Nummer 18. Donderdag 3 Maart 1887, 10e Jaargang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELBN, lets over de „Enquête". BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. 1 mm Dit blad verschijnt Woensdag; en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aar.gnomen ioor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. sas^naa ijMinni■'■"■iim.Mgag Men kan al zeer weinig optimistische verwachtingen koesteren van de resultaten der staatscommissie, ingesteld tot onderzoek naar den toestand der arbeidende klasse in Nederlanden toch haar optreden met in genomenheid begroeten. Nu de regeling van kapitaal en arbeid, de verhouding tus- schen werkgever en werkman in alle rijken van Europa het grootste vraagstuk van den dag is de //question bruiante", niet zelden helaas zooals wij reeds vroeger opmerkten in dubbelen zin, kan 't niet anders, of iedere ernstige poging tot oplossing 'daarvan moet bij eiken belangstellendevan welk politiek standpunt hij de dingen dezer wereld be schouwt, waardeering vinden. Maar omge keerd sluit instemming daarmee de critiek, zelfs de afkeuring niet uit van de wijze waarop in deze wordt te werk gegaan. Het is opmerkelijk, dat reeds nu uit de verklaringen der verschillende partijen, dooi de enquête-commissie gehoord, zonneklaar gebleken is, welke zegenrijke gevolgen de wet op den kinderarbeid heeft gehad, door het initiatief van den Groningsche afgevaar digde mr. L. van Houten in 't leven ge roepen. Zooals genoegzaam bekend is, wordt door deze wet de arbeid van kinderen be neden den leeftijd van twaalf jaar verboden. Zonder twijfel heeft zij voor een deel de gewetenlooze exploitatie belet van kinderen, die door te vroegtijdigen en over matigen arbeid naar geest en lichaam zouden opge offerd zijn aan de winzucht van sommige fabrikanten en de hebzucht van onnatuur lijke en ontaarde ouders. En nog in veel ruimere mate zou het goede dier wet opge merkt zijn geworden, ware het toezicht op de uitvoering er van te allen tijde en op alle plaatsen scherper geweest. Ook in onze streken liet en laat dat wenschen over. Tot nog heel wat te: staving van deze be wering is niets anders noodig dan er op te wijzen, hoevele kinderen in deze en omlig gende gemeenten de school verlaten voor twaalfjarigen leeftijd, en werpt men hiertegen, dat het grootste deel daarvan in het ouder lijk huis tot arbeid gebruikt wordt, wat de zooeven genoemde wet niet verbiedt, dan antwoorden wij, dat bij nauwkeurig onder zoek in vele gevallen blijken zou, hoe schijn en werkelijkheid ook hier dikwijls verward worden, en dat onder de benaming van //huishoudelijke diensten" niet zelden de wet op den kinderarbeid overtreden wordt! Het kan den ouders niet genoeg herhaald worden, van hoe groot belang het geacht moet worden in de hedendaagsche samenstelling der maat schappij, dat een kind in voldoende mate onderwijs heeft genoten, voor het zich begint te oefenen in een of ander handwerk, en zij mogen niet vergeten, dat zelfs het vlugste kind, hetwelk reeds op twaalfjarigen leeftijd voor'goed de school verlaat en na dien tijd van alle onderwijs verstoken blijft, als het twintig jaar oud is, te nauwer nood lezen of schrijven kan. Daarom ligt het, dunkt ons, geheel op den weg der enquête-com missie tevens te onderzoeken, of een leeftijd van b. v. vijftien jaren in het algemeen al dan niet te oud moet geacht worden, om van een jongmensch een knap, en handig werkman te vormen. Voor het overige heeft het onderzoek naai zij n toestand in onze provincie en in het bijzonder van Tilburg en omstreken op welsprekende wijze aangetoond, hoeveel reden hij heeft, met het oog op de tijdsomstan digheden om dankbaar te zijnen blijkt het meer en meer, dat er geen enkele streek van Nederland iswaar de werkman zoo geregeld, en zóó ruimschoots en zoo gemak kelijk geld verdient als in de Langstraat en met name in de lederindustrie en de sehoenfabricatie mag- men wel zeggen, dat op 't oogenblik de tijden voor den knecht vrij wat zonniger zijn, dan voor de meeste bazen. Eéne zaak, meenen wij, is in den arbeid der enquête-commissie in geenen deele goed te keuren de letterlijke publicatie in de dagbladen van de verklaringen door de ge tuigen aföeleg-d. Waarvoor is die noodza— kelijk of dienstig P Niet, dat het onderzoek in deze voor het publiek geheim behoeft te blijven, maar liet ware, dunkt ons, zeker voldoendewanneer na afloop er van een getrouw verslag werd gepubliceerd van het voornaamste in de zittingen behandelden de verklaringen zeiven alleen ter oore kwa men van hen, die er rechtstreeks in betrok ken waren de fabrikanten en van degenen, die er belang bij hebben ze nauw keurig te kennen, om met vrucht te kunnen meewerken tot verbetering, waar en wanneer die noodig mocht zijn de volksvertegen woordigers. Te recht of ten onrechte wordt nu reeds veel, wat lieden getuigd is als feit morgen door anderen gebrandmerkt als fictie, en wie kan met zekerheid zeggenwat de gevolgen zullen zijn van zekere onthullingen, welke in hare vieze naaktheid de weerzin wekkende ongerechtigheden bloot leggen waaraan de werkman in sommige fabrieken onderworpen is Is het niet dwaas te eischen van den geneesheer, dat hij eerst de walgelijke wonde toone aan het publiek, voor hij overgaat tot de operatie, welke leiden moet naar genezing Dubbel dwaas in onzen tijd richt werd. Er zijn 3 dooden en 35 gewonden, van welke laatste 12 in een bedenkelijke!» toe stand verkecren. Ruim 400 arbeiders zijn door het ongeluk zonder werk. Het aantal gewonden bij het ongeluk in de fabriek te Marchiennes is grooter dan eerst be- De kamer en de senaat hebben het krediet var. fr. 1,435,000 voor de traktementen der on derprefecten vroeger door de kamer geschrapt, weder op de begrooting gebracht. Goblet ver dedigde deze verhooging en stelde de quaestie van vertrouwen. liet krediet werd aangenomen met eene groote meerderheid bij opsteken van de handen. Op de aanwijzingen van een dertienjarig meisje dat te Parijs wegens diefstal werd aan gehouden heeft de commissaris van politie twee individuen in hechtenis genomen beschuldigd var. den 23 Jan. een heer in het Saint Martin kanaal te hebber, geworpen. Bij het verhoor verklaarden zij dat zij niet de daders van den moord waren, maar dat zij er getuigen van waren geweest en zij gaven een zekeren Bourselet op als den moordenaar. De twee beschuldigden worden vootloopig in hechtenis gehouden en de politie doet ijverige nasporingeo naar Bourselet, terwijl zij ook pogingen in het werk stelt om het lijk van den vermoorde op ie visschen. Te Vierzon hebben weer een 500 werklie den in verschillende po. celeinfabrieken den arbeid gestaakt. In sommige fabrieken eischen zij het afdanken van een der opzichters. In andere is het werk neêrgelegd omdat het loon met 10 pet. verminderd is. De werkstakers hebben eenige arbeiders beleedigd die geen gemeene zaak met hen gemaakt hebben. Het proces dat voor het hof van assizen te Dublin gevoerd is tegen Dillon Redmond O'Brien Crilly ea Seehy wegens leiding aan het bekende /,p!ar. de campagne", is geëindigd. De rechtbank durfde noch het schuldig, noch het onschuldig uitspreken en het proces is due verdaagd. Men weet nog nietof de staat de zaak voor een andere rechtbank zal brengen.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1