Duitschland. Italië. Oostenrijk, BINNENLAND. Het gilde der handschoenmakers te Londen bood dezer dagen der echtgenoote van den lord mayor een kostbaar geschenk aan, bestaande uit 24 paarschoenen van de fijnste soort, meerendeels met 20 knoopen, overeenkomstig het tegenwoor dig gebruik. De handschoenen lagen in een kost bare doos van Russisch leder, met een opschrift op een zilveren plaat. Het gilde der hand schoenenmakers ontstond in 1654 maar deed in de laatste jaren niet veel van zichhooren, en er worden thans pogingen gedaan om het weder krachtig te doen herleven. Het geschenk aan de lady mayoress en de openbaarheid die er aan gegeven werdmag men derhalve als eene re clame beschouwen. Niets natuurlijker dan dat een land, waar het bier zoo hoog in eere wordt gehouden als Groot-Brittauniëjaarlijks een geheele statistiek wijdt aan allerlei opgaven betreffende dit edele vocht. De laatste verschenen opgaven loopen over het jaar, dat den 30 September 1886 is ge ëindigd. Het aantal personen in het geheele rijk die bier brouwen bedraagt 14,166 waarvan 13.976 in Engeland alleeD. Bovendien zijner nog 74,345 die bier voor eigen gebruik brouwen. De belasting op de vergunning om te brouwen en op het bier bracht ruim 8l/z millioen pond st. op. Er werden bijna 51 millioen bushels mout en koren en 1.300,000 centenaren suiker verbruikt. De uitvoeren bedroegen 422,469 va ten, ter waarde van 1,590,564 p. st. De grootste uitvoeren gingen naar Britsch Indië (47,000 vaten) en Egypte (27,000 v.) Nederlauden Java nemen betrekkelijk weinig, nl. 3111 en 763 vaten, ter waarde van 9,444 p. st. en 3,860 p. st. res pectievelijk. Belgie is een voornaam afnemer en neemt meer dan Frankrijk of Duitscliland. De Duitsche bladen maken niets omtrent den gezondheidstoestand des keizers bekend. Daaren tegen wordt aan de buitenlandsche bladen uit Berlijn gemelddat men zich bevreesd maakt over de gezondheid van deó grijzen monarch. Sedert enkele dagen zou hij verzwakt zijn; hij kan moeilijk hooren en spreekt eveneens met moeite, aldus verhaalt men. In de hofkriDgen zou men vóór den 22sten Maart, den verjaardag des keizers, een noodlottigen afloop vreezen. Men verzekert zelfsdat het ministerie van buiifciliindsch.e zaken te Parijs, een dergelijk be richt ontvangen heeft. In een gehouden partij-vergadering van het centrum heeft eene volkomen openhartigegedach- tenwisseling plaats gehad over de aanvallen en verdachtmakingen waaraan de heeren baron Franckenstein en Windthorstnaar aanleiding van de nota's van kardinaal Jacobini, van de zijde hunner tegenstanders hebben blootgestaan. Met groote belangstelling werd door de partij kennis genomen van de verklaringen harer hooggeëerde leiders en ten slotte sprak zij eenstemmig hare onvoorwaardelijke goedkeuring over hunne ge dragslijn en haar vol en onverzwakt vertrouwen ié heD uit. Naar hetgeen uit Straatsburg wordt gemeld, worden er nu in Elzas-Lotharingen naar aan leiding van den uitslag der verkiezingen werke lijk maatregelen genomen. Het officieele regee- ringsblad had hierop reeds gezinspee'd en* wel in dezer voege dat wanneer de resultaten der verkiezingen kunnen worden beschouwd als ge volgen eener nieuwe crisis de regeering in alle geval daardoor slechts kan worden versterkt in het besluit om „de vreemde inmengselen", die er dp. henogri* ontwikkeling heiemmeren, krachtig minderheid die bescherming te verleenen en dat aanzien te geven, waarop zij volledige aanspraak heeft. Nu schijnt er met de uitroeiing van die „vreemde inmengselen" reeds een begin te worden gemaakt. Nadat alle mogelijke combinatiën tot vorming van een nieuw kabinet gedurende meer dan drie weken beproefd en mislukt zijn, heeft het mi nisterie besloten aan te blijven, in afwachting, zegt men, van een nieuw votum der kamer, dat de regeering eerdaags uitlokken zal. De ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog, graaf di Robilant en generaal llicottimoeten noode met deze schikking genoegen hebben genomen en eerst op het laatste oogeoblik er toe overge haald zijn. De kamers zijn, zooals reeds per telegraaf ge meld is, tengevolge vau dit besluit tegen aan staanden Donderdag bijeengeroepen. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat pater Beckx, de generaal vau de orde der Jezuiten, te Rome overleden was. Hij was in 1795 te Sichem in België geboren en werd reeds op 24-jarigen leeftijd, na zijn wijding tot pries ter, in de orde der Jezuiten opgeuomer.. Reeds spoedig trok de jonge priester de aandacht zijner superieuren door zijn buitengewone bekwaamheid, zoodal hij steeds voor moeielijke zendingen werd gekozen. De eerste gewichtige post, die hem werd opgedragen, was die van biechtvader bij den hertog Ferdinand van Anthalt-Köthen, na dat deze vorst tot de katholieke kerk was over gegaan. Later volgde hij de weduwe van den hertog naar Weenen, waar hij in 1847 tot pro cureur der orde voor de provincie Oostenrijk werd benoemd. In 1857 werd pater Beckx naar Rome ge zonden, en daar door de leden der orde na den dood van pater Roothaan tot hun generaal ge kozen. Vier-en-dertig jaren bleef Beckx het hoofd der orde, welke onder zijne bekwame leiding steeds vooruitging. Toen pater Beckx 88 jaren werd, belegde hij een bijeenkomst der congregatie te Rome, tot het kiezen van een plaatsvervanger, die na zijn dood als hoofd der orde zou optreden. De keus viel toen op Anton Anderledy, een Zwitzer, in 1819 te Briegg geboren en sedert 1838 lid der orde. Paus Leo XIII bekrachtigde in 1883 de benoeming van pater Anderledy tot vicaris-ge neraal. De pater, als leider van een seminarie te Keulen werkzaam, vestigde zich toen te Fiesole, het hoofdkwartier der orde, en volgt nu pater Beckx als generaal der orde op. Een spoorwegongeluk had in den nacht van Dinsdag nabij het station Franzstadt plaats, dat ernstige verwonding van vele personen ten ge volge had. Te 10-34 's avonds had de perso nentrein Pest verlaten en eenigen tijd daarvoor een enkele locomotief. Dicht bij het station Franz stadt werd deze door den personentrein ingehaald en een hevige botsing vond plaats. Een luid geroep om hulp volgde en de reizigers sprongen uit de raampjes. Wat den toestand nog verer gerde, was dat het pikdonker was. Drie personen werden zwaar en veertien licht gewond. In een Hongaarsch dorp werden onlangs twee trouwpartijen op treurige wijze verstoord. De twee bruidstoeten ontmoetten elkander bij een kruisweg, en nu ontstoüd er twist tusschen de bruidionkers over de vraas'. wie van de twee in de kerk zou gaan. Men werd handgemeen; de messen kwamen voor den dag en verschei dene der vechtenden werden ernstig gewond. De politie maakte een eind aan den strijd en nam de ergste vechtersbazen, waaronder ook de beide bruidegoms in hechteuis. BULGAARSCHE AANGELEGEN H EDEN. Het oproer is nu onderdrukt en in het ge heele vorstendom is het weer rustig, maar daarom blijft de toestaud toch even bedenkelijk, als deze te voren was. „Ondanks de overwinning drr regenten mei kt de Nordd. Allgem. Zeit. op is de toestand in Bulgarije nog volstrekt niet bevredigend, hetgeen met den aard van den al- gemecnen toestand samenhangt", Het bewijs hiervoor ziet prins Bismarcks blad in de onge wone gestrengheid, welke de Bulgaarsche regee ring nu aan den dag legt. Het officieuze Weener Fremdenblatt prijst de energie, door het regentschap bij het onderdruk ken der oproeren betoond, maar voegt er bij Hoe gewichtig deze overwinning ook voor de regenten moge zijn, zoo moeten zij toch daardoor niet verzuimen een schikking met de Porte en de andere mogendheden door een verzoenende houding zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Het is in hun eigen belang zoo spoedig mogelijk den schijn te doen verdwijnen, dat zij eene uit sluitende partijregeering vormen en den raad, welke hun wordt gegeven, in den wind slaan." SOFIA, 6 Maart. Het officieele blad meldt dat 8 officieren de doodstraf ondergaan hebben Bolmann, eveneens ter dood veroordeeld, is niet terechtgesteld, omdat hij Russisch onderdaan is. De Duitsche consul heeft aan de regeering eene nota gezonden, inhoudende dal zeven officieren, die onder verdenking van medeplichtigheid aan het complot in hechtenis genomen en waarvan twee zelfs reeds ter dood gebracht zijn, Russis- sche onderdanen zijn. De Bulgaarsche regeering heeft hierop geautwoord, dat met uitzondering van Bolmann, alle Bulgaren zijn. GIURGEVO, 7 Maart. Te Rutschuk is aan 2 majoors, 2 kapiteins, 2 luitenants en 2 burgers het doodvonnis voltrokken. Deze executies wor den als eene beleediging voor Rusland beschouwd. Te Sofia zijn 24 personen, te Burgas 8 personen gearresteerd, en ook elders hebben arrestaties 6n afzettingen plaats gehad. Vele officieren zijn naar Philippopel gevlucht. Te Sofia heerscht een schrikbewind. Alle verdachte officieren zijn ont wapend en mishaudeld. SOFIA, 7 Maart. Er heerscht hier groote angst daar de militie verdacht werd gehouden, is zij ontwapend. Eenige gearresteerde personen zijn zwaar mishandeld. Karaveloff zou sterven de er, vijf officieren zouden overleden zijn aan de gevolgen van slagen met de knoet. Uit Rntschuck wordt gemeld, dat er groote voorzorgraaatregelen ziju genomen wegeus de vrees voor een nieuwen opstand. Er hebben talrijke anestatien plaats gehad. Waalwijk, 9 Maart 1S87. Zeer terecht werd in. de laatste raads vergadering door den heer Mombers de aan dacht gevestigd van het hoofd der gemeente politie op de baldadigheid der Waalwijksche jeugd, die zich o.a. uitte door het vuurtje- stoken in weiden buitendijks. Verleden Zondag echter zagen wij iets veel ergers. Gedurende het.Joflmd mm pjiTTjelük.BooA verschillende punten in brand gestoken aan de windzijdebij de heerschende droogte en de frissche koelte, die waaide, zou er wellicht groote schade zijn aangericht, indien niet het vuur door eenige wandelaars was ontdekt en spoedig gebluscht. Ook een paar stukken verder had men beproefd een haag in brand te steken. Naar onze bescheiden meening ligt het meer op den weg eener flinke politie dus danige alle perken te buiten gaande stukken te beletten, dan vreedzame burgers het leven te veronaangenamen door noodelooze vitterijen op kleine politieovertredingen. Gisteren had de ?meesterknecht op de stoom wasch- en bleekinrichting alhier het ongeluk met zijn voet tusschen een der machines beklemd te raken en zijn teen nogal belangrijk te kwetsen. Op 15 Maart a. s. zal te 's Hertogen bosch het examen plaats hebben voor kom mies bij 's rijks belastingen. Voorzitter der commissie van examen is de heer Stori van Blokland provinciaal inspecteur te Eindho ven en leden de heeren Edema, controleur te Lobit, en Hoefnagels te 's Hertogenbosch. Er kunnen 80 kommiezen geplaats worden. Bij den provincialen waterstaat in Noordbrabant zullen in Augustus a. s. de volgende veranderingen plaats hebbende opzichter 2e kl. H. A. Hello wordt ver plaatst van Boxmeer naar 's Hertogenbosch; de opzichter 2e kl. T. Schoonderbeek van Helmond naar Boxmeer; de opzichter 2e kl. T. I. Crefcoeur van Tilburg naar Helmond, en de opzichter 3e kl. A. de Bruyn van 's Hertogenbosch naar Tilburg. Dat wij slechte tijden beleven, wordt algemeen (aangenomen en evenzoo is men het eensdat het kapitaal te veel in enkele handen is. Intusschen blijkt het toch, dat er nog wel wat gebleven of gekomen is in handen van hendie men wel geen kapita listen zal noemen. Yoor geheel Europa berekent de heer De Malarcedat de spaarbanken thans zeven duizend millioen gulden in bewaring hebben, van 23 millioen arbeiders en andere nijvere en spaarzame burgers. De spaarbanken zijn verre van eene eeuw oud en hare ontwikkeling staat minstens in dubbele evenredigheid tot den tijd van haar bestaan. Dat op die wijze mettertijd het geheele kapitaal zou worden verplaatst en zou komen in het bezit van de sparende arbeiders en kleine burgerskan men niet bewerenmaar dit is toch één der wegen, welke tot eene betere verhouding leiden, zonder dat geweldige schokken daartoe wor den vereischt. In elk geval is het een be moedigend verschijnsel en getuigt het tegen de stellingdat de algemeene armoede veld wint. De hoofdconducteur de Groot, van de staatsspoorwegenis tusschen de stations Gilze-Rijen en Breda, van en onder den van Venloo komenden mailtrein gevallen. T-v iliA'M'™"'1""'

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2