Nummer 50. Donderdag 23 Juni 1887. 10e Jaargang. f f- Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Spanje. Duitschland. Rumenie. Bulgarije. Rusland. UITGEVER: Waalwijk. Loting voor de Schutterij. i De Mo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. uLU«gggggggrif U. W-Mlin Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau va* Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De verliezen, door de laatste werkstaking in het bekken van Charleroi, worden op 40C.OOO fiancs geschat en voor Henegouwen op ruim 1.000,000 francs. De kamer heeft tot en met art. 9 van de legerwet aangenomen, en een amendement ver worpen, waarbij aan de in actieven dienst zijnde militairen het stemrecht werd toegekend. De Italiaansche regeering heeft aan de Fransche officieel bericht gezonden, dat Italië geen deel zal nemen aan de tentoonstelling van 1889. De minister van oorlog zal deze week bij de kamer de volgende wetsontwerpen indienen: een tot het indeelen der jeugdige lieden der klasse van 1886, thans vrijgesteld krachtens de wet van 1872, bij het leger; een tot het ver beteren van den toestand der onderofficieren, die opnieuw dienst genomen hebben een tot het vormen van 4 regimenten cavallerie en het opheffen van 10 escadrons afrikaansche jagers en eindelijk tot het vormen van 18 nieuwe re gimenten infanterie. De patriottische bond heeft aan president Grévy eenen brief gericht waarin zijne tusschen- komst bij de Duitsche regeeriog wordt gevraagd om de invrijheidstelling te verkrijgen van den franschman Köchlin, die door het hof te Leip zig tot een jaar vestingstraf is veroordeeld. De heer Surrel, afgevaardigde van Aub is door den minister van binnenlandsche zaken ontvangen en heeft met hem gesproken over den onhoudbaren toestand var. het departement en in bijzonder van het arrondissement Narbonne, waar de vreemdelingen misdaad op misdaad be gaan. 23 zijn er in één maand door de Span jaarden gepleegd. De minister heeft nauwkeurig toezicht op de vreemdelingen toegezegd en in het bijzonder op spaansche onderdanen, die ten getale van 7000 in Frankrijk verblijf houden. Ten opzichte van de ontvoering van me juffrouw Carapo9 is nog niets naders bekend. M«n zegt dat zij met haar schaker te Brussel is. Bij slot van rekening denkt men dat alles nog wel in der minne zal worden geschikt. Zijn advocaat beweert dat hij onder den in vloed van geestvervoering voor het vaderland heeft gehandeld en "bewijst dat hij reeds 17 jaar aan deze soort waanzin lijdt. De procureur des konings bij het geregtshof te Madrid, heeft zijne akte van beschuldiging opgemaakt tegen Hillairand^ den pleger van den aanslag op bet leven van den ex-maarschalk Ba- zaine, die, zooals men zich herinnert, echter is mislukt, terwijl de dader is gevangen genomeu door den bediende van maarschalk Bazaine. De procureur noemt den aanslag een poging tot moord met voorbedachten rade en schending van eigendom, en eischt tegen Hillairand 15 jaar dwangarbeid en veroordeeling in de kosten. Hillairand, die ondersteuning mag ontvangen van zijn familie, toont zich in de gevangenis zeer bedaard. De Pall Mall Gazette deelt mede, dat onder de reizigers, t6 Queenstown aangekomen met het schip dat O'Brien terugbrachtzich ook een zekere Peter Troy bevond, die gearresteerd werd op het oogenblik dat hij het schip zou verlaieD, omdat hij ouder zijn bagage ontplof bare zelfstandigheden had. Een jongen vond vrijdagavond in een kel der te Patrick (voorstad van Glascow) een blik ken doos en weldra stonden een aantai joDgens om hem heen. EeD dezer laatste kwam er met een lucifer bij en een vreeselijke ontploffing volgde. 13 kinderen werden gewond en zes daarvan ernstig, terwijl men voor drie van hen alle hoop op behoud heeft opgegeven. Ten gevolge der laatste nederlagen zijn de Dacoieten in Birma geheel ontmoedigd en zij beginnen zich te onderwerpen. Het is overigens wel tijd, want indien het oproer een nieuwe uitbreiding aannam, zouden de Eugelsch-Indische troepen zich niet kunnen staande houdeD, zoo zeer heeft de koorts hen gedecimeerd. Volgens den correspondent van den Times is het klimaat zoo oDgezoud in het district Kaule, dat 80 o/Q van de troepen, die d.-ze wachtpost betrekken, in het hospitaal liggen. De rijksdag heeft na een weinig beduidend debat alle voorstellen, welke aau de orde waren, in derde lezing afgedaan. Daarna is door den staatssecretaris Boetticher ds keizerlijke bood schap tot sluiting der ziiting voorgelezen. Op bijzonder bevel van den keizer, was hij bij den rijksdag de tolk van het gevoel van erkentelijk heid van den keizer, voor de wijze, op welke de rijksdag de wetten aangenomen heeft die aan de weerbaarhuid en de geldmiddelen des rijk3 de vastheid verbenen, welke de eerste voor- waaide is voor den vrede en voor de ontwik keling van des keizers weik. Met een driemalen herhaald /,Leve de keizer" gingen de leden uiteen. Het rijksgerechtshof heeft veroordeeld Koechlin-Claudon tot een jaar, Blech en Schiff- macher tot twee jaren, Trapp tot anderhalfjaar vastingstraf Jordan, Reybel, Freund en Hum- bert zijn vrijgesproken. De motieven van het vonnis, tegen de Elzassers uitgesproken geven aan dat de pa triotten liga de herovering van Elzas Lotharin gen door kracht van wapenen ten doel heeft. Er wordt gezegd dat alles in Frankrijk het voornemen tot een aanvallingsoorlog tegeu Duitsch- laüd aanduidt. Het is niet aannemelijk dat de Elzas door een verdedigingsoorlog kan worden hernomen. Ieder Duitscher of ieder vreemdeling onder Duitsch gezag die zulk een oorlog bevor dert maakt zich schuldig aan hoogverraad. Dat een vestingstraf tegen de beschuldigden te Leipzig is uitgesproken en uiet tuchthuisstraf, is alleen omdat zij geen begrip hadden van het belangrijke van hun handelingen. Bij de Duitsche regeeriug bestaat het plan van Elzas Lotharingen een groot-hertogdom te maken en de regeerende vorst te kiezen uit een der takken van de koninklijke familie vau Oos tenrijk afkomstig uit den Elzas. Men noemt als zoodanig den hertog van Lotharingen en groothertog van Toscane, wien3 laatste reis naar Berlijn niet zonder politieke beteekenis zal zijn geweest. BERLIJN, 20 Juni. Gisteren avond is een van Postdam komenden trein bij het biunen- rijden in het station VVannseeop eenen daar staanden trein gestooten. De locomotief van den binnenrijdenden trein viel om terwijl een passagierswagen van den staanden trein in brand geraakte. Twee personen moeten gedood vijf zwaar cu een groot aantal licht gewond zijn doch het cijfer der slachtoffers is nog niet nauwkeurig vastgesteld. Ook zouden er enkele personen die in dec in brand geraakten wagen gezeten waren vermist zijn. (Tweede dépêche). Volgens authentieke mededeelingen omtrent het spoorwegongeluk te Wannseeheeft de bot sing plaats gehad tengevolge van het te vroeg gegeven signaal aan den aankomenden trein om het station binnen te rijden. Door de bot sing met eenen wagen 2de klassewelke de laatste wagen van den stilstaanden trein was werd de gashouder vau de locomotief van den binnenrijdenden trein vernield en geraakte door haar vuur het ontsnappende gas in brand ten gevolge waarvan drie personen, twee vrouwen en één man wier identiteit nog Diet is kunnen vastgesteld worden verbrand zijn en zeven personen meer of minder zware wonden hebben gekregen. nielden en alle vooruitzichten op een redelijken oogst verloren deden deden gaan. Vooral in het vruchtbare district Karnabad is de schade zeer groot. Er zijn ruim 1000 lammeren gedood, en ook vier menschen kwamen om het leven. Omtrent den hevigen brand te Botnschani zijn uit Bucharest nu nadere berichten gekomen. De brand is Donderdagmiddag te twaalf uur uitgebroken en verspreidde zich met vreeselijke snelheid. 1000 huizen zijn afgebrand. Een negental wijken liggen geheel in puinwaar onder de geheele handelswijk met al de pak huizen kantoren enz. De hoofdkerk is gedeel telijk verbrand. Men heeft reeds zeven slacht offers waaronder een Israëlitische vrouwdie nog een som geld willende redden in haar brandende buis snelde en jammerlijk in de vlam men omkwam. De materiëele schade is zeer aanzienlijk. Gis termorgen duurde de brand nog voort. De //Standard" verneemt uit Weenen dat de regenten van Bulgarije voornemens zijn aan ae Sobraoje voor te stellen eene wijziging der grond wet waardoor de Sobranje zoude verkrijgen de bevoegdheid om eenen jaarlijks herkiesbaren regent te benoemen totdat de groote mogend heden eenen candidaat voor deu troon vaor- stelleu. In Zuid-Bulgarije heerschte' in het begin dezer maand groote droogte. Er werd overal in openbare gebeden om regen gesmeekt. Maar in plaats van regen kwamen er ontzettende ha gelbuien die de ie velde staande gewassen ver- Het aantal dooden bij de jongste hevige aard beving in Turke9ten word op 800 geschat. Aan de noodlijdenden te Werni is door den Czaar eene som van 25,000 roebel geschonken. Hoe vorstelijk deze gift ook moge zijn zij is slechts een druppel in de zee van rampen die over de stad. en de dorpen in het gebied van Sumiretsbhe is uitgestort. Eergisteren is er weder een zeer sterke schok gevoeldnadat de bodem op de twee daaraan voorafgaande dagen lang zamerhand tot rust scheen gekomen te zijn. Reeds den eersten dag echter telegfapheerde men uit Werni//de stad bestaat niet meer". Men wil de stad herbouwen doch dit zal Diet voor den a. s. winter kunnen plaats hebben de geheele bevolking woont thans in tenten en in barakken die in der haast zijn opgeslagen. Niet alleen uit Werni zelf, ook uit andere plaatsen - uit de kozakken-kolonie Lubovnide dorpen Uzungotsch KarasoeïIlliiskKopal enz. komen de treurigste ambtelijke en parti culiere berichten. Van vele plaatsen bovendien is nog geen nieuws aangaande het onheil bekend daar de telegraaf door de aardbeving is ver woest en ook de overige gemeenschap verstoord is, omdat de wegen onbegaanbaur zijn geworden door de overtalrijke spleten en bersten in den grond. De gouverneur der provincie generaal- majoor Friede zijne echtgenoote en zijne beide zoons zijo licht gekwetst. Het geheel aantal dooden bedraagtvolgens de tot dusver ont vangen berichten, 140, onder welke 105 kin deren. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat in zuid-westelijk Rusland de over heden op groote schaal de Oostenrijksche en Duitsche ambtenaren in Russischen dienst ont slaan de meesten krijgen slechts veertien da gen te voren de opzegging en moeten overhaast vertrekken en alles achterlaten. Uit Taschkend melden de berichten eene groote bedrijvigheid onder de Trauskaspisehe militairen de plaatselijke commandanten heb ben bevelen ontvangen zich marschvaardig te houden. De russische overheden laten niemand door. De Turken versterken Erzrrum. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend: Dat de loting voor de schutterij tusschen de ingeschrevenen van dit jaar zal plaats hebben, onder toezicht eener commissie uit het bestuur, ten raadhuize dezer gemeente, op MAANDAG 4 JULI 1887, des voormiddags ten elf ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato vermeld te laten vin den, teneinde aldaar voor den dienst der schutterij te loten of zulks door behoorlijke gemachtigden te laten doen, zullende voor hen, die persoonlijk afwezend blijvenen zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de commissie worden getrokken. CHETSEN UIT TARIJS Dat kan dat mag natuurlijk niet gebeuren. Hij wijst op de gevolgen welke voor hem en de zijnen uit de publiceering zal spruiten en de Redacteur ziet dat levendig in hij be treurt «mijnheer» niet vroeger gesproken te hebben dan ware het misschien mogelijk geweest het achterwege te laten. Nu is het daarvoor ongelukkigerwijze te laat. Persoonlijk zou hij dit gaarne doen maar hij kan dit niet met den besten wil van de wereld tegenover zijne mederedacteuren tegenover de administratie. Het stuk zal een enorm succès hebben, de be langen van het blad moeten in de eerste plaats voorgestaan wordendergelijke artikelen leveren altijd een groote aan trekkelijkheid op voor het publiekzij zijn het die het blad zoo algemeen gelezen maken en morgen zullen er ongetwijfeld eenige duizenden exemplaren méér noodig zijn, waarop bereids gerekend is. Over de zaak te zwijgen zou dus het blad een aanzienlijk geldelijk nadeel opleveren dat kan de Redacteur mijnheer dus thans niet meer ueloven. De ander heeft nu echter het middel gevonden; als hij de schadeloosstelling betaalde zou het artikel dan niet achter wege kunnen blijven Als het alleen een geldkwestie is welnu dan is het niets. De Redacteur hoeft dan maar te zeggen op welk bedrag hij de winstderving en de vergoeding voor reeds genomen maatregelen begroot«mijnheer» zal gaarne een en ander ruim betalen, als de zaak in 's hemels naam maar in den doofpot gestopt wordt. Nu in dat geval heeft de Redacteur er niets tegen. Het is hier niet uit liefde voor het puhliceeren van schandalen dat het stuk zou wordeu geplaatst maar alleen in het financieële belang van het blad. Wilde mijnheer nu daarvoor vergoeding geven welgaarne zou hij hem dan aangenaam zijn en toen alles zwijgen. De som wordt daarop bepaald en betaalden de slag is geslagen Ën zeg mij nu niet dat alleen kleine dat alleen zooals men ze noemt vuile blaadjes zich met deze praktijken inlaten. Onder de grootsteonder de over de geheele wereld het meest verspreide Parijsche bladen vindt men er wier be stuurders op deze tamelijk onkiesche wijze zich een inkomen weten te verschaffendat men veilig op eenige honderden duizenden francs per jaar zal stellen. Ik zou u zelfs een zeer groot blad kunnen noemen waarbij de drie heeren, die derge lijke geheime inkomsten gewoon zijn met elkaar te deelen jaarlijks een half milloen francs maken. De waardigheid van de Pers lijdt door zulken handelingen ongetwijfeld in hooge mate en hun vertegenwoordigers worden er door in een zonderling licht geplaatstmaar zij weten der gelijke zaakjes zoo handig aan te pakken en uit te voeren dat zij niet den minsten schijn op zich laden van zich schuldig te maken aan een onkiesche handelwijze en hun naam van fat soenlijke eerlijke lieden er ongeschonden door blijft. Zij zelf vinden in die praktijken ook niets stuitends Zij noemen dat eenvoudig een handelszaak

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1