Nummer 52. Woensdag 29 Juni 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De door de Ligue des Patriote9 in het Cir que d'Hiver gehouden vergadering had rondom bet gebouw eene aanzienlijke menigte volks ge bracht. De zaal was overvol en het ging er rumoerig toe. Paul Déroulède, eerevoorzitter, en Sansboeuf, voorzitter der iigue, protesteerden tegen het bekende vonnis van het rijksgerechts hof te Leipzig. Toen de vergadering geëindigd was en de bezoekers de zaal hadden verlaten, werd er op 9traat geroepen „Leve Boulanger Leve Déroulède 1»' Een troep begaf zich ver volgens naar de Cercle militaire, waar zij riep: „Het ontslag" (van den tegenwoordigeu minis- van oorlog). De politie kwam tusscbenbeide, doch alleen om te beletten, dat de raani- festeereuden voor den Cercle militaire de vrije beweging op straat belemmerden. De troep riep ook voor den Cercle "Leve Boulanger en ging vervolgens uiteen. Weer is er een moordaanslag gepleegd op eenen reiziger iu den spoortrein, ditmaal in een trein van het station St. Lazare te Parijs naar Courcelles. Bij aankomst aan laatstgenoemd station vond de conducteur eenen persoon, Amat geheeten, deerlijk aan het hoofd gewond en be dekt met bloed, in een rijtuig eeiste klasse op den grond liggen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht,waar ziju toestand zeer bedenkelijk is gevonden. Aanhoudend verkeert hij in eenen staat van bezwijming en heeft nog niet kunnen antwoorden op de aan hem gerichte vragen. De misdaad moet aan wraakzucht toegeschreven wor den want een vrij aanzienlijke som aan goud en bankpapier en zijne portemonnaie zijn onaan getast gebleven. Te Montbéliant heeft na afloop van een concert een incident plaats gehad. Het gerucht liep, dat een Duit9ch ambtenaar, voor 1870 Franseh ambtenaar in den Elzas, het concert bijwoonde en de verontwaardiging nam steeds toe, tot het concert ten einde was en de per soon in quaestie, de heer Küss, ex-hypoibeek- bewaarder te Schlestadt, in Pruisischen diens», werd opgemerkt. Er werd gefloten en geschreeuwd en slechts met moeite kon de heer Kuss zich redden, door in zijn hotel te vluehten, waar het geschreeuw „Renegaat" hem nog lang inde Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, U door LUCIFER. Hoofdstuk VI. LADY ROKEBY's MEDEPLICHTIGE. „Was het niet eeu stout plan, en werd het niet buitengewoon goed uitgevoerd sprak mr. Borne triomfeerend. 't Is eeue goed gelukte samenzwering en u behoort de lof van deti guustigen uitslag, Victoria. Gij g'ngt naar Brigh ton knooptet op eene gausch or.gewone wijze kennis aan met sir Rokeby ea gij zetVet deze kennismaking met zoo uitstekend beleid voort dat hij u zijne hand aanbood; en daar gij niets anders van hem verlangde;, traadt gij met bem in den echt. Gij zoudt u zelve weduwe gemaakt hebben maar het noodlot heeft u deze moeite bespaard." „Voor twee en een half jaar waart gij eene arme weduwe, en wij konden niet samen trouwen omdat wij beiden arm waren. Thans zijt gij andermaal weduwe rijk geacht en geëerd in gansch Kent, en kunt trouwen als ge wilt. Ik ben nog even urm als voor drie jaar en toch weet ik, Victoria, dat gij mij verkiest boven alle andere mannen. Is dit niet zoo?" Lady Rokeby kleurde toeu zij bevestigend antwoordde. Zij was een door eu door slechte ooren klouk. Per rijtuig vertrok hij iater naar Belfort om van daar den Elzas te bereiken. In de wijk der inboorlingen te Constantine, Algeriëheerscht sedert de twee laatste dagen een zekere gisting als gevolg van een twist, die tusschen een Arabier en een Mozabit heeft plaats gehad. De twisteerst geheel particulieris algemeen geworden ten gevolge van vooroordeel eu rassenhaat. Aan beide zijden zijn talrijke gewonden de Doodige maatregelen zijn dadelijk genomen de straten zijn door militairen afgezet en verschei dene arrestaties hebben plaats gehad; de Moorsche koffiehuizen en de Mozabitiscbe winkels zijn ge sloten. Eeu vreeselijke waterhoos woedde Vrijdag avond boven Toulouse etj veroorzaakte een groot ongeluk daar een gootdie al het water verza melt en in de rivier uitloopt, nu in een hevigen stroom was veranderd en spoedig de schuit waar een aantal wa9chvrouwen metspoelen bezig warenmet water deed volloopen waardoor niet minder dan 8 a 10 personen waaronder de baas en zijn vrouw verdronken. Een negen tal lijken heeft men opgevischt, hetgeen dus het juiste aantal omgekomenen schijQt te zijn. De jubileumsfeeslen zijn verleden week ten einde geloopen en de koninklijke gasten weder naar huune haardsteden teruggekeerd. Een op merkelijk feit is, dat alle Iersche leden van het lagerhuis geweigerd hebben bij (1e j ubileumsfees- ten tegenwoordig te zijn, als protest tegen de dwangmaatregelen, welke genomen worden tegen het volk, dal zij vertegenwoordigen, welke wijze van protest wel iu staat is het hart der kouingin te kwetsen. De Londensche bladen laken de houding vao de Iersche afgevaardigden zeer en beweren, dat zij in dwaling verkeeren wanneer zij meenen overeenkomstig den wensch en de gevoelens der kiezi-rs, die hen gekozen hebben, gehandeld te hebben. Op onze beurt gelooven wij, dat op dit punt de Engelsche b'aden op een dwaalspoor zijn de berichten uit verschillende pl \atsen omtrent ongeregeldheden bewijzen dit naar onze meening voldoende. In Ierland is hel jubileumsfcest niet zon der rustverstoringen voorbij gegaan. In Cork trachtte het gepeupel de vensters van het schit terend verlichte hotel der Conservatieve Unie te gewetenlooze vrouw maar zij beminde Digby Borne uit ganscher harte en met eene innigheid, die haar zelve verwonderde. Lady Rokeby was na den dood van haar eersten man met Digby Borne iu kennis gekomen. Bij den eersten oogopslag waren zij op elkander verliefd geworden. Wel stamde hij af uit eene oude adellijke familie, maar hij was een speler, een gelukzoeker en een nietswaardig men=ch. Hij was weduw naar met een nog al karig inkomen. Maar door de ongeoorloofde winsten, die hij aan de speel tafel behaalde, en andere avontuurlijke onderne mingen gelukte het hem op voornamen voet te leven en zijnen reeds tot den mannelijker) leef tijd gekomen zoon eeu goede opvoeding te g«-ven. Over 't geheel echter waren zijne winsten maar armzalig en daarom had hij 9teeds geweigerd een huwelijk aan te gaan met iemand, nog armer dan hijzelf. Gedurende haar eerste weduwenschap was lady Rokeby nauwelijks meer dan eene geluk- zoekster. 't Is waarzij was van goede familie, en had bij hare oude tante een deftig tehuis maar zij was eerzuchtig en streefde naar een hoogere plaats in do maatschappij; zij morde over hare armoede en was zcIyo veel te 9lim om Digby Borne te trouwen, zoolang zij beiden arm waren. Toen dus zijn vindingrijke hersenen een plan hadden verzonnen, waardoor zij beiden rijk kon den worden wanneer zij een rijken edelman zoover kon brengen haar te huwen, en hem van kant te maken zoodra zijn leven voor hen waardeloos was geworden, toeu aarze'de zij aan- verbrijzelen, maar de politie voorkwam de bel hamels eu eeu ioo-tal personen, waaronder eeu politiedienaar, werden vrij ernstig gewond. Zwaite vlaggen waaiden van de stedelijke gebouwen en vele nationalisten droegen rouwfloers om den arm. 's Avonds trokken geheele troepen loya listen en nationalisten door (le 9tratec, de eersten zingende „God save the Queen", de laatster) „God save Ireland." Ook in andere 9teden in het zuiden haddeD oproerige manifestatiëu plaats, door het uitsteken van zwarte vlaggen, enz. De Standard verneemt dat de onderhan delingen met Rusland over de punten aan de Afghaansche grenzen waaromtrent nog geene overeenstemming was verkregeneenen bevre digenden loop nemen zoodat er hoop bestaat op eene spoedige oplossing van alle geschilpunten. Eene officieuse mededeeling aan de pers behelst dat een in le Figaro opgenomen ver haal van eene interview van een verslaggever met dr. Mackenzie over den toestand van den Duitschen kroonprins grootendeels verzonnen is. Dr. Mackenzie zal Maandag weder eene ope ratic doen in de keel van den kroonprins. Aan de Tirnes wordt uit St Petersburg ge meld dat de keizer de bouwplannen heeft goed gekeurd voor eene groote Siberische spoorweglijn naar Vladivostock. Hierdoor zal de reis, gedeel telijk per spoor en gedeeltelijk te water, tusschen St. Petersburg en Vladivostock over Tiumen Tomsk Irkutsk langs bet Khankameer en de Amur-rivier binnen twee weken volbracht kunnen worden. Met het bouwen wordt 9poedig een aanvang gemaakt onder toezicht van den min. van oorlog. De lijn moet binnen vijf jaren vol tooid zijn. Een groote juweelendiefstal is te Londen gepleegd in het Midland Railway-Hötel. Eas- ton Road. Daar is, uit de kamer van een der logeergasten, een reiszak met kostbaarheden ter waarde ven 6,500 (f 78,000) gestolen. In de laatste dagen werden in verscheidene hotels aldaar diefstallen van denzelfden aard ge pleegd, naar men vermoedt door dezelfde dader9. Opgaven van de gestolen voorwerpen zijn naar alle juweliers en banken van leeDÏng gezonden. l)e Morning Post verneemt, dat de onder handelingen der Porte met de Engelsche regee- rii.g over de Egyptische conventie een kritiek punt hebben bereikt. De Fransche regeering hei ft aan graaf Montebello last gegeveu to dreigen met het afbreken der diplomatieke en het weder vankelijk maar stemde eindelijk toe. Hoe zij hare rol in deze schandelijke samen zwering tegen sir llenry gespeeld had weet de lezer reed9. „Vierduizend pond rente en een deftig te huis zijn waard er voor te arbeiden," zeide mr. Borne nadenkend. „Ik geloof echter dat wij lang genoeg hebben gewacht, Victoria. Wanneer zult gij mij huwen „Niet voor de maand September" autwoorddc lady Rokeby beslist. „Ik moet mij eene prach tige garderobe aanschaffen. Ik ben deze af schuwelijke zwarte kleederen reeds lang moede; eu daar ik de fami'iesieraden aan de erfgename moet overlaten, moet ik mij ook nieuwe sieraden bestellen. Laat ons bepalen dat ons huwelijk in October zal plaats hebben. De li- cleu zoudeu er over praten als het vroeger geschiedde." „Zult gij u bekommeren om hetgeen men zal zeggen Ik geloof dat gij dit in 't geheel niet behoeft." „Toch welgeene vrouw ter wereld slaat meer acht op hetgeen anderen zeggen, dan ik," antwoordde lady Rokebv met nadruk. „Dit kan mij niet onverschillig zijn. Mijn streven is eene in 'toog vallende roi te 9pelen in de maatschappij, en daarom moet ik de lieden be wijzen dat ik weet wat passend is. Als sir Henry's w.'duwe neem ik hier eene eerste plaats in en hij werd hier zoodanig vergood dat ik geloof dat de mct.schen hel niet goed zullen keuren, dat ik weder in 't huwelijk ireed. Daarbij wensch ik ook do liefde eu het vertrouwen mijner stiefdochter te winnen voordat ik hertrouw," zeide lady Rokeby. „De voogdijschap over haar Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.dolf Stkiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. aan de orde stellen der Fransche eischeD met betrekking tot het beschermheerschap over de heilige plaatsen indien de overeenkomst wordt geratificeerd. Rusland dat in overeenstemming mot Frankrijk handelt gaf aan de Porte te verstaan dal de loop van zaken in Bulgarije en Egypte het noodzaakte eene vergoeding voor zijne belangen in het Oo9ten in de richting van Er- zeroem te eischen. Onder deze omstandigheden heeft de Porte aan de Britsche regeeting de vraag gesteld of zij als de Egyptische conventie wordt geratificeerd op het nakomen der overeenkomst over Cypru9 door Engeland kan rekenen. Daarop is nog geen antwoord gegeven. De prinsen AlbertVictor en George zijn Maandag namiddag aangekomenom de konin gin bij t'e jubilé-fee9ten te vertegenwoordigen. Zij werden door de meeste ingezetenen eerbiedig onivangeu maar het gedrag van eenige personen n as beleedigend. Het gemeentebestuur heeft (le ontvangst niet bijgewoond. Op den weg naar het kasteel werden de prinsen door eene volks menigte uitgejouwd. De straten waren versierd. De Engelsche autoriteiten op geueeskundig gebied verklaren deu toestanden van den kroon prins bevredigend. Dokter Mackenzie heeft oplossingen van chloor verbinding met ijzer voorgeschreven en de volgende week zal hij een nieuwe operatie bewerkstellingen. Voor het hof te Leipzig zal 4 Juli een nieuw proces van hoogverraad een aanvang nemen tegen de Elzassers Klein en Ehrhart uit Straatsburg eu Grebert uit Schiltigheim. Een drietal advocaten, waarvan twee uit Straatsburg en een uit Leipzigzullen de verdediging op zich nemen. De heer Bastin, oud-officier van her leger te Nomenysedert eenige dagen in het departe ment is uitgewezen. Een slager te Bouley heeft zes maanden ge vangenisstraf verkregen wegens het zingen der Marseillaise en wegens verzet tegen de politie. Te Bouley is volgens de Metzer Ztg. de dochter gevangen genomen van een ambtenaar in den Elzasomdat zij driekleurige linten aan haar voorschoot droeg. Terwijl men sinds lang in Duitschland zich opledig houdt met de vraagof men niet ook daar het privilege voor de apotheken zal is my jaarlijks diieduizend pond waard ik zal die som trekken als vergoeding omdat ik de plaats eener moeder bij haar bekleed." „Deze voorwaardeu zijn zeer aanneembaar,/y zeide mr. Borne, „voor dien prijs kan men wel moeder zijn over een jonge dame. Hoe oud ia zij „Bijna achttien jaar." „Eu hoe groot is haar vermogen „Zeventig duizend pond rente 's-jaars." Een uitdrukking van hebzucht teekende zich op Digby'9 gelaat. „Een schoone som," riep hij uit. Zij heeft een heerlijke erfenis. Wat voor een soort meisje is zij Waarschijuüjk een zeer gewoon schoolmeisje. Ik heb haar nooit gizien. Zij was sir llenry'a afgod en allijd wilde hij ze 'te huis hebben maar ik 9tond er niet op mij steeds door hare ijverzuchtige blikken bewaakt te zien, en zoo bewerkte ik, dat zij moest blijven. Zoolang ik bier ben is zij nooit op Rookburst geweest." „Staat gij met haar in briefwisseling." „Ik schrijf haar van tijd tot tijden elke maand omvang ik van baar een brief; gewoon lijk lees ik er maar eenige regels vau, en werp hem dan weg." „Bemint zij reeds?" vroeg mr.Borne nadenkend. „Onmogelijk. Hoe zou zij daartoe komen in een pensionnaatwaar zij onder streng toezicht staat. Waar denkt gij aan, Digby? vroeg lady Rokeby hem jaloersch aanziende. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1