Nuifrmer 44. Donderdag 2 Juni 1887. 10e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De brand te Parijs. I o van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk ontvangen hebbende aanschrijving van zijne excellentie den heer commissaris des konings in deze provincie van den 30 April 1887 3e afdee- üng [Bijblad no. 38), Gelet op de 2e zinsnede van art. 139 der wet van '19 Augustus 1861 (Staatsblad no, 72), Maken bekend Dat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgangers der nationale militie in deze pro vincie, voor deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den Hen Juni des voormiddags om 9 ure, ten raadhuize der gemeente Waalwijk. Dat tot de bijwoning van die inspectie ziin ge- honden Alle verlofgangers der militie te land die vóór 1 April van ait jaar in het genot zijn gesteld van onbepaald verlof (ook die der lichting van 1882); Dat de voorschriften der aangehaalde wet on deranderen luiden als volgt Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleeden voorzien van de kleeding-stuklcen hem bij zijn vertrek met verlof medegegevenvan zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. Die zonder geldige reden niet bij het on derzoek verschijnt; 2o. die daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige reden niet voorzien is van de in het voor gaand art. vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrusting-stukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrusting-stukkenaan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofgangerwien krachtens het voorgaand artikel arrest is opgelegdbij het onderzoek tegenwoordig dan kan hij dadelijk onder verzekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde straf, dan wordt hij, op schriftelijke aanvrage van den militie-commis saris, te richten aan den burgemeester der woon plaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegene provoost of het naastbij zijnde huis van bewa ring of arrest overgebracht. Advertentien 1—7 regels ƒ0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Art. 143 Onverminderd de straf, in art. 141 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschre ven wijze, voor hem te vex-schijnen om te worden onderzocht Art. 144. De verlofgangerdie zich bij herha ling schuldig maakt aan het feit, sub. 4o. van art. 141 bedoeldof niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris vei'schijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub-2o. en 3o. van art. 141 vermeldwordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. Dat zij de verlofgangers verder opmerkzaam ma ken, dat gedurende den tijd dien het onderzoek duurt, en in het algemeen wanneer zij in uniform gekleed zijn, volgens het aangehaald art. 130,2e en 3e lid der wet, worden geacht onder de wa penen te zijn, en liet crimineel wetboek en het reglement, van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande op lien van toepassing is. En opdat niemand onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze na afkondiging op de ge wone wijze worden aangeplakt ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Waalwijk, 28 Mei 1887. Burgemeester en Wethoudei's voornoemd, De burgcmeestei', AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Vrij naar het Hoogduitsch van HER MI NE FRANKENSTEIN, 10 door LUCIFER. Hoofdstuk IV. EEN ONVERWACHTE WENDING. /,Ik wenschle dat hij maar kwam", zi-ide lady Rokeby, ontevreden tol hare grijze gezelschaps juffrouw „gaarne zoude ik mij bevrijden van de kluisters van mijn tegenwoordig huwelijk om opnieuw te kunnen trouwen." „Eeue week na sir Henry's terugkeer kur.t gij vrij lijn", zeide Luttrel, en in September zal hij aankomen." „In September zal ik vrij zijn", mompelde lady Rokeby met flikkerende oogen. „Eene weduwe met vierduizend pond jaarrente Ach, dal toch maar een welwillende demon die ge lukkige wending wilde veroorzaken, zonder dat ik mijne ziel met een misdaad behoefde te bczotdeleu 1" 't Scheen alsof werkelijk een haar goed ge zinde duivel dezen wensch gehoord had. Ongeveer 14 dagen later ontving lady Rokeby een tweeden brief met rouwrand. Hij was door een vreemde hand geschreven en kwam van den regimentsdoctor Cooper. Hij meldde het over lijden van sir Henry. De geneesheer deelde mede dat sir Henry reeds alle voorbereidselen voor ziju terugreis naar Engeland had getrofFcn en nog voor 't laatst een rijtoertje was gaan doen op de heuvels. Hij had daarbij een pad ingeslagen vat. ceu eeuwenoud bosch maar aan geen ongeval ge- In de omstreken van Bergen Henegouwen is het woeligst. Vrijdagmiddag werd te Quareg- uou eeu nieuwe charge door de gendarmerie gemaakt, waarbij verscheidene kinderen onder den voet geraakten en door de paarden vertrapt werden. Te Frameries begou Vrijdagavond om 7 uur een meeting, welk door ruim 1500 personen werd bijgewoond bovendien was er nog een duizendtal dat geen plaats baddeu kunnen vindeu. Eeu peletou jagers ie paard had voor het lokaal post gevat. Op de agenda kwamen de volgende puuteu voor: I. de werkstaking en de burgerij; 2. de belasting op het vleesch 3. de gelijkheid van militaire lasten; 4. de amnestie; 5. het al- dacht omdat hij zwaar gewapend en vergezeld was van een Hindoe. Eenige uren nadat bij was weggereden en toen de regimentsdokter hem reeds terug ver wachtte, kwam de Hindoe met stof bedekt°alleen en buiten zich zelve van ontzetting teruggereden. Stamelend verhaalde hij het volgeude Sir Henry was door een tijger aangevallen geworden, die uit het bosch plotseling op hem- was toegesprongen, en eer de bediende hem ter hulp kon komen was hij reeds uit den zadel gerukt en door het wilde beest verscheurd. Re Hindoe had niet op den lijger durven schieten, omdat bij zag dat de baronet reddeloos verloren was, eu nadat bij zich had overtuigd dat hij dood was, was hij huiswaarts gespoed oin de treurige tijding over te brengen. De regimentsdokter voegde er bij dat zich onmiddellijk een gezelschap naar de plaats van het ontzettend voorval had begeven. Eeu bloed plas, lappen van sir Henry's kleedcren, beende- reu van ziju paard en het spoor van een tijger bevestigden het verhaal van den Hindoe. Er weid jacht op den tijger gemaakt men vond hem den volgenden dag op dezelfde plaats en doodde hem. De inhoud van dit schrijver, maakte lady llokehy bekend dat haar wensch vervuld eu zij thans weduwe was. Zij zat in het salon te Rookhurst, toen haar de brief werd gebracht. Zij zat daar nog met het reeds tweemaal gelezen papier op haren schoot, toen hare grauwe gezelschapsjuffrouw binnen sloop. „Een brief van sir llenry", vroeg Luttrel, op den brief met zwarten rouwrand wijzende. „Neen, hij is vau den regimentsdoctor Cooper," antwoordde lady llokehy op vroolijken triom feerenden toon. Gij kunt niet vermoeden Lut trel, welke lijding hij bevat. Sir Henry is gemeen stemrecht. Al deze punten werden door den heer Jnles Dufrasneslid der provinciale Blaten onder luide toejuichingen behandeld. "De werkstaking zeide hij is ditmaal politiek. Blijft kalm 1 treedt niet uit de orde want gij krijgt de burgerij tegen u.Herhaaldelijk heeft de spreker fcijue toehoorders aangemaand het werk te hervatten huu belovende dat de bur gerij krachtig de gewenschte hervormingen zal eischen. In bet district van Charleroi kan de dag van Vrijdag „de dag der vrouwen" genoemd worden. In l»iet minder dan vijf gemeenten hebben de vrouwen vergadering gehouden en ir. al deze uijeenkomsten is besloten de mannen tot werk staking aau te sporen. Ook werd er over ge sproken om in groepen naar Brussel te gaan. Van de ontdekking van uet anarchistische complot te Brussel is niets meer bekend gewor den. Vrijdagavond was hei in de stad vrij rus tig daar de werklieden-syndicaat niet verga derde. De Brusselsche werklieden-bond heeft bij den burgemeester geprotesteerd tegen de politiemaat regelen welke in dc laatste dagen genomen zijn. Vrijdagmiddag is in het station Blandain Inslag gelegd op een baal, inhoudende anarchis tische pamfletten die voor België bestemd wa ren. De baal woog minstens 40 kilo eu was waarschijnlijk uit Valenciennes verzonden. Eene talrijk bezochte vergadering van werklieden, Zondag te Luik gehouden, heeft moties aangenomen ten gunste van het algemeen stemrecht van de amnestie en van dc intrekking van het wetsvoorstel tot het heffen van invoer rechten op vleesch er. vee. Eene onafzieubare menigte was voor het lokaal vereer.igd. BRLSbEL30 Mei. (9 uur 's ochtends). De nacht is in alle plaatsen waar arbeiders het werk geslaakt hebben, rustig voorbijgegaan. De toestand schijnt in het algemeen minder ge spannen te zijn. De werksxakende arbeiders in het bekken van Charleroi hebben besloten ecue delegatie naar den koning te zuiden om mon deling hunne wenscheu en grieven uiteen te zetten BRUSSEL, 30 Mei. Het progressistische dood 1" Dood „Ja", riep lady Rokeby, „en ik ben weduwe. Is dat niet heerlijk Eene goed verzorgde we duwe eu vrij van weder te trouwen. Ha! Maak de treurige tijding bekend aan de be dienden Luttrel, en zeg huu dat ik te zeer overstelpt ben van smart om met ben te kunnen spreken. Laat onmiddellijk al de klokken in het dorp luiden. Zend ook een overlijdensbericht aan de „Times" en de andere groote Londensche dagbladen. Ik ben weduwe en voogdes en persoonlijke hoedster der erfgename van Rookhurst. Ik moet mijne stiefdochter het verlies, dat zij heeft ge leden roededi elen en ook eenige regels aan Digby schrijven. Weduwe en zonder misdaad! De erfgename van Rookhurst iu mijne macht, om met haar te kunr.en doen wat ik wil. Uwe toekomst zal met de mijne verbonden zijn, mijne lieve Nina, cd gij zult een lot hebben, zooals uw vader wel nooit voor u zal hebbeu gedroomd. Eindelijk ben ik op de rechte hoogte 1" congres heeft de beraadslaging over het program ma ten einde gebracht. Het keurde, met eenige kleine wijzigingen a'le in het programma uit gesproken wenschen goed met name die betref fende den leerplichtde regelieg van den kin- der-arbeid de scheiding van kerk en staat de gelijkheid der militaire lasten de hervorming vau het belastingstelselhet oprichten eener arbeidsbeurs en de aansprakelijkheid der werk gevers in geval van ongelukken. Het congres sprak zich tevens uit ten gunste van de amDestie. BRUSSEL30 Mti. „Reuter's A gentschap" ia gemachtigd op do mee9t formeele wijze de berichten tegen te spreken welke vervat zij i in een telegram uit Berlijn aan „Le Soleil" en be trekking hebben op eene zending welke aan prins Aremberg zou zijn opgedrageu en op de inededeelingen welke de Üuitsche regeering ten opzichte der werkstakingen zou hebben ge daan aan de regeering van België. In de krin gen der regesring en der op politiek gebied goed ingelichte personen worden deze berichten be schouwd als volmaakt onwaarschijnlijk. De samenstelling van het kabinët zal weldra in het Journal officiel bekend gemaakt worden. Ziehier de lijst der ministers: Rouvier, voorzit- r. \aD kabinet en minister van financiën Fallières, binneulandsche zaken Spuller, onder wijs eu fraaie kunsten Flourens, buitenlandsche zaken Bousquet justitie ;Héredia, openbare wer ken Barbe landbouw Doutresues, koophandel. Voor de ministeriën van oorlog en marine zijn nog geen personen gevonden.Generaal Saus sier heeft de portefeuille van oorlog geweigerd, omdat hij de iutrekkiug van het ontwerp der legerwet gëeischt heeft. Generaal Féron heeft de portefeuille van oor log aanvaard. Naar het Journal de Paris zegt, moeten Engeland en Turkije een offensief, en zoo noo- dig ook defensief verbond gesloten hebben. Het juiste aantal slachtoffers bij den brand van de Opera-Comique is nog niet bekend en Hoofdstuk V. GEDURENDE HET ROUWJAAR. De tij ling van sir llokeby's dood die zoo kort na het afsterven van zijn zoon in Iodic het slachtoffer was geworden van een zoo vree- salijk noodlotbaarde niet alleen in het graaf schap waar hij le huis behoorde zeer smartelijk opzien, maar overal waar meu hem had gekend. In alle huizen van het dorp, dat onder Rook burst oehoordc, en waardoor zijne vrijgevigheid welstand heerschte, werden hem oprechte tranen van rouw gewijd en bij den lijkdieust die in de dorpskerk werd gehouden, ontbrak geen zijner vrienden of ondergeschikten en gceu enkel nog bleef droog. Lady Rokeby was bij den lijkdienst niet tegenwoordig. Hare gezelschapsjuffrouw in diepen rouw en het gansche dienstpersoneel waren in de kerk en de jonge preJikant sprak in roerende woorden over de zwaar getroffene jonge vrouw die in hare donkere kamer alleen zatom den afge storvene wecnenden alle troost afwijzend. Mr. Luttrel was de eenige persoon inde kerk die achter haren dichten sluier niet weende. Zij wist dat lady Rokeby in haar elegant boudoir op Rookhorst op eeue zachte canapé lag en zich bezig hield met het lezen van een Franschen romanen ook wist zij dat de zwarte oogen der lady nog geen enkele traan hadden vcr°goten sedert zij het verschrikkelijk lot van Sir Henry- had vernomen. Nabuien en vrienden spoedden zich naar Rookhurstom de jonge weduwe troost aan te biedeD. De eerste week heette het dat zij ontroost baar was en weigerde iemand te ontvangen. Maar toen een ki|i mct de elegautsteronwklee- deren uit Londen »^:is aangekomenbegon lady Rokeby bezoeken te ontvangen. Zij hield zich, alsof zij door haar ongeluk geheel was terneder geslagen en ging weken lang niet uit. En als men haar eindelijk aanraadde acht te slaai; op haar gerondheid en zich in haar lot te schikken begon zij weder uit te rijden en hare equipage zag er uit als een lijkwagen met de zwart getuigde paarden en zij zelve was in een wolk van zwarte krip gehuld. Mrs. Luttrel had onmiddellyk nadat de lijding van sir Henry's dood ontvangen was, aau zijne dochter geschreven maar de brief was zeer kort koel en droog geweesten hield n"iets anders in dan de duidelijke verschrikkelijke me- dedeeling. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1