Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. gegraveerd Rusland aan generaal Boulanger. Leve Frankrijk, leve Rusland! Tussehen twee leerlingen der cavalerie- scliool te Saumurheeft een duel plaats gehad, waarvan een onmiddelijk is gedood terwijl de ander ernstig is gewond. De reden van dit noodlottig tweegevecht is niet bekend. Eene dépêche uit Sartène (Corsica) meldt, dat eene Engelsche stoomboot met 150 passagiers in de straat Bonifacio op de Monniksklippen ge zonken is. Havas bericht dat Paul Déroulèdeten gevolge van een sterfgeval in zijne familie en (dit wordt er ten overvloede nog bijgevoegd) om fa milieredenen zijn ontslag genomen heeft als voorzitter van de „Ligue des Patriotes. Te Bourges heeft een meliniet-oolploffing plaats gehad in de „vuurwerk-school". Een werkman was bezig een met meliniet gevulde bom te ledigen, toen op eens die bom sprong, en de ongelukkige man treurig verminkt, neer- viel. Hij is het eenige slachtoffer. Vijftien onder officieren die zich gewoonlijk in die werkplaats oefenen waren juist afwezig. Het dak van dit gebouw is geheel vernield, en de muren zijn zeer zwaar beschadigd. Een telegram uit Madrid van 16 dezer meldt: Eene bomdie eene ontplofbare stof bevatte, werd met eene reeds aangestoken lont heden avond ontdekt op de trap van de woning van den minister van openbare werken. De lont kon uitgedoofd worden nog vóórdat de bom spror.g. Het is niet bekend van wien die aanslag is uit gegaan. Het Britsche lagerhuis was jl. Vrijdagavond het tooneel van ergerlijke schandalen. In den loop eener redevoering over de tweede lezing der Iersche dwangwetbeschuldigde kolonel Saun- derson een welsprekend redenaar van de Iersche „loyale" partijden heer Parnell en diens vrienden dat zij omgang hielden met mannen waarvan het hun bekeud was dat zij moordenaars waren. De heer Healyvan de Iersche partij, vroeg of die uitdrukking geoorloofd waswaarop de speaker te kennen gaf, dat men zich in het ge regeld debat kon verdedigen en in die beslis sing wenschte hij geen wijziging te brengen daarop verklaarde de heer Healy kolonel Saun- derson ronduit voor een leugenaar. Aangezocht die uitdrukking in te trekken weigerde bij onder luid gejuich zijuer vrienden en werd daarop door den speaker »genoemd" en als een gevolg daarvan voor acht dagen ge- •chorst. Kolonel Saunderson trachtte daarop zijn rede voort te zetten maar werd door den heer Sex ton om opheldering gevraagd. Toen deze niet kwam noemde Sexton Saunderson een „laffen leugenaar", onder bijvoeging: „als gij buiten het huis wilt komen zal ik die leugen in uw keel terugstooten en u afranselen dat gij voor dood blijft liggen." Te midden van dat alles schreeuw den de Ieren aanhoudend „lafaard" en het too neel was onbeschrijfelijk. Na lang aarzelen en veel overred'ng van de zijde des voorzitters, trok kolonel Saunderson eindelijk zijn woorden in waarop de heer Sexton hetzelfde deed. Nog eenmaal werd ditzelfde tooneel herhaald, en na dat de speaker hoop gegeven en vergunning ver leend had omtrent de vorige beslissing nopens de schorsing van den heer Healy eene motie in te dienen liep het incident af. Lit Rangoon wordt gemeld dat een groote samenzwering is ontdekt in Opper-Birmah. Zij had ten doel de Engelschen te verjagen of te dooden de steden van het district Maobin in brand te steken en een anderen koning uit te roepenter vervanging van den ex-koning Thebau. Door de slimheid der Brit9che politie is het complot ontdekt. Een inlacdsch opper hoofd, Myo Oke van Sadaye, heeft der Briische overheid belangrijke diensten bewezen door het aanwijzen en doen gevangen nemen van de hoof den der samenzwering, op een bijeenkomst ter smeding van hunne plannen belegd. Do Daoïeten, die deel zouden nemen aan het complot, hebben Potok in brand gestoken en waren op weg naar een naburig dorptoen een politiecorps hen is overvallen en op de vlucht heeft gedreven. Een oogenschijnlijk door prins Bismarck recht streeks opgegeven communiqué in de „Nordd. Allg. ZeituDg" behelst, dat tussehen Frankrijk en Rusland in den laatsten tijd geene toenade ring meer heeft plaats gehad. l)e staatkunde des Russischen keizers tegenover Duitschland mag misschien onverschillig genoemd worden, maar veeleer vredelievend dan vijandig. Naar luidt van een telegram uit Suez zou Ras Alula, aan het hoofd van 25,000 maD, op marsch lijn tegen Massowah. De stoomboot Veneziabesterad naar Mas sowah is met gebroken schroefas door eene En gelsche stoomboot te Suez binnengesleept. Da kamer ia'Maandag weer bijeengekomen. De minister-president Depretis deed mededecling van de samenstelling van het nieuwe kabinet. Hij verklaarde dat bet voor het ministerie over bodig was opnieuw een programma te gcveD, want de mannen, die het kabinet uitmaken, zijn bekend. Wij hopen, ging hij voort, dat wij bij de kamer eene ruime ondersteuning zullen vin den. Het ministerie zal eene staatkunde volgeD, die in het bijzonder het behoud van den vrede zich ten doel stelt. Wat de quaestie in Afrika betreft, wij zullen ons niet laten melcslepeu in eene gewaagde onderneming. Hierna wees de minister op de noodzake'ijk- heid om maatregelen te nemen, ten einde in den aanleg van spoorwegen te voorzien, en kon digde hij wetsontwerpen aan betreffende de graanrechten. De kamer heeft geweigerd het ontslag van een harer vice-presideuten aan te nemen. De voorgestelde wederinvoering der afge schafte twee opcenten op de grondbelasting wordt door de geheele Italiaansche pers, onverschillig tot welke partij zij behoort, aan eene scherpe critiek onderworpen. Het grootste bezwaar dat eene goede regeling der Italiaansche financiën in den weg staat, schijnt te bestaan in het aan dringen der afgevaardigden op eene steeds groo- tere uitbreiding van het spoorwegnet, ver boven de krachten van het budget. De bevolking van Sardinië blijkt, door bankroeten van spaar- en landbouwbanken, in zoo treurige, armoedige omstandigheden te vcr- keeren, dat uit Oziero een telegram aan de re- geeriog i9 gezonden om uitstel te verzoeken vau het betalen der belastingen. BULGAARSCHE AANGELEGENHEDEN. De correspondent van de „Standard" te Phi- lipopel heeft de regenten Stambuloff en Mutku- roff geïnterviewd die zeiden dat hel regentschap niet voornemens is de groote sobranje bijeen te roepen, dewijl de vragen omtrent verlenging van de macht der regenten en de verkiezing van een vorst niet urgent zijn. Uit Konstantinopel wordt aan de „Times" gemeld, dat de Russische regeering ontevreden is over de houding van de Rumeensche regee- ring tegenover de Bulgaarsche uitgewekenen, daarentegen zou Rumenie de terugroeping vragen wegens zijne woelingen, van den Russischen ge zant te Bucharest. Uit Konstantinopel wordt aan de „Standard" geseind, dat de Russische ambassadeur zijn kuiperijen voortzet om den val van den groot vizier te bewerken en Riaz-Pacha aan het bewind te brengen. Nelidoff eischt tevens de terugroe ping van Riza-Paclia uit Sofia en een ultimatum tot sommatie der Bulgaarsche regenten om bin nen een etmaal af te treden, hetgeen de Porte weigert. De „Daily News" meldt uit Konstan tinopel, dat de Porte weigert het engelsche oor logschip „Sylvia" tot het verrichten van peilingen in de haveu van Smyrna toe te laten; de Turksche regeering schijnt te vreezen dat de ligging der torpedos daardoor verraden zal worden. De keizerlijke familie zou van de reis naar de Krim afgezien hebbenwegens de onrustbarende berichten die uit het binnenland komen. Het hof zal, volgens hetzelfde bericht, tot het einde van Mei te Gatchina blijven en dan Daar Pe terhof gaan. Volgens eene mededeeling van Dr. Werner Siemens in den Electrotechnische Verein bezit de keizer van Rusland de grootste en prachtigste in richting voor electrisch licht in zijn winterpaleis te St. Petersburg. Sedert eenigen tijd zijn alle ver trekken in dit gebouw aan de oevers der Newa gelegen met 12,000 gloeilampen verlicht, terwijl op de binnenplaatsen en op het aan het paleis grenzende gioote plein 56 booglampen zijn ge plaatst. De machines voor deze groote iurich- tingdie bij feesten in haar geheel in werking wordt gebracht, zijn geplaatst in de kelderruim ten en omvatteu 8 stoommachines vaD ongeveer 2500 pkr., die met inbegrip der reservemachines 26 dynamo's drijven. De geheele inrichting is in weinig' maanden door de ingenieurs van het winterpaleis onder medewerking der firma Siemens en Halske te St. Petersburg, aangelegd. Deze firma voorziet eveneens de gehesle Newsky- Prosprect en de Morskyde belangrijkste en sierlijkste 9traten van St. Petersburg met elec trisch booglichtterwijl zij de aanliggend huizen met gloeilicht bedient. Wat electrische ver lichting betreft neemt dan ook St. Petersburg wel de eerste plaats in onder alle steden der wereld. (fQg) Waalwijk, 20 April 1887. Geruimen tijd is 't in onze gemeente rustig geweestmaar eindelijk hebben we toch weer eens een opstootje gehad 't schijnt den Waalwijkers in }t bloed te zitten: tus- schenbeide moet er wat rumoer zijn. De aanleiding was dezen keer het volgende: Reeds sedert eenige weken werd verteld, dat er in de R.K. kerk op verschillende punten vuil werd nedergeworpenmen sprak van lucifers, petroleum, haring- of bokkingkoppen, enz.bij voorkeur koos men de zitplaats des burgemeestersook de stoep voor zijne wo- üing vond men op een goeden morgen met petroleum begoten. Deze laffe handeling werd algemeen af gekeurd de politie bemoeide er zich mede en trachtte de daders op het spoor te komen Nadat al een paar personen als zoodanig waren gedoodverfd, werd eindelijk de daderes gesnapt, die na eenig tegenstribbelen bekend heeft. Nu was het lieve leven aan den gang. Reeds Zondagavond liepen troepen, meest jongens, door de straat, verschillende liedjes zingende, die bij vroegere gelegenheden had den dienst gedaan en waarop nu zoo goed en kwaad als 't ging eenige zinnen pasklaar waren gemaakt, op het feit betrekking heb bende. Verder liep alles toen rustig af. Niet alzoo Maandag. Tegen het vallen van den avond waagde zich de bedoelde juffrouw buitenshuisbij haar terugkeer werd zij ge ëscorteerd door een groot aantal jongens, die haar allerlei liefelijkheden naar het hoofd wierpen. Toen het donker begon te worden liepen verschillende groepen langs de straat; de nieuwsgierigen uit onze gemeente, versterkt door een groot contingent uit Baardwijk en Bezooiensloten zich daarbij aan en op een gegeven oogenblik stond er voor de woning der bedoelde persoon een ondoordringbare menschenmassa. Een gelegenheidslied werd aangeheven, maar dit ging nog niet al te best, men scheen 't nog niet goed te kennen verschillende kreten werden ge hoord eneensklaps werd de in de na bijheid staande gaslantaarn uitgedraaid. De politie bevond zich tussehen de volksmenigte, maar kon in de duisternis niet beletten dat er een achttal ruiten werden ingeworpen. Ook de burgemeesteromhangen met het teeken zijner waardigheid verscheen op het terrein. Nadat de uitgedraaide lantaarn weder ontstoken was werd er last gegeven de menigte te doen circuleeren, maar dit ging zoo heel gemakkelijk niet. Een paar maré chaussees geraakten hierbij in het gedrang en zagen zich verplicht van hunne wapens gebruik te maken. De andereu, die tot hun ontzet opdaagden, deden insgelijks en in een oogwenk regende het slagen op de hoofden en ruggen der naastbijstaanden. Een paar personen werden vastgegrepen maar later weder losgelaten. Nu was de groote opeenhooping verbroken; nog verzamelden zich hier en daar wel groe pen, maar langzamerhand verminderde de menigte en om half twaalf was alles op straat weder kalm. Dinsdag in den loop van den dag zijn twee personen aangehoudenverdacht van opruiing. Heden zijn zij naar 's Bosch overgebracht. Gisteren avond was er weer een groote menigte op de been, die tot ongeveer 11 uur zingend de straat op en neer wandelde voor het bewuste huis. De politie was natuurlijk weder tegen woordig maar alles is gelukkig afgeloopen zonder verstoring der orde. Jammer is 't maar dat dit ook Maandag niet 't geval is geweest, want nn zullen enkele personen misschien nog al zwaar moeten boetenterwijl zij die de aan leiding van alles genoemd wordtvoor 't geval zij schuldig wordt bevonden en veroordeeldwellicht één gulden boete krijgt. Door W van den Broekte Bezooien, is met gunstig gevolg het examen afgelegd als onderwijzer. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit ven den Ssten April 1887 (Staats blad no. 48), waarinop grond dat het noodzakelijk isde. ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1882 en de inge lijfden bij de zeemilitie der lichting van 1883, na het verstrijken van hunnen gewonen dienst tijd alsnog in dienst te houdenbepaald wordtdat de afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1882 en aan de ingelijfden bij de zeemilitie der lich ting van 1883 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wetstrekkende om hen tot langeren dienst te verplichten. De zomerdienst op de spoorwegen zal 1 Juni een aanvang nemen. Bij de ingezetenen van 's Bosch circu- lteren adressen aan den gemeenteraad, de strekking hebbende om den raad te verzoe ken, dat hij besluite, geen nieuwe concessie te verleenen voor de exploitatie eener gas fabriek, maar die exploitatie na einde van de loopende overeenkomst in eigen beheer te nemen. Adressanten voeren als gronden voor hun verzoek aan slechte hoedanigheid van het gas, grooter verbruik in den laatsten tijd van 25 pet. niettegenstaande zij niet meer pitten branden dan vroeger, en de wensche- lijkheid, dat de groote winsten, die overal elders eigen exploitatie voor de gemeentekas afwerpt, ook hier te haren bate komen en niet ten deel vallen aan eene particuliere onderneming. De afdeeling EindhovenHelmond der kiezersvereer.iging „Noordbrabant" heeft voor de a.s. verkiezing voor de tweede kamer we der tot hare candidaten geproclameerd de heeren dr. Vermeulen en rar. Van Baar, en daarna eenparig besloten niet toe te treden tot den algemeenen bond der katholieke kiezersvereenigingen in Nederland, omdat het reglement van dien bond de vrijheid der afdeelingen te veel aan banden legt. Te Made en Drimmelen is van den directeur-generaal der Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen bericht ont vangen dat gunstig is beschikt op het ver zoek van burg. en weth. om bij de volgende dienstregeling van het spoor Zwaluwe-Waal- wijk den naam van de stopplaats „Sluizenweg" te veranderen in „Made en Drimmelen". Ook zal de aansluiting van het spoor in de richting van België en Zeeland naar Waal wijk beter geregeld worden. Door den heer Miessendirecteur der Tilburgsche weefschoolis op eeu Jacquard weefgetouw het portret van Z. M. den koning vervaardigd. Het h een kunststuk van weefkunst, niet alleen omdat men het op het eerste gezicht voor eene crayon-teekening zou houden maar ook omdat de gelijkenis zeer treffend is en de lijnen zuiver zijn uitgevoerd. De Duitscher Carl Lobitz die nog altijd gedetineerd blijft wegens vermoedelijken diefstal met inbraak te Tilburg, werd Donderdag door de rijkspolitie naar Esschen gebrachtom daar voor den Belgischen rechter van instructie te worden geconfronteerd. Vrijdag en Zaterdag zijn wederom enkele per sonen uit Tilburg te Breda in verhoor genomen. Vrijdagnacht ontstond een hevige brand in de woning, schuur en sta!, onder Ooster hout bij Breda, bewoond door de wed. Weterings met haar gezic bestaande uit vier personeu. Alles werd in de asch gelegd en van den in- l boedel is weinig gered. Op vermoeden van brandstichting is de dader ontdekt en reeds tot bekentenis gebracht. Deze is de eigenaar van het huiszekere A. van G., wonende te Oosterhout en dienzelfden dag in ondertrouw opgenomen. Hij bekende den brand geslicht te hebben om uit de assurantie-penningen het noo- dige voor zijn huishouding aan te schaffen. Ware niet toevallig een landbouwer uit Gilze die van de Groenedijkscbe stoomboot kwam voorbij het brandende huis gekomen die nog tijdig waarschuwde, dan zouden de bewoners ziju verbrand. Door een feilen brand is te Veenhuizen een boerenhuis vernield. De Asser Courant schrijft dienaangaande het volgende Een zoo schrikkelijk toor.eel als zich heden nacht alhier voordeed herinnert de oudste amb tenaar zich niet ooit te zijn voorgekomen. De boerderij van den wijkmeester Oostbe- hoorende onder het 2de gestichtis in minder dan een uur tijds met al wat er zich in eu bij bevond eene prooi der vlammen geworden. Ge lukkig evenwel zijn er geen meDschenlevens te betreuren. Slechts één varken i9 ger*d terwijl als het ware in een ommezien door de woedende vuur massa 13 melkkoeien, 3 driejarigen, 3 vaarzen, 3 pinken 3 paarden eenige kippen en 3 karn honden werden verteerd welke laatsten builen aan kettingen gelegen zelfs niet konden wor den losgemaakt. Hoe groot dus wel de schade Yoor het rijk in deze is, valt moeielijk te begrootendoch zeker en duidelijk is het dat dit eenige dui zenden bedraagtdaar van de drie hooi- en korenbergen die in de onmiddellijke nabijheid der veeschuur stonden ook zelfs bij het wer ken met 3 spuiten, niets kon worden behouden. Natuurlijk was men het eerst van het 2de gesticht met de spuit aaowezig, daarna van het le gesticht (het verst afgelegen) en daarna vsn het 3e gesticht, Vele banden waren dus druk in de weer, doch van blusschen of iets behouden mocht geen sprake zijn. De heer Oo-t en zijn gezin hadden zich reeds vroeg te bed begeven zooals dit bij hen de gewoonte is, en te circa 11 uur gewekt door het vreeselijk alarm van den stalknecht en het vee wa9 men nog juist bij tijds in staat buiten te komen al was het dan ook half gekleed. Zeer gelukkig is het ook dat de heer Oost wat ziju meublement betreftwas geassureerd. De oorzaak kan nog niet met zekerheid wor den meegedeelddoch men vermoedt dat het in de paardenstal een begin heeft gehad en aan kwaadwilligheid moet worden gedacht. Vrijdag avond te ruim 5 uur is er in de pas torie te Brakel brand ontstaan door het vuur- valten van een kraaiennest in eer. der achoor- steenen. Door spoedige ontdekking en gepaste maatregelen slaagde men er weldra in de vlam te stuiten en verdere uitbreiding er van te voor komen, zoodat de bewoners gelukkig, behalve eenige waterschade, met den schrik zijn vrij gekomen. Dezelfde jongens, die zich te Tilburg reeds herhaalde malen aan diefstallen van geld uit winkel'aden schuldig maakten, en waarvan één naar een verbeterhuis zal worden opgezouden, zijn dezer dagen weder betrapt, toen zij bij een slager op den Heuvel aldaar de winkelladeu

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2