Nummer 55. Zondag 10 Juli 1887. 10e Jaargang. llff 1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, Muziek. BUITENLAND. Spanje. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Uithoofde van de kermis zal deze cou rant de volgende week slechts eenmaal verschijnen en wel Dinsdag-namiddag. Advertentiën voor dat nummer worden dien dag ingewacht tot uiterlijk 12 uur 's middags. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per jl maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Jl J-Jiuil' i JuJJjif'jij.'11' I f""'. ■■l'Jiil»!! w Sjjn» Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau va* Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend A. dat de herbergen en tapperijen gedurende de kermisdagen, aanvangende Zondag den lOn Juli en eindigende Zondag denl7n daaraan volgende, kunnen open blijven tot twaalf uur des nachts; B. dat gedurende gemelde dagen de kramen, spellen en tenten van welken aard ook, des avonds om tien uur moeten gesloten zijn. Wijders wordt men herinnerd, dat het verboden is op de openbare straten en pleinen met geld of om geldswaarde of eenig hazardspel te spelen alsmede datgene te vertoonen of ten gehoore te brengen, wat tot rustverstoring kan aanleiding geven. Waalwijk, 9 Juli 1887. De Burgemeester voornoemd, AUG-. VAN GROTENHUIS. SCHUTTERIJ. De burgemeester van de gemeente Waalwijk maakt aan de belanghebbenden bekend, dat 'de commissie, ingevolge art. 15 der wet belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij zijn ingebracht, hare tweede gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Maandag den 18 Juli aanstaande, des voorin, om elf uur, tot onderzoek van alle reclames door de ingeschrevenen en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden ingebracht, alsmede tot het onderzoek der num merver wissel aarszullende zij, die van het voor recht van substitutie gebruik willen maken, daar van, met opgave der voor te stellen personen, binnen acht dagen na dato dezes, en dus vóór of op den 16n Juli, kennis behooren te geven aan de voormelde commissie. Wijders worden de daarbij betrokken personen geinformeerd, dat zij, die bij de vorige schutterijen ingelijfd zijnde, hunnen vijfjarigen dienst, te re kenen van het tijdstip hunner primitieve inlijving bij de thans bestaande schutterijen, hebben' vol bracht, alsmede zij, die langer dan vij f en minder dan zeven jaren bij de oude schutterijen hebben gediend, of mplaats van dien persoonlijken dienst, gedurende vijf jaren of langer eene verhoogde contributie hebben betaald, des verlangende da delijk kunnen worden overgeschreven bij de schutterijterwijl zij, die hun 34e jaar hebben volbracht en bij de eerste daargestelde schutterijen zijn ingelijfd geworden, ot door zevenjarigen dienst aan de vroegere wet op de schutterijen hebben voldaan, of in 1877 bij de schutterij zijn «;edesigneerd en dus thans tien jaren hebben ge diend, zulks verkiezende finaal kunnen worden ontslagen. Wordende de belanghebbenden ten overvloede uitgenoodigd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner redenen van vrijstelling, bij de wet ge vorderd, alsnog, voor vooverre zulks niet alreeds is geschied, drie dagen te voren ter secretarie alhier over te leggen. Kunnende bij hunne inschrijving ongehuwden, voor zoover zij nog niet op eene der bijzondere rollen zijn gebracht geworden, ingeval zij sedert dien tijd mochten zijn gehuwd, de bewijzen voor hun huwelijk alsnog uiterlijk voor den In Au gustus eerstkomende, aan de commissie, volgens art. 14 der wet met het opmaken der rollen be last, ter hand stellen. En zij eindelijk aan de betrokken personen kennelijk gemaakt, dat zij stiptelijk op de door de gedachte commissie van onderzoek üaartoe be paalde tijdstippen, voor dezelve zullen hebben te verschijnen, als zullende degenen, welke zulks mochten verzuimen, gehouden worden geene re denen tot vrijstelling te hebben, en voor zoover zij dienstplichtige nommers getrokken hebbende, niet vallen in de termen vau artikel 3, a, b, c, 1 en m en artikel 4 der wet, bij de schutterij worden ingelijfd, tot zij in een volgend jaar hunne reclames, op voorschreven voet ingericht, zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwe tendheid zou kunnen voorwenden, zal deze wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Waalwijk, den 9 Juli 1887. De Burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. Het geslacht der kunstenaars van den eersten rang schijnt uit te sterven. Met vluggen tred moge de wetenschap voorwaarts schrijden in onze eeuw van onderzoek, ver bazend en bewonderenswaardig mogen de uit vindingen zijn op velerlei, op allerlei gebied de kunst kwijntde kunstwelke het genie hoog verheft boven het menschelijke en het doet uitblinken als een schepper on der de schepselen, wordt nog zeldzamer, dan zij het ooit te voren geweest is. Hoe het komt Het is meer een wijsgeerig dan een aesthetisch vraagstukvoor welks oplossing de diepzinnigste denkers te vergeefs de hersenen gepijnigd hebbenwaarop wel menigmaal een antwoord maar nog nimmer het antwoord gevolgd is, dat allen bevredigt. Om ons te bepalen tot een gedeelte der geschiedenis van de Nederlandsche kunst - van waar het verschijnsel, dat in de zeven tiende eeuw de Hollandsche schilderschool niet enkele, maar een ongelooflijk aantal meester stukken schiep, welke nog in ieder.muzeum der aarde den toeschouwer in verrukking brengen P Van waar het verschil tusschen toen en nu Zoo sprekende moeten wij echter éón ge bied der kunst uitzonderen: //De muziek, de kunst der toekomst.'// Busken Huet sclireef het in een zijner kunstbeschouwingen, nadat hij bitter geklaagd had over het verval der poezieder schilder- en beeld houwkunst in onze dagen. Zou het waar zijn Zeker is hetdat nooit de muziek een zoo ruime en dege lijke beoefening vondals ten huidigen dageen zooveel meesters vond in de samenstelling en uitvoering er van. En ook ons vaderland staat niet achterlijk bij andere volkenwaar het geldt de toonkunst te dienenen onze provincie en onze streek mogenwat dit betreftzelfs een eereplaats innemen boven de meeste andere gewesten. Het zijn niet meer alleen de groote steden, waar de behoefte aan muzikale uitspanning zich gevoelen doet maar tot zelfs in de kleineonaanzienlijke plaatsen vindt men niet zelden uitnemende beoefenaars dier ^/goddelijke kunst//, Dit is naar onze meening een verblijdend verschijnsel. Wanneer een volk zoover go- komen isdat het zijn vrije uren wijdt aan de muziek, wanneer het bij eenigen aanleg zin en ooren heeft voor hare bekoor lijkheden dan mag met grond verwacht wordendat het peil der beschaving stijgt, dan kan het niet andersof er wordt op den duur meteen liefde gekweekt voor de maatschappelijke orde en afkeer van de lompe, ruwe en platte brooddronkenheidA welke, treurig genoeg, nog hier en daar bij som mige gelegenheden de groote menigte eigen is. In de beoefening de muziek schuilt een opvoedend element. Al was zij slechts in staat bloot maatschappelijke deugden aan te r.weekendan nog blijft het een edel werk te trachten door gepaste middelen en op gepasten tijd den lust te wekken bij het opkomend geslacht voor de toonkunst. Geen uitspanning is uit haren aard zoo rein en zoo edel als diewelke de muziek ons schenken kan. En in onze streken vooral, waar aanleg voor die kunst bijna regel is, moet iedere poging van harte toegejuicht worden, welke dienen kan om haar"ook bij de mindere klasse bekend en dus ook be mind te maken. De zangschool in onze richting, welke verdient zedelijk en stoffelijk gesteund te worden door hen, die geroepen zij n het publiek belang niet uit het oog te verliezen. Het dunkt ons niet moeielijk de stelling te verdedigendat op den duur tegenover de jeugd de invloed der muziek machtiger ten goede werktdan de stok en het boeman-gezicht van een politie-dienaar. fen en haar zoontje, een kind van vier jaar, en eene nicht, die dertien jaren telt, zijn vermoord gevonden. De dsdereen tuinier die bij de dame thuis woonde, is op de vlucht. Een vreeselijke ontploffing heeft Dinsdagavond te halfnegen te Antwerpen plaats gehad, die in de geheele stad werd gehoord. In korten tijd was een groote menigte voor het huis in de Breedestraat verzameld, waar een drogist woonde. Men denkt dat het een naphta- ontploffing was. Spoedig stortte het gebouw in en begroef de bewoners onder de puinhopen. Dadelijk gingen de spuitgasten aan het werk en haalden den drogist en zijn vrouw van onder het puin te voorschijn. De laatste is ernstig gekwetst; haar been is verbrijzeld en men vreest inwendige kueuzingen. Men vreest dat nog een zes- of zevental personen in 't bijzonder de kinderen van den drogist onder de puinhopen zijn be graven wat door de brandweermannen, die ijverig met het reddingswerk voortgaan spoedig zal blijken. Een aantal autoriteiten waren op de plaais des onheils aanwezig. Gedurig moeten de spuiten in werking worden gebracht ter blussching van nog smeulende en brandends gedeelten. Te kwart over negen is een vrouw uit de puinhoopen gehaald die doodelijk gekwetst is. Enkele weken geleden werd melding gemaakt, dat een tractaat zou gesloten zijn tusschen En geland, Duitschland en Oostenrijk tegen Frankrijk eu waarin men eveneens Belgie zou zien op te nemen. Onder meer werd toen ook gemeld dat F i ankrijk gelukkig Rusland en Turkije op zijn hand had. Er werd toen algemeen weinig ge loof aan een dergelijk verbond geslagen. Een nieuw feit heeft echter het volgende doen blijken De Fransche regeering heeft nu het vaste bewijs dat Engeland met Italië een geheim trac taat heeft gesloten aangaande de zaken in Egyp te waarbij werd bepaald, dat Italië een machti» legercorps zal verschaffen om Egypte te bezetten en ook aan Engeland de gelegenheid zou ver schaffen de Engelsche troepen op den Nijl terug te roependaar de Engelsche troepen minder goed tegen de hooge temperatuur kunneu dau de Italiaansche. Engeland daarentegen zqu Italië groote voor deden aangaande Masso^a verschaffen, zoü het vrij spel laten in Tripoli en nog vele andere coiicessien toestaan. Nu blijkt ook waartoe de heer Origp! m de Italiaansche kamer een crediet van 200 millioen aanvroeg, zonder te kunnen zeggen waartoe hij die groote som noodig had. Eveneens vindt men grond voor de tegenwer king van Rusland en Franrijk bij de onder- teekening van de Engelsch-Turksche conventie. In de gesteldhedeu der mogendheden is dus geen verandering gekomen dau dat Turkije on der pressie van Duitschland en Engeland staat en dat de afvalligheid van genoemd land voor niemand een geheim meer is. De hliksemtrein Parijs—Bordeaux, die een uur te laat was, is aau het station Parijs met volle vaart tegeu een dikken muur gereden waarbij locomotief, tender, een bagagewagen en' een restauratiewagen geheel verbrijzeld vverden. De stoker, de machinist en een remmer werden zwaar gewond. Bij toeval bevond zich in den trein geen enkel reiziger, anders zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest. De hef boom tot het doen stilhouden van den trein weigerde ziju dienst. Te Roubaix is een drievoudige moord ""11U 1,0 w zungscnooi m onze ?eP'fegdeene dameMercie geheetenoud gemeente achten wij een zeer nuttige in- tlg Jaren' id (lo°delijk door messteken getrof- Het handelstractaat met Nederland bepaalt, dat er in dat land op Spaanscben wijn naar den maatstaf van 21 graden alcoholgehalte een recht geheven wordt van 33 pet.zijnde iets minder dan het recht in het Spaansch-Engelsche tractaat bepaald isen 4 graden meer dan volgens dat tractaat. Daarbij belooft Nederland het recht op de wijnen niet te zullen veranderen en het recht op Malaga roiijnen met 50 pet. te ver minderen. De Norddeutsche Allgsmeine Zeitung verklaart, naar aanleiding van het bij de Fransche kamer ingediende voorstel tot het heffen eener verblijfs- belasting van vreemdelingen dat vulk eene be lasting in strijd is met alle volkenrechtelijke beginselen. Duitschland zal zijnerzijds op alle in Frankrijk genomene maatregelendie van vijandige gezindheid, tegen de Duitschers getuigen, strikt het reciprociteitsstelsel laten volgen, vooral in ElzasLotharingen. Ofschoon men reeds ruim een jaar niets meer heeft gehoord omtrent de zaak der Pruisi sche betaalmeestersdie wegene frauduleuze handelingen zijn gevangen genomenverneemt men thansdat het nog wel langer zal duren eer er dienaangaande iets openbaar wordt ge maakt, aaar er zich bij het onderzoek nog telkens velerlei moeielijk heden voordoen om ten volle achter de waarheid te komen. In het proces wegens landverraad heeft de rijks advocaat-generaal Treplin de beschuldiging volgehouden. Het hof iszeide hijvoor de eerste maal in de gelegenheid arrest te wijzen over mannen die in dienst van de Fransche regeering aan het Duitsche rijk verraad plegen, terwijl het vorige proces mannen betrof die uit eigen beweging spionnendienst in Frankrijks be lang deden. Het thans in behandeling zijnde proces had vooral in zoover 'oeteekenisdat het over den n ra use hen spionnendienst en zijne organisatie helder licht verspreidt, In het rijksland zijn firansche ambtenaren in de plaats getreden van Particuliere agenten en in Klein hebben zij een gewillig werktuig gevonden. Door den ambtenaar van het openbaar ministerie wordt tegen Klein eene tuchthuisstraf vau 9 en 10 jaren verlies der eererecl.ten; tegen Grebert 5 jaren tuchthuisstraf en 5 jaren verlies dier rechten geëischt, ter wijl voor Eckart vrijspraak gevraagd wordt. De verdediger van den eersten beschuldigde pleitte verzachtende omstandigheden. Uit Lucern wordt tan Woensdag gemeld- Zeventien huizen in de voorstad Zug zijn aisteJ ren ineengestort en heden nacht ondergingen een veertigtal hetzelfde lot. Men gelooft dat een honderd personen gemist worden. De voor stad is geheel en al ontruimd. Het gekraak (als van invallende huizen) houdt aan. Omtrent deze ramp worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld „Gelijk men weet ligt ZUg aan een zeer diep meer hetwelk zich uitslrekt tot aan den voet van den Htgt. Nu waren er, niet lang geleden, te Zug nieuwe kaden aangelegd, die zeer goed geconstrueerd schenen te zyn en waarop nette huizen waren gebouwd. Die kaden nu zijn ingestort en daarmede ook do huizen die door talryke gezinnen werden bewoond Alles is in het meer verdwenen. De instortingen zijn den geheeleu nacht voortgegaan. Men vreest dat zij ook het aan de kaden grenzende gedeelte der stad zullen treffen". 8 Een tweede bericht van denzelfden corres- Er' wpr 1 9A "Er ZijD 17 hui™ ingestort. Er werden 20 personen vermist en er zijn 16 drefgd,?»evo nEr staaQ 30 huizen be-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1