Nummer 46. Donderdag 9 Juni 1887. 10e Jaargang. I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "buitenland. ANTOON TIELEN, Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Algemeene beschouwingen. Fabrieks- en Handelsnijverbeid. Huiden en leder. Schors. 1 De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. a—Mj———anaa—e—nEawgyajaygsq Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. ■55 //V, ontvingen het verslag der katner van koophandel en fabrieken te Waalwijk be treffende den toestand van handelscheep vaart en nijverheid over het jaar 1886. Dit in zijn soort uitgebreide werkblijk baar met de grootste zorg [en nauwkeurigheid samengesteldbevat een aantal wetenswaar digheden voor allen die eenigszins belang stellen in of betrokken zijn bij den handel en de industrie der Langstraat in het al gemeen en van Waalwijk in het bijzonder. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen met een en ander er uit over te nemen: Het jaar 1886 was den voornaamsten tak ken van industrie evenmin gunstig als zijne jongste voorgangers. Menige klaagtoon werd aangehevenen te rechtover geringe winsten en moeilijk coulante plaatsing van gefabriceerde goederen en over slechte betalingen der afnemers. Dit echter belette niet, dat de schoenen fabrieken zelfs nog drukker werkten dan vroeger. De minder groote schoenmakerijendie men hier altijd nog veel aantrefthadden het meest onder den invloed der ongunstige tijdsomstandigheden te lijden. Het is een verblijdend teeken dat, ondanks de zware concurrentie van het buitenlandsch fabrikaat tengevolge der bekende ongelijke heffing der rechten in betrekkelijken zin op vooruitgang kan gewezen worden. Zoo ziet men thans naast de onheugelijke jaren bestaande schoenmakerijen met han denarbeid, welke te Wa a I w ij k steeds als stapelplaats voortgezet en uitgebreid werden, waarvan het begin van bestaan zich in de oudheid verliest en waardoor onze streek eene zekere vermaardheid heeft verkregen machinale schoenenfabrieken verrijzen met 70 100 zelfs tot 180 arbeiders. Bij de rubriek „fabrieks en handelsnijver heid,, komen wij op die fabrieken meer speciaal terug. Onder deze omstandigheden gaat het den werkman vrij goed. Er is volop werk tegen goed loonvooral voor den bekwamen schoenmakersgastdie bij gewone werkuren van f7.tot f 14. 's'Aveeks kan verdienen. In haar rapport aan de bekende commissie van enquête kon de kamer, omtrent den toe stand van den werkman en de verhouding tusschen patroons en werkliedengunstig gewagen. De leerlooierijen hebben evenzeer te kam pen met den algemeen gedrukten toestand; des ondanks werd er met kracht en energie gewerkt. Aanleiding daartoe vonden de looiers in de goedkoope prijzen der grondstoffen, ruwe huiden en schors. Op het einde van 1885 en in het begin van 1886 vooral kenmerkte de huidenmarkt zich door lage prijzenwaarvan zeer veel werd geprofiteerd. Belangrijke partijen wer den gekocht met eene reductie van 1015%. Deze lage stand der prijzen hield aan tot bijna het einde van het jaar 1886sedert zijn tengevolge der heerschende cholera in La Plata en in de Argentijnsche republiek waardoor de uitvoer van vleesch verboden werdde slachtingen zoodanig verminderd dat er een belangrijk te kort in huiden be staat zoodat de markt weer sedert geruimen tijd haar vorig standpunt heeft ingenomen en terwijl de ledermarkt onbehaaglijk blijft, hebben de looiers dus slechts voor een kor ten tijd met voordeel kunnen opereeren. Deze omstandigheid is echter van te voor- bijgaanden aard om den gang van zaken der belangrijke zoolleder-industrie voor de toe komst te beoordeelen. In ons vorig verslag mochten wij er op wijzendat de leerlooierijen alhier meer bij zonder die tot bereiding van zoolleder op eene betere hoogte komenalthans om bij verminderden looitijd vluggeren omzet van kapitaal te verkrijgen. In het afgeloopen jaar is onze meening daaromtrent nog meer be vestigd. Werd er vroeger met het oude looisysteem slechts bij uitzondering gebroken, thans is de nieuwe methode van bewerking der ruwe huiden tot aan de wording van leder en vooral het gebruik van vreemde looimiddelen bijna in elke flinke looierij min of meer in gevoerd. Bij behoorlijke toepassing van het nieuw stelsel verkrijgt men aanmerkelijk ver snelde looiïng en voldoende goede qualiteit. Het zooileder kan gemakkelijk met het buitenlandsch wedijverenmaar voor den uitvoer staan ook hier de ongelijke rechten als slagboomen in den weg. Op het. einde van het jaar ontving de kamer het uitgebreid en zaakkundig rapportopge maakt door den heer E. B. Verbroeckhoven te Brusselmembre-rapporteur in klasse 44, lederbij de jongste internationale tentoon stelling te Antwerpen. Wij extraheeren hetgeen betrekking heeft op de Waalwijksche exposanten PAYS-BAS. L'Exposition d'Amsterdam en 1883 fut une révélation pour nousen ce qui concerne l'importance et le nombre des tanneries en Hollande. II est f&cheux de constater tant d'abstentions a Anversil est vrai que ceux des.tanneurs de la Néerlande qui ont exposé dans la classe 44 nous montrent de trés beaux produitssi la quantité manque la qualité au moins y étaitnous sommes heureux de pouvoir le constater. Monsieur Charles Ficqmembre de la maison Charles Ficq et Cie a Waalwijk expose du cuir fort, tanné auchêne, récom- pensé par une médaille d'or. Monsieur J. B. Timmermans Wz. membre de la maison W. Timmermans en Zonen a Waalwijkexpose de trés beaux cuirs bien tannéshors concours en sa qualité de men- bre de jury, De zoolleerlooierijen werkten, ondanks de zwakke prijzen voor gelooid leder en de be schermde concurrentie van buiten, druk door. Zoo was het ook gesteld met de paarden- lederfabrieken. De voornaamste dezer inrich tingen heeft ruim 20 arbeiders en het groot aantal huiden dat verwerkt werd, overtrof dit jaar dat van alle voorgaande jaren. De fabrikanten klagen echter dat de win sten beduidend minder waren dan vroeger. Belgische collega's zijn voor het tegenwoor dige wel de scherpste concurrenten. De voornaamste schachtenfabriek vond voortdurend een goed débouché. Zij werkt thans met 14 knechten en kan met het bui- tenlandsche fabrikaat gemakkelijk wedijveren. Hare afnemers zijn meestal binnenlandsche. Volgens de meening der fabrikanten staan de inkomende rechten, door andere rijken geheven wordende, alleen in den weg om meer voor 't buitenland te kunnen werken. Dit geldt ook voor de paardenleder-fa- brieken. De chagrin-leder-fabriek te Besoijen werkte op denzelfden voet als verleden jaar. Haar debiet neemt steeds toe en aan het getal werklieden werd ook weer uitbreiding gegeven. In de localen der Nederlandsche fabriek van lederartikelen te Baardwijk heerschte ge durende het laatste jaar toenemende leven digheid, zoodat het aantal werklieden, zoowel binnen als buiten de fabriek arbeidende, vrij belangrijk aangroeide. Hoofdzakelijk was dit te danken aan de opdrachten van de depar tementen van oorlog en koloniën tot levering van machinaal schoeisel voor de militairen der beide legers. Maar bovendien werd aan de fabriek bij publieke en onderhandsche in schrijving de levering van andere militaire equipementen toegewezen, waardoor de werk zaamheden ook in die richting uitbreiding erlangden. Nog werd voortgegaan met de vervaardiging van ander schoeisel, zoowel door machinalen als handenarbeid, waardoor deze inrichting tot den bloei der gemeente Baard wijk het hare blijft bijdragen. Omtrent de machinale schoenenfabriek te Besoijen (firma A van den Bergh) ontvingen wij de navolgende beschouwingen De zaak verkeert in een stadium van voor uitgang en uitbreiding. Het aantal vervaar digde schoenen beliep het aanzienlijk getal van 1800 paar per week, een getal, hetwelk tot dusver geene enkele fabriek in ons land bereikte. De fabriek wordt met stoom ge dreven. De aanvragen overtreffen nog steeds het gefabriceerde. Door uitbreiding van het werklieden personeel werden de localiteiten te klein bevonden. Dientengevolge is het plan vastgesteld om eene nieuwe fabriek, in over eenstemming met den omvang der zaak, naar de nieuwste van dien aard in het buitenland bestaande, in te richten en wel te Waalwijk in de onmiddellijke nabijheid van het station. Er zijn thans reeds werkzaam 136 man nelijke en 48 vrouwelijke arbeiders. De grondstoffen worden uit de eerste hand aangevoerd. Er werd o. a. in 1886 verbruikt p. m. 40.000 kilo zoolleder, uitsluitend van Noordbrabantsche looierijen. De loonen der werklieden zijn voor mannelijke f 8,a f 13, en voor vrouwelijke f4.a f8.per week. Deze hooge loonen stellen den fabrikant in staat over degelijk werkvolk te beschikken. In de fabriek heerscht door handhaving der bestaande reglementen een goede orde. De fabriek voor leestklaar schoenwerk te Besoijen naar het Engelsch systeem heeft, door het aanschaffen van machines der nieuw ste constructie, beduidende verbeteringen aan gebracht, zoodat zij langzamerhand in staat is in alle opzichten met de producten van het buitenland te concurreeren. Eene ver meerdering van personeel is tevens het bewijs, dut de zaak zich in een toenemenden bloei mag verheugen. Door de machinale schoenenfabriek van de heeren van der Heyden en Van Grinsven alhier werden behalve voor de gewone le verantie ook militaire schoenen gefabriceerd, hoofdzakelijk voor rekening van de departe menten van koloniën en van oorlog, die tot genoegen werden afgeleverd. Deze zaak ver schaft aan vele handen volop werk tegen goed loon. De handel in huiden en leder was niet minder belangrijk dan in voorgaande jaren. De prijzen varieerden "nog al aanmerkelijk. Omtrent den juisten aanvoer van huiden kon de kamer geene vertrouwbare gegevens verkrijgen. Wij verwijzen hieromtrent naar hetgeen reeds is medegedeeld in onze algemeene be schouwingen en kunnen er nog bijvoegen, dat door een paar leerlooiers firma's relatiën zijn aangeknoopt met het buitenland voor den verkoop van zoolleder, en wel in eene streek, waarheen nog nimmer vanhier leder ge- importeerd werd. De verzonden monsters wer den goedgekeurd en omtrent de prijzen wordt nog onderhandeld. Uit goede bron vernamen wij nog, dat er in 1886 p.m. 130,000 stuks huiden alleen uit Antwerpen in Nederland zijn aangevoerd, voor het meerendeel bestaande uit zware gezouten La Plata en Rio Grande huiden, waarvan een zeer groot gedeelte met bestemming voor Noordbrabant. Wij calculeeren dat de 130,000 stuks hui den ongeveer een kapitaal vertegenwoordigen van 1,750.000. Voorts worden vele huiden van dezelfde gesteldheid en qualiteit rechtstreeks uit Havre getrokken, terwijl Londen onze markt voor ziet van lichte en bijsoorten. Bij de inschrijvingen van Java- en andere Oost-Indische huiden, te Amsterdam en Rot terdam gehouden, lieten de Noordbrabantsche huidenhandelaars en leerlooiers zich niet on betuigd. De bewerking van inlandsche huiden en vellen nam ook dit jaar weer in omvang toe. Omtrent den handel in schors en het ver bruik daarvan, zoowel als omtrent de prijzen, refereeren wij aan het verslag van 1885. In het voorjaar van 1886 ruimde de over jarige inlandsche schors tamelijk vlug op met eene verhooging van 40 a 50 ets de 65 kg. Eene soortgelijke verhooging doet zich meestal reeds tegen het einde van 't jaar en meer nog een paar maanden tegen het nieuwe ge win voor. De blektijd van het inlandsch pro duct begint half Mei en eindigt zoo ongeveer 20 Juni. In fransche en belgische schors was het verschil, zoowel wat den handel als de prij zen betreft, gering en ongeveer gelijk met het vorige jaar. Meer dan ooit neemt het verbruik toe van zoogenaamde vreemde looimiddelen met name Garouille (Afrikaansche wortelschors), Valonea Myrabolanen, gemalen Quebrachohout en dito extracten, kastanje- en eikenhout-extracten enz. Hoewel eenige dezer middelen hier nog weinig bekend zijn en voorzeker nog niet veel gebezigd worden, werken dezelve bij een oordeelkundige toepassing gunstig en voor- deelig. Een overwegend bezwaar is er aan verbonden namelijk dat men bij veelvuldig gebruik de looierij er naar moet inrichten deze omstandigheid gaat gepaard met groote kosten en veel studie en inspanning. Door onze overleerlooierijen worden vooral de extracten met goed gevolg gebruikt. Een voornaam leerlooier alhierdie zelf een groot verbruiker isimporteerde eenige ladingen Garouille rechtstreeks uit Oran als mede eenige kleinere partijtjes Valonea uit Smyrna. De qualiteit was zeer goed; deze artikelen vonden onmiddellijk koopers. Tal van plaunen worden den Franschen mi nister van oorlog toegeschreven en wanneer deze plannen verwezenlijkt worden zal hij nog meer nieuwigheden in het leger in het loven roepen dan ooit van generaal 3oulanger verwacht had den kunnen worden. De veel besproken popu laire minister van oorlog, die afgetreden ia, heeft dua in zijn opvolger zijn man gevonden. Niet alleen, dat geueraal Ferron bet legervoor- 9tel van zijn voorganger handhaaft maar hij is ook voornemens het ontwerp in de kamer te verdedigen waarbij eer. crediet geopend wordt voor de proefnemingen met het mobiel maken van het leger. Ook wil de nieuwe minister van oorlog de toestemming der kamer vrageu om hen voor eenigen tijd onder de wapenen te roe pen die als tenn van het gezin van den dienst zijn vrijgesteld. Deze oproeging zou dau in twee malen moeten geschieden telkens 125000 man tegelijk. In de lcger-corarais9ie heeft generaal Ferron ook een hoogst gunstiger, icdruk gemaakt, zoo dat van hem groote verwachtingen gekoes terd worden. M-*n vraagt zich echter af wat er thans met Boulanger gedaan mo«t worden. Zijn opvolger heeft hem reeds een commande- ment over een legercorps willen opdragen maar hij heeft hiervoor bedankt voorgevende eerst wat te willen uitrusten. Zes werklieden die bij het wegruimen van het puin van de afgebrande Opera zich meester gemaakt hadden van verscheidene voor werpen op of bij de lijken gevonden stonden Donderdag voor de rechtbank terecht. Niet één hunner ontkende. Trouwens daar viel r.iet aan te denken. Wel kwamen eenigen met de verkla ing voor den dag, dat zij meeuden geen diefstal te plegen door het wegnemen van voor werpen vooral van kleederen die daar voor de de hand lagen. Zij werden alle veroordeeld de straf was voor den een drie maanden voor den ander vier maanden gevangenzetting.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1