buitenland. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehlaud. Oostenrijk, Italië. Rusland. BENNENLAND. UITVOERINGEN. genoodigde specialiteiten, naar gelang de behoefte zulks noodzakelijk maakt. Het onderlicht zou bijv. zoodanig kunnen worden geregeld, dat den leerlingen en candida- ten vraag- en werkstukken worden opgegeven, die zij zoo mogelijk in de werkplaats en daar buiten, in do inrichting waar zij dagelijks wer ken, oplossen en uitwerken. Zij zouden verplicht moeten zijn hun arbeid op de werkavonden mede te brengen ter beoordeeling, bespreking en verdere bewerking door en met de meesters.... Ten slotte doe ik nog opmerken dat bij de oprichting van zoodanige werkplaats vooral niet voorbij mag worden gezien de noodzakelijkheid om deze inrichting in al'e opdichten te doen zijn een vereenigiugspunt, waarnaar elke beoefe naar van eenig ambacht wordt aangetrokken. De werkplaats zal daartoe aantrekkelijk moeten zijn ingericht. De stiptste orde zal vooral bij alles in acht moeten worden genomen de aan neming tot lid en de verhooging van candidaten en leerlingen zullen op gepaste en waardige wijze, met den noodigeu ernst en op nader vast te stellen ceremonieele wijze moeten geschieden. Verder zullen de meesters, de candidaten en de leerlingen in de werkplaats van een voldoend ouderscheidingsteeken moeten voorzien zijn, en zullen alle leden, zooveel mogelijk, hetzij in een geheel of gedeeltelijk uniform kostuum, dat min of meer in overeenstemming is met den aard van hun werkkring, in de werkplaats moeten gekleed zijn.'» Wat hierboven door een bevoegde hand geschreven is omtrent vakscholen, waar voor namelijk onderricht gegeven wordt in die ambachten, welke min of meer in betrekking staan met de bouwkunde, verdient o. i. even zeer behartiging, indien ooit in deze streek eene school zou verrijzen voor aaustaande looiers en schoenfabrikanten. Indien.... want vooralsnog hebben we reder, aan de oplichting daarvan te twijfelen de technische en wel licht meer nog de finantieele bezwaren, welke hier in den weg staan schijnen althans voor 't oogenblik grooter te zijn dan de behoefte om tot stand te brengen, wat volgens het plan van den gemeenteraad van Waalwijk zou moeten worden bestempeld met den naam ambachtszoo/. Zou echter daarom tevens de mogelijkheid uitgesloten zijn een icerkplaats in te richten zij het dan ook op zeer bescheiden schaal waar de toekomstige industrieeleu der Langstraat zich die kun digheden konden eigen maken, welke anders gewoonlijk eerst na jarenlange praktijk en dikwijls alleen door eigen ervaring hun eigen dom worden, waar zij onder leiding van de uitstekendste werklieden ten minste in staat gesteld worden te beoordeelen, of de grond stoffen en de producten van arbeid, hetzij in de looierij, hetzij in de schoenfabrikatie degelijk en sierlijk zijn Zou het want wij moeten ons hier bepalen tot het algemeene onmogelijk zijn, dat niet de vreemdelingen, maar het jonge geslacht uit de Langstraat zelve, de beste plaatsen innam in de fabrieken, welke een niet verwijderde toekomst hier zal zien verrijzen Wij achten de beantwoording dezer vragen van zooveel gewicht, dat zij een ernstige en rijpe overweging ten volle waard zijn. Ten gevolge van de in de kamer gevallene beslissing omtrent de verhooging der graan- en veerechten hebben eenige afgevaardigden, voor standers van den vrijen handel, het plan opgevat om eene vereeniging te vormen tot bestrijding van het beschermende handelsstelsel. Aan dit plan is ieeis in zoover gevolg gegeven, dat er ju eene annzienlijke vergadering is besloten eene commissie tê benoemen, die de grondslagen van den werkkring der vereeniging zal vaststellen. Tot leden der commissie zijn onder anderen be noemd de heereu Léon Say, Lalande, Yves Guyot, Camille Pelletan, Ronvier, enz. De kamer van afgevaardigden beraadsla gende over het door den minister van financiën aangevraagde krediet van 670,000 fr., ter be zoldiging van een aantal ambtenaren, heeft, nadat de ministerpresident Goblet de kabinets- quaestie gesteld had, de voordracht aangenomen met 290 stemmen tegen 220. Maandag hebben te Parijs na een verga dering van 1200 tegenstanders der verhuurkan toren (Bureaux de Placement) weer ongeregeld heden plaats gehad. Een volksmenigte plunderde eenige van die kantoren in Rue du Bouloi en de Rue du Pelican. De politie dreef echter spoedig de rustverstoorders uiteen en nam er 13 gevangen. Louise Michel was aan het hoofd der menigte geweest, maar toen deze, in den Faubourg du Temple, voor het eerst uiteengedreven werd (later schoolde men wrêr sameo) werd zij ge dwongen, in een vigilante heen te rijden. Zij stapte echter bij de viachmarkt uit, en wilde zich over de markt weer naar de menigte in een naburige straat begeven. Maar de dames de la Halle kenden haar, en drongen, onder ge- jouw en getier, zoo dreigend op haar aan, dat „de bittere" genoodzaakt was de bescherming der politie in te roepen. Een dame te Parijs kwam onlangs, ua een tweedaag9che afwezigheid, in haar woning terug, en vond, tot haar ontzetting, in haar slaapka mer een man dood op den grond liggen. Het bleek, dat de man reeds geruimen tijd geleden aan een beroerte overleden raoP9t zijn er. de bij hem gevonden gereedschappen breekijzers, val- sche sleutels enz. toonden duidelijk aan, dat hij een inbreker wa«, in de uitoefening van zijn „beroep" gestorven. In de kamer is de regering geïnterpelleerd over da ontdekte samenzweering. In antwoord op deze interpellatie zeide generaal Castillo dat het smeden van complotten in Spanje ongelukkiger wijze een chronisch kwaad is; echter kon de regeerir.g aan de kamer de verzekering geven, dat zij de plannen en de middelen der samen zweerders kent en dat zij voldoende middelen bezit om de orde te bewaren. De openbare rust zal niet verstoord worden. De heer Canovas, de leider der oppositie, ver klaarde, dat de regeering altijd op den onvoor- waardelijken steuu van alle partijen kan rekenen, wanneer het de verdediging der orde geldt. Een beambte der accijnsen te Sabadel (provincie Barcelona) wilde eeuige vrouwen, die het kar.toor van accijnsen voorbijtrokken, onder zoeken, en toeu ontstonden wanordelijkheden. De menigte kwam op de been en wierp allerlei projectielen naar de beambten. Meu verzekert dat de laatsgenoemden vuur gaven ec dat eene vrouw, twee mannen en een kind gedood cn twintig personen gewond zouden zijn. Een der tig personen zijn gevat. De gouverneur der provincie heeft zich onverwijld daar ter plaatse begeven, en het gelukte hem de orde te her stellen. Op paascb-Maandag worden in Hyde-Park te Londen groote meetingen aangekondigd, pm tegen de lersche onderdrukkingswet, welke door het kabiuet is opgesteld, te proteateereu, Deze meetings worden georganiseerd door de werklie- den-vereenigingen. De heereu Bradlaugh, Labou- chère, Conybeare en andere radicale afgevaar digden zullen uitgenoodigd worden om het woord te voeren. Men rekent er op dat de provincie een belangrijk aantal gedelegeerden zal zenden. Twee pakjes, geadresseerd een aan den minister van biunenlandsche zaken, de heer Mat thew, het andere aan den secretaris van staut voor Ierland, den heer Balfour, werden Dinsdag door de postbeambten aangehouden en onderzocht. Het is toen gebleken dat elk pakje een klein flesclije met een wit vocht en koperdraad bevatte. Het vocht wordt nu scheikundig onderzocht. Een scnsatie-proce9 om een erfenis zal eerdaags in Engeland worden gevoerd. Elf jaar geleden werd een vreeselykc moord gepleegd door een zekeren De Tourville, een Fransch edelmau, die eeu Eugelscbe dame had getrouwd, met een bruidschat van 80,000 Op den dag van haar huwelijk maakte zij hnur echtgenoot eenig erfgenaam van haar aanzienlijk vermogen indien zij eerst kwam te sterven. Voor dit laat ste zorgde de waardige echtgenoot wel. Hij stelde een reisje voor in het Tyrolergebergte, en het jonge vrouwtje stemde van harte er in toe. Er werden uitstapjes gemaakt en op zekeren dag wandelden zij alleen in het gebergte naast een afgrond.... een enkele stoot en De Tourville bezat 80,000 Doch hoe goed hij ook zijn maat regelen had genomen, een jager had in de verte den moord zien plegen. De Tourville werd aan geklaagd en tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Toen kwam de vraag, wien behooren die onme telijke rijkdommeu du? De Tourville had een zoon uit het eerste huwelijk en deze werd algemeen als erfgenaam erkend. Daar ontvangt men het bericht dat deze zoon in de golf vac Napels schipbrexk heeft geleden en het geld werd door de Engelsche regeering iu beslag genomen. Dezer dagen ontvangt nu de Court of Chancery een brief, waariu de gehvele schipbreuk wordt gelo- chend en de jonge De Tourville het voornemen te keunen geeft, zijn rechten op de erfenis te zullen doen gelden en zijn afkomst te bewijzen. De zaak zal uu geheel opnieuw worden onder zocht en de rechten van Henri de Tourville worden besproken. De wet tot handhaving der orde in Ier land h eft verscheidene gemoederen in gisting gebracht. Parnell heeft aan den president de lersche Liga in Amerika geseind, dat het ont werp een der meest tyrannieke maatregeleu is die ooit door de regeering zijn genomen. Hij z gt dat niet9 een dergelijken maatregel rechtvaar digt, waarvan het resultaat zal ziju, wauueer hij aangenomen wordt, dat cog meer in 't geheim zal kwaad gestookt wordeu dan thans. Parnell verklaart, dat de wet alle lersche schrijvers, rede naars en journalisten aan de willekeur van den eersten den besten magistraat prijs geeft. „Goed ingelichte personen, voegt Parnell er bij, verzekeren mij dat dit ontwerp den val van het kabioets Salisbury ten gevolge zal hebben. En daar wij op alles voorbereid moeten zijn, doen wij een beroep op den steun en de sympathie van Amerika, waaraan het nooit heeft outbroken wan neer het het volk gold, dat voor zijn vrijheid streed." De president heeft onmiddellijk geantwoord, dat de lersche Mga in Amerika hare bemoeiin gen voor de lersche zaak zal verdubbelen. Reeds wordt lord Salisbury gewaarschuwd, dat de aanueming van het wetsontwerp de vriend schap van Amerika aan Engeland zou kunnen kosten. In het lagerhuis heeft de heer Gladstone zich ook beslist tegen het wetsontwerp verklaard. Nog wordt medegedeeld, dat de heer Balfour, staatssecretaris voor Ierland, naar aanleiding van het ingediende wetsontwerp, dreigbrieven heeft outvangen, ten gevolge waarvan hij zijn huis laat bewaken door polietieagenleu iu burgerkleederen, die hem persoonlijk ook overal waar hij gaat, vergezellen. De correctioneele rechtbank te Metz heeft deze weck verscheidene vonnissen geveld. Een persoon is veroordeeld wegens het roepen leve Frankrijk in tegenwoordigheid van den prin9 van Waldeck. Een werkman heeft zich vervol gens een gevangenisstraf van tien dagen op den hals gehaald omdat hij gedureude de carnavals dagen in een pakje geloopen heeft, waarvan de kleuren de Fransche vlag vormden. Een huis knecht is tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens majesteitsschenuis. Zaterdag moeten oog meer personen voor de rechtbank verschijnen en bij verscheidene persoLen zijr. huiszoekingen gedaan. Uit Weenen wordt gemeld, dat er drie nieuwe cholera-gevallen zijn voorgekomen te Budapest, ongetwijfeld van Aziatisch karakter. De regeering neemt maatregelen tot isolering. Op vreeselijke wijze heeft in het laatst der vorige week, de 28jarige eer9te luitenant Johano Halma te Weenen een eind aan zijn leven ge maakt, zonder dat het mogelijk is de aanleiding tot deze daad te bepalen. Na eene korte on gesteldheid was hij dien dag voor het eerst weder uitgegaan en spoedig na zijn tehuiskomst, ont ving hij bezoek van ren vriend. Terwijl deze zich omkeerde om zijn jas af te leggeD greep Halma een scheermes en sneed zich den hals af. Hij viel achterover op het bed en had nog kracht genoeg een revolver, die uaast hem lag, te grijp ;n, en zich een kogel door het hoofd te jagen. De dood trad onmiddellijk in. Doodelijk ont steld stortte zijn vriend uit de kamer om de huisgenooten en een dokter te halen welke laatste echter slechts der. dood kon constateeren. Dit tragisch voorval heeft in ofiicierskringen algemeene deelneming en opzien verwekt te meer daar Halma een knap en bemind officier was die steeds teruggetrokken leefde, teneinde in staat te zijn zijn moeder te ondersteunen. Ann den Temps wordt uit Rome geseind, dat Leo XIII voor eenige wektn zich tot de beide keizers te Weenen en Berlijn heeft gewend met verzoek, om iu het te sluiten alliantie-verdrag met Italië rekening te houden met 's pausen toestand te Rome. Ook heeft de paus herhaalde malen over die zaak gesproken met de Oosteu- rijksche en Duit9che gezanten. Oosteurijk en Duitschland hebben te vers'aan gegeven dat zij tot de erkentenis moesten ko men dat de paus volledige vrijheid heeft ter uiloefening van zijn geestelijk gezag en dat bo vendien het drievoudig verbond, hetwelk ge- teekend zou worden evenals het vorige verdrag elk der drie staten het volledig bezit vau zijn grondgebied waarborgde. BULGAARSCHE AANGELEGENHEDEN. De Bulgaarsche regenteu hebben mededetlirig ontvangen dat Russische agenten voornemens zijn eene nieuwe omwenteling in Oost-Rumelië te beproevtn, ditmaal van Odessa uit, waarheen de hoofdzetel van het revolutionaire comité i9 overgebracht. Do Bulgaarsche regeering neemt maatregelen daartegen en zendt alle betrouwbare troepen naar Varna. Door drie mogendheden, waarbij Engeland, is aan de Bulgaarsche regenten dezer dagen nogmaals de raad gegeven om toch zooveel mo gelijk alle9 te vermijden, wat op demonstraties tegen Rusland gelijken kan. Engeland moet daarbij vooral het oog hebben op de pogingen van den linkervleugel der regeeriugspartij, om vorst Alexander weder op den voorgrond te plaatsen. Of de Bulgaarsche regeering slagen zal in haar pogingen, om een leening bij de Loudcnsche firma Baring Brothers te sluiten, moet weder zeer twijfelachtig geworden zijn, daar de gewen9chte waarborgen niet aangeboden schijnen te kunnen worden. De te Pesth verschijnende Revue de l'Orient meldt dat E Kalaraschi in Ruraenië in den nacht van Zondag op Maandag hevig geweervuur aan den Bulgaarschen oever gehoord werd, waaruit het gerucht zou ontstaan zijn, dat er in het daartegenover gelegen Silistria eeu opstand was uitgebroken. Dit gerucht is echter Diet bevestigd Uit Konstantinopi 1 wordt aan de Daily News gemeld dat Zankoff naar Sofia wil te- rugkeeren doch de grootvizier zijne toestem ming daartoe weigert, dewijl zulks voor den vrede gevaarlijk geacht wordt. De Russische gezant is ontevreden over den uitslag zijner audiëntie bij den sultan dewijl noch de grootvizier, noch Rizi-bey zijn ontslag bekomen heeft. Dienten gevolge dringt de Russische regeering weder aan op het betalen van de achterstallige oor logsschatting. Aan de Times wordt uit Sofia gemeld, dat op nieuw revolutionaire benden in Bessarabië gevormd worden, welke zich concentreeren te Reni, van waar zij voornemens zijn eenen aanval aan de zijde van den Doi au le doen op hetzelfde tijdstip (iat tusschen Varna en Bourgi9 op de Bulgaar sche kust eene ontscheping van troepen plaats zou hebben. Tegelijk zal Nabokoff in het zuiden opereeren waartoe gewapende benden worden uitgerust in Macedonië en Rumclie. De correspondent van Daily News te Sf, Pe tersburg twijfelt er niet aan of de heer Kat- koff zal ondanks al de waarschuwingen met ziju aanvallen tegen den heer De Giers blijven voort gaan, die hij in zijn laatste artikel „den verrader der nationale zaak" noemtalleen omdat deze staatsman den oorlog tegen Duitschland eu Oos- t -nrijk niet wil bevorderen. Deze correspondent zegt verderdat het grootste gedeelte van het Russische volk de inzichten van KatkofF deelt en dat het gouvernement den grond onder zijn voeten voelt wegzinken. De Daily News verneemt uit Petersburg dat er nog geene maatregelen tegen Katkoff ge nomen ziju integendeelde Russische regeering heeft een hooggeplaatst ambtenaar naar Moskou gezonden om met Katkoft te onderhandelen. De correspondent van de Times zegtdat deze triomf van Katkoff von Giers zeer ternederslaat. De Daily News verneemt uit Odessa, dat er drie officieren van het leger gevangen genomen zijn. Er heerscht groote opschudding in de militaire kringen en de regeering schijnt terecht eene militaire omwenteling te duchten, want de soldaten zijn even ontevreden ah de burgers en boeren en de toestand heet onhoudbaar. De Standard verneemt nit Odessa, dat de Russische regeering 1500 man troepen en 70 veldstukken met veel ammunitie naar Vladivostok heeft gezor den. De staat van beleg heerscht te Odessa en elders. Op bevel der overheid wordeu alle theaterskoffiehuizen en spoorwegstations gestreng bewaakten ongepasporteerde personen terstond gevangen gezet. Volgeus een particulier schrijven aan een der VVeener bladen zou te St. Petersburg een aanslag zijn gepleegd op het leven van den pre fect van politie generaal Gresser. Er werd op hem geschoteDterwijl hij met den prefect van Moskou door de straten reed. De kogels raak ten echter noch hem noch zijn metgezel. De man die de schoten loste beroofde zichzelven vau het leven voor men hem gevangen nam. Een nieuwe aanslag, aan de anarchisten ten laste gelegd heeft Maandag te St. Petersburg plaats gehad, Een rijk handelaar is door ver scheidene revolverschoten zwaar gewond, door een persoon die hem 60.000 roebels kwam vragen voor een nihilistisch comité. De moor denaar is gearresteerd. Men verwacht nog meer aanslagen op rijke eigenaars van de zijde der nihillisten. Het is geen wonderwanneer de leden van het keizerlijke huis in een zenuwachtigen toestand verkeeren. Aan verscheidene bladen wordt vau een nieuwen aanslag op het leven van den czaar melding gemaaktdie Woensdag te Gatschina moet beproefd ziju. De czaar moet echter geen letsel hebben bekomen. De dader is geweest een sedert in hechtenis genomen officier vau het uitgelezen legertje, dat daar den vervolgden monarch moet bewaken. Dat de czaar niet gewond werd raag haast een wonder heeten, wa t het voor hem bestemde pistoolschot dus vernemen we verder werd gelost in zijne onmiddelijke nabijheid. WAALWIJK. Zondag 23 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacium" 1. Vrede des gemoeds. De Vliegh. 2. De Martelaars in het Colyseum. Rillé. 4. Das Gebet der Erde. Zöllner. Waalwijk, 2 April 1887. De Donderdag alhier gehouden jaarmarkt was zeer druk bezocht. Aangevoerd waren ongeveer 800 stuks hoornvee waaronder vele prachtige dieren. De handel was wel zoo vlug tegen be tere prijzen. De aanvoer van paarden bedroeg OGgeveer 250 stuks. De handel was niet belangrijk wegtns gemis aan buiterlandsche kooporders ea tenge volge wellicht van verschillends le gelijkertijd invallende markten ia Holland. De commissie belast met het toekennen der uitgeloofde p.emiën bestoud uit: Voor de p-arden de heereu Honcoop van Heusden, van Loon van Rozendaal en Quadekker van Breda Voor het rundvee uit de heeren J. de Kort van Baardwijk W. van den Broek eo F. van de Goor vau Waalwijk. De prijzen werden behaald als volgt PAARDEN, le prijs. A. Straver, Babylo- uiënbroek, 4jarige zwarte merrie. 2e prijs. H. W. Loeft', Doeveren, 4jarige zwarte merrie. KALFKOEIEN. le prijs. A. Straver, 3a- byloniënbroek, wilbonte kalfkoe. 2e prijs. D. Vermeulen, Capelle, zwartbonte kalfkoe. KALF VAARZEN, le prijs. Dr. de Haan, Waalwijk, zwartbonte vaars. 2e prijs. W. Branderhorst, Gendereu, zwart bonte vaars. VETTE RUNDEREN, le prijs. F. do Groot, Babyloniënbroek, zwartbonte os. 2e piijs. A. Hagoort, Capelle, zwartbonte schot. De uitreiking der bekroningen had plaats op de zaal Musi3 Sacrumonder voorzitterschap van den heer J. Timmermans Wz., die als wet houder de plaats innam van den burgemeester toevallig juist dien dag op reis. Bij deze plechtigheid voerden het woord de

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2