Engeland. BUITENLAND. Belgie. Italië. Turkije. Rusland. Duitschland. Frankrijk. Amerika. BINNENLAND. Oostenrijk. betoog „'f0 JV' dat A Qe knat**. de prijslijst is laag en er tegen-- tos'M i*dec gewezeu dat er gezegd ia, niet hooger zullen loopen dan -r,nw°ordig. ,Pe heer idéé ]0Sf\ro' ean der Heijden: Dat is geheel tegen ajs da gaat het weder dezelfde weg in »r -gei". Het tarief mag laag zijn maar ik ge ut wij geen van allen zoo'n goede zaken maken de apothekers, zelfa bij dat lage tarief. Ik ju niet loten maar vragen wie de meeste kor ting geeft en dezen de leveling voor geruimen tijd opdragen." De heer Timmermans Wz. „De voorzitter heeft gezegd van het te probeeren gedurende één jaar; het eerste loopt van Augustus tot ulto December als het nu blijkt nadeeliger Ie zijn dan zijn B. en W. geneigd te veiandereD. Er is den laalstcn tijd heel veel over die zaak ge sproken en B. en W. hebben gemeend te moeten toegeven aan den aandrang om het tarief te volgen. De heer van der Heijden „Mijnheer Tielen heeft mij meermalen gezegd dat zijn vader te Drunen die er paard en rijtuig op moet na houden nog niet lang geleden voor geneeskun dige behandeling en levering van geneesmiddelen aan armlastigen minder kreeg, dan vroeger hier enkel de apothekersrekening bedroeg." De heer Bayens „Gaarne sluit ik mij aan bij het voorstel van der Heijden; als er gebouwd moet worden geeft men belanghebbenden bestek en teekeuing en daarnaar regelen zich de aan nemers. Hier hebben de apothekers ook een bestek, namelijk het tarief Opwyrda; die daarop de meeste korting kan geven is leverancier." De voorzitter „Ik zal dus het voorstel vac der Heijden in stemming brengen.' De heer Timmermans Wz. „Met uw verlof, er wordt dus overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten dat de berekening zal plaats hebben volgens het tarief van Opwyrdaen vervolgens zal wordeu uitgemaakt of er reductie op dat tarief zal gevraagd worden." De voorzitterJuist. Het voorstel van B. en W. aangenomen zijnde wordt dat van den heer van der Heijden ins gelijks goedgekeurd met 8 tegen 2 stemmen zijnde die van de liecren Timmermans Wz. en Zijlmans. De heer Ingen-Housz verlaat de vergadering. De voorzitter„zijn er ook nog heeren die het woord verlaugen De heer Van der Heijden „ja, mijnheer de voorzitter, ik wensch nog eens terug te komen op den Kerkpad. Als Bezooien dan niet mede wil helpen, laat ons hem dan alleen wat.in orde makenop 't oogenblik is hij weder onbegaan baar. De voorzitter „Er is aan 't gemeentebestuur geschreven maar geen antwoord terug ontvan gen. We zullen nog eens schrijven." De heer Quirijns. „De raad van Bezooien heeft al wel voor 4- weken besloten mede te werken." De voorzitter: „Wij hebben daarvan nog geen mededeeling ontvangen maar zullen nog eens schrijven en er werk van maken". De heer Baijens„Bij het inzien van het verslag over den toestand der gemeente zijn mij eenige punten opgevallen zoo zie ik daarin de wenschelijkheid uitgedrukt dat de keibestraling in de groote straat worde verbeterdik zou wenschen daarbij gevoegd te zien dat ook ver betering der keibestrating in de Stationsstraat hoogst wenschelijk is. Verder wordt de aanleg van trottoirs aan de Noordzijde der straat wenschelijk genoemd ik zou wenschen dat daarbij kwamdat de voet paden in de Stationsstraat heel slecht zijn en verbetering hoog noodzakelijk is. Verder vindt ik een veldwachter niet voldoende, één politiebeambte kan het in onze gemeente niet afer moet een tweede bij komen." De voorzitter: „Dat alles is van te groot belang om zóó te beantwoorden; in eeu volgende vergadering zullen wij daarop nader terugkomen." De voorzitter sluit de vergadering. Eenige commissiën van de verschillende afdeelingen voorde wereldtentoonstelling van 1889 zijn gisteren, onder voorzitterschap van den heer Georges Berger, commissaris-generaal, bijeen gekomen om hare voorzitters te benoemen. De berichten omtrent ongeregeldheden bij gelegenheid der eerste opvoering van „Lohengrin, te Parijs op Dinsdagavond, zijn zeer overdreven geweest. Slechts een enkele troep studenten heeft getracht onrust te stokendoch zij zijn hierin niet geslaagd. In de commissie voor de begrootir.g zette de minister Dauphin uiteen dat de bezuinigin gen bij de verschillende departementen 13,500,000 fr. bedragen. Ecne bezuiniging van 9,000,000 op de begrooting van oorlog werd verkregen door besparingen bij den adrainistratieven dienst van het leger. De kamer van afgevaardigden heeft zonder oppositie de verkiezing van den heer Malander goedgekeurd deze was niet aanwezig en heeft dus nog niet den eed afgelegd. De heer De Bruijn heeft het rapport inge diend betreffende de credieten voor wapening en fortification. BRUSSEL 6 Mei De kamer heeft in eerste lezing het voorstel aangenomen tot het heffen van rechten op levend en geslacht veeten be drage van .5 centimes op ossen en 3 centimes op koeien en vaarzen per kilo21/»! fr. op schapen D/j fr. op lammeren, per stuk, en 15 centimes per kilo gedroogd vleesch. Wij hebben herhaaldelijk de uitzettiugpn ge meld van onvermogende boeren in Ierland op de goederen van den markies Lansdowne, gou verneur van Canada. Een afgevaardigde, de heer O'Brien (home ruler), had gedreigd zich naar Canada te begeven om er een hevigen opstand te verwekken tegen markies Lansdowne. Daar het aantal Ieren in Canada aanzienlijk is en men algemeen zeer ten guuste ran Parnell is gesterad zooals de laatste stemming der kamer tegen de onderdrukkingswet heeft bewezen, heeft men veel moeite gedaau den heer O'Brien van zijn plan af te houden met het oog op de ernstige on lusten, die het gevolg zonden kunnen zijn. De heer O'Brien heeft echter niet willen hoo- ren en heeft zich aan boord van de stoomboot „Umbria" naar Canada ingescheept, met een der getroffen pachters, Kilb.ide genaamd. Bij zijn inscheping werd hij met geestdrift door duizen den toegejuicht, die gekomen waren om getuigen te zijn van zijn vertrek en de gemeenteraden van Queenslown en Cork hebben hem adressen van gelukwensching doen toekomen. In de kruitfabriek te Hounslow, nabij Londen, heeft Dinsdag een hevige ontploffing plaats gehad. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats had hadden al de werklieden de fabriek verlaten om te schaften op één na, die geheel ia stukken geslagen is. De werkplaats waarin de ontploffing plaats had is geheel verwoest, ter wijl de andere werkplaatsen zwaar beschadigd rijn. De slag werd in al de naburige plaatsen gehoord en zelfs tot in de voorsteden van Lon den. LONDEN6 Mei. In het huis der lords heeft Onslow verklaard dat het bericht iu de Standard van heden over de koioniale conferentie in hoofdzaak wel juist ismaar in eenige be langrijke ouderdeeleu zoo onvolledig en onjuist, dat het een verkeerdeu indruk geeft van de beslissingen omtrent eenige der gewichtigste on derwerpen. Met betrekking tot de regeerings- voorstellen ten aanzien van de Nieuwe Hebriden bleek algemeen de geneigdheid om het optreden der regeeriog als bevredigend aan te nemen. Cross heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat volgens een telegram van lord Dufferin er in den omtrek van den Kyber-pas geeue gevechten hebben plaats gehad. Een gevecht van 12 April tusschen troepen van den Emir en stammen van den Hopecklanö, waarin beide partijen zich de overwinning toeschreven, gaf geenszins aanleiding tot het vermoeden dat de Emir zyn gezag niet zou kunnen handhaven. door Miriditen overvallen is, waaruit een bloedig gevecht van verscheiden uren voortgesproten is, waarin de troepen twee dooden en verscheiden gewonden hadden. Generaal Saletta heeft de blokkade afgekondigd, waarbij alle handel met Abyssinie verboden is. De schepen, die dit gebod overtreden zullen worden gebracht voor het prijsgerichthetwelk te Massop-ah zal worden ingesteld. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News gemeld dat de Porte bevel heeft gegeven om uit Saloncia troepen tot versterking naar Creta te zenden. Twee Turksche gepantserde schepen zijn reeds aangekomen. Aan hetzelfde blad wordt Canea gemeld, dat aldaar velsche wissels in omloop zijn. KONSTANTINOPEL, 6 Mei. Het is onjuist dat de Porte in eenen termijn van 3 jaren voor de ontruiming van Egypte door de Ecgelschen zou hebben toegestemd. De Pnrte handhaaft den termijn van hoogstens 18 maanden. Berichten uit Kreta bevestigen den terugkeer der rust aldaar. Het fregat „Victorieuse keert naar den Piraeus terug en ook van het Engel- sche pantserschip wordt het vertrek voorbereid. Na herhaalde logenstraffingen kan thans stellig worden bevestigd, dat het aftreden van den mi nister Giers eene besloten zaak is. Waarschijnlijk zal graaf Schouwaloff, Russisch ambassadeur te Berlijn hem opvolgen. De „Standard" verneemt uit St. Petersburg dat in officieele kringen wordt verzekerd, dat de posiiie van het Bulgaarsche regentschap ui terst kriiiek is en, tengevolge van het misluk ken der onderhandelingen over eene leening, het aftreden van het Bulgaarsche regentschap aanstaande is. Aan de „Times" wordt uit St. Petersburg geseind, dat het nihilistenproces het bestaan van vier revolutiounaire centra aan het licht heeft gebracht nl. te St. Peleesburg, te Wilna in Si berië, te Kieff of te Charkoff. Alle beschuldig den hebben bekend, maar geweigerd eenige me- deplichtingen te noemen. De czaar zal, twee personen uitgezonderd, allen kwijtschelding der doodstraf verleenjn. De ouderhandelingen over de Afghaansche grensregeling zullen waarschijnlijk gestaakt wor den daar de Russische militaire partij in de hoogste kringen veld wint. De minister-president Goblet vertrekt heden naar Havre om er de opening bij te wonen van de internationale tentoonstelling van voorwerpen op de scheepvaart betrekking hebbende. De heer Goblet zal niet de eenige zijn die bij deze ge legenheid de regeering vertegenwoordigt. De internationale tentoonstelling van de nijverheid der spoorwegen en hetgeen daarmede verwant is, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de eerste spoorweglijn, die van Parijs naar Saint-Germain zal waarschijnlijk den 15 dezer geopend worden. Zooals reeds vroeger gemeld is, wordt die tentoonstelling gehouden in het bosch van Vincennes. Zij zal opgeluisterd worden door eene reeks van feesten. De voor'oereideode werkzaamheden voor den aanleg van het Noord Oostzeekauaal zijn reeds zoover gevorderd, dat naar alle verwachting den 18 Juni de eerste spade in den grond zal worden gestoken. Bij deze gelegenheid zal de provincie Sleeswijk-Holsteiu een ^root feest geven, waartoe de leden van den bondsraadden rijksdag en den Pruisischen landdag genoodigd zullen wor den. Bij den rijksdag is ingekomen het ontwerp, betreffende de belasting op gedistilleerd. Het bepaalt o. a. dat te beginnen 1 October aan staande het invoerrecht op gedistilleerd van buitenslands ingevoerd, zal bedragen 150 mark per 100 kilo; voorts dat, te beginnen 1 April 1888 van alle in het verkeer aanwezige gedis tilleerd moet worden betaald per liter alcohol 60 penning, als verbruik'oelasting. In de Pruisische kamer van afgevaardigden heeft, bij de behandeling van de motie-Von Minnigerodestrekkende tot verhooging der in voerrechten op landbouwvoortbrengselen en vee, de minister Lucius gezegd dat de regeering, bij den gedruklen toestand der landbouwindustrie, genegen is tot verhooging [der bedoelde rechten over te gaan indien de bondsraad en de rijksdag daarmede instemmen maar verhooging vau de invoerrechten op vee, bij onbeduidenden invoer ec stijgendeu uitvoerniet geraden acht. Von Minnigerode heeft ten slotte zijne motie inge trokken. BERLIJN, 6 Mei, De rijksdag heeft de buitengewone uitgaven voor het legerbestuur en de leeningswet goedgekeurd. NEW-YORK5 Mei. Sedert eergisteren zijn er in de zuidwestelijke staten hevige aardschok waargenomen die zich uitstrekken tot aan de Stille Zuidzee. Nog altoos werkt het verschijn sel voort. Van den Mout Catalina', in Arizona zijn groote klompen losgescheurd en tot aan den voet nedergevallen oüderweg dikke stofwolken teweegbrengende. Een spitse top van dien ber» is geheel verdwenen. Nabij Benson, in Arizona, is ic den bodem eene scheur ontstaan en water voor den dag gekomen op plaatsen, die vroeger altoos droog waren gebleven. Op 20 mijlen af stand van Benson heeft zich een krater gevormd. Er moeten ook vulcanische uitbarstingen plaats hebben in het gebergte van José (Mexico.) Tot nog toe verneemt meD niet, dat er menscben zijn omgekomen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 8 dezer zal door de harmonie „PEspérance" op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Concert ouverture Hofman. 2. Ouverture fantasiique Govaert. 4. Die Zauber'anteroe, potpourri YVagner. Zeer ernstige ongeregeldheden zijn er te Mostar uitgebroken tengevolge van twisten tusscheD katholieken en grieksch-orlhodoxen ter gelegen heid van het jPaaschfeest. Een 40tal personen zijn daarbij gewond en één katholiek gedood. WEENEN6 Mei. Berichten uit Scutari vaD gisteren melden dat een Tursch bataljon Waalwijk, 7 Mei 1887. In de deze week te 's Hage gehouden vergadering vau gedelegeerden van katholieke kiesverenigingen uit Noord- en Zuid-Holland is de provinciale bond van kiesvereenigingeu uit genoemde provinciën^geconstitueerd en een voor- loopig besuur benoemd, bestaande uit de heeren mr. C. J. A. lleydbnrijck T. C. B. ten Hagen en H. Mulder te 's GravenhageA. Op de Laak te Noordwijk en P. J. Raaymakers te Nieu ver-A matei. Werd io de vorige maand door de arrond.- rechtbank te Breda rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie, tegen A. van Gooi oud 35 jarenschoenmaker wonende te Oosterhout als beschuldigd van brandstichting, thans is deze, bij ordonnantib in raadkamerverwezen naar de openbare correc- tioneele terechtzitting. Te Bergen op Zoom ziet een groote meel- fahriek zich genoodzaaktwegens overproductie bij weinig of geen afzending, de werkzaamheden te temperen en dientengevolge eenige werklieden tot nader order te ontslaan. Zekere J. M., gepensioneerd beambte van den Grand Central Beigewerd tusschen de stations Simpelveld en Aken door ceneti in volle vaart zijuden trein overreden. Hij werd deerlijk verminkt opgenomen, en zal er het leven wel niet afbrengen. Onder de groote aantrekkelijkheden op de voedingstentoonstelling zal behooren eene geheel gemeubelde eetzaal in stijl. Yoor de gedekte tafel leveren de beste Nederlandsche huizen het porcelein, glas, zilver, tafelgoed enz. De meeste dezer voorwerpen worden opzettelijk voor deze inzending vervaardigd. Er komt ook eene modelkeuken. Het is nog niet zeker of wat daarin behoort door eene firma zal worden tentoongestelddan wel eene collectieve inzending wordt. Te Apeldoorn is door den heer Obelt, uit Amsterdam eene sierlijke giek afgeleverd op last var. Z. M. den koning aan zijne werf ver vaardigd. H. M. de koningin en de prinses hebben Zondagmiddag daarin op den grooten vijver in het koninklijk parkeen roeitochje gemaakt. Te Purmerend is diefstal gepleegd bij den horlogemaker G. Smitin bet Padjedijk. Door het wegnemen vau een luik en het verbrijzelen van een ruit hebben de dieven zich een elftal horloges (10 zilveren en 1 gouden) weten toe te eigenen. Een van de daders (een Duitscher) is, ongeveer een uur na den diefstaldoor den 'inspecteur van politie gearresteerdin het bezit van 5 horlogeshij heeft bekend een medeplichtige te hebben gehad mede een Duitscher die zich uit de voeten heeft gemaakt. Twee horloges zijn later op de straat gevonden. De dieven zijn in het bezit van een passage- biljet voor eeu der stoombooten van de Nederl.- Amerit. Stoomvaart-maatschappij. Palingoproer Door het gerechtshof te 's-Graveohage is gis teren onderzocht de naar den Hoogen Raad verwezen zaak van Faille, Heinsius en Scholten veroordeeld door het Hof te Arasterdam wegens' deelneming aan bet palingoproer. Vijf getuigen, waaronder de rechercheurs x anhor3t en Verbeek, bleven bij hun verklarin gen in den eersten aanleg afgelegd, terwijl één nieuwe getuige a décharge, wel in destructie, doch niet ter terechtzitting van het Amsterdam- sche hof gehoord, verklaarde geec der twee vrou wen bezig te hebben gezien met steenen verza melen en aanbrengen tijdens hij op den bewusten 25 Juli van 4 tot 5 ure op de Liodeiigracht Daar de ongeregeldheden keek. j De a(lv- generaal Mr. Telders, die het betreurde nat deze schandelijke feiten weer in de herinnering moesten teruggeroepen worden, doch als eeu tegenhanger wees op het jongste koningsfeest, achtte de schuld wettig en overtuigend bewezen en trad met den verdediger, Mr. Simons, in een juridisch debat over de artt. 100 en 213 C. P. en requirreerde voor Faille 3 maanden meer en voor beide andere beschuldigden een veroordee- liug tot dezelfde straf. De verdediger hoopte op vrijspraak en drong er op aan, dat een mogelijk voordeelig arrest ten goede mocht komen aan de overige beschul digden, die niet in de gelegenheid waren hnn zaak aan het oordeel van den hoogeren rechter te onderwerpen. Van den 'snamiddags 1.35 van Utrecht vertrokken sneltrein is Donderdag te Harmeien een bagagewagen ontspoord, waardoor zoowel de sporen van Utrecht als die van Amsterdam ver sperd werden. De van Utrecht gekomen reizigers staplen over in den juist te Harmeien aange komen, te 12.55 van Amsterdam vertrokken trein die 2.34 van Harmeien verder ging. De bagage wagen was spoedig weer in het spoor, de ver sperring van korten duur en persoonlijke onge vallen zijn niet te betreuree. In de gemeente^ Maurik barstte Woensdag een felle brand uit in de landbouwerswoning van den heer W. v. Z. De vlammen aangewak; kerd door deD hevigen wind en de droogte, maak ten het onmogelijk het vuur te bedwingen. Bin nen eenige oogenblikkcn lagen woning, schuur en berg in asch. Een groot gedeelte van den in boedel, benevens hooi, stroo enz, werden door liet vuur vernield, ook twee toornen biggen kwa men in de vlammen om. Alles was tegen brand schade verzekerd. 'De oorzaak van den brand is onbekend. Te Kampen had eergisteren een droevig ODgeval plaats. De timmermansknecht H. Van der Snee, een oppassend werkman, zou eenige goederen naar een bovenhuis brengen, toen de ladder waarop hij stond middendoor brak en de man met het hoofd op den grond terecht kwam. zijn toestand is zorgwekkend. Een gruwelijke zelfmoord heeft te Kerk lede (Limburg), iedereen met afgrijzen vervuld. Een zekere Ch. Gernsteio, arbeider iu de kolen mijn, gehuwd en vader van 5 kindereu, heeft zich door middel van een dynamietpatroon van het leven beroofd. Naar het gerucht loopt, zou hij de patroon op zijn buik hebben gelegd en daar na hebben aangestoken. Vreeselijk wa3 de knal eu de uitwerking verschrikkelijk. Het onderlijf van den ongelukkige was totaal verbrijzeld, een hand werd op eenigen afstand teruggevonden een oog werd hem uitgeslagen, terwijï hier en daar stukken vleesch verspreid lagen. Toen men op de noodlottige plek kuara, vertoonde de rampzalige zelfmoordenaar niets meer dan een vormlooze massa bloedend vleesch. Een logementhouder te Woensel was, om dat hij in zijn etablissement geen nachtregister had, tot vier dagen arrest veroordeeld. Met het onnoozelste gezicht meldde hij zich bij den cipier aan, bij z«ch hebbende een toiletdoos, voorzi n van de noodige artikelen. Daar dit echter ach terdocht wekte, werd de man de doos ontnomen, en bij onderzoek bleek, dat door versch aange bracht soldeersel een tweede bodem was gemaakt.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2