ft: Waalwijk, 30 April 1887. Engeland. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. gewonnen te hebben beweert hij dat de Fransche lezing over de zaak de juiste is. Schuaebelé zou namelijk op het Fransche gebied iu hechtenis zijn genomen. Ook loopt het gerucht dat de Duitsche com missaris Gautsch die de arrestatie heeft bevolen, verplaatsing heeft aangevraagd omdat zijn han delwijze algemeen afkeuring ondervindt. Uit Nancy wordt gemeld dat het toezicht in de geannexeerde rijken verdubbeld is. De reizi gers die uit Metz komenbevestigtn dat een brigade agenten uit Berlijn is gekomen en zich in de stad Metz heeft verspreid. Bij de geringste anti-Duitsche manifestatie treedt de politie op. Een groot aantal reizigers die uit de richting van Pruisen kwam werden deze week voor de eerste maal aan de Fransch- Duitsche grens ondervraagd. De minister van koophandel heeft voor eenigen tijd den wensch te kennen gegevendat de stad Parijs voor hare gemeenlelijke inrich tingen eene afzonderlijke tentoonstelling op de wereldtentoonstelling van 1889 zal vormen. De prefect der Seine heeft daarop eene commissie belast met het onderzoek dezer zaak. Deze heeft thans haar rapport bekend gemaakt. Daaruit blijkt dat zij voor de afzonderlijke tentoonstelling der stad Parijs eene ruimte verlangt van hoog stens 3000 vierkante meter tegenover de machine galerij. De kosten van deelneming van de beide prefecturen der Seine en van politie en voor het openbare weldadigheidsbestunr zouden gezamenlijk 357,200 fr. bedragen afgezien van de kosleG van inrichting- en algemeene uitgaven waarvoor bij de tentoonstelling van 1878 voor hetzelfde doel 180,000 fr. waren toegewezen en die ook nu zullen worden toegekend vermeerderd met 50,000 fr. voor onvoorziene uitgaven. Nadat voor eenige dagen een vreeselijke brand op de heidegronden in het departement der Gironde had gewoed is aldaarbij Mar- cheprime op nieuw brand ontstaan die door een hevigen wind aangewakkerd zich over ver scheidene kilometer uitbreidde. Drie uren lang hebben mannen en vrouwen omgeven door vlammen en rook den brand trachten te stuiten. Hunne pogingen schenen te gelukken maar de wind die reeds was gaan liggen verhief zich weer ten gevolge waarvan de vlammen opnieuw aan het woeden gingen en de weg van Bordeaux naar Bayonne bedreigd werd. Do boeren haast ten zich hun vee in veiligheid te brengen en na veel krachtsinspanning is het gelukt den voortgang der vlammen tegen te gaan. De schade is onberekenbaar. Voor eenigen tijd verscheen er van een Russiscben uitgewekene, Bokhanowski genaamd, die zich uitgaf voor een nihilist een geschrift waarin verklaard werd dat de Russische nihilisten «de propoganda door de daad" hebben laten varen en zich voorgenomen hebben zich te be palen tot „de propaganda door overreding," en dat zij mitsdien onschuldig zijn aan den jongsten aanslag tegen den czaar. Tegen dit geschrift nn is de nihilist Lawroff, de erkende leider der Russische nihilisten te Parijsin een gesprek met een medewerker van „la Matir." nadruk kelijk opgekomen. Hij verklaarde geen begrip er van te hebben wie deze inlichting omtrent de nieuwe tactiek der nihilisten kan hebben verstrekt. Geen der Russische uitgewekentn zou „met een goed geweten" zijne hand onder zulk een geschrift kunnen zetten. Hij deelde verder verscheidene bijzonderheden mede aangaande eenige gebeurtenissen in Rusland doch de hoofd zaak is dat de nihilisten blijven wat zij geweest zijn. De miuister van buitenlandsche zaken heeft bericht ontvangen dat de Duitsche regee.ring al de_ stukken betreffende het door hare ambtena ren ingestelde onderzoek in de zaak van Schnae- bele in haar bezit gekregen. Hetzelfde maakt Havas in eene dépêche uit Berlijn bekend. De dépêche voegt er bijde zaak is goed op weg (om geschikt te worden), en wel mogelijk dat zij reeds zoo spoedig op bevredigende wijze wordt geregeld, dat het noo- deloos is de stukken betreffende het Duitsche onderzoek naar Parijs te zenden. Zijn de geruchten te gelooven, dan zal de commissaris der grenspolitie Schoaebelé spoedig op vrijs voeten zijn. Men wil namelijk, dat de Duitsche regeering het ongelijk harer ambtenaren inziet en dientengevolge zoo spoedig mogelijk de zaak opgelost wenscht te zien. Voor de ïust te Parijs en in Frankrijk over 't algemeen is het te hopen dat spoedig aan het conflict een einde komtwant de Parijsche bladen dezer dagen loopen over van alarmeerende berichten welke niet anders dan de opgewondenheid nog'kunnen verhoogen. Men deelde namelijk mede dat de minister Flourens geheel onverwacht het diner en de receptie bij den Argentijnschen gezant zou verlaten hebben dat Duitschland de onderhan delingen op de lange baan schoof om de gemoe deren op te winden en dat de zaak Schnaebelé bijgelegd zou wordeD, maar dat het binnen tien weken een nieuw incident in 't leven zou roepen, omdat het thaus zich nog niet sterk genoeg gevoelt om hoog spel te spelen. Het gevaarlijke van deze beweringen zal ieder gemakkelijk doorgronden. Ofschoon de regeering alle hoop heeft dat de zaak geschikt zal worden neemt zij maatregelen evenals Duitschland dat zoo noodig de- verde digingsmiddelen in orde zijn. 1 torpilleurs die kalm de manoeuvres in de Middellandscbe zee uitoefenenhebben bevel ontvangen naar de ha vens terug te keereD. Een der zonen van koningin Victoria, de her tog vau Connanghtdie opperbevelhebber der troepeu in de Britsch-Indische residentie Bom bay iszou het gouden feest zijner moeder niet kunnen bijwonen omdat, volgens de wet, een opperbevelhebber in lodië «iet naar Europa te- rugkeeren ban zonder beschouwd te worden als van zijn ambt ontheven. Er is echterten einde dit bezwaar uit den weg te ruimen, bij het parlement een wet ingediend, waardoor den hertog van Connaught voor dit bijzondere geval verlof wordt verleeud om naar Engeland over te komen. Koningin Victoria heeft van Aix uit een uitstapje naar het vermaarde likeurklooster „la Grande Chartreuse" gedaan. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk als men oppervlakkig zou denken. Volgens de reglementen der orde toch is het ten strengste verboden dat een vrouw het klooster betrede en moest voor dit bezoek aan den paus dispensatie gevraagd worden. Be halve de Engelsche koningin heeft nog slechts éen vrouw, koningin Margaretha van Italië het klooster bezocht. Uit Liverpool wordt liet overlijden bericht van den speculant Morris Rangerin der tijd de „Katoenkoning" genoemd. Hij was de held van de groote katoenspeculatiewelke voor eenige jaren de wereldmarkt in beroering bracht. Hij won veel geld met groote speculatiën, maar verloor dat op dezelfde wijze. In 1881 had hij 450,000 balen katoen opgekocht, maar zijne be rekening faalde en hij verloor. Twee jaren later speculeerde hij, in afwachting van een overvloe diger! katoenoogst op een daling der prijzen maar de opbrengst van den oogst viel tegen en Ranger ging faillietmet een tekort van f 1,080,000 (f 12,960.000), Hij had in dat jaar in zijn zaken een bedrag van 7 millioen pond st. (f 84,000.000) omgezet. In het huis van afgevaardigden is in derde lezing het wetsontwerp betreffende de ker kelijke politiek, in hoofdelijke stemming, met 243 tegen 100 stemmeD aangenomen. Twee en veertig leden onthielden zich onder dezen be hoorden er 26 tot de vrij-conservatieven 8 tot de conservatieven en ongeveer 8 tot de nationaal- liberalen. De „Nordd. Allgemeine Zeitung" zet het geval van Schnaebele uiteen, zooals dit gebleken is uit onderzoekingen op verzoek van het mi nisterie van buitenlandsche zaken ingesteld door de rijksjustitie. Volgens de uiteenzetting was er eene instructie geopend tegen den handelsagent Klein te Straatsburg, en den fabrikant Grebert, te Schiltigheim wegens het bekend maken van vestingplannen en landsverraderlijke berichten. Het bestaan eener verbinding met den Franschen politiebeambte Hirschbauer is erkend. De brie ven werden ook aan den chef van het „Bureau des Renseignements" Vincent, te Parijs, ge adresseerd, Schnaebele heeft te dezer zake bij eenkomsten gehad en gecorrespondeerd. Schnae bele werd op last van den rechter van instructie gevangen genomen. De gevangenneming heeft gelijk bewezen is, plaats gehad op Duitsch grond gebied. Hij heeft erkend drie brieven geschre ven eD eene als landsverradelijk gekenmerkte correspondentie, verzonden ie hebben. Een dépêche uit Berlijn aan de Soleil ver meldt een feit dat aan, de Laurahütte in Silezië heeft plaats gehad.. Een Duitscher, die over de Russische grens wilde gaan werd door een Russischen grenswachter aangehouden die hem in hechtenis nemen wilde. D ardoor ontstond eene worsteling, waarin de grenswachter ter waarschuwing van den wachtpost zijn geweer in de lucht afschoot, maar voordat de Russische wacht uitkwam, schoten Duitsche grenswachters hun landgenoot te hulpdien zij bevrijdden den Russischeu wachter ontnamen zij het ge weer. Een ooderzoek is terstond ingesteld. Te Petersburg begon Woensdag voor het ge rechtshof van den senaat het proces der samen zweerders, die den 13 Maart een aanslag gedaan hebben op het leven van den czaar. Er zijn 28 personen beschuldigd van hieraan deel te hebben genomen. Dertien hunner zijn tijdig gevlucht. Onder de vijftien gevatten die op de bank der beschuldigden zitten zijn er drie Polen uit Wilna. Voor het overige moet het plan tot den aar.slag uitgegaan zijn van Polen die hunnen zetel van samenzwering te dier plaatse hebben. Drie der beschuldigden die bommen met zich voerden, zijn de studenten Genoraloff en Stepanoffuit het Kubanische koznkkendistricteu Andrejewski uit Tomsk. Er zijn drie vrouwen opgeleid voor vroedvrouw op de bank der beschuldigden de overigen 12 in getal zijn mannen. Het proces is gevoerd met gesloten deuren. De „Times" verneemt uit St. Petersburg dat de staalsprocureur de doodstraf eischt tegen 12 der mannen en 3 der vrouwen die wegens het komplot tegen deu keizer terechtstaan, Naar de „Daily News" uit Berlijn ver neemt stelt Rusland voor aan Turkije kwijt schelding der krijgsschauing te verleenen tegen afstand van grondgebied in Klein-Azië. De „Daily News" verneemt uit Petersburg, dat de Russische gendarmeriechef Orscheffsky alvorens af te treden den czaar een belangrijk rapport overhandigdeaantoonende den beden ken binnenlandschen toestand des rijks welken geheime rapporten der politie als onhoudbaar voorstellen zoodat eene spoedige wijziging al- lernoodigst is. Dit rapport maakte eenen ge weldigen indruk op den keizer. Zondag avond werden er revolutionnaire plakkaten te Petersburg verspreid welke den czaar en de hooge poli - tin beambten alsook de rechters met don dood bedreigden indien er eenig medeplichtige aan het komplot tegen 1 den keizer veroordeeld en terechtgesteld mocht worden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 1 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacium" Aan de Phantasie Meijroos. Rembrandt Verhuist. Werr ist unser Mann Zöllner. Op initiatief van ons gemeentebestuur is ten opzichte van het wets-ontwerp voor het gedeelte spoorweg Cromvoirt's Bosch het volgende adres gezonden aan De tweede kamer der staten generaal: Geven met gepasten eerbied te kennen: De besturen der gemeenten Waalwijk, Baard wijk DrunenNieuwkuik en Vlijmendat zij met leedwezen kennis namen van het on gunstig verslag der commissie van rapporteurs over het wets-ontwerp voor het te bouwen gedeelte spoorweg Cromvoirt—'s Bosch; dat na het intrekken van 't vorig ontwerp ten deze, 't welk in October 1883 uwe ver gadering bereikte een tijdperk is verloopen van ongeveer 3 jaren en thans door de re geering, met inachtneming van de algemeene belangen van handels-verkeer en scheepvaart, al het mogelijke is gedaan om aan de des tijds gerezen bezwaren zooveel doenlijk tege moet te komen; dat adressanten zich de vrijheid veroor loven uwe hooge vergadering in herinnering te brengen dat de spoorweg Zwaluwe—'s- Bosch is gedecreteerd bij de wet van 10 November 1875zijnde er alzoo sedert dat tijdstip 12 jaren verloopen terwijl het bou wen van het voornaamste gedeelte van den spoorweg aansluiting aan de hoofdstad van Noordbrabant nog steeds op zich laat wachten dat men de gegronde hoop koesterde, dat het oogenblik nu eindelijk zou zijn aangebro ken, waarop door de wetgevende macht hare goedkeuring zou worden verleend aan een ontwerpdatals de uitkomst van jaren studieop afdoende wijze voorziet in de behoeften van het handelsverkeer, en op de meest gewenschte wijze de gemeenschap pro jecteert van den provincialen weg van de Langstraat met de stad 's Hertogenbosch dat de bedenkingen in het afdeelings-ver- slag der kamer kenbaar gemaaktin hoofd zaak haren grond vinden in financieele be zwaren; daarbij is echter in het oog te houden, dat onder de geraamde kosten ad 2.766.000, niet slechts begrepen zijn de werken te 's- Bosch maar ook het kostbare gedeelte spoor weg van Vlijmen tot die plaats ter lengte van ongeveer een uur gaans dat, zoo als boven gezegd, het niet te be twijfelen valt of het mogelijke is gedaan 0111 het werk op de minstkostbare wijze interichten, zoodat het zeer te betreuren zou zijn, indien het nu ingediende aller belangen bevre digende plan werd ter zijde gelegd, en daar door tevens de zoo gewenschte en sedert jaren verbeide aansluiting te 's Hertogen bosch alwederom zou worden verschoven wellicht tot een nog zeer verwijderd tijdstip. Redenen waarom adressanten uwe kamer beleefd maar met den meesten ernst verzoe ken, het thans aanhangig ontwerp ter zake, onveranderd tot wet te verheffen. 'tWelk doende enz. Gisteren op klaarlichten dag werd een in woner van Besooien bij zijn tehuiskomst gewaar, dat hij voor een betrekkelijk groot bedrag was bestolen. Gedurende zijn afwezigheid had men zich toegarg weten tc verschaffen tot zijn gesloten woning en daarna het kabinet opengebroken en het voorhanden zijnde geld medegenomen. De politie, hiervan onderrichtwist spoedig de vermoedelijke daders in handen te krijgen" alsmede het grootste gedeelte der door hen ge- stolene en reeds in veiligheid gebrachte con tanten. Spoedig bekenden de beide aangehoudenen waarvan de een pas even 16 jaren oud is. De huisdeur hadden zij door middel van een haak geopend. Na lang dralen erkenden zij ook de bedrijvers te zijn van eenige vroeger gepleegde diefstallen. Zij zijn ter b« schikking der justitie naar 's Bosch overgebracht. Na een warm debat over artikel 139 is het amendement Kerkwijk om de benoeming van burgemeesters bij de wet te regelen na sterke bestrijding der regetring verworpen met 55 tegen 19 stemmen. Het amendement-Schaep- mati om de benoeming van burgemeesters door den koning te behouden raar verder wettelijke regelen te stellen werd ook verworpen mei 43 tegen 31 stemmen. De tweede kamer heeft het vierde hoofdstuk der nieuw^ontworden grondwet aangenomen met 48 tegen 14 stemmen. Aangenomen is met 52 ttgen 3 stemmen het omwerp tot verdaging der periodieke verkiezingen tot 30 Augustus a. s. Voorts is aangenomen met 40 tegen 19 stem- meu het ontwerp tot verlenging van den militie- dienst der landmilitie van 1882 en der zeemi litie van 1883 met een jaar. De rege.eriug her- haaide dat deze maatregel noodig was om voorbereid te zijn voor alle eventualiteiten en verklaarde tevens dat zij alles zou doen om de bezwaren van den maatregi-1 voor de plaatsver vangers van 1888 en de schutterijen te verminderen. Woensdag 4 Mei zal te 's Gravenhage eene derde vergadering worden gehouden van gedeleg. der R. K. kiesvereenigingen, als vervolg op die van 6 April. Men hoopt dan den bond voor Noord en Zuid-Holland voorgoed tot stand te brengen en een bestuur te kiezen. Te Tilburg had zich zekere v. d. S., bij gelegenheid der wedrennen te Brtdauit het ouderlijke huis verwijderd met achterlating van het bericht dat hij niet terug zou komen. Thans is zijn lijk te Breda uit het water opgehaald. -- Twee der grootste boerderij-n in de ge meente Heeswijk zijn met de daarbij staande schuren en stallen geheel afgebrand. Zij waren het eigendom van J. Gloudemans en J. v. d. Boom. Van eerstgenoemde kwamen eerr paard en veulen eene zeug met biggen en twee kal veren in de vlammen om. De brand is ver moedelijk ontstaan door het vuur van den bakoven. Een aardige huisbaas De schilder te Berchem nabij Oss had voor huurder een smid. Of de huurder niet op lijd betaalde of dat de schildir liever zelf het huis bewoonde is niet bekend maar zeker is het dat de smid het huis uit moest eu het liefst niet deed. Or,ze huisbaas scheen lang niet ge makkelijk. Althans op 25 dezer moet hij gezegd hebben dat hij zijn huis wel ontruimd zou krijgen. Toevallig brandde dienzelfden dag het huis af en even toevallig werd de schilder huisbaas dienzelfden dag door de marechaussees van Oss te Berchem aangehouden en naar Oss getransporteerd. Nog op den 25 April kwam te Oss het gerecht uit den Bosch aan en was een groot gedeelte van den nacht te Berchem en te Oss met de voorloopige instructie bezig. Het gevolg was dat de Berchemsche schilder A. v. Z. Dinsdag op transport ging naar den Bosch. In onze provincie o. ate Asten Heeze en Geldrop, zijn in den laatsten tijd gevallen van pokziekte voorgekomenwaaronder met doodelijken afloop. Te Daarlerveen is afgebrand de briquet- tenfabriek behoorende aan de kil. Levert en Steffens, De fabriek was geassureerddoch duizenden briquettes niet. De oorzaak is onbe kend. Er komt meer en meer teekening in het tentoonstellingsterrein. Een beetje regen schijnt ook voor het ojjschieten van gebouweu voordeelig te wezen. Op liet marktplein zijn er al acht of negen waaraan druk geha merd wordt. Yan de meeste is de karkas al gereed. Dit zijn allen nog burgerwoningen, al zijn er onder van respectable afmeting. De groote openbare gebouwen waag stadhuis, visch- markt bestaan nog slechts in teekening, maar ook daaraan wordt spoedig begonnen.' In een van die burgerwoningen komt een sigarenwinkeltabak en pijpen echte Goud- sche zal men er ook kunnen krijgen. De heer Petit, die het onderneemt, heeft zich voorgesteld dit zaakje eens geheel naar den aard te behandelen. De geheele inwendige inrichtingtot de kleeding der verkoopers toe, zal er 17de eeuwsch zijn. Alleen de tabak puik-raodern 17de eeuwsche baaltjes zullen wel voor goed tot de geschiedenis be- hooren. Rechts van het tentoonstellingsgebouw is een Engelsche tuin ontworpenbestemd ook voor de bijbouwtjes in vrijen stijl. De grond wordt genivelleerd. Onder toezicht van den tuinbouwarchitectden heer Leonard A. Springer, worden perken en paden gemaakt. De graszoden worden reeds gelegd. Over eenige dagen komen de heesters en planten. De paden worden zoo goed mogelijk hard gemaakt. Een raenschlievend stadgenoot meenend dat men er misschien toch een en kele maal last zou kunnen hebben van koude voetenheeft al aangeboden op dit gedeelte van het terrein een kiosk to zetten met een probaat geneesmiddel tegen deze kwaal. Dit aanbod is gracelijk aangenomen. Trouwens ook hier komen meer dergelijke inrichtingen met huismiddeltjes uit de gezonde apotheek, zoodat ook dit gedeelte van het terrein een heel aardig aanzien zal verkrijgen. Dinsdag; avond omstreeks 10 uur onstond te Waalre bij Eindhoven brand in het huis van de Ge'or. Verhees. De woning brandde geheel afterwijl eenig vee een groot gedeelte huis raad en het aanwezige graan, hooi en stroo eene prooi der vlammen werden. Alles was verzekerd. Te Stein bij Beek (Limburg) geraakte een 14-jarige knaap onder eene met brikken geladen kar en werd zoo hevig gekneusd, dat hij eenige oogenblikken later onder de hevigste pijnen den geest gaf.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2