BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. De nieuwe jaarmarkten worden gehouden de eerste Donderdagen van Mei en Juli. Mège beproefde toen boter te maken on middellijk uit dierlijk vet. Onder matige verwarming scheidde hij daaruit de oleo—margarine af, bereidde daar uit boter en verkreeg onderbijvoeging van eenige aromatische stoffen, een zelfstandig heid welke groote overeenkomst vertoonde met natuurboter. (D. v. N.) Door de Fransche regeering is onder dagtee- kening van 27 Maart 1.1. aan hare vertegenwoor digers in het buitenland eene circulaire gericht, waarin gewezen wordt op de zeer voordeelige voorwaarden, waarop de voorwerpen van kunst, nijverheid en landbouw zullen worden toegelaten op de groote internationa'e tentoonstelling in 1889 te Parys te houden. Van de ingezonden voorwerpen zullen geene rechten worden geheven, terwijl ook geen plaatsgeld voor de in te nemen ruimte binnen het tentoonstellingsgebouw zal behoeven te worden betaald. Alleen bij verkoop zullen de verschuldigde rechten worden geheven. De buitenlandsche inzenders moeten vertegen woordigd worden door eene commissie, waarvan een der leden de functiën heeft te vervullen van gedelegeerde bij het algemeen bestuur der ten toonstelling. Alles wat de tentoonstelling betreft, zal door tusschenkomst van de commissiën en van de gedelegeerden geregeld worden. De vertegenwoordigers van Frankrijk worden bij die circulaire uitgenoodigd de regeerng der landen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, te verzoeken hare officiecle medewerking te verleenen, zoowel door de benoeming van bedoelde commissiën als door het toestaan van faciliteiten aan de inzen ders voor de verzending, de douanerechten enz. In Frankrijk is nu de wet in werking getreden, volgens welke zij, die nagemaakte of vervalschte boter als echte verkoopen, gestraft worden met gevangenis van zes dagen tot zes maanden en boete van 50 tot 3000 fr. Win keliers, die den naam van den fabrikant of le verancier niet opgeven, worden zeiven verantwoor delijk gesteld. De overheidspersonen zijn bevoegd, de vonnissen wegens overtreding van deze wet in de dagbladen b-kend te maken of op de deu ren der winkels te doen aanplakken: Alle boter- surrogaten moeten voorzien zijn van een opschrift, waardoor zij als margarine, oleomargarine of graisse alimentaire worden gekenmerkt. Deze wet is niet in het leven geroepen door de klach ten der bedrogen afnemers, maar wel door die der zuivere boter makeude boeren, die op de markt eene oneerlijke concurrentie verduren moes ten. De dagbladen verklaren over het algemeen, dat zij zich onthouden van oordeelvellingen over de uitzetting van den heer Antoine, afgevaar- dige bij den Duitschen rijksdag, uit den Elzas. Het lagerhuis heeft Parnell's amendement verworpen en de eerste lezi g van het Iersche dwangwet-ontwerp zonder stemming aangenomen, nadat twee voorstellen tot verdaging met 361 tegen 253 stemmen verworpen waren. Vervol gens werd de sluiting van het debat met 361 tegen 253 stemmen aangenomen. Na de sluiting verliet Gladstone, door zijne aanhangers gevolgd, de zaal, onder toejuichingen der Parnellieten, die insgelijks de zaal ontruimden. Volgens het rapport van kapitein Shaw, de commandant der Londensche brandweer, kwa men te Londen iu 1886 175 personen door brand in levensgevaar, van welke 49 het leven verlo ren. Van deze 49 omgekomenen stierven er 29 in het ziekenhuis, doch 20 stierven door verbranding of verstikking. Voor schoorsteen branden werd 1658 maal gealarmeerd, waarbij 565 maal zonder reden. De stoombrandspuiten rukten 32,832 maal uit en legden samen 61,768 mijlen af. Bij 29 branden was de toevoer van water gebrekkig. De brandweerbrigade hezat 55 stations te land en 4 te water, 26 stations voor slangen wagens, 49 stoomspuiten waarbij 4 drij vende, 114 handspuiten, 28 mijlen slang, 146 reddingstoestellen of fire-escapes, en de sterkte van het korps bedroeg 589 manschappen van alle rangen. Hiervan waren er des daags 113 en bij nacht 244 in dienst, terwijl de overschie tende manschappen beschikbaar gehouden werdeu voor verschillende werkzaamheden in geval van brand. Ziek werden 254 brandwachts en ge kwetst 90, iu sommige gevallen zeer ernstig. Twee dezer ongevallen hadden een doodelijken afloop. Zooals men zich herinnert, werden de Ier sche afgevaardigden Dillon, O'Brien Crilly, Seeky en Redmond veroordeeld, omdat zij de coalitie der pachters tegenover de landeigenaars gevormd hebben. Voor de rechtbank gedaagd, werden zij niet veroordeeld, omdat de jury hel niet over het vonois kon eens worden. Thans heeft men van een verdere vervolging afgezien. Nu iu Elzas-Lotharingen weder het bestuur wordt iogevoerd als vóór 1878 onder Von Mann- teufel, moet Von Hohenlohe voornemens zijn ontslag te vragen als stadhouder, daar hij niet als stroopop gebruikt wenscht te worden en zich gehaat maken door strenge bevelen te ondertee kenen, zonder de macht te hebben iets voor de bevolking te doen. De Duitsche landhuishoudkundige raad heeft zich verklaard voor eene verplichte kleuring van kunstboter met eene onschadelijke kleurstof. De vergaderiog zag daarin het beste middel om den kooper in staat te stellen, dit product van melkboter te onderscheiden. Voor het geval dat de rijksdag zich niet met dien maatregel zou kunnen vereenigen, geeft zij in overweging, het wetsontwerp op den handel in kunstboter in dier voege te wijzigen, dat voor alle vetten en vetpreparaten, die niet uitsluitend uit melk van dieren worden verkregen, de benaming „boter" wordt verboden; voorts dat die producten alleen mogen worden verkocht in vaten, verpakkingen of stukken van een bepaalden vorm en met een bepaald merk. Tevens verlangt zij, dat het in voerrecht op oleomargarine worde verhoogd van 10 op 20 mark per 100 kilo, en naar ver houding ook dat op andere eetbare vetten. Omtrent de quaestie of Duitschlaud zal deelnemen aan de algemeene tentoonstelling te Parijs wordt in een officieus bericht aan een Hamburger blad het volgende gezegd De bonds- regeeringen hebben dienaangaande nog geen be sluit genomen, en dus bestaat er geen grond voor de bewering, dat de rijksregeering reeds zou hebben te kennen gegeven, niets van zoo danige deelneming te willen hooren. Dit zou ook alles behalve strooken met hare vriend schappelijke en tegemoetkomende politiek ten opzichte van Frankrijk. Al is het nog onzeker, welke beslissing er zal worden genomen, iu alle geval kan er op het oogenblik nog geen sprake zijn van eene reeds gedane afwijzing. Over het algemeen is de rijksregeering meer geneigd om de uitnoodiging tot deelneming aan te nemen, dan er voor te bedanken. De industrieelen zou den echter onnoodige moeite doen met daarom trent invloed op haar te willen uitoefenen; want ten slotte hangt toch alles af van politieke om standigheden. Naar uit Weenen wordt gemeld is keizer Fraiis Jozef om politieke redenen voornemens naar Londen ie gaan bij gelegenheid van hel rcgeerings-jubilé van koningin Victoria. De Weener bladen melden dat het kei— zersfeest slechts een oogenblik van stilstand ge bracht heeft in de behandeling der Europeesche vraagstukken die daardoor niet werden opgelost en dus nu wederom den toestand dreigend maken. Vooral trekt de aandacht een voorstel dat zal worden ingediend om nieuwe spoorwegen aan te ieggen nabij het meer Constauz, waardoor een sneller troepenvervoer in Zuid-Duitschland mogelijk zal worden, zonder de Zwitsersche gren zen te overschrijden. De voortdurende wapening is voor Europa onhoudbaar met het oog op de financiën. De Bulgaarsche quaestie zal binnen kort opgelost moeten worden terwijl mede de gespannen verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk niet kan blijven bestaan. Er zijn te Forti verscheidene hevige schokken van aardbeving gevoeld. Ook te Marostica, bij Vicenza zijn Zaterdag weder drie schokken van aardbeving gevoeld, die groote ontsteltenis onder de inwoners veroorzaakten. Te Konstantinopel maakt men zich ernstig ongerust over de triple alliantie Oostenrijk-Italie- Duitschland, daar men vreest, dat een der be palingen ten gunste van Italië zal luiden dat de contracteerende mogendheden Italië zullen steunen, wanneer het te eenigertijd Tripoli mocht willen bezetten evenals Frankrijk Tunis. De toestand de schatkist moet meer dan ooit te wenschen overlaten. Alle credietmidde- len zijn uitgeput. Men spreekt er van zich tot Engeland te wenden om eene leening van 6 millioen Turksche ponden te garandeeren. De toelage van Egypte zou daarvoor worden vast gezet. Men vreest echterdat Engeland zijne eischen betreffende Egypte voor dezen dienst niet weinig verscherpen zal. Het Journal de St. Petersbourg zegtnaar aanleiding van de dépêches omtrent den voor genomen heiligen oorlog van Afghanistan tegen Ruslanddat eene vijandige houding van den emir door Diets gemotiveerd zou zijn, terwijl de te St. Petersburg weder opgevatte ouderhande lingen over de Afghaansche grensregeling aau- toonen hoe ongegrond die geruchten zijn. De minister van bionenlaDdsche zaken te St. Petersburg heeft voor de politie drie houderd duizend roebels beschikbaar gesteldom nihilistische complotten binnenlands en buiten lands na te gaan, en Rusland vormt een nieuwe heilige alliante om het nihilisme te be strijden. De Times verneemt uit Sofiadat Mantoff, prefect van Rutscbuk tijdelijk te Bu charest met medeweten der Bulgaarsche regee- riogquasi om met Ruslands agent Hitrowo te onderhandelen terwijl hij wandelde met den dragoman van het Russisch consulaat, door een schot ernstig gewond werd. Men vermoedt dat de Russen Mantoff wilden ver moorden, omdat hij door hen wordt gewantrouwd en geheimen kentwaarbij Russische belangen gemoeid zijn. Naar de Nowoje YVremja mededeelt, heeft de minister van financiën bij den rijksraad een wetsontwerp ingezonden, strekkende tot het heften eener belasting, betaalbaar in goud, op buiten landsche reispassen. De Standard meldt uit St. Petersburg dat de czaar eindelijk Katkoff streng liet berispen en hem lieten raden, in het vervolg zijn toon te matigen, na de stellige verklaring van minister Giers, dat zijn aanblijven aanblijven on mogelijk is, als dergelijke aanvallen ongestraft blijven. BULGAARSCHE AANGELEGENHEDEN. Aan de Standard wordt uit Sofia geseind, dat de moordaanslag op Mentoff te Bucharest groote sensatie heeft gewekt. De volksmeerdng wijt den aanslag aan Russische handeD. De crisis schijnt snel te naderenondanks alle pogingen van het voorloopig bewind om de bevolking tot kalmte te stemmen, neemt de volksbeweging ten gunste van den terugkeer van prins Alexander toe, en dreigt zij tot groote demonstraties te leiden, welke voorbereid worden voor 's prinsen verjaardag op Woensdag a. s. Uit Weenen wordt aan de Times geseind dat de regeering aldaar den Bulgaargaarschen gezant Stoïloff verzekerd heeft dat hare houding betrekkelijk Bulgarije ongewijzigd is en Oosten- rijk-Hongarije eene Russische bezetting van Bulgarije niet gedoogen zal. Waalwijk, 6 April 1887. Naar wij met genoegen vernemen hebben gedeputeerde staten goedkeuring verleend aan het besluit van den gemeenteraad van "Waalwijk, waarbij twee nieuwe jaarmarkten worden ingesteld en de op Vrijdag inval lende jaarmarkten worden verzet op Don derdag. ,/y~ Naar wij vernemen zou er sprake van zijn, dat een Tilburgsch schoenfabrikant zijn fabriek zou overbrengen naarBezooien, waar bij hoopt gemakkelijker werklieden te zullen krijgen. Beijveren onze groote slachters zich steeds hunnen klanten uitstekend vleeschte verschaffentegen de Paascbdagen doen zij toch nog meer dan anders hun best om iets uitstekends te leveren. Ook dit jaar heb ben zij buitengewoon prachtig vee aange kocht zoodat wij ons na de dagen van onthouding zulllen kunnen vergasten aan iets extra's. Wij achten ons verplicht er bij deze gele heid nogmaals op te wijzen, dat er, helaas! ook slecht vleesch in onze gemeente wordt verkocht, of ten minste vleesch van ver dachte herkomst. Dit vleesch wordt hier per as aangevoerd uit een naburige plaatswaar het ook in vele gevallen niet is geslacht maar van el ders gebracht. Eenmaal in Waalwijk gaat het over in handen van zoogenaamde slach ters, die het aan verlaagd tarief, maar toch nog altijd te duur verkoopen voor de qualiteit, zoodat menigeen, die denkt goed vleesch te etenheel iets anders verorbert. Scherpe keuring is hier, zooals wij reeds vroeger zeiden, hoogst noodzakelijk. De commandanten der dienstdoende schut terijen zijn aangeschreven de schutters, die vroeger in militairen dienst zijn geweest, in afzonderlijke compagnieën of sectiën in te deelen, opdat bij eventueele mobilisatie der schutterijen deze ter stond naar de grenzen kunnen worden gezondeD. Men herinnert zich, dat naar aanleiding der verhooren van de enquête-commissie de meeste fabrikanten te Tilburg den middagschaft- tijd van 12 tot 1 uur hebben uitgebreid tot D/g uurhetgeen, naar men meende, vooral door de werklieden, die veraf wonen en dientenge volge dikwijls hun maaltijd staande moeteu nut tigen, om bijtijds weer aanwezig te zijn, op prijs zou «vordeD gesteld. Maar nu blijkt integendeel, dat de arbeiders er verre van tevreden over zijn. Zij mopperen, dat zij nu minder verdiensten hebben; de meesten zijn verlegen met hun tijd en het einde is, dat menigeen gedurende den verlangden schafttijd zijn zuur verdiende pen ningen in de herberg zoek maakt. Vele arbei ders dringen er daarom op aan, dat de oude schofttijd weer ingesteld zal worden. Desniette min hebben de fabrikanten besloten, eenige maan den met de proef voort te gaan. (H. Ct.) Men meldt ons uit Breda: Nu de inschrijvingen voor de mededingende paarden voor de harddraverij op II April a. s. gesloten zijn, kan gezegd worden, dat nog nooit zulk een groot aantal paarden aan wedloopen hebben deelgenomen als dan zullen loopen. Drie eu zestig paarden zijn ingeschreven; eene hard draverij met 23 paarden tegelijk op de baan zal wel der moeite waard zijn, terwijl ook een jacht- galop met 11 paarden zal plaats hebben. Voor de harddraverij van 3 jarige paarden zijn er 9 ingeschreven. Onder de rijpaarden voor het concours zijn prachtige paarden, waaronder exem plaren uit Hongarije, Ierland, Engeland, Oost- Pruisen en Mecklenburg, en voor springpaarden een Mexicaansch exemplaar aangemeld. Alle paarden zullen bij goed weer opkomen, daar de stallen daarvoor reeds besteld zijn. Er worden groote voorbereidingen op het terrein gemaakt, vermits men een talrijk publiek verwacht. De wielerwedstrijden, welke op den 2cn Paaschdag te Nijmegen zullen worden gehouden, beloven zeer belangwekkend te zullen zijn. Reeds nu is de wielrijdersbaan bijna geen oogenblik ledig, daar vele wielrijders uit andere plaatsen, o. a. de bekende rijder Huisser, uit Maastricht, en ook vele Nijmeegsche candidaten voor de uitgeloofde prijzen, zich druk oefenen. Wij ver nemen dat zich voor de a. s. wedstrijden reeds meer dan 80 wielrijders hebben doen inschrijven, waaronder de bekende kampioen E. Kiderlen. Verleden Zaterdag heeft zich te Nieuwkuik eene 77-jarige vrouw, die niet goed bij het hoofd was, in een onbewaakt oogenblik met een mes, dat zij onder haar bereik vond, eene snede aaD den hals toegebracht van 10 cM. lang en 4 cM. diep; de dood volgde onmiddellijk. Vrijdagnacht heeft er wederom eene poging tot inbraak plaats gehad bij den heer Leo Swage- makers op „Tivoli", te Tilburg,welke echter ge lukkig verijdeld is geworden. Wij vernemen daaromtrent het volgende Terwijl de inspecteur van politie en een agent dien nachtin den omtrek van „Tivoli" surveil leerden, zagen zij een persoon van verdacht uiterlijk, die af fluitende naderde. De inspecteur hield den man staande om hem te ondervragen maar oogenblikkelijk zette deze het op een loopen en wist in de duisternis te ontkomen. Later bleek dat men hier waarschijnlijk met een der iubiekers te doen had en het dus dubbel jammer was dai hij kon ontsnappen. Bij een ingesteld onderzoek toch is gebleken, dat iemand door een bnitenraampje in een aan het huis belendende bestekamer is geklommen, maar aangezien de deur zorgvuldig gesloten was, is het den inbreker niet gelukt in huis te komen. Voetstappen op de zitting der bestekamer en roode sireepen op den muur, veroorzaakt door het aanstrijken van lucifers, laten niet den miu- sten twijfel daaromtrent over. In de nabijheid van het huis werden een paraplu en overjas, benevens een breekijzer gevondeD. Na dit onderzoek werden onmiddellijk langs de verschillende wegen, waarop men dacht den vluchteling te kunnen achterhalen, politieagenten en maréchaussee uitgezonden met het signale ment van den verdachte, dat door den inspec teur van politie nauwkeurig was opgegeven. Het mocht aan twee maréchausées gelukken te Baarle- Nassau, op het oogenblik dat zij reeds in den trein zaten om terug te keeren, een individu, naar zijn taal te oordeelen een Duitscher, te arresteeren, die geheel en al met het signalement overeenkwam, Naar wij vernemen, moeten er zeer bezwa rende zaken tegen den man getuigenzelfs is het zoo goed afs zeker, dat de gearresteerde de dader of en der medeplichtigen is aan den dief stal bij den heer V. Bogaers; wij hopen van harte dat de politie eene gelukkige vangst heeft gedaan eu daar mede de rust der ingezetenen van Tilburg, welke in de laatste dagen ernstig werd bedreigd, moge terugkeeren. De aangehoudene is naar de gevangenis te Breda overgebracht, Nog vernemen wij, dat hij bereids bekend heeft dezelfde persoon te zijn, die dien nacht nabij „Tivoli" wist te ontkomen. Vrijdagavond is te Berchem bij Osch eene iandbouwerswoning, in den Hondshoek aldaar, geheel uitgebrand. Van den inboedel is niets gered. Het huis was bewoond door J. Groenen en behoorde aan W. v. d. Hout. Eenig vee, de voorraad graneu en de aanwezige landbouwge reedschappen werden mede een prooi der vlam men. Alles was, hoewel laag, verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Best bij Eindhoven doet zich het zeldzame geval voor, dat de twee gemeenteveld wachters wegens wederrechterlijke ariesiatie, de een tot 45, de ander tot 21 dagen celstraf ver oordeeld is, terwijl de aanstelling van een on- bezoldigden rijksveldwachter is ingetrokken we gens wangedrag van den persoon, die daartoe beooemd was. In den nacht van Vriidag op Zaterdag had bij een landbouwer te IJselmuiden, nabij Kam pen, eene brutale inbraak met diefstal plaats. Door het verbreken van een stalluik heeft men zich toegang weten te verschaffen in de woning, waar uit een bi-oek, liggende voor de bedstede, 3 muntbiljetten van flO en f20 aan zilvergeld ontvreemd, is. De vermoedelijke dader, een boerenknecht van Kampereiland, is reeds gevat; de muntbiljetten zijn teruggevonden onder een struik bij het huis Men schrijft uit Sittard van 4 April: In den afgeloopen nacht zijn te Nagelbeek, gemeente Schinnen, drie huizen mei stallingen, toebehoorende aan de landbouwers Goossens, Hou- ben en Schoonbroodt, door een onbekende oor zaak geheel in de asch gelegd. Eene koe kwam in de vlammen om. Het verbrande is grooten- deels verzekerd. Uit Delft wordt gemeld Een geacht ambtenaar, vader van een talrijk gezin, de heer W. S. van der Noorda, controleur aan 's rijks geweerwinkel alhier, heeft op nood lottige wijze het leven verloren. Gisterenavond een vriend willende bezoeken, wonende achter het stationsgebouw bij den paralelweg, schijnt hij, door de duisternis misleid, in eene sloot te zijn geraakt, waaruit zijn lijk den volgenden och- ?end (foor eenige voorbijgangers werd opgehaald. Een berucht strooper uit Weert Frans Ilijlen die den 2en November 1885 op Belgisch grond gebied onder de gemeente Bocholt eenige schoten loste op drie Belgische gendarmen, is nu door het gerechtshof te Tongeren bij verstek veroor deeld tot 20 jaren dwangarbeid, wegens poging tot moord. Wij ontvingen het eerste nummer der voor loopig maandelijks verschijnende Nederlandsche Brandweer-Courant. Behalve een «Voorrede-1', waarin de redactie het doel van haar orgaan ontvouwt, bevat het eerste nummerBrandbluschregelen voor brandweeren, opgesteld door den minister van staat te Gotha het redden van menschen uitbrandgevaar;brand

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2