Nummer 17. Zondag 27 Februari 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Aardbeving in het Zuiden. jScHETSEN UIT J^ARIJS, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. In een brief, aan de Gazette gericht en daarin opgenomen zegt de heer Frère-Orban dat hij de versterkingen aan de Maas in strijd acht met de belangen des lands, nutteloos, ondoeltreffend en gevaarlijk en dat hij er niet aan wanhoopt alle onbevooroordeelde personen hiervan te over tuigen. Een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad in de pleiterijen örisaon te Marchiennes bij Charleroi. Twee vliegwielen van 10 meter in diameter en wegende 90,000 kilo, zijn gespron gen en sloegen het timmerwerk en het dak uit elkaar. Geen enkele der ketels barstte, ofschoon er op het oogenblik dat het ongeluk plaats had negen onder drukking stonden. Er zijn 3 doo- den en 35 gewondenwaaronder 12 ernstig 400 werklieden zijn zonder werk. Zondagnacht, omstreeks 2 uur, hebben dieven pogingen aangewend om de Banque Gé nérale op de Groenplaats te Luik gevestigd te plunderen. Een der traliën waarvan de vensterramen voorzien zijn, hadden zij reeds doorgezaagd. Zij werden door den portier die door gedruisch wakker was geworden op de vlucht gedreven. Een hoeveelheid breek- werktuigen en valsche sleutels werd door hen achtergelaten. De senaat heeft met 210 tegen 36 stemmen het door de kamer verminderde krediet voor de onder-prefecturen op het oorspronkelijk bedrag hersteld. Dit staat gelijk met de verwerping van het door de regeering aangeboden voorstel tot opheffing van eenige onder-prefecturen. Een zeer onhandige manifestatie heeft de directie van het Parijsche dagblad „la Revanche" verricht. Dinsdagbij gelegenheid der verkie zingen in Elzas—Lotharingen en van het artikel in de Nord, had het de Fransche en Russische vlaggen uitgestoken. Ia der. namiddag vervoegde zich een commissaris van politie met 4 agenten aan het bureau vau genoemd blad en ver ijder- de men overeenkomstig art. 84 van de strafwet, de vlaggen. De heer Peyramontdirecteur van de Revanche, is in hechtenis genomen krachtens art. 84 van den Code Pénal betrekking heb bende op manifestation welke voor den staat gevaarlijk zijn. Bij hem is een huiszoeking ge houden en zijn verschillende papieren in beslag genomen. Dinsdagnacht is in de Notre-Dnme te Pa rijs een belangrijke diefstal gepleegd. Negen offervaten bevattende ongeveer 200 frs.zijn leeg gestolen. Ook in de sacristy werd een geldkist leeggestolen, doch de secretaire, die 3000 frs. bevatte is niet aangeroerd. De dieven zijn ge grepen. Woensdag morgen heeft in het Zuiden van Frankrijk en het Noorden van Italië eene aard beving gewoed. Uit Nizza wordt dienaangaande gemeld Twee schokken van aardbeving werden heden ochtend te 6 uren alhier gevoeld. Een groot aantal huizen wankelden van vele zijn de mu ren gescheurd en eenige zijn zelfs iugestort. De ontsteltenis was algemeen. De bewoners ont vluchtten ten halve gekleed hunne huizen en begaven zich op straat of bij honderden naar de omstreken der stad. Men zag in de straten vrouwen geknield hare gebeden ten hemel op zenden. Verscheidene personen werden gekwetst door het puin der ingestorte huizen. De toevloed van vreemdelinegnvoornamelijk van Engelschen is op dit oogenblik ontzaglijk groot te Nizza; eenigen hunner, door een pa- nischen schrik bevangen maken overhaast toe bereidselen tot vertrek. De schokken van aard beving werden insgelijks gevoeld te Monaco en Montecarlo alwaar rotsen verplaatst werden; en gedeelte vau den steilen oever is ingestort. Men had zich eenigszins ongerust gemaakt over den prins van Wales, die thans in deze streken reist. Op een telegram van koningin Victoria werd echter een geruststellend antwoord ontvangen. De prins bevindt zich thans te Cannes en^heeft geen gevaar geloopen. Men had te Nizza den vorigen dag juist het bekende bloemenfeest gevierd. Maar 'tweer had toen ook al niet meegeholpen. De zon had zich den ganschen dag schuilgehouden achter lood kleurige wolken, zoodat er weinig werk was ge maakt van de kleeding. Daarbij waren de bloemen dit jaar schaarsch en niet zeer fraai, mede een gevolg van het gure weder der laatste weken. Het feest was dan ook niet zoo opgewekt en zoo welderig als in vorige jarigen. Toch hadden alle hooge gasten die aan de Riviera verblijf houden er aan deel genomen o.in. de prins van Wales met zijn zoon George die bij deze gelegenheid een hulde ontvingen in den vorm van een waren regen van bloemen. Ook te Toulon CannejAvignoD Bésèges en in verscheidene andere plaatsen van Provence werden de schokken gevoeld. Te Nizza zijn eenige huizen ingestort, terwijl van veleaodere de daken met geweld naar beneden kwamen en drie personen onder de puin zijn begraven. Te Mentone moeten vele personen gedood en gewond zijn. De spoorwegdienst is gestaakt totdat de tunnels zullen zijn onderzocht. Tot Livorno en Milaan werd men de aardbeving gewaar. Te Toulou hielden de schokken twaalf en vijf tien seconden aan en gingen van het westen naar het oosten. Te Cannes duurde de eerste schok, welke het hevigst was, een minuut terwijl de beide volgende minder sterk waren. Velen vluchtten naar het zeestrand. Te Turijn Genua Pavia en Savone werden de schokken heviger gevoeld dan in Frankrijk. Te Savone stortten verscheidene huizen in en werden elf personen gedood. Ook te Coni Oneille, Noli en andere plaatsen van Piémont stortten de huizen in en zija verscheidene perso nen gedood of gekwetst. Te Menton zijn verscheidene huizen ingestort onder anderen ook de kazerne der gendarmerie. Eenige personpn zijn gedood. Te Monte Carlo en Savona zijn verscheidene personen gewond. In vele plaatsen van Frankrijk en Italië wer den de winkels gesloten. Allerwege eene paniek. Ook te Genève zijn schokken gevoeld. De telegrafische gemeenschap tusschen Nice CorsicaItalië en veertien plaatsen van het departement is afgebroken. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. gggggggMfiyMjjllljgBJSMJIj§!&JMMIIIjjlllJHll!_lu IIHUBBHII.BP— Over de vreeselijke rampen worden in de par ticuliere berichten nog de volgende bijzonder heden gemeld De eerste stoot greep plaats te 6 uren 's ochtends. Ongekleed snelden allen uit hunne hvizeu op de straat, De stadskomman— dant Jamais liet zich aan een beddelaken uit het venster zakken. Onder de half naakte vluch telingen mengden zich gemaskerden, die van een bal kwamen en nog niet naar bed waren gegaan zij betoonden zich meer dan alle anderen ont steld. Na de twee eerste schokken ging men aan het redden dergenen die onder de ingestorte huizen begraven waren. Daarop had te half 9 de d'-rde schok plaats. De consul Hathway, die aan het hoofd gekwetst was en zich juist door eenen dokter Barety liet verbinden ging in allerijl op de vlucht de dokter holde hem met verbandkist en al nadoch kon hem pas buiten de stad inhalen. De hertog vao Nemours en prinses Blanche van Orleans sloegen in den tuin van hunne villa Graziella eene teDt op. In het geheel zijn er twee huizen volkomen ingestort, terwijl van ongeveer tien het dak of de bovenste verdieping naar beneden kwam. De vreemdelingen ijlden als razenden naar de spoorwegstations. Er moesten acht extratreinen naar Parijs vertrekken. Zevenduizend vreemde lingen begaven zich Daar Parijs, vierduizend naar Italië. Die in de treinen geen plaats meer kon den krijgen, huurden tegen de hoogste prijzen rijtuigen om slechts weg te komen. Van wege het leger werden op alle open plaat sen tenten opgeslagen doch ook daarin scheen het velen gevaarlijk zij giugen overnachten in rijtuigen badkoetsen en omnibussen. Alleen om in een wagen den nacht te kunnen doorbrengen werd algemeen honderd franken betaald. Tot heden toe hebben 15.000 vreemdelingenNizza verlaten. De stedelijke bevolking is in wanhoop, hoa het verder met hare verdiensten moet gaan. Maandag hebben zich een duizendtal boeren met spadea en ploegen naar het domein Kings town begeven waarvan de pachters hun eigen Q) IV. Iiier komt ge een krammer van porcelein en aardewerk tegen daar een vertinner van ketels en pannen, verder op, in den zomer althans, een marchcmd de coco, die allen schreeuwend zingen of zingend schreeuwen om blijk te geven, dat zij er zijn. Zij loopen uiterst langzaam, steeds links en rechts naar hoven kijkende of iemand uit een bovenverdieping hen wenkt, en elke porte-cochère, welke toegang geeft tot een binnenplaatsingaande om op de plaats, evenzeer luidkeels, hunne tegenwoordigheid aan te kondigen. Alleen de marchcmd de coco maakt een uitzondering hierop. Hij roept niet of schreeuwt niet en zoekt de aandacht van hen die binnenshuis zijn niet te trekken. Hij vindt zijn klanten op straatmeerendeels onder de kinderen en de aankomende meisjes. De marchcmd clc coco is de uitventer van zoethoutwater. Ge woonlijk is hij gekleed met een witten kiel. Aan een paar stevige over de borst gekruiste verlakt leêren riemen draagt hij op den rug een zeer lang en zeer plat recht-op staand vaatje.Het is bekleed met een veelkleurige lap tapijt, en zoo lang, dat het ver boven zijn hoofd uitsteekt. Er bovenop zijn een paar schelletjes aangebracht, die zijn komst bekend maken. Een paar helder blinkende metalen stangen, van onder uit het vaatje loopendekrommen zich om 's mans middel naar voren. De eene stang is hol en voorzien van een kraantje. Het is daaruit, dat hij aan eiken liefhebber voor een sou een glas van zijn zoethoutwater tapt. De andere stang is voorzien van twee of drie recht-op staandeeven helder blinkende wit metalen Bpijltjes. Zij vormen de plaats voor de glazen of liever de tinnen kroezen, welke er op omgekeerd worden. Voorts hangen over den grooten stang een paar handdoeken, om na elk gebruik, dat van de kroezen is gemaakt, ze uit te vegen. Het geheele toestel van den zoethoutwater-verkooper ziet er rein en netjes uit: alles is helder, alles blinkt u tegen en het is stellig voor een goed doel daaraan te danken, dat hij zelden te klagen heeft over zijn debiet. Zooals men de sterren verdeelt in vaste sterren en dwaalsterren, zou men de straathandelaren en straatindustriëelen ook kunnen verdeelen in beweeglijke en onbeweeglijke. Van de beweeglijlce hebben wij de voornaamste soorten gezien waarbij wij echter hen, die tegelijk als koopman en als trekdier dienst doendat wil zeggen aan wie een voortgeduwde of ge trokken wagen tot verplaatsbaren winkel dient, onopgemerkt huns weegs hebben laten gaan, Zij vormen een geheel afzonder lijke afdeeling. Aan de onbeweeglijkheden zij thans onze aandacht gewijd. Tot deze afdeeling rangschik ik in de eerste plaats de zoo genaamde camelots. Dat zijn de venters van verschillende neste- rijen, die wij nu eens onder een porte-cochère, dan eens op den hoek van een straat achter een klein tafeltje aantreffen. Ik noem ze onbeweeglijk, niet omdat ze immer en altijd op dezelfde plaats te vinden zijn, dit is geenszins het geval maar omdat ze niet voortdurend in beweging zijn en hun koopers niet loopende zoeken. Zij kiezen een plaatsje uit en blijven daar eenige uren een dagsoms twee dagenjaals de zaken goed gaan soms dagen en weken staan. De duur hangt geheel af van de omstan digheden van het artikel dat zij verkoopende beschikbaarheid der ingenomen plaats, en van het broodje dat zij er verdienen. Hier vinden wij er een onder een groote deur, die leêren meters verkoopt voor 2 sous het stuk; daar een, die u voor één enkele sou een stel hemds- en mouwknoopjes levert, ginds eenbij wien gij u een hoornen kam in leêren schuif kunt aan schaffen voor 3 sous. Verder op kunt gij voor een appel en een ei een haarnetje of een kantje voor moeder de vrouw, of wel een mekanieke pop of dito vogel voor uw kind koopen. Gij vindt op straat van alles en nog wat Zij, die onder een poort hebben post gevat zijn de gewone kooplui van alledaagsche kleinighedendie hun waar eenvoudig in een bakje voor de horst of in de hand dragen. Gij ziet vol doende wat zij te koop hebbenen zij achten"het daarom over bodig hun waar nog mondeling aan te bevelen. Anders is het met hen, die zich achter een tafeltje op den hoek van een straat of in het wegens herstelling voor rijtuigen afgezette gedeelte van een straat hebben opgesteld. Het zijn de «uitvindersalthans zij, die nieuwe uitvindingen bij het publiek hebben in te leiden, en zich daartoe bedienen van de bekende welsprekendheid aan kwakzalvers en kermisklanten eigen. Hier is het een nieuw vlekkenwatertje, een nieuw poetspoeder, een nieuwe kurkentrekker; daar een nieuwe soort van lijm of van merk-inktginds een nieuwe vinding om zelf afdrukken te nemen van photographies of een nieuwe wijze om teekeningen na te trekken. Geen dag gaat er om of gij vindt hier of daar iets nieuws dat men voor een bang gezicht in triomf mede naar huis kan nemen. Maar gij_ kunt er op rekenen dat elk artikel minstens een jaar of 3 voor nieuw blijft doorgaan! .Schier al deze voor werpen dragen het merk B. S. G. D. G. hetgeen beteekent: Brevctc sans garantie du GouvernementGebreveteerdzonder dat de.regeering instaat voor namaak. Dit is een zaak, waar voor zij zich niet aansprakelijk verklaart en een varken dat hij, die het brevet genomen heeft, zelf maar moet wasschen. In Frankrijk is zoowat alles gebreveteerd. Die brevettenkwestie is te ingewikkeld dan dat men met een enkelen pennestreek zou kunnen uitmakenof het verleenen van brevetten al of niet in het belang is eener gezonde staathuis houdkunde en in hoeverre het strookt met de belangen van de ingezetenen in het algemeen en met die van de uitvinders in het bijzonder. Zooveel is echter zeker, dat als het brevetten- stelsel in Frankrijk niet bestond, er menig artikel vrij wat o-oed- kooper zijn. Dit is zóó waar, dat sommige voortbrengselen der fransche nijverheid, daar waar geen brevetten bestaan, bijv. in Nederland en Zwitserland, goedkooper in het klein worden verkocht, dan in Frankrijk zelf in het groot. En te recht. Als de uitvinders of liever de bezitters der brevetten er daar niet uiterst billijk in prijs mede zijnvreezen zij óf namaak óf invoer van elders; maar hij zich thuis kunnen zij, gedekt door hun brevet den prijs zoo hoog stellen als zij zelf verkiezen. Ware ik zelf uitvinder, althans fabrikant, misschien zou ik dan ook meer overhellen tot het brevettenstelseldan nu ik noch de een, noch de ander, maar eenvoudig kooper ben. Ik kan niet ontkennen, dat ik in de gegeven omstancfigheden erg veel verleidelijks vind in de geheele afschaffing van dit stelsel. Ik ga verder: ik zeg ware ik uitvinder of fabrikant dan zou ik misschien meer tot het brevetten stelsel overhellen. Zeker is het dus nog niet. Bij lange niet! Wil men behoorlijk verzekerd zijn tegen namaak, dan dient men brevet te nemen, overal waar brevetten gegeven worden dat wil zeggen zoowat in de geheele wereld. Dat kost duizenden en duizenden en'is alleen mogelijk voor artikelen, waarmede met grond te verwachten isdat ook duizenden en duizenden te ver dienen zijn. En dan moet men eerst het geld hebben, om al die brevetten te nemen. Maar uitvinders zijn zelden m'illio- narissen en van de duizend zijn er geen drie, die zoo maar een dui zend frank of wat voor het grijpen hebben. Verder, is er nog meer. Zelfs als men overal in de wereld voor zijne uitvinding brevet genomen heeft, is men in vele gevallen nog niet zeker van zijn zaak. Een ander kan iets uitvinden dat hetzelfde doel bereikt door andere of althans eenig gewijzigde middelen, en dan legt ge met al uwe brevetten toeliep straat Maar kijk, daar ga ik aan het praten over een onderwerp,' waarover al zooveel geredeneerd iszonder dat men het er over eens is kunnen wordenen dat ik dan ook stil wilde laten rusten.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1