Duitschland. Italië. Bulgarije. Turkije. BINNENLAND. Uit Parij9 wordt aan de Pall Mall Gazette geseind, dat volgens verzekering van de hoogste ambtelijke autoriteit, geen enkel Fransch soldaat naar de grenzen gezonden is sedert November. Geen oorlog zal uitbreken, tenzij Duitschland het verkiest. De Pall Mall Gnzette, sprekende over de oorlogszuchtige geruchten, bevat eene beschou wing van Eugeland's verhouding ten opzichte der onzijdigheid van België. Zij zegt dat de verplichtigen van Engeland zijn vastgesteld in het tractaat van 1870, doch dat Engeland niet in staat zou zijn het Fransche of het Duitsche leger tegen te houden, wanneer deze door België mochten trekken. Engeland zou in dat geval alleen kunnen bandelen overeenkomstig Gladsto ne's verklaring in 1870, namelijk den oorlog verklaren aan de mogendheid, welke het eerst de onzijdigheid van België zou schenden. Het Engelsche stoomschip Nepaul is, niet ver van Shanghai, in aanvaring gekomen met een Chineesch troepenschip, dat onmiddelijk zonk. Ruim honderd soldaten, die er aan booid waren, en een aantal mandarijnen zijn verdronken. De Nepaul werd beschadigd, maar passagiers en bemanning bleven ongedeerd. In het proces tegen de socialisten alhier, we gens deelneming aan geheime vereenigingen, zijn de drie voornaamste beschuldigden tot eene ge vangenisstraf van zes maanden, de overigen tot geringe straf veroordeeldde laatste van één maand. Vier zijn vrijgesproken. Het gemeentebestuur van Dresden beraad slaagt over het invoeren vau electrische stads verlichting. De kosten van aanleg zouden 200,000 mark bedragen. Na de vele spoorweg-ongelukkeu, welke in den laatsteu tijd in Duitschland hebben plaats gehad, is de aandacht meer dan ooit gevestigd op de middelen, om die zooveel mogelijk te voorkomen. Men wees o. a. ook op de talrijk heid van gehoorgebreken bij spoorweg-beambten voor wie, in het algemeen belang, goede ooren zoo noodig zijn. Van 260 beambten, die Dr. Lichtenberg, te Pest onderzocht, hadden 92 een of ander gebrek aan de ooren. Dr. Hedinger, van Stuttgari, wijst in een Duit sche spoorweg-courant op dergelijke onderzoekin- ge", in 1882 en 1883 op groote schaal gedaan. Er werden toen 1300 spoorweg-beambten on derzocht. Van de machinisten werden 35 percent en van de stokers 8 percent, wat het gehoor betreft, onbruikbaar bevonden en van de machi nisten hadden slechts 8 percent en van de stokers 45 percent een normaal gehoor. Met het oog op de cijfers raadt Dr. H. een geregeld geneeskundig onderzoek van de ooren der spoorweg-beambten om de twee jaren b. v. aan. De legerversterking, waarmede de groote rij ken ziju begonnen, begint aanstekelijk te wetken. Ook de Italiaansche regeering heeft besloten de tioepen, die bestemd zijn om de Alpen aan de noord- en westgreuzen te verdedigen, op voet van oorlog te brengen. Men zal deze korpsen daar oefeningen doen houden, ten einde te zien of zij, in geval Van nood, voor hun zaak berekend zijn. Aanvankelijk was de Fransche grens daarvoor aangewezen, maar later werd dit plan gewijzigd, opdat de Fransche regeering daaruit geen ge volgtrekkingen zou kunnen maken. De oefenin gen met het gemobiliseerde korps zullen nu bij de Zwitsersche grens worden gehouden. het aftreden van de tegenwoordige regeering in Bulgarije verlangt. Men seint uit Pestdat het legerbestuur de oproeping bevolen heeft van alle miliciens en reserve-troepen tegen der. lOen Februaridie in gewone omstandigheden pas in April zouden moeten opkomen. Uit Philoppopel wordt aan de „Standard" ge meld dat de door Rusland opgestookte aan hangers vau Zankoff weder eene samenzwering tegen de Bulgaarsche regeering op touw gezel hebben, waarbij zij geholpen worden door Griek- 9che agenten. l)e aanhangers van Zankoff vormen in Macedonië benden die zullen staan onder aanvoering van wegens medeplichtigheid aan den staatsgreep verbannen Bulgaarsche officiereu, en onder het opperbevel van Bendereff. Uit Konstantinopel verneemt de Daily News, dat Zankoff aan de Porte den raad gegeven heeft na gepleegd overleg met Rusland een buitenge wonen commissaris naar Sofia te zendenals voorloopig bewindvoerder. Uit Konstantinopel verneemt de Times, dat de panslavistische beweging in Montenegro, Albanië en elders de Porte vreest aanjaagt, zoodat zij in navolging vau Oostenrijk maatregelen tot ver sterking der grenzen neemt. De Porte zendt tevens troepeu naar Macedo nië. Waalwijk, 26 Januari 1887. Bij kon. besluit is met ingang van 25 Januarilo. aan den heer W. L. A. Gerickekapitein ter zeeop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als minister van marinemet dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking aan den koning en aan den lande bewezen2o. tot minister van marine be noemd de heer F. C. Tromp, te 's Gravenhage. De tweede kamer is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 Februari's namiddags 2 uren. Maandag heeft voor den rechter com missaris der arr. rechtbank te 's Bosch een eerste getuigenverhoor plaats gehad in zake het postkantoor alhier. Blijkens bericht van den consul-gene raal der Nederlanden te Rio de Janeiro, heeft de Braziliaansche regeering de havens der republiek Uruguay met cholera besmet verklaard en verder bepaalddat lo. de passagiers der van Uruguay of van de Argentijnsche republiek komende vaar tuigen eene strenge quarantaine van 15 dagen zullen moeten ondergaan 2o. de ontsmetting der door bedoelde vaartuigen aangebrachte lading zoolang zal duren, als de sanitaire overheid noodig zal achten 3o. indien aan boord der in Brazilië ko mende schepen gevallen van cholera zijn voorgekomen of nog aanwezig zijn ten aan zien dier vaartuigen zoodanige maatregelen zullen worden genomen, als voor de openbare binnenlaudsche zaken, jhr. mr. J. "W. M. Schorer, commissaris des konings in de prov. Noordholland, rar. G. van Tienhoven, burg der stad Amsterdam. Bij deze gelegenheid is opnieuw gebleken, dat het streven der commissie door de hooge autoriteiten zeer wordt gewaardeerd en het goede doel dei tentoonstelling zeer zeker naar vermogen, door de bevoegde machten zal worden bevorderd. Heden, Woensdag 26 Januari, zullen de bureelen der tentoonstelling van voedings middelen zijn overgebracht op den Singel 451, naast het oude gymnasium, namelijk in de oude rectorwoning, tegen billijke vergoeding daartoe door het gemeentebestuur tijdelijk afgestaan. De kamer van koophandel te 's Bosch heeft in een adres aan den minister van waterstaat krachtig aangedrongen op eene spoedige voltooiing der spoorweglij n Zwalu- we's Hertogenbosch. Als een bewijs dat van de stopplaats „Nieuwevaart" onder 's Grevelduin Kapelle aan de spoorlijn ZwaluweWaalwijk, een zeer druk gebruik gemaakt wordt, moge dienendat van 6 December '86 tot 22 Januari '87 aldaar 1533 passagiers zijn in- en afgestapt. Dit cijfer zou evenwel nog belangrijk hooger zijn bijaldien de treinen 407 en 408 de eerste vertrekkende uit Lage-Zwaluwe des avonds te 6 u. 40 m.de laatste uit Waalwijk te 7 u. 58 m., mede aan genoemde stopplaats stilhieldenhetgeen thans het geval niet is, wraardoor reizigers, die van deze treinen gebruik maken en in het hoofddorp moeten wezenbijna 1/2 uur verder van de plaats hunner bestemming zijndan wanneer zij aan de Nieuwevaart waren afgestapt. Hetzelfde geval komt voor met betrekking tot vreemdelingendie deze plaats bezoeken en onbekend, zijnde met den naam en de gunstige ligging der stopplaats Nieuwevaart, ten opzichte van het centrum dezer gemeente, op aanduiding van den plaatsnaam der halte KaatsheuvelKapelle, tot daar doorstoomen. Dit laatste bezwaar zal weldra worden opgeheven daar den gemeenteraad van hoo ger hand de toezegging is gedaandat de naam van stopplaat? „Nieuwevaart" eerlang zal worden veranderd in Kapelle-Nieuwe- vaart. Moge dit eene eerste schrede zijn tot verwezenlijking van den door Kapelle en om liggende gemeenten zoolang gekoesterden wensclidat de stopplaats Nieuwevaart een maal worde herschapen in eene halte-Kapelle. Te Kapelle wordt aan 's konings 70en verjaardag een bijzondere belangstelling betoond. De leden der sociteit Concordia stellen zich voorop den avond van 19 Februari onderling feest te vierenterwijl van gemeentewege pogingen zullen worden aangewend om het feestzoo mogelijk algemeen te doen zijn. Te Wijk-bij-Heusden heeft verleden week de heer J. H. Prillevitz zijn 50jarig feest als geneesheer in die gemeentetegelijk met zijn 50jarig huwelijksfeest gevierd. Bij (HleVfQïuïeid wérd hem o. a. door een de kennisgeving daarvan in dier voege te zenden, dat zij voo- 15 Mei a. s. aan het dep. van oorlog ontvangen worde, waarbij duidelijk moet worden kenbaar gemaakt voor welken dienst (hier te lande of in Oost-Indie) en voor welkjwapen men wenscht dat de jougeling worde opgeleid. Het navolgende aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld Voor den dienst hier te lande: infanterie 19, cavalerie 7, artillerie 11 .en genie 2, te zamen 39; voor den dienst in Oost-Indie: infanterie 25 cavalerie 3, artillerie 4 en genie 4, te zamen 35. Voor bijzonderhedenzoowel de vereischten voor het examen als de over te leggen stukken betreffende, zie de St. Ct. No. 18. Op 1 October a.s. kunnen worden toegelaten: A. te Delfttot den cursus ter opleiding voor tweede-luitenant der artillerie bij het leger hier te lande- 15 iongelieden B. te Haarlem tot den voorbereidende prac- tischen cursus der militaire schoolter opleiding voor tweede-luitenant der infanterie bij het leger hier te lande 20 jongelieden. De aanvragen om toelating moeten vóór 10 Augustus a.s. bij het departement van oorlog zijn ingekomen. Nadere inlichtingen zijn te vinden in de St. Ct. No. 18. De Duitsche en Nederlandsche turfstrooi- selhandel op Engeland wordt bedreigd door zware concurentie uit Ierland, waar men zich sinds ee- nigen tijd is gaan toeleggen op de vervaardiging van turfstrooisel van de ook daar zeer veelvuldig voorkomende venen. Als men weet dat Enge land in den kostenden prijs 70 pet. vervoer kosten betaalt, dan lijdt het geen twijfel, of de mindere afstand van Ierland naar Engeland zal eene geduchte concurentie kunnen in het levau roepen en handhaven. De groote pachthoef „Doeveshoff", gelegen onder de gemeente Herten, Limburg, en bewoond door P. L., is Vrijdagavond door brand ver nield. Ook de schuur met al de granen, even als de stal, werden een prooi der vlammen. Het vee, met uitzondering van 3 paarden, die in de vlammen omkwamen, werd gered. A'les was verzekerdoorzaak niet bekend. Bij een der overwegen over den locaal- spoorweg te Terborg, kwam verleden week een rijtuig met eene locomotief in aanraking, zoodat het grootendeels vernield werd. Koetsier en paard kwamen er goed af, doch de geneesheer V. uit lerborg, die achterin zat, werd gewond en ver keert in zorgwekkenden toestand. De hardlooper-schapendief, die onlags te Arnhem wist te ontsnappen en daarna in Duitsch land werd gearresteerd, zal niet weder wor den uitgeleverd, doch daar hij Duitscher is, in zijn vaderland andermaal voor hetzelfde feit terechtstaan, waarvoor hij te Arnhem werd ver oordeeld. Bij een ongeluk op het ijs aan het Broe derpad te Leiderdorp, begaf zich de bloemist knecht A. van der lleyden, wonende te Leiden, onmiddelijk op het brooze ijs en had het gelufc een der beide meisjes een touw om te slaan. Toen brak het ijs, en lagen er drie te water. Nu kwam de heer Speet met een ladder en legde die op het ijs. Hij begaf zich er op maar toen hij de drenkelingen had bereikt, brak ook het ijs onder de ladder en lagen er vier te wa ter doch de heer Speet had het geluk een hem toegeworpen touw te vatten. Hij had Van der Reyden aan de andere hand, en deze een der beide meisjes steeds vastgehouden, en weldra waren drie drenkelingen gered. Het tweede meisje was reeds onder het ijs geschoven en werd door een schipper, die zijn haak in eene bijt stak gered. Zij verkeerde in zorgzamen toestand en werd iu het gezin van den heer Speet liefderijk opgenomen en tot heden verpleegd. De genees kundige had verboden haar te vervoeren. Aan Van der Reyden behoort in de eerste nloo(Q. non n<r,r\*A - j:

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2