Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk, Rusland. Amerika. -•Uit Weeuen wordt aan de Times gemeld, dat rie Oostenrijksch-Horigaarsch delegatiën on verwijld in buitengewone zitting bijeengeroepen zullen worden ten einde haar voor te stellen een krediet van tien millioen te verleenen voor het oproepen van den landstorm beuevens een van vijf-ea—twintig millioen voor het aansohaifen van legerbehoeften. Er blyft groote ongerust heid bestaan nopcn9 hot uitbreken van oorlog ondanks alle vredelievende verzekeringen. vonden haar in een deerniswaardigen toestand op den grond liggen. Zij had zich, naar het scheen, met kracht tegen haar aanvaller verdedigd. Jacobs was gevlucht voor de misdaad bekend werd, en hij is nog niet in handeu der politie. De arme vrouw ligt in het gasthuis. Haar toe stand is nog niet volstrekt hopeloos. Het artikel van de Duitsche Post tegen ge neraal Boulanger, waarvan de slotsom was, dat, ondanks alle Vredelievende verzekeringen, alleen de aftreding van den Franschen minister van oorlog het gevaar van oorlog kan afwenden, heeft te Parijs groote ongerustheid gebracht. Men her innert zich nog zeer goed, dat hetzelfde blad in 1870 het eersi met een artikel kwam, waar van het opschrift luidde „Krieg im Siclit," op een gegeven oogenblik, dat niemand zich den hachelijken toestand bewust was. Het bovenbedoelde artikel tegen generaal Bou langer heeft den heer Cléinenceau zeer ontstemd, en hij beantwoordt het in zijn orgaau la Justice met de volgende zinsnede „Generaal Boulanger geniet nu de groote eer, tot mikpunt te dienen voor de aanvallen van prius Bismarck eu de beleedigiogen van de reptiliën der Duitsche pers. Op den rug van den minister van oorlog derFransche republiek raaaH de „maire du palais" van keizer Wilhelm zijn veldtocht, teneinde van het Duitsche voik de veroordeeling van den ontbonden rijksdag te verkrijgeu." Ter beurze te Parijs heeft zich Dinsdag het bijna ongehoorde verschijnsel voorgedaau, dat de drie percent Fransche rente nagenoeg twee frank omlaag gegaan is, naar aanleiding van den oor- logzuchtigen toon der Duitsche officieuse bladen. Tegenover Frankrijk zijn de bedreigingen der Duitsche pers volslagen onverdiend, en het is een zeer sohuidig bedrijf, om ter wille van hel enkele belang der Duitsche verkiezingen zoo roe keloos hartstochten op te hitsen, die gemakke lijker zijn te prikkelen dan te bedwingen. Men noemt een der groote Parijsche bankiers, die voor acht millioen bij deze liquidatie betrokken zou zijn. Het spreekt van zelf, dat hoe vrede lievend de openbare meening in Frankrijk ge stemd moge zijn, niet ééue natie ter wille van bedreigingen van buitenlandsche bladen, aan den minister van oorlog zijn ontslag kan geven, zooals de Duitsche bladen eischen tegenover generaal Boulanger. Indien er iets in staat is, de po- pularitsit van den generaal te bevestigen, dan is het zeker eene dergelijke uiting. Het is jammer, dat de Fransche beurs zoo overijld toegeeft aan de indrukken, die de span ning veranderen in eene paniek, en die een aan tal faillissementen ten gevolge kunnen hebben. Het syndicaat van de algemeene vereeni- ging van handel en nijverheid heeft den heer de Brazza een „punch" aangeboden. De heer de la Porte, onder-secretaris van staat bij het departement van koloniën, die de „punch" bijwoonde, bracht den heer de Brazza veel lof. De vice-admiraal Thomasaet verklaarde dat de onderneming aan den Congo sen zeer voornaam werk is van beschaving en van uit breiding van handelsbetrekkingen. Dc heer de Brazza ^dankte voor de hem gebrachte hulde en verklaarde dat bij op zijne banier geschreven heeft „Frankrijk en beschaving." In den saloDwagen van den trein, die 6.20 Zaterdagnamiddag uit Parijs naar Brussel vertrok, is brand ontstaan. Het alarmsignaal was defeet en kon niet werken, en de reizigers hebben 20 minuten, tusschen Cbauny en Tapgier, in doods angst verkeerd. De wagen, die 7700 francs crplrnat Maar op dee terugweg zijn zij Mie drie van vermoeienis, of door de felle koude van den nacht bezweken. Het eerst viel de vrouw neer, en vijftig meter verder bezweek een der jonge meisjes. Het andere verdwaalde, en werd dood in de sneeuw gevonden op 200 meter aistands van de plek, waar moeder en haar broertjes haar in angst zaten te wachten. Voor zij tot huu regimenten terugkeerden hebben de kolonels der infanteriedie de in wijding van het militair asyl te Aranjuez bijgewoond hadden een banket aangeboden aan den minister van oorlog ,aan marschalk Martinez Campos en aan verscheiden generaais. Talrijke toespraken werden gehouden. Maarschalk Cam pos heeft de verwachting uitgesproken dat de tijd der pronunciamento's voor goed voorbij is. Na het banket werd aan vier kolonels de op dracht gegeven prachtige ruikers en ern adres van gehechtheid door al de wapenbroeders on derteekend aan de koningin over te brengen. Toen Vrijdag een trein het Spaansche sta tion Argaraasilla binnenkwam vond men in een der compartimenten le klasse een heer stevig gebonden en met een mantel bedekt. Na hem uit zijn minder aangename positie te hebben bevrijd vtrtelde die heer dat bij Bice heette directeur-generaal was van een Fransche levens verzekering-maatschappij en met 50,000 francs reisde. Hij had zich te slapen gelegd, toen hij opgeschrikt was door twee mannen, die de coupé binnendrongen hem knevelden het geld afna men en verdweDen. Een onderzoek werd ingesteld, tot heden zonder resultaat. De „St. James Gazette" zegt Van volkomen betrouwbare zijde hebben wij vernomen dat Bismarck in de vorige week aan Herbette heeft gegeven stellige verzekeringen van Duitschlands vredelievende bedoelingen jegens Frankrijk. De „Standard" logenstraft het gerucht dat de Engelsche regeering 50,000 man van de eerste reserve-klasse onder de wapenen zou roe pen. Door de voornaamste reedjrs, assuradeurs en kooplieden te Londeo is tot de autoriteit belast met het toezicht over het vaarwater in de Theemshet verzoek gericht zonder verwijl krachtige maatregelen te nemen tot verbetering van het vaarwater tusschen Gravesend en Londen. Uit Ottowa wordt aan de „Standard" ge meld dat Canada niet voornemens is in het ge schil over de visscherijen toe te geven, Engel sche kruisers zullen hulp verleenen tot bescherming der Canadasche visschersvloot. Op de staalfabriek van Bolchow, Vaughan 8c Co., te Middlesbroagh hebben zich 1100 werk lieden aaneengesloten om een loonsverhooging van 10 pCl. te vorderen. De patroons kunnen dien eisch riet inwilligen zoodat zij de fabriek waarschijnlijk zullen moeten sluiten. Daardoor d. i. dus door den eisch der werklieden worden 2000 personen met werkeloosheid be- bedrelgd De eigenaars van de steenkolenmijnen in Northumberland willen de loonen met 121/2 pet. verminderen; de werklieden willen niet meer dan 10 pet. missen. Er dreigt een werkstaking van 13,144 mannen en 1068 jongens. John Morley is tbans uitgenoodigd om als bemiddelaar op te treden. p nno-^reïeldheden te Belfast werden Het verbod van uitvoer van paarden, door den keizer uitgevaardigd treft vooral de huur rijtuigen te Parijs en volstieki niet het Fransche leger. De maatschappijen welke deze rijtuigen verhuren koopen jaarlijks 5 a 6000 paarden in Duilschland. Hel keizerlijk verbod strekt dus ten voordeele der Fransche paardenfokkers bij wie men nu verplicht zal zijn zich te gaan voorzien. Was eerst de aandacht algemeen op Frankrijk eu Duitschland gevestigd, thans is het ook Oos tenrijk, dat de aandacht vraagt van hen, die in de politiek van Europa belang stellen. De oorlogstoebereidselen, waarmede de Oos- tenrijksche regeering zich bezighoudt, schijnen van grooter omvang te zijn dan eerst werd ge meld. Bij het krediet vau 15,000,000 fl., dat den minister van oorlog reeds is toegestaan, vraagt hij nog 45,000,000 fl. voor de uitbreiding van het leger, behalve de uitgaven voor den land storm, welke op 7,000,000 fl. worden geraamd, en die voor de uitrustiing van dc landweer. Ook wordt de bijeenroeping der delegaties niet iu Maart maar reeds tusschen 15 en 20 Februari verwacht. Hierover bestond verschil van gevoelen tusschen graaf Kalnoky en deu minister van oorlog, het geen door den Hongaarschen minister werd beslist ten gunste van Kalnoky, die zich voor een spoe dige bijeenkomst had verklaard. Een hoogst belangrijke beschouwing knoopt de Neue Freie Presse aan dit besluit vast Jen be schouwt het als een hoogst ernstig verschijnsel. Men mag wel aannemen, dat de regeering daar voor ernstige redenen heeft, ook al zijn deze uiet bekend en al is nog nergens werkelijk een conflict ontstaan. Het blad gelooft niet, dat Rusland Oostenrijk zal aanvallen, want bij de toegevende staatkunde, door de Oostenrijksche regeering op het Balkan-schiereiland gevolgd, bestaat hiervoor geen reden, Alleen dan zou dit kunnen gebeuren, wanneer de toestand tusschen Frankrijk en Duitschland van dien aard wordt, dat prins Bismarck zich uiet meer om Kanstantinopel of Bulgarije kan bekommeren en llusland, van de gelegenheid gebruik makende, Oostenrijk aanvalt, ten einde zich van een la9tigen buurman te ontdoen. Mocht Rusland zegt het Weener blad werkelijk zulk eene briganten-politiek volgen, dan bestaat er in de geheele monarchie slechts één meeniug, nl. om den laatsten groschen en den laatsten man op te ofFereu bij de verdediging des lands. Hoe dan ook de zaken tusschen Duitschland en Fraukrijk mogen afloopen zullen wij toch ook wel bondgenooten vinden. Want niet alleen wij hebben er belang bij „dat het oosten niet door Rusland wordt opgeslokt... Voorloopig echter moeten wij ons kalm hou den en niet door overmaat vau voorzichtigheid juist dat uitlokke», wat wij wenschen te ver mijden." Als een staaltje van de groote vredelie vendheid kan worden meegedeeld, dat Oostenrijk op het punt staat deu uitvoer van paarden te verbieden omdat het bang is dat er na het Duitsche verbod van uitvoer te veel vreemde kooplieden in Oostenrijk zulleu komen. voor schilder. Hij was de zoon van den markies Accarambani. Hij vatte een hartstochtelijke liefde op voor een burgermeisjedoch de ouders, die in een huwelijk tusschen adel cn bourgeoisie slccht9 ongeluk zagen wilden daarin niet toe stemmen. Na vele vergeelsche pogingen besloot de jonge markies het engagement te verbreken daar hij bang was dat anders zijn meisje een slechte naam zou krijgen. Hij nam afscheid van haar en verliet het huis. Op straat komende vond hij het meisje dood op straat liggen zij had zich dadelijk na zijn vertrek uit de boven verdieping op straat geworpen. Toen ging de markies Accarambani in een klooster. Hij studeerde hard en na een schit terend examen werd hij bibliothecaris van het klooster te Grotlagnala om daarna tot priester van het klooster St. Jan te Parma gekozen te worden. Het Journal de St. Pélersbourg zegt dat de hcerschende vrees voor oorlog slechts door dag bladartikelen i9 in het leven geroepen. Wel is waar zouden er door de allerwege gemaakte oorlogstoerustingen wantrouweu en conflicten kunnen ontstaan maar hehaaldelijk is het ge bleken dat geene regeering den oorlog wenscht. In de gevangenis te Odessa vijn 7 nihilisten opgehangen 10 staar, te Wilna terecht, wegens moord gepleegd op een kolonel cn 200 werden onlangs naar Siberie gezonden. Uil St. Petersburg wordt aan de Standard gemeld dat aldaar in de hoogste kringen het geloof heerscht dat in 1887 de Europeesche vrede bewaard zal blijven. St. PETERSBURG 3 Februari. Bij besluit des keizers is gisteren lot nader order de uitvoer van paarden langs de Europeesche en de Trans- kaukasische grenzen de9 rijks verbodeD. Naar men uit Buenos Ayres bericht is de choleraepidemie aldaar aan het afnemen maar in andere steden en op het platteland woedt de ziekte nog zeer hevig. Te Buenos Ayres zijn 6000 landverhuizers grootendeeR Italianen in quarantaine. Er heerscht groote e'lende. Er kwamen in December ruim 700 cholera gevallen voor, waarvan de belft met doodelijken afloop Vooral de steden Tucuma en Mendoza zijn zwaar bezocht. Iu laatstgenoemde stad kwamen op éen dag 87 ziektegevallen voor waarvan 64 een doodelijken afloop hadden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 6 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacium" 1. Aubade De Vliegh. 2. Omboog Heinze 4. Slotkoor van Sangersmor- genfahrt. Abt. BAARDWIJK. Concert door de harmonie „PEspérance', van Waalwijk, in het lokaal van den doelen „Eendracht maakt Macht", bij den heer W. Pullens, op Zondag 6 Februari 1887. Aan vang half zeven ure. BESOIJEN. Door.de liefhebberij-tooneelclub „Vondel", onder de zinspreuk „Nut en Genoegen", op- ereb

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2