Nummer 19. Zondag 6 Maart 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN UITGEVER: Waalwijk. NATIONALE MILITIE. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ■ae-B- Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, gelet hebbende op Art. 150 der wet van 19 Augustus 1861(Staatsblad no. 72) bren gen ter kennis der belanghebbendendat de lotelingen der nationale militie die verlangen zich vrijwillig voor de zeemilitie te verbinden zich tot dat einde voor den eersten April ter secreta rie dezer gemeente zullen kunnen doen inschrij ven. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 6 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861(staatsblad no. 72) en op de circulaire van den heer militie-com missaris brengen ter kennis der belanghebbenden dat de militieraad tot onderzoek der militienlich- tigen dezer gemeente zal zitting houden te Tilburg op Maandag den 21 Maart dezes jaars des voor middags ten 101/"- Dat deze eerste zitting van den militieraad be stemd. tot onderzoek der zich als vrijwilliger voor de nationale militie aangeboden hebbende per sonen en der lotelingendie redenen van vrij stelling vermeenen te kunnen doen gelden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 4 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS De secretarts, F. W. VAN LIEMPT, OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 1 Maart, nam. 7 uur. Afwezig de leden de Haan, Zijl mans en Baijens. Voorzitter de burgemeester Van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen en vastgesteld De voorzitter deeli mede dat op 19 Februari namens 'den raad een telegram van gelukwen- sching gezonden is ran Z. M. den koning, en dat deze daarvoor den raad zijnen dank heeft laten betuigen. Aan de orde. I. Ingekomen stukken a. Besluit van ged. st. houdende goedkeuring der gemeentebegrooting over 1887 ter bedrage van 35.310,01. b. Id. houdende goedkeuring van de over schrijving naar aanleiding van de feesten bij ge legenheid der opening van het spoor. c. Schrijven van den heer Chr. v. d. Werff, waarin deze onder dankbetuiging aan den raad verklaart de benoeming tot havenmeester aan te nemen. d. Id. van den heer Weijten, aannemende de benoeming tot lid van het gasthuisbestuur. e. Id. van den heer van Liempt, aannemende de benoeming tot lid van het algemeen armbe stuur. Aangenomen voor kennisgeving. Verslag over den toestand der gemeente gasfabriek Ter visie voor de leden. II. Rapport der raadscommissie tot vermeer dering van het aantal markten. Het rapport wordt voorgelezen. Daaruit blijkt dat de commissie het oprichten eener tweede weekmarkt niet raadzaam oordeelt, omdat zij vreest dat er op twee niet genoeg aanvoer zal komen; zij is er echter wel voor de jaarmarkten met twee te vermeerderen, bv. eene in Mei en eene voor of na kermis; verder stelt zij voor de jaarmarkten, die thans gehoudeu worden op Vrijdag, te stellen op Douderdag, en ten slotte éene flinke premie-markt te houden en die te bepalen op de voorjaarspaardenmarkt. De voorzitter: „ik heb den president van den „Landbouw" gesproken; die heeft mij te kennen gegeven dat hij er niet aan twijfelde, dat de maatschappij geen gelden voor die premie-markt zou toestaan; de gemeente zou dus genoodzaakt zijn de kosten uit eigen kas te bestrijden." De heer Ingen-Housz: „maar beeft de presi dent ook niet gezegd dat de maatschappij de f 50, die zij jaarlijks geniet, niet zou vragen en de najaarsmarkt geheel voor hare rekening zou nemen De voorzitter„daarvan is mij niets gezegd/' Den heer Ingen-Housz: „'t verwondert mij, dat daarover niet zou ziju gesproken, daar mij uit goede bron verzekerd is, dat dit wel het geval zou geweest zijn." De voorzitter: „mij is daarvan niets gezegd." De heer Timmermans Wi.: „weet u dit zeker? mijnheer Ingen-Housz." De heer Ingen-Housz: „ik meen bet zeker te wetenmaar ik heb het niet officieel, maar van derden." De heer Timmermans Wz.„de landbouw- commissie heeft steeds om de f 50 gevraagd als nu de gemeente op de voorjaarspaardenmarkt premies geeft, dan kan de landbouw het in Sep tember doen die f 50 komen dan in mindering van de kosten der vooijaarsmarktik zou dus adviseeren een bedrag uit te trekken, voor premiën op de voorjaarsmarkt. Ik zou den heer Iugen-Housz nog willen vragen of er ook iets bepaald is omtrent het bedrag der premiën?" De heer Ingen-Housz„Er is besloten dezelfde premiën uit te loven als de landbouwcommissie doet, behalve voor stieren, maar in plaats daar van voor vet vee; dit bedraagt samen f105; de commissie oordeelt dat de keuringscommissie ook eenige tegemoetkoming toekomt; ik geloof als er f125 wordt uitgetrokken, dit voldoende is." De voorzitter: „hoeveel deskundigen moeten er zijn?" De heer Ingen-Housz: 't is aan den raad hierover te beslissen." De voorzitter: „zouden er ook lui van buiten bij moeten zijn De heer vau Heijst legt uit hoe vroeger de keuring toeging er. tot ieders genoegen afliep. Verder vestigt hij er de aandacht op dat er velen pleizier in schijnen te hebben om het draven der paarden te entraveeren; hierover wordt dik wijls geklaagd; als dit kan verhinderd worden, zou het zeker goed werken. De voorzitter„er zullen in dien geest maat regelen worden genomen. Ik zelf zal er bij zijn en zorgen dat de orde bewaard worde. Zou bet misschien niet beter zijn de heeren Zijlmaus en Ingen-Housz te benoemen tot leden der keurings-comraissie De heer van der Heijden „ik meen dat er nog geen premiën zijn vastgesteld. Ik geloof wel dat het niet veel zal helpen als ik er wat tegen zeg. Tot mijn spijt ben ik niet tfgen- woordig geweest in de vorige vergadering, waarin gesproken is over bouwplannen, omtrent welker wenscheiijkheid allen het eens zijn, maar die moeten worden uitgesteld omdat de financiën niet toelaten ze nu reeds uit te voeren: maar dan moet er ook get-r. geld besteed worden aan buitengewone dingen, die m. i. niets afwerpen." De voorzitter: „hetgeen de heer van der Heijden daar zegt kau ik niet geheel wegwerpen. Ik ben niet genoeg op de hoogte van de markten maar geloof toch dat voor onze gemeente de boerenstand op den achtergrond staat; looierij en schoenmakerij zijn hier hoofdzaak. Groote premie acht ik niet noodigmaarzooals ik zeide, ik ben niet genoeg op de hoogte." De heer van der Heijden„ik ook niet, maar 't nut van premie's heb ik nooit ingezien. Ook meen ik gehoord te hebben dat de landbouw commissie reeds beschikt over iets dat haar nog niet toekomt, terwijl zij voor deze premie-markt niets over heeft. Om die premie's zal geen enkele boer zijn vee ter markt brengen hij komt hier omdat hij denkt het hier te kunneu verkoopen, en omge keerd komen de kooplieden onze markt bezoeken, omdat zij zeker zijn er keus te vinden. Dr. van Heijst zegt wel dat vroeger alles tot ieders genoegen afliep en er geen ontevredenen waren, maar ik ben van het tegendeel overtuigd. Het geld is dus in het water gegooid." De voorzitter „ook heb ik van een burge meester eener naburige gemeente gehoord, dat het vee dat kwam mededingen, niets te beteekeuen bad dat men de premie's maar uitreikte, om dat zij er waren." De heer Ingen-Housz „wat de heer van der Heijden zooeven zeide dat de landbouw-com- missie reeds zou beschikken over iets dat haar nog niet is toegestaan, is niet geheel juistik heb gezegd gehoord te hebbeu dat zij die sub sidie van f 50 niet zou vragen. Wat nu de markten aangaat, met 'uet oog op de opening van het spoor werd besproken pogingen aan te wenden, om deze in belangrijkheid te doen toe nemen. Daarop werd eene commissie benoemd. Ik geloof dat de veemaikt niet alleen veel veehandelaars in de gemeente brengt, maar dat er door de markt ook veel handel in de gemeente wordt gedreven behalve in vee; om dus het marktbezoek te bevorderen, stelt de commissie voor een premie-markt te geven en 2 Dieuwe markten in te stellen, die met het oog op den grootcn veestapel alle reden van bestaan hebben." De beer van der Heijden „ik zie niet in dat de markt zal verbeteren door premiën als de markt goed is blijft niemand terug, omdat er geen premie's worden gegeven." De heer Timmermans van Turenhout„naar mijne meening is de bloei en vooruitgang der markten een zeer groot gemeentebelangzeker, de landbouw neemt in onze gemeente een onder geschikte plaats in, maar dit neemt niet weg dat de markten de nijverheid zeer bevorderen." De voorzitter „dat neem ik zeer goed aan maar ik zie niet in dat men meer ter markt zal komen om de premiën." De beer Timmermans van Turenhout „alle wedstrijden zijn als een prikkel en waarom zou die dan hier ook niet werken De grootste gemeenten houden wedstrijden waarom zouden die hier niet een even gunstig resultaat hebben De markt is goed, dat is waar maar ligt het dan niet op den weg der gemeente ze goed te houden en te bevorderen de premie's worden uitgeloofd juist om de twee nieuwe markten meer ingang te doen vinden." De voorzitter: „dat er 2 markten bij komen, goed maar ik geloof niet dat er daarom meer vee zal komen; wij wonen hier niet in eene streek waar bepaald veel vee is, zooals b. v. in Gelder land." De heer Ingen-Housz „ik geloof dat de vee- ■stapel hier in 't geheel niet behoeft onder te doen voor Gelderland." De heer Timmermans van Turenhout „ik geef het den voorzitter toe, dat hij zoo denkt, omdat hij niet met de zaak bekend is, manr Waalwijk is wel degelijk het middelpunt van een groolen veestapel." De voorzitter „in de omstreken van Arnhem en Nijmegen ziet men stallen met 60 beesten." De heer Timmermans van Turenhout„die zult gij hier in de streek ook viuden." De heer Ingen-Housz „hier in destreek zou ik u verschillende, veehouders kunnen aanwijzen, die 80, 100 en meer stuks vee op stal hebben." De heer van der Heijden„juist omdat Waal wijk het middelpunt dier streek is komen de veehouders hier ter markt, niet om die premie van 15 of 20 gulden maar laat de schoen makers maar betalen, en geeft het aan de boeren weg. Indertijd hebben wij CDUcurrentie gehad 'met Bezooien dat heeft veel geld gekost aan premie's, maar er is geen beestje meer omge komen 't is een article de luxe." De heer Timmermans Wz. „wat de kas aan gaat, uaar mijne meening kan men de inkomsten der gemeente niet beter bevorderen, dan door de markt zooveel mogelijk goed te doen. Door de heeren Timmermans van Turenhout en Ingen-Housz is het nut der markten goed genoeg aangetoond. Ik meende ook dat door het dag. best. en de commissie besloten was aan den raad voor te stellen een premie-raarkt te houden en 2 markten bij te voegen." De voorzitter „ik zal nu in stemming brengen of er bij de voorjaarspaardenmarkt premiën zullen worden uitgereikt." Alle leden verklaarden zich voor behalve de heer van der Heijden, Thans kwam in stemming of er voor premiëo zal uitgeloofd worden f 125. De heer van der Heijden „er is mij een nieuw licht opgegaan. De heer Timmermans heeft ge zegd dat door geld uit te geven voor de markten de financiën spoedig in regel zullen zijnwij moeten dus maar het dubbele geven." De heer Timmermans Wz,t spreekt van zelf dat ik dit niet zoo heb gezegd: Ik heb gezegd dat door de markten te bevorderen, het belang der gemeente bevorderd wordt, en zoo doende de kas in beteren toestand komt." De heer rloffmans „de commissie stelt voor f125 te bestemmen voor premiën voor paarden, kalfkoeien en vaarzen, en vet veedit laatste wordt hier betrekkelijk weinig gezocht; we kon den de premie daarvoor dus weglaten de hoofd markt is hier in kalfvee." Wat aangaat de geldelijke belooning voor de keurmeesters, die is onnoodighier in de ge meente zijn wel personen die genegen zijn het uit liefhebberij te doendaarvoor behoeven' we dan geen geld uit te geveo." De heer Ingen-Housz „ik geloof integendeel, dat juist tegen Paschen hier veel vet vee gezocht wordt. Wat aangaat de keurings-commissie meen ik dat het sleclit zou werken, die uit Waalwijks ingezetenen te benoemen ik zou de benoeming wel aau 't dagelijksch bestuur willen overlaten. Ook in de naburige plaatsen zullen er wel per sonen zijn, die uit liefhebberij het keuren zullen willen op zich nemen, maar die diende men dan toch hunne reiskosten te vergoeden." De heer Timmermans Wz.„ten opzichte van liet benoemen der keurings-commissie door het dag. best. wenscb ik er bij te voegen dat de bestaande commissie het dag. best. bij die keuze zal ter zijde staan." De heer Ingen-Housz„de heer Zijlmans is niet tegenwoordig, maar ik geloof dat hij, even als ik, gaarne het dag. best. zal bijstaan en ook de keurings-commissie, maar de commissie be noemen dat niet. De heer Timmermans Wz.: „zouden die heeren geen vrienden kunnen vinden, [die lid zouden willen zijn der keurings-commissie De heer Ingen-Housz „zeker wel, tPgen ver goeding der reiskosten." l)e heer Timmermans Wz. „Aizoo is tege moet gekomen aan een bezwaar van den heer Hoffmans; we zouden dus kuDnen volstaan met f105. Maar zouden we ook niet kunnen gaan beneden het bedrag thans voor elke premie be paald; als hetzelfde doel met minder kosten is te bereiken, is dit zeker niet ie verwerpen." De beer Ingen-Housz „men zal trachten de commissie te benoemen met de miuste kosten." De beer Timmermans Wz. „en als de land- bouw-commissie dan geen subsidie krijgt kost het maar f 50. Zou daarmede du de bloei der markt niet bevorderd worden De heer van der Heijden „Neen 1" De voorzitter„We zouden kunnen stellen f 100. Is iemand daartegen Alle stemmen voor, de heer van der Heijden bleef buiten stemming. Vervolgens werd met algemeene stemmen aan genomen 2 jaarmarkten bij te voegen, en wel op de le Donderdagen van Mei en Juli. De heer van Heijst drukte op de noodzakelijkheid om die dagen nauwkeurig te specific'eren. III. Rapport der commissie over het oprich ten eener vakschool. De heer Timmermans van Turenhout „de commissie heeft gemeend het uitbrengen van rapporr te moeten ajoumeeren tot een volgende vergadering, aangezien er omstandigheden zijn, die nog ten goede zouden kunnen keeren." IV. Machtiging tot verhuren der voormalige cipierswoning aan de maréchaussee. Aan B. en W. machtiging verleend te handelen zooals in 't belang der gemeente is. V. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen gedurende 1887. Bij stemming en herstemming worden gekozen tot leden de heeren var. Heijst en Timmermans van Turenhouttot hunne plaatsvervangers de heeren Quirijns en Ingen-Housz. VI. Benoeming van drie ledeu der gas-com

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1