Nummer 40. Donderdag 19 Mei 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. g——""ff—I 1 ügg*iHLPJ'JL' i1 ii geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de '2e helft van April. Van Waalwijk. M. van der Couter, Nieuwkuik. Van het hulpkantoor Baardwijk. A. Pape, Tilburg. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De waarn. directeur, BRAUCKMANN. OPENBARE VERGADERING op Zaterdag 14 Mei vm. 11 uur. Tegenwoordig alle leden behalve dr. De Haan. Voorzitter de burgemeester Van Groten huis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen I. het verslag der teekenschool-commis- sie. Ter visie. II. Schrijven van apotheker Reijnen, mel dende, dat hij niet kan deelnemen aan aan besteding of inschrijving voor de levering van geneesmiddelen aan de armlastigen, om dat de gemeenteraad niet bij machte is de qualiteit van het geleverde te controleeren. Daar hij het beneden de waardigheid vaneen apotheker acht aan dergelijke inschrijving deel te nemen, verzoekt hij van alle uitnoo- diging daartoe verschoond te blijven, indien de raad blijft bij zijn besluit, in de vorige vergadering genomen. De voorzitter„Thans is aan de orde de doctorszaak. Burgemeester en wethouders stellen voor een nieuwe oproeping te doen thans tegen een bezoldiging van f 1400. 's jaars. De heer Timmermans Wz.„Mag ik op merken dat dit voorstel om f1400 te gëven genomen is met één tegen één stem." De voorzitter ,,'t Is waar, mijnheer Tim mermans vond f1200 genoeg, maar hij heeft dadelijk toegegeven toen ik voorstelde f1400.—" De heer Timmermans Wz.: „wat dat toe geven aangaat, ik heb gezegd dat ik f1200 voldoende achtte maar toen de voorzitter aan f1400 bleef, heb ik er mij bij neerge legd, omdat ik niet anders kondemeer niet." De voorzitter„zijn er heeren die zijn tegen het voorstel van den voorzitter van het collegie van burg. en weth., anders meen ik het er voor te kunnen houden dat het is aangenomen." De heer Van der Heijden„dat ik er pertinent tegen ben kan ik niet zeggen; er moet in voorzien wordenmaar als wij met f1200 kunnen volstaan zou ik geen f1400 geven; ik vind f1200 fatsoenlijk." De voorzitter„Ik ben het geheel met u eens dat men geen f1400 moet uitgeven als f1200 genoeg is; maar dit is juist in de vorige vergadering ontkendtoen is er be weerd ik zou niet meer durven zeggen door wie, maar de anderen schenen het te beamen, omdat niemand tegensprak dat als er voor 1 1000 niemand komt, er voor f 1200 ook niemand zal komen. Dit heeft mij geleid tot het voorstellen van f 1400.—. Men moet toch consequent zijn." De voorzitter brengt het voorstel in stem ming. Drie leden verklaarden er zich voor de heeren Ingen-Housz, Baijens en Zijlmans, twee er tegende heeren Timmermans Wz. en Quirijns de overige 5 heeren voor f 1200de voorzitter verklaarde dat er nu een oproeping zou geschieden tegen f 1200. De heer Zijlmans „De vorige vergadering is besloten de advertentie tot oproeping eenigszins uit te breiden, door ook te wijzen op de gemeenten Baardwijk en Bezooien; troep» Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau vaa Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. dit is geschied, maar van den anderen kant is ze ingekrompen wat aangaat het vragen van inlichtingenin de tweede advertentie komt niet voor dat de tegenwoordige titularis bereid is die te verschaffenik acht dit zeer doelmatig en zou dus in overweging geven dit nu weer er bij op te nemen." De voorzitter „ik geloof dat dit enkel bij vergissing en zonder eenig opzet is ach terwege gebleven. We zullen het er nu bij zetten." „Verder is aan de orde het benoemen van een voorloopigenvan een tijdelijken wethouder." Gekozen wordt de heer F. M. Ingen- Housz die de leden dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter„Zijn er ook nog leden dit het woord verlangen De heer Timmermans Wz„Een kleine opheldering wensch ik nog te geven nopens het besprokene over den geneesheer. De burgemeester heeft voorgesteld f. 1400dat rondgaande is door enkelen tegengestemd door anderen f 1200, zoodat een nieuwe op roeping zal geschieden tegen die jaarwedde. Door den voorzitter is gezegd dat in de vorige vergadering enkele leden van oordeel waren dat als f 1000 niet genoeg waser ook voor f 1200 geen sollicitant zou komen maar de voorzitter herinnert zich zeker en ook de andere leden dat die meening ge motiveerd werd omdat wij nog besprekingen hadden te houden met de gemeentebesturen van Baardwijk en van Bezooien ten einde die besturen te doen begrijpen dat het in hun belang was door eene behoorlijke bij drage den raad in staat te stellen een hoo- ger salaris aan te bieden. Beide besturen zijn opgeroepen. De burgemeester van Baard wijk is niet verschenen maar de wethouder heeft ons gezegddat er van zijne gemeente op geen steun viel te rekenende burge meester van Bezooien deed dezelfde ver klaring. Op grond hiervan ben ik er tegen een hoogere som uit te schrijven. Door den voorzitter was geomitteerd dit mede te deelendaarom doe ik het alnog". De voorzitter „Zijn er nog andere heeren?" De heer Baijens „Tot welken datum kan men zich aanmeldendat diende bepaald te worden want als er nu weer niemand komt moeten we weer opnieuw beginnen." Besloten wordt den termijn te stellen einde Mei. De voorzitter „Ik wensch nog mede te deelen dat we Bezooien gesproken hebben, maar die gemeente zal wel niets bijdragen voor verbetering van den Kerkpad." De voorzitter sluit de vergadering. De onlangs te Audenaarde tot afgevaardigde gekozen afgezette burgemeester van Rennix de Malander, is thans ook door hof van appèl af gezet als notaris. Dc regeeriog schijnt zich bewust te zijn, dat de verleden week door de kamer aangenomen wet op den invoer van vee niet naar den zin van het volk is. De Réforme had medege deeld dat tegen Donderdagavond een manifestatie georganiseerd was door het volk om tegen de wet Dumont te protesteeren en uit vrees, dat er on geregeldheden nabij het ministerie uit zouden kunnen voortvloeienwas het garnizoen van Namen door den minister van oorlog geconsig- neeid. Vier escadrons lanciers moesten gereed zijn om op het eerste bericht te vertrekken. De treinen stonden aan het station klaar. Te Brussel zelf waren alle militaire posten verdubbeld. Het bleek echter dat alle maatregelen onnoodig waren, daar geen volksmanifestatie hoeft plaats gehad eu het in de gelieele stad rustig is gebleven. De berichten uit de provincie luidden echter minder gunstig, lu de gansclie provincie Hene gouwen was groote opgewondenheid waar te ne men en het uitbreken van ongeregeldheden en werkstakingen zou gemakkelijk veroorzaakt kun nen worden door de aangenomen wet Dumont. Te Bergen is het werk Zaterdagochtend weder opgevat in alle mijnen van het „Bassin du Centre," alwaar Vrijdag niet gewerkt werd. De plaatselijke overheid heeft geene ernstige beteekenis aan deze werkstaking gehecht. Onder de arbeidersbevolking in het bekken van Charleroi heerschte Zaterdag eeuige opge wondenheid. Zaterdagochtend hebben 300 ar beiders der mijn Boubier te Chfiteret het werk gestaakt. De werkstakenden waren rustig. Men vreesde Zaterdag voor uitbreiding der werkstaking over andere mijnen. De gendarmerie was ter plaatse. Te Houdeng-Almeries bij Gent is de werk staking reeds algemeen doch naar men mede deelt om een geheel bijzondere reden. Een jongmensch had namelijk een der vele schoonen gehuwd wie hij het hof gemaakt had. De overi gen hierover ontevreden brachten den jong gehuwden man een serenade met ketelmuziek. Deze huldebetuiging werd herhaald en toen de naijverigen op de aanmaning der politie niet uiteen wilden gaan, werden drie van haar gear resteerd die thans voor de rechtbank moeten verschijnen. Deze zaak werd druk besproken tot dat de mannen er zich in mengden die be sloten het werk te staken zoolaug de vrouwen niet in vrijheid gesteld zijn. De burgemeesters van de beide gemeenten Houdeng hebben geconfereerd met den gouver neur der provincie en den procureur des konings. Een match om fr. 10,000 heeft plaats gehad den len Mei II. tusschen de heeren Vic tor Chariot en Charles Striel van Jodoigne (Bel gië). Het paard van den heer Stiel moest aan gespannen draven van Leuven naar Jodoigne, eenen afstand van 25 kilometer 6 hectometer, in 70 minuten. Het deed het in 21/! minuut minder dan den aangegeven tijd. A (N. S.) BRUSSEL 16 Mei. In eene dépêche heden middag door den minister van binnenlandsche zaken ontvangen wordt het aantal werkstakers op 2000 geschat. De regeering heeft bericht ontvangendat er in de districten waar de werkstaking zich heeft geopenbaard tot dusverre niets bijzonders is voorgevallen. In vele plaat sen der provincie zijn de militairen met het oog op hetgeen gebeuren kan in de kazernes geconsigneerd. De spoorwegdienst is zoo gere geld dat in eenige uren 5000 man naar de bedreigde punten overgebracht kunnen worden. Vele industrieelen uit Henegouwen zijn te Bius- sel gekomen om de regeering te verzoeken troe pen te zenden. BRUSSEL, 16 Mei. De gouverneur van Henegouwen heeft in de kolendistricten dier provincie eene proclamatie doen aanplakken waarin o. a. het volgende gezegd wordtTerwijl er voor de arbeiders weer werk komttrachten mijnwerkers opnieuw eene arbeidstakiDg te voor schijn te roepen. Zij zouden die wel door ge weld willen opdringen doch hunne manoeuvres zullen streng gevolgd worden. De bevolking kan rekenen op eene krachtdadige tusschenkomst der overheid. Wat er ook gebcurede orde en de rust en de eerbied voor de vrijheid van een ieder zullen gehandhaafd worden. BRUSSEL. 16 Mei. „Le Peuple" meldt, dat de werkstaking zich uitbreidt in vele kolen- districten iozonderheid te la Louvière Sars- lougchampsHoussu Bouvy en Rrdemont. Volgens genoemd blad hebben thans 10,000 werklieden den arbeid gestaakt. CHATELET 16 Mei. (Zeven uur des avonds). Dc werkstaking wordt ernstiger en neemt drei gende afmetingen aan. Er zijn uit Charleroi troepen hierheen vertrokken. De gansche bur gerwacht in dc omstreken van Charleroi is onder de wapenen geroepen, TILLEUR (in het bekken van Luik), 16 Mei (zes uur des avonds). In eene heden gehouden bijeenkomstaan welke tal van arbeiders deel namen is besloten dat er Donderdag a. s. tot eene algemeeue werkstaking in het bekken van Luik zal worden overgegaan. CHARLERÓI17 Mei. Twee compagniën van het 8e linie-regiment zijn naar Chatelet vertrokken om de mijnwerkers, die werken willen, te beschermen. Een der maatschappijen heeft bekend gemaakt dat werklieden die weigerden te werken van de controle geschrapt zouden worden. Men vreest dat deze maatregel nood lottige gevolgen zal hebben. Alle bnrgerwachten zijn geconsigneerd die van Lodelinsart is gisteravond reeds onder de wapens geweest. De weigering van Groot-Britannië om officieel aan de tentoonstelling van 1889 mede te werken heeft een treurigen indruk gemaakt. Men vreest dat ook de overige koninkrijken het voorbeeld zullen volgeD. Er werd bericht, dat Sehnaebelé in afwach ting van den tijd dat bij pensioneerd zou worden, commissaris van politie van Belfort zou worden. Dit bericht is onjuist, Sehnaebelé gaat alleen voor korten tijd naar Laon. De FraDsche scheikundige Jean Baptiste Boussingault is Woensdag te Parijs verledeü, in den ouderdom vau 85 jaren. Hij heeft niet alleen veel gedaan voor de ontwikkeling van de scheikunde maar ook die wetenschap in de land bouwkunde toegepast. „Van zijn voornaamste werk ,,1'Economie rurale" zegt de Temps, „dag- leekent eigenlijk de wetenschap der landbouw kunde." Zaterdag ontplofte weder een dynamiet patroon nabij het hoofdbureau der politie te Toulon. De schade is zeer aanzienlijk doch eiemand is gekwetst. Zondagmorgen ontstond daar in de Raven weder eene paniek daar brand uifbrak aan boord der Cachar een schipge reed naar de Oost te vertrekken. De marine-aiUori;ri»cu waren spoedig aanwe zig de krachtig aangebrachte hulp doofde het vuur ic twee uur tijd. Naar men uit Havre bericht, is de paket- bool „Champagne", welkedoor een aanvaring beschadigd, op het strand geloopen was, weder vlot geworden en naar Havre teruggekeerd. Schnaebele de gewezen politie-commissa- ris van Paguy. die onlangs zooveel van zich deed spreken is nu tot speciaal commissaris te Laon de hoofdplaats van het departement Aisnebenoemd. De koningin heeft Zaterdagnamiddag verge zeld van de koninklijke prinsen en prinsessen het indrukwekkend gebouw geopend genaamd Paleis des volksgslegen in Mile Endeene volkrijke buurt in het oostelijkste gedeelte van Londen. De koninklijke stoet doorschreed de stad van het station Paddington tot Mile End te midden van de geestdriftige toejuichingen eener onmetelijke volksmenigte in de straten. De huizen waren met vlaggen versierd. 10,000 vrijwilligers en 5000 man troepen vormden eene haag over den geheelen weg. Bij hare terugkomst gebruikte de koningin de thee bij den lord mayor op het stadhuis. Er had geenerlei ongeval plaats. De wielrijders Woodside en Howel hebben eene schriftelijke overeenkomst aangegaan ter verkrijging van den titel van wereld-kampioen. Zij zullen vijf maler, tegen elkaar rijden en wel over afstanden van 1 5 10 20 en 25Engel- sche mijl. De overwinnaar in drie van dit vijftal zal gerechtigd zijn tot voornoemden titel. Een hevige brand brak Dinsdagmorgen te Lebanon (New-Hampshire)uitwaardoor tachtig gebouwen waaronder op één na al de fabrieken in de asch werden gelegd. Zestig fa- milie's zijn zonder dak terwijl het verlies op ongeveer 100,000 wordt berekend.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1