Engeland. Duitsehland. BINNENLAND. X Aangaande het „reddingsleger", dat uit Engeland Daar ons land is komen overwaaien en thans geregeld te Amsterdam godsdienstoefenin gen houdt, vinden wij de volgende bijzonderLe- den opgeteekend UITVOERINGEN. Id de kringen der opportunistische pantij is men sterk gekant tegen het opnemen van gene raal Boulanger in het nieuwe kabinet. De dagbladen dier partij zijn van meeniDg dat de Dituwe voorzitter van den miuisterraad op vele moeilijkheden zal stuiten voor het sa menstellen van een homogeen kabinet. De crisis zal waarschijnlijk laDg duren. Het Lagerhuis heeft met 171 tegen 69 stem men art. 1 der Iersche Coercion Bill aangeno men. De artikelsgewijze behandeling werd hier op verdaagd. Te Toronto (Canada) is ee monstermeeting gehouden door de aanhangers van den markies Landsdowne, .ten einde te prolesteercn tegen de bewering van O'Brien. Meer dan 12,000 perso nen waren aanwezig, die allen hun volle ver trouwen uitdrukten in het bestuur van lord Landsdowne, en verder ten hoogste afkeurden dat de Iersche oproermaker O'Brien naar Cana da was overgekomen om onrust te stoken. De meeting was opgeroepeL door den burgemeester en de aanwezigen waren vertegenwoordigers van alle politieke richtingen. Een groot aantal gewapende politieagenten was aanwezig, doch de meeting liep rustig af. De stemming tegen O'Brien is zeer fel eu zijn bezoek in Toronto kan licht tot onaangenaamheden aan leiding geven. De miuisterieele crisis in Frankrijk wordt hier met veel terughouding beoordeeld. De bladen komen hierin gezamenlijk overeeen, dat het ten deze voor Duitsehland de gewichtigste vraag is, of generaal Boulanger al dan niet deel zal uit maken van het nieuwe kabinet. In de geweerfabriek en geschutgieterij te Breslau, waar tot dusver dag en nacht met ver meerderde werkkrachten gearbeid werd, zijn be schikkingen genomen ter vermiudering der werk zaamheden en het ontslaau van een talrijk per soneel. WAALWIJK. Zondag 22 dezerzal door de harmonie „FEspérance" op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Le Printemps. Marche. Stee- nebruggen. 2. Fleurs des Boi. v_ perck 3. Fleurs des Champs I 4. Galop. Rillée. DRUNEN. Maandag 23 v.m. 10 ure, Matinee door de Harmonie „Eendracht", bij C. van Huiten, (Zie programma. Waalwijk, 21 Mei 1887. Van verschillende zijden hooren wij klachten over de straatverlichting, zooals die tegenwoordig in onze gemeente plaats heeft, en die zeer vee) te wenschen schijnt over te laten. Wij vestigen er bij deze aandacht op van de betrokken autoriteiten en vertrouwen dat de gewenechte verbetering niet zal uitblijven. Woensdag heeft de tweede kamer behandeld het wetsoutwerp tot onteigening voor den spoor weg Cromvoirt's Bosch en daarmede in verband staande werken. De heeren v. Kerkwijk v. d. Sleijden en v. d. Goes hadden voorgesteld om in het eenig artikel in den 4den, 5den tn 6aen regel te laten vervallen de woorden „voor omlegging van de rivier de Dieze en van den staats- en den Ne derlandschen Zuid-Oosterspoorweg te 's Bosch"; achter het woord May te laten volgen: „en aldaar aansluitende aan den spoorweg van Utrecht naar Boxtel" en voorts te laten vervallen alles wat in het artikel volgt na het woord May. De bedoeling is, om ten einde den aanleg van den spoorweg van Zwa'uwe naar 's Bosch niet te vertragen de onteigeningswet voor dien spoorweg tot stand te brengeD. Die spoorweg moet aansluiten aan den bestaande» spoorweg van Utrecht naar Boxtel de werken behooren op de eenvoudigste wijze te worden gemaakt. Bij de begrooting voor deu aanleg van staats spoorweger. voor 1888 zal omtrent het daarvoor te bestemmen bedrag eene beslissing zijn te nemen. De voorstellers zijn van oordeel, dat in verband met 'den gewijzigden toestand die ontstaan zal door de verlegging van den Maasmond het overige gedeelte van het ontwerp belangrijke vereenvoudiging kan ondergaan. Aan de regee- ring blijft overgelaten om te zijner tijd de noodige voorstellen te doen. Werd het amendement aangenomen dan zou het eenig artikel luiden „Wij verklarendat het algemeen nut de onteigening vordertten name van den staatvan de eigendommen noo- dig voor den aanleg van een spoorweg van Cromvoirt naar 's Hertogenbosch door de ge meenten Cromvoirt, Vught en 's Hertogenbosch, ■aanvangende in de gemeente Cromvoirt, in aan sluiting met den spoorweg ZwalnweCromvoirt, op ongeveer 261 M. westelijk van den grindweg «fan Cromvoirt naar Deuteren, van daar dooi* de polders Ham- en Rijskampen, de Honderd Mor gen Bossche Veld en May en aldaar aanslui tende aan den spoorweg van Utrecht naar Boxtel." De heeren van der Schrieck Vos de Wael van Baer en van der Borch spanden al hun krachten in om het regeeringsonlwerp te redden maar het amendement werd aangenomen met 38 tegen 22 stemmen. Na aanneming van het amendement wijzigde de regeering de considerans en werd het wets voorstel aangenomen met 44 tegen 16 stemmen. Te Breda is Dinsdagochtend tusschen 9 en 10 uren Mr. Coenegracbtsedert kort president der arrond. rechtbank aldaardoor een nood lottig toeval in den Academiesingel te water ge raakt en verdronken. De oorzaak van dit ongeval ligt nog in het duister. De opzichter Waals bij deD aanleg van het Valkenburg, die zich het eerst te water begaf, hoewel hij niet kon zwemmen was bijna het slachtoffer zijner hulpvaardigheid geworden, zoo niet de opzichter Nuland hem met een boom gered had. Te 's Bosch is een kind van eenige maanden oud, hetwelk, in de wieg liggende mei nog twee andere kleine kinderen 5 en 2 jaar oud door de moeder was thuis gelalen, tijdens zij naar de markt was in brand geraakt, vermoedelijk ten gevolge van het spelen met lucifers door het oudste kind. Het kind heeft vrij belangrijke brandwonden bekomen. Bewouers van de Weezenstraat te Rotter dam werden iu den nacht van Zondag op Maan dag eenig leveu gewaar in de gang achter hunne woning loopende zijnde lang9 de katho lieke kerk van de Hoogstraat tot den Steiger. De politie werd gewaarschuwd, en daarop werden io de gang ontdekt twee zeer ooguostig bij politie en justitie bekend staande personen die naar het bureau van politie in de Groote Pauwen- steeg werden gebracht waar het bleek dat zij ten volle toegerust waren met instrumenten dienstig om braak te kunnen plegen. Der. gang, anders van den publieken weg bijna onmogelijk te bereiken en van beide zijden door middel van deuren afgesloten hadden zij vermoedelijk bin nen weten te komen met eec sleutel die bij beu werd gevonden en op het slot van eene der deuren bleek te passen. Beide personen zijn ter beschikking van de justitie uaar de cellulaire gevangenis overgebracht, Men schrijft uit Ooststellingwerf (Fr.) De Geldersche eikschillers zijn hier weer aan gekomen. Tal van huisgezinnen vooral uit Nunspeet en Oldebroek nianeen, vrouwen, kin deren, en eene geit die hen van melk moet voorzien zijn overgekomen om als het ware in de bos9chen te leven. Vau 's morgens een uur vóór zonsopgang tot 's avonds zoolang het licht is zijn zij bezig met het schillen van jeugdige eikeboomen. Hun loon is op hun dringend ver zoek dit jaar met 10 ct. door de houtbazen ver hoogd. Daar er veel eikeubosschen zijn verkocht, zal de voorraad schors dit jaar groot zijn. De heer A. D. Smitwerktuigkundige heeft aan het Tolhuis te Amsterdam drie volgens zijne aanwijsingen door Nederlanders vervaardigde reuzenballons ter bezichtiging gesteld. Dt.ze balions kunnenvolgens hem hunnen gasin- houd 2 maal 24 uur behouden en du9 langer reizen maken. Ook meent de vervaardiger dezer ballons een middel gevonden te hebben om lucht schepen bestuurbaar te maken. De ballons zouden dan gevuld worden met waterstofgas dat iu het schuitje door middel eener kleine stoommachine, wordt vervaardigd. Nog dit jaar meent de heer Sm't met zijne bestuurbare luchtballons proeven te kunnen ne men. De landbouwer J. S.te Klundert, die op de bouwhoev van den heer G. v. A. een veulen bij het paard wilde brengen, kreeg van het paard zulk eenen hevigen slag tegen den buik dat bij aan de gevolgen daarvan bezweken is. De wedvluchten die dit jaar vanwege de Tilburgschepostduiveusocieteit l'Hirondelle gehou den zullen worden zijn thans bepaald als volgt: 22'Mei, Quiévrain 29 Mei, Parijs; 12 Juni groote prijswedvlucht van Orleans, waarvoor door den minister van oorlog eene verguld zilveren medaille met brevet, en door de sociëteit prach tige prijzen be9ehikbaar zijn gesteld. De wedvluchten met jonge duiven (broed 1887) zullen gehouden worden 21 Augustus van Vlissingen ten 28 Aug. van Londen (groot concours). Maandag zal te Tilburg eene vergadeiing worden gehouden van burgemeestersgemeen tesecretarissen en gemeente-ambtenaren ter be spreking van het plan tot oprichting van een onderling pensioen-, weduwen- en weezenfonds voor gemeente-ambtenaren iü Nederland. Door het gerechtshof te 's Hertogenbosch is zekere J. C., koopman le Os beschuldigd van diefstaf bij gelegenheid van een brand, ver oordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. De politie te Roermond heeft de personen achterhaald die Zondag jl. in de herberg van v. d. B. aldaar alles hebben stuk geslagen en den kastelein ernstig verwondden. Een der schul digen is naar de gevangenis overgebracht. De rechtbank te Roermoud heeft eene vrouw uit Helder wegens het onder eede af leggen eener valsche getuigenisveroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Uit Wanneperveen schrijft men aan de „Asser Ct."Een veehouder in deze gemeente wiens vrouw ziek wasbracht eenigen tijd ge leden een nacht wakende bij het haardvuur door om bij voorkomende gevallen aan zijn tweede ik de behulpzame hand te bieden. Om eens goed op zijn gemak te aiju, gaat de man op de plaat liggen, waar hij weldra in en vasten slaap geraakte en van de dingen die rondom hem gebeurden, niets meer vernam. De zoon de9 huizes die in dezelfde kamer sliep werd wakkerziet het vertrek geheel met rook ge vuld en de kleeren van zijn vader door hel afvallende haardvuur reeds smeulende. In ver strooidheid neemt hij deu waterketel van 't vuur en schenkt ermaar op los er geen erg ir. heb- beudedat die ketel kokend water inhield. Gelukkig, dat de brandwonden niet gevaar lijk zijn. CAPELLE, 21 Mei. Herkozen tot wethou der, de heer M. Heijmans, die deze betrekking op nieuw heeft aangenomen. Niettegenstaande 't slechte weerwas de opkomst bij de uitvoering der zang-vereeni- ging alhier, op Hemelvaartdag, zeer groot, want 't aautal bezoekers bedroeg bijna 250 man. De jonge lieden die onder de uitstekende leiuing van den heer De Corlie werkelijk vorderingen hebben gemaakthadden dus voldoening van hun streven. Het was het publiek uit 't hart gegrepen toen onze geachte burgemeester bij 't eindigen van de bijeenkomst een „lang leveOefening kweekt Kunst" uitriep. gaBMMMBM—WHIIMfl IH'IMMBH—IW2airmWWII«Jmana Verslag van de commissie der tcekcnschool aan den raad der gemeente Waalwijk. Waalwijk, 27 April 18S7. De belangstelling welke het teekenonderwijs in deze gemeente ten deel valt bleek andermaal bij de aanmelding van leerlingen voor den cursus 1886/87, waarvan het cijfer 72 beliep, daaronder begrepen 16 leerlingen beneden den leeftijd van 12 jaar en 14 uit naburige gemeenten, te zameu uitmakende 30 leerlingen, die niet konden toe gelaten worden, de eerstgeuoerndeu wegéns strijd met de verordening op de teekenschool, de an deren omdat de beschikbare ruimte ten koste van Waalwijkers niet door naburige gemeenten mosht ingenomen worden. De methode toch vorig jaar gevolgd om de leerlingen bij afwisse lende seriën onderwijs te geven, is der commissie gebleken om verschillende redenen geen aanbe veling te verdienen, zoodat 42 aanvragers van de lessen konden gebruik maken en met dewelke den 7eu October de cursus werd geopend, Voor de afdeeling handteekenen werden inge schreven 27 en voor bouwkundig teekenen 15 leerlingen, Naar hun beroep verdeeld als volgt: Timmerman 6. Metselaar 4. Huisschilder 8. Smid 3. Koperslager 2. Rijtuigmaker 1. Kleermaker 2. Schoenmaker 8. Zonder bepaald beroep 8. In den loop der eerste drie maanden vertrok ken vier leerlingen naar elders wier plaatsen werden ingenumen door óéu leerling-schilder uit Besoyen en drie jongelui uit Baardwijk, waar van 2 Timmerman en 1 Smid. Met goed gevolg werd het onderwijs verstrekt vulg-nderwijs TeekeueD naar plaat, zooals kop pen, omtrek ornament geschaduwd ornament, gebouwen eu projectiën proportiën van het men- achelijk lichaam proportiën, anatomie en skelet van den voet, enz. Naar pleister-ornament voeten en blokken (methode Dupuv). Voorts onderricht in per- pcctief, met toepassing en behulp van een des betreffend aanbevolen en aangeschaft toestel. Van de mede voor 'l eerst in dezen cursus aangewende voorbeelden - pleister-ornament mag het beate gezegd worden ze hebben volkomen voldaan en aan het doel beantwoord. Bij hare bezoeken af en aan der school ge bracht mocht de commissie zich van de be stendige vorderingen, en bij vele leerlingen van grooten ijver en lust overtuigenzoodat deze nuttige gemeentiinrichting wel de belangstelling waardig isdie de commissie daaraan, tot hare voldoening, gewijd ziet. De toepassing van elementair teekeD-onderwijs op de openbare school voor lager onderwijs onlangs in den raad door een lid uwer com missie ter sprake gebrachtkan niet anders dan het meer uitgebreid onderricht op onze ieekenschool vergemakkelijken eu bevorderen. Alzoo deze maatregel alleszins toejuiching ver dient. De cursus werd gesloten den 1 April. De Commissie. Als stichter van het leger is bekend William Booth, de vroegere methodisten-prediker, thans generaal van de geheele armee. Ongeveer 20 jaar geleden richtte hij, voornamelijk om in het ruwe leven in Eastern! (Londeu) verbetering te brengen een christelijke vereeniging op, met aartsvaderlijk bestuur. Deze bestuursvorm bleek weldra te zwak, en spoedig stichtte Booth, nu een tiental jaren geleden zijn militaire kerk. Reeds in 1877 voerde hij bewind over 29 leger korpsen, 31 betaalde officieren, 625 geoefende soldaten, en hij ontving een jaarlijksch inkomen voor het ltger van f 50,400, in 1883 waren er 331 korpseD, 760 officieren, zoowel mannen als vrouwen, en 15.000 soldaten. De opbrengsten voor het leger, uit collecten en geschenken bij eengebracht, beliepen reeds in 1882 de som van f 840,000 tot 960,000. Langzamerhaud heeft zich de beweging over geheel Londen uitgebreid, en men hee''t nu reeds cadetten in Zweden, Schot land, Ierland, Australië en de Vereenigde Staten, ja, zelfs in Calcutta verschijnt de „Indian Warcry" als orgaaD der Indische afdeelir.g van het reddingsleger aldaar. De werving van lidmaten wordt door eeT oog getuige cp de volgende wijze verhaald: De troep, die door een jongeling in uniform en door eenige pijpers, onder een kapelmeesteres, werd voorafgegaan bestond uit verschillende rijen rnanüen vijf of zes op elke rij, verder evenveel en even sterke rijen vrouwen, en ten slotte nog weer eenige rijen mannen. Allen trokken onder jubelend gezang door de straten en bekommerden zich in het minst niet om de plagerijen der straatjeugd. Plotseling houdt de optocht stand op een kruispunt vormt men een kring; het gevolg blijft eveneens 9taan, en spoedig zijn er duizen den menschen bijeen. Een der officieren van het leger gaat in het midden van den kling staan en begint met een ernstig gezicht en veel gebaren op de eigenaardige wijze van het red dingsleger te prediken „Vrienden, God zij geloofd, ik ben op weg naar clen hemel. (De soldaten jubelen: Hallelujah!) Maar het is voor mij niet voldoende, daar alleen heen te reizen ik wil dat gij mij vergezelt ieder van u lieden in het bijzonder. Wilt gij medegaan Ik vraag u Wilt gij Gij kunt medegaan, zelfs de zondigste onder u kan in den hemel komen. (De soldaten ja zeker 1 gij kunt, geloofd zij de Heer!) Een jaar geleden was ik een even groote booswicht als iemand van u. Het drinken mankte mij dikwijls krank zinnig. Maar Jezus wees mij den gapenden helschen afgrond en wat nog beter was, Hij vertoonde mij Zijn liefde, Hij reinigde mij met Zijn bloed en verloste mij. (Amen. Hallelujah!) O, vrienden, laat Hem datzelfde voor u doen, heden, dadelijk Hij verlangt er naar. Gaat met on9 naar de vergadering en hoort dan over Zijn verlossing." Nu nog een kort gebed en men trekt weer verder langs de straten de menigte, die het leger naloopt, is steeds grooter geworden, en eindelijk komt men aan een der vergaderzalen. Wie hier wil binnengaan volgt den troep. Bin nengekomen mogen allen naar hartelust praten, totdat de kapitein ('tzij vrouwelijke of mannelijke) door het opsteken van de hand te kennen geeft dat de godsdienstoefening zal aanvangen. Het begin van de godsdienstoefening bestaat in het zingen van een lied, waarbij telkens een brullend refrein wordt herhaald. Bij het laatste knielen de soldaten en toonen nog meer gods dienstijver. Een groot gedeelte der toeschouwers gevoelt zich zedelijk verplicht het hoofd een weiuig te buigen velen blijven evenwel kaars recht zitten en lachen. Nu wordt men verzocht te bidden de eene soldaat bidt na den anderen vol beweging en met zeer korte uitroepingen vol hallelujah's „Heer, wees met ons! Wij hebben U noodig! Gij ziet deze lieden, die te midden hunner zonden verloren gaan. Heer, help ze! Verlos ze du! Vóór middernacht kunnen zij reeds in de hel zijn. O Heer, kom tot ons, en verlos hen! Wij gelooven dat Gij dit kunt, wij gelooven dat Gij wiltKom, Heer, kom nu, en Gij zult geloofd worden. Amen Hierna worden zittend lofzangen gezongen en door een officier verklaard. Nu vraagt de voor zittende kapitein dat iedereen in het publiek, die gevoelt dat hij zondaar is, naar vuren zal komen en bij de voorste bank nederknielendat hij straks de gepredikte leer van Christus zoowel als de gezangen van het reddingsleger op zijn gemoed late werken, en dat hij, zoodra hij ge voelt dat hij verlost, dat wil zeggen door het geloof aan Christus van zijn zonden bevrijd is, zal opstaan, om den aanwezigen te vertellen wat de Heer voor hem, den geredde, gedaan heeft. Elk vers van den lofzang wordt nu door het leger en naar bplieven door het publiek herhaald. Dan wordt een gebed uitgesproken en een nieuw vers begonnen.Plotseling staat een der toe hoorders op, gaat naar voren en knielt bij de eerste back nederom te verkondigen dat hij voelt dat Christus hem heeft zalig gemaakt. Een der soldaten gaat naast hem zitten, geeft hem goeden raad, bidt met hem en prent hem in, dat als hij zich bij het reddingsleger aansluit, hij zich het genot van alle spiritualia en tabak ontzeggen moet en bovendien geeu zonden meer bedrijven mag. Langzamerhand wordt de bank der boetedoenden meer en meer bezet, er zitten soms twintig. Zij knielen neder, weenen, bidden, zingen en zeggen ongeveer het volgende„Heer, ik geef mij aan U over mij, mijn vrienden, mijn aardseh bestaan, teneinde met lijf en ziel U toe te behooren geheel aan U voor altijd. L°eft wel, mijn oude kameraden Ik wil nitt met u ter helle gaan. Ik wil met Jezus Christus leven. Vaartwel, vaartwel 1" Justus van Maurik schetst in het week blad de „Amsterdammer" een samenkomst van de Hollandsche afdeeling van het zoogenaamde „Reddingsleger" of „Leger des Heüs". De kapitein Tyler is volgens hem een man uit de mindere klassedit blijkt uit het weg laten of ten onrechte uitspreken van de h. Voor Angel zegt hij hangel voor holy, oly enz. Als proeve van zijn uitspraak haalt Van Maurik de volgende versregels aan Ho vlèkloos lem hik kom tot joe Niet lenger blaiv' hik fen jou weg. Verbreek gai maine benden noe Neem hel main sonden weg. Het koor der zusters doet denken aan een

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2