Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. BULGAARSCHE AANGELEGENHEDEN. In het hoogerhuis heeft lord Salisbury een wetsontwerp ingediend betreffende de tienden. Het hoofddoel is, den last der tienden orer te brengen van de pachters op de grondeigenaars. In het lagerhuis kondigde Parnell aan, dat hij de awangwet bij de eerste lezing bestrij den zal, en wel door middel van een amende ment, houdende het voorstel dat het huis zich terstond zal constitueeren tot eene commissie van onderzoek in zake de lersche toestanden. Het huis verwierp Morley's amendement met 349 tegen 260 stemmen. Het voorstel tot ur- gentverklaring werd aangenomen. De landbouwers in Ulster, het loyale deel van Ierland, beginnen thans ook het hoofd op te steken en te klagen. Zooals bekend is, maakte een hunner deel uit van de koninklijke commis sie tot onderzoek der bestaande landwetten en bracht hij een afzonderlijk verslag nit. Slechts daarmede, en niet met het verslag van de meer derheid, zijn de lieden van Ulster tevreden. Zij vorderen, dat voor het eventueel plan van ver koop der gronden als basis zal genomen worden eene reductie van ten minste 50 percent op de pachtsommen, die voor 1882 bestonden. Pater Keiler, de heldhaftige lersche pries ter, die gevangen zit, omdat hij weigerde getui genis af te leggen tegen failliet-verklaarde pach ters, heeft in een brief verklaard, dat hij /liever in de gevangenis wil sterven dan het vertrouwen verraden van een weerloos, maar liefdevol volk". Maar als ooit de tijd komt, dat hij de gevan genis kan verlaten, wenscht hij dat in alle stilte, zonder eenig opzien, te doen. Te Bulli, in Nieuw Zuid-Wallis, heeft een hevige ontploffing plaats gehad in een kolenmijn. Omtrent het lot van de arbeiders, die zich daar bevonden 85 in getal is nog niets bekend. Men is terstond aan het werk getogen, om tot hen door te dringen. De jongste bloedige botsing tusschen het volk en dé politie te Youghalwaarbij zekere Patrick Hanlou door een bajonetsteek gedood werd hesft een zonderling naspel gehad. De jury voor de lijkschouwing constateerdedat Hanlon overleden was aan een bajonetwond welke hem de constabel Ward had toegebracht. Zij verklaarde Ward en den inspecteur Somer- villedie de politie bij dat opstootje had ge commandeerdschuldig aan moord, en de voor zitter beweerde dat de ongelukkige botsing tus schen de politie en het volk door de uitlatingen van den minister voor Ierland in het parlement veroorzaakt was. Beide politiebeambten werden derhalve in arrest genomen. Een merkwaardige wedren maakte een jockey te Californië, Jack Povers genaamd. Hij had de weddenschap aangegaan op paarden van zuiver Californisch ras, 150 Engelsche mijlen achter elkander in 8 uur af te leggen. Hij heeft de weddenschap gewonnen en legde zelfs den weg in 6 uur 43 minuten af. Hij gebruikte daartoe 24 paarden. De eerste 60 mijlen legde hij in 2 uur 36 minuten af en gebruikte geen der paarden langer dan vier mijlen hij sprong dan uit het zadel, liep een paar seconden open neder om zich wat uit te rekken eD sprong dan op hei versche paard. Zoo ging het 130 mijlen ver. Toen werd hij plotseling duizelig, kon niet meer te paard blijven zitten, klaagde over buik pijn en begon bloed te spuwen. De weddenschap pen tegen hem stegen lot 10,000 maar zon derling was hetdat hij toen weder frisch en gezond werd. De schelm had geen bloed ge spuwd maar alleen eeD kleine blaas met gei tenbloed of Bordeauxwijn in den mond stuk gebeten om tot het wedden tegen hem op te wekken. Zoo won hij 10,000 en stelde toen voor nog eeDS denzelfden weg op paarden van Engelsch ras in 5 uur af te leggen. Er waren echter geen liefhebbeis meer. Het berichtdat de lijfarts van den keizer van dezen op diens 90en jaardag een geschenk van 300,000 mark zou ontvangen hebben het dubbele der som die de keizer hem op zijn 80en verjaardag schonk, wordt tegengespioken. Dr. Von Lauer moet noch Dinsdag jl., noch 10 jaren geleden een geschenk van dien aard ont vangen hebben. Te Tannrode in Thuringen is 18 dezer de kruitfabriek in de lucht gevlogen. Daar het werkvolk naar huis was om te eten kwamen er geen persoonlijke ongelukken bij voorde gebouwen liggen echter in puin ec de schada is zeer aanzienlijk. Bij de Zaterdag gevoerde debatten over het wetsontwerp betreffende de kunstboter voer den de sprekers van alle partijen het woord ten gUDste van het ontwerp. De conservatieve en nationaal-liberale woordvoerders wenschten het nog in zooverre verscherpt te ziendat in de verplichte aanduiding van het kunstproduct niet het woord //boter" zou mogen worden gebezigd, onverschillig in welke woordverbinding. Enkele redenaars verlangden zelfs eene bijzondere bij de wet voorgeschreven kleuring der kunstboter, waartoe een conservatieve spreker onder een stormachtig gelach van de vergadering een //Zacht hemelsblauw" voorsloeg. De regeericg3CDmmissaris bestreed echter elke verscherping van het voorstel als gevaarlijk, ook voor de reëele industrie. Toch is die verscher ping te wachtenals gevolg van het besluit van den rijksdag om de zaak aan eene commissie op te dragen. Een gasontploffing in het hotel /,Hof zum Gutenberg" te Mainz had allertreurigste gevol gen kunnen hebben. Nadat de gasten allen vertrokken waren, nam de chef een sterke gaslucht waar. Om zich te overtuigen begaf hij zich uaar den gasmeter om dezen te onderzoeken. Daarbij gekomen, ontplofte het gas met znlk een geweld dat een der binnenmuren van het gebouw ge heel uit elkander geslagen werd. Geen steen bleef op elkander. De chef werd weggeslingerd en tegen een brandend fornuis geworpen, waarbij bij een arm brak en ernstige brandwonden be kwam. De Hamburgsche loterij collecteur Cohn, is volgens den Landwirth, tot zes jaren tucht huisstraf veroordeeld, wegens het vervalschen van prijslijsten, tot welk doel hij eene eigen drukkerij in zijn kelder had. Eene waarschuwing voor hen, die onbeperkt vertrouwen mochten stel len in de aankondigingen van vreemde loterijen Uit Zwitserland wordt gemeld, dat ten ge volge van het smelten van de sneeuw de Rijn snel rijst. Te Marco in Italië is een geheel gezin, uit vijf personen bestaande, vermoord. De moorde naars staken bij hun vertrek het huis in brand. Zij zijn nog niet in handen du politie. Ver moedelijk heeft men hier met eene wraakneming te doen. Te Napels is een gerechtelijk onderzoek ingesteld tegen 800 jongelieden, die zich onder valsche voorwendsels aan den militairen dienst plicht trachtten te onttrekken. Een dezer dagen te Napels verschenen werk van Domenico Garbone Grio bevat o. a. een portret van eene rog in leven zijnde ruim hon derdjarige vrouw, zekere Ancunziata Calveri te Pellara, die de aardbtving van 5 Febr. 1783 bij woonde, en een der weinigen was, die gespaard bleven. Bij die aardbeving kwamen 80,000 men- schen om het leven en zijn geheele steden van den aardbodem verdwenen. In 19 uur tijds werden niet minder dan 64 schokken gevoeld. In eene audiëntie bij den sultan vroeg Nelidoff (de Russische gezant) de terugroeping van Riza bey uit Sofia en eene verandering van groot vizier. Nelidoff opperde het denkbeeld eener gedeeltelijke bezetting van Rumelië door Turkije en eener bezetting van Bulgarije door Rusland, De sultan in plaats van daarin toe te stemmen, moet er op aangedrongen hebben nauwkeurig bekend gemaakt te worden met de inzichten van Rusland met betrekking tot Bulgarije. Met name vroeg hij dat Rusland twee vorstelijke candi date» voor den Bulgaaischen troon zou aanwijzen buiten den prins van Mingrelië. Werd aan deze voorwaarden voldaan dan zou de sultan waar schijnlijk kunnen komeu tot eene voor Rusland bevredigende oplossing van de Bulgaarsche quaes- tie. Depêches uit Plevna melden dat de re- geut Zisskoff en de president van den raad Ra- doslavoff overal met geestdriftige manifestaties zijn ontvangen. Het gerucht liep te Bucharest, dat er in- surrectioneele bewegingen zijn uitgebroken te Plevna, te Widdiu en te Krapritza in Ooslclijk- Rumelië. De berichten uit Rusland zijn nog steeds niet van geruststellenden aard. Uit Berlijn wordt thaDs weder aan de Standard getelegrafeerd, dal de luitenant Croch, hoofd der politie te Warschau, plotseling overleden is. Het gerucht loopt dat hij door de nihilisten is vermoord. Ook moeten de hoofden vau het politiekorps te Petersburg brie ven ontvangen hebben, waarin zij met den dood bedreigd wordenwanneer de arrestaties van uihilis'en blijven voortduren. De Petersburger politie meent het hoofdkwar- tier der nihilisten ontdekt te hebben of althans dat van de bedrijvers van het komplot van 13 Maart. Te ParcomenoG, op 12 kilometers van de hoofdstad aan den Finlandschen spoorwegis een huis ontdektdat bewoond wordt door een vroedvrouw en waar zekere hoeveelheid ontplof bare stoffen en werktuigen gevonden zijn. De vroedvrouw is gearresteerd. De gebeurtenissen der laatste dagen zyn ook oorzaak dat er over gedacht wordt scher per maatregelen tegenover de bladen te nemen. Men zou namelijk aan geen der Russische bladen, uitgenomen het regeeringsorgaan een enkel buitenlandsch blad meer afgeven dan nadat zij door de censuur streng onderzocht zijn, hetgeen twaalf uur vertraging in de bezorging van bui- tenlaudsche bladen zou veroorzaken. Tot dusver bestond de censuur op buiten- landsche couranten in Rusland alleen voor de exemplaren, die aan particulieren bezorgd werden. De redacties der Russische bladen als ook de hoogwaardigheidsbekleeders hadden hel recht de vreemde bladen te ontvangen zonder dat zij de censuur gepasseerd waren. De heer Katkoff komt in een uitvoerig artikel op tegen het //Communiqué" in den Regierungs-Anzeiger van 21 dezer. De Duit- sche bladen, zegt hij, hadden voor het fusilleeren in Bulgarije partij getrokken. Ook wordt be twijfeld of de Duitsche vertegenwoordigers in Balgar$e zich verdienstelijk hebben gemaakt, Waalwijk, 30 Maart 1887. 'r. Gribling vraagt zijn ontslag als ge meentegeneesheer van Waalwijk en gaat zich te Delft vestigen. Naar wij vernemen is door den heer S. van den Bergh, te 's Hertogenbosch, in de Stationsstraat te Waalwijk nabij de spoorlijn een terrein aangekocht, waarop bij zijne thans te Bezooien bestaande schoenfabriek zal over brengen. Natuurlijk ziet men in onze ge meente deze bloeiende inrichting met haar talrijk werklieden-personeel gaarne komen. De schoenmakerijen in de Langstraat 'nebben over 't algemeen volop werk. De gedurende den winter gemaakte voorraad ruimt goed op en er komen flinke bestellin gen op nieuw werk. De vooruitzichten voor deze streek zijn dus gunstig te noemen. Voor het examen tot toelating aan de Rijksnormaallessen alhier hebben zich 3 ad- spiranten aangemeld, die na afgelegd examen zijn toegelaten. y^^Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot kan- tfonrechter-plaatsvervanger in de na te melden kantons 's-Hertogenbosch jhr. mr. F. X. A. Verheijen; Oss dr. A. van der Steen en mr, W. F. Frijlinck; Heusden J. J. van Tien hoven van den Bogaard; Waalwijk P. van Dortmond Gz. en J. van Dijk; Boksmeer mr. J. B. Hengst en J. J. Verbant; Oor schot C. van Leenhof; Breda mr. C. van Dam; Oosterhout mr. Z. H. Post; Tilburg J. H. A. Diepen. Bij resolutie van den minister van financiën is aan A. J. C. Daamen op diens verzoek, eervol ontslag verleend als voorzit ter der commissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde ei gendommen in het schattingsdistrict Tilburg, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking aan den lande bewezen diensten, en in diens plaats benoemd YV. N. J. Mol, te Gil ze, thans lid dier commissie. Wegens zijne benoeming tot notaris te Obdamis door den heer A. Daamen ook; ontslag genomen als algemeen secretaris penningmeester der Noord brabantsche Maat schappij van landbouw. Hij was ruim 5 jaren in die betrekking werkzaam. De tweede kamer heeft Maandag het amendement van den heer De Beaufort (om de keuze der leden van de eerste kamer uit de hoogstaangeslagenen te doen vervallen) aangenomen. Daar het regeeringsartikel is aangenomen in een zin, strijdig met het verlangen der regeering, heeft zij schorsing van de verdere behandeling van het hoofdstuk verzocht. Zeer dikwijls wordt in de dagbladen de aandacht gevestigd op levensmiddelen, die schadelijk voor de gezondheid zijn, doch men schijnt tot dusver geen acht geslagen te heb ben op den invoer van versch vet voor da- gelijksch gebruikvoortdurend bij groote hoeveelheden uit het buitenland, vooral uit Pruisen, word ingevoerd. Het is overbekend, dat in ons land vee, hetwelk na de slachting door den keurmees ter bevonden wordt lijdende te zijn aan eene inwendige ziekte, zooals parelzucht, pokken, borstwater, waterzucht, enz. als schadelijk voor de gezondheid wordt afgekeurd, en ge heel, met al den afval, tot de kleinste on derdeden, toe vernietigd wordt. In Pruisen en vooral in Crefeld heeft echter het tegen deel plaatswel het vleesch, doch niet het vet en vetstukken worden vernietigd. Dit laatste wordt in den handel gebracht, zoodat het ook ongemerkt naar ons land wordt in gevoerd. Het daarbij gevoegde gezondheids- bewijs is alzoo wel een waarborg tegen be smettelijke ziekte, doch volstrekt niet voor den mensch, die zulk vet kan verorberen, dat hem in zijn eigen land niet kan aangeboden worden. De algemeeue aandacht dient daar op wel gevestigd te worden. De recbter-commissaris te 'sHertogenbosch deelt hij publicatie mededat de daders van den in den nacht van 26 op 27 Fe'or. jl. in het postkantoor te St. Oedenrode gepleegden diefstal zijn twee Vlaainschsprekende Belgen, 25 a 30 jaar oudgekleed in demi-saisons met 100de halsdoeken en zijden petten, het uiterlijk hebbende van werklieden uit een ateliermet de navol gende kenteekenen de een lang, zwaar en flink gebouwd, opvallend grooten neus, vol aangezicht zonder baard of knevel donker hoofdhaar, van achteren opkrullend; de tweede beneden middel matige lengte, tenger gebouwd, schraal en mager van aangezicht, kleine blonde knevel, hoofdhaar donkerblond. Zij zijn in den avond van Zater dag 26 Februari jl. vati Helmond over Lieshout St. Oedenrode binnengekomen en zijn na den diefstal over Olland naar Bokstel gegaan en in dep napaiddag yan Zondag 27 Februari jl. over Til burg en Turnhput paar Antiyerpen gespoord. De recbter-commissaris verzoekt oadere inlich tingen van alle inwoners van St. Oedenrode, die omtrent het verblijf der twee Belgen aldaar wat naders kunnen melden. De commissaris des konings in eene onzer zuidelijke provinciën richtte dezer dagen, namens het ministerie van koloniën, tot de burgemees ters omier zijn ressort het verzoek om inlichting en advies in zake de werving van vrijwilligers voor het Nederlandsch-Indische leger. Terecht meende Zijne Exc., dat de burgemeestersals kennende van nabij de ^sociale en locale toe standen" in hunne respectieve gemeenten,' tot het verstrekken van advies in deze materie de aangewezen personen waren. Op die circulaire werd, volgens De Tijd, door een gemeente-secretaris een antwoord geredigeerd, waarin o. a. de treffende verklaring voorkomt wdat (de burgemeester) zich gelukkig achtZ. Exc. te kunnen mededeelen, dat in de gemeente O. geen sociale toestanden bestaan." De vergissing is grappig, maar voor een plat— telandsburgemeestsr niet zoo kwalijk te nemen als aan ons volk het overmatig en vaak nooae- loos gebruik van uitheemsche woorden. Boven staand bericht zelf is er een beschamend bewijs van. Zaterdag had de door de militaire sportver eniging uitgeschreven afstandsrit plaats. Het uitgangspunt was Ond-Leusden. De deel nemers werden in twee partijen verdeeld. De eerste volgde de route door Haraersveld langs Hoevelaken naar Nijkerkvan daar naar Put ten vervolgens over Voorthuizen Barneveld Renswoude Scherpenzeel, Woudenberg, Nieuw- Leusden langs den Heiligenberg, naar het uit gangspunt. De tweede maakte denzelfden weg, in omgekeerde richting. Zooals vioeger reeds ge meld was is die baan 66 kilometer lang. Zij werd afgelegd door de heeren luit. Metelerkamp in 3 uur 9 min., paardenarts v. d. Wal in 3,39, ritmeester jhr. v. d. Wijck in 4.2, luit. Peters' in 4.5, ordonnance-officier jh. v. d. Boech in 4.20luit. Boreei in 4.30 ritmeester baron v. Heeckeren in 4.41, kapt. Hinlopen in 4.56 luit. Rand wijck in 4,57, luit. v. d. Mesch in 5.16l/3] ritmeester Erzey in 5.17, luit. Bolle in 5.27 en Völcker in 5.27. Bij de aankomst meest ieder ruiter, als proefrit, nog een afstand van 700 meter afleggen, waartoe een maximum-tijd van 2 minuten was gesteld. Allen volbrachten dien binnen den gestelden tijd en welritmeester v. d. Wijck in 49l/a sec. en luit. Metelerkamp in 1 minuut. Volgens het eenparig getuigenis van verschil lende deskundigen is nog nimmer een rit van dien afstand in zoo ougelooflijk korten tijd als de heer Metelerkamp dit nu deedafgelegd. Terwijl men bijna zeker had durven voorspellen, dat luitenant Metelerkamp als no. 1 uit het strijdperk zou treden heeft de rit door paar denarts v. d. Wal afgelegd ieder ook ten zeerste verbaasd. Aan den rit werd Qok nog deelgenomen door 'baron Van Heemstrastudent te Leiden die hem in 3 uur 52 minuten heeft volbracht. Den proefrit maakte hij in 1 minuut 10 seconden. (U. D.) Bij den heer Vincent Bogaers in de Wil lem II straat te Tilburg heeft verleden week een brutals diefstal plaats gehad. Na overklimming van den tuinmuur, heeft men zich door het verbrijzelen van een groote spiegelruit, aan de achterzijde vau het huis, toegang verschaft tot dc huiskamer waar alles doorzocht is. Van een damesbureau is de lade met behalp van de kachelpook opeugebioken en daaruit ge stolen een bauk'oillet van 200 gulden, eenig klein geld en een gouden pince-nez. Uit het buffet werden de zilveren lepels en vorkeu benevens de zilveren servetringen, en uit eene kast nog eenige andere zilveren voorwerpen weggenomen. In de Zaal zijn de zware deuren eener antieke, eikenhouten kastmet geweld opengebroken met een vuurijzer van den haard en vervolgens eene partij tafelzilver ontvreemd. Eene geheime lade in deze kast waarin zich eene aanzienlijke hoeveelheid zilver bevond schijnt men of niet opgemerkt te hebben of niet te hebben kunnea openen. Daar alle binnendeuren gesloten waren hoeft men een raam der zaal aan de achterzijde van het huis opengebroken om er iü te komen. Io het geheel werd voor ongeveer duizend gulden gestolen. Opmerking verdient dat alle antieke zilveren voorwerpen, waarbij er zich bevonden van groote waarde, o. a. een zilveren servies, een geschenk van Z. M. onzen koning aan wijlen den heer P. L. Bogaers, en andere zaken, welke zeer kenbaar waren, niet zijn geroofd. Onbegrijpelijk is het, dat geen der huisgenooten iets heeft gehoord, als men nagaat dat de dief of dieven o. a. met het verbrijzelen der groote spiegelruit niet weinig geraas hebben moeten maken. Naar wij vernemen heeft ook bij den heer C. Eras in de Gasthuisstraat inbraak plaats gehad, maar schijnt men van daar onverrichter zake te zijn vertrokken na eene vergeefsche poging be proefd te hebben om eene kast te openep. Men schrijft uit Grave van 28 dezer i In de laatste dagen is de Maas op onrust barende wijze gewassen. Heden morgen teekendo de peilschaal 9,20 M. boven A. P.dit in verband met 'den nog steeds aanhoudenden was boven, wettigt de vrees voor een hoogen water stand. De sluizen zijn reeds gesloten de uiterwaar den loopeu allengs onder. Zondag werd te Oosterhout het tweejarig dochtertje van J. F., dat aan de haven speelde, door een heyigen rukwind in water gesljngerdj en alhoewel het kind terstond gered werd, {4 het eenige oogenblikken later aan de gevoigen overleden.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2