BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk, Italië. Rusland. missie. Herkozen de heeren Quirijns en Hoff- mans, gekozen de heer Timmermans van Turen- hout, die veiklaren de benoeming aan te nemen. VII. Aacbiediug van het kohier van den hoofdelijken omslag over 1887. Gesteld iu handen eener commissie, tot leden waarvan bij stemming en herstemming worden gekozen de heeren Quirijns, Mombers en Tim mermans van Turenhout. VIII. Aanstelling van nog een vasten ge meentearbeider. De voorzitter //Voor 't oogenblik wordt aan verschillende personen ongeveer f270 betaald; als we er nog iels bij leggen kunnen we een vasten arbeider hebben. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Mombers„zou het ook niet mogelijk zijn dien vasten arbeider te doen be- ëedigen als onbezoldigd rijks-veldwachter?" De voorzitter„dit zou zeker goed zijn maar zoo iemand moet in de eerste plaats zijn goed werkman, en als hij soms iets van vroeger op zijn rekening had, zou men hem niet beëedigd krijgen." IX. Verzoek vau H. Pulles, verzoekende aan koop van een stukje grond in de Putsteeg. Overgelaten aan B. en W. De heer Mombers klaagt over de ba'dadigheid der jongens, die zich niet ontzien in de velden brand te stichten; de aanstelling van een beëedigd gemeentearbeider zou misschien ook hierin ver andering kunnen brengen". De voorzitter geeft te kennen dat er zooveel mogelijK tegen gewaakt wordt. Hij zelf heeft wel eens getracht de jongens te krijgen, maar daar was geen quaestie van. De heer Van der Heijden „Namens verschil lende inwoners wilde ik verzoeken geleidelijk den Kerkpad op te hoogen met sintels, die ge makkelijk te krijgen zijn." De voorzitter „wij zijn reeds doendein overleg met Bezooien er is zand genoeg aan het spoordat zullen we gebruiken en zien wat het kost." De heer van der Heijden „mijne bedoeling was het zonder kosten te doen, als 't mogelijk is b.v. met sintels die er genoeg te krijgen zijn aan den tram en de gasfabriek enz. De voorzitter „vinden de heeren goed dat ik op deze aangelegenheid terugkom, als we met gesloten deuren de reclames tegen den hoofdelijken omslag behandelen?" De heer van Heijst klaagt over het gaslicht bij hem aan huis 't is zoo slecht dat het dik wijls niet te gebruiken is. Tot staving van zijn beweren beroept hij zich op den heer Ingen- Housz. De heer Timmermans Wz.: „de gascommissie zal zorgen dat het gebrek worde opgespoorden hersteld." De voorzitter sluit de openbare vergadering de raad gaat over tot behandeling met gesloten deuren der reclames tegen de aanslagen in den hoofdelijken omslag. In den ministerraad heeft generaal Boulanger een kaart overgelegd, welke op straat verkocht wordt en voorstelt eene vergelijking tusschen de Duitsche en Fransche strijdkrachten. Eerst wilde men den verkoop dier kaart verbieden, doch de ministers waren het ten slotte eens, dat zij hier toe het recht niet hadden. Op de kaart staat val- schelijk „volgens officieele opgaven" en zij is ont leend aan het Engelsche tijdschrift Graphic. In eene mijn te Chatelies heeft eene ont ploffing van mijngas plaats gehad. Men verzekert dat honderd personen er het slachtoffer van zijn geworden. Zeer ernstige berichten zijn uitgelekt over den opmarsch van kolonel Brissaud naar Than- Hoa (Tonkin), in Januari jl. Eenige officieren en een groot aantal soldaten zijn gesneuveld. Offici eel werd daarvan niets bekend gemaakt. Le Figaro vraagt, waarom de regeering die telegram men achtergehouden heeft. Een verschrikkelijker! dood vond professor Lschevalier, leeraar aan de school voor schoone kunsten te Caen, Ongeveer negen uren des avonds ontstond in zijn atelier brand. De vlammen breid den zich zeer snel uit, zoodat de kunstenaar het raadzaam achtte zijne huisgenooten in veiligheid te brengen. Zeer bedaard begaf hij zich naar het benedenvertrek zijner woning en bracht zijn dochtertje in veiligheid bij de buren. Daarna keerde hij in zijn atelier terug om nog te redden, wal te redden viel. Het vuur nam in dien tu6- schentijd echter zoo in omvang toe, dat, toen hij zich wilds verwijderen, de terugweg geheel was afgesneden. De afwezigheid van den kunstenaar werd verantwoord, doordat men dacht, dat hij zich met zijn huisgenooten bij een der gebureu bevond. Toen in het nachtelijk uur de verbrande massa werd weggeruimd, vond men onder het puin de bijaa onherkenbare brokstukken van het verkoolde lichaam van den ongelukkige. Zorgvul dig werden de gedeelten verzameld en in een laken gebonden ter aarde besteld. De materieele schade door de geheele verbranding vau atelier en kabinet veroorzaakt, wordt gesehat op 50,000 fr. De heer Lechevalier was een algemeen geacht ingezetene van Caen en als kunstenaar zeer ge zien. De bekende leeuwenjager Ahmed-ben-Ahmar is te Souk Ahras overleden. Deze Algerijn heeft in zijn leven tachtig leeuwen en meer dan veertig panters neergeveld. Le Figaro, die geen gelegen heid laat voorbijgaan om reclame te maken, had verleden jaar een inschrijving geopend om den man een karabijn aan te bieden, in plaats van zijn oud trompgeweer met vuursteen, waarvan hij, zoo als nu blijkt, weinig nut heeft gehad. Het aantal slachtoff-rs van het mijn-on geluk bij Saint Etienne zal waarschijnlijk 75 zijn. Er zijn een tiental dooden te voorschijn ge haald, en bet voeken naar de nog bedolvenen wordt door ingenieurs en werklieden met moed en ijver voortgezelmaar het wordt zeer ver traagd door gedurige instortingen en door den brand, die na de outploffing in de mijn is ont staan. Er is nagenoeg geen hoop dat de onge lukkiger!, die zich nog in de mijngangen bevinden, levend daaruit zullen komen, en van de gewon den zullen ook de meesten wel bezwijken. In het lagerhuis heeft de minister Smith ver klaard, dat de koningin den wensch heeft uit gesproken dat de dag van haar jubileum, 21 Juni, een feestdag zij voor het geheele land. Niettegenstaande een proclamatie der re geering, waarbij aan de magistratuur in Ierland alle mogelijke macht gegeven wordt de meetings voor het „plan de campagne" tegen te werken, hebben toch in verscheidene plaatsen des lands meetings plaats gehad. In eöne er van, die te Limmerick plaats had, heeft de Parnellistische afgevaardigde Sbeehy de bevolking geraden tegen de eigenaars samen te spannen. In het lagerhuis eischte Howell een on derzoek ter zake van de tegen den Londeuschen Metropolitan Board ingebrachte beschuldiging van knoeierij met openbure gelden, ten einde op leden van het huis invloed te oefenen wat be treft het ontwerp tot hervorming der Londensche municipaliteit. Na een langdurig debat beloofde Smith een onderzoek te zullen doen instellen, zoodra Howell zijne aanklacht duidelijk omschre ven en de regeeriug de zaak overwogen zal hebben. De derde brief van den paus over het Duitsche Septennaat is nog niet gepubliceerd en schijnt ook niet voor publiciteit bestemd. Het blijkt uit de Duitsche bladen, dat de paus na de brie ven van 3 en 21 Januari zich nog tweemaal in de Duitsche verkiezingen gemengd heeft. In het laatst van Januari moet de paus per telegram aan den nuntius te Munchen zijn weuschen ten opzichte van hot Septennaat voor de Pruisische bisschoppen hebben doen toekomen. Het vierde bericht van den paus schijnt eerst dezer dagen te Munchen ontvangen te zijn, vanwaar de nun tius het aan alle Duitsche, niet alleen aan ae Pruisische bisschoppen, zou toezenden; over het Septennaat wordt daarin niet gesproken de paus drukt daarin de katholieken op het hart, bij de herstemmingen in geen geval op sociaal-demo craten, als de felste vijanden der kerk, te stem men. In de kringen der Duitsche nijverheid is men zeer ontstemd jegens Rusland, wegens het voor stel, bij den staatsraad ingediend, om de uit voerende rechten op 't ijzer te verhoogen. Men wil in dien maatregel zien een bewijs van poli tieke vijandschap, hoewel hij meer dan vermoe delijk enkel werd geïnspireerd door geldgebrek, waaraau men in Rusland nog al lijdende is. Donderdagmorgen werd de nieuwe Duit sche rijksdag geopend, evenwel niet door den keizer in persoon. In de troonrede worden andermaal de wetsontwerpen aangekondigd, wel ke reeds bij den vorigen rijksdag werden inge diend, en wordt gewezen op de noodzakelijkheid om nieuwe bronnen van inkomsten te vinden. De regeering hoopt, dat eene overeenstemming zal worden gevonden betreffende de hervorming van het belastingstelsel. Met de voorbereidende maatregelen daaitoe zal terstond een aanvang worden gemaakt. De betrekkingen van Duitsehland tot de andere mogendheden zijn niet veranderd sedart de ope ning van den vorigen rijksdag. I)e keizer geeft zijne tevredenheid te kennen over de jongste daden van den paus, welke van belarg zijn voor den binnenlandschen vrede des rijks. De staatkunde des keizers blijft steeds ge richt op het behoud des vredes, vooral met Duitschland's buren. De rijksdag kan deze vredespolitiek ondersteunen door spoedig be reidwillig en eendrachtig de legerwet goed te keuren, en door aldus te toonen, dat het volk bereid is zijn uiterste krachten in te spannen, om zich te verdedigen tegen eiken aanval. Alleen reeds door dit besluit, en nog voor dat het ten uitvoer is gebracht, zullen de waarborgen voor het behoud des vredes wor den versterkt en een einde komen aan den twijfel, welke door de besluiten van den vorigen rijksdag is veroorzaakt. In het bij de delegatie ingediende wetsont- werp wordt een crediet aangevraagd van 521/2 millioen florijnen, waarvan 16.2 millioen ter dekking van de reeds genomen verdedigings maatregelen, 8.3 millioen voor verdere dringende uitgaven en de overblijvende 28 millioen, om gebruikt te worden naarmate daaraan behoefte onstaat. In de toelichting wordt uitdrukkelijk gezegd, dat aan deze buitengewone uitgaven voor de verdediging geen gedachte, om offensief op te treden, ten gronde ligt, Napels leverde voor eenige dagen het schouw spel eener indrukwekkende manifestatie. Het was bij de aankomst der gewoudendie het overschot vormden van de bij Dogali door de Abyssiuiërs verpletterde kolonne-Cbristofori. In het geheel waren het 43 man die de stad bin nentrokken. Over het geheel was buil toestand gunstig. Zelfs diegenen, welke het zwaarst zijn gekwetstzijn het ergste te boven. Reeds bij huune aankomst in de haven werden de man schappen door de bemanning der aldaar liggende Italiaansche en vreemde schepen, en in het bij zonder door die van het Spaansche eskader hartelijk begroet. Hun rit door de start geleek naar een stillen triomftocht. Aan de poort van het tuighuis hadden zich een aantal senatoren en afgevaardigden de syndicus en prefectde vreemde consuls, de civiele en militaire overheid vereenigd om de dapperen wien het niet ge geven was te overwinnen te begroeten. De geheele weg van het tuighuis tot aan het mili tair hospitaal werd vervolgens afgelegd tusschen eene aan beide zijden geschaarde rij van 20.000 leden vau 600 verschillende burger-vereenigingen uit geheel Italië. De studenten der hoogeschool en de kweekelingen vau de andere hoogere in richtingen vau onderwijs te Napels waren insge lijks verschenen talrijke hoopen volks namen eiken voet gronds in beslag, die niet afgezet was door den langeu sleep der 20,000 van de burgervereenigiugen. Aan de rijk met vlaggen getooide huizen waren alle vensters dicht bezet. Alles groette met hoeden en wuifde met zak doeken en alles zweeg in plechtige ca aangrij pende stilteals de wagensdie de gewonden naar het hospitaal voerden voorbijtrokken. De kardinaal-aartsbisschop van NapelsMsgr. San Felice, had over de gewonden bij hunne landing den zegen uitgesproken. De koning bad het volgende telegram aan den commandant van Napels, generaal Avograpo di Quaregno ge zonden „Ik begroet met innige ontroering de met roem beladenc gekwetsten iu den strijd in Afrika eu betuig hun bij hunne terugkomst in het vaderland de dankbaarheid en bewondering der natie. Ik koester hartelijk den wensch, dat zij spoedig hersteld nog lange jaren behouden mogen blijven als een levend bewijs van den mem der Italiaansche wapensen ik verzoek u, waarde generaal, bij hen de tolk te zijn mijner gevoelens". Ter gelegenheid van den negenden verjaardag van 'spausen kroning boden cle vreemde gezan ten hem hunne gelukwenschen aan. Leo XIII gaf in zijn antwoord aan den Franschen gezant onder anderen te kennen dat hij in het aanne men van het septennaat door den Duitschen rijks dag een raiddel zag tot bevordering van den vrede, die voor Europa zoozeer te waardeeren is, en inzonderheid voor Frankrijk. Het is daarom dat hij terzake der verkiezingen in Duitsehland zijne stem heeft doen hooren. In nog verscheidene andere Italiaansche plaatsen dan dezer dagen werd gemeld o. a. te Allassio en te Albenga werden Maandag een paar nieuwe schokken van aardbeving gevoeld. Te Albenga zijn de bronnen en de rivier Lenta modderig geworden. Te Cerial ontstond een warme bron die ongeveer 24 hectaren gronds overstroomde en toen ophield. Het reddings werk wordt ijverig voortgezet. Hoe groot het aantal slachtoffers is, kan nog niet bepaald wor den maar zeker zal het grooter zijn dan dat van de aardbeving te Casamieciola. Een groot aantal uil huu woningen gevluchte personen te Mentone en elders huizeh nog in tenten of in de open lucht, blootgesteld aan het ruwe storm weder. Uit Nizza wordt berichtdat die stad thans wed r haar gewoon aanzien heeft. Te Claris zijn 30 huizen ingestort en te Le Broc vielen Maandag nog verscheidene door de aardbeving geschokte woningen in. Castillon, bij Mentonezal geheel herbouwd moeten worden. De bewoners van Albenga hebben allen de stad verlaten daar de woningen dreigen in te storten. Diano Marina en Diano Castello moeten öf geheel herbouwd of verlaten worden daar beide plaatsen geheel zijn verwoest. Zelfs te midden der vreeselijke ellende ont breekt het niet aan lachwekkende voorvallen. Te San Remo bijv. hebben voortdurend botsiugen plaats, schrijft de Secoio, tusschen de vreem delingen, die in allerijl de vlucht nemen, en de bewoners uit de omliggende, plaatsjes, die zich haasten aldaar een toevlucht te komen zoeken zoodat het er veel van heeft alsof iedereen aan delirium lijdende is. Overal heerscht nog de grootste nood en vooral aan goed voedsel is groot gebrek. Van het tooneel der aardbevingen worden nog allerlei treurige bijzonderheden gemeld. Een berichtgever uil Diano Marina schrijft: „Ik zag een aantal mannen met grooten spoed puin wegruimen zij hadden de stem van een kind gehoord. Daar kwam een armpje te voorschijn, toen het hoofd en weldra was het kleine meisje levend en ongedeerd uit het puin gehaald. Zij keek eenige oogeublikken rondverblind door het zonlichtcn vroeg toen om iets te eten. Terwijl zij een stuk brood at zei ze glimlachend: „vader slaapt nog beneden". Kort daarna vond men het lijk van haar vader, treurig verminkt, onder de steenen. Op een andere plaats viel een vrouw, die haar man en drie kinderen verloor en van schrik krankzinnig geworden was, woedend op de man nen aan die het puin van haar huis wegruim den. Een vader redde al zijn kinderen op een na, moest de marteling verduren van het kiud te hooren roepen „vaderred mij ook," zonder dat hij iets voor zijn lieveling kon doeö. Van de 300 dooden die er begraven zijn konden slechts 15 op de registers ingeschreven worden de overigen waren onherkenbaar ver- rainkl. Daar kampeeren nog 5000 menschen in de open lucht of tenien en verscheideuen daar tn elders lijdeu ontzettend door de koude. Te Oueglia zijn 9000 meDschen zonder ouder- komeu. De senator Sarrocco is nu door koning Humbert vau Italië met de samenstelling van een nieuw ministerie belast en daarmede thans werkzaam. Omtrent den overleden pauselijken secre taris Jacobini lezen wij „Hij werd den 6en Januari 1832 te Albano gf boren. In 1862 werd hij belast met het toe zicht op cle kerkelijke zaken in het Oosten en in 1874 pauselijk uunlius te Weenen. Op 19 September 1879 werd hij kardinaal en in 1880 pauselijk secretaris, in plaats van kardinaal Nina." Naar in een telegram wordt beweerd, zijn te Catania (Sicilië) 15 gevallen t an cholera voor gekomen waarvan negen met doodelijkeu afloop. Volgens telegrammen uit Rome wordt het geldelijk verlies door de aardbevingen in het Italiaansche gedeelte der Riviera veroorzaakt, op 100 millioen lire geschal. -Mgr. Rampalla del Tindaro thans apos tolisch nuntius in Spanje, die kardinaal Jacobini zal opvolgen, zal spoedig van Madrid naar Rome komen. Dinsdagnacht heeft m6n te Reggio (Ca- "labrië) weder een hevigen schok vac aardbjving gevoeld. De Russische officieren die de groote ma noeuvres iu het buitenland hebben bijgewoond hebben aan het oordeel van den minister van oorlog een plan tot reorganisatie van het Rus sische leger onderworpen. Het stelsel der verdeeling in regimenten zou vervallen. De infanterie zou slechts gevormd zijn uit bataljonsgroot vier compagnieën in fanterie, drie compagnieën tirailleurs en een divisie sappeurs. Het geweer Kinka zou vervaDgen worden door het onlangs gewijzigde geweer Berdan. Volgens Daily Chronicle hebben twee jonge nihilisten die te Yelissavetgrad bij een rijken landeigenaar in dLnst waren, hun patroon en dieos geheele gezin, zijn vrouw, acht kin deren en nog verscheideue huisgenooten, vermoord. Na het volbrengen van de misdaad vluchtten de moordenaars met een som van 800,000 roebel. Zij werden echter te Odessa gevat, toen zij op het punt stonden scheep te gaan naar Turkije. BULGAARSCHE AANGELEGENHEDEN. BUCHAREST, 2 Maart. Naar loopende ge ruchten zouden zeven garnizoenen, onder welke die van Lompalanka, Schumla en Plewna, zich tegen het Bulgaarsche regentschap hebben ver klaard. 3 Maart. Het oproer i9 onderdrukt. De chef van het regiment is gedood. Het oproer is uitgebarsten tijdens de afwezigheid der troepen, die naar Silistria vertrokken waren. De telegraphische gemeenschap met Rout- schouck is hersteld. Het is dus waarschijnlijk dat het oproer thans onderdrukt is, want heden morgen hadden de opstandelingen beslag gelegd op de telegrafen. De opstandelingen uit Silistria zijn de grens overgetrokken en te Dobrudja aangekomen. Het oproer te Routschouck is, ten aanzien van het bloedvergieten, ernstiger dan te Silistria. Het te Routchouck achtergebleven garnizoen is verdeeld. Men gelooft dat de opstandelingen in de kazernes gevlucht zijn, en daar door de aanhangers der regeering zijn aangevallen. Er zijn vele dooden en gewonden. Het is onmoge lijk Routchouck te verlateu of er binneu te komen. Een telegram van heden middag 5 uren uit Sofia bevestigde dat de beweging te Silistria onderdrukt werd en dat Christos overleden is. SOFIA, 2 Maart. Eenige naar Ruraenie ge vluchte officieren zijn er in geslaagd, het garnizoeu van Silistria tot ontrouw aan cie regeering te verleiden en zich van de vesting meester te maken. De regeering heeft troepen gezonden om de muitende soldaten in de citadel in te sluiten. WEENEN, 3 Maart. Het garnizoen van Silis tria is opgerukt naar een pas, buiten de vesting gelegen, die bezet werd om den doortocht te beletten der garnizoenen van Schumla en Rust- schuk, welke gezonden zijn om de muitende troepen tot onderwerping le brengen. De twee partijen staan tegenover elkander, maar tot een conflict is het nog niet gekomen. Een gerucht zegl, dat ook bij Bazardjik eene revolutionaire beweging uitgebroken is. De Ruraeensche regeering heeft als maatregel van voorzorg bewakingstroepen aan ae grenzen opgesteld. Ook de grenzen van Oo9t-Rumelie worden door Turksche troepen bewaakt. LONDEN, 3 Maart. De Ooslenrijksche regee ring ontving de volgende bijzonderheden omtrent den opstand te Silistria De commandant der bezetting gaf het sein er toe, maar slechts weinige der soldaten volgden dit; de meeste bleven getrouw, terwijl de stads bevolking zich verklaarde voor het regentschap. De oproerige commandaut werd gevat en de overige muitelingen ontwapend. Naar de „Times" uit Konstantinopel verneemt, heeft de Porte aan de Britsche regeering door bemiddeling van den Turkschen gezaut te Londen zekere eiscbcn gesteld ter zake van de ontruiming van Egypte. Tegelijkertijd laat de Porte de

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2