z5 Rusland. Amerika. BINNENLAND. opheffen en 't beroep vrij latenzooals in de meeste andere landen heeft men nu ia Lubeek er wat anders op gevonden. Het gemeentebe stuur aldaar heeft nl. bepaalddat de conoessie voor eene apotheek zal gegund worden aan den meestbiedende Zoodoende deelt de stadskas in de zegeningen van de goudmijnen (want da', zijn in Duitschland de gepriviligieerde apotheken, die bij overgang schatten opbrengen). Bij Mühlheim aan den Rijn is Maandag ochtend de Rijnlandsche sneltrein ontspoord. Daarbij is eene dame aan het hoofd en een heer aan de beide knieën zwaar gewond, maar zijn de meeste overige passagiers met lichte kneu zingen er afgekomeD. Daarentegen heeft het materieel veel schade geledeu. Te St. Petersburg heeft een nieuw nihilisten- proces zijn beslag gekregen. 15 der beschuldigden zijn ter dood veroordeeld 8 zijn in de gratie van den keizer aanbevolen. Men meldt nieuwe handelingen der nihilistenverscheidene hoog geplaatste personeu hebben pakjes ontvangen met ontplofbare stof gevuldmaar gelukkig zonder gevolg. BrieveD uit Montamora geven bijzonderheden omtrent een gevecht, dat tusschen een detache ment Mexicaansche cavalerie en eeu bende ban dieten op de grens der Vereenigde Staten en Mexico heeft plaats gehad. Nu eeu langen marsch rustte de kolonel met zijn troep uit toen zij door de bandieten ten getale van 28 omsingeld werden waarbij de beruchte Lazora Ayala aan het hoofd stond. Bij den eersten uitval werd een soldaat gedood en verscheidene andere ge kwetst. Maar hoewel niet meer dan 8 weerbare mannen sterk vervolgde de kolonel de aanval lers en met eenige toevallig ontvangen verster king besloot hij tot den aanval en doodde verscheiden van hen terwijl er 14 werden ge vangen gemaaktdie onmiddelijk werden opge knoopt. Al de militaire comraar.danten zijn da delijk op weg gegaan met het bevel al de troe pen uit te roeien die zij ontmoeten en die sedert meer dan 40 jaar het land onveilig ma ken. Het besluit van een vendetta in Kentucky, Gedurende twee jaren bestoud er te Rowadcour.ty (Kentucky) een vendetta tusschen een tweetal families, die niet minder dan 21 moorden ten gevolge had. Daar de eene partij de familie Tolliver beschuldigd werd van moord ging eeD troep van 200 man Woensdag naar haar woon plaats om de daders gevaogen te nemen. Ronu de stad was een geheel cordon soldaten geplaatst en de misdadigers werden verzocht zich over te geven. Zij verschanschten zich echter ten getale van tien in een hotel en hieldeu het ge vecht twee uur vol waarbij vier menschen wer den gedood terwijl de anderen er in slaagden in het bosch te vluchten maar ook hier werden zij achterhaaldwaarbij 4 werden gewond en een gevangen genomen. Twee van hen zijn dus nog ontkomen. Heden overleed alhier, na een lang durige ongesteldheid, in 76jarigen leeftijd, Dr. J. B. de Haaneen mandie zich èn als geneesheer, èn als lid van den raad en wethouderèn als lid en voorzitter van het bestuur van den Buitenpolder van Waalwijk, in verschillende opzichten zeer verdienstelijk had gemaakt. Nog kort geleden mocht hij den dag herdenken, waarop hij voor 50 jaar tot doc- ter promoveerde. Zijn ziekelijke toestand belette hem toen echter reeds dat jubilé feestelijk te vieren. Het bouwen van de machinale schoen fabriek voor den heer A. van den Bergh in de Stationsstraat alhier, is thans opge dragen aan den aannemer P. van Hulten, alhier. De fabriek moet 1 October gereed zijn. De aannemer, aan wien dit werk bij de openbare aanbesteding was toegewezen, was later op zijn verzoek ontslagen. I11 de op gisteren gehouden vergade ring van het waterschap den Binnen- en Buitenpolder vau Baardwijk is tot voorzitter herkozen de heer J. Loeft' en tot lid de heer J. Klerx. Verder is besloten de paralelwegen langs den spoorweg niet met een tweede rij hoo rnen te beplanten. Waalwijk, 28 Juni 1887. Zelfs op eene jaarwedde van f 1400 heeft zich geen enkel sollicitant bij het gemeente bestuur aangemeld, om te worden benoemd tot geneesheer belast met de armenpraktijk alhier. Men meldt uit Capelle Onze kerkklok maakt van tijd tot tijd nog vreemde sprongen, tot ongerief van hen, 'die op hun tijd moeten passen. Onlangs kreeg zij (hetgeen meer voorkomt) een ,/tikje// van tien minuten. Om te trachten schadeloosstelling te ver krijgen voor het gemis van besproeiing van landerijen die gedeeltelijk onteigend wor den voor verlegging van den Maasmond on der Waspik, had verleden week eene ver gadering van belanghebbenden plaats, die besloten daarover een adres te richten aan den minister van waterstaat enz., en wer den tot ontwerpers van dat adres aangewe zen de heeren J. Loeft, burgemeester van 's Gravemoer en A. J. Bink, notaris alhier. Op den 23 Juni werd door den pre sident der arrondissements-reclitbank te 's Hertogenboschrechtdoende in kort ge ding, eene beslissing genomen, gewichtig voor eigenaren van landerijen in de talrijke om 's Hertogenbosch gelegen polders met het oog op de zich tegenwoordig dikwijls! voordoende quaesties omtrent het recht van weg. Een eigenaar van een perceel in den pol der de Vliert, over welk perceel de daar achter gelegen landerijen steeds hebben uit- geweegd, weigerde, nadat daarover eenige verwikkelingen waren ontstaan, op eenmaal den doorgang. De hooi verpachtingen waren aangekondigd en de pachters moesten ge legenheid hebben het gewonnen hooi naar den openbaren weg te vervoeren. De eige naar van het quaestieuse perceel bood wel eenen noodweg aan tegen schadevergoeding doch de achtergelegen eigenaren beriepen zich op eenen buurtweg en vermeenden, vermits zij hun recht van weg voor opstellen, geene vergoeding te z'jn ver schuldigd. Intusschen was er geen tijd om al die quaesties op de gewone wijze te doen be slissen. De achter gelegen eigenaren hebben den eigenaar van het perceel, waaroverjle toe gang was verboden, gedagvaard voor den president der rechtbank in kortgeding, ten einde te worden veroordeeld omzonder prejudice der rechten van partijen, den ei- schers toegang te verleenen tot het najaar van 1887 over het hem toebehoorende per ceel. De president heeft de vordering toe: gewezen en verstaan dat de bestaande toe stand van weg moet worden gehandhaafd tot het najaar van 1887 met machtiging op de eischers om zoo noodig met behulp van den sterken arm den weg open en vrij te maken en te houden. Tevens werd een deskundige benoemd om den toestand van den weg te onderzoekenmet het oog op eventueele schadezoo naderhand mocht blijken dat het vooropgestelde recht van weg niet werd bewezen. De beslissing is van belang omdat aldaar vele polders zich in hetzelfde geval bevin den, het verkeer algemeen plaats heeft over de zoogenoemde buurtwegenen bij de te genwoordige dikwijls voorkomende verhin dering van bestaande wegen, eene voorloopige voorziening voor de eigenaren, die van den weg gebruik moeten maken, van het grootste gewicht is. Voor de eischers trad op mr. E. van Zinnicq Bergmannvoor den verweerder mr. Jde Witbeiden advocaten te 'sHer- togenbosch. Bij de protr. staten van Noord-Brabant komt o. a. in behandeling een brief vau gede puteerde stateu over de bevordering der vestiging van artsen en vroedvrouwen in gemeenten, waar gebrek bestaat aan genees- en verloskundige hulp. De door gedeputeerde staten van Noordbrabant voor 1888 ontwerpen begrooting vau enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 636,168,5472 Ouder de inkomsten zijn geraamd aan opcen ten op 's rijks directe belastingen f 367,774,9872; belasting op de paarden ea andere trekdieren f 154,000; eeldleening f 100,000. Van de geraam de uitgaven zijn de voornaamste posten jaar wedden van niet op de prov. griffie iu dienst der provincie werkzame ambtenaren eu bedienden f 31,850 kosten van aanleg en onderhoud van ptovinciale wegen f 175,207; renten en aflossingen van geldleeningen f 99,352,50 bijdragen in do kosten van verpleging van behoeftige krankzin nigen f 17,000; kosten van invordering van pro vinciale belastingen f 13,000; bijdragen in de kosten van wegen ec waterleidingen f 180,000; bijdragen ten behoeve van onderwijs f5800; uiikeering aan rijk eu gemeente voor de op heffing der tollen f 41,466.73. De provinciale belasting op de paarden en andere trekdieren in Noordbrabant heeft over het belasting-jaar 1885/86 f 154.765,50 opge bracht De gemeenteraad van Vucht heeft aan den gemeentegeneesheer, der. heer Van der Velde, op zijn verzoek wegens vertrek met 1 Augustus a. s. eervol outslag verleend. Door de Bredasche harddraverij- en ren- rereeniging is besloten de najaars-wedrenneu aldaar te doen plaats hebben op Zondag 25 September e. k. Het programma luidt als volgt: No. 1. Harddraverij onder den man m6t handicap; No. 2. Wedrennen op de vlakke baan voor officieren en gentlemenNo. 3. Harddraverij voor ponnies; No. 4. Wedrennen met hindernissen voor officieren en gentlemen No. 5. Wedrennen met hindernissen voor officieren No. 6. Wedstrijd voor inlandsche tuigpaarden No. 7. Wedstrijd voor ponnies, ingespannen No. 8. Wedstrijd voor twee spannen ingespannen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn aan de woning van den gemeente veldwachter alhier eeu paar ruiten verbrijzeld. Zaterdagmorgen is teOostzaan een 70jarige man doodgeschoten door een veldwachter, door wien hij op heeterdaad werd betrapt op eene overtreding der visscherijwet. Tóen de veld wachter in de boot vau den overtreder sproDg om het vischtuig in beslag te nemen, werd hij door dezen dadelijk aangegrepen en op den grond geworpendaarop zette hij zijne knie op de borst van den veldwachter en greep hem met beide banden bij de keel. In zijnen angst haal de de veldwachter ziju revolver te voorschijn en schoot zijnen tegenstander dood. Dc justitie vergezeld var, twee doktoren, is derwaarts ver trokken, om de zaak nader te onderzoeken. Een hevige brand heeft te Heeze bij Eind hoven gewoed. De looierij en het woonhuis van deu leerlooier A. vau den Berg, benevens van den bakker Scheepers en vau den schoen maker Wijffelaars, zijn door brand vernield. Door deu hevigen wind greep het vuur zoosnel om zich heen, dat in eerstgenoemd perceel niets en uit de andere zeer weinig kon gered worden. Ongeveer 50,000 pond schors, eene groote hoe veelheid bereid leder, twee koeien, een os en twee varkens werden mei den inboed 1 een prooi der vlammen, Alhoewel alles verzekerd was, is de schade zeer aanzienlijk. De oorzaak is niet bekend. Den volgenden avond brak opnieuw te Heeze een brand uit, waardoor het huis van M. v. d. H. onder Krail, met bet daaarbij gelegen huis van v. d. Wildenberg geheel in asch gelegd werden. Ook hier kon bijna niets gered wor den; beide perceelen waren verzekerd. Tegen den 15-jarigen jongeling J. W. K., die verleden week van Bergen op Zoom naar Breda is opgezonden, verdacht van diefstal van geld i9 door de rechtbank aldaar bevel tot ge vangenhouding uitgevaardigd, Hij heeft bekend r.iet alleen de dader te zijn van den diefstal in de Coehoornstraat, maar ook van andere in den laatsten zoo behendig uitgevoerde dielstallen van geld. Uit 's Hnge wordt gemeld Naar wij vernemen is de politie hier ter stede verwittigd van eene inbraak op groote schaal, die iu den nacht van Zondag heeft plaats gehad ten huize van deu generaalmajoor inspec teur der genie K., iü de Balistraat. Het huis was oubewoond, daar de generaal buiten de stad vertoeft. Nadere bijzonderheden ontbreken voor alsnog. Zondagnacht is door de politie te Dord recht een persoon aangehouden, in het bezit van eenen ooievaar. Hoewel hij opgeeft het dier gekocht te hebben, rust de verdenking op hem, den vogel, die zeer jong is eD nog niet kan vliegen, iu de gemeente Dubbeldam uiteen nest ontvreemd te heoben. Reeds vroeger moet deze persoon, die te Aat- wt.rpen woonachtig is en tevens een behendig CHETSEN UIT TARIJS, EEN PAAR KOFFIEHUIZEN. Waaraan het is toe te schrijven weet ik eigenlijk niet, maar een feit nochtans is hetdat de liefde vooral wat oude kunst is met den dag grooter wordt. Vooral te Parijs. Het antiek is in de mode. Die het niet echt kan koopen want daartoe moet men heel wat geld hebben koopt het zich nagemaakt. Van dit laatste artikel is de markt letterlijk overvoerd. Verscheiden zaken worden zelfs zoo bedriegelijk nagebootst dat menigeen er in loopt. Die niet heel veel ver stand heeft van oudheden betaalt dikwerf aan een slimmen uitdrager honderden of duizenden francs voor een zoogenaamd heel oud voorwerp dat geen acht dagen geleden de fabriek verlaten heeft. Soms is de slimme uitdrager er zelf mede beet genomen. Maar ook behalve in voorwerpen welke moeten doorgaan voor een eeuw of watzijn de antieke vormen aan de orde van den dag. Ga de groote magazijnen op de boulevards maar eens langs, en ge zult overal als de nieuwste snufjes antieke modellen vindenbij de juweliers en goudsmeden zoowel als bij de meubelmakers en in andere winkels. Treedt ge deftige woningen binnen dan is het tien tegen een dat ge een saloneen eetkamer of een studeervertrek zult vinden met kleine in lood gevatte beschilderde ruiten en wanden bedekt met in meer of minder goeden staat verkee- rende oude tapijtwerken, terwijl het vertrek verder gemeubeld is in een stijl van minstens een paar honderd jaar geleden. Het is vooral de Vlaamsche herlevingsstijl welke zeer in den smaak is. Als ge in de parijsche wereld een klein beetje wilt meedoen moet ge tenminste één vertrek zoodanig ingericht hebben. Gij zoudt anders blijk geven volstrekt niet op de hoogte van uw tijd te zijn. Die mode voor al wat ouderwetsch is begint thans ook al meer en meer veld te winnen in de koffiehuizen. Tot voor weinige jaren bestond er in Parijs nog maar één enkel met ouderwetsche stoelen en geschilderde in lood gevatte ruitjes. Het was la Grand' Pinte op de Avenue Trudaine op het carrefour van de rue des Martyrs in de schilders wijk. Het i was dan ook de gewone verzamelplaats der kunstenaars. Verschillende vaste klanten hadden er iets geleverd tot op luistering van het lokaalde een een heel dwaze schilderij de ander eenig snij- of beeldhouwwerkde eigenaar had er wat oude glazen kannen borden en schotels aan toegevoegd en zoo had la Grand' Pinte die in het voorbijgaan gezegd volstrekt niet grooter was noch is want de inrichting bestaat nog altijd, dan overal elders -een heel bijzonder uiterlijk ge kregen was het een der bezienswaardigheden geworden van Parijs. Men zat er zijn glas te drinken in een gansch andere omgeving dan op elke andere plaats in Parijs en men vond er altijd een gezellig en vroolijk publiek. Of den eigenaar van liet Hotel du Helder op een goeden dag het beeld van dit koffiehuis voor oogen gespeeld heeft is mij onbewustmaar zooveel is zeker dat hij voor een jaar of wat geleden een restauratie geopend heeftgeheel ingericht in den herlevingsstijlmet echt antieke meubels echte gobe lins een inrichting welke hem meer dan tweemaal honderd duizend franks gekost heeft en geheel Parijs deed uitloopl&n. Kort daarna werd zijn voorbeeld op kleinere schaal gevolgd door een paar koffiehuizen die ook dadelijk grooten toeloop kregen. Bij die enkelen bleef het eenigen tijdmaar langzamerhand werd deze nieuwigheid mode en zag men overal koffie- en bier huizen verrijzen met kleine beschilderde ruiten en ouderwetsche stoelen en tafels. Er zijn er nu al zooveel gekomen, dat ze de aandacht bijna niet meer trekken. Twee hunner evenwel verdienen alleszins een afzonderlijke vermelding. Wij bedoelen le Chat noir en l'Auberge des Adrcts. Le Chat noir is de groote concurrent geworden van la Grand' Pinte waarvan wij hierboven spraken, de verzamel plaats der beoefenaars der schoone kunsten, waarvoor het dan ook in de rue de Lavalwaar overal in den omtrek schilders en beeldhouwers wonen uitmuntend gelegen is. Ik zou niemand aanraden er in den voormiddag heen te gaan. Men vindt er dan geen sterveling, en het is met weer zin dat de eenige knecht, die er dan is, u bedient. Hij be grijpt reeds dadelijk dat gij le Chat noir niet kentdat gij er eigenlijk niet behoorten hij bewijst u dat door een bij zondere nurksheid. Bovendien dagbladen vindt gij er nietgeen enkelen als gij het ongeluk hebt er naar een te vragen dan zijt gij in het oog van den bediende uw waardigheid geheel kwijt. Men komt daar niet om te lezen daarvoor moet ge elders wezen men komt er alleen om onder een potje bier gezellig te klap pen als ge wilt om een deuntje te zingen of een stukje te spelen terwijlals ge daartoe wordt waardig gekeurd ook de voorstelling kunt bijwonen. Neenge als naar le Chat noir wiltmoet ge er 's avonds heen liefst tusschen 10 en 12dan zit het er niet alleen stampvolmaar dan ook eerst komt de geheele inrichting tot haar recht. Niet altijd bevond zich le Chat noir in de rue de Laval; vroeger nog slechts weinige jaren geleden was zij gevestigd op den Boulevard Montmartre vlak bij het bekende FAyseé Montmartre. De zaak is nu vergroot en verdeftigd maar al vorens de nieuwe inrichting te betreden willen wij even de oude in herinnering brengen. Stel u voor als uithangbord een zilveren maan met in het midden een groote zwarte katmet krommen rug en dikken staarthare gloeiende oogen op u vestigende. Vooral 's avonds was zij een bij uitstek fantas tische figuur en zag ze er met hare vurige karbonkels ijselijk grieselig uitoverdag echter verdween die illusie geheel! Ge zaagt dan niets dan een zwart ding met een paar witte stre pen en twee vergulde nullen. Eerst in het donker nam dat ding vorm aan begon het als het ware te leven. Gij zaagt dan geen stoepen en geen nullen maar een blazende kat, die, alles behalvd. op haar gemak op het punt scheeu tc staan u de oogen uit te krabben. Wij hebben echter steeds den moed van het beest getrotseerd en zijn er binnen getreden zonder ooit het minste schrampje te hebben gekregen. Waarop het daar bmnep^vel geleek is moeielijk uit te maken Of ge het een schilders-Atelier een uitdragerij of een kabinet van oudheden en zeldzaamheden wildet noemen, is zoowat om 't even want in geen geval waart ge ver van de waarheid. Het was even ver vap of dicht bij het een als het ander. Dat het geheel schilderachtig was en er erg gezellig uitzat is evenwel niet te ontkennen. De deur inkomende was de muur rechts geheel en al inge nomen door een buitengewoon fantastisch doek van de hand van den hr. Wiilette en voorstellende la Folie planant sur Paris. Het was een stuk bijna met niets geschilderd en toch een machtigen indruk makende. De maker is blijkbaar een man met een verbazend levendige verbeeldingskracht. Hij stelt de dwaaftherd voor op hoogst karakteristieke wijze ter wijl de teekening en de opvatting van zijn stuk geheel de meesterhand verraden. Parijs ziet ge in nevelen gehuld en schier alleen herken- haar aan de torens van de Notre Dame en vooral aan den hoog boven alles uitstekenden Moulin de la Galette welke de Buttes Montmartre kroont. Ai dadelijk welk een tegenstelling De hoofdkerk waar de geloovigen bijéén komen en de Moulin de la Galette de tempel bij uitnemendheid van de wufte jeugd!. Het is de groote wereldstad verdeeld in twee kampen het getrouwste beeld van de werkelijkheid wel ke van haar te geven is.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2