Oostenrijk. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. ANTWOORD aan „DE INGENIEUR." OVERZICHT van den handel in v huiden, leder en schors over A. de maanden Mei en Juni 1887. In zijn derde bericht seint hij „De ramp breidt zich uit. Er hebben drie instortingen achter elkaar plaats gehad. Tot de veertig in gevallen huizen behoort eene herberg rol be zoekers, alsook het Zuricher hotel, een gebouw met vier verdiepingen waarin 20 reizigers ge logeerd waren. Tijdens de redding volgden er nieuwe instortingen, die weder nieuwe slachtoffers maakten. Het gouvernementshuis staat bedreigd. De archieven zijn naar het postkantoor overge bracht. Het aantal slachtoffers wordt begroot op 100, waaronder Franschen en andere vreem delingen. De loop der treinen is gestaakt. De plaats der ramp is door een militair cordon af gezet." Volgens een telegram uit Zug aan Duitsche bladen waren de 30 huizendie in het tweede bericht van borengenoemden correspondent ver meld staan als „bedreigd", in tijds door de be woners ontruimd. Een outploffing van een dynamietpatroon heeft volgens een telegram uit Pest te Jasz Bereng plaats gehad bij het onderwijs aan de pionniers gegeven. 4 officieren en 16 soldaten moeten gedood benevens 19 zwaar gewond zijn. Het volledige aantal gewonden is nog niet met zekerheid bekend. SOFIA 7 Juli. l)e Bulgaarsche Volksver tegenwoordiging heeft eenstemmig den prins van Koburg tot vor.t van Bulgarije uitgeroepen, Eene deputatie wacht te Tirnova het offi- cieele antwoord van p.ins Ferdinand van Sakser.- Coburg af. Zoo de prins dadelijk naar Bulgarije komtzullen de afgevaardigden wachten, om den eed te kunnen afleggen. Zoo de prins daaren tegen vooraf eene reis mocht maken om de verschillende Europeesche hoven te bezoeken, zal de vergadering worden verdaagd tot de terug komst van den prins. Het schijnt stellig te wezen dat Ferdinand I zal worden aangenomen. Een der ijverigste agenten der geheime politie te Warschau is vermoord. Het was eeu zeer aardig jong meisje. Een paar weken geleden was zij naar Survalkïgegaan om de handelingen der Poolsche socialisten eu der Russische nihilisten na te gaan Daar vernam zij, dat die personen gewoonlijk in de kleine stad Kineriochki verga derden. Van wapenen voorzien en in het bezit van eene groote som geld ging zij naar het vergader lokaal. Den volgenden morgen werd zij in het veld gevonden met verbrijzelde hersenpan, klaar blijkelijk met een hamer gedood. Naast het lijk vond men twee nummers van het socialis tische Poolsche blad, „De Proletariër." Te St. Petersburg is het gerucht verspreid dat te Tzarkéjo-Selo een twaa'ftal nihilisten zijn gearresteerd, op het oogenblik van het vertrek van den keizer en de keizerin naar Finland. Waalwijk, 9 Juli 1887. Donderdag werd voor de rechtbank te 's Bosch de zaak behandeld tegen J. H. B., den geschorsten directeur van het postkantoor alhierwien bij dagvaarding was ten laste gelegd verduistering en valschheid in ge schriften. Met groote belangstelling werd door het publiek deze zaak gevolgd en ging met het verhoor der getuigen de geheele dag voorbij, zoodat de behandeling na afloop van het getuigenverhoor om het vergevorderd uur werd verdaagd tot den volgenden dag voormiddags 10 ure. Alstoen kwam aan het woord Mr. van Rijckevorssel van Kessel, door wien het openbaar ministerie werd waargenomen. ZEA. ging breedvoerig na de verschillende elemen ten aanwezig tot staving der schuld van verdachtezijn inziens was het bij dagvaar ding ten laste gelegd wettig en overtuigend bewezen hij stond daartoe stil bij elk punt der beschuldiging deed uitkomen de kwade trouw van verdachte en requireerde ten slotte dat het der rechtbank behagen moge hem schuldig te verklaren en te veroordeelen in eene gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, met bevel tot ommiddelijke inhechte nisneming. Hierna kwamen aan het woord de verde digers Mr. van Leeuwen en Mr. Holleman. In een langdurig pleidooi trachtten zij elk bewijs te ontzenuwen door punt voor punt de beschuldiging na te gaan en wat door het verhoor der getuigen was aan 't licht gekomen. Huns inziens was in geen deelen wettig en overtuigend bewijs geleverd althans voor enkele elementen tot bestaan van de te laste gelegde misdrijven noodzakelijk en concludeerden zij dan ook tot vrijspraak al thans tot ontslag van rechtsvervolging. Bij repliek hield het openbaar ministerie de beschuldiging staande en wederlegde de bewering der verdedigers, waarna, na dupliek het onderzoek in de zaak werd gesloten. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Dinsdag 19 Juli e. k. en weigerde het bevel tot on middellijke inhechtenisneming. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Tilburg zijn o. m. be handeld de hoofdstukken der algemeene po litieverordening, waarin eenige verbeteringen gebracht werden. Verder werd ter tafel ge bracht een brief van gedeputeerde staten, waarin aan den raad het gevoelen gevraagd wordt over hun voorstel tot vermeerdering van de jaarwedde van den burgemeester tot f 2500 en van den secretaris tot f 2200. De raad besloot te antwoorden, dat hij bij on veranderd behoud van de jaarwedden der wethouders, de voorgestelde verhooging voor die van burgemeester en secretaris goed keurt. Na mededeeling van een besluit van gedeputeerde statenhoudende goedkeuring van af- en overschrijving van eenige posten der begrooting, werd de vergadering gesloten. Dinsdagavond heeft de definitieve ver gadering tot oprichting van het „Tilburgsch algemeen verzekerings- en ondersteunings fonds voor werklieden" plaats gehad. Ruim 20 werkgevers waren behalve de commissie leden tegenwoordig, terwijl tevens bleek, dat van 80 industrieelen de schriftelijke goedkeu ring was ontvangen. Het te vormen kapi taal, groot f 10,000 is meer dan volteekend, zoodat besloten werd dit op f 15,000 te bren gen. Door den afgevaardigde voor Tilburg ter tweede kamer mr. B. M. Bahlman werd aan het fonds f 1000 geschonken, terwijl door hem ook aandeelen genomen zijn. De commis sie, die thans gevormd is, bestaat uit 9 leden, en de ontwerper de heer A. O omen, wordt na overeen te komen voorwaarden tot le directeur benoemd. Te Drongelen kan men met de gemeente- begrooting maar niet klaar komen en blijft de post -onderwijs steeds het groote struikelblok. Na de koninklijke beslissing, dat er, behal ve het hoofd der school, ook een onderwij zer moet zijn, zoodra het getal leerlingen meer dan veertig bedraagt, kon geen der raadsleden er iets meer tegen inbrengen eene som voor een te benoemen onderwijzer uit te trekken, maar nu was het de vraag, wel ken post van ontvangst, men tot dekking daarvoor zou aanwijzen. De voorzitter wilde tot den post onvoorziene uitgaven zijn toe vlucht nemen, waarmede de jongste wethouder zich echter niet kon vereenigendeze gaf de voorkeur aan den post krachtens art. 49 der wet op het L. O. (buitenge wone rijkssubsidie) De zaak bleef weder op het sleeptouw, want na vele en lang durige beraadslagingen staakten de stem men over deze voorstellen. Te Dussen zal in verbinding met het telegraafkantoor te Woudrichem, een rijkste legraafkantoor worden opgericht. Tot lid van den gemeenteraad te Breda is gekozen dr. J. P. Hofman met 598 stemmen, tegen 398 stemmen uitgebracht op den heer Th. Van de Grinten aldaar. Te Woensdrecht hebben hevige onge regeldheden en vechtpartijen plaats gehad. Een persoon is reeds overledenhet aantal gewonden, waaronder twee zeer ernstig, zou veertien bedragen. Bijzonderheden ontbre ken nog. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft men, door het uitsnijden van een glasraam zich toegang weten te verschaffen tot den graanmolen van L. B. te Dinteloord, en er uit ontvreemd 4 zakken meel en bloem ter waarde van p. m. f 40. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 10 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacium" PROGRAMMA AD LIBITUM. Voor de verdere openbare vermakelijkheden verwijzen wij naar de advertenties. (Buiten verantwoordelijkheid der redactóe.) In het tijdschrift Be Ingenieurorgaan der Vereenigtng van Burgerlijke Ingenieurs 1387, nummer 25, bladz. 217, leest men in 't kort „Het debat over het onteigenings-wetsontwerp voor den spoorweg Cromvoirt s-Hei'toc/enbosch." Hel zal niet ondienstig wezen enkele gedeelten van dat stuk aan te halen, teneinde daarop eene nadere toelichting te geven. „Het debat werd geopend door den heer Van Kerkwijk met tene toelichting van het voorgestelde amendement" met de navolgende vei wijzing daarop. „Bij zijn hoogst onrechtvaardigen uitval zag de heer Van Kerkwijk geheel over het hoofd de talrijke bezwaren, die bij de vaststelling van de richting en van de noodige werken voor deze lijn, meer dan bij eenige andere van dn wet van 1875, te overwinnen waren moeielijkheden, wier oplossing veel overleg en tijd vorderde, en waarbij men in hooge mate afhankelijk was van daarbij betrokken besturen en corporatiën." Het is waar, dat men in 't jaar 1883 reeds geheel in overleg was met de daarbij behoo- rende besturen en corporatiën, toen een volledig Plan klaar lag, waarbij de Dieze vijfhonderd meter zoude worden verlegd in de richting naar Ürthen zooab b-schreven staat in de Brochure Plan der Biezebrug enz., en welk Plan door de Regeering zelve is ingetrokken geworden volgens gelezen mededeeling, om de groote kosten. Dit laatste plan is in hoofdsom weinig lager, waarom het zeer te betwijfelen valt of de op gegeven reden wel de eenige is; doch het zoude al te vermetri zijn met te durveD veronderstel len dat de Brochure de oorzaak was. Bij dit laatste plau was men weder in over leg met de daarbij behoorende besturen en cor poratiën, hetgeen wel eenigszins vermoeden geeft, dat die besturen en corporatiën geen helder doorzicht gehad hebben in den bestaan- der. en in den toekom9tigen toestand en dat zij iu hoofdzaak zijn beheerscht eu geleid ge worden door (ie betrokken ambtenaren van die spoorlijn. „Tevens vergat hij, dat dit zoo eenvoudige lijntje, in de zitting van 23 Oct. 1875 door liera zelf met warmte werd aangeprezen als zijnde een lijn ten dienste van het groote in ternationale verkeer van het Noorden naar het Zuiden." Dit is toen reeds door den heer van Kerk wijk zeer goed ingezien, waarom hij zich thans gelijk blijft en eene bespoediging der aansluiting verlangt: want het groote goederenvervoer over de lijn (JdenhoutTilburg zal zich verplaatsen naar de lijn CromvoirtWaalwijkZwaluwe omdat die weg naar Roozendaal enkele kilome ters korter is. Bovendien is dit r»iet eene reden dat de weg daarom minder spoedig kan afge werkt worden, omdat deze later van groot in ternationaal verkeer zal worden. „De insinuatieD, dat de werken te 's Bosch middelen wareo tot kunstmatige vertraging en dat de begrooting van 16 ton voor de werken volge.ns het amendement niet onpartij dig zou zijn, zijn m. i. beneder» de waardig heid van een lid der kamer". Hiervan i9 zeer veel te gelooven want de aansluiting, zooals die thans, zeer waarschijnlijk tusschen de honderd elsche brug et* v> issel N°. 19, komen zal, laat zicli zeer gemakkelijk doen zonder daarom dadelijk een overweg naar Vlij- mtn te verleggen en de Diezebrug te verhoo- gen want het station met bijgebouwen zal nimmer behoeven verlegd te worden. „De minister trod niet in een wederleg ging en te recht" Het is ook zeer moeilijk eene zaak en een terrein in onderdeden te beooidselen eu te be spreken, wanneer men nimmer in persoon het terrein bezocht beeft. „De voorstellers van 't amendement had den zich moeten bepalen tot afstemming van 't wetsontwerp of wel zij hadden zelf een nieuw gemotiveerd voorstel moeten doen." Hier teekent zich juist de ware prakticus die van een voorstel weet te nemen wat hem dienstig is, om de kans te outloopen dat weder een termijn van 4 jaren zoude verstrijken tot het maken van een derde plan, even als er 4 jaren verloopeo zijn tot het maken van het tweede plan, dat thans is aangeboden, doch voor 3/3 gedeelte is gevallen. „Het wijzigen per amendement is te meer af te keuren, waar het, gelijk hier 't geval was, werken geldt, die met elkander in 't nauwste verband staan, en niet, zoo als door de voorstellers werd beweerd, een reeks van werken betreft, die gevoeglijk gescheiden kun nen worden en waarvan sommigen tot nader order kunnen worden uitgesteld." Er is geene wijziging per amendement ge schied er is eenvoudig een gedeelte van een geheel genomen, welke gedeelten ondefling niet in ?t minste verband staan, en daarom zeer een voudig kunnen gescheiden worden eu tot nader order worden uitgesteld. „Onvermijdelijk moet dit tot tijdverlies, op making van nieuwe plannen, aanleiding ge ven, en blijvende besparing is op die wijze zeker niet te verkrijgen." Het tegenovergestelde is alhier waar onver mijdelijk is er reeds lijd gewonnen, want de verdere plannen vindt men omschreven in de Provinciale Noordbrabantsche 's Hertogenbossche Courant, nummers 30, 46 en 75 zoodat alleen die plannen behoeven in teekening en bereke ning gebracht te worden. Bovendien mag men den heeren Van Kerkwijk c. 9. dankzeggen voor de heldhaftige redding van die twee millioen uit het Bossche inundatieterrein. „Wel is waar kan gewezer. worden op vroe gere iulich'.ingen, eveneens bij amendement in wetsvoorstellen aangebrachi, maar in die ge vallen bestond er steeds een groot verschil van meening tusschen de regeering en de andere belanghebbenden. Dit was hier niet het ge val. Het ontwerp was na langdurig overleg vastgesteld en droeg de instemming weg van alle betrokken partijen. Onder zulke omstan digheden moeten de beweegredeuen wel over wegend zijn, die aanleiding kunnen geven tot ingrijpen door de kamer. En zulke waren niet aanwezig. Zelden werd eiu langdurig be st udeerd en door alle betrokkenen goedge keurd ontwerp op zulke losse en technisch zoo zwakke gronden aangevallen en herhaalde malen gaven de aanvallers blijk, dat zij het ontwerp niet ernstig hadden onderzocht." Het zoude ook te veel gevergd zijn van die heeren, wanneer men verlangd had, dat zij zich op alle technische aanvallen zouden hebben moeien verdedigen doch de couranten wezen hun een' weg, en zij hebben een' nog beteren w< g gevonden door eenvoudig den spoordijk te laten aansluiten, zonder zich in 't minst om trent de wijze hoe uit te laten: dit zijn poste riores curae die zich later wel zullen schikken. „Immers, waar één der voorstellers van het amendement de lengte van het te bouwen spoorweggedeelte geheel verkeerd opgeeft, zich er geen rekenschap van geeftdat de kosten bij groote ophoogiDg en in een inundatie- terrein per K.M. niet gelijk staan met die van een gewonen spoorweg elders, waar een ander een groote draaibrug voor dubbel spoor wil maken met een verschil van 0.80 M. tus schen onderkant leggers en bovenkant spoor slaaf, eu bij een 9tatiou hellingen van 1 125 of zelfs van 1 116 bepleit, kan men moei lijk aannemen, dat ernstig onderzoek heeft plaats gehad." De lengte van het nog te onteigenen gedeelte zal misschien 2 a 3 kilometer zijn, en de ge heele lengte van den nog te maken spoordijk is circa 6 kilometer, waarvan nog moet worden afgenomen circa 1 kilometer voor de bestaande bruggen. Dus eene vergissing is alhier minder ernstig op te nemen en de vraag of die brug nog met 0,80 meter tusschen onderkant leggers en bovenkant spoorstaaf kan verminderd wor den, blijft geheel aan 't oordeel van deskundi gen. Bij het eerste plan had de regeering de brug op 10,00 meter -j- A.P. bovenkant en 8.00 meter, -f- A.P. onderkant dus 2 meter en bij dit plan slechts 1.30 meter, zoo als de thans bestaande brug. De ophooging van den spoor weg in dit inundatieterrein vindt men be schreven in de aangehaalde couranten, nummers 30, 46 en 75. Tusschen Paderboru en Alten beken klimt de weg 1: 300 en zelfs 1: 100, en tusschen Gross-Almerode en Waldkappen (lijn CasselEschwege) is zelfs eene steiging van 21/2 100 of 1:40 meter.- „Wij vreezen dan ook zeer, dat de beslis sing niet zal leiden tot besparing." Deze vrees is zeer ougtgrond, en de bespa ring lijdt geen de min9'.e twijfel meer. „De verbetering te 's Bosch kan men toch niet uitstellen tot na afloop der Maasmond verlegging of eventueele dichting van de Beersche Maas. En welken invoed deze wer ken zullen hebben is niet vooruit te bepalen, althans niet in centimeters. Bij het ontwer pen der stations eu brugwerken zal men steeds aaD den ruimen kant moeten rekenen. Hieromtrent gelieve men na te lezen de stuk ken Be Heereioaardsche overlaat No. 131 en Hoogwater in Juni No. 142 van de courant Provinciale Geldersche en Nijmeegsclie Cou rant. Be schrijver der Brochures. WAALWIJK, 7 Juli. Ten gevolge van den drukken hooibouw was de markt heden schaars bezocht en de handel niet vlug. Kalfkoeien f110,215. Dito vaarzen f 95,a 165 Jonge Biggen f 3,75 a 12, Ter botermarkt aangevoerd 487 KG.van 0.93 4 1.10 per KG. verkocht. Eieren f 3,50 a 4.per 100 stuks mui mm ■mb—m—b—a— Wij hebben twee stille maanden achter den rug en het laat zich aanzien, dat de zaken nog veel minder zullen worden. De voorraad huiden te Antwerpen bedroeg op ultimo Juni 11. p.m. 200,000 stuks, ondanks de mindere aanvoeren dan vorige jaren op het correspondeerend tijdstip. De verkoop van huiden gaat zeer stil. Alleen voor directe behoefte worden kleine partijtjes opgeruimd van eenige belangrijke affaire is er bijna geen sprake. Wel is waar komen er weinig zomerhuiden van de meest gezochte soorten aan de markt, maar daarentegen wordt er sedert eenigen tijd in Laplata veel gekocht, zoodat men in een niet al te verwijderd tijdsverloop zeer groote aanvoeren "kan te gemoet zien. Men veronderstelt algemeen, dat de huiden markt dan ook belangrijk lager zal worden. Bij kleine partijtjes zelfs kan men allicht een paar francs beneden vraagprijzen koopen, terwijl men voor meer beduidende partijen waarschijnlijk heel wat minder behoeft aan te leggen. De keuze in tweede en derde soort huiden is zeer groot en niet ten on rechte wordt de looierij attent gemaakt op den voorraad Rio Grande huiden, die zoowel in Havre als te Antwerpen zeer belangrijk is. Droge huiden verdienen de aandacht niet minderverschillende mooie partijen zijn tegen billijke prijzen ter markt. In inlandsche huiden is de handel traagde prijzen zijn op een ongekend laag standpunt en toch gaat er zeer weinig in om. De zouterijen zitten vol, zoowel van zware als lichte huiden, zoomede van zuigers en vellen. In paarden huiden kwamen eenige zaakjes tot stand en de prijzen zijn minder flauw voor de goede kwaliteiten. De handel in Oost-Indische runder- en buffelhuiden is ook onder den invloed van de algemeeiie gedruktheid. De verKOopen gaan langzaam en de prijzen zijn eveneens flauw. In leder was de handel wel niet vlug doch dc voorraad ruimt toch tamelijk goed op tegen ongeveer oude prijzen. De laatste dagen was er zelfs meer vraag vooral naar goed zwaar beieerd zooileder en prima licht zooileder. De tweede en mindere soorten zijn echter weinig gevraagd en de prijzen zijn daarvoor iets lager. Voor zwart over- leder in de ordinaire soorten is ook weinig handel van daar dat de prijzen laag zijn.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2