BINNENLAND. En dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden openge steld om de redenen van vrijstelling, waarop som migen aanspraak zouden mogen maken, ter kennis van genoemde commissie te brengenmet aan duiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien, waarop zij hunne reclame hebben ge grond, En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afge kondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, 18 Juni 1886. De burgemeester voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. Waalwijk, 22 Juni 1887. De zaak tegen den geschorsten directeur van het postkantoor zal den 7 Juli a. s. voor de rechtbank te 's Bosch dienen. 29 getuigen zijn opgeroepen. Zondag avond ontdekte een inwoonster van Waalwijkdie te Be zooien bij familie een bezoek bracht, op het oogenblik dat zij zich gereed maakte om huiswaarts te keeren, dat zij een gouden broche miste. Omstan digheden gaven haar reden om de dienstmeid van een der buren te verdenken, die langs de achterdeur had kunnen binnen komen. Men onderhield die meid er dadelijk over en wel met 't doel haar tot bekentenis te brengen en dan de zaak stil te houden een brutale ontkentenis echter harerzijds deed de bestolene aangifte doen bij de po litie, die weldra ter plaatse verscheen. Het onderzoek was vruchteloos en de verdachte ontkende ook halstarrigzij werd echter in bewaring genomen en des anderen daags kwam zij tot bekentenis. De broche had zij ineen getrapt of geduwd en verbor gen in de woning haars meesters. Snoeplust schijnt de drijfveer tot den diefstal te zijn geweest. De aangehoudene is ter beschikking der justitie gesteld. Op de, de vorige week gehouden ver gadering van onderwijzers in het arrondisse ment Waalwijk is besloten de gecombineerde vergadering met de onderwijzers uit het ar rondissement Heusden te houden op 9 Au gustus a. s., in de zaal Musis Sacrum alhier. Nadat uit Besooien een adres was op- - gezonden, waarin verzocht werd uitvoering te geven aan art. 2 der wet op het lager on derwijs (letter k), heeft het gemeentebestuur zich tot Z. M. den koning gewend, met ver zoek om jaarlijks eene buitengewone subsidie van f 200 uit 'srijks kas te ontvangen, daar de gemeente anders te zwaar gedrukt werd. Dit verzoek is echter van de hand gewezen. Te Sprang is sprake van het stichten van eene noodkerk door hen, die zich van de synode willen losmaken. Dit geschied^ alsdan in vereeniging met de doleerenden uit Vrijhoeven-Kapel en omliggende plaat sen. De rails van den stoomtram te -s-Gre- velduin Capelle zijn opgebroken. Daarmede is eens en vooral de illusie van het instand houden van dit communicatiemiddel vervlo gen Op het examen voor surnumerair bij de Exploitatie-Maatschappij is o. a. geslaagd de heer H. J. van der Zedde te Waspik. Reeds lang bestond er in Geertruiden- berg groote behoefte aan eene flinke muziek- en sociëteitszaal. Door een flink optreden van den heer Santbergen is er op de plaats van de oude een geschikte en ruime zaal ver rezen, die Zondag 19 Juni is geopend geworden met een uitvoering door de harmonie, waarbij twee heeren uit Rotterdam als solisten zijn opgetreden. Het Overveluwsch Weekblad maakt eenige opmerkingen over de thans gevolgde reclame voor de werving van koloniale sol daten door middel van plakkaten en circu laires. Het blad wijst er op, dat iedere re clame of publicatie voor alles eerlijk moet zijn en daarom b. v. naast de tentoonstelling van de hooge cijfers der handgelden, ook de soldijen moeten vermeld worden, en wel nauwkeuriger en uitgebreider, van alle gra den en wapens, naarmate de stukken, die tot aanmoediging der werving worden ver spreid, grooter zijn. Noch op plakkaten, noch in de circulaire die nu en dan in de kleinere bladen als bij voegsel van dit blad,» zooals daarboven staat gedrukt worden verspreid leest men iets ontrent de soldijen; zelfs wordt daarover niet gesproken in het boekje, uitgegeven op last van het departement van oorlog, dat overi gens de uitvoerigste inlichtingen bevat. Een andere wenk komt hierop neer, dat werklieden, evenals dit thans reeds geschiedt met de militaire schrijvers, op bijzondere voorwaarden en bepaaldelijk als soldaten- werklieden moeten aangenomen worden. Me nig werkman is thans dupe der circulaires hij verbindt zich in de hoop op Java aan een der constructiewinkels te worden geplaatst en blijft, zes jaren lang, 'gewoon soldaat in de compagnie. Uit den Haag wordt gemeld: Er wordt ernstig over gedacht om, indien de minister van waterstaat, de heer Van den Bergh, blijft bij zijn voornemen om wegens gezondheidsredenen af te treden, den minis ter van marine, den heer Tromp, thans tij delijk met de functiën van minister van wa terstaat belastdefinitief aan het hoofd van dat departement te plaatsen. Thans zou het minder moeite kosten een minister van marine te benoemen uit het corps zeeofficieren. Maandag ochtend ontstond er te Made brand in de woning van den bakker Math, den Exter. De brand breidde zich zooda nig uit, dat er vier woningen in asch wer den gelegd. De oorzaak is onbekend. Alle panden waren tegen brandschade verzekerd, niet ech ter de inboedels. Onder Gastelisdebouwhoevevan C. de Groen door brand vernield. De 23-jarige dochter des huizes, die zich in het branden de gebouw begaf om eenig huisraad te red den, kwam in de vlammen om. De ouders van het meisje zijn radeloos van droefheid. Onder de gemeente Wijlre is Dinsdag de boerenwoning met stalling en schuur van den landbouwer J. D. door brand vernield. De oorzaak is niet bekend. Alles was ver zekerd. Door onbekende oorzaak ontstond Zondag onder de gemeente Beugen, bij Boksmeer, een boschbrand, Tengevolge der langdurige droogte breidden de vlammen zich weldra verre uit, zoodat aan blusschen niet te den ken viel. Eindelijk is men er in geslaagd, den brand door wegruiming van denneboo- men te beperken. Eene oppervlakte van ruim 2 hectaren, toebehoorende aan den heer van Sasse van Ysseltte Boksmeer, is vernield. Niets was verzekerd. Uit Roermond wordt gemeld van 20 Juni Gisteren avond heeft in het café B. achter de kapel alhier eene ernstige kloppartij tus- schen burgers en militairen plaats gehad. Een der burgers heeft zware wonden aan het hoofd, door eene sabel toegebracht. De justitie heeft de zaak in handen. Uit Roermond wordt gemeld Omtrent een vechtpartij, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag te Neerritter plaats hadis door de maréchaussée een gestreng onderzoek ingesteld. Reeds in het begin van den avond toonden eenige Bel gische boeren uit Molenbeersel zich vijandig tegen ingezetenen van Neerritter. Na hierover later in de herberg van L. quaestie te hebben gekregenwerd van weerszijden het mes getrokken. De landbouwer H. L. en de dienstknecht P. H., uit Neerritterbekwamen steken en sneden over het aangezicht, rug en armen. Eerstgenoemde is zwaar verwond. De daders zijn nog bij tijds gevlucht; een hunner moet ook ernstig verwond zijn. Allen zijn bekend. Te Assen is gevankelijk binnengebracht de schaapherder B. E., van Valtherveen, die een anderen schaapherder met een ijzeren haak zoo hevig op het hoofd sloeg, dat de laatste voor dood op den grond viel en bewusteloos naar huis werd gebracht. Als onze schaapherders cowboys-manieren gaan aannemen, is het idyllische er spoedig af. In den nacht van Zaterdag op Zondagf brak te Harderwijk een hevige brand uit in de bakkerij van den heer K., welke zoo snel toenam, dat geen blusschen mogelijk was en de brandweer werk had om den brand tot dat perceel te bepalen. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Op den grooten stoomwalzenmolen der firma Trupp te Roermond is een ongeluk gebeurd. Eene stoombuis nabij den ketel is gesprongen en de oververhitte stoom vermengd met water, over het lichaam van twee der werklieden gestroomd. Vooral de stoker is aan de beenen zwaar gebrand zoo dat hij naar het hospitaal is moeten worden overgebracht. Terwijl vier knechten van de firma G. op het stations terrein te Venloo bezig waren met het lossen van eenen waggon marmeren platenwerd deze aangereden door eenen rangeerenden trein van de Linksch-Rhein- maatschappij met het gevolg, dat de wagen omsloegde personen kwetsuren bekwamen en al her marmer verbrijzeld werd. Aan het verslag der bijeenkomst van iudus- irieëelenop 16 Jur.i te Utrecht gehouden, ontleenen wij het volgep.de Heden middag had alhier de openbare bij eenkomst van uijvereu plaats, om te beraadslagen over maatregelen, die genomen kunnen worden tegen de gevaren waarmede de Nederlandsohe nijverheid door de buitenlandsche handelswet geving wordt bedreigd. Er waren ongeveer 10U opgekomen. De voorzitter der vereeniging voor meelfabri kanten de heer C. J. Canters Jr. uit Alkmaar, opende de vergadering met de mededeeling, dat die pas kort bestaande vereeniging al spoedig tot de overtuiging kwam dat spoedige en af doende middelen noodig waren, om hare nijver heid te verdedigen tegen hel buitenland doch dat vele andere takken van nijverheid in den- zelfden toestaud verkeeren en dat het daarom wenschelijk zou zijn de nijverheid in het alge meen tot eene samenkomst uit te noodigen. Daarom ook achtte uten het weuschelijk de leiding der vergadering op te dragen aan den heer van Marken den directeur der gist- en spiritusfabriek te Delftdie dezelve met eene toespraak aanvaardde. De secretaris mr, J. G. Schölvink te Ara sterdam wees er op, dat de maalnijverheid met ernstig gevaar wordt bedieigd door de me dedinging uit den vreemde. Die mededinging is niet het gevolg van betere inrichting. De Nederlandsche nijverheid behoeft in geen enkel opzicht voor het buitenland onder te doen. De tor-stand is alleen een gevolg daarvan dat de buitenlandsche nijverheid gesteund wordt door de wettelijke bepalingen in den vreemde. In Amerika wordt 20 pCt. invoerrecht geheven op meel eu daardoor gesteund maakt men in Amerika hooge prijzen en werpt tot eiken prijs het overtollige op de Engelsche en Nederlandsche markt. Zelfs in Engeland is men dien strijd moede en heeft gister eene vergadering van meel-fabrikantende noodzakelijkheid uitgesproken om Engeland te sluiten voor den stroom van Amerikaansch meel. Dc oorsprong der mede dinging vau Duitsche zijde is nog vinniger. Duitschland heeft een inkomend recht op graan, maar betaalt bij uitvoer van meel dat recht aan de uitvoerders terug. Het inkomend recht wordt echter geheven alleen van buitenlandsch graau. De terugbetaling geschiedt ook voor meel van biuuenlandsch graan. Bovendien is het niet mogelijk te waken, dat niet uit het graan meer meel worde verkregen dan de wet aanneemt. noch dat het meel met vreemde bestanddeelen vermengd worde. Daarom meent men door wettelijke maatre gelen die doodende mededinging krachteloos te moeten maken. Men oordeelde evenweldat het vruchteloos zou zijn als alleen de maal nijverheid hare stem deed hooren. Er zijn 800 uitnoodigingen gezonden. Van 100 is antwoord ingekomen een uitslag dien spr. niet geheel bevredigend noemdewaar tegenover hij echter wees op de talrijke opkomst in deze vergadering. Naar de vakken zijn dc antwoorden afkomstig van de maalnijverheid; de ijzer- de gistfabrieken de weverijen de steen-, tras en aardewerk-fabrieken de dakpa.inenfabrieken de leder-nijverheid de hout-zaagmolens de vlasnijverheid de zilverfabrieken de kleedermakers-vereenigir.g „de Ster". De maatschappij van nijverheid heeft zioh door een harer directeuren doen vertegenwoor digen. Terwijl in twee of drie antwoorden op behoud van den bestaanden to. stand wordt aangedron gen, verlangt de meerderheid echter bescherming of liever verdediging tegen het buitenland. Die antwoorden zijn evenwel niet talrijk genoeg en niet volledig genoeg. Alleen is gebleken dat een strooming bestaat in zekere richtiug sterk genoeg om het wenschelijk te maken hier nader te bepalen en onder cijfers te brengen, wat men wenscht. De heer Nolet uit Schiedam verklaarde namens het brandersvak met de zienswijze van de meer derheid der schriftelijke antwoorden in te stem men. De heer Dolk uit Maastricht zegt dat van de 100 uijveren 99 overtuigd zijn dat de toe stand op den duur niet houdbaar is als het buitenland het overtollige vau wat het voort brengt met verlies op onze markt werpt en vrkoopf tegen oen prijs, waarvoor men het hi'*r niet maken kanDaar is geen ander middel tegen dan een invoerrecht op al datgeen, wat hier te lande vervaaidigd wordt. Als men gaat spreken over vrijhandel tegenover bescher ming is men van nacht om 12 uur nog niet klaar. Man moet alleen een middel beramen om het doel te bereiken, en spr. weet. geen ander middel dan dat in omvraag gebracht worde „dat de v rgadering zal aandringen op een oorJeelkundige herziening van het tarief in dien zin dat een matig invoerrecht geheven zal worden op alle producten, die binnenlands worden-geproduceerd." De heer Stork uit Hengelo rekende zich verplicht tcger. de hier geuite denkbeelden op te komen en rekenschap te geven waarom hij niet met de meerderheid meegaat. De voorzitter heeft met verhitting van slem een paarwoorden uit een brief vau spr. aa ïgehaald die nl. dat hij door traditie en overtuiging voorstander is van den vrijhandel. Hij handhaafd die woorden en is veizrkerd dat de meerderheid der nijverec in ons laud het met hein eens is. Hij heriunert dat zijn vader en als lid der eerste kamer èn in andere betrekkingen steeds voor dat beginsel i3 opgetreden niet uitsluitend op wetenschap pelijke gionden maar vooral op grond zijner lange levenservaring die hem geleerd had, dat alleen daardoor de nijverheid zich kan staande houden en verheffen. Dezelfde grieven dezelfde klachten, die men hier verneemt, gaan ook elders op. In Frankrijk, iu Duitschland die sterk beschermende landen roept men telkens om verhooging van rechten omdat men met de bestaande zich niet kan haudhaveu Spr. moet op «en ding wijzen in den op roepingsbrief leest men „Voor de producten der Nederlandsche nijverheid is de toegang tot vreemde markten b lemmerd, en op eigen markt moeten Nederlandsche fabrikanten het onderspit delven tegen vreemden diesterk door de winstenwelke protectie hun schenkt iu hun vaderland het oversohot hunner productie hier verkoopen tegen zóó lage prijzen, dat mededinging onmogelijk wordt." Als de toestand zoo ware, dan zag het er treurig uit. Maar dat kan niet; als hier wel ingevoerd maar niet uitgevoerd werd waarmede zouden wij dan dat ingevoerde betalen Met geld maar geld is slechts ruil middel dat goederen moet vertegenwoordigen als men dus zegtdat er alleen iugevoerd en niet uitgevoerd wordt is dat een ongerijmdheid. Dit geldt natuurlijk voor de nijverheid in het algemeen, niet voor eenigen tak in 'i bijzonder. Als de maalnijverheid door de mededinging iu Duitschland gedood zou worden dan zou een andere tak vah nijverheid des te meer moeten uitvoeren. Wil men bescherming van een enkelen tak van nijverheid dan zullen allengs alle andere vragen en dat zal ieder toch wel toegeven, dat de staat onmogelijk allen kan beschermen. Spr. geeft toe, dat de zaken nu minder goed gaan daar is altijd eb en vloed maar dit wil spr. verzekerendat sedert de opheffing der bescherming de nijverheid in Twenthe eu vooral in Hengelo is verdubbeld iu kracht. Men stelt het belang van de arbeiders op den voorgrond maar spr. wil nu met het oog op de meelfabrikanten aantooneo dat daarvoor het middel niet aannemelijk i9. Als men een recht heft van 40 ets. op de 100 kilodat *roeger gevraagd werd en men neemt aan dat eene fabriek 40 a 50000 kilo per dag levert, dan zal het recht uitmaken f 200. En hoeveel werklieden heeft een goed ingerichte tabriek noodig 20 of 30 zoodat zij f 50 a f 60 loon zal betalen. Moet haar nu f 200 be scherming topgestaan worden met het oog op arbeiders waarvan het volle loon f 50 a 60 bedraagt Spr. hoopt dat andere middelen aan de hand gedaan zullen worden die steun zullen kunnen vinden bij allen, die de vaderlandsche nijverheid een warm hart toedragen. Een der aanwezigen wijst op een hoog inko mend recht dat Bilgie heft. De heer Casper betoogde, dat alle ingezetenen, door het aandeel dat zij dragen in de algemeene lasten eigenlijk inkomende rechten betalen omdat zij die belastingen betalen uit de opbrengst van bun middel van bestaan. Bescherming ia 't geheeie doel van den staatons leger onze vestingen onze buitenlandsche vertegenwoordi ging 't strekt alles tot bescherming. Als nu de buitenlauders komen om zonder betaling van onze tafel mee te eten en de deur sluiten als wij bij heü komen moeten wij ben ook laten betalen wat wij betalen. Men zegtdat de verbruikers dat recht be talen. Heeft men daarover wel eens nagedacht? Is dat ook wanbegrip Als er f 3,000,000 aan de grenzen voor invoerrecht ontvangen wordt, komt dat toch in de schatkist en dan betalen de iugezeteneu toch zooveel minder? Twenthe is tot bloei gekomen onder de be schermende rechten en i9 daardoor nu krachtig zonder bescherming. Zoo moet het zijn. Eerst moet bescherming gegeven worden, of wat spr. liever zegtgelijkstelling. Het buitenland doet ook zoo. Het zendt wat bet te veel heeft hier naar toe. Waarom Met hetzelfde doel als een nijver heidsman die een mededinger er uit wil werken: hij tracht hem te fnuiken eu verkoopt daarom met verlif-sheeft hij eenmaal dat doel bereikt, dan „zullen we e'kander wel nader spreken". Hier outtrekt het kapitaal zich aan de nij verheid en stelt zich liever tevreden met een schraal rentetje van staatsleeniugen. In het buitenland wordt bet kapitaal in de nijverheid gestoken en de arbeider geniet daar welvaart omtdat hij beter betaald wordt dan hier. Spr. wijst op de eDquête die geleerd heeft dat de volksvertegenwoordiging geen volksver tegenwoordiging is omdat zij de nijverheid niet vertegenwoordigt. Ons heeft die enquête niets geleerd. Wij waren bekend met de ellende, die alleen te wijten 19 aaD de buitenlandsche raede- digiug. Het doet er niet toe, of het leven duur of niet duur isals men de middelen maar verdient om te betalen wat alles ko9t. Spr. is zeer voor een onderzoek en wenscht, dat, uit een oogpunt van rechtvaardigheid zij, die met ons komen aanzitten aan oaze tafelook evenveel betalen als wij. De heer Beijnes uit Haarlem zegt geen be scherming te wenschen maar gelijkheid van tarief. De tarieven zijn ongelijk. Hij deelt verschil lende voorbeelden daarvan mede, o. a. dat ge heeie spoorwegrijtnigen uit hel buitenland, onder den naam van „service international" vrij worden ingevoerd en dat alle ouderdtelen van rijtuigen, die hij voor zijne onderneming moet invoeren 5 pCt. van de waarde kosten. Ook herinnert hij aan de uit zijne adresbeweging bekende feiten, dat bij de mededinging met Duitschland hij ondanks lagere prijzen werd achtergesteld bij Duitsche inschrijvers die zich vereenigd hebben, om beurtelings aan elkander de leveringen te doen ten deel vallen. Spr. wenscht gelijkheid van rechten met ieder land. De heer Diepen uit Tilburg sluit zieh bij die laatste woorden aan. De groote invoeren maken, dat de landbouwer minder verdient moet be zuinigen en dus tot nadeel van handel en nij verheid minder koopen kan. De invoer van graan te Rotterdam is in eenige jaren van 67000 lot 353000 last gestegen. Door de aanvoeren uit Amerika wordt de arbeid in Europa tot stilstand gedwongen. Door de mir.dere welvaart van den landbouw gaat het alle bedrijven 9lecht. De heer Stork wilde spreken als nijverheidsman maar voerde alleen wetenschappelijke gronden aan. Daartoe behoort dat er geen invoer kou zijn zotder uitvoer. Daar tegenover wijst spr. op de om standigheid dat op de beurs te Amsterdam mier effecten verkocht dan gekocht worden. Daarmede betalen wij die invoeren met den bespaarden rijkdom vau vroeger. En waar zijn dan vraagt spr. de uitvoeren die tegen dien grooten graaninvoer overstaan? Welke nijverheid gaat nu vooruit De heer Stork moest dat aan-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2