Notaris BINK Notaris RANT, Notaris BINK HUIS en ERF MOLEN, HOÜTVERXOÖPING. Lederberichten. Huiden bericht en. Bericht van Inzet. Laatste Berichten. 24KoopenzwaareikenSchaarhout Hans- en Vrouwen-werk TENTWAGEN. De ontvanger der REGISTRATIE BE AFBRAAK GEVRAAGD EER lUUlii. liLi.iüt verkoopen FABRIKANTEN, publiek verkoopen TE KOOP aangeboden publiek verkoopen gebouwen machineriën en boomen roBUBËVBBSOOnif l De uitzettingen in Ierland. jr9 op Maandag 31 Januari 1887 Toeslag Maandag 7 Februari a.s., welke GOEDKOOPE soorten Dinsdag 1 Februari 1887 op Dinsdag 15 Februari 1887 bij A. MULDERS te Baardwijk, 'savonds 6 ure. op Donderdag 3 Februari A 887 op Maandag 31 Januari as., 30 koopen elzen en eikenschaarhout „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen alhier te zien optreden,'die welwillend een con cert kwam geven in de zaal harer zusterveree- niging „Euphonia".De gunstige bekendheid van „Oefening en Vermaak" in ons land en het bui tenland de meerdere bekroningen ook in den vreemde, liaar ten deel gevallen, deden verwach ten iets goeds te hooren. En dit was oek zoo; de leden dezer^verecniging gaven wederom door slaande bewijzen, dnt zij met hunne muzikale talenten gewoekerd hebben, en tot welke hoogte zij het onder leiding van hunnen bekwamen direc teur deu heer F. de Cortiegebracht hebben zoodat de lauweren, die zij overal inoogsten, wel verdiend zijn. Herhaalde bravo's werden hun betoond, en de toejuiching vermeerderde nog na afloop der concourstukken „Hymne an die Mu- sik" van De Vliegh en „Opwaarts" van Hol waarmede zij onlangs te Mechelen twee gouden medailles verdienden. Een genoeeelijke avond werd doorgebracht en 'lis zeker de wensch der beide vereeuigiLgen, dat wederkeeiig onderling nog menig concert ge geven worde. Men schrijft uit Londen van 18 Januari: Terwijl over geheel Engeland stemmen opgaan ter veroordeeling der gruwelijke tooneelen, die tegenwoordig in het Westen van Ierland aan de orae van den dag zijnkomt de ofïicieuse «Stan dard" met het bericht voor den dag, dat de re geering van plan is tie invoering van nieuwe dwangwetten voor te stellen. Het eenige wat deze nieuwe voorstellen van de vroeger van kracht geweest zijnde wetten onder scheidt is, dat men ze niet alleen op Ierland maar op het geheele vereenigd koninkrijk van toepas sing wil maken. Overigens zal men daardoor ook thans weder machtiging vragen voor het benoe men van bijzondere jury's, voor het vonnissen van beschuldigden in andere districten dan die waar zij met de politie in aanraking kwamen, en voor het verlecnen van bijzondere bevoegdheid aan de magistraten. Waarom zal men vragen, is dergelijke wetge ving voor het geheele rijk noodzakelijk geworden? Men heeft in de laatste weken althans niet gehoord van eene bijzondere wetsovertreding op groote schaal in Engeland, of Schotland, of Wales. Wel is waar geven de socialisten in groote steden in Engeland aanhoudend lastwel blijven de crof ters" en „cottiers" in Schotland en op de Scliot- sclie eilanden zich nu en dan verzetten tegen de overheidwel is de afkeer der bewoners van Wales tegen het betalen der verschuldigde tienden nog niet overwonnen; doch voor niets van dat alles zijn tot nog toe zulke buitengewone maat regelen noodig geweest als het invoeren van dwangwetten zoude rechtvaardigen Dat wordt trouwens ook niet bweerd. Alleen de regeering heeft, toen zij het bewind aanvaardde, beloofd geene bijzondere wetten voor Ierland afzonderlijk in te voeren, en ofschoon de nieuwe dwangwetten klaarblijkelijk uitsluitend tegen het groene eiland zijn gericht, worden ze nu voor den vorm op het geheele rijk toepasselijk gemaakt. Zulk eene handelwijze levert op zich zelve reeds geen bewijs van kracht en van zelfvertrouwen. „In plaats van Engeland tot het Ierschepeil terug.te brengen, zegt de «Pali Mall Gazette", moest men Ierland tot het Engelsche peil opheffen. Niet gelijkheid in dwangmaar gelijkheid in rechten is noodza kelijk." De openbare meening is tegenwoordig zoozeer tegen de invoering van nieuwe dwang wetten dat, aangenomen dat het bericht juist is, de regeering zeker zelfmoord begaat. Afgezien daarvan schijnt het tijdstip voor zulk eene aankondiging al bijzonder slecnt gekozen. Terwijl men te Glenbeigh voortgaat politiehulp te verleenen bij het wegjagen van arme boeren uit hunne ellendige hutten en daarbij onnoodig machtsvertoon maakt, zoozeer dat de sympathieën van vele anti-Home Rulers voor de Ieren ge wonnen zijnkrijgt men veeleer de overtuiging dat de regeering reeds veel te veel dan te weinig macht heeft. Zelfs al neemt men als volkomen waar aan wat de Times meldt, dan wordt de handelwijzete Glenbeigh gevolgd nog niet ge rechtvaardigd. Ziehier wat de «Times" daarover schrijftHet febiedwaarop de uitzettingen thans plaats heb- enheeft eene uitgestrektheid van 15000 acres en bestaat grootendeels uit veen- en rotsgrond. De jaarlijksche pacht bedraagt ongeveer pa.st. 2000. en de schuld der pachters voor pacht en geleverde waren bedraagt pd. st.9000. Sommige pachters zijn 9 jaren achter en de achterstallige pacht van velen bedraagt 5 a 6 jaren. Er zijn 300 pachterstegen 31 hunner worden thans maatregelen genomen. 31 pachters hebben alles betaald, aan 70 is de schuld kwijtgescholden. De priester der parochie, «Father" Quitter, stelde zicli indertijd aan liet hoofd eener deputatieom ten behoeve der pach ters vermindering of kwijtschelding van achter stallige schulden te vragendaarbij aanbiedende de pacht voor een half jaar met de kosten te be talen, op voorwaarde dat een reyu tot Maart 1886 zoude gegeven worden. Toen werd beweerd, dat sommigen hunner dat niet betalen konden, waar op de pachters werden uitgenoodigd een lijst te verstrekken van diegenendie het betalen kon den, hetgeen geschiedde. Daarvan betaalden er 31de overigen weigerden een penny te voldoen. Father Quilter keurde de handelwijze der pach ters daarop in sterke woorden af, en wilde hun ne belangen niet verder verdedigen. Gedurende het beheer van den tegenwoordigen landheer is het land zoozeer veronachtzaamd, dat het thans weinig meer waard is. De onderver deeling in kleinere stukken is voortgegaan, en de bevolking is zoozeer toegenomen, dat men niet meer kan verwachten dat zijdie er thans op wonener hun levensonderhoud kunnen vinden. Zelfs de agent van den landheer moet toegeven, dat zijdie er voor niets kunnen wonen het noodige voor hun levensonderhoud niet kunnen vinden. Sedert de heer Harrington zich op het terrein vertoond heeft, is het onmogelijk met de pachters tot eenig vergelijk te komen. De agent was, vóór diens aankomst, met drie der pachters zoo goed als tot eene schikking gekomen, maar nauwelijks was de heer H., daar, of alles hield op. Vele pachters werden eenige jaren geledenwegens niet-betaling van de verschuldigde pachtgelden, uit hunne hunne hutten gezet, maar waren we derrechtelijk teruggekomen. Zelfs aan lien had men dezelfde voorwaarden als aan de anderen aangeboden, mits zij de verantwoordelijkheid voor de armenbelasting op zich wilden nemen, en alleen van zulke personen, die dit grootmoedige aanbod weigerden, werden de daken hunner hutten ver brand, overeenkomstig den raad van een der ambtenaren, die dit een uitstekend middel vond om de weder in bezitneming te voorkomen. Ongetwijfeld is veel hiervan, zoo niet alles, vol komen waarniemand onderstelde dat de arme pachters zichuiiets te verwijten hadden. Waar schijnlijk is "het ookdat de aanwezigheid van parlementsleden als de heer Harrington het ver zet aanmoedigde. Doch zelfs al neemt men dit alles aan, dan kan men toch de wreedheid der genomen maatregelen niettontkennen. Vooreerst had men de uitzettingen kunnen verschuiven tot een gunstiger jaargetijdedan had men ook den raad van den bovenbedoelden ambtenaar niet be hoeven te volgen om de daken der hutten boven de hoofden der bewoners in brand te steken en de hutten omver te halen. Waar men zieken vond had men meer genade kunnen uitoefenen. Was het noodig de deur toe te nagelen van oen hut, waarin zich een stervend kind bevond, zoo dat de moeder gedwongen werd liet in een var kenshok op het stroo te leggen? Was het noodig lijdende vrouwen uit de hutten te slepen en aan den invloed van het barre weder bloot te stellen? Is het niet natuurlijk, dat hier en daar verzet werd waargenomendat van de toppen der ber gen rotsblokken naar beneden werden geslingerd, die gelukkig de politie beambten niet bereikten, dat een meisje den «bailiff", die een stervend kind uit een der hutten sleeptemet een spade sloeg en, na deswege door de politie gevat te zijn, door de verzamelde menigte weder werd ontzetdat de verzamelde boeren de overheid vervloekten en slechts met moeite door den heer Harrington in toom werden gehouden Hoe zoude men van die eenvoudige lieden eene bedaarde houding kunnen verwachtenwanneer zelfs een der Engelsche par lementsleden op het terrein aanwezig, de lieer Conybearein tegenwoordigheid van 5000 men- schen te Dingle (in de nabijheid van Glenbeigh) verklaarde, dat hij in zijn geheele leven nooit zulke treurige tooneelen liad bijgewoond als die waarbij hij te Glenbeigh was tegenwoordig ge weest, en er bijvoegde, dat als ae regeering naar Cornwallishetwelk hij in het parlement verte genwoordigt dergelijke expedities met koevoeten, petroleum en lucifers gewapend zond, om de wo ningen der mijnwerkers te verwoestenhij voor zich voor God verklaarde, de eerste te zullen zijn om de grootste Engelsche volksmassa aan te voe ren, ten einde zicli te verzetten. Toen hij den agent van den landheer sigaren zag rooken en broodjes eten, terwijl de hutten brandden, was hij over de geduldige houding des volks ver wonderd. Hoe het zij, na de gebeurtenissen te Glenbleigli is de mogelijkheid om de toestemming des volks te verkrijgen voor de invoering van nieuwe dwang wetten, hetzij dan voor Ierland alleen, hetzij voor het geheele rijkzoo goed als verdwenen. Steeds luider wordt aangedrongen op het niet langer voortzetten in Glenbeigh en andere plaat sen in het lersche graafschap Kerry. Verschei dene Engelsche en Schotsclie Parlementsleden zijn naar Ieiland gegaan, en hebben uit Glenbeigh een telegram aan den min. van Ierland gezonden om ook te komen. Het telegram luidt als volgt: „Wij verzoeken u persoonlijs: naar Glenbeigh te komenom met eigen oogeri te zien wat de re geering toelaat. Niet alleen wordt de politie ge bruikt om den sheriff in de uitoefening van zijn ambt te beschermenmaar nadat deze den agent der landheeren in het bezit der hutten gesteld heeft en zich niet zijne «bailiffs" verwijderd heeft, wordt de politie nog gebruikt om den agent en diens manschappen te beschermenterwijl zij de hutten omverhalen en verbranden. Het weder is zeer ongunstig en het werk is eenvoudig on- menschelijk." De cynische lersche correspondent van de „Times" noemt dit telegram het laatste incident in het sensatie-drama, dat door een troep rondreizende philanthropen wordt afgespeeld. En, voegt hij er bijdaar het zeer goed bekend is dat de minister niet in Dublin, maar sedert eenige dagen in Londen is, wordt de huichelarij van ae afzenders van deze bedaarde uitnoodiging nag duidelijker. Tegenover deze opmerking behoeft men slechts eene andere te stellen, namelijk dat liet telegram behalve door Ieren ook geteekend is door de heeren Conybeare en Frytwee En gelsche parlementsleden van erkende rechtschapen heid. Trouwens de „Times" is in deze lersche aangelegenheden over het geheel een weinig ver trouwbare gids. Intussclien duren de uitzettingen steeds voort. Gisteren werd o. a. een pachterwiens naam Quirke isuitgezet. Nadat het weinige huisraad in de open lucht gebracht was het regende al dien tijd meedoogenloos en de wind woei in door dringende vlagen over de bergen werd de zieke vrouw, die gedurende maanden binnenshuis had moeten blijvennaar buiten gezonden. Daarna nam de agent bezit van het huis. De lieeren Co nybeare en Mahony protesteerden tegen het afbre ken der woning, en de eerste verklaarde dat hij den sheriff en eiken politieagent verantwoordelijk hield voor de brandstichting. De lieer Conybeare trad in alle volgende gevallen de hutten binnen en verzocht ook met de sterke hand naar buiten gebracht te wordeneen verzoek waaraan geree- delijk voldaan werd, en telkens herhaalde hij zijn protest. Sir Charles Russel is hier ter stede ook al aan het inzamelen van gelden voor de arme pachters en heeft reeds iets overgezonden. De „Pall Mall Gazette" heeft nu reeds aan kleine bedragen biina pd-st. 150 bijeenverzameld. (N. v. d. D.) immh i M_£iijwjwyrTVi ijyanTiuft iryi 'n niiiBMBiijA'awiTtwiaMa(tMw»!,ti EINDHOVEN. Voorraad der oude looiersbeurs. B. VerhagenDroge Buenos-Ayres 36/37 pd.; inlandsch zooileder 24 pd.; geschon den zooileder. Gebrs. KeunenGezouten Buenos-Ayres 37/4-0 pd.; grauwe zuigers. GlaudemansGezouten Kaap kalfsleder 3 pd.; dito droge 3 a 6 pd.; zwart over leder binnenzoolleder; Javas in 't smeer 8 pd.; schapen leder en lijmvleesch. GESTEL. W. HofFmans Inlandsch paardenleder. P. v. d. Laak Grauw en zwart overleder 4/8 pd.; inlandsch paardenleder. J. Moonen Javas overleder 8 pd. J. Gerrits Javas overleder 8/9 pd. WOENSEL J. MaasGezouten Urugauy 34 pd.; lijm vleesch. M. van CollGezouten Urugauy 34 pd.; coutrefoorleder. Ed. VostersDaccas in 't smeer 5/7 pd.; dito getouwd 5/6 pd. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den -lieer VERHEIJEN, nabij het station, alwaar ook het voorraadboek ter inzage ligt. ROTTERDAM, 21 Januari. Huiden. Van de op 19 dezer plaats ge had hebbende inschrijving zijn de navolgende partijen afgedaan als Per „Drenthe" van Padang, 74 Oost-Indische runderhuiden 4,04 kilo 128 6,38 Per Drenthe" van Soerabaya. 1149 Oost-Indische runderhuiden 2,86 kilo 389 4,87 303 2,83 56 4,41 1021 buffel 8,57 367 8,71 Per „Samarang" van Soeiabaya. 1028 Oost-Indische runderhuiden 3,05 kilo 430 5,82 247 3,07 36 5,50 H 27 a ,i 3,18 270 7,58 27 416 181 198 4 buffel u n 4,48 8.80 8,61 9,56 10,ff Per „Prins Frederik" v. Soerabaya. 903 Oost-Ir.dische runderhuiden 2,89 kilo 125 5,89 t, 168 23 267 193 41 38 ff 598 Gorontalo buffelhuiden 2,88 5,40 3,11 5,93 3,34 6,55 16/17 Uit de hand werden nog afgedaan Circa 650 Padang runderhuiden ca. 3V2 kilo, binnen per „Noord-Brabant." of IEMAND reeds eenigen tijd bij het vak werkzaam, door schilder te Waalwijk, LONDEN, 25 Januari. Het logenstraffen van de sensatie-berichten der Daily News houdt aan, doch de redactie van liet blad neemt heden we der een hoofdartikel op, waarin de beweringen van gisteren herhaald worden. De correspondent van de Daily Telegraph te Parijs had een onder houd met generaal Boulanger, waarin deze ver klaarde dat geen man, paard of kanon naar de grenzen wordt gezonden, onder bijvoeging dat hij liever als minister van oorlog zon aftreden dan de verantwoordelijkheid te moeten helpen dragen voor eene nieuwe bloedige worsteling tusschen Frankrijk en Duitschland. SOEAK1M, 25 Januari. Eene niet zeer sterke strijdmacht van Abessiniërs heeft Massowah aangetast, met hei gevoig dat er 200 Abessiniërs en 5 Italianen sneuvelden. De Italianen hebben 1500 man naar Makullah gezonden. BERLIJN, 25 Januaii. De Norddeulscbe AUgemeine Zeitung verklaart de berichten in de Dai'y News van gisteren voor uit de lucht ge grepen. Er is niets van aan, dat de Duitsche regeering voornemens zou zijn, de Fransche om ophelde ring over troepen-bewegingen te vragen. BERLIJN, 25 Januari. De avondbladen be richten dat de redacteur der Freisinnige Zeitung, Barth, aangeklaagd wegens verbreiding van het onware, onrustwekkende bericht betreffende den overste-luitenant Villaume, door het schepenge- richr. wegens grove onbetamelijkheid is veroor deeld t°t zes weken gevangenisstraf. AD VERTEN TIËN. 9 Heden overleed tot onze diepe droef-I beid, voorzien van de H. Sacramenten der stervenden onze beminde broeder en bekuwdbroeder, de heer BERNAR- DUS W. M. VAN EUPEN, in den ouderdom van 37 jaren. Vit aller naam WILHELM VAN EUPEN. St. Oedenrode, 22 Jan, 1887. ie Waalwijkzal v. m. 10 ure te Baardwijk Voor den heer J. LOEEF en mej. dewed. J. A. J. VAN HEUST: in hun bosch over de 2e Zeine te Baard wijk. te Waalwijkmaakt bekenddat het bouwterrein van de GEBR. KEMPER MAN te Waalwijkgelegen in de Stations straat over de spoorlijn aldaar, is INGEZET en verhoogd als volgt I. Noordelijk gedeelte op f 330. II. Zuidelijk 340. III. massa van I en II op 690. 's avonds 7 urebij G. VAN HULTEN tramstationte Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris gehoogd worden. vervaardigenworden verlangd door een SCHOENWINKELIER, welke geregeld groote partijen daarin gebruiken kan. Adres met franco brieven onder letters S.ZH. aan het Algemeen Advertentie-bureau van Nijgh Van Ditmar, Rotterdam. te Waalwijkzal Bij inzet bij N. L. DEKKERS, en bij toeslag onder Baardwijk, met TUIN Sectie E. nos. 369 374, groot 11 aren 86 centiaren, be woond door A. POST. Een zeer elegante, soliede en goed onder houden, met laken hekleede Tentwagen. Te bevragen bij den koetsier, huize „Wijkezickt" te Wijhe, Overijsel. te Waalwijk zal des voormiddags 11 uur, ten herberge van D. van der Westfn te Drunen van eenen met staande te Drunen, sectie A nos 1346 en 1347 onteigend van L. M. J. H. MAN- DERS aldanr. De goederen zijn 31 Januari 1887, des voormiddags van 10 tot 12 uur, te be zichtigen. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van genoemden ontvangeralwaar de voorwaarden ter lezing liggen. Het gemeentebestuur van BAARDWIJK zal aldaar des morgens om 9 uur lang de ikkkersteeg. 74 koopen masten sparen en eenige dito knuisten en snoeisel, langs den Galgenwiel.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3