Nummer 25. Zondag 27 Maart 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "^Tuutenland. ANTOON TIELEN Belgie. Frankrijk. Ambachtsscholen of am bachts- werkplaatsen UITGEVER: Waalwijk. in zijn geheel De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per pos! door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te eender» aan den Uitgever. In het dagblad „de Tijd" van den 21 en Maart j.l. wordt met belangstelling en in genomenheid melding gemaakt van de uit gave eener brochure: „geen ambachtsscholen, maar ambachtswerkplaatsen" een voor lezing gehouden in de vereer.iging tot be vordering der bouwkunst te Groningen door L. W. Moolenaar, adjunct-directeur der ge meente-werken te Groningen." Terwijl het onderzoek nog hangende is naar de mogelijkheid en de wenschelijkheid der oprichting van eene ambachtsschool in onze gemeentemeenen we ouzen lezers in de Langstraat en in het bijzonder van Waal wijk, een dienst te bewijzen door hen in kennis te stellen met het voornaamste uit deze brochureen in deze volkomen het gunstig oordeel onderschrijvende van „de Tijd", kunnen we niet beter doen dan het volgende uit het genoemde blad overnemen: Wat de schrijver wil aantoonen is reeds door den titel der brochure duidelijk; voor eerst ambachtsscholen ziju uit den aard dei- zaak weinig geschiktemeestal zeer onge schikte inrichtingen tot opleiding van be kwame handwerkslieden. Op de tweede plaats wil hij niet bij af brekende critiek blijven staan, maar wenscht hij zijnerzijds een voorstel te doen om de opleiding van den toekomstigen handwerksman op een geheel anderen 'grondslag over te brengen. Om een goed denkbeeld te geven van schrijvers inzichten zouden wij eigenlijk de brochure in haar geheel moeten afdrukken. Daar dit, natuurlijk, niet gaatbepalen wij ons tot een paar citatenin de verwachting rrnl boekje gevoelenmet het kennis te maken. Waarom moet het ambacht niet op een ambachtsschool geleerd worden? Men hoore den heer Moolenaar De meening dat er voor de kennis van een ambacht inaar in de jeugd wat geknutseld be hoeft te worden, schijnt tegenwoordig algemeen te zijn; doch geen meening is minder juist dan dezewant de degelijke uitoefening van ecnig ambacht berust geheel en al op persoonlijke op vatting en ervaring welke nergens anders dan bij de beoefening van het ambacht in het maat schappelijk leven wordt opgedaan. Het tijdvak, dat de ambachtsscholen hébben beslaan toont trouwens duidelijk genoeg aan dal het niet voldoende is, wanneer aan aanko mende ambachtslieden geleerd wordt hoe en op welke wijze sloven kasten ramen en deuren moeten vervaardigd worden. Het is met de leerlingeu der ambachtsscholen gegaan zooals het met de soldaten zou gaan van een veldheerdie ziju recrutea liet execeercii met houten geweertjes en blikken sabeltjes wanneer ze in het vuur worden gezonden, staan hoofd en handen verkeerd of bezwijken ze al vooraf onder den last vau het werkelijke ge reedschap. En zoowel als het onmogelijk i3 om een goed soldaat te vormen buiten de kazernen en liet kampevenmin is het mogelijk om een goed ambachtsman te vormen buiten de werkplaats en het werk. Iiii is te betreuren dat zelfs mannen van naam eu beteekenis dit niet inzien en het am- bachtsonderwijs op denzelfden weg willen blijven voortsturen welke sinds lang geoleken is niet de aangewezen weg te zijn. Bovenal te bpjammeren is het, dat van liever lede de leiding van het z.g. arabachtsonderwijs in handen is geraakt van raaunen die hoege naamd geen kennis van eenig ambacht bezitten. De resultaten die de scholen afwerpenzijn daardoor nog gebrekkiger dan zij behoefden te Advertentiën 1—7 regels j 0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het spreekt vanzelf dat iemand die niet in eenig vak is opgegroeid, onbevoegd is den arbeid te beoordeelen welke door een leerling in dit vak wordt afgeleverd en evenmin geschikt is om een inrichting te leiden of te helpen bestureu waarin naar bet heet de ambachten worden geleerd en beoefend. De meeste ambachtsscholen in ons land worden soms geleid, meestal hoofdzakelijk bestuurd, door mannen, die in een geheel andere school zijn opgegloeidof zich geheel buiten het ambacht om, voor de maatschappij hebben verdienstelijk gemaakt. Dit heeft aan het goede dat de ambachts scholen nog zouden hebben kunnen afwerpen veel afbreuk gedaan. Hel is dus voor den aan- komendeu ambachtsman in de allereerste plaats een vereischle, dat hij zijn leerjaren niet door brengt in de schoolmaar zich voor zijn vak bekwaam maakt in de werkplaats en onder een aantal vakmannen, hoe grooter hoe beter. Maar zelfs indien overigens de ambachtsscholen uitstekend waren ingericht en het onderwijs voor zooveel dit kan gegeven worden niets te wenschen overliet, zij zouden toch alleen daarom zijn af te keuren omdat zij de jongens die in de werkplaats te huis behoorer. daarvan af trekken en terughouden en voor hun toekomstig leven in de maatschappij ongeschikt maken door hun de practijk van het vak te willen lecren buiten de practijk vau bet leven. Het is daarom niet de vraag Wat moet er gedaan worden om hel am.bachts-onderwijs te verbe teren maar de vraag is Op welke wijze kan voorzien worden in de behoefte aan degelijke werkplaatsen, waar het ambacht naar eisch kan worden beoefend De ambachlsscholen zijn naar mijn overtuiging overbodig niet alleen, maar moeten zoo spoedig mogelijk worden opgeheven. Ik herhaal het de theoretische kennis, welke de aankomende vakman voor de ontwikkeling van zijn verstand eu oordeel noodig heeft kau hij buiten de ambachtsscholen tot zich nemen U - Iwv scholen gaven daartoe ruimschoots gelegenheid hoewel de wijze waarop in sommige vakken onderwijs wordt gegeven, niet altijd berekend is voor de eigenaardige bestemming, die voor den ambachtsman is weggelegd. Wordt vervolgd. Een ernstig ongeluk heeft in de mijn St. Flo- rent bij Bergen plaats gehad. Een wagen met aarde viel in den mijnputzoodat deze geheel verstopt werd en verbrijzelde den ophaalbak. Daardoor begon de machine die juist den hulp- bak neerliet zoo verbazend snel te werken dat de bak met duizelingwekkende snelheid daalde. Twee mannen werden gedoodeen ingenieur gekwetst en een meisje door een stuk hout ernstig gewond. Op de bevolkingdie de ramp van Quaregnon nog versch in het geheugen ligt, heeft dit ongeval een diepen indruk gemaakt. In de omstreken van Soignies blijft de werkstakiug voortduren. Üe werklieden zeggen niets van de plannen, die op de bijeenkomsten genomen zijn, nadat hun dal door de leiders der grève verboden is. Velen volgen het voorbeeld hunner kamiraden, ciet omdat zij het zelf zoo slecht hebben, maar omdat zij het noodig vinden dat men zich met den toestand der mijnwerkers over 't algemeen zal bezighouden. De raad van Antwerpen nam een contract aan tot conversie van alle stedelijke schulden, te zamen 180 millioen beloopende. De nieuwe schuld zal 21/a pet. rente dragen; het contract is gesloten met de Banque de Paris, de Banque de Bruxelles, de Banque d' Anvers en eenige andere Brusselsche en Antwerpeusche firma's. Te Tunis hebben ongeregeldheden plaats ge had onder de Israëlieten naar aanleiding van a^ifiiMi^ftflfeaaard£--wet op de begrafenissen.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1