Nummer 32. Donderdag 21 April 1887. 10e Jaargang, L Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. De wereldtentoonstelling te Brussel, in 1888. UITGEVER: W aalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. In het jaar 1888 zal te Brussel eene wereldtentoonstelling gehouden worden, waar op het overzicht over en de vergelijking van de in de verschillende landen gemaakte voortbrengselen van een of anderen nijver heidstak zeer vergemakkelijkt zal worden daardoor, dat alle tentoongestelde voorwerpen ééne ruimte zullen worden bijeengebracht, '(die tot denzelfdeu tak behoorenvroeger vereenigde men de voorwerpen in één land vervaardigd. 't Valt niet te ontkennen dat door deze nieuwigheid de studie voor den vakman werkelijk lichter gemaakt wordt, eD dat, zooals met zekerheid te wachten isdien tengevolge ook het practische nut, dat de industrieelen van de tentoonstelling zullen hebben, veel grooter zal zijn dan bij vorige gelegenheden. In zijn streven om den bloei der nijver heid te bevorderen en eenen zoo krachtig mogelijken stoot in die richting te geven heeft het comité besloten dat niet alleen nijverheids voortbrengselen zullen kunnen wor den tentoongesteld, maar ook zulke gedenk schriften aanteekeningen beschrijvingen teekeningen plannen ontwerpen enz., die geschikt zijn de industrie te verheffen; deze zullen gerangschikt worden bij de nijver heidstakken, waarop zij betrekking hebben. Dit heeft wel is waar ook reeds bij vroe gere tentoonstellingen plaats gehadmaar toch is deze aangelegenheid thans een gansch nieuw stadium ingetredendoor dat het comité er zich op toelegt te ervaren, welke vraagstukken bij iedere industrie afzonderlijk op te lossen zijn, om haar tot bloei te bren gen, door dat het er naar streeft deze wenschen en behoeften der industrieelen ter kennis te brengen van de mannen der we tenschap, de ingenieurs, de technici enz. enz., Vrij naar het Hoogduitech van HER MINE FRANKENSTEIN, 8 door LUCIFEE. Hoofdstuk I. EEN GOED BEGONNEN SPEL. Hij bleef een uur en vond mrs. Leeds buiten gewoon boeiend en aangenaam. De gezelschaps juffer zat zijwaarts met een handwerkje bezig, niet meer dan eene grauwe schaduwmaar bare te genwoordigheid gaf den baronet zoowel als der dame een zekere ongedwongenheid. Toen sir Henry zich verwijderde en door de stralen der badplaats wandelde kon hij niet ophouden te deuken aan de schoone oogen en het bekoorlijk gezicht van mrs. Leeds hij hield haar voor de bekoorlijkste vrouwdie hij sinds jaren gezien had. Van dien dag af legde sir Henry het gansche seizoen door dikwijls bezoeken af bij mrs. Leeds. De grauwe gezelschapsjuffrouw was immers steeds bij de handzoodat de lastertongen niets kwaads konden zeggen. Sir Henry had zijne rijpaarden in Brighton bij zich en stelde er een ter beschikking van mrs. Leeds. De weduwe Dam het aanliet een betooverend kostuum uit de stad komen en ging dagelijks met den baronet uit waudelrijden. Ook reed zij in zijn open rijiuig en groette alle be kenden die haar bij zulke gelegenheden tegen kwamen met de trotsche [minzaamheid ecner prinses. Zij maakte met hem tochtjes in zijn prachtig yacht; steeds was de gezelschapsjuffrouw «r bijeindelijk echter kwam het gerucht iu omloopdat zij verloofd waren. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarbo eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. opdat dezen trachten die vragen op te lossen, daardoor eindelijk dat het voor de beste werken in dien geest geldpremiën en wel tot een gezamenlijk bedrag van 500,000 frs., beschikbaar stelt. Op deze wijze is werkelijk iets nieuws ingevoerd dat, als de iudustriëelen het comité bij zijn streven steunen, der nij verheid zeer veel nut kan aanbrengen. Een eerst vereischle voor de verwezenlij king van dit plan is de mededeeling van de wenschen en behoeften, welke de industri eelen van iederen tak hebben, en tot dat- doel heeft het tentoonstellings-comité de voorzitters der verschillende groepen verzocht in dien geest werkzaam te zijn. Door den voorzitter van groep 29 (looierij) is thans de voorzitter der lederbeurs uitge— noodigd de vragen en wenschen te maken welker oplossing en vervulling der looierij ten goede zouden komen. In de buitengewone vergadering van 28 Maart is deze aangele genheid afgehandelden besloten voor te stellen een wedstrijd te openen over elk der onder A, B en C opgegeven onderwerpen. A. Algemeene desiderata. 1. Een model eener looierij en touwerij, met machienen, gereedschap, kuipen, laven werkplaatsen, drooglokalen enz., met plan en begrooting. 2. Een ontwerp voor de oprichting in Belgie eener looierij school met proefstation. 3. Eene volkomene en praktische ver handeling over de lederbereiding, bevattende de meest gebruikelijke looiwijzen en de gewone werkzaamheden der touwerij. 4. Eene nauwkeurige klassificatie der te genwoordig in de looierij gebruikte looistoffen, met opgave van hare sterkte, bijzondere ei genschappen en gebruiksaanwijzing. Verder zal daarbij behooren te worden opgegeven een tanöienweger of een toestel, waarmede gemakkelijk de hoeveelheid vereenzelvigbaar Sir Henry hoorde het en begon na te denken. Het gezelschap van mrs. Leeds was hem onmis baar geworden. Zij kende zijnen smaak en be studeerde dien met een opmerkzaamheid, die hem vleide. Zij las zijne lievelingsboeken, speelde de muziekdie hij het liefst hoorde en verried dagelijks gansch ongewone talenten. Zij scheen bekwaam om zelfs de hoogste plaats te kunnen innemen en met vroolijke opgewektheid dacht hij er aan hoe koninklijk zij in zijn huis zou heerschen. Kortom, als hij zijn eigen hart onder vroeg kwam hij tot de overtuiging dat hij haar beminde niet met het jeugdig vuur waarmede hij zijne eerste te vroeg ontslapene gade had lief gehad maar met de aanmatigende, ijverzuchtige hartstochtelijkheid van den rijperen mannelijken leeftijddie alles eischt maar ook alles geeft. Daar zijne kinderen ver van huis waren had hij een eenzaam leven geleid en zich menigmaal zoo verlaten gevoeld dat hij de helft zijns levens zou gegeven hebben voor wat liefde en deel neming. //Bij Victoria zal ik beide vinden" dacht hij, terwijl zijn edel gelaat ophelderde. „Ik doe mijnen kinderen geen onrecht met baar te trou wen. Mijn zoon zal mijn erfgenaam zijn. Het vermogen mijner dochter wordt door mijn tweede huwelijk niet benadeeld. Nina is 16 jaar oud en zal binnen twee jaar het pensionaat verlaten. Wat kan ik beter voor haar doen dan haar eene tweede moeder te geven jong genoeg om haar vertrouwen te .winnen en oud genoeg om haar te kunnen leiden. Victoria zal voor mijne dochter de beste leidsvrouw zijn als zij later hare intrede doet in de wereld. Ik zal dus in Victoria eene moeder vinden voor mijne dochter en voor mij zelve eene zachte, teerminnende gade. Maar zal sij mij aannemen N°g denzelfden avond verschafle sir Rokeby zich daaromtrent zekerheid. Hij vond de schoone weduwe alleen in haar boudoir de grijze ge- looizuur in schors of extracten kan worden bepaald. B. Bijzondere desiderata. 1. Het beste mes, of de gemakkelijkste wijze om huiden te krijgen geheel zonder sneden. 2. Het beste raiddel of de beste wijze om kalk noodeloos te maken of de beste stofdie de kalk kan vervangen met voor deel in arbeid en prijs. 3. De beste lisseermachinezij moet goedkooper werken en vast leder leveren. 4. Het beste systeem om een geregelde droging van het leder te krijgen dezelfde resultaten gevende als droging door lucht en gemakkelijk aan te brengen op de tegenwoor dige drogerijen. C. Praktische desiderata. De commissie der beurs is van oordeel dat een der wenschen der looierij is een hooge opbrengst te krijgen door natuurlijke middelen en met behoud in het leder van alle eigenschappen, die het moet hebben naar zijne bijzondere bestemming. Voor het welslagen van een dusdanigen wedstrijd is t noodig dat alle mededingers werken in volkomen dezelfde omstandigheden. De commissie stelt daarom voor dat door de zorgen van het bureau 6 huiden Brus- selsche slacht worden toegezonden aan allen, die wenschen mede te dingen. De huiden moeten gemerkt en gelood worden. De prijzen zouden worden toegekend 1. Aan het hoogste wicht 2. Aan den voordeeligsten kostprijs in evenredigheid van de opbrengst. De mededingers zouden zich de gebruikte bijzondere procedé's reserveerenmaar zij zouden de soort en de hoeveelheid looistoffen opgeven. Bijzondere en verschillende wedstrijden zouden worden ingesteld 1. Voor gestreken koe. 2. Voor platen voor drijfriemen volgens bepaalde afmeting. 3. Voor zadelma&ersleder. 4. Voor overleder. De oplossingen behooren te worden gezon den aan den heer Baugnies, looier te Peru- welz, rapporteur van wedstrijd 29, in naam der beurscommissie. Een groot bal is verleden week in het Grand Hotel te Parijs geven door de officieren der re serve en schutterij ten voordeele van de slacht offers der jongste aardbeving in het Zuiden van Frankrijk. Generaal Boulanger opende het bal. Hij was in groot tenue en alle officieren van zyu staf volgden hem. Het Grand hotel had bij deze gelegenheid een zeer krijgshaftig voorkomen. Aan het einde der groote vestibule was een redoute gebouwd met manschappen van alle wapenen bezet en de zalen waren alle met krijgsmans tropeeën versierd. Op de kleine plaats aan de zijde der opera was een bivouac met een mar- keter.ster. Het bal was zeer geanimeerd en ein digde eerst te 3 uur in den ochtend. Van de opbrengst wordt niets gemeld. De bevelhebber van het Fransche maritiem station in den Indischen Oceaan heeft aan de regeering bericht gezonden, dat de Fransche resident den 28sten Maartzonder dat eenig gevecht voorafgegaan was, bezit genomen heeft van de hoofdstad der Comorische eilandenen dat alle hinderpalen tegen Frankrijks bescherm heerschap over die eilandengroep uit den weg geruimd zijn. Verscheiden Russische officieren zijn op het punt zich r.aar Parijs te begeven om generaal Boulanger den eeresabel te overhandigen, waar over onlangs is gesproken. Het is een prachtige Caucasische sabelwaarvan het gevest aan beide zijden bedekt is met brillanten en ander kostbaar gesteente. Op het gevest zijn de volgende woorden zelschapsjuffer was, wat slechts zelden gebeurde, afwezig en bekende haar zijne liefde met hartstochtelijke woorden. De bekoorlijke weduwe bloosde en lachte toe stemmend, haar hoofd met de weelderige zwarte lokken zonk aau sir Henry's borst en de baronet sloot haar als verloofde in zijne armen. Met de voortvarendheid van een jeugdig min naar verzocht hij haar spoedig met hem te trouwen. Verlegen aarzelde zijalsof zij dit uur niet reeds maanden lang vurig verbeid, reikhalzend had tegemoet gezien eindelijk toch gaf zij hare toestemming binnen eene maand te huwen. «Ik sta alleen in de wereld en heb niemand dien ik kan raadplegen", lispelde zij. Er leeft nog een oude tante van mij, die vree.elijk gie rig is, in Londen deze zal mij wel toestaan uit haar huis te trouwen. De bruiloft zal heel stil gevierd moeten worden want zij is eene groote vijandin van alle praal. Ik behoef mij daarover echter niet te beklagen, want alles wat zij bespaart zal eens mijn eigendom zijn. Gaarne zou ik Luttrel bij mij houden, sir Henry. Ik zie Wel dat gij haar niet bijzonder genegen zijt, maar zij was mij een trouwe vriendin in al mijne' bekommernissen nu het geluk mij zoo terleide- lijk toelacht, mag ik haar niet verlaten. Ik mag haar behouden, niet waar Zoo gesmeekt onderdrukte sir Henry zijn teer zin tegen de grijze gezelschapsjuffrouw en stond toe, dat zij bij zijn toekomstige gade zou blijven. Toen zette mrs. Leeds de oorzaak barer verla tenheid uiteen. Zij was eene wees en was zeer jong in het huwelijk getreden met Hugh Leeds, den jongsten zoon eens graven. Deze eerste man, reeds voor vijf jaar gestorven, was een verkwister geweest en had zijne vrouw niets anders nage laten dun eene armzalige rente van driehonderd pond. Hare elegante kleederen waren grootendeels overblijfselen van betere dagen. Hoe zij dan nog op zoo kostbaren voet kon leven en een gezelschapsjuffrouw er op na houden, dat was haar geheim. Haar naam en faam waren volko men vlekkeloosen de strengste beoordeelaar zou niets tegen haar hebben kunnen inbrengen. En toch was zij niets anders dan eene ge- wetenlooze nietswaardige gelukfcoekster. Dit was de vrouw, die de edele galante ba ronet uit liefde tot zijne gade zou nemeu, die hij zijnen naam en den glans zijner maatschap pelijke positie zou geven, die hij lot moeder en leidsvrouw zou maken zijner reine schuldelooze dochter. Zou dit besluit van den argloozen, grootmoedigen verliefde werkelijk lot vervullintr komen t Gebeurde. Een maand later bewoog zich de kleiue bruiloftsstoet door de deuren der St, Georgekerk te Londen. De bruid in een prachtig' haar door sir Henry geschonken lichtgrijs zwaar zijden kleed, met kostbare kant afgezet. Da baron een beeld van stralende gelukzaligheid. De oude tante van mrs. Leeds en nog eenige weinige bekenden maakten het gansche gezel schap uit. Sir Henry's zoon en erfgenaam was in Indië en zijne dochter had men voor de bruilof: niet uit haar pensionaat le Parijs laten overkomen. Het minnende vaderhart des barons had gewenscht zijne dochter bij zijn tweede huwelijk tegen woordig te zien maar lady Rokeby had Nina's aanwezigheid niet verlangd en als eene gunst verzocht, dat de eerste ontmoeting met hare stiefdochter zou worden uitgesteld tot zij lady Rokeby zich aan haren nieuwen toe stand had gewend. Zij gaf voor die eerste ont moeting met Nina te vreezen en in zijn grenze- loozen hartstocht voor Victoria willigde sir Henrv haar verzoek in. J Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1