Nummer 47. Zondag 12 Juni 1887 10e Jaargang. K 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ^Gemeenteraad van Waalwijk, Een Voorzorgsmaatregel. ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. cho vaa het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Nog is de breede grafheuvel versch, die de verkoolde overblijfselen dekt der ramp zaligen, levend verbrand o bittere ironie! in de Opéra Comrque te Parijs; nog is het smokende puin niet. geheel op geruimd is de omtrek nog bezwangerd met de kwalijk riekende luchtwelke eene ramp als deze achterlaat, en reeds is de indruk bijna uitgewischtwelke zij prenttetoen de ontzettende mare door de nieuwsbladen alom over de aarde werd verspreid. Het schijnt een eisch van het tegenwoordige snelle leven, waarin de treffende, of zooals het meer overeenkomstig de haute nouveauté in de taal klinkt, de frappante en sensatiewek- kende gebeurtenissen elkander als het ware verdringen; er is geen tijd, geen tijd van eenigen duur althans voor belangstelling in ietsdat niet voortdurend en telkens op an dere wijze de zenuwen prikkelt. Hieraan moet ongetwijfeld voor een groot deel de laakbare lichtvaardigheid of nalatigheid wor den toegeschreven, waardoor het mogelijk is, dat rampen, als bovengenoemde, in schouwburgen en andere gebouwen van pu bliek vermaak in de laatste jaren periodiek schijnen terug te keeren. Het is waarin de eerste opwelling na het noodlottige oogenblik wordt er alarm geslagen van alle zijden, worden er harde waarheden uitgeschetterd over onverantwoor delijk verzuimworden met den vinger aan gewezen de plaatsen, waarin bij mogelijk ontstaan van brand wiskunstig zeker een groot aantal slachtoffers op hartverscheurende wijze zullen om het leven komen. Edoch, het duurt niet lang. Euttel dagen nog en de kreet om hulp en verbetering verzwakt en sterft weg na het oogenblikkelijke en verwarde geroep blijft alles zooals het was, want daar is een andere gebeurtenis, welke de oplettendheid vraagt van de nimmer ver zadigde zenuwachtige nieuwsgierigheid. Niet zoozeer naar aanleiding van, alswel in verband met het noodlottige ongeluk, dat plaats heeft gehad in de opéra comique te Parijs, wenschen we thans de aandacht te vestigen op één voorzorgsmaatregel in het bijzonderwelke, wel is waar, in deze eeuw meer en meer toepassing vindt, maar tot heden nog slechts als zeldzame uitzondering wordt aangetroffen op onze scholen; wij be doelen de bliksemafleiders. ^ijt- ge wel ooit in een school vertrek met kinderen geweest op liet oogenblik dat een hevig onweder losbarstte. Hebt ge dan den angst niet gemerktdie kinderen zijn zoo oprecht in hunne vrees zoo duidelijk te lezen lag op hun gelaateen angst zoo grootdat hij soms dreigt los te barsten in gejammer naar vader en moeder, een angst te grooter wijl hun scherpziend oog ook den schrik bespeurt, die den onderwij zer om 'thart slaat, telkens als de ver blindende bliksem door het schoollokaal flitst Advertentièn 1—7 regels ƒ0,60 daarbo/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 iqmI ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Voor dezen in het bijzonder moeten het pijnlijke oogenblikken zijn dan te midden zijner scholieren te verkeeren. Ongetwijfeld huivert hij bij de gedachtedat één straal van het machtige vuur verscheidene jeugdige levens daar in een oogwenk kan vernietigen en dat hij zelf vollkomen hulpeloos daarte genover staat. Bezwaarlijk zou het zijn bij elk naderend onweer de kinderen bijtijds naar huis te zenden behalve, dat de veraf wonenden dan gevaar loopen onderweg door de bui overvallen te wordenzou het niet zelden noodelooze wanorde en schoolverzuim in de hand werkenindien n. m. het onwe der afdreef, of zich meer dreigend liet aan zien dan het werkelijk bleek te zijn. Een goede en goed onderhouden bliksemafleider is hier in alle opzichten het meest verkies lijke voorbehoedmiddel. Zonder groote kos ten wordt hij aangebracht, en een weinig oplettendheid is voldoende om hem steeds aan zijn doel te doen beantwoorden. Indien iemand beweren mocht, dat tot heden voor zoover hem bekend niet gebleken isdat bliksemafleiders op school gebouwen noodzakelijk zijn, dan antwoorden wijhet zou onverantwoordelijk zijn daarmee te wachten tot een ramp die noodzakelijk heid op droeve wijze had bewezen. Een zóó zekere en zóó weinig kostbare waarborg tegen eventueele ongelukken bij onweders mag redelijkerwijze voor scholen wel gevergd wor den omdat de veiligheid onzer kinderen er mee gemoeid kan zijn, OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 7 Juni, nm. 6l/2 uur. Afwezig de leden de Haan van Heijst en Quirijos. Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. Du voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde de vacature gemeente-ge neesheer. De voorzitter,/Door het dagelijksch bestuur zal geen voorstel gedaan worden de leden kan nen dit dus doen." De heer Zijlmans „'t spijt mij wel dat er geen voorstel komt van B. en VV., maar daaraan is niets te doen. Ik acht het dus mijn plicht als raadslid. Ik zou trachten de gedane voor stellen zooveel mogelijk tot elkander te brengen: de heer Bayens heeft voorgesteld f 1300 salaris te geven de heer Iugen-Housz, een doctor en een vroedvrouw te benoemen, en ik de jaarwedde te bepalen op f 1500. Deze drie voorstellen nu tot één vereenigende stel ik voor een genees heer op te roepen op eene jaarwedde van f 1400, en bij de oproeping de bevoegdheid te geven voor eigen rekening een vroedvrouw te nemen, ten minste als de beide heeren, die de voor stellen deden, zich hiermede kunnen vereenigen." De voorzitter „Hetgeen u daar voorstelt hub iü geopperd. Ik heb echter gemeend mijn voor stel te moeten intrekken, omdat mij gezegd is dat wij een keuze te doen hadden tusschen f 1300 en 1500 en het voorstel van den heer van der Heijden om een geneesheer per visite te betalen. Ik was in de minderheid." De heer Baijens „Ik heb alleen te zeggen dat ik mij vereenig met het voorstel van den heer Zijlmans." De heer Timmermans Wz. „Ik wensch al leen te zeggen dat ik mij heb onthouden mede te werken tot een nieuw voorstel, omdat ik mij nog gehouden acht aan het vorige, dat meer is in het voordeel der gemeentecle som is nu toch bekend, namelijk f 800, en voor die som kan men goed bediend worden." De heer Zijlmans „'t verwondert mij zeer dat de heer Timmermans zich nog gehouden acht aan een vorig voorstelwij kunnen ons daaraan niet meer laten gelegen üggeu 't is met groote meerderheid uitgemaakt en ook dui delijk in de vorige vergadering bewezen dat een geneesheer in onze gemeente, in verband met de naburige, niet voldoende is." De heer Timmermans van Tureuhout „Ik wil u wel zeggen dat ik door die bewijzen in t geheel niet overtuigd ben geworden ik meen integendeel dat, als we hier een vroedvrouw heb ben, een doctor volkomen voldoende is voor de armenpraktijk waarvoor alleen de raad te zor gen heeft. Als ik mij herinner dat vroeger toen het salaris f 1200 wvs, een der armmees- ters gezegd heeft dat de som voor elke visite zeer hoog wasdan vind ik geen vrijheid bo ven f 1200 te gaan. Een tweeden doctor voor onze gemeente vind ik wel wenschelijk en ik ben. er wel voor, maar slechts tot een zekere som ik acht hel niet in 't belang der gemeente de jaarwedde hooger op te drijven. Ik vind dat we aan f 1200 genoeg te betalen hebben; de voorzitter zal hiervan wel overtuigd zijn en meermalen ondervinden hoe schraal onze kas is. Gaan wij nu hooger dan f 1200 dan kan dit niet anders aan met verhoogde belasting. En is het nu gerechtvaardigd een 2den doctor aan te stelleu aan dien prijs? Ik kan er mij niet mede vereenigen." De voorzitter „Ik acht een tweeden genees heer zeer wenschelijknatuurlijk zal dit geld kosten, maar later zou er moeilijk een tweede bij te krijgen zijo, en daarbij, de belastingen zullen toch wel moeten worden verhoogd daar zullen wij toch wel aan moeten, want steeds zitten wij voor een schrale kas. Maar wat zou er tegen die verhooging van belasting zijn. Mijns inziens niets. Ik ben er tegen den minderen man te belasten, die in zijn kamer zit te zwoegen, deze betaalt hier zeker genoegmaar ik zon een pro gressive belastiug willen; laat men b.v. mij meer laten betalen en anderen, die het evengoed kun- neu, dan zou men een belasting krijgen die niet den minderen man drukt, en die zou strek ken tot stijving der kas. Daarbij, als men ééns genoegen ueemt^ met één doctor, zal men later geen tweeden bij krijgen." De heer Timmermans van Turenhout „Ver oorloof mij de opmerking, dat de voorzitter af dwaalt van het in behandeling zijnde onderwerp; ik mag of kan er niet over een hoogere som uit te loven, omdat ik overtuigd ben dat door één geneesheer in de geneeskundige behaudeling der armlastigen zeer goed kan worden voorzien terwijl door het voorstel, ia de vorige vergade ring gedaan, zeer veel werd bespaard. Zooals ik gezegd beb kan ik tot op een zekere hoogte medegaan met lien, die een tweeden geneesheer weuschen, maar niet zoover, dat de belastingen moeten worden opgevoerd om er een te kunnen krijgen. In den tegenwoordigeu toestand van zaken acht ik de belasting, die wij hebben, reeds een flinke belasting, zoowel voor den meerderen als voor den minderen mau; dit blijkt ook daar uit, dat de meeste reclames tegen den hoofde- lijken omslag steeds komen van hen, die het hoogst zijn aangeslagen, niet van de minst be- talenden." De voorzitter „Ik betaal maar naar ik meen 1.75 o/0 dit is voor allen hetzelfde; een pro gressive belasting is heel aardig." De heer Mombers Is waar er is gezegd dat naar het aantal afgegeven boos voor ge neeskundige behandeling de prijs per visite hoog liep maar over die bons valt moeilijk controle te houden. Wat aangaat de gemeentekas die is slecht, dat is genoeg bekend hoe minder een doctor kost hoe liever. Maar wanneer er subsidies gevraagd worden voor feestelijkhe den vraagt men ook niet naar den toestand der kas maar geeft er van f 50, 100 en meer. Ik voor mij kau er niet over maar één doctor in onze gemeente te hebben." De heer Baijens „Ik wensch nog even terug te komen over het gezegde van den heer Tim mermans, dat de som van f 800 nu toch be kend is geworden ik heb tot mijn leedwezen gezien dat hetgeen in do geheime vergadering was behandeld iG de dagbladen is publiek ge maakt dit is niet zooals het hoortdit moet toch door iemand zijn bekend gemaakt." De heer Timmermans Wz. „A's destijdige voorzitter heb ik geen geheimhouding opgelegd, niemand kan dus misdaan hebben met het ver handelde bekend te maken bovendien al zijn de deuren gesloten kan het gesprokene zeer goed gehoord zijn geworden." De heer Bayens „'t Is waar er is geen ge heimhouding opgelegd, maar dit is toch de be doeling eener geheime vergadering, anders kan men direct wel in 't openbaar beginnen. Daar bij heb ik geinformeerd of het gesprokene kan gehoord zijn de ambtenaar ter secretarie heeft mij verklaard dat er niemand geluisterd heeft en dat men op de secretarie, waar eenige per- souen zich bevonden, tusschenbeide wel kon hooren wie er sprak, maar nooit wat er ge zegd werd." De heer Timmermans Wz.„Het artikel der Gemeentewet, sprekende over gesloten vergade ringen, bepaalt, dal geheimhouding alleen verplicht is als die is opgelegd; dit is niet geschied, dus is ieder vrij." De heer Van der Heijden: „verondersteltdat Dr. Vao Gils in Amsterdam Rotterdam of el ders woonde, en dan voorstelde de praktijk voor f800 waar te nemen; dan zou heel de raad met zijn voorstel erg vereerd zijnik begrijp niet waarom men hem nu niet wil uemen, omdat hij Waalwijkar is en een uitgebreide practijk heeft. Hij zelf heeft mij gezegd dat als hij gemeen tegeneesheer werdhij natuurlijk zijo buiten- praktijk zou inkrimpen daarbij, als hij een vroedvrouw heeft voor de accouchementen heeft hij voor de arme zieken ic gewone tijden geen twee uur daags noodig. Mocht het echter la ter blijkendat een tweede doctor bepaald noo- dig was, dan zal er nog wel een te krijgen zijn. Men spreekt nu van f 1400 maar misschien zal men wel tot f1800 moeten gaan, terwijl men nu voor f 800 terecht kan wanneer men voor die f1000 sjaars verschil kapifhal opneemt, dan kan men al de zoo noodige werken van openbaar nut, ook die in de Stationsstraat, uitvoeren met hetgeen men bespaart op de jaarwedde van den doctor. Ik stel daarom voor als proef Dr. van Gils te benoemen voor één jaar op f800, met een vroedvrouw zooals is gez-gd." De heer Zijlmans „ik begrijp niet hoe men zoekt terug te komen op een besluit dat geheel is afgedaan in de vorige vergadering is door den raad in beginsel uitgemaakt dat één geneesheer te weinig was; daarbij i9 op den voorgrond gesteld dat het in het geheel niet gold den persoon of de capaciteitenmaar zijn uitgebreiden werk kring. Toen is bewezendat er dringende be hoefte bestond aan een tweeden geneesheer. Vreemd is^ hetle dat eerst het dagelijksch bestuur weigert een voorstel te doen zooals door den raad aan dat collegie was opgedragen en 2o. dat de raad nu op het eenmaal gevallen besluit tracht terug te komen, 't Gaat niet aan als eene zaak breedvoerig L besproken en afgedaan, daar lat«r weer mede voor den dag te ko men." De heer Van der Heijden „dus zou men niet mogeu terugkeerenals men inziet op een ver keerden weg te zijn Ik zou er voor zijn die f700 of 800 te besparen, en later te zien of een tweede geneesheer onvermijdelijk is blijkt ditdan kan men aan een tweeden eenige hon derden gulden subsidie geven, enkel om zich hier te vestigen." De heer Ingen-Housz„de heer Van der Heijden spreekt van geneeskundige behandeling voor f 800. Ik ben daarvóór geweest en ben er nog voor. Maar de vorige keer heeft Dr. van Gils pertinent verklaard dat, als zij,, voorstel niet werd aangenomen, hij niet meer te vinden zou zijn. Daar ik sedert niets van Dr. van Gils gehoord hebhoud ik er voor dat hij niefc meer voor die som te krijgen is." De heer Van der Heijden: „ik weet uit goede bronuen, dat Dr. van Gils, als hij be-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1