BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitse,hland. Italië. Busland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Ir. de kamer vroeg Fare inlichtingen omtrent de versterkingen, voor welke de regeering een krediet heeft aangevraagd. De regeering beloofde deze inlichtingen te zullen verstrekken, doch on der het noodige voorbehoud wat baten omvang betrof. De algemeene raad der werkliedenpartij heeft besloten, zijne machtiging niet te veileenen tot de algemeene werkstaking, waartoe onlangs door eene vergadering van mijnarbeiders in het Centre, d. i. het kolenbekken van Charleroi, het besluit genomen was. Te Sheene is een tonnenmaker, Marquis genaamd, door Je tanden van een rad der ma chine gegrepen. Toen men ds machine deed stilstaan, was de ongelukkige reeds deerlijk ver minkt en stierf kort daarna. De twee gebroeders Chatelain bewoonden te Parijs twee aangrenzende kamers in hetzelfde- huis. Een hunner, een bierbrouwer, had eenigen tijd geleden 20.000 francs geërfd. De ander, die meende ook recht op de erfenis te hebben, had verscheidene raaien, maar altijd te vergeefs, met zijn broeder over een verdeeling gesproken. Op zekeren nacht kwam hij in de kamer van zijn broeder, maakte deze wakker en eischte, terwijl hij hem met een revolver dreigde, de helft van de erfenis. De ander greep, doodelijk verschrikt, naar een geweer, dat binnen zijn bereik stond, en schoot het op zijn broeder af, die dadelijk door het schot werd gedood. Volgens een telegram uit Madrid aan den Temps, was de commissie van progressistische republikeinen, die naar Buiz Zorilla te Parijs was afgevaardigd om hem verslag te doen van de onlangs te Madrid gehoudene vergadering, te dier stede terugg. keerd. Zij verklaarde dat Buiz Zbrilla hoogst voldaau was over den uitslag dier bijeenkomst, wier meerderheid, gelijk reeds ge- m»ld is, zich aan zijne zijde had geschaard. Zorilla hechtte slechts weinig beteekenins aan de afscheiding der groep-Salmeron. Dij verzet zich niet tegen den teruggekeer der uitgewekene re publikeinen, vrelke eene amnestie verlangen, maar hij zal in ballingschap blijven en in zijne hou ding en propaganda volharden, zoolang het al gemeen stemrecht in Spanje niet hersteld zal zijn. In de maand April zal hij een manifest uit vaardigen. Hij ontkent iü onderhandeling ge treden te zijn met de Spaansche regeering ten behoeve van zijn terugkeer, ho°.wel hem openingen waren gedaan. Het bericht dat zwartvlaggen verschenen zijn in het door de Engelschen geannexeerde Burma, hoewel niet van regeeringswege bevestigd, wordt als zeer ernstig beschouwd, daar nu de Engelscheü dezelfde motitlijkbeden zullen ondervinden, als de Franschen met hunne vestiging in Tonking. Het aantal der Chineesche troepen werd op 3000 geschat. Eenige werkstakers te Lanarkshire hebben het werk hervat maar anderen staakten het werk opuieuw. De ijzerwerken te Gartsherrie werden gesloten door gebrek aan kolen en 1000 man zijn er door buiten werk. Nabij Ballycargraafschap Clare, werd Dinsdag avond uit eene hinderlaag op eetien deurwaarder en twee konstabels geschoten alle drie werden zij getroffende eerstgenoemde doodelijk. Dc daders zijn nog uietgevat. Sedert eenige dagen zetten de Parnellisten, trots het verbod der politie telkens in Ierland groote meetings op touwom het plan de cam pagne der boeren te steunen vooral O'Brien en Davitt houden heftige redevoeringen. Het plan de carapag e heeft anders wel gevolgen, want weder heeft een der grootste landeigenaars in Woodford lord Dunsandie, den pachtschat met 20 pet. moeten verminderen. Het proces tegen de leiders van het plan, John Dillon O'Brien Crilly Sheeby er, Bed- mau, is voor de rechtbank te Dublin begonnen. Een groote menigte .voont de terechtzittingen bij. Uit Cork wordt berichtdat op de be zittingen van lord Devon, niet ver van Newcastle West een pachter werd verdreven. Toen de politie het huis naderde vond zij alle deuren en vensters gebarricadeerd de bewoners waren in de bovenste verdieping en wierpen met ko- keod watermet steenen enz. Toen hun voor raad was uitgeput, konden zij echter niet langer beletten dat dc politie het huis bezette. Een vreeselijke brand heeft Maandagmor gen gewoed in de houtpakhuizen var, den heer Draper te. Chelsea (Londen) De vlammen werden aangewakkerd door een sterken wiud en met de spoedig toegeschoten brandweer viel aan blusschen niet te deuken. Naast de houtloodsen waren de stallen van lord Shreudsbury, waarin een hon derdtal paarden. De stalknechts brachten de dieren buiten, doch op het gezicht der vlammen rukten zij zich los en draafden w g in alle rich tingen uren duurde het, eer al de paarden weder gegrppen waren. De schade, die de heer Draper heeft geleden, wordt op ongeveer 250,000 fis. geschat. De Post meldt dat prins Bismarck zich dezer dagen aldus uitliet tegen den her Eijern lid van den Pruisischen landdag, over de mogelijk heid van oorlog: Gij weet evenveel als ik. Wij leven in vredestijd, maar zie de Fransche maat regelen het bouwen van barakken, de houding van generaal Boulanger en het voortdurend geschreeuw van de Fransche Patriotten Ligue gedurende de laatste 16 jaar en dan weet gij, of en wat wij van Frankrijk te vreezen hebben. Patrouilles zijn aan de Fransche grenzen geplaatst om de Elzassche deserteurs uit het leger te arresleeren. De Fransche regeering heeft te klunen gegeven, dat, indien een dezer patrouilles de grens mocht overschrijden, dit als schending van grondgebied zal worden aange merkt. De meeste Berlijnsche bladen melden, dat een manifest van den keizer aaa de kiezers Don derdag of Vrijdag moet verschijnen, hetwelk echter van officieele zijde worden ontkend. De stadhouder van Elzas-Lotharingen heeft een ve,kiezings-manifest uitgegeven waarin hij wijst op het oorlogsgevaar, waarmede een strijd lustig deel der Fransche r.alie hel Duitsche rijk bedreigt terwijl hij uit dien hoofde aanmaant tot het kiezen var, bezadigde en verzoeningsge zinde afgevaardigden die den vrede van 1871 onvoorwaardelijk erkennen. De vrienden des vredesdie onder den druk der tot dusver vooropgestelde aanvoerders geene eigene candi- dateu kunnen stellen, worden uitgenoodigd witte stembiljetten in te leveren ten einde aldus de denkwijze in de lande te doen blijken. Graaf Fursteuberg-Stammheim en 36 leden van den Katholieken Bijulandschen adel hebben in de Kreuzzeitung eene verklaring openbaar ge maakt, waarin zij betoogeu dat het centrum, in plaats van eene groote nationale staatkunde, eene politiek van kleingeestig beknibbelen volgt, en ten slotte gekomen is tot een open bond genootschap met de democratische Fortschritts- partij, een en ander ondanks de dringende ver maningen van den paus. De onderteekenaars der verklaring roepen de bevolking van de Bijnstreken op, zich trouw om den keizer te scharen en met hem tot het vormen ecner katholiek-conservatieve partij samen te werken. In geheel Duitschland heeft de stembusstrijd het hoogste punt bereikt. Omtrent den uitslag worden zeer uiteenlooper.de berekeningen gemaakt, 't Best zal wel wezen om dood bedaard .den uit slag af te wachten. Volgens een bericht uit Dresden heeft het apostolisch vicariaat aldaar reeds terstond na de ontbinding van den rijksdag aan de geestelijkheid in het koninkrijk Saksen alle deelneming aan verkiezingsbewegingeu streng verboden. Nadat de socialistische partij van hare geestverwanten in Amerika 10,000 mark ten behoeve der verkiezingsbtweging had ontvangen, is thans van daar nog een gelijk bedrag per telegraaf voor haar beschikbaar gesteld. De redactie van haar purtij-orgaan, hetwelk in Zwitserland wordt uitgegeven, heeft andermaal voor 25000 francs ten behoeve van het verkie zingsfonds geteekend en du* tot nog toe 10,000 francs bijgedragen, ofschoon het zeer wordt be twijfeld of dit uit de opbrengst van het blad kon komen. Ook uit Frankrijk worden bijdragen ontvangen, en wel uit Parijs, Beauvais, Bheims, Nantes, Boubaix, St. Quentin, Lyon. Voorts zijn er gelden ingekomen uit Bucharest, Bome, Ko penhagen, Horicks (Noorwegen), en San Fracieco, terwijl er nog uit Gent en Belgische plaatsen worden verwacht. Het Italiaansche gouvernement heeft het vol gende officieele telegram OLtvangen van ge neraal Gêné, gedateerd Massowah 9 Februari, over Suez 14 Febiuari. Ik maak gebruik van het vertrek van het transport van 46 gewonden om dit telegram te verzenden. De toestand is onveranderd, maar volgens bericht zendt de Negus troepen naar Adigrat. De zoon van den Negus heeft een verbond gesloten met de Soedaneesche opstandelingen nabij Metemeh, hetwelk voor de Abessiuiërs zeer voordeelig is. Ras Alula is nog tc Asmara en heeft zijn kamp te Gura opgebro ken. Majoor Piano zal Maandagavond Asmara bereiken en ik wacht berichten van hem. De Italiaansche monniken, die het Heilige Graf te Jeruzalem bewaken, hebben te Bome orders gevraagd, hoe te handelen bij het b'zotk van den kroonprins van Italië. De paus heeft zijn verlangen Ie kennen gegeven, dat den kroon prins een schitterende ontvangst zou bereid wor den, daar deze eenmaal het recht zal hebben zich te noemen koning van Cypres en Jeruzalem. Eindelijk komen uitvoeriger rapporten in omtrent de nederlaag der Italianen bij Masso wah. Daaruit blijkt duidelijk de treurige waar heid, dat 20,000 Abessiuiërs de kleine Italiaan sche colonne van 500 man tot op den laatsten man bijna hebben neergeschoten. Die het ontkomen zijn beschrijven den gru- weiijken aanblik, dieu het slagveld na den strijd opleverde, treffend aldus: „Wre zagen daar al onze kameraden, ordelijk naast elkander alsof zij in geledereu waren geschaard, maar dood ter neder liggend." De te Massowah achtergebleven troepen zijn vol vuur en begeeren niets liever dan hunne kameraden te wreken. Maar het cijfer der Abes- siniscbe strijdkrachten is zoo aanzienlijk, dut hier geen sprake meer kan wezen van een paar colonne-expedities, maar een formeele oorlog vcreischte wordt. Naar de Standard uit Petersburg verneemt, staat het vast, ondanks de pogingen tot geheim houding der regeering, dat er een ernstig kom- plot ontdekt is, met vertakkingen iü de hoogste klassen van staatsbeambten. Verscheiden garde officieren iieetcn gevat te zijn, alsoók een hofpage. Het Bussische gouvernement heeft volgens een telegram uit Petersburg de pogingen, door eenige mogendheden gedaan om Buslands goed keuring te bekomen voor het benoemen van een ander candidaat voor den Bulgaarscher. troon als de prins van Mingrelie, niet gunstig ont vangen. WAALWIJK. Zaterdag. Feest-concert door de harmonie AJ'Espérance// op de harmoniezaal. Aanvang half acht ure. ZONDAG. Matinee door de harmonie „St. Crispijn/ van Waalwijk en Besoijenop de bovenzaal bij den heer H. F. van Kregten. Aanvang ten 12 ure. Groot concert door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen. Aanvang des avonds ten 7 uur. MAANDAG. Concert door de harmonie l'Espérance met me dewerking der heeren M. Boekbinder en II. Sau- vlet. Aanvang 7 uur. WASPIK. Groot concert in de versierde zaal der vereeni- ging „Volksvlijt en Volksvermaak", door de har monie „Virtus Nobilitat Artem", op Zaterdag 19 Februari, aanvang 7 uur. BAARDWIJK. Op Maandag 21 Februari, groote voorstelling, door de tooneelvereeniging ^Eensgezindheid", bij den heer N. L. Dekkers. Aanvang 7 uur Waalwijk, 19 Februari 1887 Heden, den 70sten verjaardag van Z. M. koning Willem IIIwappert van alle huizen in onze gemeente de nationale drie kleur, als teeken van hulde en belangstel ling. Aan de armen is een extrabedeeling uitgereikt. Door den kapitein—kommandant der dd. Schutterij, is in overleg met de har monie FEspérance, tegen 3 uur een optocht georganiseerdwaartoe alle in de gemeente bestaande corporaties zijn uitgenoodigd. Ten half acht zal gezegde harmonie een feest- concert geven op de harmoniezaal. Aan het gemeentehuis en wellicht ook aan enkele particuliere woningen zal illuminatie worden aangebracht en verschillende gezelschappen stellen zich voor den avond van 's konings verjaardag in besloten kring vroolijk te vieren. Te Deunen zijn hedenmorgen na eene plech tige mis met Te Deum, door den zeer eer waarden heer pastoor aan een veertigtal armen levensmiddelen uitgedeeld; ook van gemeen tewege worden de behoeftigen en de school kinderen bedacht; des namiddags wordt er door alle in de gemeente bestaande gezel schappen een optocht gehouden. Ook in de andere gemeenten hier in den omtrek wordtzooals wij reeds vroeger me dedeelden, het feest overal gevierd. Waspik zal echter van alle de kroon spannen. Door de goede zorgen van het bestuur der vereeniging voor de viering van 's koniugs 70en verjaardag, bestaande uit de heeren: F. Kamp Azn., eere-voorzitterJ. W. Zijlmans en H. de Bontbeschermheeren Dr. H. N. FreericksvoorzitterW. de Boon en A, J. De Wintervice-voorzitters; J. Willemse, secretaris; W. C. J. Kamp, penningmeester; G. B. van Dusseldorp; N. A. D Vermeulen,- alsmede door de een drachtige samenwerking van alle ingezetenen zonder uitzondering, is daar een feest tot stand gekomen zooals op maar weinig plaatsen 't geval zal zijn. Des morgens ten 10 ure weid een groote optocht gehouden samengesteld als volgt 1. Eere wacht te p.iard. v 2. Versierde wagen voorstellende de Stoomvaart. 3. Corporatie van metselaars. 4. Versierde wagenvoorstellende den Landbouw. 5. Handboogschutterij „Benatus." 6. Bidders te paard. 7. Schooljeugd in nationaal costuum. 8. Versierde bruidjeswagen met de buste van Z. M. den koning. 9. Schooljeugd in nafionaal costuum. 10. Versierde wagen voorstellende de Scheepvaart. 11. Bestuur der vereeniging „Volksvlijt en Volksvermaak", gezeten in landauer. 12. Harmonie Virtus Nobilitat Artem". 13. Burgemeester en wethouders. 14. Leden van den gemeenteraad. 15. Feestcommissie, allen gezeten in lan dauers. 16. Liedertafel, genaamd „De Eendracht." 17. V ersierde wagen, voorstellende Houten Scheepsbouw. 18. Corporatie „Arbeid Adelt." 19. Versierde wagen, voorstellende Handel en Nijverheid. 20. Bakkersvereeniging. 21. Versierde wagen, voorstellende IJzeren Scheepsbouw. 22. Kruisboogschutterij gezeten in lan dauers. 23. Bartholoireus gilde. 24. Looiers vereeniging. 25. Vereeniging „Vriendenkring" gezeten in landauer. 26. Eerewacht te paard. Ten 3 ure. Feestelijke or.thaling der kin deren in de verschillende scholen, in tegen woordigheid der feestcommissie. Ten 4 ure. Algemeene arinenbedeeling. Ten 7 ure. Groot Concert in de versierde zaal der vereeniging „Volksvlijt^en ^Volks vermaak." 's Avonds Algemeene illuminatie van open bare en particuliere gebouwen. Te Tilburg zal de feestviering ook schitte rend zijn en eindigen met een prachtig vuur werk, in verband waarmede de Noordbr. Stoomtramwegmaatschappij heden avond ten 11 ure een extratrein zal laten loopen van Tilburg via Kaatsheuvel naar Waalwijk. In de zitting der tweede kamer van Maan dag bestreed de heer C'ercx alle motiëu in het belang van een latere herziening ran art. 194. De heer Schaepman bastreed de motie-Vermeuleu, omdat alleen door de kiesrechtlierzieniug vooraf, de mogelijkheid van overeenstemming op het onderwijsgebied was te verkrijgen. De motie des heeren Kcuchenius noemde hij ontijdig. De grondwetsherziening heeft geen waarde zonder kieswetsherzi ning. Daardoor alleen kan de kamer haar sympathie bij het volk terugwinnen en or gaan zijn der volkswenschen en behoeften. Hij is voornemens voor te stellen art. 7 der addi- tioneele artikelen aan hoofdstuk 3 te verbinden en waarschuwde tegen de vrees ook voor het algemeen stemrecht, dat wij toch niet kunnen tegenhouden als het komen moet. Met een open oog voor de volksbehoeften en een hart voor de volksrechten en vrijheden zal hij de herziening overwegen. De heer de Beaufort bestreed den heer Lobmanwas tegen de motiën, voor de herziening, en drong aan op toenadering. De heer Schiramtlpenninck van der Oye betoogde, dat indien de liberalen niet meewerkten tot een reformbill, er niets van grondwetsherziening zou komen. De tweede kamer vervolgde Donderdag het debat over grondwetsherziening. De hee'r Brouwers was tegen de herziening, als niet ge grond op de volksovertuiging, want de roanifes- tatiën voor algemeen stemrecht beteekenen niets. Deze herziening is uit politieke beweegredenen door den heer Kappeyne uitgevonden, om zich met geweld aan het gezag vast te klampen. (Hier interrumpeerde de voorzitter den spreker.) Spreker meent, dat men beter zou doen door sociale en fin<mciefcle hervormingen aan te vatten dan deze herziening aan te vangen, welke slechts 'ie lasten des volks zal bezwaren. Vooral wil hij haar niet ondernemen met dit ministerie waarin hij geen vertrouwen st-lt, daar het niet zichzelf is. Hij zal tegen alle hoofdstukken en motiën stemmen en alleen voor de motie-De Geer, indien de minister er de kabinetsquaestie aan verleende (algemeen gelach.) Dan alleen is een zuivere toestand mogelijk. De heer Corver Hooft, hoewel bereid om tot afdoening van deze herziening mede te werken bestreed haar als onnoodig en veel te veel over latende aau det. gewonen wetgever. Ook bestreed hij de motiën. De heer Haffmans betoogde, dat èn de voor standers dezer herziezing, èn de reg. geen rekening houden met de tweede lezing. Hij was overtuigd, dat de kiezers nooit eene herziening zouden doen' aannemen, welke algemeen stemrecht, algemeene dienstplicht en bevoegdheid om miliciens naar de Oost te zenden inhoudt. In eene Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders in het katholieke dagblad Hei Centrum, is tot liquidatie besloten en zijn de medewerkers ontslagen tegen 1 April a. s. Dinsdagnacht is op het gehucht Hulke, onder Gilze, een flinke boeren woning, bewoond door C. van Dongen, tot den grond toe afge brand. Vier varkens zijn in de vlammen om gekomen het overige vee is gered. Alles was verzekerd. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. De justitie doet onderzoek.0 Dinsdag is te Eindhoven in verzekerde bewaring genomen en Ier beschikking van den officier van justitie te 's Bosch gesteld zekere v. K., handelsreiziger, beschuldigd van oplichterij en valschheid in geschrifte. Door de gemeente-poiitie te Venloo is de hand gelegd op de löjarige knapen M. F. en M. B. aldaar, die sedert lang verdacht van dief stallen thans betrapt ziju bij het openbreken van tuinhuisjes door raiddel van werktuigen, die zij eveneens door diefstal verkregen hadden,'om daaruit het vastgemaakte zink en lood te stelen. De alzoo in hun bezit gekomen buit v. erd dan later verkocht. Tegen den eerste is reeds we gens gelijk feit meermalen proces-verbaal opge maakt. Beiden hebben het hun ten laste gelegde volledig bekend. Woensdagmiddag ontstond te Meer (Lim burg) een felle brand bij den herbergier Sraeets- Bastiügs. Een meisje van 4 jaren, 2 koeien en 3 varkens kwamen in de vlammen om. Weinig of niets is kunnen gered worden. Ook was geen brandspuit ter plaatse aanwezig. De eigenaar was afwezig, om een bruiloft bij te wonen. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2