Spanje. Engeland. Duitschland. Griekenland. Rusland. Een menigte Israëlieten beproefden Zondag twee begrafenissen te doen plaats hebben, zonder de vereischte formaliteiten. Op het kerkhof werden zij handgemeen met de politie, en eerst na eenige uren was de orde hersteld. Eenigen der ergste rustverstoorders werden in hechtenis genomen. Maandaghadden nieuwe ongeregeldheden plaats; maar de politie dreef spoedig de samenscholingen uiteen. Er werden 3 personen gekwetst en nog eenigen in hechtenis genomen. De waarnemende burgemeester moest zich on der militair geleide naar zijn woning laten bren gen. Het lijdt schier geen twijfeldat de te Marseille gevangen genomen persoon die voor geeft Pranzini te heeten en een Italiaan te zijn, de moordenaar is van de drie personen in de Rue Montaigne te Parijs. In zijn valies, dat hij had laten liggen in het liótel de Noailles te Marseillewaar hij zijn intrek had genomen vond men behalve eenig vrouwen-linnengoed een mannenkleedingsluk waaraan bloedvlekken zijn. Ook vond meu aan den handboord van zijn hemd een stuk afgeknipt dat blijkbaar ge schied is omdat het insgelijks met bloed be vlekt was. Aan de hard heeft hij cenige kwet suren, die hij waarschijnlijk bekomen had in de worsteling met een of meer zijner slachtoffers. Op de vraag van den rechter van instructie, hoe er bloed kwam aan zijn goed en waarom hij vrouwen-linnengoed in zijn valies had, wist hij geen antwoord te geven. Op de vraag waarom hij zich in de gevangenis had wiHen worgen gaf hij te kennen dat hij zich 's nachts niet wèl gevoeld had maar van kant heeft hij zich niet willen maken. Intusschen is het zekerdat het signalement van Geisslerdien men dadelijk verdacht hield van den drieledigen moord gepleegd te hebben en die voortvluchtig is niet gelijkt op dat van Pranzini. Dit beeft bet vermoeden doen ont staan, dat de misdaad door hen beiden bedreven zal zijn. In den senaat heeft de heer Camacho eene heftige rede gehouden tegen den minister van financiën bij de bestrijding van het ontwerp tot verpachting van het tabaksmonopolie. Het ont werp is echter goedgekeurd met 111 stemmen tegen 85. Te Ballyhinaghbij Tralee (Ierland) heeft weer een gevecht tusschen een „Maneschijn- bende" en de politie plaats gehad waarbij een jonkman werd doodgeschoten. Het keizers feest in Duitschland. De Duitsche bladen bevatten hecle kolommen druks over de feestelijkheden, die te Berlijn en in de voornaamste steden van het Duitsche rijk Dinsdag bij gelegenheid van 'skeiztrs negentigsten verjaardag hebben plaats gehad. De indruk, dien al deze verslagen op den lezer ongetwijfeld ma ken is, dat de feestelijkheden nog grootscher zijn geweest, dan men had kunnen verwachten. Vooral Berlijn moet een niet te vergeten aanblik hebben opgeleverd met de 200000 vreemdelingen, die uitsluitend naar de hoofdstad gekomen waren om dc 's keizers verjaardag mede te viereu. Het prachtigste „Kaiserwetter" begunstigde in den morgen het feest. Zoodra de trompetters op den stadhuisloren hun „Lobe den Hernu, den mach tigen König der Ehren" hadden doen weerklin ken begon het druk te worden in de straten. Omnibussen en o. a. nog de echte nationale zin heerscht daarvan hebt gij mij een „leuchtcnd" bewijs gegeven en daarbij wees hij lachend door het venster op den gloed, waarmede de duizeu- den fakkels het plein verlichtten. Het indrukwekkendste oogenblik voor den keizer was zeker de ontvangst zijner naaste bloedverwanten. Van zijne 83 jarige zuster, de hertogin van Mecklenburg tot het jongste ach terkleinkind waren alle betrekkingen bij de ontvangst van de vorsten uit het binnen- en buitenlaud tegenwoordig. Nadat allen hunne wenschen uitgesproken hadden en de keizer ieder persoonlijk de hand gedrukt had, trad hij op zijn kleinzoon Heinrich van Pruisen toe, nam hem en prin9e9 Irene van Hessen aan de hand en wenschte dit jonge paai aU verloofden geluk. De twee personen die den keizer steeds het getrouws: hebben bijgestaan Bismarck en Von Moltkewerden door den keizer afzonderlijk ontvangen, toen hij de gelukwenschen der vorsten in ontvangst had genomen. Geruimen tijd bleef hij met hen alleen er. men zegt, dat beiden bij deze gelegenheid een bijzondere onderscheiding hebben ontvangen. Een rijk geschenk is den lijfarts van den keizer, dr. Lauer, ten deel gevallen. Deze ont ving een dotatie van 300,000 mark. Toen de keizer zijn 80sten verjaardag vierde, schonk hij zijn lijfarts 150,000 mark. Het aantal geschenken dat de keizer heeft ontvangen, is ontplbaar. Een geheele kamer is ingericht moeten worden om alles te kunnen bergen. De Reichsanzeiger bevat eene bekendma king, waarin de keizer zijneu inügen dank uit spreekt voor de hooggewaardeerde deelneming van hei volk in zijnen verjaardag en voor de talrijke hem geschouken blijken van liefdevolle gehechtheid. Ooggetuigen verklaren dat de keizer de ver moeienissen van de feestelijke recepties, enz. goed doorstaan heeft en Woensdag weer volkomen friach zich opnieuw aan het afdoen der loopende zaken heeft gezet. De in den Reichsanzeiger openbaar gemaakte uitvoerige dankbetuiging des keizers aau de natie is door hein eigenhandig geschreven. Terwijl te Berlijn ondanks het geduchte gedrang van ineuschen en eene illuminatie zoo prachtig als hier nog nooit aanschouwd is, geen ongeluk van eenige beteekenis is voorge vallen, is te Breslau de zoo beroemde Magda- lena-kerk, een hoog gewaardeerd historisch mo nument uit de dertiende eeuw in den feestnacht geheel afgebrand, doch zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Het afsteken van vuur werk bij de illuminatie was oorzaak vau den brand. Het voornaamste bij de Woensdag in den rijksdag gehouden beraadslaging over de suiker belasting was, dat de heer Bennigsen het ver langen naar eene herziening dier belasting te kennen gevende, verklaarde dat hij voor eene verbruiks- en eene gemengde grondstofbelasting was. Hiermede wees de heer Benning9en het standpunt zijner partij in de suikerquaestie aan. Iu de zitting van het Pruissische heerenhuis trok het bijzonder de aandacht, dat Bismarck verklaarde dal de vrede met do katholieke kerk ook strekte om Duitschlands uitstekende betrek kingen met het buitenland, en inzonderheid met Oostenrijk, nog meer te bevestigen. In het heerenhuis heeft prins Bismarck, bij het verdedigen van de kerkelijke wet, gezegd dat hij hoopte door deze wetsontwerpen eenen duurzamen vrede te erlangen. Mocht die hoop hem io beslag genomen geweren vrijgegeven, waartegen Ras Alula beloofd had de gevangeu genomen Italianen in vrijheid te stellen. De ltaliaansche regeering heefi echter de handelwijze van Geiid afgekeurd en een ander in zijne plaats benoemd als bevelhebber der troepen te Massowah. De „Perzeveranza" bevat een schrijven van deu hoogleeraar Is9el aan de universiteit te Genua, betreffende de waargenomen verschijnselen bij de laatste aardbevingenwaarin hij o. m. mede deelt, hoe de zee zich na den eer9ien schok op 23 Februari eenige meters van het strand terug trok om korten tijd daarna terug te keeren tot op eene hoogte van een meter boven het ge middelde hoogwaterpeil om vervolgens opnieuw terug te loopen. Terwijl teven9 waargenomen werd hoe in eenige op de hoogten gelegen bron nen het water verminderde en in anderen daar entegen vermeerderdeterwijl sommige troebel water gaven. Ook werden bij Oueglia en Porto Maurilio verscheidene scheuren in den grond waargenomen, die later echter weder verdwenen. Het beweren als zou de aardbeving moeten worden toegeschreven aan oude bij Porto Mau- ritio cn Diano zich bevindeude vulkanen, acht de hoogleeraar van allen grond ontbloot, daar de groud9ge teldheid tusschen Albenga en Vcntimi- glia volstrekt niet van vulkanischen aaid i9. Volgens hem echter zou het een zoogenaamde „tectonische" aardbeving zijn geweest. Deze tectouische aardbevingen doen zich ge woonlijk over groole uilgestrektheden gevoelen, terwijl men heeft opgemerkt, dat zij zich zelden op dezelfde plaats herhalen. De Italië meldt, dat de ministers hunne por tefeuilles ter beschikking gesteld hebben van den heer Depretis, om hem in staat te stellen een kabinet op nieuwe grondslagen te vormen, die hem eene meerderheid verzekeren. Eone eerste poging van Depretis om eene combinatie te vormen met Criapi i9 mislukt. Men weet niet •.vanneer Depretis de onderhandelingen weder zal opvatten. Bij het herstellen van den onderzeeschen te legraafkabel in de nabijheid van Navarino, heb ben de ingenieurs van bet werk bevonden dat de aardkorst of de zeebodem ongeveer 2000 meter i9 gezakt. Ook op meer andere plaatsen vond men hij peilingen een aanzienlijk verschil met 1865. Deze waarnemingen bevestigen het vermoeden, dat de aardbevinganwaardoor de kusten van Morea (Griekenland) zooveel hebben geleden, een gevolg waren van onderzeesche bewegingen of instortingen. Te St. Petersburg er. iu eenige dorpen in den omtrek moeien weer ettelijke nihilistische werkplaatsen zijn ontdekt. Twee der bedrijvers van den aanslag zijn niet meer in leven daar ze zich bij hunne inhechtenisneming vergiftigden. Er hebben opnieuw een 50tal arrestatiën plaats gehad, ouder welke drie van officieren der garde, 't Heet, dat andermaal twee van medeplichtig heid overtuigde officieren in het geheim zijn ter dood gebracht. Z"lfs een officier van politie moet in de zaak van den aanslag betrokken zijn. Toen men hem vatte trachtte hij zich te dooder., maar slaagde er slechts in zich eene ernstige wonde toe te brengen. Hij moet gewichtige bekentenissen hebben afgelegd. Va:i dit alles echter hangt zooveel geheel in aan te merken viel dan wat al te groote nauwgezetheid. Vreemd echter mag het hee ten, dat een zoo nauwgezet man verzuimd heeft de rekeningen en quitanties te bewaren die op de bedoelde leveringen betrekking hebbenkon hij die overleggen en klopten die met zijne verantwoording, dan was zijne onschuld onmiddelijk schitterend bewezen. Hieruit ziet men, dat zelfs een te nauwgezet ambtenaar somtijds nog nietnamvgezetgenoegis. Wie kiezen mogen. Woensdag was het een gewichtige dag voor onze volksvertegenwoordiging niet aileen maar ook voor ons volk. I)e tweede kamerin de laatste dagen het druk hebbeude met wijziging van het kiesrechtartikel 76 onzer grondwetkreeg niet minder dan een 9tal amendementen op het door de regeering ontworpen nieuwe artikel ter overdenking en bespreking. Men heeft er zich doorgewerkt en het moet gezegd men is tot vrij groote overeenstemming gekomen. Het oude op dit oogenblik nog geldende kies rechtartikel luidt ,/De leden der tweede kamer worden in de „kiesdistricten waarin het rijk verdeeld wordt, „gekozen door de meerderjarige ingezetenen „Nederlanders, in het volle genot der burgerlijke „en burgerschapsrechten en betalende in de „directe belastingen een som die overeenkom stig met de plaatselijke gesteldheiddoch niet „beneden het bedrag van f20 noch boven dal „van f 160, iu de kieswet zal worden Vereischt." Het nieuwe kiesrechtartikel, zooaH dit thans door de tweede kamer is aangenomen luidt als volgt „De leden der tweede kamer worden recht streeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de kieswet te bepden kenteekenen van geschiktheid en maat schappelijke» welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke uiet beneden drie- en-twintig jaren mag zijn, hebben bereikt. „De wet bepaalt, in hoeverre de uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de mili tairen beneden deu rang van officier, bij de zee- en de landmacht, voor den tijd gedurende welken zij zich onder de wapenen bevinden.,, „Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uit gesloten zij, wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegd; zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn; zij, die bij rechterlijke uitspraak de beschik king of het beheer over hun goederen hebben verloren; zij, die in het burgerlijk jaar, vooraf gaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, van e.en instelling van weldadigheid of van een ge meentebestuur onderstand hebben genoten, en voor zoover de kieswet hetzij zeker bedrag van den aanslag in een of meer rijks directe belas tingen, hetzij het bezit van ee.i of meer grond slagen van zoodanigen aanslag als vereischte van kiesbevoegdheid stelt, zij, die hun aanslag in die belasting of belastingen niet hebben voldaan.0 Het amendement van de heeren Van Houten en Zijlker (om het artikel te lezen „De leden der tweede kamer worden gekozen door de kie zers, die de wet aanwijst en op de wijze, bij de wet te bepalen") werd verworpen. De aanneming er van zou zeer waarschijnlijk een ministcr-crisis hebben uitgelokt. De tweede alinea van het nieuwe artikel be helst het amendement van den heer Rooseboom en het sub-amendement van den heer Seret, welke beide werden aaneenomen. Het nieuwe kiesrechtartikel werd aangenomen met 68 tegen 15 stemmen. Er is thans reden te over, om de kamer en het lar.d met de Woensdag gevallen beslissing sre- J.olf tp wononlon .>r. 1-<-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2