Notaris RANT, RF Ei TUIN, LET WEL! Mr VAN DEN BERG Huis, Eif, Looieiij EEN HUIS en ERF Rijksnormaallessen Waalwijk, 1 GULDEN. Aanstaanden Maandag 21 Februari, PUBLIEK VERKOOPEN: te Waalwijk te spreken of te ontbieden zijn, L. J Schambergen te Waalwijk, zal op Maandag 7 Maart 1887 ter herberge van LATHOU W ERS te Kaats heuvel, BIJ AFSLAG op Maandag 21 Maart a. s., ter herberge van H. MUS KENS te Kaats heuvel, telkens des avonds 7 uur. H. BIJ VEILING: op Dinsdag 8 Maart 1887, in het hotel VERW1EL, te Waalwijk, BIJ AFSLAG: op Dinsdag 22 Maart 1887, bij G. VAN HULTEN, te Waalwijk, tel kens des avonds 7 uur Y'j l'A Ook te Ubachsberg woedde een felle brand waarbij de woning schuur, stallen en 2 varkens een prooi der vlammen werden. Alles behoorde aan den landbouwer Sijben aldaar. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Van Zaterdag op Zondagnacht heeft le Loonopzaud (Kaatsheuvel) eene poging tot moord plaats gehad, zekere d. H. had met e r. zijner buren een kleine woordentwist waarom hij uit diens woningwaarin hij zich bevond werd verwijderd. Hij gaf daarop te kennen 's nachts om 12 uur te zullen terug komen en dat het dan zijn buurman het leven zou kosten. Werkelijk kwam hij om 12 uur terug en, na eerst toegang gevraagd te hebben voor het raam, wat hem geweigerd werd loste hij een 'schot hagel, dat rakelings de vrouw des huizes voorbij ging en in een beschot terecht kwam; de vrouw, die van schrik van haren stoel viel kwam daarmede vrij. In het beschot, dat doorboord werd, zijn niet minder dan eeu lOOtal hagelkorrels aan- wezig. In het Liesbosch bij Breda zijn door de rijkspolitie verscheidene voorwerpen gevonden, vermoedelijk afkomstig van den diefstal, in De cember 11. ten nadeele van den heer Dudok van Heel, te Princenhage gepleegd. Woensdag is te Breda naar de cellulaire gevangenis overgebracht een persoon, zich noe mende Earaond de Thoury, die verdacht wordt van oplichting ten nadee'e van den steenfabri- v. d. H. te Rijen. Dinsdag vond men in eene sloot tusschon Oudenbosch en Hoeven het lijk van zekeren M. J., woonachtig in laatsgenoemde plaats. Hij schijnt, toen hij van Oudenbosch naar huis ging, van den vonder, die over de sloot lag, gevallen en zoodoende om het leven gekomen te zijn. Door onbekende oorzaak ontstond Woens dagavond te ruim 8 uur brand in de boerderij van C. Bourgonje, aan de Vinkebrug, gemeente Haarlemmerleide en Spaarnwoude. Boerderij er. hooihuis werden eeue prooi der vlammen, de hooischelven bleven behouden. Het vee is geied. Het gerechtshof te Arnhem heeft M. v. D.sigarenfabrikant te Wageningen appellant van een vonnis dér arrond. rechtbank waarbij hij wegens bedriegelijke oplichting veroordeeld was tot 8 maanden gevangenis vrijgesproken. Voor de betrekking van ambtenaar bij de rijds postspaurbank bij welke administratie eei. puar plaatsen kunnen vervuld worden hebben zich ongeveer 200 sollicitanten aangemeld (salaris f300) waarvan nu eeu tieutal is opgeroepen om zich aan een onderzoêk naar de bekwaam heden te onderwerpen. Onder dit tiental behoort o. a. eene dame met akte leerares M. O. Woensdag is een persoon aar. het centraal station te Amsterdam tusschen de buffers van 2 goederenwagens beklemd geraakt waardoor hem de borstribben ernstig zijn gekneusd. Hij is in het gasthuis ter verpleging opgenomen. Door het onvoorzichtig omgaan met vuur, ontstond op den zolder var. J. v. d. Kaate Geertruidenbergbrand. Door spoedig aange brachte hulp was men de vlammen spoedig moes ter maar later bleek dat iemand de gunstige gelegenheid had waargenomen, om uit een kanier, greuzende aan het lierberglokaal, een doosje met een aantal gouden voorwerpen te ontvreemden. De politie doet onderzoek naar den dader. Een vischboer gewoonlijk //lange Willem" genaamd ontmoette in eene herberg onder Hoog land in de nabijheid van Amersfoortzekeren V. eeu landbouwereu vergunde hem op zijn vischwagen plaats te nementen einde huis waarts te keeren onderweg stapte de passagier er onder dankbetuiging af en «lange Willem" vervolgde zijn weg. Na een kleinen afstaud af gelegd te hebben, mi9te hij tot zijn niet geringen schrik zijne portefeuillebevattende f 200 aan bankpapier. Zonder aarzelen keerde hij teru<r en mocht het genoegen smaken zijn medereiziger te vinden, doch deze wist van het groote verlies of gebeurde niets af«lange Willem" houdt bij hem aan beweert dat niemand anders de gelden in bezit heeft en noodzaakt hem zijn plunje te- doorzoeken. Eu wie schetst zijne vreugde, toen portefeuille en bankpapier uit des boeren boter- mandje te voorschijn kwamen. Naar meu ver zekert is hiervan bij den burgemeester aangilte gedaan. Onlangs namen we uit «de Lantaarn" het parlementair portret over van den afgevaardigde uit BredaDr. Schaepmau. Thans bevat ge noemd tijdschrift dat van mr. A. J. H. van Baer. Na een tamelijk lange uitwijding over de wijze waarop de heer v. B., gewoon is zijn neus te suuitec vervolgt de Lantaarn aldus «Maar niet altijd is de houding van de afge vaardigde uit Eindhoven eene even zwijgende en lijdzame. In sommige stadia van het parlemen« tair debat schijnt hij door eene groote welbe spraaktheid te worden overmeesterd. Itder oogeublik, over alle kwesties, bij een wet op den kiuderarbeid evengoed als over de suikercultuur of de heerendiensten over de verbetering van een oud haventje of over den census over een geschorsten schoolmeester of over de privilegiën van de kroon, kortom over de meest heterogene onderwerpen gevoelt hij behoefte der kamer zijn oordeel of vaderlijken raad ten beste te geven. Altijd begint hij zijn redevoering mei de, in de gewelven der vergaderzaal klassiek geworden uitroep «Meneer de Presjedent!" en dan volgt, in een Brabantschen tongval eene verschrikke lijke moordpartij van Hollaudsche zinnen die meestal zonder kop of staartmet gebroken lenden ofgeknakten ruggegraat, dooreengehaspeld en geradbraaktin een soeperigen straal hem uit den mond loopen. Nu eene poogt hij een vergelijkiug te maken maar kan na het eerste gedeelte gevonden te hebben, niet op het tweede komen, slaat het dan over en strompelt verder; dan weer wil hij zijn boosheid in een climax vau verontwaardigingen lucht geven, noemt zijn eerste woord te sterk, is dan in de onmogelijk heid om nog krachtiger uitdrukkingen te bezigen, blijft in zijn climax steken verharrewart zich duikt eenige seconden achter een stuk papier weg, wipt dau weer met zijn hoofd te voorschijn en hakkelt en sukkelt voort op de manke bee- nen zijner hinkende volzinnen. Ook de inhoud dezer redevoeringen schijnt naai een vast patroon te worden samengesteld. Want na eerst verklaard te hebben, dat bij geen «spesjaliteil" in de aanhangige kwestie is en daarom de «clemensie" zijner toehoorders in roept, holt en draaft hij eenige oogenblikken later, iu een gefutsel van zinledige phrnsen, in algemeene beschouwingen voort tracht, met veel gallicismen (zeker door de nabijheid zijner woon plaats bij de Belgische grenzen), de zaak «a fond" te behandelen, doet uitkomen, dat de rechterzijde alles «pour le mieux" zou in de orde brengen, en beproeft dan «de heeren van de overzijde", of «de zoogenaamde liberalen", in een bespottelijk daglicht te stellea. Gewoonlijk eindigt hij zijn betoog met eene vaderlijke raadgeving, eeu ge moedelijken wenk, of het rustig idealisme van een door en door eerlijk', goedhartig, braaf oud heertje. Het woeligste eu lachwekkendste moment de zer parlementaire betoogen breekt eerst aan, wanneer de heer Blussé, met zijne zilvergrijze, hoog opgekuifde haren, op een bank in zijne onmiddehjke omgeving neerzinkt, of de heer Lieftink zich, met de handen in de zakken, vlak voor hem plaatst, en een van beiden hem telkens in de rede valt, luide een opmerking maakt, of hem midden in een zin een vraag doet. Deze twee volbloed bullen, die het schamele huishondje van duizendmaal gekruist ras, met eene koppige volharding aanbassen, brengen leven in de brou werij. De heer van Baer is dan verplicht kleine apartjes te houden, terzijde verklaringen toe te fluisteren, of goedmoedige wenkjes te geven, die meestal slechts door weinigen gehoord kuunen worden, maar gewoonlijk zeer geestig schijnen le wezen, daar ze zijne vrienden in luide lachbuien doen uitbarsten. Maar de heer van Baer is altijd ge'ijk gehu meurd maakt zich hoogst zelden boosen vervolgtdeze hinderpalen niet achtende met bewonderenswaardige goedmoedigheid, over de parlemeutaire bet gen en dalen heen zijne ge accidenteerde redevoeringen. Nu en dan maakt deze Demosthenes, met de beeuen in de luchthet der kamer te bont, en wanneer hij voor den derden keer of op een laien Vrijdagmiddag, als de heeren op het punt staan naar hunne haardsteden terug te keeren aan di n voorzitter het woord vraagt, g beurt het niet zeldeu dat de heer van Kerkwijk, nog onrustiger en ongeduldiger dan gewoonlijk, luid «Steramen Stemmen 1" begint te roepen ver scheiden leden op hunne bankjes heen en wtcr schuiven of zeuwachtig af en aan gaan loopen, en zelfs zijne partijgenooten een afkeurend dof gebrom doen hooren als een windvlaag die in de verte door een bosch trekt. Toch bestaat er een vriendschappelijke ver houding tusschen den heer vau Baer en de kamer; beide zijn niet kwalijknemend, en vergeven elkan der spoedig eeue kieine stoutigheid. Want. wan neer deze afgevaardigde na eene langdurige ernstige ziekte, waarin hij de natuur altijd der. baas blijft, of na eene tijdelijke afwezigheid, voor het eerst weder in de kamer verschijnt a s een goedhartig braaf oud heertje dooi de zaal dren telend worden hem van alle zijden handen toe gestoken, klopt men hem op den schouder, bekijkt men hem schertsend van onderen tot boven, om te zien hoe hij zich «gehouden heeft" en de heer van Baer schudt met hartelijkheid de hem gereikte handen, lacht ju een zachte tevredenheid, dankt met een vriendelijk woord en gaat 's mid dags rustig als een man die zijne gewoonten eerbiedigtDe Tijd weer staan te lezen of zijn neussnuit-operatie herhalen." Een van de grootste eters van den tegen- woordigen tijd zal ongetwijfeld wel zijn een mili tair oppasser, bijgenaamd «dikke Peter", in dienst van ritmeester X., te Berlijn. Toen Peter, een gezonde' en sterke boerenknaap, bij het regiment kwam, kon hij ondanks dubbele of driedubbele menage, nooit genoeg eten. Zijn honger spotte met iedere opoffering van de bataljonskeuken; de arme kerel viel geducht af en zou ongetwijfeld aan een vreeselijken hongerdood gestorven zijn, als ritmeester X. zich zijuer niet aangetrokken en hem als oppasser bij zich in dienst genomen had. Dank zij de gulle vrijgevigheid van zijn meester, voelde Peter zich sedert dien tijd zoo welgemoed als een vischje in 't water. Ritmeester X., die zich voortdurend verwonderde over den ontzetteuden eetlust vau zijn nooit verzadigden knecht, vertelde hierover in zijn vriendenkring zulke ongeloofelijke bijzouderhedeu, dat hij met een zijner kennissen, om de waarheid van hetgeen hij gezegd had de weddingschap aanging, dat zijn bediende het vleesch van een middelmatig groot kalf achter elkaar zou verorberen. De wed dingschap werd aaugenomen en ten uitvoer ge bracht. Om Peter deu arbeid gemakkelijk te maken, liet de ritmeester het vleesch op verschillende wijzen toebereiden en in afzonderlijke schotels opdragen, waarbij natuurlijk de begeleidende drank want in 't drinken kan Peter ook menigeen een lesje geven niet werd gespaard. Peter at met den raeesten smaak eu met de grootste volharding. Zijn rood gezicht glom vaD genoegen, en reeds was, tot groote verwondeiitig en verbazing van de aanwezige heeren, dr laatste schotel opgebracht, toen Peter angstig naar zijn meester omzag. Deze, die meende dat hij zijne weddingschap al gewonnen had, liep dadelijk naar hem toe cn zeide: «Die kleinigheid kan je toch nog wel daar binnen krijgen «O, ja wel/y, antwoordde Peter, «maar als het kalf niet gauw komt, vrees ik, dat ik het niet meer zal kunnen opeten." Men kan zich het schaterend gelach voorstellen, waarmede deze verklaring van Peter werd ontvangen, die al het tot nu genotene een voudig als een soort inleiding had beschouwd. Bij de voortzetting der debatten in de tweede kamer, herdacht de heer Hartogh dank baar de vrijheid van geweten die Nederland het eerst van allen schonk, en die dissenters en joden hun vaderland lief heeft gemaakt. Deze herziening wil handhaven de groote beginselen der Grondwet var. 1848 maar meer vrijheid geven aan den gjwonen wetgever. De vrees voor den gewonen wetgever is ongemotiveerd. Deze zal in de toekomst evenmin als in 't ver leden haastig of wispelturig zijn. En moet de Grondwet ee j volksovertuiging tegenhouden, zij zou geen nationale kracht, maar een nationale ramp zijn. De heer Van den Biesen achtte de groudswets- herziening onmogelijk zonder een wijziging van art. 194die het recht van anderen erkent. Kiesrechtuitbreiding staat hij voor. Komt het daartoe niet, dan is het de schuld der linkerzijde. De heer Farncombe Sanders sloot zich aan bij den heer Hartogh; de gewone wetgever is nu reeds zoo vrij mogelijk in belangrijke zaken. Waarom hem niet meer vrij gemaakt op andere punten De heer Vermeulen heeft zijn motie ingetrok ken na de verklaring des heeren van Houten en den tegenstand zijner vrienden. De heer Schaep mau verklaarde pertinent te zijn tegen algemeen stemrecht, juist omdat er voorziening van ver wacht wordt in de maatschappelijke kwalen en nooden. Hij verdedigde het karakter van den minister Kappeync tegenover den heer Brouwers. Naar zijn overtuiging moeten de roomschen, die iu 1848 mondig werden, thans meestrijden voor dc volksvrijheden en rechter.. De heer Brouwers ontkende, het karakter van Kappeyr.e tc hebben aangetast eu verweet den heer Schaepmau door. zijn voorstel zich te hebben laten verschalken door de overzijde en in strijd te handelen met het mandement der bisschoppen. Te midden van de sensatie, ontstaan doordien de heer van Baer iuide protesteerde tegen wat de heer Schaepman sprak, werd het debat verdaagd tot Maandag. Alsdan is de minister aan het woord. WAALWIJK, 18 Februari. Bij goeden aanvoer was de handel ter veemarkt weer min of meer traag. Men schrijf' dit toe aan de weinige vraag voor 't buitenland hetwelk zijn oorzaak vindt in het voortdurend strenge winter weder. Kalfkoeien f110 245. Dito vaarzen f 95 a 165 Biggen waren zeer ruim ter markt de prijzen liepen bij goede kooplust van f5,50 a 10,75.' Ter botermarkt aangevoerd 1518 KG.; van '1.12 1.28 per KG. verkocht. Eieren f 2,50 a 3.50 per 100 stuks De aanhoudende vorst werkt de prijsvei'lioo- ging van zoolleder zoomede van zwart en grauw overleder zeer in de hand. De handel is echter niet levendig, omdat de voorraad gering is, ter wijl er weinig aanbod komt. Men verwacht bij open weer veel handel tegen gesouteneerde prijzen. Dc stemming voor inlandsche huiden en vellen is wel zoo vast in navolging waarschijnlijk van de liooge prijzen die men vordert voor Laplata, Rio Grande en andere soorten buitenl. huiden. Nog treurende over liet verlies onzer| zuster Anna Maria van Oudheus- den, ontviel ons heden door den dood onze broeder en behuwdbroeder in leven directeur der harmonie „St. ij! Chrispijnin den ouderdom van 4<0 1 jaren. 9 TH. SCHAMBERGEN. M. SCHAMBERGEN-Trimbach. Th. SCHAMBERGEN, religieuze. 0. SCHxAM BERGEN, religieuse. T. H. VAN OUDHEUSDEN. J. M. ESSENS H. A. ESSENS-Van Oudheusden. (Waalwijk, 8 Februari 1887. g§ 1. BIJ VEILING en TUIN ?te Kaatsheuvel, sectie B. nos. 3069, 3070 en 3342 samen groot 14 aren 30 centiaren. Ten verzoeke van den heer C. BRANDS SMITS, schoenmaker te Kaatsheuvel. te Kaatsheuvel aan den Ouden Omdrager sectie B. nos 2243 en 2804 samen groot 3 aren 74 centiaren, behoorende aan de Er ven JAN IJPELAAR. met BOUWTERREINEN, langs de Stations straat te Waalwijk, sectie B nos 1004 en 1005 samen groot 3 aren 86 centiaren in koopen en in massa. Bewoond door PETER BROKKEN. Met i APRIL e.k. is er voor kweekelin- gen gelegenheid om aan genoemde rijksnor maallessen geplaatst te worden. De vereischte leeftijd voor de eerste klasse is 14 jaar; voor de voorbereidende klasse 12 jaar. Zij, die aan het toelatings-examen wenschen deel te nemenhebben bij den ondergetee- kende, vóór den 10 Maart e.k., in te zenden 1° hunne geboorte acte; 2° een getuigschrift van het hoofd der school, waar zij onderwijs hebben genoten en 3° eene verklaring van ouders of voogdendat zij voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. De directeur W. VAN DER SLUIJS. Waalwijk, 19 Februari 1887. PTTot zijne groote spijt ziet ondergetekende zich door ziekte genoodzaakt te ver zoeken, op 21 dezer van bezoeken verschoond te blijven. Dr. J. B. DE HAAN. Waalwijk, 18 Februari 1887. Oplaag 315,000het meest verspreide van alle Modetijdschriften in veertien talen verschijnende. DE BAZAR. Geïllustreerd Tijdschrift voor Mode- en H a n d we r k en Maan- dalijks twee nummers Prijs per kwaartaal fl. Jaar lijks verschijnen 24 Nos met toilet en hand- werken, 2000 gravures met beschrijving van kleeding- stukken en linnengoed voor dames, meisjes, knapen en jonge kinderenbenevens het linnengoed voor heerenhet bed- cn tafel goed handwerken enz. 21 supplementen bevattende ongeveer 200 snij patronen van allerlei kleedingstukken en 400 borduur- en tapisserie patronen, naamcijfers enz. Abonnementen worden aangenomen Lij alle Boek handelaren en bij de Uitgevers Gebr. Belin- fante den Ilaagna ontvangst van een post wissel van f 1 voor 6 Nos van ƒ1.50 voor 6 Nos met 6 gekleurde modeplaten of met 3 ge knipte patronen; of van /2 voor 6 Nos met 6 gekleurde modeplaten en met 3 geknipte pa tronen. X*v ZAL Tandmeester van Z. M. den koning der Belgen WEGENS BEZIGHEDEN in liet hotel du Lion d'Or, hij de WED. YERWIEL van des voormiddags 10 tot des namiddags 12Vs UUl', voor het plaatsen van KUNSTTANDEN zonder haken of Eenige uitvinder voor dc venster zuig gebitten en tanden zonder plaat veeren. waarborg tien jaar. Hoofd-huis Van den Berg chirurgien-tandmeester 25 Gemeentestraat Antwerpen

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3