie. Bij de ontvangst van het bureau van het Pruisische heerenhuis heeft de keizer, sprekende van de ontbinding van den rijksdaggezegd dat het hem als Duitscher en als Pruis zeer ernstig gestemd en diep bedroefd heeftdat het wetsontwerp, hetwelk van zoo overwegend ge wicht is om voor Duitschland den vrede te bewarenniet is aangenomen. Dit heeft hem na zoovele gelukkige dagen welke hem op zijn hoogen leeftijd beschoren waren eu in 't bij zonder na zijn 80jarig militair jubileum ten smartelijkste getroffen. Het toestaan van het. gevraagde aantal manschappen voor drie jaren zou van militair standpuntuiet als voldoende beschouwd kunnen worden. De keizer sprak de hoop uitdat de volgende rijksdag het gevraagde zou toestaan en eindigde met den wensch, dat op de werkzaamheden van den landdag zegen rusten zou. De toebereidselen voor de verkiezingen van den rijksdag worden overal krachtig ter band genomen. Groot opzien wekt het dat de vroegere beroemde aanvoerder der nationaal liberalende heer Benningsen, diimaal zich bereid verklaart weer een mandaat aan te nemen. Het is hem te doen om het Septennaat te ondersteunen en de leidiug der nationaal liberalen op nieuw op zich te nemen. Evenzoo handelt het aanzienlijke lid zijner partij, de heer Miquel, De avondbladen maken mauifesten tot de kiezers bekend waaruit blijkt dat de gematigde middenpartijen ditmaal openlijk zullen samengaan met de ultraconservatieven en gemeenschappelijke candidaten zullen stellen. Hun parool bij de verkiezingen zal zijn „Voor het Septennaat en het keizerlijke leger tegen het parlements- leger." De Duitscke vrijzinnige parti; verklaart daar entegen in haar verkiezingsmanifest dat de mi litaire quaestie voor de ontbinding van don rijksdag slechts een voorwendsel is om eene nieuwe meerderheid voor het brandewiju- en tabaks monopolie te verkrijgen. De sociaal-democraten verspreidden onder kerktijd door agenten, die zich voordeden als kerkgangersin weerwil van het scherpste toe zicht der politie, in zes Berlijnsche kiesdistricten 40,000 exemplaren van hunnen revolutionairen nieuwjaarsgroet, als hunne verkiezingsproclamatie. Daarin wordt gezegd het oogenblik komt steeds naderbij waarop het louterend vuur der revolutie de oude wereld vol gewelddaden en misdaden, zal verteren. De sociaal-democraten zijn voornemens overal, waar zij de verkiezing hunner candidaten niet kunnen verwachteit, de liberale oppositie te ondersteunen. De centrum partij zal dezelfde verkiezingspolitiek volgen. Een zware bergstorting greep in de nabij heid van het station Iserholn plaats juist op het oogenblik, dat een passagiers'rein aankwam. Met een onzettend geweld stortten de reusachtige rotsblokken op de rails en de locomotief. Deze werd geheel vernield. De trein stond ooge»«- - -■ scheidene dagen versperd zijn. Het is een wonder, dat geen grooter onheil heeft plaats gehad. Eene zeldzame brutaliteit bracht een pas ontslagen tuchthuisboef weder in zijn logement, dat hij te Karlsruhe verlaten had onder dak. In een schrijven stelde hij publiek voor, om in de bepalingen van het strafwetboek een paragraat op te nemen dat het verplichtend moest zijn dat bij terechtzittingen minstens éér. der rechters niet mocht slapen. Voor de beloediging werd hij veroordeeld. De aanzienlijke dames te Home hebben den paus als nieuwjaarsgeschenk een fraai geborduurd tapijt aangeboden, Aan arbeidsloon kost dat tapijt niet veel. Integendeel, de dames, die wil den medewerken, moesten een franc betalen voor elk 50tal steken, dat zij deden. De toeloop van medewerksters was zoo grootdat een aantal moest worden afgewezen. Te Messina heeft dezer dagen een werkman zijn bejaarde ouders in hun slaap vermoord omdat hij hen niet langer wilde onderhouden. Hij werd door een verwoede volksmenigte ter dood gebracht. Het model eener goed georganiseerde brandweer vindt men te Rome! De Perseveranza deelt dienaangaande het volgende mede De brandweer bestaat uit werklieden hand werkslieden winkeliers, enz,, welke om dezoo- veel dagen bij beurten éen dag dienst hebben en alsdan in de daartoe aangewezen wachthuisjes moeten blijven. Ieder dezer brandweerposten bestaat uit 10 of 12 man, welke, wanneer hunne hulp wordt ingeroepen ijlings hunne makkers en hunne officiereu bij elkaar moeten gaan zoeken, die hier eu elders hunne dagelijk- sche bezigheden verrichten. Deze spoeden zich daarop eerst huiswaarts om zich in uniform te steken en van daar naar den brandweerpost, waar toe zij behooreu om de hemel weet wanneer met een klein pompje naar den brand op te trekkenof neen eerst moeten nog de be- noodigde paarden bijeen worden gezocht want hoewel het gemeentebestuur eene overeenkomst met de omnibus-directie heeft gesloten, krachtens welke dag en nacht eenige paarden op de brand weerposten aanwezig moeten ziju, zoo zijn d<-ze er nimmerDe wachters moeten dus behalve hunne kameraden en officieren ook nog eenige paarden in de stallen der omnibus-maatschappij zien machtig te worden. Al deze omstandigheden in aanmerking genomen, is het dus r iet te ver wonderen, dat de brand, zoo al niet uitgewoed dau toch zijn grootsten omvang heeft bereikt wanneer de spuiten ter plaatse komen. Men heeft het daarom raadzaam geoordeeld enkele wijzigingen in deze organisatie tot stand te bren gen tot welk doel de president van den ge meenteraad in de vergadering van 2 Jan. een voorstel heeft gedaan. Dépcches uit Sofia meldendat de na den terugkeer der Bulgaarsche deputatie bijeen te roepen Sobranje Aleko Pacha tot prins-regent benoemen zal. De Porte is voornemens eene nota te zenden en de regenten tot aftreden te som- meeren omdat zij zich zelf benoemd hebbeu en dit in strijd met de constitutie is. Duitschland. Rusland en Frankrijk zullen deze nieuwe nota der Porte ondersteunen. Bij gelegenheid van het nieuwe jaar te St. Petersburg het corps diplomatique ontvangend heeft de czar zich uitgelaten op eene wijze, die van veel vertrouwen op het behoud des vredes moet getuigd hebben. Aan den Duitschen zaak gelastigde gaf hij de verzekering van zijn onwan kelbaar vertrouwen in keizer Wilhelm en de staat kunde des Duitschen rijks. De ontvangst duurde langer dan gewoonlijk. Dépêches uit Moskou melden de arrestatie van twee Engelsche officieren verdacht van spionage. Zij beweerden door de Eugelsclie re geering uitgezonden te zijn om de Russische taal te leeren. Volgens een bericht in de Standard zou de Russische regeering voornemens zijn de vrij havens uanden noordelijken Stillen Oceaan, waar onder ook Vladivostock te sluiten. De Daily News meldt uit St. Petersburg, dat de regeering te Stockholm eene groote hoe veelheid ontplofbare projectielen besteld heeften de fabriek Kungeholm aan de bestelling dag en nacht doorwerkt. Waalwijk, 19 Januari 1887 het bericht in ons vorig nummer, omtrent het op 20 dezer in Tot aanvulling van De gewapende opstand op Kreta moet reeds uitgebroken zijn; drie benden moeten een geheel district van„ het. ni!and_i,-n_J>«>it—h.o.yr.len- J)o_ werking treden van directe tarieven voor het goederenvervoer op den staatsspoorweg, deelen wij nog mede, dat dit betrekking heeft op de stations Waalwijk Waspik, Geertr uidenberg en Hooge Zwaluwe. Tevens zij de aandacht van belanghebben den er op gevestigddat de heer J. van Goeckingk, handels-agent bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, te Breda, op franco aanvragekosteloos en franco vrachtsopgaven en inlichtingen verstrekt voor vervoer van en naar alle binnen- en buiten- landsche spoorwegstations. Op 't postkantoor alhier schijnt niet alles precies in den haak te zijn. Eenigen tijd geleden werden bij den in specteur door een der beambten klachten ingediend over den directeur. Een adminis tratief onderzoek werd ingesteld, en kort daarna werd de klager overgeplaatst, tegelijk met een anderdie wellicht ook meer weet dan voor sommiger gemoedsrust wenschelijk is. Hiermede meende men, dat dat zaakje af- geloopen was, maar jawel! Daar komt Maandag de kapitein der maréchaussée, de heer Prins, uit de lucht vallen, en begint een minutieus onderzoek dat bijna den ganschen dag ge duurd heeftde resultaten zijn opgezonden aan den heer officier van justitie te 's Bosch. Nu deze zaak inhanden is van het gerecht, zal men wel spoedig te weten komen wat er waar is van de loopende geruchten, volgens welke er reeds gedurende vele jaren een rotte toestand zou geheerscht hebben op Waalwijks postkantoor. Door den minister van oorlog is be paald, dat de militiens der lichting van 1886, behoorende tot het wapen der infanterie, voor zoover zij niet door het lot voor het blij vend gedeelte zijn aangewezen, den 30 April a. s. met onbepaald verlof zullen vertrekken, en dat, de overige»1 19 i

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2