Nummer 9 Zondag 30 Januari 1887. 10e Jaargang. m li W II* Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Burgemeester van Moerkleij. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Iets over den parlementairen regeer ings vorm Schoenmaker blijf bij je leest. Waalwijk. Si De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De Burgemeester der gemeente Waalwijkont vangen hebbende het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1887, Brengt ter kennis van belanghebbenden dat ge zegd kohier op den 25 Januari jl. is executoir verklaard en op heden aan den ontvanger der di recte belastingen is toegezonden. Waalwijk, den 29 Jan. 1887. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Slot. Kiezer zijn is een voorrecht. Onze grond wet ook erkent dit door de eischen, welke zij stelt alvorens iemand gerechtigd is als zoodanig indirect deel uit te maken van het wetgevend gezag. Een voorrecht echter ver onderstelt belangstelling in hemaan wien het tebeurt valten nu zal het wel geen tegenspraak uitlokken te beweren, dat die, wat de verkiezingen betreft, bij velen in warmte gedaald, bij niet weinigen verkoeld is tot onverschilligheid. Inderdaad, met het oog daarop lijkt ons volk wel „une nation éteinte" een uitgedoofde natie, en het na drukkelijk verlangen naar uitbreiding van het kiezerskorps, herhaaldelijk uitgesproken in deze dagen door waarlijk vaderlandslievende mannen, door verschillende organen der pers, vindt bij een niet gering gedeelte van het publiek een koud onthaal. Toch is naar onze meening die zorgeloosheid slechts schijn, of liever, slechts het gevolg van grove on wetendheid. Wat zou het getal klein zijn als men eens nauwkeurig konde nagaan, hoe veel kiezers, vooral op het platteland in onze streek, een juist begrip hebben, van wat zij doen, wanneer zij de treden van het raad huis beklimmen om hunne stem uit te brengen ter verkiezing van een volksverte genwoordiger Is het daar geen regel, dat de voorzitter van de stembus de onnoozele hal zen op de eene of andere wijze aan 't ver stand brengt, wiens naam zij hebben in te vullen op het stembriefje Zij kennen den man in het geheel niet, aan wien zij de op dracht verstrekken in 's lands vergaderzaal de Xll. Met een van vreugde stralend gelaat kwam vriend Peer bij Marten, den burgemeester van Moerkley, om hem het verzoekschrift te over handigen. „Wel, burgemeesser", heb ik niet netjes en vlug gewerkt?" „Joa, moar ik ha wel gewild dè ge er wè meer op hat loaten teekenen, Peer, en dan No 11 die hadde er wel af kunne loate." „Wel, komaan dat maakt ook al aanmerkin genbegrijp toch man, dat het er niets op aan komt wie geteekend hebben, als er maar namen op staan, en ik kon toch niet overal aaukloppen, maar ben natuurlijk alléén gegaan bij degenen, waarvan'ik zeker wist, dat ze teekenen zo"uder. omdat ik het hun vroeg." „O, kossen we er dan misschien nie wè namen onder zetten, Peer?" „Ik zou je danken, burgemeester, dan zoude ge valschheid in geschriften pleegen, door er een anders naam onder te schrijven, cn ik wil heel wat voor je doen om je op de been te houden, tolk te zijn hunner wenschen en behoeften zij zijn eenvoudig willooze werktuigen, en van deze, waarlijk, is het te veel gevergd, dat zij belangstelling aan den dag zullen leggen. Nog nooit heeft men de treffende opmer king gemaakt, dat zoo weinig Noordbrabanters waardig er; knap bevonden zijn in de tweede kamer een zetel in te nemen, en slechts bij booge uitzondering wordt er bij eene ver kiezing voor dat gewichtig lichaam aangetoond, waarom juist deze of die man aangewezen wordt als de geschikte candidaatmen zegt eenvoudig: „kiezers kiest hem!* enaldus geschiedt het. Het spreekt van zelf, dat een vertegenwoordiger op die wijze gekozen, weinig behoefte gevoeltnu en dan op te treden tegenover zijne kiezers, zich te rechtvaardigen of zich te verklaren, wat niettemin van zeer groot belang moet genoemd worden, daar het de aankweeking bevordert van belangstellende staatsburgers, en omdat het volk daardoor beter dan door welk ander middel ook, zal worden bekend gemaakt met de inrichting en de samenstelling van onze parlementaire regeering. Bij onze in hooge mate practische naburen, de Engelschen kunnen wij Nederlanders in zake de verkiezingen nog heel wat leeren. Daar legt elke candidaat, die als vertegen woordiger des volks wil gekozen worden, ten aanhoore van het kiezerskorps zijne begin selen en gevoelens bloot en de gronden waarop zij steunen en wat ons wel het meest ontbreekt, daar is tevens de stemming in werkelijkheid een geheim. Daar wordt het walgelijk bedrijf niet vertoond dat een kiezer, twee driemaal zijn stembriefje van naam verandert vooreen borrel; daar ziet men het even walgelijke schouwspel niet dat een hypotheekhoudereen werkgever zijn schuldenaarzijn ondergeschikte beveelt en dwingtdat en wien hij stemmen zal daar ontvangt de kiezer zijn biljet, vult het in en werpt het in de bus op dezelfde plaats op denzelfden tijd. Een verkiezing hier lijkt op een comediewaarbij niet gesproken mag worden, op een pantomine, maar zij is zoo flauwdat men er bij in slaap valten bij geen enkele publieke vertooning komt de trage domheid, het gemis aan moed en ver stand zoor zeer aan 't licht, als op den dag eener stemming voor de volksvertegenwoor diging burgemeesterdat weet ge wel, maar dat zou kasteuwerk kunnen worden." Vriend Peer verliet Martens woning en ver genoegde zich met de gedachtedatals de zaak gelukte en de beuoeming van Janus den Laarzenmaker als secretaris en ontvanger werd te niet gedaan, hij immers weer kans van slagen had om met de hulp van Marten tot gemeente ontvanger te worden benoemd. Marten wreef zich de handen van vreugde over het request der 11 ingezetenen. Hij zou het maar aanstonds opzenden naar de gedepu teerde staten en de terugkomst van zijn zoon den candidaat-secretarisdie voor eenige dagen op reis was, maar niet afwachten. De schrandere burgemeester nam een enve loppe, stak er het verzoekschrift in en schreef erop: „aan heerre gedippeteerde stoaten inden Bosch." „NetMie 1Nelwoar zeidc toch loapt is goauw noar de post mè dezen brief!,... Marten vond echter geen gehoor. Geen zijner dochters kwam. „Dan zak zelf moar goan," en Moerkleij's burgervader voegde de daad bij het woord en repte zich om den brief nog bij tijds op de post te bezorgen. Buiten adem kwam hij hijgend op het post kantoor aanloopen en riep t is toch nog Die te loat --.■gayajjjgae^ Advertentiën 17 regels j 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Dat is de leus en heetbloedige „Algemeen stemrecht!" van krijschende socialisten radicalen. Men zou hun kunnen toevoegen: /yweest bedaard en wachthelpt eerst het volk een beetje helderder zien een beetje scherper hoorenen beproeft mede, of ge het zoover kunt brengendat het over maatschappelijke vraagstukken met een beetje gezond verstand gaat nadenken Zietde helft van de kiezers in Noordbrabant blijft eenvoudig thuis als er een gewichtige stem ming plaats heeften de helft van de andere helft gelijkt een kuddeke schapendie niet eens durven blaten, als zij ter stembus ge dreven worden. Wat wilt ge Algemeen stemrecht Dan ook voor de vrouwen en kindertjes niet waar? Wei zeker, die kunnen even goed een briefje in de bas steken, als de volwassen „burgers"! Wij voor ons meenendat geen stemrecht in sommige streken niet zoo slecht zou zijn als algemeen stemrecht. Aan het station te Béziers (België) had ver leden week hei volgende voorval plaats. Een dievenbende was bezig de goederenloods aan het siatiou te plundereD, toen zij overvallen werden door de beambten. De dieven kozen het ha zenpad, doch één hunner werd door den beambte Boulerand gegrepeu. Nu ontstond een gevecht, waarbij Boulerand cu verscheidene toegeschoten makkers door den sterken dief gewond werden, die daarop vluchtte. Het brutaalste van de zaak is, dat de dieven den volgeDdèn nacht hun aan val op het station herhaalden en drie goederen wagens openbraken, waaruit zij verscheidene voor werpen stalen. Bij de nadering der wachters gingen zij op de vlucht. Het hooger beroep der vroedvrouw Rodelet, den 3 December 11. door het hof van Brabant tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld, is verworpen. Zij had, gelijk men weet, door zeer ongeoor loofde praktijken, den dood van Emma Beeckman veroorzaakt en vervolgens met haren minnaar, Misquelier, het lichaam aan stukken gesneden en de stukken op verschillende plaatsen weggeworpen. Vooreerst zal de Fransche pers nog niet uit gepraat zijn over het sensatiebericht, dat door de Daily News betreffende den toestand tusschen -Neen mijnheer de burgemeester, het is nog alle tijdwas het antwoord van den postbe ambte. „Hier meneer hedde dezen brief." „Is dit een dienstbrief burgemeester „Joa, doar zit het rekest in van die elf man, um mij de hand te houwen. Ge weet wel, mè dè geval van Janus den Laarzenmaker." „Dan moet het op het adre9 blijken dat het een dienstbrief is burgemeester als ik hem zoo verzend is de brief niet portvrij." „Lankttem dan moar hier, dan zakket er op zette." En Marten schreef nog op de enveloppe „hier zit het rekest in van de elf uit Moerkleij." De postbeambte merkte lachend op dat de zaak nu nog niet in den baak was, maar op het adres moest vermeld worden dat het dienstzaken betrof en dan moest bet blijken wie de afzender wa9. Moerkleij's burgemeester krabde zich eens achter het oor en keek den postbeambte, die ziju pince-nez eens opwipte, aan als een jongen, die bij het schoolbezoek van den schoolopziener geen antwoord kan geven op 's meesters vraag. „Heeft de zaak dan zoo'n haast burgemeester? waagde de postbeambte op te merken, dat u de zaak zelf moet behandeleD, wanrom laat ge dat ouder gewoonte niet aan meneer uw zoon over?" „Joa meneer 't het groote hoasthoe eer dè Frankrijk en Duitschland in de wereld is gezon den. Nadat de ministers in den* Woensdag ge houden kabinetsraad wederkeerig verklaard had den, dat zij zich geen enkel feit bewust waren, waardoor dergelijke geruchten gerechtvaardigd worden, is de „Justice", het orgaan dat tot den minister van oorlog iu betrekking staat, gekomen met de medcdeeling, dat Duitschland van de Fransche regeeriug onmogelijk inlichtingen kan vragen over troepe .bewegingen, om de eenvou dige reden dat aan de oostelijke grenzen geen enkele troepenbeweging i9 geschied. De „Bépubliqe Franchise," welke niet tot de vrienden van Engeland behoort, beschouwt het bericht der Daily News al9 een nieuwe poging der Engelschen, om de Franscheu en Duitschera aan het kloppen te brengen. O >s geweten is goed zegt bet opportunistisch blad ons volk wil den vrede. Wij hebben niemand bedreigd en niemand bedreigt ons, waarom krasten dan toch die Engelsche raven Het bericht, dat ook de Nordd. Allg. Zeit, het gerucht van Daily News tegensprak, heett ook te Parijs een goeden -indruk gemaakt, In de kamer van afgevaardigden i9, op voorstel der royalistische rechterzijde, besloten geen nieuwe belastingen te heffen. Ten opzichte der invoerrechten van granen is besloten het reclit op koren met 5 frs. te verhoogec. De verkoop der Kroondiamanten zal in hel begin van Mei plaats hebben. Zondag jl. is in het Hippodrome het derde of laatste bloedelooze stierengevecht, ten bate der slachtoffers van den watersnood, gehouden. De drie voorstellingen hebben gezamenlijk 205,000 fr. opgebracht. Deze week zijn te Romorantin vrouw Tho mas en haar man, die hunne moeder en schoon moeder, vrouw Lebon, levend verbrand hebben om zich meester te maken van haar gering ver mogen, onthalsd. In zeer vele jaren is het niet gebeurd, dat ir. Frankrijk eene vrouw door het gerecht ter dood gebracht is. Zooals men zich wellicht zal herinneren, waren er nog twee beschuldigden in deze afgrijselijke zaak de beide zoons van het rampzalige slacht offer. Doch daar zij niet als hoofddaders, maar als medeplichtigen werden beschouwd, zoo nam de jury voor hen verzachtende omstandigheden aan en werden zij mitsdien de een tot levens langen, de ander tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. Dc kamer nam in hoofdzaak het voorstel van Boulanger aan, om jongelingen van 17 tot 20 jaar aan voorbereidende militaire oefeningen te onderwerpen. 't weg is hoe beter." „Hebt u er dan geen brief bijgevoegd voor de gedeputeerde staten? de enveloppe komt me zoo licht voor." „Neejeik hè 't rekest ei zoa moar inge- douwd." „Met uw welmeenen, mijnheer de burgemeester, dat zou ik u toch niet raden. Ik deed er een begeleidend schrijven bij of hebt u al over deze zaak aan de gedeputeerde staten geschreven „Pardieu, doar zegde wèmaar onzen Tienus kan nog wel drie daag weg blijven, moar dè kan ik zelf ook wel, ik zal goauw noar 't road- huis loapen, dan kan nic strak toch nog mee." „Ja met de eerstvolgende post, en dan is de brief even spoedig in den Bosch als met deze post." Marten liep haastig naai het raadhuis en kwam ongeveer twee uur latei op het postkantoor terug, met den brief, die hij als een product van zijn taal- en schrijfkundeaan den post beambte met een welbehagen ter lezing aanbood, en luidde als volgt „Aan heerre gedippeteerde staatten van den Bosch." „Hier hedde in rekest van elf veurname in- gezeettene van Moerkleij, de bovenste die boven- oan steed is een knappe raen9een goeije vrint van mij en geleerd hij is vruuger lank op in kantoor zooveul es schrijver gewist en goed

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1