Engeland. Duitsohland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Het koningsfeest te Amsterdam. het meliniet en de kern van het projectiel door den invloed der vochtigheid eener chemische verbinding ontstond, die de ontbranding van het meliniet ten gevolge bad. Volgens genoemd blad zijn dan ook de Fransche deskundigen geenzins gerust, dat niet op een goeden dag de in de magazijnen aanwezige voorraden melinietbommen van zelf ontploffen en een onheil te weeg bren gen zullen, waarvan de omvang niet te overzien is. In bet parlementsgebouw is de discussie over de wet tegen Ierland hervat en uaar het schijnt, heeft de manifestatie iu Hydepark niet den min sten invloed op de debatten eghad. De wet is hoogst afgekeurd door de heeren Childers en Stansfield en verdedigd door den minister van binnenlandscbe zaken. Voor de wet in werking getreden zal zijn, zullen nog verscheiden uitingen van ontevreden heid vernomen worden, De aarisbisschop van Gasbel en honderd twintig katholieke geestelij ken hebben een adres geteekend, waarbij tegen het wetsontwerp wordt geprotesteerd. Er is sprake van een groote volks-mani- festatiedie te Dublin zal gehouden worder tegen de Iersche dwangwet. Alle Iersche steden zouden duizenden afgevaardigden zenden en een groot aantal Engelsche en Schotsche afgevaar digden zouden zich naar Ierland begeven om aan de manifestatie dee' te nemen. Bij Lloyd is uit Dieppe bericht ontvangen, dat de pakketboot Victoria, komende van New- haven, op de rotsen bij knap Scilly is gestrand. Men verzekert, dat vele passagiers met reddings gordels in zee zijn gesprongen en door den vloed zijn voortgedreven. Men weet nog niet of zij gered zijn. Volgens latere berichten zijn twintig passagiers der Victoria verdronken door bet omslaan van een boot. Van de Fransche grenzen wordt aan de Kreuz- zeitnng gemeld dat de groote aanvoeren van materieel op den Franachen oostenlijken spoorweg, die onlangs iu Duitsohland ongerustheid ver- wekteD en in het bekende oorlogsalarm zulk eene groote rol hebben gespeeld, zijn gestaakt. Over het algemeen [komeu er meer en meer kentee- kenen dat de beweging bij het krijgswezen in Frankrijk begint te verminderen. Wel worden er nog eenige van die grensbarakktn waarover indertijd zooveel is te doeu geweest, bij wijze van proefneming met troepen bezetdoch dit heeft niets bedenkelijks. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt heeft de paus aan de geestelijkheid in Elzas- Lotharingen alle jegens Duitschlaud vijandige demonstratiën streng verboden. Naar men beweert zal keizer Wilhelm dan paus ter' gelegenheid van zijn vijftigjarig priesterjubilé eene met diamanten bezette tiara aanbieden. Een telegram uit Massowa vau 14 dezer zegt: De „Venise" aan boord hebbende generaal Saletta, opvolger ven Gene, had reeds drie dagen geleden hier moeten zijn. Men is zeer ongerust omtrent dit schip. BULGAARSCHË AANGELEGENHEDEN. De correspondent van de Standard te Sofia haDgt een ongunstig tafereel op van den tegen- woordigen staat van zaken in Bulgarije. Het leger dat ontevreden en zonder aanvoerder is dringt aan op eene spoedige oplossing der crisis waarin het land zich bevindt, door terugroeping van vorst Alexander, hetgeen de 3ulgaarsche rtgeering slechts met moeite in staat is tegen te houden. Ook vereischt de toestand der geld middelen ofschoon niet zorgwekkend voorzie ning en regeling door middel eener nieuwe, nog niet afgeslotcne leening dewijl andere de leger- hervorming en de spoorwegwerken onuitgevoerd moeten 'olijven. De Times verneemt uit Konstantinopel dat de Porte besloten heeftde nota aan de groote mogendheden betreffende Bulgarije vooreerst niet te verzenden. Volgens berichten uit Konstantinopel, zoa Rusland het oog hebben op twee nieuwe candi- daten voor den Bulgaarsclien troon den prins van Oldenburg en den prins van Leuchtenberg. De Bulgaren schijucn met een dezer candidaten genoegen te willen nemen niet echter met den prins van Mingrelie. Een nieuwe aanslag is gedaan op het leven van den president der rechtbank die de bewer kers van den jongsten opstand te Rustschuk heeft te veroordeelen gehad. Een individu is er in geslaagd het bureau van den president der rechtbank binnen te dringen en hem ernstig te verwonden. Uit Weenen wordt aan de Daily Ne ars geseind dat depeches uit Odessa berichten dat aldaar 260 personen gevangen zijn genomen. De politie te Odessa ontdekte op Paasch Zondag vijf per sonen die bezig waren in een kelder dynamiet- bommen te vulleD. Uit St. Petersburg verneemt de Daily News dat de Russische legeering ernstige berichten omtrent den binnenlandschen toestand heeft ont vangen om welke reden 4e reis des keizers naar Odessa werd uitgesteld en vermoedelijk dit ^aar niet plaats zal vinden. Volgens de Daily News is te Teheran een komplot ontdekt om den in gevangenschnp ge- houdend pretendent voor den troon van Afgha nistan Ayoub khau, in vrijheid te stelleu. De Times verneemt uit Phiadelphia dat de ontdekte rooverijeu van spoorweggoederen tus- schen Pittsburg Columbus en Cincinnati be langrijke afmetingen hadden verkregen. Drie honderd beambten waren er bij betrokken, waar van er 60 gevangen zijn gnomen. Uit de bekentenissen der schuldigen blijkt dat deze roovcrijen reeds drie jaren geduurd hebben. Buitengewoon groot was het het gewoel Dins dagavond in onze straten. De tallooze hotels, cafe's, restauratie'a en dergelijke waren allen bezet mpt vreemdelingen en stadgenooteu. Geen plaatsje blijft onbezet. Er zijn gezinnen, die van zooveel families buiten de stad aanzoek kregen om deze gedureude een paar nachten logies te bezorgen, dat zij er onmogelijk aan konden voldoen en eenvoudig ze'f de stad zijn uitgegaan. Z-ldzaam goed i3 de feestelijke stemmingwaarin allen verkeeren. Ook het weder werkt daartoe mee dat, voor den tijd van het jaar, bijzonder gunstig kan genoemd worden. Met de verlichting was Dinsdagavond op som mige plaatsen ecu aanvang gemaakt onder anderen prijkten het Fiedi riksplein hei YVater- looplein de St. Aotot iebreestraathet Réra- brandtplein, het Rokiu en de Dam met electrisch licht. In onderscheidene straten werd geïllumineerd, vele gasverlichtingen met sterren en initialen schitterden in vollen gloed. Optochteu van ge- costumeerden in de nationale kleuren trokken door de stad. Overal bijna vlamden Bengaalsche lichten. Onbeschrijfelijke drukte, vroolijk gewoel, hoogst opgewekte stemming heerschten tot laat in den nacht. Van den Oudekerkstoren werd vuurwerk ontstoken voornamelijk Bengaalsche vlammen. Telkens en telkens werden nationale liedereu aangeheven, o. a. herhaaldelijk voor 's konings paleis. Het centium van het drukste gewoel was in den viersprong Vijgendam Warmoesstraat Nes, Damstraat. Men riep eikander toe: rechts houden, en met een weinig inschikkelijkheid van iedereeu ging 'l voetje voor voetje vooruit. Ir. de Nes daar moet je wezen.... ja, ook daar zijn alle woningen met groen en bloemen smaakvol getooid. Woensdagmorgen heerschte aan de stations een overstelpende drukte. De vreemdelingen, welke de ochtendtreinen aanbrachten, waren niet bij honderden niet duizendemisschien eerst, bij tienduizenden te tellen. Het was een gejoel en een gewoel als men hier zelden aanschouwde. Maar Amsterdam heeft altijd goed feest kunnen vieren en was daarbij steeds een groot aantrek- kingspunt voor de bevolking van stad en land. Terwijl Z. M. de koning Woensdag au diëntie verleende aan civiele en militaire auto riteiten reed H. M. met de prinses van 10 tot 1 uur en van 2 tot 4 uur uit. De audiëntie, ofschoon lamelijk druk bezocht, was spoedig afgeloopen aangezien allen die hun belangen wenschten te openbaren, verzocht werden zulks schriftelijk te doen waartoe in de groote gallerij schrijfbehoeften waren en alleen corporatien en coraplimenteurs werden toegelaten. Overigens betuigde Z. M. de koning Dinsdag reeds aan den burgemeesteer met de betoonde hulde zeer ingenomen te zijn en bij welzijn veel te wil'en zien. H. M. de koningin reed langs Damstraat Hoogstraat, Joclenbreestraat, Valkenburgerstraat, Rapenburg, Rape.uburgerstraat, J. D. Meijerplein, Weesperstraai, Kerkstraat, Amstel Hoogesluis, Westeinde, Stadhouderskade en P. C. Hooftstraat. üp het terrein achter het Rijksmuseum bracht H. M. aan de volksspelen een bezoek. De terugtocht naar het paleis geschiedde door ds P. C. Hooftstraat, L-idschestraat, langs de Keizers gracht naar de Hartenstraat, Gasthuismolensleeg en Paleisstraat. Tegen 12 uur was H. M. op het paleis terug. Woensdagmiddag ruim 2 uur werd door H. M weder een tocht aanvaard en wel door de Kal- verslraat, over het Sophiaplein naar de Regu- liersbreestraat. Het Thorbeckeplein, de Heeren - gracht N. zijde, de Vijzelstraat, Weteringschans (met een bezoek aau den speeltuin) de Vijzel straat en terug naar de Heerengracht (bezoek aan de galjoot)verder langs de Heerengrachi door de Harienstraat naar de Keizersgracht Westzijde, de Prinsensrraatd: j Westerstraai (bezoek aan de speeltuinen), Marnixstraat (bzoek aan de Volksspelen bij de Haarlemmerpoort), Marnixstraat, Willem^traat, Oranjestraat, Haar lemmerdijk, Haarlemmerstraat, Nieuwtndijk. Tegen 4 uur was H. M. op liet paleis terug. Vele houquetten zjjn H.M, aangeboden. Vooral bij de volkssp len achter het Museum vertoefde H.M. geruimen tijd en schepte veel be hagen in de wedloopen met hindernissen, waar over zij hartelijk 1 chte. Zij dankte de commissie met de leiding der volksspelen belast voor het genoten genoegen. Ook het prinsesje deed een rijtoer door de versierde stad. Overal werd het lieve kind met uitbundige geestdrift begroet. Nanwelijks was Woensdag de avond gevallen of honderden handen waren bezig de duizen den lichtjes aan te steken die in grillige lijnen langs front- en gevellijsten loopen. In de Kal verstraat was alles te 8 uren in vol licht. Be halve eene aaneengeschakelde rij Chineesche lam- piops langs de huizen ter wederzij zijn in het midden der straat kronen gehangen van woning tot woningdie met tal van lichtjes in verschil lende kleuren prijken. Op den Dam hulde het electrisch licht uil een tiental lampen stralende het ruime pleiu in vol daglicht. Ook het Rokin was electrisch verlicht. Langs een gedeelte der Heerengracht zijn de lichtjes langs den walkant anngebracfit zoodat het water door de weerkaatsing flikkert van gotidlovers. Onder de eigenaardig verlichte punten noe men wij de: In de bocht van de ïleerengracht ligt het zeventiende-eeuwsch vaariuig (galjoot) door den heer J. Godschalk ontworpen. Het schip is 28 meter laog en de hoogte boven de waterlijn ia aan den spiegel 8 meter. Het spreekt dus van zelfdat het op de ligplaats zelf in elkander is getimmerd. Het vaartuig heeft twee masten, en aan den spiegel bevinden zich twee hooge galerijen door eene balustrade gekroond. Langs de beide zijden slingerden zich bloemguirlandes, waartnsschen de wapens der provinciën zijn aangebracht. Boven den spiegel is in het midden een door lantarens geflankeerd transparant met de wapens van Nederland en VVal- deck-l'yrmonttusschen de wapens prijkt de naam Willemijntjegelijk het vaartuig is gedoopt. Woensdagavond zijn de voornaamste lijnen van vaartuig eu tuigage door middel van 6500 illumineerglazen (5000 ODgekleurd 500 rood 500 melkwit en 600) blauw verlicht, Op twee schuiten midden in den Buiter- Amstelrijst een klassiek gevormde zeskantige tempel op, eveneens ontworpen door den heer J. Gosschalk. Die tempel heeft eene monnuraen tale afdekking en wordt bekroond door eene groote lichtfontein. Aan den top van de fontein bevindt zich een plateauwaarvan op gezette tijden vuurwerk wordt ontstoken. Rondom het gebouwtje bevinden zich zes pyramidenelk bekroond door eene „W" en voorzien van drie lantaarns, de kroonlijst is versierd met wapens en jaartallen en een hekwerk omsluit het ge heel. Zevenduizend lampions in verschillende kleuren zijn voor de verlichting aangebracht. Jammer genoeg is ei.n van de zes zijden niet verlichtmen heeft daardoor eene tuchtiging willen toedienen aai de bewoners van een ge deelte der buurt, die zich aan de medewerking onttrohkeo, Van gemeentewege zijn de volgende illumina ties aangebracht 1°. aan de beide zijden van de Magere Brug over den Amstelmet ongeveer 1400 lampions. 2°. op het Kattenburgplein bestaande uit een Romeinschen tempelver'icbt door 6000 lampio! s eu gekroond door eene W. van gas, 3°. voor de Willemspoortaae de zijde van het Haarlemmerplein met 4000 lampions. 4°. voor het iDgangshek aan het Raadhuis (gasilluminatie.) De illuminatie is over het algemeen uitste kend geslaagd. De kooiogin heeft met het prin sesje gevolgd door een vijftal rijtuigen mpt ge volg van acht tot tien ure in eene open landauer door de stad gereden overal met hartelijke toejuichingen en het zingen der volksliederen begroet. De gansche bevolking schijnt op de been. Overal heerschte volmaakte orde en ongebonden feestvreugde. Het weder hield zich vrij goed. Tot laat in den nacht beweegt zich eeDe talrijke menigte door de straten. Donderdag heeft de roeiwedstrijd plaats gehad op den Amstel. Hare majesteit de koningin trotseerde moedig de flioken bries en verlustigde zich geruimen tijd op het paviljoen van de verecniging „De Hoop" gezeten in het levendige tafereeldal de Am stel opleverde. Het vuurwerk aan den overkant van het IJ lokte Donderdag avond een zeer talrijk pu bliek dat de De Ruyterkaae vulde trots den kouden noordenwind, die aanleiding genoeg ware geweest om het program wat vlugger tc doen afloopen dan thans hei geval was. Overal heerschte de beste stemming. Alleen valt er eer. treurig voorval te vermelden. Een socialist nl. werd in den vooravond in de Ja cob van Gampenstraat door eenige feestelingen in de maling genomen en loste op hen drie re volverschoten waardoor één persoon gewond werd, die naar het gasthuis moest worden ver voerd. De dader is in het politie-bureau op het Leidsche plein iu bewaring gesteld. Volgens het Hardelsblad heeft de koning tot den burgemeester en de raadsleden het vol gende gi sproken „Uit den grond van mijn hart dank ik u. Ik ben niet welsprekend maar uit den grond van mijn hart komt, wat ik zeg. Ik ben er fier op zulk eeue hoofdstad te bezitten. Ik dank allen hartelijk voor de gehechtheid welke ze mij en mijn Huis toouen. Ik vraag den vertegen woordigers der trouwe burgerij bij deze gele genheid mijn dank mijn hartelijken dank daarvoor aan allen over te brengen. Ik ben diep getroffen door al die blijken van gehecht heid mijne heeren." Wat Amsterdam aan de versiering len koste legdeis op geen duizenden te ramer. Een denkbeeld kan men zich echter vormen wanneer men weeldat de sommen die de verschillende buurt-comités te verwerkeu hadden, samen een totaal vormen van bijna drie ton. Voeg dnartoe r.og wat door vele particulieren buiten buurt-comités om is gedaan en men kan veilig een bedrag van een half millioeu als totaal stellen. Het aantal vreemdelingendat Dinsdag te Amsterdam waswordt op ruim 200,000 geschat. Woensdag was het zeker nog dubbel zoo groot. De treinen waren allen stampvol en reeds in den ochtend vas het zoo druk op straat als op het drukste uur van den druksten d'-g in het jaar. Vrijdag ochtend was het weer vroeg reveille, want de Aubade, door 4500 kinderen onder be geleiding van 5 fanfare-corpsen had de belang stelling van duizenden in niet geringe mate opge wekt, en het moet dadelijk gezegdde verwach ting werd nog verre overtroffen. In de grootste orde hadden de kleinen door verschillende ingangen en deuren, bij troepjes onder een kleinoranjevlaggetje geschaard, de nieu we kerk kunnen bereiken, en was de toegang van hier uit naar den Dam, met een lage doch ste vige schutting, gemakkelijk gemaakt, zoodat er van gedrang geen sprake kon zijn. HH. MM. de koning en de koningin met het prinsesje verschenen precies 9 uur met een pracht exemplaar van den feestgids, waarin de feestlie deren zijn opgenomen, in de hand voor het raam van het gewone vertrek des konings naar de Damzijde, toen de verdienstelijke Brandts Buys de verhevenheid beklom,vanwaar hij de duizenden kinderen en 5 orchesten zou dirigeeren. Een korte roffel van 20 tamboers spoorde tot aandacht even aan. Daar zwaait de staf vau den bekwa men dirigent en daar weerklonken uit duizenden kelen de eerste tonen van de Nederlandsche vlag Daar wuift ge weer zoo vrij en blij, Gij Vaderlandsche vaan 1 De commissie van beoordeeling en bekroning kende voor de smaakvolste versieringen den eersten prijs van f50 toe aan den Dam en aan de galjoot, bij loting, f25, eveneens bij loting aan de Kalvcrstraat en Heiligenweg enz, f10 aan den Nieuwendijk, het Gasthuis, de Molensteeg enz. Voorts voor de fraaiste versieringen naar verhouding van de middelen f50 aan de Oude en Nieuwe Willemsiraat en Ridderstraat f 25, aan de Valkenburgerstraat en de Kattenburger straten en f10, van 50 andere straten moest bij loting nog uitgemaakt worden. De prinses maakte Vrijdagochtend weer een rij toer. De koningin met het prinsesje woonden van 1,30 tot 2.20 de Matinée Musicale et Drama- tique bij in de fraaie zaal van het oud-mannenhuis, waarbij de artisten Michelsen benevens Timmer en oude en tegenwoordige leerlingen der tooneel- school medewerkten Daarna maakte de koningin en het prinsesje een rijtoer langs de eilanden, door de Plantage naar het paleis. Een verschrikkelijk ongeluk heeft Vrijdag in den vroegen morgen te Amsterdam plaats gehad. Ongeveer 5 uur brak in de slaapstede „De Witte Engel" in de Sint Pietersteeg door een alsnog onbekende oorzaak een hevige brand uit. Niet minder dan 46 personen waren daar ge logeerd, waarvan de meesten reeds in diepe rust lagen. Ofschoon tegelijkertijd een zware brand in de Gerard Doustraat woedde, was de brandweer spoedig op de plaats des onheils aanwezig, doch kon niet verhoeden dat van de logeergasten in De Witte Engeldie hun leven trachtten te red den door over de daken der belendende gebou wen te vluchten, vier personen levend verbrand zijn, en twee personen ernstige brandwonden bekwamen. De namen der slachtoffers van deze ramp zijn nog onbekend. Een ooggetuige van de ramp schrijft aan het Rott. N. Het was een vreeselijk gezicht die breede vlam men uit de ramen te zien slaan, een vreeselijk gehoor dat weergalmen van het geroep help I nelp dat van alle kanten ons oor bereikte. Het greep ieder aan tóen men vernam, dat vele personen in nachtgewaad moesten vluchten over de daken der aangrenzende gebouwen. Hulp kon niet geboden worden, want het gansche ge bouwde buiten Amsterdam bijna niet bekende slaapstede „De Witte Engel" scheen in vuur en vlammen op te gaan. Het geheel leek één groote vuurzee, waarop niemand zich durfde wagen. Ongeveer vijftig personen hadden daar logies gekregenverreweg voor het grootste deel mannen, die nu allen zoo goed en kwaad het ging, de daken opzochten van de huizen in de onmiddelijke nabijheid. Maar het treurigst van al is dat van die vluch tenden nog vier personen in de vlammen den dood vonden en nog een tweetal belangrijke won den kregenzoodat zij terstond in het gasthuis moesten worden opgenomen. Betreurenswaardig, dat zulk een onheil de feestvreugde in droeflieid deed verkeeren en dat na zulk een onvergelijkelijk genotvollen avond zooveel feestvierenden hun genot zagen vergald en minstens een 4-tal gezinnen een dierbaren doode zullen te betreuren hebben. Waalwijk, 16 April 1887. De regeeriug heeft naar wij vernemen bij de tweede kamer een nieuw artikel ingediend over de verkiesbaarheid voor ds eerste kamer. Volgens dit voorstel zal men om verkiesbaar te zijnmoeten behooreu tot de hoogstaange slagenen en wel 1 op de 2000 (ofschoon de rtgeering het amendement Vau der Oye had aangenomen om het getal te brengen op 1 op de 1500) of een of meer hooge en gewichtige openbare betrekkingen, nader door de wet aan te wijzen moeten bekleeden of bekleed hebbeD. De begrootir.g der gemeerde Drongelen welke herhaalde malen door gedep. staten werd teruggezonden, zonder goedgekeurd te zijo, omdat er geene jaarwedde voor een aan te stellen on derwijzer op voorkwam, is omdat de openbare school aldaar cp 15 Januari jl. 48 leerlingen telde, en de raad weigerachtig bleef, weder niet goedgekeurd. Het tegenwoordig wetboek van strafrecht bedreigt met straf dengeen die wederrechtelijk in de woning van een ander vertoevende zich niet aanstonds op de vordering van of van wege der. rechthebbende verwijdert. Een ingezetene van 's Hage ontving den 17en Maart jongstleden e.:i bezoek van een sjouwer man die hem eene quitantie vertoonde en de betaling daarvan eisebte namens een bleeker met wien de heer des huiz-s geruimen tijd een geschil had juist over dezelfde quitautie. Thans verklaarde de heer aau den sjouwer

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2