Nummer 31. Zondag IT April 1887. 10e Jaargang. Gemeenteraad van Waalwijk, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 12^ApriUnam. 7 uur. Aftvezig-.de leden ;De*Haan Van Heijst, Van der Heijden,rHofftnans eu Baijens; laatstgenoemde heeft den voorzitter mondeling kennis gegeven. Voorzitter [de burgemeester Van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorlezing vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat hij over den Kerkpad[heeft geschreven aan den burgemeester van Bczooien maar nog geen antwoord heeft ontvangen. Aan de orde I Ingekomen stukken a. Besluit van ged. staten houdende goed keuring van het raadsbesluitwaarbij 2 nieuwe jaarmarkten worden ingesteld en wel op den eerste Donderdagen van Mei en Juli, en 4 be staande worden gewijzigd in zooverre dat zij Donderdags worden gehouden in plaats van Vrijdags"derzelfde week. b. Ontwerp besluit tot verhooging van eenige posten op de begrooting voor 1886. Goedgekeurd. c. Aanvraag om eervol [ontslag als'geroeente- geneesheer tegen 31 Mei a.s. door dr. Gribling. Zonder hoofdelijke stemming verleend. d. Aanvraag om machtiging voor B. en W. tot verpachting van gra9gewas in de stegen. Verleend. e. Verslag over den toestand der gemeente over 1886. Ter visie. f. Verslag der commissie voor de vakschool. De commissie zegt dat zij, na overleg met de kamer van koophandel, het oprichten eener vakschool in onze gemeente bijna onmogelijk acht't zou gepaard gaan met groote moeilijk heden en financieele bezwaren. Zij komt lot de conclussie niet over te gaan tot oprichting van dusdanige schoolmaar het teekenonderwijs te bevorderen. De heer Timmermans van Turenhout«ik heb de eer gehad lid te zijn van de commissie Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 2 door LUCIFER. Hoofdstuk 1. EEN GOED BEGONNEN SPEL. Sir Henry zeide haar nog eenige geruststellende woorden maar, daar hij doornat was vond hij het niet noodig de heldinnen van zijn avoutuur naar haar logement ie geleider.. Hij gaf den koetsier haar adreskeek het voortrollende rijtuig naontliep de hem met vragen overstelpende vrienden eu bekenden, trok vlug zijr, jas aan, nam een rijtuig en reed naar zijn hotel. Eerst toen hij weder droog en warm io zijn kamer zat viel het sir Henry in dat hij den naam niet kende van de dame, die hij het leven had gered ea dat hij ook haar aangezicht niet goed gezien had. „Zij kent overigens mij en mijuen naam eveumin als ik haar," dacht hij. „Als dit on geval buiten de nieuwsbladen kan gehouden worden dan behoefde ik tenminste den dank niet aan te nemen van haren echtgenoot, vader of broeder." Maar het bleef niet buiten de nieuwsbladen. Daarvoor was sir Henry Rokeby een veel te bekende persoonlijkheid. Toen men hem den volgenden morgen de couranten brachtvond hij daarin tot zijn groot verdriet zijn avontuur van den vorigen avond breedvoerig en met de levendigste kleuren geschilderden aan zijnen moed en zijne tegenwoordigheid van geest den voor de vakschool; met de kamer van koophan del hebben wij ingezien dat de oprichting in onze gemeente zoude stuiten op onoverkomelijke bezwaren daarbij, eene vakschool zou hier pas in de tweede plaats nut kunnen stichten; teekenen is hier hoofdzaak; daardoor worden flinke vak mannen gevormd, en de leerlingen geschikt ge maakt om de lessen eener vakschool te volgen. Om dit zooveel mogelijk te bevorderen stel ik voor het teekenonderwijs op het leerplan der openbare lagere school te brengen. U, mijnheer de voorzitter, en de leden van den gemeenteraad hebt u kunnen overtuigen van de schoone vor deringen door de leerlingen der teekenschool gemaaktals het teekenen ook op de lagere school wordt onderwezen zal de teekenschool nog rijker vruchten afwerpen; vooreerst komen dan de leerlingen der lagere eenigszins beslagen op de teekenschool en tweedens behoeven de leeraren van laatstgenoemde inrichting zich dan niet uitsluitend met de eerstbeginnenden bezig te houden zoodat zij meer hunne aandacht kunnen wijden aan de verder gevorderden. Dit kan niet anders dan goed werken en daarom moet er iets gevonden worden om het teekenen ook op de lagere te doen onderwijzen." De voorzitter „dezen morgen heeft het hoofd der school juist deze aangelegenheid ter sprake gebracht; B. en W. hebben zich de beslissing voorbehouden; als du ook de commissie voor de vakschool en de kamer van koophandel het teekenonderwijs op de lagere school noodig achten, dan zullen B. en W. er zeker niet tegen maar er vóór zijn; de toestand moet toch worden gewijzigd en dan zullen er misschien wel een paar uurtjes te vinden zijn voor teekenen." De heer Timmermans van Turenhout„ik dank den voorzitter voor de gegeven inlichtingen en beveel deze aangelegenheid nogmaals dringend in de belangstelling van het dagelijksch bestuur." De heer Mombers betuigt zijne algeheele instemming met het door den heer Timmermans gesprokene. Verder behandelt spreker nogmaals eene zaak, reeds vroeger door hem ter sprake gebracht, maar tot nog toe zonder eenig gevolg, Damelijk het invaren van diepgeladen schepen in de haven; 't gebeurt dikwijls dat zulke vaartuigen vastraken uitbundigsten lof toegezwaaid. Zijne lippen krulden zich tot een spotachtigen lach, toen hij het opgeschroefde bericht las. Nauwelijks was hij daarmede gereed, of er kwam een bediende binnen die bem op een zilveren blad een brief bracht. Naar 't scheen was het schrijven door eene zachte hand aan sir Henry Rokeby geadresseerd, en daar zijne dochter hel eenige vrouwelijk wezen waswaarmede hij briefwisseling hield en deze brief niet van haar 9cheen te zijnwas hij er min of meer door verrast. Toen de bediende zicb. verwijderd had, sneed sir Henry den brief open en doorliep snel den inhoud. Hij was op zwaar geparfumeerd papier ge schreven en luidde als volgt „Hotel Albion Dinsdag morgen. Sir Henry Rokeby De dame, die deze regels tot u richt, is de zelfde, die gij gisterenavond zoo heldhaftig van den dond hebt geied. Ik heb het bericht van uwen heldenmoed in de ochtenbladen gelezen en haast mij u mijnen vurigsten dank te be tuigen, voor de hulp door u aan eene u geheel vreemde zoo edelmoedig bewezen. Eigenlijk heeft het leven mij niet te veel goeds gebracht om er zeer aan te hechten, maar'l i9 verschrik kelijk in 't bezit van goede gezondheid en levenlust plotseling den dood in 't aangezicht te zien. Uwe hand heeft mij den dood ontrukt wiens prooi ik mij reeds onherroepelijk waande en ik zegen u, zegen u duizendmaal, 't Is treurig dat ik u zelf moet schrijven. Ik heb noch vader, noch broedernoch echtgenoot, die zich kunnen verheugen over het leven, dat gij gered hebt. Ik beu weduwe en sta alleen in de wijde wereld. Zoudt gij mij niet eens in mijn loge ment willen bezoeken en mij de gelegenheid willen verschaffen u persoonlijk mijnen dank te en clan audete beletten ln of uit te varen. Spreker verzoekt dringend dat daarin worde voorzien. De voorzitter antwoordt dat deze zaak zal worden overwogen en men er later op zal terug komen. Verder spreekt de heer Mombers nog over het bezetten der havenkade tegenover het Zwaaigat met rijs de voorzitter antwoordt dat daar wel iets kan gedaan worden maar niet veelaange zien bij de werken voor den Maasmond alles toch weer weg moet hij zal het noteeren. Hierna werden de deuren gesloten tot behan deling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Na heropening der deuren werd lo. Vastgesteld het primitief kohier van den hoofdelijken omslag over 1887 tot een bedrag van f 5497.30; 2o. Besloten eene oproeping te doen voor de op 1 Juni a. s. openvallende betrekking van geneesheer voor de armenpraktijk op eene jaar wedde van f1000; de graad van medicinae doctor of arts is ten vereischte. Het gemeente bestuur zal alle gewenschte inlichtingen geven waartoe ook dr. Gribling zich bereid heeft ver klaard. De voorzitter sluit de vergadering. TÏÏTFk.NLAN!). Don 11 dezer zijn de drie ministers met hun talrijk gevolg van senatoren afgevaardigden en hooge ambtenaren te Algiers aangekomen om de iuwijding bij te wonen van den spoorweg die Algiers aan Tunis verbindt en verder uit stapjes te doen in de beide landen. Zoodra de Ville de Tunis waarop de gasten den tocht ondernomen hebben ter reede van Algiers was verschenen begaf de heer Tirman gouverneur van Algeriede senator Mauguin, de beide af gevaardigden van Algiers Bourrelier en Lettel liereu de maire met den gemeenteraad en de militaire overheid zich aan boord van het vaar tuig, om de gasten te verwelkomen. Zoodra deze aan wal gestapt waren speelde de muziek der zouaven de Marseillaise W—MM—W—MMMW—W—Bi betuigen. Ik zal uw bezoek heden voormiddag tegen elf uur te gemoet zien. Met oprechte dankbaarheid, Victoria Leeds." De baronet las den brief herhaalde malen. Zijoe grootmoedige ziel was getroffen door den treurigen toon die er in doorstraalde. „Eene weduwe, en alleen staande in de wereld," dacht hij. „Arme vrouw! Wat kan er treuriger zijn dau dat? Ik beu overtuigd dat zij reeds oud moet zijn en. al hare kinderen hebben verloren. Ik verlang in geeneudeele naar hare dankbetuigingen; maar als 't die arme ziel ge lukkiger kan maken dat ik Laar bezoek, zal ik het doen." Overeenkomstig dit besluit maakte sir Henry een onberispelijk toiletverscheen klokslag elf ure in het hotel Albion en klopte, na vooraf zijn kaartje te hebben doen afgeven, aan de deur die naar de vertrekken van Mrs Leeds voerde. De deur werd geopend door de gezelschaps juffrouw, die hem meteen stortvloed van woorden begroette en hem verzocht te gaan zitten. 't Was een lange, magere vrouw met scherp geteekende trekken, waaruit ongemeen veel hard heid en strengheid sprak. Hare lippen waren smal en ongewoon samengepersthare oogen waren licht grijs en hadden een listige loerende uitdrukkingevenals kattenoogen. Hare spitse kin gaf aan haar gansche voorkomen een on aangenaam valsch uiterlijk. Hare kleur was grauw haar haar aschblond en zij droeg een eenvoudig grijs kleed. Sir Henry ondervond instinctmatig een grooten afkeer van haar. „Mrs Leeds vroeg hij hoffelijk. „Neen ik ben Mrs Leeds niet, antwoordde zij zachtterwijl zij den bezoeker met loerende blikken beschouwde; ik ben Jechts de gezel schapsjuffrouw van mrs Leeds mrs Luttre^ De Petersburgsche Novoje Wremja, spre kende van de wereldtentoonstelling van 1889 zegt het te betreuren dat Frankrijk niet heeft geluisterd naar zijne vrienden die het den raad gegeven hebben de onderneming uit te stellen tot 1890. Het blad voegt er bij dat Rusland, in weerwil van zijne sympathie voor Frankrijk, geen deel zal r.emen aan de tentoonstelling indien hare opening samenvalt met de plechtige herdenking der revolutie van 1789. Naar gemeld wordt, houdt het parket te Parijs zich overtuigddat Pranzini de éónige moordenaar is van Marie Regnault en de beide andere slachtoffers te haren huize, zoodat hier aan geen medeplichtige met name Geissler, of wien ook, gedacht behoeft te worden. Het parket heeft dau ook besloten aan de niets zeggende aauwijzingen, die zij nog dagelijks uit alle oor den des lands ontvangt omtrent een vermoede lijke mededader, weinig of geen aandacht meer te schenken. Een vreeselijke paniek heeft op de kermis !e Ayen in het zuiden van Fraukrijk plaats gehad. Ter gelegenheid der jaarmarkt, was een bijzonder groote menscheumassa op de markt aldaar verzameld, toen eensklaps door een of ander toeval op een gegeven oogenblik de ossen, stiereD, koeien enz. losbraken en als razend door de menscheumassa heenbraken, alles wal hun in de weg kwam neerwerpende en vonder den voet tredende. Door het hulpgeroep en het rumoer werden de dieren nog meer opgehitst en toen men er eindelijk in slaagde hen te vatten en tot bedaren te brengen, had men twee dooden en vijftig gekwetsten te betreuren. Men zal zich herinneren dat eenigen tyd geleden het springen van mrlinietbommen in het laboratorium te Belfort aan verscheidene men- schen het leven gekost heefv. Aanvankelijk meende men, dat de ontploffing enkel het gevolg was van de verkeerde wijze, waarop met de bommen was omgegaandit werd echter van bevoegde zijde tegengesproken. Thans moet, volgens de „Deutsche Heeres-Zeitung", de mi nister van onderwijs Berthelot, eec scheikundige van naam, de oorzaak van het ongeluk gevon den hebben iu de omstandigheid, dat tusschen Mrs Leeds heeft zoo juist uw kaartje ontvangen eu zal onmiddellijk hier zijn." Nauwlijks waren deze woorden gesproken of de deur eener zijkamer ging open en mrs Leeds verscheen. Sir Henry stond op en maakte eene buiging. De dame was geenszins de oudachtige melan cholische persoon, die hij verwacht had te zien. Zij was ongeveer 30 jaar oud en zag er nog jonger uit zij had een hooge, slanke en toch gevulde gestalte. Eenigszins trotsch droeg zij het hoofd. Hare haren waren volgens de oude mode opgemaakt. Haar gelaat. met den doorzichtigen helderen tint der brunetten, de groote zwarte oogen en de onberispelijk fijne trekken, was zeer schoon. Iu haar gansche wezen lag een onbeschrijfelijke behoorlijkheid, waarvan de baronet den invloed reeds gevoelde voordat zij sprak. Zij was niet in rouwkleedingde rouwtijd over haar weduwenstaat scheen dus geëindigd zij droeg een rijk geborduurd wit morgengewaad met langen sleep en eon rooskleurigec gordel en verdere versieringen. „Dat is mrs Leedssir Henry," zeide de gezelschapsjuffrouw met haar grauw gezicht. Onstuimig liep de dame op hem toe en greep zijne beide handen. Hare volle roode lippen beefden hare zwarte oogen vulden zich met tranen, en met gebroken stem stamelde zij haren dank, dat hij haar den vorigen avond het leven had gered en verzekerde hem dat hare dank baarheid eerst bij haren dood zon eindigen. Hare betuigingen waren geenszins overdreven en ofschoon zij den argeloozen sir Henry in verlegenheid brachtennam hij ze toch voor echte munt aan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1