Italië] BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Een schouwburgbrand te Parijs. in zekeren zin gewettigd is door de droere noodzakelijkheidbehoeft hier geen naaperij te vindenomdat we eerstens de behoefte daaraan niet gevoelenen in de tweede plaats het doel toch niet te treffen zou zijn dat beoogd wordt. Het is geen dringende eisch, het past onze kleine natie niet ontzag te willen ver wekken door militair vertoononze onaf hankelijkheid steunt op ons goed recht dat geen vreemd volk beleedigen of in zijn vrijheden verkorten zal. En al zouden we des gevorderd de zelfstandigheid van ons volksbestaan verdedigen met goed en bloed tegen iederen overweldigerwe kunnen ons niet vleiendat de vermeerdering der mi litaire lasten in staat zou zijn haar te hand haven als we aangevallen worden door een der groote rijken van Europa. In den senaat was Woeisdag de wet-Dumont, tot het haffen van invoerrechten op vee en en vleesch, aan de orde. Door den heer d'An- drimont, burgemeester van Luik, werd als motie voorgesteld, de behandeling dezer wet voor on- bepaalden tijd te verdagen. Bij de bestaande agitatie in den lande achtte hij het niet geraden deze wet, welke met zeer geringe meerderheid door de kamer is aangenomen en die bij een groot deel der bevolking onmiskenbaar ontevre denheid heeft gewekt, thans in behandeling te nemen. Zoowel in hel belang van voor- als van tegenstanders der wet ried hij zijr.en arabt- genooten aan om zijne motie aan te nemen da overeenstemming tusschen werkgevers en werknemers op de samenkomst te Marlan- welz gebleken, beval hij den voorstanders ter «rnstige overweging aan, terwijl de tegenstanders niet vrij zouden kunnen zijn in hunne bestrijding, omdat immers hunne argumenten zouden worden voorgesteld als een vleien der werklieden en als evn uiting van vrees voor de revolutionnabe woelingen in de zuidelijke pro vinciën. Van deze motie, met warmte gesteund ook door den oud-minister Graux, wilden de meer heid en de regeering niets weten. De minister president bestreed ze, op grond dat de senaat zelfs den schijr. niet mocht aannemen van vrees voor het komplot van gewetenlooze raddraaiers, die de arme werklieden misleiden, en vrien het niet om de wet-Domont te doen is, maar al leen om wanorde en anarchie. Hem persoon lijk zou niete meer welkom zijn, dan dat de se- aaat het wetsvoorstel verwierp, maar ten krach tigste verzette hij er zich tegen, dat de senaaat zich storen zou aan hetgeen er in Henegouwen gebeurt, en den schijn zou aannemen die bewe ging gewettigd te achten. Verdaging zou eene •nderwerping zijn aan de anarchistische drijvers, en het behoefde wel niet aangetoond te worden dat zulk eene orderwerping eene fout zou zijn. Namens de meerderheid verzetten zich nog de rapparteur graaf de Ribaucourt, en de hecreu de Coninck en Lammens tegen de motie, welke ten slotte verworpen werd met 38 tegen 17 stemmen. Onmiddellijk daarna werd de algemeene be raadslaging geopend door een grondbezitter en protectionist van het zuiverste water, baron de Belhune, die tot het einde der zitting aan het woord bleef. De werkstaking in België neemt steeds grooter omvang. Daar hierin de loonquaestie geen rol speelt, doch de eisch «algemeen stem recht/, de hoofdzaak is, zoo is het einde niet te voorzien. Wederom heeft er eene ontploffing plaats gehad te Jolimont, die de bewoners van dit dorp ernstig verschrikte daar alle ruiten •prongen. Na 10 uur mag op bevel der over heid niemand op straat wezen. Teder wordt on verbiddelijk ingepakt geen der bewoners waagde zich dus uit het huis om te zien wat er gebeurd was en dit verhoogde de spanning. Op het hooren van het woord dynamiet krimpt ieder het hart ineen. Geregeld wordt 's nachts iu de woonhuizen gewaakt. Men wacht alge meen vrceselijke gebeurtenissen. De smeden, die tot de kalmste werklieden behooren; hebben nu ook het werk gestaakt. De metaalgieters zul'en weldra volgen. Nimmer is de toestand zoo kritiek geweest als op dit oogenblik. Troepen zijn naar Seraing vertrokken. De werkstaking in de werkplaatsen van Cockeril is algemeen. Gedurende de maanden Juli en Augustus zal een groot internationaal festival worden in gericht door het gemeentebestuur van Antwer pen, en aangeboden worden aan de „zang fanfa ren-, harmonie-en symphoniemaatschappijen van het land en den vreemde." Het hoofddoel, hetwelk het bestuur der groote handelsstad hiermede beoogt, geeft het op on dubbelzinnige wijze aldus in (Rn uitnoodigings- brief te kennen „De talrijke maatschappijen die tijdens de twee laat3te jaren da stad Antwerpen bezochten waren zeer voldaan over de nieuwe wijze, waarop de festivals waren ingericht. Het meereodeel hunner hebben het inzicht te keunen gegeven dit jaar hunne reis te hernieuwen, ten einde de haven en de tallooze prachtgebouwen onzer handelstad in hunne bijzonderheden te kunnen bezichtigen. „Het nieuw festival, dat wij inrichten, zal hun de uitvoering van hun ontwerp vergemak kelijken. Het laat ons ook toe, opnieuw aide maatschappijen van het land en den vreemde uit te noodigeu om de fraaiheden onzer stad te komen zien en tevens gebruik te maken van de voordeelen, welke hun door de nieuwe bepa lingen worden verstrekt. „De stad Antwerpen breidt zich uit en ver andert van uitzicht op eene bewonderenswaardige wijze. Pas zijn de nieuwste Scheldekaaien hunne schoone toerusting en de wandelwegen afgewerkt of weer bereidt zij zich voor tot het inhuldigen van nieuwe zeedokken die eene op pervlakte beslaan van 22 hectaren. „De talrijke haveninrichtingen de vijf muse ums de dierentuin, de O. L. Vrouwetoren enz. bieden den vreemdeling een uitstekend veld van studie, opmerking en uitspanning, De belang rijke openbare gestichten, de omstreken der stad, de veerdiensten op de Schelde verschaftenden reizigers al de genoegensdie men in groote steden aantreft." Voorzitter van het „inrichtiugscomiteit" is de heer Georgets Gits, secretaris de heer Aug. Posse- miers. De handelsinrichtiugen in Antwerpen zijn weer vermeerderd met twee dokken het Afrika- dok en het Amerika-dok welke de vorige week geopend werden. Uit de bij die gelegenheid medegedeelde bijzonderheden blijktdat het eene besterad is voor goedereu van allen aard het aodere uitsluitend voor den petroleumhan- del. Zij zijn gegraven op de gronden van het vroegere Noorderkasteel. Het werk werd den 18 Juni 1883 voor eene som van zes milliorn francs aanbesteed. De uitgestrektheid der twee nieuwe dokken bedraagt ruim 22 hectaren en staat gelijk met de helft van al de vroeger te Antwerpen bestaande dokkende lengte der nieuwe kaaimuren evenaart nagenoeg die van al de kaaimuren der oude dokkeuen eveneens staat zij bijna gelijk met de totale lengte van den nieuwen kaaimuur der Schelde. De water diepte der nieuwe dokken is ten allen tijde meer dan 9 meter. De nieuwe dokken staan voor het oogeDblik Diet in rechtslreeksche gemeen schap met de Scheldede schepen komen er langs een der vroeger bestaande dokkeu in maar al spoedig zal de rechtstreeksche verbin ding door middel eener sluis tot stand komen. BRUSSEL26 Mei, Heden zijn hier ver scheidene anarchisteu in hechtenis genomen. Zij worden verdacht van het smeden van een com plotwaaraan binnenkort uitvoering zou gegeven worden. Een groot aantal papieren zijn in be slag genomen. Andere inhechtenisnemingen wordeu verwacht. BRUSSEL, 27 Mei. Gisteren is bevel gege ven tot het onder de wapenen roepen van een gedeelte der lichtingen van 1883 en 1884. De gewezen minister Floquetdie van den president der Fransche republiek officieel de op dracht ontvangen had een kabinet saam te stellen en wien men algemeen kans van slagen toe schreef, heeft zich geooodzaakt gezien, voor de vorming van een miuisterie onder zijne leiding te bedanken. Zijn plan, generaal Boulanger als minister van oorlog te bi-houden vond ernstige tegenwerking bij de conservatieven terwijl vele republikeinen den generaal gaarne zouden zien vertrekken, die door zijne overwegende popula riteit in de provinciën en Parijs, een gevaarlijk man wordt voor de macht der kamer. Den laatste dag van de verkooping der kroonjuweelen is No. 47 eene kam, bezet met 208 brillanten, wegende 4-3S1/, karaat, perceels gewijze, van de hand gedaan voor 641,900 fr. In het geheel heeft de verkooping de som van 6,864,C50 fr. opgebracht, behalve 5 pet. opgeld. Vele kostbare voorwepen ziju gekocht voor rekening van het huis Tiftanv Sc Co te New- York. Te Parijs zijn Zondagavond vier zooge naamde „worgers" gevat, die eenige weken lang een deel dier stad onveilig maakten. Die manneu namen den schyn aan alsof zij politie-ageuten in buigerkleeding waren, zochten, in een of an dere eenzame straat, ten wandelaar uit, wierpen hem, als hij hen voorbijgegaan was, onverhoeds een strik, een soort van „lazzo" om den ha:s, en terwijl de een dien aantrok be roofden de anderen den aangevallene van alles wat hij bij zich had. Een heer die Zaterdagavond op die wijze door hen weid aangevallen en beroofd was zoo ge lukkig de roovers nauwkeurig op te nemen. Hij gaf hun signalement ann de politie, en deze had de volgenden dag de vier genoemde mannen in hechtenis genomen. De avond van Woensdag zal te Parijs langen lijd in treurige herinnering blijven. Tegen tien uur klonk door de straten de kreet De Üpera- Comique staat in brand, en weldra bleek, dat het gerucht een noodlottig feit was. Er werden in de Opera-Comique opgevoerd „le Chftlet" en „Mignon." Om 9 uur 10 min. was het gor- dijn opgehaald voor de eerste acte van „Mignon" toen onverwacht een scherpe lichtstraal het tooneel sterk verlichtte het liuutn in de friezen was in brand geraakt. Onmiddellijk verlieten de artiatcn het tooneel, waarop reeds vonken vielen en zoo als begrijpelijk is, ontstond onder het publiek een paniek. De regisseur kwam naar voren om het publiek te kalmeeren, zeggende dat slechts een stuk doek in brand stond, doch zijn woorden werden oogen- blikkelijk gelogenstraft door een groote vlam, welke de geheele zaal verlichtte. Teneinde den tocht af te sluiten welke de vlammen deed aanwakkeren, werd alle communicatie tusschen het tooneel en de zaal afgesloten. In dien tijd werd de par.iek verschrikkelijk. De menigte snelde naar de zaal. Men verdrong elkander letterlijkeen aantal vrouwen vielen in onmacht en verscheidene personen kwetsten sich de handen door het inslaan der ruiten om door de vensters te ontvluchten. Het „sauve-qui-pent" van het publiek op de bovengaanderijen gezeten, leverde een ontzettend schouwspel op, terwijl voorts de toestand van het aan de opera verbonden personeel en de kunstenaars allerangstwekkeudst was. De artisten, die zich bij het uitbreken vtn den brand op het tooneel en tusschen de coulissen bevonden, had den tijd om te vluchten, maar het personeel, dat in de loges was, had een onbeschrijfelijke moeite om te ontkomen. Intusscheu was in de omgeving van het ge bouw, op den Boulevard des Italiens, de Place Boileau en op de Place en de rue Favart een dichte menigte saaragekomen welke van alle kanten van het dak de vlammen een weg zag banen. Door den dichten rook heen zag men vrouwen met hangende haren zich uit de vensters werpen, die dan in het café Anglais en café Riche werden ingebracht. Tien minuten na het eerste alarm was de brandweer op de plaats des onheils. Onmiddel lijk werden tegen het gebouw groote readings- ladders geplaatst Men kan zich voorstellen met welk een spanning bet publiek de beweging der brandweer volgde. Telkens werden de brand weermannen toegejuicht, wanneer zij met een vrouw onder den arm te voorschijn kwamen. Verscheidene personen werden bewusteloos naar beneden gedragen. Hierbij hadden ook ver scheidene dramatische tooneelen plaats. Tegen tien uur verscheen een man op het dak, en maakte zich gereed naar beneden te springer., liet publiek riep: spring niet! spring niet De brandweer komt Doch de ongelukkige hoorde niets, sprong Daar beneden en viel zich op het ijzeren balcon te pletter. De koepel van de Opera-Comique stortte om 9.35 uur met geweldig geraas iu. Een wan hoopskreet giug op uit de menigte, welke nog vermeerderd was door de bezoekers uit de na burige schouwburgen, welke door personen, die uit het brandend gebouw gered waren, van de ramp verwittigd werden. De brandweer bepaalde er zich toe om den brand zooveel mogelijk te beperken, door de aangrenzende huizen flink nat te houden, Tegen middernacht kwam msu tot de ontdek king, dat de ramp grooter was, dan men eerst had vermoed. Op dat uur waren twaalf 1 ij k e n gevonden en men is er zeker van dat onder de pninhoopen er zich nog verscheidene bevinden. De apotheken waren overvol met gewonden. Twee dér vrouwen, waarvan men de lijken gevonden heeft, waren in baltoilet ge kleed de derde was een jonge bloemeumaak- ster uit de wijk van de Opera Comique. Om kwartier over twaalf toen du brand op zijn he vigst was, liet men langs de ladders twee ma- chiuisten, die gewond waren, en een verkoold lijk naar beneden. De artisten eu figuranten der opera herkenden in een van hen, den chef machinist Jurus. Tot de gewonden behoort ^tn een danseres, mil Ansailly, die bij het uitbre ken van den brand zich op het pleia der Opera- Comique bevond en de onvoorzichtigheid had het gebouw binnen te gaan om hare byou- terieën uit haar kleedkamer ie halen. Bij het overbrengen der lijken deden zich hartverscheurende tooneelen voor. Iedereen meende een vriend of een bloedverwant te her- kconenvan wien bij door het gcdraDg was gescheiden. Alle artisten hebben blijken gegeven van buitengewone koelbloedigheid en toewijding. Wanneer men naar hen geluisterd had, zouden de gevolgen waarschijulijk niet zoo noodlottig zijn geweest. De zanger Tasquin riep tot bet publiek, terwijl de brandende tlecoratiën rondom hem vielen, dat er geen gevaar was. De rook beef; waarschijnlijk nog meer slacht offers gemaakt dan het vuur. Een heer, die op de tweede gaanderij met zijn gezin was gezeten, was Lijiia gestikt. Hij slaagde er nog in eer. venster in den gang te bereiken eu het open te stooten. Toen hij edei bijkwam, zocht deon- geiukkigc U-vergeefs zijn vrouw en kinderen en 's nacht wist hij nog niet of zij ontkomen waren of dat zij mede in de vlammen waren omgekomen. Tegen middernacht zag men nog personen uit het gebouw komen met geheel zwarte gezichten met gescheurde kleederen en met het voorkomen van krankzinnigen. Mejuffrouw Siraonnet, die de rol van Mignon zongis in den gang van de eerste verdieping verdwaald geraakttengevolge van de dichte rookwolken. Zij zou uk er omgekomen zijn wanneer een brandweerman haar niet juist te hulp was gekomen. Mejuffrouw Merguillier, die de rol van Philitie zong, is op dezelfde wijze gered. Een vrouw heeft zich den dood berok kend door uit de vierde verdieping te springen. Verscheidene personen die langs het dak wilden vluchten slaakten vreeselyke wanhoops kreten toen zij zagen dat op den lijst een hek stond waarover zij niet komen konden. De brandweer beeft hen gelukkig gered. Om halfeen 's nachts verminderden de vlam- mtn. Alle huizen in de omgeving van den schouwburg zija gespaard gebleven. Het opera gebouw zelf is geheel vernield. Elk oogenblik hoort men muren instorten. Hetgeen de Opera- Comique wasis niet meer dan een rookende ruïne. Eerst Donderdag heeft men zich rekenschap knnnen geven van den omvang van den brand in de Opera-Comique. Te verwonderen ia het dan ook dat niet meer aangrenzende gebouwen door de vlammen zijn aaugetabt. Hoogat waar schijnlijk is dit te danken aan den meter dikken muur, die het schouwburggebouw van de overige huizen scheidde. Onmiddellijk toen het dag was en de roo kende pumhoopen het toelieten, ging de brand weer aan hst zoeken van lijken, en telkens zag men uit de ramen der 3e en 4e verdieping door middel van touwen onherkenbare lijken naar beneden laten het waren meest lijken van ko risten en figuranten. Beneden werdeu de lijken in lakens of dekens gewikkeld. Tegen 12 uur waren reeds 30 lijken van onder de puinhoopen gehaald maar er moesten er zich nog meer on der bevinden, daar toen reeds aan het hoofd bureau van politie zeven-en-vijftig personeu al» vermist waren opgegeven. Dit waren allen in woner» vaG Parijs, maar wie kan het aantal be woners der provincie en vreemdelingen zeggen, die later opgevraagd zulien worden Ver scheidene toeschouwersdie ia de fauteuil» d'orchestre gezeten waren, moeten tot de slacht offers behooren men heeft reeds vijf lijken van hoeren, in zwarten rok gekleed, gevonden. De lijken werden per brancards naar de politiebu reau! in de rue Drouot en in de rue de Riche lieu gebracht. Een afschuwwekkeod schouwspel leverden deze polisiebureaux op. Men verdrong elkander wie het eerst binnen zou komen. De meeste lijk(« waren zoo verkooid, dat zij onherkenbaar waren. Een moeder zag men voor het lijk van een jong onherkenbaar meisje neergeknield, waaraan zij een teeken, bracelet, byou of een ander voorwerp zocht om haar ongelukkig kind te herkt-nnen. Eindelijk herkende «ij haar kind, toen zij het lijk den mond opende aan eeuen met goud inge- Zctten taDü. Een andere vrouw kreeg, toen zij het lijk harer zuster herkende een bloespuwing werd bewusteloos weggedragen. In het politiebureaux in de Rue de Richelieu kwamen nog aangrijpender tooneelen voor. Hier lagen de lijken door elkander in een nauwe ruimte, enkele geheel naakt, andere in gescheurde kletderen. Ouder deze lijken was dat van den bediende van den zanger Talazac. Eenige dagen geleden, toen er in de kamer sprake was van den slechten toestand der Opera Comique bij brand, had hij een touw met knoopen gekocht en aan zijn meester gezegd „dit zal u diensten bewijzen in geval van brand." En door middel van dit touw heeft de baryton Soulaeroix zich door een venster uit de tweede verdieping kun nen redden. Op het oogenblik dat de corres pondent het politiebureel verliet, herkende een kind van 12 jaar haar moeder onder de lijken. Donderdagavond half zeven ure is men met het zoeken naar lijken eensklaps moeten eindigen daar de vlammen weder begonnen op te flikke ren. Om 7 uur was men dit vuur meester. Het aantal lijken die uit het afgebrande ge bouw donderdagavond om tien uur gehaald waren, bedroeg twee-en-zestig. Men verzekerde toen' dat net aantal omgekomenen bij deze ramp 150 misschien wel 200 zal zijn. De schade wordt op 2.500,000 francs geschat. Het gebouw was verzekerd voor een miliioen het materieel voor een half miliioen. Vijftien assurantie-maatschappijen zijn in de zaak be trokken. Het aantal personen omgekomen bij de aan varing der „Britanic" door de „Celtic" is tot 12 gestegen, terwijl 20 ernstig zijn gekwetst. De paniek aan boord van de „Britanic" was buiten gewoon hevig, toch slaagde de kapitein er in met een revolver in de hand de orde ie her stellen. De rijksdag heeft het wetsontwerp 0p de suikerbelasting in handen van eene commis.ie gesteld, en is na afdoening van eenige kleinere ontwerpen tot den 7den Juni uiteengegaan. Wij knippen uit het Vaterland het vol gende als een bewijs vao minzaamheid tegenover Frankrijk dat eigenlijk een uitdaging bij uit nemendheid is. „De weigering van Duitschland om deel te uemen aan de tentoonstelling be teeker.t dat iu 1889 niet de Duitsche industrie maar wel de Duitsche artillerie zich in Frankrijk zal bevinden, hetgeen men echter te Berlb'p niet in het openbaar durft zeggen". Een droevig ongeluk heeft op den Donau bij Gran plaats gehad. Twaalf Hongaarsche dag- looners zoowel mannen als vrouwen voeren met een boot over de rivier om elders werk te zoe ken Midden ,n de rivier begon de boot te zinken en ieder trachtte zich op het wrak te redden Slechts vijf slaagden er in „a een uur te hebben rondgedreven den oever te bereiken Zeven anderen vonden hnn dood in de golven! De paos heeft deze week een consislo.ie ge- houden ter benoem eg van eenige kardinalen aartsbisschoppen en btsscbuppen. In spraak tot het heil,ge college handelde hij voor namelijk over Duitschland en Italië Hij her lunerde aan den vroegere., toestand iu Duitsch" and en verklaarde dat htj alle pogingen in het werk heeft moeten stellen om daarin verbe tering te brengen. Aan de volharding ïan het centrum bracht hij grooten lofal,„„k

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2