Duitsehland. Oostenrijk. Italië. uitvoeringen' BINNENLAND. landbouwwerktuigen verkocht hadden, om volgens het «plan of campaign" de noodige werkzaam heden voor hen te verrichten. Terwijl muzikan ten verschillende stukjes speelden, hebben zij 700 acres land bewerkt. Te Dublin is sen socialistisch manifest uitgegeven, dat het volk aanzet te protesteeren tegen den grondeigendom en de tyraunie van het kapitaal. Al de voortbrengselen van den ar beid moesten volgens dit mauifest aan de arbei ders komen. Een vreeselijke mijuontploffing heeft Vrij dagavond in de Bhondda Valley in Zuid-Wales plaats gehad. Drie-eu-zestig personen waren in de mijn toen het ongeluk plaats greep en 23 lijken zijn reeds gevonden. Er zijn nog 14 man in de put, welke wel overleden zullen zijn en waardoor het aantal dooden tot 37 stijgt. Negen anderen zijn zoo zwaar gewond, dat er weinig hoop bestaat, hen in het leven te behouden. De oorzaak wordt gezocht in het feit, dat het uur dat de waoht moet worden afgelost door geweer schoten wordt aaogegoven, zoowel als wanneer er een ontplolfiog moet plaats hebben en de ongelukkigen het schieten voor het gewone af- lossing9ein aanzagen. Was het ongeluk een kwar tier later voorgevallen dan waren al de werk lieden, die nachtdienst hadden, beneden geweest (omstreeks 200) eu het ongeluk zou niet te overzien geweest zijn. Nu de eerste verrassing over Bismarck's groote overwinning bij de verkiezingen voorbij is, be- gict men tamelijk opgewonden beschouwingen te vernemen over do protest-verkiezingen in Elzas- Lotharingen. Men maakt er in het bijzonder de autoriteiteu in die gewesten een verwijt van, dat zij door huiszoekingen en gevangenneming in den laaisten tijd eenen verderfelijken invloed op de verkieziugen uitgeoefend er. den tot bedaren komenden gee9t van verzet weder geprikkeld hebbön. Uit Munchen wordt bericht, dat de paus een nieuwen stap ten guoste der aanneming van het septennaat door de katholieken in den rijks dag heeft gedaan. Aan den pauselijken r.untius te Munchen is een schrijveu gericht, bestemd ter kennisname voor de bisschoppen, waarin het centrum aaL de eene zijde zal worden geprezen, doch aan den anderen kant er van wordt ver langd, dat het steun aan de legerwet verleene. De nieuwe kerkelijke wet is bij het Prui sische heerenhuis ingedieud. Een der hoofdele menten van het wetsontwerp is de wedertoelaiing van de verschillende orden, met uitzondering der geestelijke leerorden en die der Jezuïeten. De laatsgenoemde orde werd echter verboden bij de rijkswet, zoodat voor het toelaten der Jezuï- ten de tusschenkomst van den rijksdag gevorderd wordt. De Duitsche vloot zal in Augustus en Sep tember groote manoeuvres houden. Drie eskaders en een flotille vau torpedo's zullen daarbij dienst doen. Een eskader voor de Baltische zee wordt gevormd, bestaande uit drie groote pantsersche pen, een opleiding- en een transportschip. Welke gevolgen het sabelgekletter der offi cieuse pers heeft gehad, zegt het Berl. Tgbl., blijkt uit het feit, dat de boot Westernland" van de „Red Star Line," die Zaterdag van Ant werpen naar New-York vertrok, meer dan 1200 landverhuizers aan boord had, terwiji er voor 2 a 300 anderen geen plaats meer was en zij dus aan du oevers van de Schelde de vertrekkenden treurig stonden na te kijken. De emigranten waren voor zeven-achtsten Duitschers, meest uit Hessen, Baden, Wurtemburg en den Elzas en uit hun gesprekken maakte men op, dat vrees voor den oorlog het hoofdmotief voor de onge woon sterke landverhuizing was. Dat men over een Belgische haven gaat in plaats van over een Duitsche, wordt ook verklaard door de om standigheid, (lat er zeer vele jongelui onder warm, die op het punt stonden om dienstplich tig te worden. BERLIJN 25 Febr. Officieel is de uitslag der verkiezingen, behoudens ééne uitzonderiug (nl. Lipp?» waar waarschijnlijk herstemming moet plaats hebben), bekend. Definitief gekozen zijn van de 396 afgevaardigden: conservatieven 75, Duitsche rijkspartij 34, nationaal-liberalen 84, centrum 90, vrijzinnige partij 14, sociaal-demo craten 6, Elzassers 15, Polen 13, V\ elfen 2, Denen 1, en 2 wier partijkeuze onbekend is Herstemming moet er nog voor 60 zetels plaats hebben. De kamer van afgevaardigden heeft eenstem mig het krediet voor den landstorm toegestaan. De minister van oorlog, vori Welsersheimb, ver klaarde, dat de regeering geenzins bezield is van oorlogzuchtige bedoelingen of eerzuchtige plannen, maar dat zij uilsluitend (loet wat a it staatknn- dig eu militair oogpunt noodzakelijk is cm den vrede te waarborgen, welks behoud zij hartelijk wenscht. De gevangenneming van een wijnhandelaar met zijn bedienden heeft te Weenen groot op zien verwekt. Sinds jaar en dag zag men bij dezen man altijd wijn opladen en wegrijden, maar nooit aanvoeren en afladen. Dat wekte ver denking en de arrestatie volgde. De politie heeft nu hare vangarmen over al de wijnhandelaars der stad uitgestrekt en verrassende resultaten gekregen. Nu men meende dat het nieuwe ministerie reeds gereed was, komt onverwachts het bericht, dat Depretis beeft afgezien van de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet. Te Guilliano is dezer dagen eene bende roorers gevangen genomen, die sedert geruimen tijd de schrik van de landstreek rondom Pa lermo waren. Niettegenstaande door de regeering een prijs van 150 lires was uitgeloofd voor den geen dia het hoofd dezer bende, een jongen man van 24 jaar, gevangen nam, of de politie op zijn spoor bracht, was het dien rooverhoofdraan tot nog toe steeds gelukt aan de waakzaamheid zij ner vervolgers te ontsnappen. Voor eenige dagen ontving de politie echter eene waarschuwing, dat de bende dien nacht te Guilliano zou over nachten, en thans mocht het aan de omzichtig heid van den brigadier daar ter plaatse gelukken al de roovers op eer. na gevangen te nemen, voor zij op tegenweer bedacht waren. De eenige ontvluchte roover stelde zich den volgenden dag zelf in handen der politie. De hoofdman, zekere Ginseppo Mule, heeft reeds een aantal moorden, diefstallen en aanrandiugeu te zijnen laste. WAALWIJK. Zondag 27 dezer, zal door de harmonie „FFspérance" op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Marche militaire. Van Hemert. 3 Ouverture fantastique. Govaert. 4 Galop. Brohm. *%J9rr>rrtimaamam£3xmecaÊaÊÊKtoeaasÊtiasMMmÊKmstiaÊmaÊimmÊÊiÊÊmmHmaMm Waalwijk, 26 Februari 1887. Heden zijn weder eenige personeu door den heer rechter commissaris gehoord in zake het postkantoor alhier. Heel Druuen was verleden Donderdag in feestdosch. Begunstigd door uitstekend weder had de plechtige installatie plaats van den edelachtbaren he r G. J. Schreppersals burgemeester der gemeente. Het gansche dorp was versierd. De van den molen van den heer Cornelis Manders wapperende vlaggen verkondigden reeds van verre, dat Druneu feest vierde. Van af den dijk aan den overlaat tot aan de grensscheiding van Nieuwkuik, van N. Smits tot aan den Elshout, op de Scheiding, in den Kerkpad Braken en Achterstraat overal was een dubbele rij mast geplant, samen uitmakende een uitgestrektheid van ongeveer 7000 meter. Voor de woning van den burgemeester en voor het gemeentehuis waren nette decoraties aangebrachtterwijl in 't geheel acht eerebogen waren opgerichtkwistig met papier, kroonen, vlaggen, Venetiaansche lantaarns en toepasselijke inscripties en chronica versierd. Geen enkel huis was er te vinden, waar de nationale driekleur ontbrak. Ten lU/s ure werd voor het raadhuis een stoet geformeerd, die den burgemeester zou gaan afhalen. Dt-ze stoet was samengesteld als volgt 1. koeriers of gidsen, 2. standaards der gilden, 3. ondercommandant met begelei ders der banieren, 4. escadron paarden, 5. gilde St. Barbara, 6. Hoog-gedeelte corporatie, 7. gilde St. Ambrosius, 8. Bra ken corporatie, 9. doelschutters met banie ren, 10. Vriendschap te Wolfshoek, 11. Ons Vermaak te Wolfshoek, 12. signaal hoornblazers, 13. Huiten corporatie. 14. tamboers, 15. harmonie met gilde St. Chris- pijn, 16. gemeentebestuur, 17. eerewacht, 18. polderbestuur, 19. schoolkinderen. 20. de feestcommissie, 21. Kattestaart corpo ratie, 22. doelschutters, 23. Ons Genoegen Wolfshoek corporatie, 24. Heide corporatie, 25. gilde St. Hubertus, 26. Wieleinde cor poratie, 27. gilde St. Joris, 28. standaards der gilden, 29. escadron gardes d'honneur. In goede orde trok men op naar Frans de Witwaar de komst van den nieuwen burger vader werd afgewacht. De eerewacht te paard reed ZEd. Achtbare tot Vlijmen te gemoetwaar hij werd gecom plimenteerd door deu commandant, den heer J. van Dal. Op de grens der gemeente werd de burgemeester met pen donderend „Hoerah begroet door de talrijke daar verzamelde menigte, en namens de feestcommissie toegesproken door de heer H. Jansen, die ongeveer het volgende ztide Edel Achtbare Heer Burgemeester van Drunen! Belast met de vereerende taak als tolk der feestcommissie, en dus ook voor de geheele ge meente, UEd. Achtb. als burgemeester te begroe ten, roep ik u een drie dubbel welkom toe. Wij vertrouwen ten zeerste, dat de moeielijke taak, op uwe schouders gelegd, met de meeste vaderliefde jegens de aan uwe hoede toevertrouwde Drunenaren zal worden gedragen. Dat u daar voor wederliefde en erkentelijlcheid zal worden betoond, getuigt reeds de ijver van ons betoond bij de voorbereiding van dit heugelijk feest. 'Welaan dan, Edel Achtb. burgervader, ontvang de plechtige verzekering van hoogachting, van toewijding, en onderwerping ook in moeielijke omstandigheden. Moge God UEd. Achtb. nog een reeks van jaren gezondheid en krachten schenken, om over ons uwe kinderen te regeeren. Driedubbel welkom, Welkom in Drunenl Hierna werd door een 40tal leerliugen der openbare 9cholen onder leiding van hel hoofd der schoolden heer Clerkx, een lied gezongen. Nadat de burgemeester, zichtbaar aangedaan, zijnen dank betuigd had voor de hem gebrachte hulde, zette de stoet zich onder de vroolijke tonen der harmonie „de Eendracht", in beweging eerst naar N. Smitsvervolgens naar deu Wolfshoekvandaar terug naar N. Smits en vervolgens naar het raadhuis. Voorafgegaan door een aautal smaakvol ge- kleede bruidjes, besteeg ZEd. Achtbare de trap pen en begaf zich in de raadszaal, waar zich de gemeenteraad vereenigde. De oudste wethouder, de heer P. Smit9, opende de vergadering. Nadat de secretaris de aan stelling van den heer G. J. Schreppers tot bur gemeester vau Dinnen en het relaas der eeds aflegging als zoodanig had voorgelezen, zeide de heer Smits het volgende Edel Achtbare Heer! Als waarnemend burgermeester is mij thans de eervolle taak opgedragen UEd. Achtb. met de teekenen uwer waardigheid te bekleeden, u een hartelijk welkom toe te roepen en u tevens een ge lukkigen en nuttigen werkkring toe te wenschen. God geve u kracht om de taak u opgelegd naar behooren te vervullen en lange jaren nog tot het welzijn der gemeente werkzaam te zijn. Nadat de burgemeester met het teeken zijner waardigheid was omhangen, dankte hij den wet houder en den gemeenteraad voor de betoonde belangstelling en uitte den wensch dat hij met Gods hulp de zware taakdie hij had op zich genomen, behoorlijk zou volbrengen, tot heil der gemeente eu hare ingezetenen. Vervolgens sprak de secretaris, de heer J. VeltmauZEd. Achtb. toe met de volgende woorden. Hooggeachte Burgemeester Mij is als secretaris de eervolle taak opgedragen, om UEdel Achtbare, namens de leden van den gemeenteraad, bij de aanvaarding van het voor zitterschap van den raad, welkom te heeten. Spreek ik uit naam van de raadsleden, dan spreekt het van zelfs, dat ik hier ook het woord voer uit naam van al de ingezetenen van Drunen van hen, voor wien gij door Zijne Majesteit ge roepen zijt om als burgemeester liunne dierbaarste belangen ter harte te nemen. Ja, waarde burge meester, wij zijn overtuigd, dat gij voorliefde hebt voor deze gemeente. Is deze overtuiging gegrond, dan is het ook zeker dat door u het welzijn van elk Drunensch ingezetene op waren prijs zal ge steld worden, en gij de voetstappen van uwen waarden voorganger zult volgen. Op ons aller medewerking voor alles wat in het belang onzer dierbare gemeente kan worden verricht, kunt gij rekenen. Ja, ieder hier aanwezig, geeft u hiervan de plechtige verzekering, door met mij uit volle borst een kreet driemaal te herhalen van: Leve de Burgemeester1 De burgemeester betuigde nogmaals zijne er kentelijkheid voor de vele bewijzen van achting en vcreering hem zoo ruimschoots betoond. Hierna werd de eerewijn aangeboden, waarbij mejuffrouw Marie van Dal als Hebe fungeerde. Inmiddels hadden zich de schoolkinderendie deel uitmaakten van den stoet, onder leiding hunner onderwijzers in de vestibule geschaard toen de burgemeester zich tot hen had begeven, sprak de heer Clerkx hoofd der le openbare school: Bhrgemeester Bij de vele en velerlei blijken van hulde en eerbied, die u heden door alle corporatiën, ja, door de geheele burgerij van Drunen gebracht worden, heb ik gemeend, dat de schooljeugd niet achter blijven mocht. 't Is daarom, Edel Aclitbju-e Heer, dat ik, in vereeniging met mijn collega niit den Wolfshoek, den heer van Delft, eenige leecHngen heb uitge kozen, die de bevolking der beiaè^lagere scholen van deze gemeente vertegenwoordigen in den op tocht, welke heden ter uwer eere gehouden wordt. Om deze hulde meer te volmaken, hebben deze jongens een liedje geleerd, dat opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd is en dat zij u aan stonds zullen doen hooren. Ik heb, heer burgemeester, het woord niet slechts genomen, om u mede te deelen, dat ook de be volking onzer beide scholen belang stelt in uwen persoon als hoofd dezer gemeente, maar tevens om een verzoek tot u te richten. Onder de verschillende gemeentebelangen, waar voor gij de zorg op u genomen hebt, neemt het onderwijs m. i. eene liooge plaats in. Ik twijfel er niet 'aan, heer burgemeester, of gij erkent de hooge waarde van eene goede opvoeding, een degelijk onderwijs voor de jeugd. Daarom wend ik mij met vertrouwen tot u, om u te verzoeken, nevens de vele belangen, die gij te behartigen hebt, ook aan het onderwijs te willen denken. Ik hoop, dat gij met de groote macht, die n on langs cloor den koning geschonken is en waarin gij heden werdt bevestigd, onze pogingen zult gelieven te steunen, om de jeugd dezer gemeente, net Drunen der toekomst, door een degelijk onder wijs te ontwikkelen en daardoor meer geschikt te maken voor den strijd om het bestaan, die steeds heviger tusschen de bewoners van den aard bol gevoera wordt. Toen de heer Clerkx ophield met spreken zongeu de leerlingen onder zijne leiding het vol gende lied 1. Wij, kinderen, heffen nn aan ook in koor Éen lied, om het feest mee te vieren. Dat lied klink' de straten van Drunen nu dooi', Hetgeen Gij voortaan zult bestieren. Het stijge omhoog door het wolkenfloers heen En smelt' voor Goas troon dan met and'ren ineen. 2. „Wees welkom,, heer Schreppers, wees welkom alhier Zoo roepen we U toe, al te gader, Dat God U met velerlei deugden versier 1 Dit bidden wij, heer burgervader. Hij sclienke IJ Zijn zegen, verleene U kracht, Tot handhaving noodig van recht en van macht 3. Leef lang en gelukkig, vereend met Uw ga Te midden van Drunens gezinnen Wij smeeken: „Schenk ons Uwe liefd weldra!" Wij willen U wederzijds minnen. Dan leven wij samen in eendracht en vreê Tot eer van U zeiven, tot heil van ons mee. De burgemeester dankte de onderwijzers en de leerlingen >oor de door hen uitgedrukte ge voelens hij gaf aan de eersten de verzekering, dat het onderwijs een zijner eerste zorgen zoude zijn en dat zij in hem steeds steun zouden vinden; de leerlingen spoorde hij aan om toch te pro- fiteeren van de lessen der onderwijzers, ten einde later nuttige leden der maatschappij te worden. De burgemeester begaf zich vervolgens op het bordes waarvoor eene ontelbare menschenmassa opeengehoopt stooddie met de grootste aan dacht luisterde toen hij het woord tot haar richtte. ZEd. achtb. betuigde zijnen innigen dank voor de overgroote eerbewijzen hem aangedaan. Nooit zou hij die vergeten en steeds zouden die hem een aausporitig zijn om met te meer ijver te arbeiden voor het welzijn der gemeente. Met genoegen haï hij gezien, dat hier eendracht heerschte die eensgezindheid waardoor zaken tot stand komen die anders nooit uit te voeren zouden ziju. Diezelfde eendracht, hoopte hij, zou steeds blijveu bestaan. Een donderend applauseen herhaald /,Leve de Burgemeester" steeg uit de menigte op bij het einde dezer toespraak. Nadat de burgemeester weder in zijn rijtuig gestegen wa9 en ieder zijne plaats in deu stoet had hernomen werd het overige gedeelte der gemeente bezocht tot aau den dijk, daarna keerde men terug naar de woning des burgemeesters waar de in alle deelen welgeslaagde optocht ont bonden werd. Wij vergaten nog te zeggen dat bij verschil lende eerebogen aanspraken gehouden werden die alle in ons blad op te nemen zou ons be stek te veel overschrijden. Des avonds ten 7 ure vereenigden zich de leden van den gemeenteraad van het polderbe stuur en enkele anderen ten huize van den bur gemeesterwaar de avond in aangenaam bijeen zijn werd doorgebracht, onder de heerlijke tonen der harmonie de „Eendracht", die hare fraaiste nummers onverbeterlijk ten gehoore bracht; waar lijk, 't was niet aan haar te merken, dat zij dien dag reeds zooveel dienst had gedaan zij genoot dan ook de eer van den burgemeester de ver zekering te ontvangen, dat hij haar steeds zooveel in zijne macht was, op alle wijzen zoude steunen. De illuminatie van de eerebogen van het raadhuis en voor de woning des heeren Schrep pers was intusschen ontstoken geen wonder dat er veel volk op de been wa9 om alle9 iu ooger.- schouw te nemener heerschte een vroolijke, opgewekte stemmingen tot laat in den avond duurde de feestvreugde die naar wij met ge noegen vernemen door geen enkele wanklank is gestoord. Wij mogen dit verslag niet eindigen zonder een woord van hulde te brengen aan de feest commissie die ofschoon aanvankelijk op ver scheidene moeielijkheden staitende door haar kalm en bezadigd optreden door hare tactvolle wijze van handelen, al de uiteenloopende meenin gen tot overeenstemming heeft weten te brengen, zoodat er een 9choon geheel uit is voortgesproten. De tweede kamer heeft Donderdag het debat over de grondwetherziening voortgezet, met de behandeling var. hoofdstuk 1. „Het lijk en de inwoners." Art. 1, bevattende een andere omschrijving van het grondgebied, is volgens het regeerings- ontwerp aangenomen met 57 tegen 14 stemmen, na verwerping van de amendementen De Ranitz en Viruly. Het nieuwe artikel na art. 1, be palende dat de grondwet alléén voor het rijk en iu Europa vei bindende is, voor zoover niet bet tegendeel blijkt, is eveneens aangenomen. Op regeeringsartikel 2 is een amend.-De Beau fort en Van der Lorff voorgesteld, e>m de grens regeling tusschen de gemeenten aan de uitvoerende macht over te laten, behalve voor groote steden. De booiperser» werken in deze streken regelmatig door. De tegenwoordige markt van puik handelshooi is f 14.50 de 500 Kg. De verkoop is niet zoo bijzonder druk, doch de groothandelaars beijve.en zich om de magazijnen te vullen. Den 3n October 1883 werd aan de tweede kamer een wetsontwerp aangeboden tot onteige ning voor een spoorw.-g van Kromvoort naar 's Hertogenbosch en daarmede in verband staande werken, welk ontwerp, nadat daarover door de commissie van rapporteurs den 21 Nov. 1883 voorloopig verslag was uitgebracht, waarin als hoofdbezwaar werd aangevoerd, dat het plan te trroote kosten na zich zou slepen, door de regee- ring werd teruggenomen ten einde daarin de wijzigingen te brengen, die sedert wenschelijk zijn gebleken. Dat de uitvoering kostbaar zou zijn valt zegt de minister van waterstaat, handel en nijver heid niet te ontkennen; de vraag is echter of de toestand te 's Hertogenbosch, die dringend voorziening vereischt, daar de stationsinrichting aldaar onroldoende i-, zooals ook in het voorl. verslag werd toegestemd, en de scheepvaart op de Dieze zeer bemoeilijkt, op minder kostbare wijze kan verbeterd worden. Het is den minister niet gehikt een voldoend plan te ontwerper., dat belangrijk minder kosteu na zich zou slepeu dan aan de uitvoering van het ontwerp van 1883 verbonden waren. De uitvoering van het teruggenomen ontwerp wa9 begroot op f 3,000.000, de uitvoering waarop dit ontwerp betrekking heeft i3 begroot op f 2,766.000. Naar het „Vaderland" verneemt heeft Z. M. de koning aan Auton Kabelaar. die Zaterdag de hollende paarden voor het rijtuig van H. M. tot stand bracht, levenslang eene wekelijksche toe lage van f 5 toegekend. Kabelaar zal ook eene medaille ontvangen.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2