Nummer 49. Zondag 19 Juni 1887 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ONEERLIJKHEID. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. .Burgemeester en wethouders van Waalwijk, In aanmerking nemende dat volgens ingekomen bericht, in den laatsten tijd in verschillende ge meenten clezer provincie gevallen van pokken of van gewijzigde pokken zijn waargenomen, waar van de oorzaak van uitbreiding dier ziekte moet gezocht worden in het niet aangeven bij het ge meentebestuur. van gewijzigde pokken, omdat deze voor waterpokken waren aangezien; Gelet op de wet van den 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) Hebben gemeend de ingezetenen met ernst te moeten wijzen a. Op de wenschelijkheid, om van de gele genheid tot inenting en lierinenting gebruik te maken, zijnde die heilzame kunstbewerking het meest afdoende middel ter voorkoming en stui ting der gevreesde pokziekte; b. Op de noodzakelijkheid om, ook bij het in een gezin voorkomen van vermeende waterpok ken, terstond daaromtrent een geneesheer te raad plegen en eindelijk c. Op de verplichting der ouders om bij het in hun gezin voorkomen van eene besmettelijke ziekte, daarvan binnen 24 uren, nadat hun het feit ter kennis is gekomen, mededeeling te doen aan den burgemeester. Waalwijk, 14 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester van Waalwijk verwittigt de ingeschrevenen voor de schutterij, dat de Alphabëtische naamlijst van al de perso nen, die aan de schutterijvolgens de wet van 11 April 1827in dit jaar moeten deel nemen, ter visie voor een ieder zal liggen op het raadhuis dezer Gemeente van den 15en tot den 23en Juni des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn om, in geval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voor komen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten weg vallen, deswege aan de commissie uitliet bestuur met het toezicht over de loting belast kennis te geven. Waalwijk den 18 Juni 1887. De burgemeester voornoemd AUG. VAN GROTENHUIS. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de jaarlijksche collecte ten be hoeve van het fonds tót ondex-steuning van den gewapenden dienst! n de Nederlanden langs de huizen der ingezetenen zal plaats hebben op Dins dag 21 Juni as. De ingezetenen worden beleefd, doch dringend uitgenoodigd, door het doen van milde bijdragen van hunne belangstelling in deze echt vadeidand- sclie instelling te doen blijken en de commissie alzoo in de gelegenheid te stellen, de vele be hoeftige Nederlandsche oudstrijders voortdurend uit het fonds te kunnen oudex'steunen. Waalwijk, 17 Juni 1887. Bui'gemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De Seci-etaris, F. W. VAN LIEMPT. Er is een soort oneerlijkheid, welke buiten 't bereik van den straffenden arm der gerech tigheid blijft, zich tooien durft in het be haaglijke kleed der onschuld en der goede trouwen schaamteloos snatert van zuivere toewijding en strikte rechtvaardigheid. Hier worden bedoeld de oneerlijke praktijken waarvan sommige regeeringspersonen door hunne qualiteit kunnen gebruik maken om onder schijnschoone leuzen en praatjes alleen iiun eigen belang, hun eigen rust, hun eigen trots of hun eigen waardigheid te die nen. Sommigen beweren, dat zulke handel wijzen weliger tieren in den vreemde dan in ons hoog geprezen Nederland, doch het zou ook wel kunnen, dat men hier beter dan elders de kunst verstaat haar voor 't groote publiek te bemantelendat men hier zeer zelden behoefte gevoelt om aan de groote klok te hangenwat de gezaghebbenden tegenover de goedige schare zou kunnen ontmaskeren en compromitteeren. Er is bij ons een laf en ellendig spreek woord dat opgeld doet in sommige kringen: z/de waarheid mag niet altijd gezegd worden."* Het sticht ontzettend veel kwaads en houdt onnoemelijk veel goeds tegen. Het laat het kwade in de lauden voortwoekeren, en onder zijn dekmantel gebeuren niet zelden de on mogelijkste dingen. Wie herinnert zich niet de vre iselijke onthullingen gedaan door den heer Salomon aan de leden der Tweede-Kamer over den onzedelijken toestand die er heerscht in het opvoedings gesticht „de Kruisberg" Al het mogelijke is eerst beproefd om deze ge heele zaak dood ie zwijgen en toen dit door het lastig en herhaaldelijk aandringen tot onderzoek onmogelijk was gewordenmoest eerst deze ambtenaar het ontgelden die den moed had is 't niet treurig, dat daarvoor moed noodig is de waarheid, de naakte waarheid voor te houden aan hen op wier schouders de verplichting rustte zooveel vuils en walgelijks weg te nemen. Men zeide o. a.dat de heer Salomon niet zeer geschikt was om met zijne mindere beambten om te gaan, dat hij driftig was enz. enz. Maar niemand was erdie in verontwaardiging uitriepdat al die praatjes letterlijk niets hadden uitstaan met de zaakwaarop het eigenlijk aankwamde vraag was nietof Salomon al dan niet een geschikt directeur was, wel of er onder de jeugdige gevangenen op den Kruisberg, ter verbetering van hun zedelijk leven daar opgesloteu beestachtige onzedelijkheden plaats hadden, welke hij door nalatigheid of tegenwerking van zijne min deren niet den kop kon indrukken. z/De Javaan wordt mishandeld, en van Atjeh begint de nederlaag riep eenmaal Multatuli. Wie twijfelt er thans aan, of hij waarheid sprak? Maar toen hij dien noodkreet slaakte riepen de Nederlanders in zelfvoldoening en schuldeloosheid hem toe z/Gij zijt een ploert!" enzwegen. z/De waarheid mag niet altijd gezegd wor den Wel zeker, dan blijft alles rustig en slaperig en slentert zoetjes voort enapres nous le délugeMaar... dan ook wordt menige ziel verminktdie haakt naar ver betering en streeft naar volmaking, dan ver zwakt plichtbesef en wordt de huichelarij bevorderd dan worden karakter en waarheid in de wereld om hals gebracht, dan wordt de kiem gelegd voor een tweede bloedige omwenteling over de aarde. Ruk af het masker, dat bedriegt, het klatergoud, dat verblindtoveral en te allen tijdeals gij het ontmoet: Waarheid bovenal, altijd en overal waarheid, onverschillig wien haar von nis zou verpletteren. Onderzoek met scherp oog de dingen dezer wereld, ten einde schijn niet te verwarren met werkelijkheid en waar hij tegenkomt bedriegelijk glimlachende en zoetsappig tut u sprekende waarschuw dan met luider stemme de onnoozele menigte, die wellicht aan hem geloof schenkt. Zoo stut en sterkt gij den edele van ziel, schrikt ge den tragen zelfzuchtige op uit zijn be haaglijke maar onverdiende rusten stelt ge een afschrikkend voorbeeld aan hen, die bij gemis aan hart en karakter zouden willen regeerea door zoogenaamde voorzichtige wijs heid en stilzwijgendheid) welke in den grond der zaak besmettelijke oneerlijkheid is. De Belgische kamer heeft eindelijk over het ontwerp betreflfeude het krediet voor de ver sterking der Maaslinie eene beslissing genomeu en gelijk te verwachlen was is het aangenomen met 81 tegen 41 stemmen. Zes leden onthiel den zich van stemming. Een motie van den heer Frère-Orban om de stemming te verdagen werd verworpen zoodat toer. reeds het lot van hat ontwerp voorspeld kon worden. Thans is het de senaat, die het ontwerp nog moet goed keuren doch dat het in dit wetgevend lichaam verzet zal vinden, is niet denkbaar. De kamer van vertegenwoordigers heeft het regeeringsvoorste! goedgekeurdbetreftende eene geldelijke bijdrage voor den grooteu iuter- nationalen wedstryd te Brussel in 1888 name lijk 1,800,000 fr. ten behoeve van definitieve bouwwerken en 1 miilioeu fr. voor het hervatten van den bouw der gaanderijen. Bovendien zijn al de voordeelen welke ten behoeve der on derneming van regeeringswege waren gevraagd door de kamer toegekend. Het militaire feest in de groote opera te Parijs bracht 112,843 francs bruto op. De on kosten beliepen f 41,963 francs, zoodat een batig saldo van 68.880 francs overbleefdat aldus wordt veidecld de slachtoff rs van de Opera Coraique krijgen 28000 francs en de ar men een gelijke som terwijl het overblijvende gelijkelijk onder eenige andere hulpvereenigingen wordt verdeel 1. Een tweetal personen hebben getracht de speelbank te Monte Carlo te doen springen. Ir. een pulmflel maakten zij bekend dat zij met de soin van 24,000 francs een millioen fraDcs kon den winnen met het roulettespel. Zij kregen duizenden brieven en spoedig waren zij in bet bezit vaD 60,000 francs eu daarmede vertrokken zij naar Monte Carlo. Ougelukkig beieikten zij den eersten dag Diet alleen huu doel niet, maar zij verloren 24,000 francs. Zij schijnen het ver trouwen in huu eigen uitvinding te hebben ver loren want met de overige 36,000 franc9 keer den zij naar Parijs terug, waar zij nu als ge wone bedriegers werden gearresteerd. De zwarte rok heeft te Parijs zijn bur gerrecht verloren zegt de „Voss Ztg." Bij groote feestelijkheden is de roode rok voor de heeren even zoo onvermijdelijk als de gepoederde haartooi voor de dames. De dames verschijnen allen gepoederd terwijl de heeren door den rooden rok weder die elegantie verkrijgen, welke zij door den zwarten rok geheel verloren hadden. Een correspondent schrijft van een soiree dan sante waarop slechts enkele leden der academie in den traditioneelen zwarten rok waren versche nen terwijl purpere rokken voorjl door meer bejaarden en de lichte roode door de jcunesse duiée werden ged'agen. Vest en pantalon zijn dan gewoonlijk licht en men kan dus hegrijpen wulk een verscheidenheid van kleuren daardoor onts.aat. De kleermakers maken daardoor goede zaken, want eeu zwart pak kan men lang dra gen terwijl men niet alti;d in denzelfden rooden rok er. verdere lichte kleeding9tukken kan ver schijnen. Bij begrafenisplechtigheden enz. heeft de zwarte rok natuurlijk nog niets van zijn macht verloren. De kerk van het Fransche plaatsje Tegilla dc la llivière, bij Porpignan is Maandag inge stort. Vijftien menschen moeten onder het puin bedolven zijn. De heer Fergusson verklaarde in het lagerhuis dat Engeland bij de overeenkomst met Turkije geene gelde'ijkc verplichtingen op zich genomen heeft. De heer Smith deelde mede dat kardi naal Howard in eenen brief aan Salisbury den wensch des pausen had overgebracht om eenen gezant bij H. M. de koningin te accrediteeren om deze bij gelegenheid van haar jubilé geluk te wenschen, Lord Salisbury antwoordde dat do koningin zoodanigen gezant met genoegen zou ontvangen op denzelfdeu voet als de gezanten van den paus in andere hoofdsteden var. pro- testantsche of katholieke landen ontvangen wor den eene wetsverandering is hiertoe niet noodig. De //Daily News" verneemt uit Odessa, dat de Russische regeering voortgaat groote hoe veelheden krijgsbehoeften raar Middeu-Azië ea Siberië te zenden. Honderd transpnrt'oooten werden voor de Kaspische zee gereed gemaakt. De Russische regeering versterkt tevens het Transkaspische spoormateriaal. Naar uit Konstantinopel aan de Daily News" gemeld wordt moeten er tu9schen En geland en Frankrijk onderhandelingen geopend zijn over eene wijziging van het vijfde artikel der Engelsch-Turksche conventie in zake Egypte. Oostenrijk alleen protesteert legen de bepalingen betreffende den gezondheidsdienst bewerende dit de conventie de internationale sanitaire con trole in Egypte vernietigt. De //Standard" verneemt uit Konstantino pel dat de Russische protesten tegen de conven tie voortduren. Nelidof verklaarde dat de ra- titicatie den oorlog tengevolge zal hebben deze dreigt meuten oefenen geen invloed op de Porte. Sir Henry Drummond Wolff heeft eene confe rentie gehad met den grootvizier en den Turk- schen minister van buiteclandsche zaken, nadat de ratificatie der conventie door Engeland ont vangen was. Van Thrksche zijde werd opnieuw aangevoerd dat de wijziging der conventie in den vroeger vermelden zin gewenscht is. Zij onderwierpen aan Wolff het ontwerp eener ad- ditioneele verklaring betreffende de bepalingen over eeDe mogelijke nieuwe Engelsche bezetting van de Nyldella. Deze verklaring zoude feitelijk het doel der conventie te uiet doen. Wolff zeid» dat de aanneming van eene zoodanige declaratie ondenkbaar was, doch dat de Engelsche regee ring vermoedelijk geen bezwaar zou maken tegen een toevoegsel aau de conventie, ten einde ze kere teergevoeligheden weg te nemen mit» de Turksche regeering de conventie dadelijk ratifi ceert. De Porte is zeer ongerust over het bijeenroe pen der Bulgaarsche Sobrauje. De Bulgaren hebben besloten de crisis in hun land zeiven op te lossen. De „Times" verneemt uit St. Petersburg dat de petroleura-fabrikanten te Bakoe groote karavanen hebben gevormd om de petroleum uit Bakoe over land naar Perzië te vervoeren. Deze nieuwe handelstak schijnt te slagen. Lawrence Donovan, die voor eenigen tijd van de Brooklijuhrug sprong en later van de Nia- garabrug, stortte zich uu weder van de Londen- brug in tegenwoordigheid van vele nieuwsgieri gen. Er werd een inschrijving voor hem gedaan^ maar hij weigerde die aan te nemen, zeggeude, dat hij het slechts ter cere deed vau koningin Victoria als een jubileumsproug. Hij zwom daarna nog een 200 el ver en werd door een voorbijgaande boot opgenomen. Meu moet de vreeselijke hoogte kennen om te begrijpen welk een dolzinnig waagstuk deze vaderlandslievende Eügelschman heeft ondernomen. -- Tengevolge van een meetiug door den heer Davitt, in de kapel van het dorp Teakle, graaf schap Clare gehouden, is een detachement po litie naar het dorp gezonden. De politiedienaren werden met gi-fluit ontvangen, een charge werd gemaakt en een hevig g, vvclil volgde, zoodat aan beide zijden 30 gewonden zijn waaronder een jongen van 14 jaar, die doodelijk is gewond. De divisie-commandant van de lersche gen darmes vreest nog heviger schermutselingen. De toestand in het graafschap Clare is hoogst kritiek. Men zou denken in ee.x vijaudeüjk land te zijn en als men op enkele plaatsen komt, klinkt reeds van verre de kreet „Werda", als was men reeds in vollen oorlogstijd. Het beruchte Tichborne-proces is geëindigd m-1 de meerderjarigheid van den jongen Henry Tichborne te Londen. Groote fees'elijkheden zul len ter viering van den goeden nit9lag te Tich borne worden gevierd. Zooals men weet, stierf de valer van den jongen Sir Henry, deu leeht- matigen bezitter, kort voor diens 'geboorte en Thomas Ci9tro, belust op de 24000^». gaf zich

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1