Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Turkije. BINNENLAND. Tweede kamer. De instruclie in de zaak van Pranzini beschuldigd van den drievoudigen moord in een huis in de Rue Montaigneis afge'oopen. Het proces zal waarschijnlijk in de eerste helft der volgeude maand voor het hof van assises der Seine in openbare behandeling komen, Te Bordeaux heeft eene kleine manifesta tie ten gunste van generaal Boulanger plaats gehad. Een 150 werklieden der magazijnen van militaire kleeding doorliepen de straten met eeoe driekleurige vlag, waarop geschreven stond: Alles voor Frankrijk Leve BoulangerZij begaven zich ten slotte naar het bureau van een aldaar verschijnend blad waar zij een pro test^ teekenden tegen de verandering van den minister van oorlog. Toen de mauifesteerenden het bureau van het blad verlieten werden zij tegenhouden door politiedienaren die de vlag wegnamen en ver scheidene personen uit den hoop in verzekerde bewaring brachten. In de militaire kringen te Cairo gelooft men algemeen dat daar binnen eenige dagen bevel uit Engeland zal worden ontvangen tot eene aanzienlijke vermiudering van het bezettingsleger. - „Llyods" meldt uit Liv rpool de aan varing in het Engelsche kanaal van eene Ham- burgsche bark met de stoomboot „Tem" van Rotterdam welke gezonken is waarbij de ka pitein en vier man van de equipage omgekomen zijn. Toen het stoomschip „Caspian", komende van Baltimore, bij dikken mist de haven van Halifax naderde stootte het driemaal vermoe delijk op een gezonken wrak. De kiel is be schadigd en het voorste ruim vol water geloo- pen. Een gedeelte der lading wordt gelost om de schade te kunDen herstellen en het stoom schip zal daardoor eenige dagen oponthoud on dervinden. Blijkens bericht uit New-York aan de //Standard'' heeft O'Donnovaii Rossa sedert hij door de broederschap der Fenians onder be schuldiging van gepleegde verduistering van gel den is uitgestootensteeds dreigende brieven ontvangen en zijn er ook middelen aangewend om hem van kant te maken. jubileum van Leo XIII, wordt er met ruste- loozen ijver gearbeid aan het restaureeren en gereedmaken van de groote zaal boven de por tiek der Sint-Pieterskerk. De zoldering wordt nieuw verguld en de vloer belegd met nieuwe marmerplaten. Dit alles zal heel wat kosten doch het is tot eene waardige viering der plech tigheid ongetwijfeld noodig. Tevens wordt de zoogenaamde Pigna eene binnenplaats in het Vaticaan die even groot is als het gansche Colonna-pleiningericht voor de tentoonstelling van de aan den paus toege zonden geschenken. De geschenken blijven voortdurend nog toestroomenvooral uit het buitenland maar ook uit Italië zelf. De meeste Italiaansche steden zullen den heiligen vader kostbare voorwerpen van kerkelijke kunst aan bieden. De uit Londen weder te Berlijn aangekomen specialiteit voor keelziekten, dr. Mackenzie, onderzocht nogmaals den kroonprins en vond daarby zijne eerste gunstige diagnose bevestigd namelijk dat de ziekte geen kwaadaadig karak ter ontwikkelt. Waarschijnlijk zal de kroonprins, ten einde verder door Mackenzie behandeld te worden zich met zijne beide Duitsche artsen Weguer en Gerhard later naar Londen en naar het eiland Wight begeven. Tijdingeu uit Bulgarije melden onder voorbe houd dat de regent Zankoff te Sistova is ge arresteerd en wel op grond dat hij onéénig zou zijn met zijne ambtgenooten. Deze laatsten zou den bevel hebben gegeven hem te bewaken. Een der meest gezaghebbende organen van het Vaticaan de „Osservatore Romano" beeft van de voorgewende verzoeningsplannen een boekje opengedaan met de volgende verklaring //De rechtvaardigheid is oubuigzaam en zij eischt de teruggave vau alles wal er aan den Heiligen Stoel ontnomen iszij eischt het her stel van het wereldlijk gezag, zeer in het bij zonder over de stad Rome den zetel der pan- sen. Want zonder dit gezag is er geene ware en volledige vrijheid denkbaar. Ziedaar deu zin der woorden iu de pauselijke allocutie en de strekking van 's pausen voorbehoud, buiten hetwelk hij den zoo gewenschten vrede niet zou kunnen sluiten." Dit is zoo duidelijk en rondweg gesproken als men slecht3 verlangen kan. Maar niet min der rond en duidelijk waren de woorden die de koning sprak op den jangstledeu 20sten September. //Er is een plichtdien de stad Rome zich tot eene eer rekent altoos met toewijding te vervullen: de viering van den 20sten Septem ber, den verjaardag van de voltooiing onzer nationale éénheid en zelfstandigheid. Daarom ook breng ik op dezen dag met geheel Italië hulde aan de nagedachtenis van mijnen door- luchtigen vader en van allen die hebben me degewerkt tot deze onaantastbare verovering welke thans is toevertrouwd aan onze wijsheid, onze vaderlandsliefdeonze trouw aan de be ginselen op welke onze nationale wedergeboorte gegrondvest is." In déze twee verklaringenwaarin de eene de andere buiten sprake stelt, ligt de gansche toestand besloten. Men heeft het druk over verzoening en vrede. Hoe echter zoo iets ern- gemeend kan zijn waar de éét»e partij als onverzettelijke voorwaarde stelt dat de andere zich het hoofd late afsnijden, terwijl die andere even^ onverzettelijk deze voorwaarde afwijst dat is een raadsel. De //Osservatore Romano" deelt thans de benoeming mede van Msgr. Rampolla tol'spau sen staats-secretaris. Daar de Sixtijnsche kapel te klein wordt geacht voor de plechtigheid bij het aanstaande Uit Konstantinopel wordt gemelddat de Porte eene laatste poging heeft gpdaan om Rus land over te halen, dat het een caDdidaat voor den troon van Bulgarije aan wijze. Blijft ook deze poging vruchteloos, dan zal de Porte her initiatief nemen en aan de mogendheden eenen candidaat voorstellen. De candidaat zou in middels den troon beklimmen en trachten de instemming der mogendheden met zijne troons bestijging te verkrijgen. Naar men verzekert, zou Frankrijk onvoor waardelijk geweigerd hebben met de Engelsch- Turksche conventie zich te vereenigen. Het antwoord der mogenheden op de Turksche nota betreffende Bulgarije is niet schriftelijk ge geven. De kabinetten hadden huuneu verte genwoordiger bij de Porte gelast, mondeling rapport te doen van hunne zienswijze. De correspondent van de Standaard seint uit Konstantinopel, dat het verzet vau Rusland tegen de Engelsch-Turksche conventie omtrent Egypte eene ernstige phase ingetreden. De Rus sische gezant heeft den sultan vertrouwelijk doen mededeelen, dat de bekrachtiging dezer conven tie hem den troon zou kunnen kosten. Neli- doif verzekerde den sultan dat Engeland met de conveutie omtrent Egypte alleen beoogt zijne rechten op Egypte te vernietigen, en dat sir Drummond Wolft' de conveutie alleen geteèkend beeft gekregen door omkooperij op groote schaal onder de hooggeplaatste ambtenarenzoo zou de grootvizier j* 600.000 ontvangen. De sul tan ontbood de beschuldigde ambtenaren, die met verontwaardiging de Russische beschuldigingen afwezen. Iutusschen zet de Russische gezant zijne kuiperijen voort om het ministerie ten val te brengen, waardoor het lot stand komen der conventie betreffende Egypte zou wordeu verij deld. Inderdaad heeft de sultau reeds twee maal geconfereerd met deu ex-grootvizier Saïd Pacha, maar men gelooft niet, dat de sultan nieuwe raadgevers zoekt of bekrachtiging der conventie omtrent Egypte weigert. De Fransche ambassadeur heeft instructies ontvangen om de Russische eischeu te steunen. Frankrijk her vat zijne anti-Turksche kuiperijen op Kreta, waar de Fransche agent bewerkte, dat eene mahomedaansche deputatie naar Konstantinopel gezonden wordt, ten einde de pogingen tegen te werken van de gemengde commissie van Kreta, welke eveneens te Konstantinopel is aangekomen. De Daily News meldt uit Konstantinopel, dat de Engelsche consul te Vau, tusschen Mos- soel en Van, door roovers is uitgeplunderd. Waalwijk, 8 Juni 1887. In de gisteren avund gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad is op voorstel vau het lid Zijlmans met 5 tegen 3 stemmen besloten, een nieuwe oproeping te doen voor een gemeeDte geneesheer, op eene jaarwedde van f 1400.onder bepaling dat de te benoemen titularis de bevoegheid zal hebben op eigeG kos ten een vroedvrouw te nemen. Door dit besluit bleef een voorstel van het lid van der Heijden buiten behandeling, om als proef Dr. van Gils, geassisteerd door eene vroed vrouw, te benoemen voor een jaar, op eeDe ge zamenlijke jaarwedde van f800 Voor het voorstel Zijlman9 waren de leden Hof- mans, Mombers, Zijlmans, Ingen-Housz en Baijens; Tegen de ledeu Timmermaus van Turenhout, van der Heijden en Timmermans Wz. Afwezig dr. de Haan, dr. van Heijst en Quirijns. Hel uitvoerig verslag in het volgend nummer. Afloop der aanbesteding van het bouwen van eene machinale stoom-scboenenfabriek, be nevens directeurs en boekhouders woonhuizingen op een terrein gelegen in de Stationsstraat, iu de onmiddellijke nabijheid van het station te Waal wijk, met bijleveriug vau alle materialen enz., voor rekening van den Weled. heer A. van den Bergh te 's Bosch, op Maandag 6 Juni jl. M. Verhoeven, aannemer Drunen 16.999 Gebr. van der Struik, Oisterwijk 19.396 Johannes Schuller Raamsdonk 19.950 N. van Well, Waa'wijk 21.660 H. van der Meis Besomen 23.660 G. van Huiten Waalwijk 23.904 Jos. van der Lee 23.920 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Maandag namiddag is te Kaatsheuvel iemand, die op den reeds in beweging zijnden tram wilde springen misgestapt en onder den trein geraakt. Betrekkelijk kwam hij er goed af, daar slechts een zijner voeten gekwetst is geworden. Op de laatste bladzijde van dit nummer vindt men de nieuwe dienstregeling van het spoor. Om voor de bezoekers der tentoonstelling bet vervoer door de stad gemakkelijker eu goed- kooper te maken zal de Amsterdamsche Om nibus-Maatschappij ook biljetten uitgegeven van 15 cent, die over drie lijnen vervoer geven, naar en van het tentoonstellingsterrein. Uit Berlijn wordt gemeld dat, ge'ijk ver wacht werd, de heer Kiderlen ook bij den wed strijd met den driewieler op 5400 meter de over winning heeft behaald, in 10 minuten. De prijs betaat uit 500 mark eene gouden medaille en den meesterschapstitel van Europa. Daarop volgde een wedloopen van 30 kilometer, dat mede door Kiederlen iu 59. minuten met glans gewonnen werd. De eereprijs bestaat in eene gou den medaille waard 100 mark en eene groote zilveren. Den overwinnaar werden vele ovaties toegebracht. Een nieuw soort van telephoon is uitge vonden door twee jonge „electro-technici" te MünchenMestern en Helidobler. Die tele phoon moet de gesproken woorden onmiddellijk in eigenaardig schrift op scheikundig bereid papier overbrenger.. Een groot gemak voor velen die moeilijk kunnen hooren door den telephoon. De pokken-epidemie te Berchem begint langzamerhand tot staaa te komen. Wel zijn er nog enkele lijders bijgekomen maar alleen in gezinnen waar de ziekte heerschte terwijl verder iu geen enkel gezin nieuwe gevallen voor kwamen. Sedert ons vorig bericht is nog ééu jongeling bezweken en belaas onder omstan digheden welke geheel de gemeente hebben doen trillen van verontwaardiging. De ongelukkige kon namelijk van niemand hulp erlangen zijne zuster „bedankte er har telijk voor" om de pokken te krijgen en aan eenen stok werd hem het noodige door een raam toegereikt. In den nachtwaarin hij stierfmoest de lijder zelf uit zijn bed kruipen om drinken te gaan halen en hoogst waarschijnlijk is het, dat hij daarbij den dood haalde. 's Alorgens toch werd op aandringen van de meid naar hem om gezien en toen vond men hem ineengekrompen dood liggen. De zuster werd later zelve door de ziekte a&Qgetast. (S. O.) Men schrijft uit Breda aan het Hblad In de botcrhal alhier schijnt de vervalsching van boler door margariuevet nog al groote af metingen te nemen. Uit de dorpen om en bij Breda trekken de boeren en boerinnen 'sochtends vroeg naar de s»ad. Hare korven zijn voorzien van eieren enechte natuurboter. Zoodra die echter verkocht isgaat de boerin op eene haar bekende plaats margarineboter halen en verkoopt die evenzeer voor echte. Andere boer innen komen zelfs met leege manden naar de stad envoorzien zich daar van margarine en de goê-gemeente koopt het kunstproduct voor natuurboter. Men hooptdat hieraan spoedig een einde zal worden gemaakt. - Te Heusden wilden zich vier jongens, van 14 tot 16 jaren oud in de Maas met zwemmen vermaken. Een hunner waagde zich te ver, en verdween in de diepte. Eenige oogenblikken later heeft men ziju lijk opgehaald. Te Leur is een felle brand uitgebroken in de bakkerij van C. A. Jacobs. Aan het flink optreden der brandweer is het te danken dat alleen de bakkerij is vernield. Men denkt dat de brand ontstaan is bij het fornuis. Alles was verzekerd. Te Nuland is Zaterdag een hevige brand uitgebroken, waardoor eene boerenhofstede met schop is in asch gelegd. De meubelen en land bouwgereedschappen zijn gedeeltelijk gered. De oorzaak is onbekend. Door eene onbekende oorzaak ontstond Zondag brand te Kessel ten huize van deu land bouwer P. K. Behalve het woonhuis eo de meubels werden ook de stal met schuur en ak- keigereedschappeu vernield. Alles was verzekerd. Het onweder van verleden Donderdag heeft in sommige gedeelten van Limburg de hoog staande granen en vooral de rogge zeer erg aan den grond geslagen. Een daarop gevolgde regen van een gauschen dag drukte het nog meer ter nederwaardoor naar wordt beweerd de rog- geoogst tot op de helft moet worden terugge bracht. Veel draagt hiertoe bij de omstandig heid dat de roggeaar nog niet bloeit en door het getal dikke meeldraden betrekkelijk zwaar is. Maar ook de. landmau zelf heeft schuld door zijn land gebrelckig te bemesten wat tot uit putting leidt en waardoor hij genoodzaakt wordt wil bij wat op het land hebben vsel dichter te zaaien dan wenschelijk is. Het graan groeit dan spichtig op en behoudt een tengeren voetdie tegen ongunstig weder niet bestand schijnt te zijn. Ook iu het VVestlaud (Z.-H.) heeft het jongste onweer raet zijn hagelbuien hier en daar aan merkelijke schade aan de aardappelen en groen ten toegebracht. Te 's Gravenzande zijn een groot aantal broeirameu vernield. derwijzer F., te Weurtgem. Beuningen, door de justitie uit Arnhem gerechtelijk geschouwd, daar men vermoedde dat de heer F. Donder dagnacht, tengevolge van een ernstige mishan- handeling op Zondagavond der vorige week, zou zijn overleden. Uit de lijkschouwing moet echter gebleken zijn dat, hoewel die mishandeling tot het onverwacht overlijden kan hebben bijge dragen de dood toch aau andere oorzakeD moet worden toegeschreven zoodat de vermoedelijke dader, zekere G. v. W., die reeds door de justitie was aangehouden na de lijkschouwing en het verhoor van een aantal getuigen weder op vrije voeten is gesteld. Een gevangene, die per Rijnspoor, geboeid ec onder behoorlijk geleidewerd getranspor teerd met bestemming naar de gevangenis te Arnhem, sprong te Vleuten uit den trein en is tot dusver niet teruggevonden. Te Giethoorn is Zaterdag tegen den avond een oppassend jongmensch, J. M., oud 26 jaar verdrooken terwijl hij' bezig was in het veld turf te steken waarbij hij van den wal in de sloot gegleden is. Een paar mannen hebben zyn lijk niet lang daarna opgehaald en naar huis vervoerd. Ter zelfder plaatse waar dit voor enkele jaren ook plaats bad, ontspoorden Maandagnacht even voor hel station Eindhoven de machine en tender van eenen van Bokstel komenden goede rentrein. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad en de materieele schade heeft ook niet veel te beteekenen. Dinsdagmorgen was men er nog niet in ge slaagd de lijn vrij te maken. Men heeft echter eene verbinding tot stand gebracht, waardoor alle treinen geregeld konden doorloopen. In het zuid-oosten der provincie Utrecht en het daaraan grenzend gedeelte van Gelderland heeft een zware slagregen in enkele uren groote verwoestingen op de roggevelden aangebracht. Zij is geheel tegen den grond geslagenzeer vele H.A. moeten thans gemaaid worden om groen aan het vee te worden opgevoerd. De voormalige predikaLt W. J. B. uit Arnhemdiezooals vroeger is medegedeeld, verdacht wordt te Arnhem bij een vriend wien hij een bezoek brachteen gouden horloge, ketting en medaillon ontvreemd te heb ben, is Zaterdag te Almeloo aangehouden, in verzekerde bewaring genomen en naar Arnhem overgebracht. HAARSTEEG 5 Juni. De handboogschut terij /Oefening en Vermaak" alhier gaf io den tuin van de weduwe P. Eekels een zoogenaamd bondconcours waaraan 12 gezelschappen deel namen. Begunstigd door het heerlijke weder en opgeluisterd door eenige degelijke muziekstukken van de harmonie „Cecilia", lokte deze vreedzame wedstrijd vele vreemdelingen naar ons stil en nederig dorpje. De le prijs werd behaald door het gezelschap „Ons Genoegen" van Herptde 2de door het gezelschap „Victoria" van Elshout; de Rozen- prijs door „Soranus" van Baardwijk er. eindelijk het eerekruis door den heer J. Brok van het gezelschap „Zomerlust" van Drunen. Den heer A. Kalberg te 's Bosch komt een woord van lof toe voor de sierlijke ec smaakvolle medailles enz., welke hij leverde. Dank aan de goede zorgen van het bestuur van „Oefening en Vermaak" liep alles in de beste orde af. OOSTERWIJK6 Juci. Gister-namiddag ten half vier urebrak er brand uit op de zoogenaamde Waterhoeve alhier, terwijl de be woners rustig sliepeu. Spoedig echter werden zij door de geburen gewekt en gelukkig gered, alsook het vee uitgenomen 2 vette kalveren en 1 schaap. Hoewel de brandspuit spoedig ter hulp kwam was toch weldra het huis geheel eeu prooi der vlammeu schuur en sial bleven gespaard. Oorzaak onbekend. Zoover wij ver nemen is alles verzekerd. Zaterdagnacht heeft in de Rembrandstraat te 'a Grayenhage een man op eene vrouw, met wie bij in nauwe betrekking stond, een revol verschot gelost, uadat zij, om hem te ontkomen, op straat was gevlucht. De vrouw bleef ongedeerd. De mandie vuurde, werd door de nachtpolitie gearresteerd. Het wapen werd niet bij hem gevonden. Vrijdag werd bet lijk van den hoofdon- In de ziiting van Maandag is het debat over art. 194 voortgezet. De heer Mees bestreed sterk den heer Van Houten en betoogde dat het amendement-De Beaufort de rechten en belan gen van alle partijen voorstond en geen partij- voorstel is. De heer Hartogh hield daarentegen voldat het stelsel van grondwettige vrijheid geen voorrecht voor de liberalen het eenig juiste was. Het ontbreken van waarborg in de grondwet zou de liberale partij aanvuren en verjongen. De heer De Raoitz beveelt het amendement- Vos de Wael aan als een daad van billijkheid en schrandere politiek. De heer Beelaerts be val het nader aan voor zuiverheid van den strijd en toenadering. De heer Vermeulen zal voor het amendement-Vos de Wael stemmen, ofschoon bij meent dat art. 194 ook aan de rechterzijde recht zou kunuen doen wedervaren. De heer Buma bleef hechten aan hot behoud der waar borgen voor het openbaar onderwijsom dit te behouden tegen het drijven van kerkelijke par tijen. De heer van der Kaay bleef tegen het amendement-Vos de Wael. Na krachtige bestrijding door de heeren Buma eo Borgesius van het amendement-Vos de Wael is dit aangenomen met 45 tegen 39, evenals het amendement-Greeve. De overige amende menten vervielen daardoor. Het geheele voor- stel-Schaepmau is daarna aangenomen met 43 tegen 40 stemmen. Art. 194 zal nu aldus luiden „Het onderwijs is een voorwetp van de aan houdende zorg der regeering. „Het geven van onderwijs is vrij.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2