Nummer 28. Donderdag 7 April 1887. 10e Jaargang nu i3 f' Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, Kunstboter. NATIONALE MILITIE. UITGEVER: Waalwijk. EEN AFGEBROKEN TAVEERNE. De Echo van het Zuiden, JIIUJ I 11!ÏU I! 1U11J Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. pacHwsrgjï Het gemeentebestuur van Waalwijk, gezien het adres van J. F. Schalkwijk te Tilburg, verzoe kende vergunning tot het oprichten eencr grot en hoefsmederij, op het perceel van de Wed. M. L. Trommels, kadastraal bekend Sectie C. no. 1743. Gelet op de Wet van den 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis. Met bericht, dat het daartoe strekkend verzoek schrift met de bijlagen, bedoeld in art. 5 der voorschreven Wet, op de Secretarie der gemeente ter kennisneming is ter visie gelegd, en dat op den 14den dag na de dagteekening dezes, zijnde den 12 April 1887, door Burgemeester en Wet houders des voormiddags ten elf ure op het Gemeentehuis eene zitting zal worden gehouden, ten einde een ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichting, mondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk, 29 Maart 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, Gelet hebbende op de artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72) en op eene circulaire van den heer militie-commissaris brengen ter kennis der belanghebbenden Dat de militieraad tot onderzoek der militie- plichtigen dezer gemeente zal zitting houden te 's Bosch op Woensdag den 13 April dezes jaars des vóórmiddags ten 11 ure. Dat deze tweede zitting van den militieraad bestemd is tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting van den militieraad niet afgedane zaken, en omtrent hen, die als plaats vervanger of nummerverwisselaar wénsclien op te treden. Brengen voorts ter kennis der belanghebbenden, dat de bewijzen benoodigd door lien, die vrij- Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. stelling verlangen of als plaatsvervanger of nummerverwisselaar wensclien op te treden, ter secretarie verkrijgbaar zullen zijn op Zaterdag den 9den April ties voormiddags van ló tot 12 ure. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, '1 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS, De secretarts, F. W. VAN LIEMPT, Er zijn voor- en tegenstanders van kunst boter, en voor- en tegenstanders van den naam kunstboter. Beide tegenstanders hebben naar onze overtuiging ongelijk. Het uitmuntend productdat onder den naam van kunstboter sedert eenige jaren zoo'n opgang maakt, voorziet in eene be hoefte die Napoleon III in de beste jaren zijner regeering heeft opgemerkt en begre pentoen hij een prijsvraag uitschreef voor een productdat de boter zou kunnen ver vangen waar deze ontbreekt. En het voorziet in die hehoefte op eene wijze, die volmaakt mag heeten. Zorgvul dig bereide margarine-boter is alleen door uitstekende kenners van gewone boter te onderscheiden. Dat er ook in kunstboter wordt geknoeid, doet niets af aan de waarde van goede kunstboter. Er wordt ook in natuurboter geknoeid. De groote opgang, dien de kunstboter maakte, heeft aan den handel in natuurboter echter een knak gegeven en aldaar naijver gewekt. Die naijver verwekte wrevel en die wrevel uit zich meer en meer in een poging om de kunstboter in discrediet te brengen. Erkend moet worden, dat de handelaren in kunstboter dan ook niet altijd uitsluitend geoorloofde middelen in 't werk hebben ge steld om hun artikel aan de markt te bren gen en ingang te doen vinden. Tot de minst gepaste dier middelen be hoort dat zij hun product als natuurboter aan de markt lieten brengen, door personen die als boeren gekleed warenmaar niets met het boerenbedrijf te maken hadden. Yereenigden voor- en tegenstanders van kunstboter zich om aan dergelijke praktijken een einde te maken, het zou toejuiching vinden. Handel moet eerlijk blijven. Wie kunstboter eet, mag weten dat hij kunstboter voor zich heeften wie natuur boter prefereert, heeft recht om deze te ver langen, als hij ze betalen kan. Maar men zou iemand, die volbloed voor stander van margarine-boter is in tegenstan der kunnen veranderen, door aan het product dat hij goedvindt een naam of een voor komen te gevendie walging verwekken. Als men dat doet, geeft men aan een bloeiende industrie den genadeslag, en dan gaat zij onherroepelijk te gronde. In Duitschland schijnt men dien weg op te willen. Het wetsontwerp tot regeling van den handel in kunstboterdat bij den rijksdag is ingediend, bevat zeer goede bepalingen, en heeft zooals de regeering er als toelich ting bijvoegde geen ander doel dan te zorgendat kooper, verkooper en fabrikant steeds met open vizier tegenover elkander staan. Het bepaalt er zich toe voor te "schrijven, dat de kunstboter steeds als zoodanig ter markt gebracht moet worden en aldaar een afzonderlijke plaats zal hebben. Hiermede is dunkt ons afdoende, gezorgddat de kooper niet bedrogen kan worden. Voor sommige ij veraars was dit echter nog lange niet voldoende. Er waren verscheidene leden van den rijksdagdie een bepaalde kleur voor kunst boter wenschten voorgeschreven te zien. Een stelde zelfs voor „zacht-helder-blauw." Anderen wenschten, dat'de naam kunst boter zou worden vervangen door „spijtvet/' Het slot van de zaak wasdat een com missie benoemd werdom het wetsontwerp nog wat „aan te puntendit is wat te verscherpen. Uit de toelichting der regeering is voor iedereen interessantwat medegedeeld werd omtrent de eerste ontdekking van de moge lijkheid om kunstboter te bereiden. Die ontdekking is men verschuldigd aan den Eranschen scheikundige Mège-Mouries, die opmerkte, dat koeien, welke geen voedsel ontvingentoch vethoudende melk bleven afscheiden. Daaruit maakte hij op, dat dit vetgehalte ontleend werd aan het dierlijke vet in het lichaam zelfen wel zoodat de stearine werd afgescheiden door de ademhaling, ter wijl de oleo-margarine naar de melk werd geleid. CHETSEN UIT "PARIJS Het oude Parijs gaat langzamerhand heen om plaats te maken voor een geheel spik splinternieuwe stad waar alles nieuw is tot zelfs de aristocratie niet uitgezonderd. Zoo is onlangs weder een huis afgebroken waar sedert onheugelijke tijden eene taveerne gevestigd, was, waaraan heel wat eigenaar dige herinneringen verbonden waren. Uit een bouwkundig oogpunt beschouwd is het afbreken van dit gebouw wel in de laatste plaats een verlies te noemen. Het was een gewoon huis volkomen gelijk aan alle andere huizen die gebouwd werden met het uitsluitende doel om er een goede huur van te maken en zonder eenige rekening te houden met het schoonheidsgevoel. De herinneringenwelke aan de taveerne die ik op het oog heb verbonden waren hebben voor elk jaar slechts betrek king op een tijdvak van een of twee hoogstens drie maanden. Het overige gedeelte van het jaar verloor zij zich volkomen in haar alledaagschheid. Maar gedurende die 2 of 3 maanden was het iets anders! Dan werd zij af en toe bezocht door rijk en arm door voddenrapers en edellieden door schoorsteen vegers en vorsten, en al de bezoekers, aanzienlijke en geringe, zaten dan in bonte mengeling eendrachtig samen aan de lange tafels welke daartoe van het eene einde van het lokaal tot het andere waren aangerecht. Dat was in den tijd der gemaskerde bals. Boven een der ramen van een marchand de vin traiteur, dat wil zeggen van een tapperdie tevens een soort van re stauratie houdtin de rue de Provence kon men dan met groote letters lezen Bals de l'opéra Soupers a 1 fr. 50 Une demie douzaine d'huitres Un jambon choucroüte Dessert Deux bocks on une demie bouteille de vin. Pas de pourboire. Verbeeld u Is het niet om van te watertanden Een half dozijn oesters een portie zuurkool met ham een dessert en 2 glazen bier of, des verkiezende een halve flesch wijn alles te, zamen voor anclerhalven frank en dan nog wel zonder de verplichting, om een fooi aan den knecht te geven Onnoodig u te zeggen dat het op de avonden waarop de groote opera-bals plaats haddenin die restauratie zoo vol was dat er schier geen muis meer in kon. Het geheele gezelschap bestond uit gekostumeerden en ge- maskerden van een bijzondere soort. Te vergeefs zoudt gij er de lieden gezocht hebben die eenvoudig een pakje en een masker huren om op het bal eens een kijkje te nemen en den volgenden dag aan hun vrienden te vertellen wat zij zoo al gezien hebben. Er waren Uitsluitend figuranten te 'vinden zij die door de administraties der groote bals gehuurd wor den tegen eenige francs per nachtom door hun cavalier seul een beetje leven in de brouwerij te brengen. Tegen een uur of 3 in den morgen begonnen de gasten te komen. Evenwelzoo vroeg kwamen alleen de kunstenaars in hun vakhet zijn de beroemdheden die zoo spoedig af tocht durven' te blazenzij die er zeker van zijn dat hun «ondernemers" niet buiten hen kunnen en hen een volgende keer toch weer noodig zullen hebben. Eerst tegen 4 uur begon zich de zaal goed te vullen tegen half 5 was zij stampvol. Dan waren allen op het appèl. Eenmaal bracht ik er een bezoekmaar net was waarlijk wel de moeite waard, dit mengelmoes eens aandachtig gade te slaan. Hier zag men een ouden Pierrot met een witten baard; en die al tamelijk in het glaasje gekeken had. Blijkbaar maakte hij zich zelf diets, dat hij zich uitstekend vermaakte. Zoo wat na iederen teug dien hij dronk bracht hij zijn hand trom- petsgewijze aan den mond en riep met schei stem o lala Ia. Niemand nam er eenige de minste notitie van maar zelf had de man er de grootste pret mede. Aan een tafeltje daar naast zat een Poolsche edelman ge heel in nagemaakt bont gehuld. Tienmaal in een minuut riep hij om een derde glas bier. Nu en dan als hij zijn geroep met al te korte tusschenpozen begon te herhalen nam een der bedienden de moeite om naar hem toe te gaan met de vraag «Ileb je geld in je zak mijnheer Anatole «Loop naar den drommel"antwoordde dan de Poolsche edelman met een zeker soort van waardigheid, om een oogen- blik later weer van voren aan té beginnén met zijn geroep. Een eind verder zat een als een wilde verkleede zich alle moeite te geven om de laatste mohicanen te vertellen aan een Kurassier wiens helm versierd was met windmolentje, en aan een verschrikkelijk dikken Michel Stragoff, die wel een bo demloos vat geleek en ieder oogenblik met zijn vuist op de tafel slaande riep «voor den czaar voor het vaderland maar kennelijk van het verhaal van den wilde even weinig begreep als zijn vriend de Kurassier. Tegen half 6 6 uur zou iemand die men in de zaal ge bracht had zonder hem te vertellen waar hij nu eigenlijk was, gemeend hebben als bij too verslag terug gebracht te zijn in een der oude Cours de miracles. De gemeenzaamheid en het saus gêne tusschen de bezoekers bereikte dan het toppunt. De Spaansche ridders zetten de mutsen op van de Poolsche lanciers de wilde de man van de laatste der mohicanenhad zijn uit hanenveeren bestaand hoofdtooisel verwisseld voor het witte mutsje van een dienst meisje Michel Stragoff' had het blikken Kuras van den Ku rassier aangetrokken en was druk bezig met een zijner vuisten er een masch op te slaan. Polichinels zag men uitgedoscht in lange witte katoenen kielenPierrots hadden zich mooi ge maakt met een helm. Het was een algemeene verwisseling van hoofdtooisels kleedingstukken en attributen. De gekos tumeerden hadden zich verkleeden boven al het gelach het gejoelhet gezang en het geschreeuw klonk de schelle stem uit van den ouden Pierrot met zijn even onveranderlijk als onvermoeid o la la la Tegen 7 uur ging ik heen zonder dat een van die brave lieden ook maar een oogenblik aandacht aan mij had genomen. Juist toen ik mij gereed maakte om op te stappen riepen de knechts «heeren wij gaan sluiten." Het gansche gezel schap vertrok en vulde eensklaps de geheele rue de Provence met alle soorten van maskers. De een zag rood de ander zag wit, de derde galmde een quadrille uit maar toch allen hadden toch iets met elkander gemeen er was er niet één die niet meer of minder in «kennelijken staat" verkeerde. Ik liet allen nog eens langs mij heen gaan en zocht toen kalm mijn huisgoden op, heel te vreden over mijn souper van 15 stuivers. Door het afbreken van deze taveerne verliest Parijs onte genzeggelijk opnieuw een inrichting waarvan men de weerga elders te vergeefs zal zoeken. Zelfs de «artisten"die het bezochten hebben tot dus verre nog geen ander vereenigings punt kunnen vinden althans zij verspreiden zich nu hier en daar en ieder zoekt een rustplaats en lafenis in de eerste de beste gelegenheid die hij op zijn weg tegenkomt. En in Parijs, waar de naam van het getal der drankhuizen en huisjes legio is behoeft niemand welken weg hij ook inslaat, daar lang naar te zoeken. Ik zeide tevreden te zijn teruggekeerd over mijn ander halve franks souper. Ik neem van die verklaring niets terug. Echter was er toch een «maar" bij. De wijn liet. wel eenigszins te wenschen over en als er een proefje van ware gezonden naar het stedelijk laboratorium tot onderzoek van voedingsmiddelen enz. zou ik er mijn pink niet voor gegeven hebbendat de restaurateur er zonder kleerscheuren ware afgekomen, Een bekend fransch schrijver Alphonse Karr heeft eens gezegd «als ik mijn kruidenier vergiftigword ik opge- «hangen maar als mijn kruidenier mij vergiftigt, komt hii er met 50 francs boete af." Heeren wijnkoopers schijnen hier maar al te goed te weten, dat dit gezegde nog volkomen juist is en zij precies in het zelfde geval verkeeren als de kruidenier. 't Moge treurig zijn 't is niettemin waar

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1