Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. landsche zaken verslag uitgebracht over zijn reis Daar Berliju. De beide ministers moeten over de mededeelitigen van deu heer De Lesseps zeer tevreden zijn. In hei bosch van Saint-Germain is een persoon aangehouden, die niet alleen onder ver schillende namen oplichterijen gepleegd had, maar tevens slerk verdacht wordt, een Duitsch spion te zijn. Zijn papieren en aanteekeningen, alle in het Duitsch geschreven, zijn in beslag genomen. Van de werkstakende arbeiders in de por seleinfabrieken te Vierzon, die door een hoop drijvers in bun voor vrouw en kinderen nood lottig verzet zijn blijven volharden, hebben vier het werk hervat, waarvoor zij natuurlijk door de anderen uitgejouwd en uitgefloten werden. Men maakt zich ongerust over het uitblij ven van berichten uit Tonkin. Eenige dagen geledeu ging namelijk het gerucht, dat aan dc Chineesche grens ongeregeldheden uitgebroken zouden zijn. Ten gevolge van geweldige sneeuwbuien, waar door op sommige plaatsen de weg twee meter hoog met sneeuw bedekt ligt, is het verkeer op de noordelijke spoorweglijnen gestremd. De regeering is voortiemeDs krachtige maatregelen te neinen ter bescherming van het grondgebied aan de Westkust van Afrika, dat onder het protectoraat van Spanje gesteld is. In het Phoenix-park te Dublin werd Zondag een meeting van werkloozen gehouden, waarop het woord werd gevoerd door een advocaat en verdediger van nationalistische beginselen, Killeen geuaamd, Hij beweerde, dat als de regecriog niet spoedig maatregelen nam, om in den nood ran de 4000 te Dublin zonder werk rondloo- pende Ieren te voorzien, zij de kracht van den arm des volks en zijn wraak zou gevoelen. Te Calcutta loopen ernstige geruchten dat Rusland een inval in Indië zou doen van de kanten van Pendjeh of Herat. De regeering heeft daarom troepen naar Pishin gezonden, die niet op het gebied van Afganistan zullen komen doch voor den emir een groote steun zullen zijn in geval van verwikkelingen. In de zitting van den gemeenteraad te Dublin stelde Sir George Owens voor dat de raad aan koningin Victoria een adres van ge- lukwensching zou zenden bij haar 50-jarig ju bileum. De burgemeester, Sullivan bestreed het voorstel zeggende dat bij dat feest talrijke Iersche afgevaardigden in de gevangenis zullen zitten tengevolge eener nieuwe wet door H. M. goedgekeurd. Het voorstel van Owens werd verworpen met 23 tegen 3 stemmen. Het publiek op de tribune juichte den uitslag der stemming toe. Sir Owens kwam hier tegen op en noemde dit een manifestatie tegen de koningin, doch de rechtskundige raadsman der gemeente beweerde dat de manifestatie niet vijandig was tegen de koningin doch tegen de regeering der koningin. Het ministerie van oorlog heeft met een groote reedersfirma een overeeenkomst gesloten, om in den loop van het seizoen 3000 paarden uit Canada voor de artillerie ec cavaierie in een der Londensche dokken aan land te brengen. De paarden zijn in Canada door agenten der regeeriug opgekocht. De eerste bezending zal waarschijnlijk reeds in 't begin van April te Londen aankomen. De brutaalheid der dieven in Londen wordt steeds grooter. Vrijdag hielden drie personen in Kentich Town in Londen met een poDeywagen voor het huis van de melkverkoopster Samuel stilejn bleef bij den wagen achter, terwijl de anderen de vrouw doodstaken en de ijzeren geld kast tot de deur sleepten en toen met achterla ting van den al te zwaren buit wegreden. Dit gebeurde op klaarlichten dag. De kist bevatte gewoonlijk 50 Vrijdag echter v:as er niet meer dan SVg in. De moordenaars zijn nog niet ontdekt. Bij de hehandeling der begroeting voor het rijkstand in de landscommissie gispte de heer Winterer de maatregelen der regeering, De heer Von Puttkammer antwoordde dat de maatrege len, door de regeering in het vooruitzicht gesteld, niet vatbaar zijn voor critiek van de zijde der landscommissie. De beambten zijn dienaren des keizers zij zullen ook verder door de regeeriug ondersteund worden in de taak, om Duitschland in het bezit van Elzas Lotharingen te bevestigen; en de bedoelde maatregelen zullen worden ten uitvoer gelegd, hetzij ze al dan niet de goed keuring wegdragen. De regeering meent dat het oogenblik is gekomen, waarop maatregelen van strengeren aard dan zij zelve wenscht, noodzakelijk zullen zijn maatregehu, waardoor de staatsrech terlijke stelling van Elzas-Lotharingen, in den geest eener nauwere verbinding met het overige Duitschland, bevorderd wordt. Volgens een bericht uit Augsburg, zijn er op sommige plaatsen in Wurtenberg, tijdens h t er drie dagen achtereen heeft gesneeuwd, her haaldelijk lichte aardschokken waargenomen. Zaterdag en Zondag is er in Zwitserland veel sneeuw gevallen. In de omstreken van Zurich lag de sneeuw eergisteren minstens 1/i meter hoog, terwijl het er bij afzending van dit be licht nog steeds bleef voortsneeuwen. Opnieuw heeft zich op de plaatsen, die on langs door de aardbeving verwoest zijn, ecu schok doen gevoelen, die we^slechts eene ge ringe stoffelijke schade heeft veroorzaakt, maar toch weder eene ontzettende paniek te weeg gebracht heeft. Van de Riviera en van Nizza en zijne omstreken zijn verscheidene vluchtelin gen naar hier gekomen, waar zij naast een zacht klimaat de rust hopen te vinden welke zij in andere door de zon gekoesterde landen te vergeefs gezocht hebben. De laatste schok was bijca tot op den dag voorspeld door den Oos- tenrijkscheu me tcoroloog dr. Falb, naar zijue theorie volgens welke elke aardbeving steeds voorafgegaan zou worden door eene zonsverduis tering, welke niet zichtbaar is in het halfrond, waarin de aardbeving voorkomen zal. Aan deze voorspelling is het waarschijnlijk te danken, dat de schade zich ditmaal heeft bepaald tot het instorten vau enkele reeds gescheurde muren, want ie Porte Maurizio, Oncglia en Diano Marina was men per telegraaf evenzeer gewaarschuwd als te Genua en Nizza, eu overal hadden dien tengevolge de inwoners, bijna zonder uitzonde ring, hunne woning verlaten en een onderkomen gezocht in tenten op het open veld. Bij de begrafenis van pater Beckx heeft in de GesükerK een treurig voorval plaats gehad. De pater-provinciaal der Dominikaner orde, die evenals verscheidene leden van alle geestelijke orden te Rome bij de plechtigheid tegenwoordig was, is plotseling door eene flauwte getroffen. Een in allerijl ontboden geneesheer verklaarde dat de zieke door eene beroerte getroffen was onmiddelijk werd hij Daar het klooster vhh Santa Maria Maggiore overgebracht. De regeering heeft besloteu, generaal Grné uit Massowah terug te roepen en htm door een anderen generaal te doen vervaugen, omdat hij het beslag heeft opgehevpn op een aantal gewe ren, die Ras Alula gekocht had en die zich te Massowah bevonden. Generaal Gené heeft de wapens aan Ras Alula teruggegeven, om de in vrijheidstelling van den ingenieur Salimbeni en de andere tot zijne wetenschappelijke expeditie behoorende personen te verkrijgen. Men schrijft uit Beyrouth Ten gevolge van een gevecht tusschen een Christen en een Museiman is de laatste ernstig gewoud en sedert het begin dezer maand ver keert de stad dientengevolge in een gespannen verhouding. De kinderen beleedigden de Christe nen eu de Europeanen op de straat; zoo is altijd het begin vaa een opstand in Syrië, later men- gen zich de mannen er in, en ernstige ongeluk ken zijn dan het gevolg. In 8 dagen tijd zijn er reeds meer dan 15 pogingen tot moord op de Christenen gepleegd. De consuls zijn samen gekomen om maatregelen te bespreken ten einde het gevaar te bezweren. Er zijn ernstige stappen gedaan bij de overheid en vele arrestatiën heb ben plaatsgehad. Den consul van Frankrijk komt een woord vau lof toe voor de energie eu ijver waarmede hij deze taak heeft aangevat. In het officieele regeeriugsblad word medege deeld, dat den 13Jen II., des voorraiddags te 11 uren, op den Newski Prospekt, drie studen ten van de universiteit der hoofdstad in hech tenis ziju genomen, bij wie ontplofbare voorwer pen gevonden zijn. De gearresteerden hebben erkend tot eene verbodene geheime vereeniging te behooren. De in beslag genomen voorwerpen waren met dynamiet en looden kogels gevuld, in welke laatste strychnine gevonden is. De volgende bijzonderheden worden gemeld aangaande den mislukten moordaanslag op den czaar. Het hoofd der stedelijke politie te. St.- Petersburg, Gresser, wist reeda in de vorige week dat de nihilisten het plan tot eenen aan slag koesterden verscheidene gewezen studenten werden scherp in het oog gehouden. De keizer werd ook dadelijk gewaarschuwd en dieutenge- volge gaf deze geen gehoor aan het verzoek der keizerin om ook na deu vasten in de residentie te blijven. Hij besloot den 13den Maart naar Gatschina te vertrekken. Er werd vastgesteld dat de keizerlijke stoet naar de Panichida-ves- tiugkerk zou gaan, waar de lijkdienst voor den overleden czaar gevierd zou worden, vervolgens langs de Newski Morskaja naar het station der Warschaulijn, eu van daar per extratrein naar Gatschina. Eene groote menigte geheime po- litie-agenteo waren over de straten verspreid. Toen de stoet zich in de kerk bevond, volgde een politie-agent voortdurend eeneu verdachten gewezen student in de rechter, klein van lichaams bouw, met een dweepziek uiterlijk. Hij had een tamelijk groot voorwerp onder den arm, hetwelk op een boek geleek, en sprak aau den hoek der Morskoi Newaki met eenen anderen verdachte, ook een gewezeu student die eene tasch over deu schouder droeg. Zij werdeu beiden in hech tenis genomen, en nu bevond men dat het zoo genaamde boek en de tasch feitelijk geladen bommen waren. l)it werd per telephoon on- middeiijk naar de vestingkerk gemeld, en tege lijkertijd werd door eeneD generaal de uitslag van het voorloopige oudezoek aan den czaar medegedeeld. Deze zeide daarvan niets aan zijne gemalin, en reed uit de kerk met den groot vorst-troonopvolger in den eersten en de keizerin in den tweeden wagen. Thans werd intusschen een andere weg ingeslagen dan eerst vastgesteld was en langs de Newa-kade en andere omwegen ging de stoet naar het station en van daar da delijk naar Gatschina. Pas toen de trein vertrok werd het voorval aan de keizerin medegedeeld. De aanslag zou ongetwijfeld gelukt zijn, als de arrestatie niet juist bij tijds had plaats gehad. De bommen waren van zeer vernuftig maaksel zij zouden bij het werpen ontploft zijn door middel van een in de hand gehouden touw, aan hetwelk zij bevestigd waren. Onmiddelijk nadat de twee bovengenoemde personen, die in het bezit bleken van valsche passen, waren gevat, werden zeer omvangrijke huiszoekingen ingesteld, en ongeveer honderd personen opgepakt, onder wie ook Daar het heet lieden uit de hoogste kringen. Verscheidene politie-agenten hebben reeds ordeteekenen eu andere onderscheidingen ontvangen. De grootvorst Wladimir leidt het verdere on derzoek. De politie te Si. Petersburg heeft tweehonderd personen in hechtenis genomen en beslag gelegd op revolutionaire geschriften. Naar uit goede bron vernomen wordt, is de ontdekking van de poging tot eeu aanslag tegen der. czaar aan de Berlijn^che politie te danken. De politie te Berlijn was reeds voor 14 dagen in staat aan de overheid te Petersburg de gegevens te verschaffen, die tot de ontdekking eu juist nog bijtijds tot de verijdeling van het misdadig plan leidden. Latere berichten uit Petersburg melden Blijkens het onderzoek waren de bommen ge vuld met ontplofbare stoffen van vreeselijke werking, zoodat het barsten eene ontzettende verwoesting en het verlies van vele menschen- levens daardoor veroorzaakt zou zijn. De stem ming in de hoogste kringen en te Gatchina is, na het outdekken van het komplot, zeer gedrukt. De keizer wordt als zeer ontstemd, de keizerin als in zeer zenuwachtigen toestand afgeschilderd. Aanvankelijk was ten hove het werkelijk on mogelijke bevel gegeven, dat de zaak zou worden doodgezwegen. Te St. Petersburg was het dan ook eerst zoo rustig, alsof er niets was voorge vallen, en stellig wel negen tienden der bevol king hoorden veel later en vaak toevallig, aan weik gevaar de keizerlijke familie had blootgestaan. Daarentegen werd Zondag reeds te Gatchina een telegram van gelukwensching van keizer Wilhelm ontvangen, hetwelk later gevolgd werd door felicitaties wegens de gelukkige redding uit Wee- nen, Rome, Parijs, enz. Naar het schijnt, zijn er twee, onderling geheel onafhankelijke kom- plotten ontdekt; één nihilistisch, hetwelk der. aanslag door ontplofbare bommen beoogde, ec één van agrarisch-staalkundigen aard, met het doel om langs „vredelie venden weg tot de in voering eener soort van constitutie te dwingen. Uit St. Petersburg meldt de Daily Dews, dat gevangennemingen op groote schaal voortdu rend plaais vinden. De grootvorst-troonopvolger gaat. niet naar Berlijn. De politie wenscht dat de keizerlijke familie te Gatchina bijeenblijft. Een zeer ernstig spoorwegongeluk heeft op zes mijlen afstand van Boston plaats gehad. Daar is een nieuwgebouwde brug ingestort op het oogenblik dat een trein er overreed. De trein stortte naar beneden, vier wagens werden verbrijzeld, 40 reizigers werden gedood en 100 gewond, waaronder velen zeer ernstig. De slacht offers ziju voor het meereudeel arbeidersdie dagelijks per spoor naar hun werk in de voor steden van Boston gingen. ■iwbw I'I Mmi—BM—PW Iiiiinw-—-^mb—a— UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 20 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooienop de zaal „Musis Sacium" 1 Zauber der Nacht Kreutzer. 2 Die Glockentöne Berthelsman. 4 Les Enfants de Paris Rillé. Waalwijk, 19 Maart 1887. De burgemeester van Drunen, de heer G. J. Schreppers, is door den gemeenteraad be noemd tot hoofdingelande. Te Oosterwijk, om de gezonde luchtstieek, gunstige ligging en fraaie boschrijke omgeving uitstekend geschikt tot zomerverblijf, heef't zich verleden jaar gevormd een „Comité voor vreem delingen-verkeer," met het doel om meer de aandacht op die plaats te vestigen, door het rond zenden van circulaires en?. „Naar wij vernemen zal binnen kort de alom besproken „Brandweer-Courant" verschij nen, wier inhoud in hoofdzaak bestaan zal uit wetenschappelijke besprekingen op het gebied van brandwezen. Het valt niet te betwijfelen of de oprichting van dit orgaan strekt tot nul van het algemeen, wat daarom eiken brandmeester, hetzij door tusschenkoinst van zijn gemeente, tot deelneming zal aansporeu. Het is echter te ver wachten dat van den kant der gemeentebesturen tot deelueming zal worden aangedrongen. Men verneemt dat de heer W. Kuijpers nieuw gekozeu lid vaD den gemeenteraad te Vrijhoeven zijne benoeming niet heeft aange nomen zoodat er weder eene verkiezing zal moeten plaats hebben. Te 's Hertogenbosch is de gasprijs van 1 Juli 18871888 zoowel voor de ingezetenen als voor de gemeente bepaald op 7 cent per kub. meter. Ter algemeene vergadering tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel te Amsterdam gehouden bleek het ledental te bestaan uit 913 en de begunstigers uit 129. De financien zijn gunstig, het verliessaldo ad f400 is gedekt en heeft nu de kas eeD voordeelig saldo vau f380, dank zij het zuinig beheer. Besloten werd tot uitschrijving eener prijsvraag met een belooning van f 1000 buiten bezwaar der ka9 door 50 belangstellenden in deu landbouw en vrienden geschonken voor de opsporing en mcdedeeling eener scherpezekere en eenvoudige methode om dierlijke of plantaardige bijmengselen bij zuivere natuurboter te onderkennen. Autwoorden worden vóór Januari 1888 ingewacht. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Bultman te Haarlemmermeer, Bom te Amsteidam en Weydom Klaterlos te Kampen. Men schrijft uit Tilburg van 16 dezer Heden, omstreeks 12 uur 's middagsbrak een hevige brand uit in de boerderij van den landbouwer C. van Roesel in de wijk Aerle. In het woonhuis ontstaan breidde hij zich weldra uil tot den stal en de aangrenzende schuur. Men kon er slechts in siagen het vee te redden, met uitzondering van een 16tal kippen, die in de vlammen omkwamen Ofschoon spoedig 4 spuiten op het terrein waren belette de hevige winti de vlammen meester te worden. De gebouwen zijn geheel uitgebrand. Alles is verzekerd. Bij dergelijke ongevallen heeft zich hier her haaldelijk de behoefte aan eene waterleidiug doen gevoelen. Bij eene langdurige droogte zijn de brandkuilen spoedig uitgeput. De twee branden dezer week hebben reeds twee dier kuilen droog gelegd. Op de paardenmarkt te Weert heeft een koopman zijn portefeuille met f 1040 aan bank biljetten verloren. In weerwil van de vele moeite, welke tot het terugvinden vau het geld gedaan werd, is dit nog niet gelukt. Te Broekhuizen is Woensdag de burge meester bij het snoeien van een boom gevallen en aan de gevolgen van zijne verwonding over leden. Te Dinteloord is het driejarig zoontje van V. T. in eene sloot geraakt en verdronkeu. Te Zaandam is aan den oliemolen „de Melkpot" door het afmalen van de kap de as en de roeden een werkman, die een der vallende stukken op het lichaam kreegeenige voeten diep in den grond gedrongen. Niettegenstaande de aangewende pogingen is het nog niet gelukt zijn lijk te vinden. Te Beekbergen is een buis door twee ge zinnen bewoond met de geheele inboedels eene prooi der vlammen geworden. All-s was ver zekerd. De oorzaak is onbekend. De bewoners werden met moeite gered. Uit Kampen wordt van 17 Maart ge schreven Heden nacht luidde hier de brandklok. Het bleek dat er brand was ontstaan in het huis. bewoond door den kastelein G. Tengevolge van den sterken oostenwind kreeg de brand een zeer gevaarlijk aanzien, zoo zelfs dat men vrees koes terde voor de naburige Boven- of St. Nicolaas- kerk. Dank zij echter het flinke werken der spuiten, mocht men den brand tot het ééue perceel beperken, dat echter geheel in asch is gelegd. Alles was verzekerd. Te Zuidlaren ontstond een dreigende brand in het bosch van de familie Haminga, dat met dennen en eiken beplant is en aan alle zijden door groote dennenbosschen omriDgd wordt. Dank zij het flinke optreden der ingezetenen, is men het vuur meester geworden, zoodat de brand slechts een gedeelte van het bosch heeft vernield. Tn den nacht van Diosdag op Woensdag is door de rijksambtenaren Slangen en Vermeer te Sittaid, in de nabijheid der elad, aangehou den zekere 11. uit Overhoveu, die, komende uit Pruisen, 20 liter spiritus a 90 pet. in acht bla zen wilde binnensmokkelen. De spiritus werd in beslag genomen en tegen R. is prosesverbaal opgemaakt. Ook is door de rijksambtenaren te Venloo in den afgeloopen nacht eene bekeuring ii,gesteld tegen zekeren B. uit Blerik, die twee ankers spiritus uit Pruisen had binnengesmokkeld. De bouwhoeve iu eigendom toebehoorend en bewooud door den landbouwer H. Berden, te Blerik bij Venlo, is door een onbekende oorzaak met al de nevengebouwen eeu prooi der vlammen geworden. Vijf koeien en een paard vonden daarbij den dood. A'le9 was verzekerd. Naar men ons meldt zou er een moord aanslag hebben plaats gehad op den pastoor van het nabij Bergen-op-Zoom gelegen dorp Woens- drecht. Hieromtrent wordt nader gescherven Zekere W\, iemand van een zeer laakbaar ge drag, was eenige malen door den achtenswaar- digen pastoor v. M. onderhouden, en dit niet alleen over zijne eigene levenswijze, maar ook over die van eene bij hem inwonende dochter. W. hiermede minder ingenomen, liet onder voorwendsel van zwaar ziek te zijn den pas toor bij zich ontbieden. Nauwelijks had deze den voet in huis gezet, of W. greep een pistool, hetwelk hem echter juist intijds door deu pas toor werd uit de hand geslagen, die hierop ijlings het huis verliet. De justitie is niet zooal9 aanvankelijk gemeld werd derwaart9 vertrokken, maar de zaak is in hare handen gesteld. Uit Reenen wordt ons gemeld Naar men verneemt, za) op verzoek van ee nige iagezetenen van hier en uit Wageniugen, de bekende koningstafel op den Grebber berg, de geliefkoosde rustplaats van Frederik V van den Palts, van regeeringswege worden hersteld om haar tegen algemeen verval te behoeden.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2