Duitschland. Italië. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. ADVERTENTIËN. AMSTERDAM, 17 Juni. Bericht van de makelaars Brouwer Ancher Dordregter No 1038 h fr. 51. No 1387 a fr. 60. 1044 h. 52/53. 1452 h a 57. 1076 61. 1453 n 62/63 33 van no 1080 a 59. r 1454 n 63/64 No 1127 a 70. 1455 u 60. 1183 67/68. n 1456 r u 55/59 1257 51/54. 1457 u 57/58 26 van 1282 a68. 1458 n 47. No 1287 a 63. 1459 u n 52. 1356 62. 1460 57. y 1370 62. 1461 47. 1371 66. 1462 52. 1372 60. Gezouten Plata koe. voor den soon van den overledene uit. Wegens meineed is hij nu tot 14 jaren tuchthuisstraf veroordeeld en de rechtmatige erfgenaam is in al zijn rechten hersteld. De rijksdag heeft het wetsontwerp betreffende de belasting op het gedistilleerd in tweede lezing bijna geheel overeenkomstig de voorstellen der commissie goedgekeurd. Daarbij werd eene be paling aangenomen, volgens welke, bij lateren aanslag, de belastingvrije hoeveelheid in het bi- zit van herbergiers kd handelaars in sterken drank 40 liter en van andere personen 10 liter bedragen zal. De Times ontvangt bericht uit Berlijn, dat in goto onderric! te kringen men geloof begint te hechten aan eer.e nieuwe drie-keizersbijeen- komst te Danzig of Koningsberg voor het ge mak van keizer Wilhelm, die naar men hoopt, de manoei vres van het eerste en tweede legerkorps in die streken 'cal bijwonen in de eerste helft van S. pteniber. Em der voornaamste redenen, die aan deze bijeenkomst doen geiooven, is dat de overeen komst te Skiernievice gesloten, binnen enkele maanden zal vervallen en dat dus over vernieu wing of verbreking moet worden gesproken. De rijksdag nam bij tweede lezing de wet op de benoeming van burgemeesters in het rijks- land aan. De afgevaardigden uit Elzas-Lolha ringen en Windt horst bestreden haar. (Jarolath uitte dei: weuscli dai de regeering zou voort gaan, maatregelen te neraeu, die de Duitschers iu het rijksland, niet de ontevreden notabelen bevredigen. Miquel wenschte dat het rijksland als eeu Duitscb, eenmaal verloren maar herwon nen land behandeld wordt. Verlangen de afge vaardigden uit Elza9-Lotharingen dat op hunne bezwaren welwillend acht geslagen wordt, dan moeten zij eerst het vertrouwen inboezemen, dat zij eerlijk en goed tevreden zijn met den status quo. Miquel waarschuwt dringend tegen verkeerd gebruik der wet. Op de vraag van Windthorsi; of m.*n voornemens is Elzas-Lolharingeu te maken tot eene pruisische provincie, antwoordt de gevolmachtigde van den boDdsrail, Lerchen- feld, dat geen provocaties den bondsraad zijne kalmte zullen doen vergeten. Daarna werd het wetsontwerp betreffende de toepassing der ge wijzigde lijkswet op de lai dswettelijke aangele genheden van Elzas-Lotharingen bij tweede le zing aangenomen. Naar aanleiding van het steeds toenemeud aantal zelfmoorden in Italië en vooral te Mi laan (het getal zelfmoorden bedroeg in het af- geloopen jaar dikwijls zes per dag) onder alle leeftijden en alle standen oppert de „Perseve- rar.za" het voorstel eene wet te makes waarbij bepaald wordtdat al de lijken van zoodanige personen zorgvuldig moetin worden ontleed eensdeels om te trachten op deze wijze de pbv- sieke aanleiding tot dien wauhoops-dood te ont dekken en ten tweede in de hoop dat de al- gemeene vrees of tegenzin hiertegen wellicht eenige ongelukkigen van een zoodanigen dood zal terughouden op grond van hetgeen de hieromtrent op psychologisch gebied zoo beroem de Eaqnirol heeft gezegd „dal namelijk de on dervinding leert dat eene bedrtigeude wet vol doende is geweest om den zelfmoord te beletten." Getuigen bijv. het ophouden van de zelfmoorden onder de naar Amerika gevoerde negers, nadat door een Engelschman de bepaling was gemaakt, dat van al de lijken van zoodanige personeD de har.den zouden worden afgehouwen en zij bo vendien ten toon zouden worden gesteld, en vele andere dergelijke voorbeelden uit de ge schiedenis. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 19 dezer, zal door de harmonie „PEspérance" op de harmoniezaal worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk, 18 Juni 1887. In de Woensdag gehouden zitting der tweede kamer is het debat voortgezet over het voorloopig kiesreglement. Het amende ment Van der Feltz op alinea C is ingetrok ken. Het geheele art. is aangenomen met 61 tegen 20 stemmen, nadat met 46 tegen 32 stemmen aangenomen was het amende ment van den heer Smeenge, om het kiesrecht der kamerbewoners niet afhankelijk te stellen van de betaling der belasting door den eige naar. Voorts had de regeering zelf nog ingevuld, dat de huurwaarde van het woon huis, dat het kiesrecht aan de kamerbewoners waarborgt, ten minste het dubbele moet zijn van het laagste bedrag voor vollen aanslag in de gemeente. Zeer lang is beraadslaagd over art.VII der kieswet (opmaken kiezerslijsten). De regeering wijzigde het artikel, zoodat bij kon. besluit zal vastgesteld worden het model tot aan gifte voor de kiezers-kamerbewoners. Aangenomen met 46 tegen 30 stemmen een amendement van de hh. Schepel-Zylker, om het kiesrecht te verzekeren aan mede eigenaars in het grondbezit, wier aandeel in de grondbelasting minstens f10 bedraagt. Donderdag is de discussie voortgezet over de kiestabel en het amendement-Schaepman om de groote gemeenten in enkelvoudige districten te splitsen. Dit voorstel werd verdedigd door de heeren Van Houten, Van Baar en Sanders, maar sterk bestreden door de heeren Viruly en Van Kerkwijk, welke laatste er eerst in de toekomst wilde toe overgaan. De heer Hartogh hield Vrijdag de interpella tie over de gratie-verleening aan veroordeel den wegens het palingoproer te Amsterdam. De minister van justitie ontkende, «lat de gratie-verleening een eisch van het recht was, maar verklaarde, dat het den koning behaagd heeftaan drie der veroordeelden gratie te verleenen namelijk Maria Potters A. Schö- neville en Van den Broek. De kamer heeft vervolgens met 43 tegen 39 stemmen in beginsel verworpen, de door den heer Schaepman voorgestelde splitsing van de groote gemeenten in kies districten. Hierna is de kiestabel onveranderd aange nomen en hiermede het werk der grondwet herziening ten einde gebracht. Van alle geschenken uit Nederland, die den paus bij de viering van het jubileum worden aangeboden zal te Amsterdamal vorens zij naar Rome worden verzonden, een tentoonstelling worden gehouden. De persoon F. v. V. te Kaatsheuvel die in de vorige week op eene in vollen gang zijnde tram wilde springen en toen aan de voeten werd gekwetstis Donderdag och tend overleden. Ook te Os heeft zich een geval van pokken voorgedaan gelukkig nog al vrij af gelegen van de kom der gemeente. Men vreest dat de ziekte uit Berchem zou over gebracht zijn. Onder Berlikum is door de tram uit Vechel een man overreden. De ongelukkige, zekere E.te Berlikum woonachtiglag op de rails te slapen en was terstond een lijk. Maandagavond te 6 uur 10 minuten had even vóór Driebergen, bij de draaiing van den straatwegnabij de bekende hoeve „de Put,, een aanrijding plaats van de Oos terstoomtram. De passagiers gevoelden plotseling een schok en vlogen verschrikt op. Te gelijker tijd kwam een dame langs de waggons, die aan de spaak van een rijtuigwiel aan haar mantel werd medegesleurd. Ieder dacht dat een kinderwagen onder de tram was gekomen. Vlak voor den tram lag echter een rijtuig kort en kleinterwijl het paard de beide achterpooten tot bij de hoeven zoo goed als afgereden waren. Een drietal dames kwam uit de ruïne te voorschijnwaarvan er twee een weinig gewond waren en allen vreeselijk zwart van stof zagen. Het ongeluk liep ge lukkig af zonder menschenlevens te kosten. Het paard moest onmiddellijk worden afge maakt. Het arme dierdatnaar beweerd werdbang voor de tram scheenwas bij de draaibrug voor de locomotief gesprongen, zoodat er aan stoppen zoo snel niet te den ken viel. Toch stond de machine zeer spoe dig stil. In het rijtuig waren gezeten de freule Hart- sen eenige dochter van jonkheer C. Hartsen, met haar huishoudster mejuffrouw Avink en haar logées de dames Von Hemert en Bok- sevain allen van Amsterdam. De freule die als een overmoedige paard- rijdster in Driebergen bekend staatmende. Het paardeen prachtige bruine vos was een manegepaard van Amsterdam, door haar persoonlijk gedresseerd in het tuig. De justitie onderzoekt te Heinkenszand (Zuid-Beveland) een moord op een 8-jarig knaapje gepleegd. Het vermoorde jongetje was voor het huwelijk der tegenwoordige ouders geboren de man verdacht van het plegen van de misdaad ontkent tot dusver schuldhij is echter zwaar geboeid naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Daar er vermoeden bestond dat de dezer dagen te Almeloo verdronken fabrieks arbeider G. met opzet in het water was ge- stooten of geworpen heeft de rechter-com- missarisvergezeld van den officier van jus titie en de subst. griffier zich naar het kerk hof begeventen einde het lijk te doen schouwen door de doctoren Salomonson en Middendorp. Van den uitslag van die schou wing is nog niets bekend. De postduiven-vereeniging l'Hirondelle te Tilburghield deze week een grooten wedstrijd uit Orleansalwaar de duiven te 6 uren 's ochtends werden losgelaten. Voor dezen wedstrijd had de mi'iister van oorlog toegekend eene zilver vergulde medaille met brevet als eereprijs, welke behaald werd door W. Duzee wiens duif ten 1.40 aankwam. De duiven der overige winners kwamen succes- sivelijk aan te 2,352,402,59 enz.de laatste ten 5 ure 10. Te Hoogeveen is bij den ontslagan armenvader in het armenwerkhuis een onder zoek ingesteld naar eenige vermiste goederen, aan dat armengesticht behoorende. De goe deren zijn aldaar teruggevonden doch de exarmenvader is intusschen in stilte verdwe nen, de aanduiding per brief achterlatende, dat hij Noord-An: eika tot zijn toevluchtsoord zal kiezen. Te Valterveen gemeente Odoorn is Zondag namiddag tusschen een paar schaap herders een twist ontstaan over het terrein der beweiding met het onder hunne hoede staande wolveewelke twist zoo hoog liep dat de 21 jarige B. C. zijne 17jarigen con frater met eene ijzeren haakaan den her dersstaf bevestigd, op hei hoofd sloeg, waar door eene groote wonde ontstond. Men heeft den verwonde naar huis gedragen waar hij wegens verren afstand eerst een etmaal later geneeskundig behandeld werd door dr. Wierx van Rhijn te Borgerdie constateerde dat het schedelbeen zwaar be schadigd en de toestand van den verslagene zeer gevaarlijk is. De dader is gevankelijk naar Assen vervoerd en tot volledige beken tenis van zijn misdrijf gebracht. De tentoonstelliug te Amsterdam. Woensdagmorgen had met begunstiging van het prachtigste weer de opening der tentoon stelling plaats. Honderden personen bevon den zich reeds om twaalf op het //marktplein" om reeds nu het een en ander op te nemen. Onder de genoodigden zagen wij de ministers van Oorlog en Marine, de burgemeesters van Amsterdam en Haarlemden voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, den officier van Justitie en den vice-admiraal, de leden van den gemeenteraad wethouders enz. Circa half twee verscheen de heer Bergs- mavoorzitter der regelings-commissie, om ringd van al de leden dezer commissie op de stoep van het //raadhuis" alwaar hij de openingsrede hield. Nadat de heer Bergsma zijn rede onder gejuich had geëindigd nam de heer mr. v. Tien hoven het woord. De heer van Tienhoven wees er op met welk een ernst en toewijding de commissie haar taak volbracht had. Al was het een woord dat niet alles volmaakt was, toch twijfelde spr. niet aan het succes dezer tentoonstelling, en dankbaarheid voor hetgeen de commissie in vereeniging met anderen gewrocht had, zou altijd de boventoon voeren Ook op het groote nut dezer tentoonstelling werd door Mr. Yan Tienhoven gewezen daar, aldus eindigde hijal is het geen nieuw veld, het toch eeu terrein voor zooveel zuiver wetenschappelijke onderzoekingen openstelt. Men ging daarnabegeleid door de com missie naar het hoofdgebouwalwaar de aanwezige autoriteiten met belangstelling de verschillende etalages opnamen. Indien men op het marktplein komt, vindt men aldaar 2 ouderwetsche bakkerijen, waar van de eerste dagteekent uit 1609. Deze bakkerijopgericht door de heeren J. F. en J. J. F. Niemöller, F. G. HappelB. Schuppeis en Alberts, is een pracht van een gebouw. Een beschrijving van het gebouw volgt hier. In het nette winkeltje, dat zich beter be wonderen dan beschrijven laat, wordt het publiek door antiek gekleede jonge dochters bediend, welke dames uit een vierkant raam achter zich haar onuitputtelijken voorraad ontvangen. De bakkereven als zijn vrouwtiein zeventiende-eeuwsch costuuin gekleed van zijn hoorn voorzien kondigt blazende op het marktplein aandat zijn bollen gaar zijn. Recht tegenover de deur, die toegang geeft tot de bakkerij, ziju twee boven elkaar gebouwde ovens. Een diep gelegen vuurmond is zoodanig aangebrachtdat hij geen hinder geelt aan den ovenist. De broodoven is binnenwerks groot 21/* bij 3 meter en is gedekt met een steenen kap of kluisdie bestaat uit aaneengesloten groote s'eenenwaarin groote gaten zijn aangebrachtdie de kapkanalen vormen. Het bovenoventjemeer geschikt voor den banketbakker of om beschuiten te drogen, is een bakruimtedie tot vloerhilte krijgt de warmte uit de kapkanalen van den onderoven. Bezijden den oven aan den achterkant is de voorzijde gelegen van een stoomketeltje, waarin het water voortdurend kookt. Deze dubbele oven gebouwd door de lin. Kaker Uijldert, ziet er zeer soliede uit. De bakkerij verlatende door een zijdeur komt men buiten en staat naast een pothuis, waar een fruitvrouw haar waar verkoopt. Rondom de luifel leest men: De gheinteresseerdens in deese backery zyn J. F. ende J. J. F. Niemöller, B. SchuppersA. Albertz ende F. G. Hap- pel. Op den hoek onder een oude lantaarn staat: In de de befaemde profeetgenz backery. In de hoofdstraat is op de luifel een kuif geschilderdwaarop een zeer goed geslaagde brandende ovenwaaronder de woorden De Jongraans gestopt in de vyerighen oven Die quamen drae alz profeetgenz weer boven. Op den hoek boven de lantaarn hangt tot uithangbord het oude Bakkersgildewapen bestaande uit twee leeuwen een krakeling vasthoudende, waaronder eeu schild, waarop: Het oude Backersgilde waepen terwijl verschillende broodjes daaronder aan hangen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Op de gemeentebegrooting voor 1887 is meen ik eeü po9t uitgetrokken van f 50. als subsidie aan de harmonie „l'Espérarice" voor hei geven van zes volkscouceit6n. Oorspron kelijk is bepaald dat deze zouden plaats heb ben één in Mei, één in Juni, twee in Juli, één in Augusni9 en één in September. Juni is reeds bijna voorbij en we hebben nog geen enkele uilvoering gehad. Wat mag daar van de oorzaak znn N. N. WAALWIJK, 17 Juni. De aanvoer van hoornvee was heden gering en de handel dientengevolge ook niet geanimeerd. In de weilanden wordt veel vee tegen goede prij zen opgekocht. Er is zoowel vraag voor kalf- beesten als voor vet vee. Ter botermarkt aangevoerd 487 KG.van .92 k 1.02 per KG. verkocht. Eieren f3,a 3.50 per 100 stuks De vraag naar goed zoolleder houdt aan, er is vooral behoefte in prima soorten licht leder. Het gunstige weder op de schors doet verwachten dat het nieuwe product weer goed gewonnen wordt. Dat zal zeker in— fluenceeren op de prijzen, welke in den loop dezer maand worden vastgesteld. Huiden. De eerste hands afdoeningen bestonden alleen uit 236 stuks Batavia buf felhuiden. In het laatst der volgenden week worden 2500 beschadigde buffelhuiden ex //Nereus" bij inschrijving aan de markt verwacht. Inlandsche artikelen zeer stil. ANTWERPEN. Bericht van de makelaars G. en E. GRIS AR. Uitslag der veiling van den 14 Juni. De veiling van dezen dag heeft een zeer beperkt aantal koopers gelokt; van de 14915 stuks aangeboden huiden hebben slechts 5539 afnemers gevonden. De huiden verkocht tot dekking der as surantie, haalden taxatie of daarboven voor de lichte of zwaar beschadigde huiden daarentegen zijn de os 25/32 kilo, licht beschadigd, 2 a 3 fr. beneden taxaat ge bleven. De vrijwillig verkochte huiden voor het meerendeel overigens incourant zijn gemiddeld 3 a 4 fr. beneden de raming gebleven. Ziehier de bijzonderheden Droge en drooggezouten diverse. Van no 176, 839 a fr. 33. Gezouten Plata os. V H H II H V ft II II H 1/ V II U H II No 4056 h fr. 63/64. 98 van no 4104 a fr. 55. No 4121 a fr. 52. Gezouten Rio Grande. No 6037 a fr. 59. 7001 H 47. 7020 54). 154 van no 7022 h fr. 60. Gezouten diverse. No 8019 h fr. 40. 8020 38. Droge paarden. Lo 9014 a fr. 6V2/6s/<. Verder zijn nog uit de hand afgedaan na de veiling 459 droge Plata, 508 gezouten Plata, 500 gezouten Rio Grande, 100 gezouten Rio Janeiro, 100 droge Bombay, waarvan verkocht in 't klein ex Buffon 159 Buenos-Ayres koe 101/* kilo a 109. 300 os 137/ls kilo a 102, Rest van no 1080 fr. 60. No 4156 k fr. 80. No 4162 fr. 78. No 4030 £i fr. 55V2- 100 van no 839 i fr. 33. 100 van no 8010 fr. 48. 500 van no 7022 fr. 60. gevallen van een DOCHTER: A. A. RANT-MANSFELDT. Lemmer, 14 Juni 1887,

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2