Nummer 41. Zondag 22 Mei 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. STRIJD. UITGEVER: Waalwijk. 7 A\ door LUCIFER. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ■—ULMIIIIWHWUatrWMgWWWW^a! Wend het oog, werwaarts gij wilt overal ontmoet ge een worsteling om het bestaan een strijd op leven en dood. Van het nie tigste insekt, dat ontsnapt aan de waarne ming van het menschelijk oog tot het meest geduchte monster uit de wildernis opklim mende, aanschouwt ge een reeks van vijan den, die uit zelfbehoud elkander trachten te verdelgen en te verdringen van het we reldrond. Men mag zeggenhet dierlijk leven vindt de hoogste en e'enige voorwaarde van zijn bestaan in... den lichamelijken dood, en deze hoe zonderling het klinken moge noemt de koude werkelijkheid eenvoudig de voedstervader van het eerste. Moltke de eerste veldheer van den mo dernen tijd, beweerde eens hetzelfde omtrent het menschelijk geslachttoen hij de nood zakelijkheid bepleitte van den oorlog die volgens hem na tienmaal duizenden gedood te hebben aan de volken nieuwe frischheid en versche levenskracht schenkt, dien hij beschouwde als een aderlating verricht aan het menschdom, dat na deze bloedige ope ratie verjongd en gezuiverd te voorschijn treedt. Die leer, die wijsbegeerte der nieuwe krijgskunst, welke in den mensch niets anders zietdan een skeletbekleed met spieren, waarin de physieke kracht schuilt, en zijn hoofd een vat noemtwaarin het vernuft geborgen isdat dorre troostelooze stelsel zal immer met afschuw worden verworpen door hendie gelooven, dat er een onover komelijke en niet te dempen klove ligt tus- schen het redelijke schepsel, dat mensch en het redelooze dat dier heet. Daarom en daarbij gelooven wij eveneensdat het niet een onverbiddelijke eisch is, dat de groenende vruchtb're aarde bij wijlen veranderd worde in een slagveld, dat de eene mensch zijnen Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.dolp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. broeder om hals brengt om niet beide onder te gaan, en dat het minder moeilijk is den oorlog te doen verdwijnen, dan het dier te vinden, dat staan kan naast den mensch. Vrij naar het Hoogduitsch van II ER MINE FRANKENSTEIN, Hoofdstuk III. EEN VREESELIJK BESLUIT. „Ei" Z'ide lady Rokeby sidderend terwijl hare wangen vuurrood werden „denk toch eens aan het heerlijke vermogen dat zij zal bezitten, terwijl ik als gij komt. te overlijden mij te vreden moet stelleu met een armzalige jaarrente van vierduizend pond." „Armzalig zegt gij Victoria „Ja zij is armzalig in vergelijking met Nina's inkomen. Gij hebt goederen waarover gij bij uitersteu wil kunt beschikken. Waarom wilt gij mij niet rijk en onafhankelijk maken door eene bezitting, die ik kan verkoopen als ik wil. Wat gij mij nalaat is slechts voor zoolang ik leef. Wat Nina erft is haar onbeperkt eigendom. Dat is ongehoord onrechtvaardig". Stom van verbazing zag de baronet zijn vrouw aan. „Gij hebt met de voorwaarden van ons hu welijkscontract volkomen genoegen genomen, toen zij werden vastgesteld Victoria", sprak hij. „Ook toen was ik oiet tevreden; maar ik had geen mannelijken bloedverwannt die met u over die aangelegenheid kon de spreken en van mij zou het liefdeloos geschenen hebben te zeggen wat ik mij zelve had toegedacht. Maar ik had Evenwel, daar is een strijd, een geheel andere, welke mede het bewijs levert, hoe hoog de mensch verheven is boven het le vende, dat hem omringthet is de strijd des geestes, de strijd der gedachten, de strijd om de waarheid. De geschiedenis der volken spreekt er van op de eerste bladzijde, wij zijn er heden de getuigen, zoo niet partij in, en zoolang de aardbodem nog twee men- schen zal dragen is zijn bestaan verzekerd. Het is de eeuwige strijd der onzichtbare wereld, waarin gekampt wordt met onzicht bare wapenen, scherper dan het staal, venij niger dan de giftige punt van den pijl des wilden. Zie om u heen in de wiemelende menigtedie maatschappij heet wat al gezindten in de vereering van Godwat al partijschappen op staatkundig gebied, wat al verdeeldheid in den doolhof van weten schap en kennis. In alle tijden in alle ge westen, op elk terrein, dat de geest het zijne noemt, wordt het gekletter der wapenen ge hoord aan het hoofd der niet te tellen groepen staan de kundigste en ervarenste der strijders, maar niet één onder die allen is er ooit geweest, welke roemen kon op het bezit van het allesvermogende wapen der waarheid, zóó, dat het overige deel der menschheid zich overgaf en het hoofd boog. Die rustelooze strijd schijnt door zijn ein deloos bestaan noodwendig voor het leven der menschheid. De oorsprong van veel kwaads, heeft hij tegelijk veel schoons en veel goeds gewrocht. Denk hem weg, en daar is geen afwisseling, geen rimpeling, geen beweging meer in het leven de veer gehoopt (lat gij dit bij testament wel in orde zoudt brengen wat gü ook gemakkelijk doen kunt. 't Is niet billijk dat er zuk een onder scheid zou gemaakt worden tusschen de vrouw en eene dochter." „Ik sta verstomd over u Victoria" hernam de baronet. „Nina erft het vermogen harer moeder en iets van mij maar ik kan mijne plannen ten uwen opzichte niet veranderen. De voor u gemaakte bepalingen zijn dezelfde als die voor mijne moeder, die dezelve rijkelijk vond. Ik kan u niet meer beloven maar Victoria en hij trachtte te lachen ik ben niet van plan zoo spoedig te sterven en zoolang ik leef behoeft uw inkomen niet op een bepaalde som beperkt te zijn. Laat uw edel hart niet vergif tigen door ijverzucht tegenover Nina. Ik zal u des te meer beminnen als gij van haar houdt." „Gij weigert dus een nieuw testament te mij nen gunste te maken vroeg zijne gade terwijl hare wangto gloeiden. „Ik begrijp er niets van, Victoria. Waarom houdt gij vast aan iets waaraan gij naar ik steeds geloofde, in 't geheel niet dacht. Ik kan geen andere bepalingen voor u maken; maar dit is niet omdat ik u niet bemin en hoogacht want gij weet ho zeer ik beide doe. Zoolang onze echt kinderloos blijft is de voor u vastge zette rente ruimschoots voldoende voor uwe be hoefte. Als de voorzienigheid ons kinderen zou schenken zal voor hen afzonderlijk worden ge zorgd. We zullen thans over deze aangelegenheid niet verder spreken Victoria en 'l blijft bepaald dat Nina de Paaschvacantie in Rookhurst zul doorbrengen." Lady Rokeby drukte hare lippen samen en die het uurwerk spant en gaande houdt, is er uithet staat stil. Hartverheffend en den mensch waardig is het te strijden voor een princiep, waaruit men vermeent, dat eenmaal de waarheid ontkiemen zal, en een leven wijden van in spanning en zelfverloochening aan een be ginsel is luttel voor hem die vast daaraan gelooft. Zulk strijden is heerlijkmits het geschiede met rechtvaardige middelen. Ge lukkig dat, wie hier oneerlijke wapens be zigt, op den duur terrein verliesten in het oog van zijn volgelingen of medestrijders den eerenaam niet waardig is van kampioen voor „Waarheid en Recht". De nieuwe afgevaardigde van Oudenaarde De Malander, heeft het ondanks het recht- rlijk vonnis, waarbij hij als notaris is afgezetMaan dag gewaagd in de kamer te komen en heeft den constitutioneelen eed afgelegd. De leden der linkerzijde zijn eerst in dc zittingzaal ver schenen nadat de eedsaflegging was afgeloopen. De heer Bara heeft onmiddellijk daarna het woord gev;a..gd, om de indiening toe te lichten van een wetsvoorstelvolgens hetwelk zij die wegens zekere misdaden gerechtelijk veroordeeld zijn het recht der verkiesbaarheid verliezen zoodat wegens feiten als diewelke de veroordeeling van den heer Do Malander hebben tengevolge gi-had (le veroordeelde niet verkiesbaar is (Sensatie). Na een kort debat is het voorstel in overweging genomen en naar de afdeelingen verzonden. BRUSSEL, 18 Mei. Uit la Louvière wordt van heden avond 71/» uur gemeld dat de stil stand in de werkplaatsen zich heeft uitgebreid. Die te Laminoir la Croyèrc, van de „Société franco- beige", die te Haine St. Pierre, Ban me, Marpent en Hyard zijn gesloten. De werkstakers hebben zich naar vergaderingen begeven die op alle punten plaats hebben. Eene compagnie linie- troepen joeg een troep van 1000 werkstakers te la Groyère uiteen. Nadat do militaire macht keek norsch voor zich heen maar sprak inge volge den wensch van sir Henry niet verder over de zaak. De baronet was bekommerd en zag zich be drogen in de echtgenootedie bij vlekkeloos gewaand had. De eerste schaduw van hun echtelijk leven de eerste argwaan tegen lady Rokeby maakte rich meester van zijn gemoed en dit was moeilijk to verdragen. Lady Rokeby ging naar de piano en begon een stormachtig stuk te spelen dat geheel hare innerlijke ver- s'oordheid weergaf. Sir Henry ging aan eene tafel zitten en nam een boek maar zijn ernstig treurig gelaat, zijn smartelijk vertrokken mond verrieden duidelijk dat zijne gedachten niet bij bet boek waren. Toen lady ltokeby het spelen moede was begaf zij zich naar hare kamer, zonder nog een woord tot haren man te spreken. Zij trad haar boudoir binnen door den goedeh smaak baars echtgenoots zoo bekoorlijk ingericht ging naar den haard en begon voor denzelve op en neer te wandelen. Lultrel en de kameniei waren er niet en de vrouw des baronets ging alleen met hare booze gedachten te rade. Buiten floot de wind huilend door de blader- looze takken terwijl zij zich bevond in bare bekoorlijke warme kamer, waar zij zich omringd zag van alle weelde die liefde en rijkdom ver mochten aan te brengen. Tot een tempel aan schoonheid en gemak gewijd had de teedere be zorgdheid haars echtgenoots dez6 ruimte inge richt en zij in plaats van zijner in liefde te gedenken zij wandelde hier op en neer, van de afschuwlijkste plannen vervuld en overwoog ben gesommeerd liad uiteen te gaan, ging de troepdie de soldaten zich in postuur zag stellen om vuur te geven op de vlucht. BERGEN 18 Mei. (IOV2 uur des ochtends). De werkstaking heeft zich heden ochtend in het „Bassin du Centre" belangrijk uitgebreid, en men koestert ernstige vrees voor den dag want de opgewondenheid neemt toe. Te Mana ge Bracquegnies la Louvière, Boisduluc Sorsior.gchamps Houssu Haine en St. Pierre staat het werk geheel of althans grootendeels stil. In de ijzergieterij der Société franco-beige, hebben ongeveer s/4 der werklieden het werk gestaakt. Het aantal werkstakers wordt op 6000 man geraamd. Te Mariemont wordt nog gewerkt. CHARLEROI18 Mei. (I0y2 our 's ochtends) De toestand is noch verbeterd noch verergerd. De werkstaking blijft beperkt tot Chatelet en omstreken, terwijl detcestand sedert gisteren onver- auderd is. In de kolenmijnen rondom Charleroi is hel werk niet gestaakt met uitzondering van Gilly waar heden ochtend eene werkstaking is uitgebroken. Men gelooft dat dc beweging geen grooten omvang zal verkrijgen in het bekken van Charleroi, Drie escradrons lausiers zijn van Doornik en Namen gekomen; één daar van is terstond naar Gilly vertrokken. De ministeriëele crisis heeft veel opzien te Parijs gewektomdat men zich afvraagt wie de opvolgers van de tegenwoordige ministers moe ten zijn. De Freycioet heeft reeds een onder houd met den president der repuhliek gehad en naar men wilzou eerstgenoemde zich be reid verklaard hebben het bewind in handen te nemen wanneer geen andere combinatie te vin den zou zijn. Wanneer de geruchten te geloo ven zijn die op de beurs rondgingen zou de positie van generaal Boulanger zeer bedreigd worden wegens de compromitteerende brieven die hij aan Fransche spionnen in Duitschland zou geschreven hebben en welke bij het pro ces te Leipzig aan het licht zullen komen. De onverzoenlijke bladen dringen thans op de samenstelling van een mininisterie-Clé- menceau aan. Zij stellen den heer Clémenceau in „mora" om de teugels van het bewind te aanvaarden. een vreeselijke misdaad, een moord op haren echtgenoot. Terwijl zij zoo voor het vuur heen en weer liep kwam hare grijze gezelschapsjuffrouw zacht jes binnen. Langzaam wendde Lady Rokeby het hoofd om herkende de binnentredende en staarde toen weder met wijd geopende oogen in de vlammen. „Gij ziet er uil als eene koningin in een treurspelsprak Luttrel grimlacheud. „Gij ziet er uit alsof gij over alle bezwaren zijt heenge stapt en bereid zijt het spel tot het einde toe te spelen." „Dat ben ik ook," sprak lady Rokeby op ruwen toon. „Ik wist dat gij tot dat besluit zoudt komeD. Zal sir Henry een nieuw testa ment maker. „Neen hij weigert beslist." „Nu, vier duizend pond's jaars zijn ook niet te verachten. En wellicht," voegde Luttrel erbij, „kunnen wij de som nog vergrooten. »Zal ik morgen naar de stad gaan „Jamet den ochtendtrein. Ga naar Digby en zeg hemdat het flescbje dat hij u gaf gebroken is en vraag hetn een nieuwen voorraad van het mengsel. Ik zal wel gelegenheid vinden het Henry in te geven. Ik ben thans besloten het noodzakelijke te doen en zalzoolang ik geen ontdekking te vreezee hebvoor niets terugdeinzen. Gij zult voor het middagmaal terug zijn sprak zij terwijl haar aangezicht even grauw werd als dat harer gezelschapsjuf- fiouw, „en morgen om dezen tijd zal ik weduwe zijn." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1