Nummer 29. Zondag 10 April 1887. 10e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. buitenland. ANTOON TIELEN, Frankrijk, Spanje. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Het regeerend vorstenhuis in Rusland. De Echo van het Zuiden, w ii mm, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post, door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De burgemeester der gemeente Waalwijk, gelet op art. 31 der kieswet, brengt ter algemeene kennis, dat de lijsten, de personen aanwijzende, bevoegd tot het kiezen van leden voor de tweede kamer der staten-generaalvoor de provinciale staten en voor den gemeenteraad alhier, zijn ge sloten, op nieuw aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Waalwijk, 5 April 1887. De Burgemeester voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. "Waarschijnlijk is er in Europa geen vorste lijke stamboomwelke bogen kan op zulk een grijs verleden, als die der Romanow s, uit wier vrouwelijke linie de thans heerschende czaar van Rusland gesproten is. In de eerste eeuwen der christelijke jaartelling behoorden zij reeds onder de voornaamste Russische edelen of „Bojaren", en dooreen huwelijk, gesloten met een lid uit het toen malig regeerende czarengeslacht omstreeks het midden der zestiende eeuw steeg hunne macht en hun aanzien dermate, dat, toen in 1598 de laatste der Ruriks ge storven was, zij een der hunnen in 1613, de zeventienjarige Michael Romanow, op den troon zagen verheven. De keizer van Rusland is de machtigste en rijkste despoot der aardegeestelijk en wereldlijk ooperhoofd paus en keizer over meer dan honderdmillioen onderdanen, be stuurt hij, zonder grondwet, zonder volks vertegenwoordiging alleen door zijn per soonlijken wil, een land, welks grenzen zich hebben uitgezet tot den omvang van een werelddeel, en welks bodem de kostbaarste en kostelijkste schatten verbergt in zijnen schoot. De czaar is in den ruimsten zin van het woord de heer, de meester van zijn volk; naar willekeur beschikt hij over de eigendommen, de vrijheid, het leven zijner onderdanen, en wet, recht en gerechtigheid worden geacht te zijn belichaamd in zijne persoonlijkheid. Niemand ter wereld geeft hij rekenschap van wat hij gebiedt, verbiedt, van wat hem goeddunkt, en van al de gruwelen b. v. welke in de laatste vijftig jaren gepleegd zijn in het verminkte en gemartelde Polen, draagt alleen de czaar de verantwoordingdoch een verantwoording slechts voor zich zeiven, aan geen anderen verschuldigd. Het gaat de verbeelding van gewone menschen te bovenzich voor te stellen, wat pracht en Aveelde worden tentoongespreid als er feest gevierd wordt in de keizerlijke zalen van het winterpaleis te St. Petersburg; alleen de enorme hoeveelheid gouden en zilveren vaatwerken, glinsterende en glanzen de in het schijnsel der flikkerende lichtjes van niet te tellen waskaarsen, zou ons in stomme verbazing het antwoord doen wachten op de vraag, of al wat we hier aanschou wen wel behoort tot het rijk dezer wereld, of die menschen wel aardsche menschen, die pracht wel aardsche pracht, die rijkdommen wel aardsche rijkdommen kunnen zijnde schatten worden hier niet berekend bij duizenden, maar bij millioenen. Er schijnt een vloek te rusten op het huis der Romanows; hunne geschiedenis is eene geschiedenis van bloed en tranen nooit woedde feller haat van geslacht tot geslacht, dan in den boezem der keizerlijke familie tusschen de leden onderling. De meesten er van stierven op den troon een gewelddadigen dood, niet zelden veroorzaakt door de hand van bloedverwanten, en als een verschrikkelijke straf werd iedere ge pleegde misdaad de moeder van een nieuwe, zoodat er de reeks van opvolgende heerschers en heerscheressen tevens de aaneenschake ling kan heeten van ongerechtigheden. Het is hier de plaats niet daarover in het breede uit te weiden. Herinneren we ons alleen, dat Peter I, vereerd met den zeldzamen naam van „de Groote", aan wien Rusland ontegenzeggelijk veel verplicht is, beschuldigd wordt zijn eigen kind, Alexis, onder de knoetslagen in den kerker te hebben doen be zwijken. Wanneer een Romanow als deze, dweepende met de ontwikkeling en de be schaving van West-Europa, tot zoo iets in staat was, wat moeten we dan denken van anderen uit dit geslacht, wien alle nieuwig heden op staatkundig gebied een gruwel waren P Toen op den 24sten December 1825 kei zer Nicolaas den troon besteeg was een zijner eerste regeeringsdaden de voornaamste aan voerders van een tegen hem gerichte samen zwering op strenge wijze te straffen. Dertig jaren lang was deze ruwe despoot de schrik van zijn volk, maar noch onthoofding van dozijnen, noch afgrijselijke kerkerstraf van honderden, noch onmenschelijke verbanning van duizenden naar Siberie, het land van den eeuwigen winter, konden beletten, dat zijne willekeur de kiem legde voor eene revoluti- onnaire beweging, welke eenmaal aan zijn zoon en opvolger, Alexander II, het leven zou kosten. Alexander II, bij zijn vader vergeleken, een toonbeeld van zochtmoedig- lieid en toegevendheid, had den moed door zijn manifest van den 3 Maart 1861 drie en twintig millioen Russische slaveu tot vrije menschen te verklaren, en toch viel hij als een offer van de wraakzucht eener ge heimzinnige partij het Nihilisme, welke zonder twijfel in die dagen gesteund en ge sterkt werd door 's keizers bloedverwanten. Nauwelijks zat de tegenwoordige czaar op den keizerlijken zetel of het schavot werd opgeslagen voor de moordenaars zijns .aders, en van dat oogenblik was ook hem zijn doodvonnis beteekend. Alles waarover een despotieke macht als de zijne te beschikken heeft, is beproefd om het gevaar te keeren, dat voortdurend boven zijn hoofd zweeftte vergeefs! Geen seconde zeker van zijn leven is hij gedoemd voortdurend te blijven in den angst, die den drenkeling aangrijpt, als hij gevoelt, dat hij in de diepte gaat weg zinken in zijn grenzelooze macht is hij zwakker dan de arme boer van zijn land, in zijn naamloozen rijkdom armer dan de be delaar aan de poort van zijn paleis. Nog eens er schijnt een vloek te rusten op eiken Romanow, wiens slapen een czarenkroon torschen De minister van oorlog heeft bepaald dat 5000 man naar Tonkin zullen vertrekken ter vervanging van hen, wier diensttijd verstreken is. De beeldhouwer Baffier, die terechtstond wegens een (mislukten) moordaanslag op den kamer-afgevaardigde Germain Cassein wien hij een misleider vao het volk zag is door het gerechtshof der Seine vrijgesproken. De gezwo renen zagen met zijn verdediger, iD zijn daad slechts een uiting van overdreven vaderlands liefde. Voor de groote tentoonstelling van 1889 te Parijs is een zeer eigenaardig project ingele verd door den ingenieur Eugène Henard. Daar het nu eeumaal niet samengaat«groote ruimte voor den tentoou9teller en korte afstanden voor den bezoeker stelt hij voor te maken op het onmetelijke terrein van het Champ de Mars een grooten circuleerenden vloer, waarop iedereen zonder eeoige betaling plaats kan nemen om zich naar een ander deel van hel terrein te laten brengen. Meer iD bijzonderheden ziet hel plan er uit ale volgt In een verzonken spoor rondom door het tec- toonstellingsgebouw wil hij een doorloopenden trein plaatsen van 320 platte goederenwagens en dezen voort laten bewegen door electriciteit met een snelheid van 1.40 M. per seconde. Elke minuut 15 seconden halt voor op en afstappen van vrouwen en kinderen. De bovenkant van de wagen zal even hoog liggen als de vloeren rechts en linksdus al zeer gemakkelijk voor ieder te betreden zijn zelfs al is de trein in beweging. De geheele trein is ontworpen op een lengte van 2 L00 me ter. Aangaande het algemeen stemrecht, zooals het in Frankrijk werktdeelt eene statistiek het volgende mede. Hel aantal manspersonen die den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben, be- bedraagt omstreeks 30 percent van het totaal der bevolking. Deze verhouding moet echter wegens de uitzonderingen tot 2G percent worden teruggebracht. Gedurende de laatste jaren ver vulden slechts 68 percent der ingeschreven kie zers hun burgerplichtzoodal er dus werkelijk slechts 18 kiezers waren op de honderd inwoners Het aantal stemmen, doorde verkozen candidaten verkregen beliep gemiddeld niet meer dan 45 percent der uitgebrachte stemmen inderdaad waren dus slechts 8 van de honderd inwoners vertegenwoordigd. In tien jaren verwisselt de helft van het kiezers-personeel. De onge huwde kiezers maken een vierde van de massa der kiezers uit, waardoor de overwegende invloed dus aan de zijde der gehuwden is. Het totaal der patroons of in het algemeen vau hen, die andere kiezers onder hunne bevelen hebben, is meer dan de helft van het kiezerskorps het algemeen stemrecht komt dus den eerstgenoem- den meer dan den werklieden ten goede. Een vreeselijke brand heeft in Saigon (Co- chinchina) gewoed en driehonderd Chineesche woningen verwoest waarbij een vrouw en twee kinderen verbrandden. Het eerste bal in het nieuwe parijsche stad huis, dat Zaterdagavond gegeven werd, was even "chitterend als de feesten, die vroeger in het in 1871 door de communards verbrande gebouw gegeven werden. Wel waren dc toiletten niet zoo schitterend en had alh-s een meer democra tisch air, daar men ze'fs dames zag in wandel toilet en heeren met overjassen, ook miste men de groote wereld, die er zich vroeger verdrong, maar de enorme zalen van het groote gebouw waren veel schitterender versierd en verlicht dan vroeger mogelijk was. Bij het binnentreden kou men zich verplaatst wanen in d:n tijd, toen het raadhuis feesten gaf ter eern van keizers en koningen. Twee kolosale buffetten hadden tot den vroegen ochtend over vloed van ververschingen voor de gasten van de gemeente, ofschoon er voortdurend vrij wat ge bruikt werd. In twee zalen werd gedanst. Voor dc rookers was er een afzonderlijke zaal, waar niets dan bier en broodjes met ham werden gepre senteerd. Deze zaal was steeds vol en men zag er ook vele dames met sigaretten. Het was trouwens overal vol, want er waren 13000 invitaties verzonden, terwijl er slechts ruimte was voor 8000 personen. De gasten werden ontvangen door den prefect Poubelle en de ge malin van den president der kamer, madame Floquet. Evenals tijdens het keizerrijk trokken ds voornaamste personen daarop door de zalen. De president der republiek en zijn gemalin waren echter niet verschenen, hetgeen hun nogal kwa lijk genomen wordt. De meeste ministers echter wareu tegenwoordig, doch slechts enkele leden van het corps diplomatique, meest vertegenwoor digers van Zuid-Amerikaansche republieken. Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. mi.1 i_.11-ilUIA - i 3 gg» Een zeer ernstig feit heeft bij de excercitiën in het vuur bij Montpellier plaats gehad. Gedurende de manoeuvres werd een luitenant bijoa gedood, daar een kogel op twee duim afstand van zijn borst voorbij vloog. Eenige minuten later hoorde een batailjonchef een kogel om zijn ooren fluiten. Onmiddellijk werden de excercitiën gestaakt en een onderzoek ingesteld. Elke soldaat had voor de excerciiie drie patronen ODtvangen, waarvan hij de ledige huisen moest vertoonen. Uit het onderzoek bleek, dat verschei den soldaten hun patronen leeg gemaakt hadden om hun geweer niet te moeten schoonmaken. Deze zijn zwaar gestraft, evenals een korporaal, die in het bezit van vijf in plaats van drie huisen gevonden werd. Maar uit dit alles blijkt nog maar niet, waar die kogels vandaan gekomen zijn. Een zonderling incident is bij gelegenheid van het verblijf van koningin Victoria te Cannes voorgevallen. Een Britsch eskader is onder het bevel van den hertog van Edinburg in de golf op vier of vijf kabellengten afstand van Cannes komen kruisen. Het schijnt dat Diemand van de verschijuing der Engelsche schepen was in kennis gesteld. Zij wierpen het anker, zonder de ge bruikelijke saluutschoten te lossen en zonder de saluutvlag te hijschen. Van het feit op de hoogte gebracht, telegra feerde admiraal Aube dadelijk aan admiraal l'eyron te Toulon, waarop deze terstond drie pantserschepen zond ter begroeting van het Engelsche eskader. Wie beschrijft echter de verbazing van het Fraosche eskader, toen hun salvo's en saluutschoten door de Eögelschrn met de diepste stilte werden beantwoord. Aan boord der Fransche schepen heerschte groote opge wondenheid, wegeDs deze onbegrijpelijke en on gewone houding. De commandant der Fransche vaartuigen heeft den Engelscheu commandant hiervan eene ver klaring verzocht, waarop nog geen antwoord is ingekomen. De Britsche consul te Nizza heeft echter reeds een nota gezonden, waarin hij mee deelt, dat de Engelsche schepen geen voldoend aantal kanonnen van klein kaliber aan boord hadden, om de gebruikelijke 21 schoten te lossen. Deze uitlegging komt den Franschen echter even ongemotiveerd voor, als de handelwijze zelve. Te Madrid en in geheel Noord-Spanje is weder buitengewoon veel sneeuw gevallen. Op ver scheidene plaatsen is daardoor het spoor- en rijtuigen-verkeer gestremd. Twee jaar geleden veroordeelde de rechtbank ie Gera zekeren Loth, uit Synderstedt bij Jena, ter doodwegeus op zijn meester gepleegden moord. Gelukkig dat de keizer die straf in levenslange tuchthuisstraf veranderde, want on- laogs werd de zaak opnieuw onderzocht en Za terdag werd, na een behandeling,Tlie drie dagen duurde, de man onschuldig bevonden en terstond op vrije voeten gesteld. Zijn verdediger hoopt nu van staatswege schadevergoeding voor hem te bekomen. Een vreeselijke gebeurtenis heeft te Mülheim aan den Rijn alle gemoedereu ic beweging ge bracht. In een der voornaamste stralen aldaar woonden twee broeders, kooplieden, beide onge huwd, de een een zonderling, de andere een man naar de werelddie in alle gezellige kringen verkeerde. De verhouding tusschen de beide broeders was zeer slecht, zoodat er dikwijls handtastelijkheden voorvielen. Zaterdagmiddag klopte de een, door twee vrienden vergezeld, bij den andere aan de deur, zeggende dat hij hem iets bijzonders had mede te deelen. De zon derling weigerde eerst, maar na lang aanhouden deed hij de deur open en hield een stuk hout iu de hand, waarmede hij zijn broeder een ge- duchten slag gaf. De vrienden vloden weg, maar de getroffene zonk ineen en is Zondag aan de gevolgen van den slag overleden. De moor denaar is gevangen genomen doch moet niet geheel toerekenbaar zijn, daar hij reeds meer malen aanvallen van krankzinnigheid heeft gehad.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1