Nummer 45. Zondag 5 Juni 1887. 10e Jaargang i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i Gemeenteraad van Waalwijk, GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Kil» ffl Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden.ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. OPENBARE VERGADERING op Woensdag 1 Juni nm. 8 uur. Afwezig de burgemeester Van Grotenhuis en dr. De Haan. Voorzitter de wethouder J. Timmermans Wz. De voorzitter zegt, dat bij voortdurende ziekte van den wethouder De Haan en onge steldheid van den burgemeester, waarvan deze kennis heeft gegevenaan hem de taak te beurt valt deze vergadering te praesideeren, en opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De voorzitter gelast de deuren te sluiten. De heer Van der Heijden„mijnheer de voorzitter, ik stel voor het aan de orde zijnd onderwerp in het openbaar te behandelen daar kan m. i. niets tegen zijn't is een zaak van algemeen belang." De voorzitter „mijnheer Van der Heijden, de raad kan hierover met gesloten deuren beraadslagen." De deuren worden gesloten en blijven on geveer vijf kwart uurs dicht. Na heropening der deuren zegt de voor zitter „mijne heerenik open de debatten over de aanvulling der vacature van gemeente geneesheer." De heer Baijens,,'t is nu openbare ver gadering heeft het dag. bestuur daarin geen voorstel te doen?" De voorzitter„het voorstel van het dag. bestuur is in de besloten vergadering ter zijde gesteldwij hebben geen ander te doen." De heer Baijens „dan stel ik voor een nieuwe oproeping te doen voor een gemeente geneesheer tegen f1300 of f1400." De voorzitter „ik geef den heer Baijens in overweging zijn voorstel meer correct te maken en een zekere som te noemen." De heer Baijens „welnu f 1300 dan." De heer Zijlmans „ik stel daar tegenover Vrij naar het Hoogduitsch vau HE RHINE FRANKENSTEIN, 11 door LUCIFER. Hoofdstuk V. GEDURENDE HET ROUWJAAR. Toeo er eene week later nog geen antwoord van Nina was gekomen, schreef baar lady Ro keby een ongemeen zei hoerenden brief' vol be tuigingen van deelneming en stelde hare eigene gehuichelde smart als zoo hartbrekend voor, dat zij naar ziel en lichaam was geknakt. Lady ltokeby bood der weeze haren troost aan eD zeide haar dat zij van nu af alles voor elkander motsten zijn op de wereld. Zij eindigde met het valsche beweren dat het de wenscli des overledenen was, dat zijne dochter nog een jaar langer in het Parijsch pensionaat bleef, en daar de wensch eens dooden heilig is had lady Ro- keby haar persoonlijk gevoelen in deze aange legenheid onderdrukt en toegestaan dat Nina nog een jaar onder de hoi de barer voortreffelijke fransche onderwijzeressen bleef. „Dat houdt het meisje weer voor een jaar verwijde»d dacht Lady Rokeby als zij den brief verzegelde. „Ik wil ze hier niet hebben om mijne handelingen te laten beknibbelen, tot dat het jaar om is en ik doen kan wat ik wil." Zoo werd de brief dan afgezonden en de dochter des baronets gedoemd om Dog langer op school te blijven ofschoon haar hart brak omdat zij met haar diepe droefheid zoo geheel alleen onder vreemden moest blijven. Zoo wat drie weken uadat uit Indie de brief was aangekomen met het doodsbericht van '■iiaaga ■j"1"»1 Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau vam Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. f1500, want voor f1300 zal er nog wel geen candidaat komen." De voorzitter„ik betreur het dat men tot dergelijke cijfers overgaat, nadat men in de gelegenheid is geweest veel voordeeliger en toch behoorlijk te slagen." De heer Ingen-Housz „er wordt nu f 1300 en f1500 voorgesteld. Zou 't misschien niet voordeeliger zijn een vroedvrouw te nemen en een dokterik heb wel gehoord dat de dokters liever zouden komen als er een vroedvrouw was." De heer Van der Heijden „het door den heer Ingen-PIousz gezegde blijf ik bijde accouchementen rooven veel tijd van een doctoren omdat er toch zooveel lieden zijn, die zoo'n groot medelijden hebben met de armen, zou ik er voor zijn een vroed vrouw aan te stellen en de armen vrijheid te geven een doktor te nemen, dien zij ver kiezen en die heeren per visite te betalen dan kan ieder zijn zin volgen en is niemand verplicht een bepaalden geneesheer te nemen, terwijl het zeker niet meer zal kosten dan nu wordt voorgesteld." De heer Zijlmans„als er kwinkslagen worden gedaan op het verhandelde dan zul len we alles maar opnieuw in 't publiek be ginnen daar ben ik altijd voor geweest." De heer Van der Heijden: „welnu laat al het gesprokene in de courant zetten ik ben de eerste die voorgesteld heeft de zaak in 't openbaar te behandelen." De heer Baijens„op zoo'n wisselvalligheid zal zich geen enkel dokter hier vestigen." De heer Zijlmans „zeker zouden vele dok ters er mede vereerd zijn, dat er een vroed vrouw door de gemeente werd genomen, maar dat kan nooit iets uithalen als zij niet is voor beiden; was hierop mogelijkheid geweest, dan was er reeds lang geleden een hier geweest en zou de tegenwoordige vaca ture niet hebben plaats gehadwant zooals ik reeds in de geheime vergadering heb gezegd is dit een der redenen waarom de gemeentegeneesheer zijn ontslag heeft ge nomen." sir Henry ontvang zijn zaakwaarnemer in Can- terburry een schrijven van de weduwe waarin deze hem verzocht den volgenden dag op Rook- hurst te komeu. Hij voldeed aan haar ver langen en bracht een af chrift mede van het testamentdoor sir Henry daags voor zijn vertrek gemaakt. Lady Rokeby ontving hem in de bibliotheek, een hoog prachtig gemeubeld vertrek waar zij en hare gezelschapsjuffrouw in zware rouwklee- ding zaten. „Ik heb u verzocht bij mij te komen mr. Harpezeide lady Rokebynadat de eerste begroeting was afgeloopen, „om te vernemen of mijn arme echtgenoot een testament heeft na gelaten. Ik heb zijne schrijftafel doorzocht maar geen dergelijk stuk gevonden. Als er geen uiterste wilsbeschikking door hem gemaakt is zoude ik gaarne weten op welke wijze er voor mij gezorgd is." De aangesprokenemr. Harpe een klein schraal mannetje met een groot, kaal hoofd keek lady Rokeby bij deze droge zakelijke toe spraak verrast aan. Hij had verwacht de dame geheel door verdriet terneer geslagen te vinden, zooals zij algemeen werd afgeschilderdmaar hare oogeu waren klaar en helder, hare wangen zagen er frisch uit, hare gelaatstrekken waren kalm, evenals of zij over een heel onbeduidende zaak sprak. Harpe die sir Henry's edel hart nauwkeurig had gekend gevoelde van het eerste oogenbük af een grooten afkeer van lady Rokeby. //Zij heeft hem niet bemind" zeide hij da delijk in zich zelve. Zij is eene huichelaarster, en de liefde vau sir Henry was aan haar weg geworpen. Bij mijne ziel ik geloof dat zij in hem niets beminde dan zijn geld en zijn titel. Lady Rokeby's scherpe bespiedende blik be merkte onmiddellijk den ongunstigen indruk die zij gemaakt bad. Zij beet zich op de lippen De voorzitter„Er is uu voorgesteld het salaris te bepalen op f 1300 en op f 1500 de heer Ingen-Housz acht het voordeeliger een vroedvrouw te beroepen en een dokter, op welk cijfer, mr. Ingen-Housz, zoudt u de jaarwedde wenschen te bepalen De heer Ingen-Housz „Dit weet ik zoo niet, ik zou daarover deskundigen raadple gen en dan bepalen dat zij hare diensten moet bewijzen aan de beide doctoren." De heer Zijlmans.: „Laat ons een genees heer oproepen op het voorgestelde salaris dan kan hij zelf een vroedvrouw nemen." De heer Timmermans van Turenhout „Door besprekingen zou het idéé van mijn heer Ingen-Housz wellicht kunnen vergemak kelijkt worden." De heer Zijlmans „Het is juist een der motieven waarom de tegenwoordige gemeente dokter is vertrokken. Als er vroeger ieder dokter f 150 hadden willen bijdragen voor een vroedvrouw dan had hij zeker gebleven, maar er was geen kans van slagen." De heer van der Heijden„Na al de voorstellen die er gedaan zijn stel ik voor aan het dag. best. op te dragen uit al de gedane een nieuw te formuleeren en dit aan den raad voor te leggen." De heer Baijens„De verschillende voor stellen kunnen zeer goed achtereenvolgens in stemming worden gebracht." De voorzitter „Het voorstel van den heer van der Heijden is het meest afwijkend; ik breng het daarom het eerst in stemming. De heer Ingen-Housz bleef buiten stemming, tegen de leden van HeijstZijlmans en Baijens voorde overige leden, zoodat het voorstel v. d. Heijden werd aangenomen met 6 tegen 3 stemmen." De voorzitter „Zijn er ook nog heeren die het woord verlangen over het aan de orde zijnde onderwerp? Andere zaken verzoek ik hen te bewaren tot een volgende verga dering." De heer van der Heijden„Ik heb wel niets meer te zeggen over de doctorsquaestie, maar over iets dat daarmede eenigszins in en hare wangen werden vuuriood. Haar voor hoofd rimpelde zichcn mr. Harpedie haar ongeduld bemerkte, haastte zich te antwoorden: //Sir Henry heeft een testament nagelaten, mijne lady. Het werd ten mijnen kantore te Canter- burry gemaakt op denzelfden dagdat hij van Engeland afreisde Indie. Gij zult u heiinneren dat hij destijds naar Canterburry reed, toen hij Rookhurst verliet. Hij kwam direct in mijn kantoor, dicteerde mij het testament en ouder- teekende het. Daarna reed hij naar het station, om over Dover naar Calais te gaan. Het testa ment welks rechtsgeldigheid onmogelijk kan worden betwist, bleef bij mij in bewaring." „Ik geloof dat die door niemand zal betwijfeld worden," zeide lady Rokeby koelofschoon sir Henry dien morgen vreeselijk opgewonden was door de treurmare vau de ziekte zijns zoons en de droefheid mij en zijn tehuis te moeten ver laten, toch geloof ik dat hij volkomen in staat was een uiterste wilsbeschikking te maken. Ik heb u alle bijzouderheden betreffende sir Henry's dood eu eenige brieven met berichten over die lieurige gebeurtenis gezonden, welke ik uit Indie ontving. Daar zijn ontzettend lot helaas 1 een feit isis het tijd zijn uitersten wil te doen kennen." De zaakgelastigde haalde een langesmalle lederen brieventasch to voorschijn en nam daar uit een netjes toegevouwen papier. „Hier heb ik een afschiift van het testament," zeide hij kortaf. „Verlangt gij dat het testament overeenkomstig de wet in tegenwoordigheid van getuigen worde gelezen Neen dat is onnoodig. Laat al de gewone inleidingsfrasen weg, en zeg mij alleen hoe mijn echtgenoot over zijn persoonlijk vermogen heeft beschikten over al die goederen welke niet tot het onvervreemdbaar erfgoed behooren. Ik wensch slechts te weten aan wie liij die heeft nagelaten. it' verband staat. Alle billijke voorstellen na melijk van B. en W. om Baardwijk en Bezooien te doen bijdragen in de jaarwedde van een geneesheer hebben echec geleden wij wer den zelfs nog uitgelachen toe. Volgens de getuigenis nu van de opperbrandmeesters verkeert onze brandweer in uitmuntenden toestand, en hebben wij die van Baardwijk of Bezooien niet noodig, die gewoonlijk als zij komen toch de boel maar in de war gooien. Ik stel daarom voor te bepalen dat onze brandspuiten niet meer ongevraagd naar Baardwijk of Bezooien zullen gaan, en dan nog alleen tegen vergoeding van de kosten door ons te maken." De voorzitter sluit de vergadering. Voordat in de laatste raadsvergadering de doktersquaestie in het openbaar werd behan deld, had dit reeds plaats gehad achter de gesloten deuren. In die besloten vergadering was met 5 tegen 4 stemmen de pas afgesneden om te komen tot een regeling, waarbij voor de be handeling der armlastingen in onze gemeente een medicinte doctorarts zou worden aange steld benevens eene vroedvrouw, op eene ge zamenlijke jaarwedde van acht honderd GULDEN. Voor die regeling verklaarden zich de wet houders Timmermans en Ingenhousz, en de leden van der Heyden en Timmermans van Turenhouttegen de leden Zijlmans, Bayens, Mombers, Hoffmans en Quirvns; dr. Van Heyst bleef buiten stemming. Zooals blijkt uit ons verslag hebben de leden Bayens en Zijlmans o. a. voorgesteld een nieuwe oproeping voor een geneesheer te doen, de eerste op eene jaarwedde van ƒ1300, de tweede van ƒ1500, terwijl op Er lag in den toon en den blik van lady Rokeby eene hebzucht die Harpe ontroerde. In haren haastom den inhoud der uiterste wilsbeschikking te leeren kennen had zij haar masker gedeeltelijk afgeworpen, en iets van haar werkelijk karakter onthuld, wat hij ook onmid dellijk opmerkte. „Sir Henry heeft, in het vooruitzicht van den dood van zijn zoon en erfgenaam", hernam Harpe op vormelijken toon, „al zijoe persoonlijke goe- dereu en bezittingen aan zijne dochter Nina vermaakt." „Alles aati haar?" mompelde lady Rokebv. „Alles, zegt gij „Alles my lady. Mis Ro keby erft door den dood baars broeders ook Rookhurst en de goedereu van het fideicommis, zij 19 eene der rijkste erfdochters van Engeland.* „En eu miju naam, is die niet vermeld „Siï Henry verklaart dat gij door de bij hu welijksvoorwaarden gemaakte bepalingen volko men verzorgd zijt. Gij heb een klein slot als weduwengoed en eene jaarrente vau 4000 pd. st., die gij zelfs niet verliest bij een tweede huwelijk wat in mijne oogen een uiterst grootmoedige verzorging is." „Eo in de mijne een zeer armzalige", riep lady Rokeby met gef.onste wenkbrauwen. Sir Henry's dochter heeft zeventig duizend pond 'sjaars en ik een armzalige vierduizend, 't Is een schande, eeu diepe brandeude hoon voor mij.' „Sir Henry hield de som voor voldoende, en ik moet bekennen, dat ik het met hem eens ben verklaarde Harpe. „Bij uw huwelijk waart gij met die bepaliugen tevreden en er is niets meer aan te veranderen. Als gij er niet mede iustemdetwaarom hebt gij er u dan niet tijdens zijn leven over beklaagd Waarom wachtet gij tot na zijn dood om hem van on rechtvaardigheid te beschuldigen (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1