Nummer 26. Donderdag 31 Maart 1887. 10e Jaargang. rr 1) Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Graanrechten. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. Ni De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Nauwelijks had de Fransche kamer van afgevaardigden de verhooging der graanrech ten gestemd of op een aantal plaatsen in Frankrijk hebben de bakkers dadelijk de broodprijzen verhoogd, zonder zelfs nog af te wachten of de senaat ook wel zijn zegel zou hechten aan de nieuw wet, iets wat trouwens niet twijfelachtig was. In sommige steden bedraagt de verhoo ging tien centiemen per 2 kilos. Wij vinden dezen maatregel zeer natuur lijk. Het volk dient aansprakelijk gesteld te worden voor zijne vertegenwoordigers, voor hendie het afvaardigt. Als die hee- ren nu meenen dat de graanrechten ver hoogd moeten worden, waarvan een stijging van de graanprijzen en verder van de bloem- prijzen een natuurlijk gevolg isdan zien wij niet inwaarom de bakkers die ver hooging eigenlijk zouden moeten betalen. Laat dan ook het volk die betalen; dat wil zeggenlaat de bakkers hun brood dan opslaan. In den tijd hebben wij verhooging van de graanrechten eenvoudig eene broodbelasting genoemd. Men ziet nu aldat wij toen den bal niet zoover mis sloegen Onze voor vechters van beschermende rechten, kunnen zich nu spiegelen aan het Fransche voorbeeld Die zich aan een ander spiegelt zegt een oud spreekwoord, spiegelt zich zacht Te Parijs zijn tot dusverre de broodprijzen nog niet opgeslagen. Doch toen onlangs, bij de behandeling van het wetsontwerp tot ver hooging der graanrechten een der afgevaar digden in de kamer een onbekookte rede voering hield tot verdediging van het be schermend beginsel en toen sprak over broodprijzen in verband met graanprijzen op een wijze die bewees dat hij wel de klok had hooren luiden, maar niet wist waai de klepel hangtis hij op waardige wijze geantwoord door den hr. Cornet, den voor zitter der syndicale kamer van Bakkers te Parijs. In dat antwoord zegt de hr. Cornet wel degelijk, dat ook te Parijs een verhooging der broodprijzen te wachten iszoodra de bakkers aldaar tot de wetenschap zullen komen, dat de gevolgen der invoering van hooger graanrechten van dien aard zullen wezen dat zij met de tegenwoordige broodprijzen den kost niet meer kunnen verdienen. De lerlen der comités voor de wereldtentoon stelling van 1889 zijn gisteren voor de eerste maal in het raadhuis bijeengekomen om over de aan hui.ne zorg toevertrouwde belangen te be raadslagen. De heer Lockroy, minister van koophandel en commissaris-generaal der tentoon stelling, heeft de bijeenkomst geopend met eene uitvoerige rede, waarin hij de beste verwachtin gen van de groote onderneming uitsprak. De tentoonstelling, zeide hij onder meer, zal zich geen harer voorgangers tot voorbeeld stellen. Er moet eene nieuwe organisatie gevonden worden, in overeenstemming met de tegenwoordige hulp middelen en beboetten, met den democratischen geest der hedendaagsche Fransche maatschappij, zoodat aan de onmisbare voorwaarden voor eer lijkheid in de uitvoeriug en voor gestrengheid in de controle voldaan wordt. Verder gaf hij te kennen, dat de tentoonstel ling in ruimte alle voorafgaande zal overtreffen. Alleen de afdeeling landbouw zal de dubbele rnimte beslaan van die in 1878. In de zaak van den drievoudigen moord in de Rae Montaigne is een nieuwe belangrijke ontdekking gedaan. Pranzini had namelijk een pakje per post te Marseille ontvangen. (Men vermoedt dat hij het zelf te Parijs aan zijn adres heeft verzonden.) Eerst heeft hij getracht te ontkennen dat hij iets vau dien aard ontvangen had doch tegenover de verklaring van den post beambte, dat hij het hem had afgegeven, was de ontkenning niet vol te houden. Op de vraag waar hij het pakje had gelaten, antwoordde hij dat hij het had weggeworpen, daar het e:nige waardeloozo dingen bevatte. Gedrongen om te zeggen wat het dan inhield, gaf hij te kennen dat het horlogeveeren bevatte, die een hem on bekend handelaar te Lyon hem had toegezonden, otn ze als agent te verkoopen, Op de vraag waar hij het pakje had weggeworpen, gaf hij eene plaats op waar de justitie aan het zoeken is gegaan, doch zonder iets te vinden. Natuurlijk heeft Pranzini de juiste plaats niet opgegeven, daar hij er belang bij had dat het pakje zoek bleef. Intusschen is de justitie voortgegaan met op verschillende punten te zoeken, en thans is in ecu beerput, waarin zich het vuil uit de pri vaten van het paleis in Longchamps te Marseille ontlast, een pakje met eenige kostbaarheden ge vonden, welke gesignaleerd zijn als te hebber, toebehoord aan Marie Regnault. Toen deze vondst aan Pranzini bekend werd gemaakt werd hij doodsbleek en zeide aanvan kelijk niets. Een poosje daarna verklaarde hij dat die zaak hem onverschillig liet. Hij was niet op een privaat in Longchamps geweest. Pranzini is naar Parijs overgebracht. In óekiuderstrafkolonie te Mettray hebben, evenals in de kinderkolonie te Porquerolles, er- gelijke mishandelingen plaats gehad. Zeven of acht kinderen zijn er in een hok opgesloten, de armen gebonden op den rug. De minister van justitie heeft den heer Boursans, inspecteur-ge neraal, naar Mettray gezonden, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Te Madrid waren, naar luid van een telegram, geruchten in omloop dat er te Burgos, Vallado- lid en in andere garnizoensplaatsen van het Noorden des lands onder dp militairen eene re- publikeinsche beweging heeft plaats gehad. Er werd zelfs gezegd, dat een generaal aan het hoofd stond van de beweging of den opstand. Doch in de officieele telegrammen wordt gemeld, dat de orde en rust niets te wenschen overlieten. MADRID, den 27 Maart. In den afge- loopen nacht zijn hier verschillende personen in hechtenis genomen ouder verdenking van samen spanning tegen het regentschap. Ook zijn arres- tatiën bewerkstelligd te Barcelona, Valencia, Se- villa, Valladodid en Cadix wegens deelneming aan de republikeinsche plannen. Men heeft d« haud gelegd op revolutionaire proclamatiën, welke tot het leger gericht zijn. De laatste dépêches uit de provinciën verzekeren, dat volkomen rust heerscht-, en de rogcering is overtuigd dat niets ernstigs zal voorvallen. j$CHETSEN UIT J^ARUS, VII. Missen we te Parijs jop straat noode onze vroolijke school jongens en onze frissche blozende dienstmeisjes met genoegen bestatigen wedat men er zelden beschonken lieden tegen komt. Een dronken militair is er bepaald een uitzondering. En als het al eens gebeurt dat er een soldaat vol zoeten wijns over de straat zwaaitmoet ge eens hooren eji zien hoe ver ontwaardigd ieder zich daarover betoont. Een soldaat, iemand die deel uitmaakt van dat «groote fransche leger", voor schan daal over straat te zien gaan neen dat vindt men te erg dat vindt men al te kras Wel een bewijs dat zulk een schouwspel niet dagelijks voorkomt. Op Nieuwjaarsdag den 14e Juliden nationalen feestdag, of bij andere feestelijke gelegenheden komen gevallen van openbare en kennelijke dronkenschap niet veelvuldiger voor dan anders. De dronkaards van beroep drinken het geheele jaar doormaar voor hen die niet bepaald verslaafd zijn aan den drank, is het eene of andere feest volstrekt geen aanleiding om meer te drinken dan gewoonlijk. Bij ons te lande kan het volk nooit feest vieren zonder drinkenrazen en tieren zon der zich letterlijk te verdierlijken. De Franschmau daaren tegen heeft om feest te vieren volstrekt geen drank noodig. Hij is vroolijk en opgewektbabbelt met ieder dien hij tegen komt lachtzingt danst en vermaakt zich op alle mogelijke manieren maar houdt zich nuchter. Van al degenen, die aan het straatgewoel zooveel afwisseling geven wees ik u tot nog toe hoofdzakelijk op eenige kooplie den. De overige voorbijgangers leveren daartoe evenwel geen mindere bijdragen. Mannen in livreimeestal in het blauw doorkruisen onophoudelijk de straten. Hoofdzakelijk zijn het bedienden van bankinrichtingen of knechts van mode- of an dere magazijnendie bestellingen thuis brengen. De eersten zijn te herkennen aan hun steek en aan een grooten portefeuille, dien zij onder den arm dragen en die met een ketting beves tigd is aan een stevigen leeren riem om hun middel. De laatsten en de magazijnknechts dragen op den band hunner pet den naam van het magazijn waaraan zij verbonden zijn. Evenzeer ontmoeten wij bij elke schrede die wij doen een chasseureen aankomende jongen die in kantoor of magazijn de deur voor u opent of achter u sluit en verder boodschap pen en huiswerk voor den patroon verricht. Hij is nu eens kindermeid of huisknechtdan eens kantoorlooper of kantoor bediende al naar omstandighedenhij is de voor de eene helft onmisbare voor de andere helft overbodige groom die in een donker groeneblauwe of bruine pantalon en dito nauwsluitend buisje voorzien van twee rijen dicht bij elkaar geplaatste kleine blinkende knoopen en van den naam van het huis waar hij dient of van zijn patroon op den band van zijn petaldus tevens een wandelende reklame vormt. Hier komen wij een Chinees tegendie in zijn nationale kleederdracht met afgemeten pas nauw hoorbaar op zijn dik ke vilten zolen voortwandelt. Of onze gestaarte medemen- schen ook hard kunnen loopên zooals ieder ander ongestaart exemplaar van het menschenras, durf ik niet zeggen. Ik heb het er nooit een zien doen. Ilun pas is altijd afgemeten en deftig. Vóór '78 ontmoette men de zonen van het Hemelsche Rijk maar zelden te Parijs. Doch velen die toen voor de wereld tentoonstelling zijn overgekomenen daar goede zaken hebben gemaaktzijn gebleven en hebben een magazijn geopend waarin zij voortdurend nog veel geld blijven verdienen. In den beginne spraken zij geen woord fransch. Een beetje ge broken engelsch was alles waardoor zij zich eenigszins ver- staaubaar trachtten te maken. Sedert hebben zij het fransch echter tamelijk goed aangeleerd. Hun vrouwen hebben zij thuis gelaten om de eenvoudige reden dat een Chineesche vrouw op straffe des doods haar land niet mag verlaten. Alleen aau de gezanten wordt toege laten zich door hun echtgenoot te doen vergezellen. Chineesche dames ziet men dus noch op straatnoch in de magazijnen. Zelden gaat men de boulevards langs zonder een Turk tegen te komen in zijn schilderachtige kleederdracht of eenige rijzige in hun witte burnous gehulde Arabieren of Algerijnen, terwijl een aantal Turken sedert jaren te Parijs bazars en magazijnen hebben geopendvooral in de rue de Rivolitegenover de Tuilleriën in het Palais Royal en op de boulevards waar zij uitsluitend turksche artikelen verkoopen. Die lieden hebben hun nationaal kostuum behouden, alleen bij wijze van reclame. Zij spreken fransch als een geboren franschmau en sommige hunner worden dan ook sterk verdacht eenvoudig nagemaakte Turken te zijn ongeveer van het soort waartoe de Boschjes- mannen en andere wilden behoorendie men af en toe op onze fooren ziet. Zooveel is zekerdat de meeste artikelen die zij in hun bazar hebben, ontegenzeggelijk van fransch maaksel zijn. Een Par ij zenaar laat zich dan ook zelden door hen verschalken. Hun koopers vinden zij bijna uitsluitend ouder de vreemdelingen. Hier kruist gij u met een Armeniër, daar met een Pers. Hun kostuum is veel minder schitterend dan dat van den Tui'k. De meesten zien er zelfs vuil uit, en erg vuil ook. Daar op die bank vindt gij een paar Napolitaansche meisjes van 1G of 17 jaar, met een 10 of 12jarig broertje. Haar allei'sckilderachtigste kleeding is altijd helder en netjes. Denk echter niet, dat ge er in Napels zelf veel zoo zult tegenkomen. Op het land zijn er, die het nationale kostuum nog niet hebben afgelegd, maar zij zijn ver in de minderheid. En - dan zijn zij ook niet alle dag zoo op haar Zondagsch uitgedoscht zooals hier. Te Parijs komt men veel meer van die napolitaansche meisjes tegen, dan in onverschillig welke italiaansche stad. Vooral in de wijken, waar de schilders hun werkplaatsen hebben vindt ge ze bij geheele troepen want haar middel van bestaan is eenig en alléén om daar tot model te dienen, dit verklaart ons tevens waarom zij er altijd zoo keurig uitzien dat zij wel door een ringetje te halen zijn. Alle kleederdrachten uit de geheele beschaafde wereld ko men wij hier op straat tegen. Die welke aan bepaalde stre ken van Frankrijk zelf eigen zijn, ontmoeten wij het minste; Elzasserinnen uitgezonderdmaar strikt genomen is dit niet eens een uitzonderingwant de Elzas behoort tegenwoordig immers aan Duitschland. De grootste afwisseling leveren echter de Franschen zelf vooral de Frangaises met haar oneindige verscheidenheid van toiletten hier wandelt er een in het hartje van den winter en tailledaarin het hartje van den zomer een met een bontmantel. Ge ontmoet wat gisteren de mode was wat die vandaag is en wat die morgen zal zijnbovendien wat 10 of 20 jaar geleden de smaak was. Maar wees er verzekerd van hoe potsierlijk gij u ook uitdostbespottelijk wordt ge nooit gevonden. ÏVIeu zal in geen geval blijven stilstaan om u na te gapen hoogstens kijkt men even op maar men gaat niet temin zijns weegs. Men is te veel gewoon ieder oogenblik iets nieuws te zien om zich telkens over iets dat buiten het gewone kader treedt te verwonderen. Bovendien de meeste menschen hebben hier ook geen tijd om ieder oogenblik stil te staan of welom lang aan hetzelfde te denken. De eene helft der voorbijgangers heeft te veel haast om bijzondere aandacht te wijden aan wien of wat hij tegenkomtde andere helftdie niets anders te doen heeft dan te kijken ziet alles zoo snel voorbij hem heenglijden dat hij zich onmogelijk met ieder dien en alles wat hij ziet lang kan bezig houden uit vrees anders te veel geheel onopgemerkt te zullen laten voor bijgaan. Die helft heeft als het ware oogen te kort. Ieder die er een beetje excentriek uitziet wint hierbij dit dat hij zonder al te veel opzien te baren zijns weegs kan gaan. En hiermede nemen wij afscheid van de parijsche stra ten niet omdat het onderwerp uitgeput is maar alleen om dat evenals aan alles een eind moet komen ook dit opstel niet tot in het oneindige kan gerekt worden.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1